Rioolheffing in Oegstgeest 'Niet voldoende priesters, dan leken aantrekken "Subsidies nu gelijk trekken eidse agenda Leider dorp heeft nieuwe pastoor Door wegvallen subsidie deel busbanenplan Riolering HR Oost kost 1,7 miljoen Leiden en Leiderdorp regionaal overleg huisvesting INBRAKEN WOENSDAG 1 DECEMBER 1976 Jeugdwerk Voorschoten Pastoor Olsthoqrn"Com municatie niet alleen vic kerkgebouw" 99 VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense commissie voor welzijn en onderwijs kreeg gisteravond enige belangrijke agendapunten te behandelen, die wel veel stof tot praten gaven maar weinig nieuwe gezichtspunten. Het be trof de zogenaamde Randvoor- zieningen onderwijs, de school begeleiding, de behandeling van de scholennota en de subsidië ring georganiseerd jeugdwerk over 1976. De subsidiëring van het georgani seerd jeugdwerk op een basis die tot. een gelijkstelling kan komen ten opzichte van het ongeorgani seerde jeugdwerk is een wens van veel raadsleden. De commis sie jeugdzaken heeft een eerste stap gezet door bij het georgani seerde jeugdwerk uit te gaan van subsidiëring op de gebouwen. Daarom krijgt de raad een voor stel tot hét beschikbaar stellen van ruim 35.000,-- en kan het georganiseerd jeugdwerk de huur, gas, licht en water van de LEIDERDORP - De parochie "De Menswording" heeft een nieuwe pastoor. Pastoor J. (Jan) Olsthoorn (43) heeft zijn intrek genomen in de flat van z'n voor ganger, Pastoor A Hammer- stein, aan de Merelstraat 61. Op zijn brievenbus staal: RK Pas torie. De tijden van de kapitale pasto- riën zijn voorbij, ofschoon de flat aan de Merelstraat zeer ruim is. De huiskamer huiselijk inge richt, een bureau en wat boe ken. Elk ogenblik verwacht je moederde vrouw binnen te zien stappen. Pastoor Olsthoorn heeft echter twee keer in de week een dame die zijn pastorie schoon houdt en dan ook eten voor hem kookt. Hij vindt het dan plezierig samen met zijn "huishoudster" en haar doch tertje 's middags de middag maaltijd te gebruiken. Olsthoorn komt uit Dordrecht. In 1963 is hij daar in de oude binnenstad begonnen in de pa rochie Emmanuel met 5000 pa rochianen. Van die 13 jaar heeft hij het 9 jaar alleen moeten op knappen. "Emmanuel", zegt de nieuwe pastoor, "heeft zich de laatste tien jaar ongeveer het zelfde ontwikkelt als "De Menswording". Overleg met de leken, liturgisch beraad, zang koren ik hoop hier ook nog eens een kinderkoor van de grond te krijgen het is net", vertelt de nieuwe pastoor, "of ik hier al ja ren zit". "Ik ben in de "Menswording" allerhartelijkst ontvangen. Door de verschillende groepen en vooral ook door de jeugd. Wat mij opvalt: De jeugd is niet bang voor de pastoor. Ik ben hier past wintig dagen maar ik voel me'al erg thuis". Wat een verschil met zijn ouide standplaats Dordrecht en wat. hem ook zeer verbaasd heeft: "De kerk heeft hier nog een echt werkterrein. Hier in Leiderdorp staat de kerk nog midden in het leven", zo reageert hij verrast op de aanwezigheid van B. en W. bij zijn installatie op 1 novem ber jl. Pastoor Olsthoog ellzekt ook zijn bewondering uit voor alle mensen die aan de nieuwe kerk aan het Heelblaadjespad heb ben meegewerkt. "Onvoorstel baar", zegt hij, "zoveel eigen in breng van de parochianen". Hij spreekt ook vol lof over zijn il lustere voorganger, bij wie hij vroeger nog "gelest" heeft, pas toor A. Hammerstein. Bewon dert de motivatie die hij bij de parochianen heeft kunnen los weken. Olsthoorn vindt het overigens een droeve zaak dat er zo weinig priesterroepingen zijn en men daardoor gebrek aan man kracht heeft. "Je kunt als pries ter veel meer betekenen bij vol doende hulp". De communica tie in de "Menswording" hoopt hij te bevorderen, zonder al te veel problematiek, zodat ieder een zijn eigen taak kent op or ganisatorisch en pastoraal ge bied. In de loop der tijd hoopt hij tot een pastoraal team te komen. "Als er geen priesters genoeg zijn, moeten de leken inspringen". "Communicatie kan ook niet al leen via het kerkgebouw gaan", vindt hij". Een goed geredi geerd parochieblad is erg be langrijk. Misschien dat dan ook de "wegblijvers" onder de pa rochianen wat meer betrokken raken bij het reilen en zeilen in "De Menswording". In dat ver- bandzal het Kontakt-Schakel, het huidige parochieblad, een nog grotere en betere functie moeten gaan vervullen". LIBANON Laten we vandaag eens beginnen met de actuele politiek. Libanon, dat is dat land waarvan Beiroet de hoofdstad is, staat centraal op de bijeenkomst die de afdeling Leiden van het Palestina Komitee van avond in "Augustinus" aan het Ra penburg organiseert. Aan de orde komen het verloop van de oorlog, de rol van Syrië en de positie van Israël. Ruud Peters, wetenschappelijk medewerker aan het Instituut voor het Moderne Nabije Oosten in Am sterdam praat er en verder is de film Kfar Chouba, die handelt over de toekomstvisie van het Palestijns Verzet, te zien. De toegang voor deze avond, die om 20.00 uur be gint, bedraagt één gulden. LEZING Heel wat minder actueel, maar daarom minder interessant, is het onderwerp dat drs. R. E. O. Ekkart op dinsdagavond 7 december in De Lakenhal in Leiden behandelt. Het gaat allemaal om de legenden en de werkelijkheid rond Rembrandt en Lievens. De lezing, die om 20.00 uur begint, heeft betrekking op de ten toonstelling "Geschildert tot Ley- den 1626", die op dit moment in de Lakenhal te zien is. REDDING Hoewel het natuurlijk duidelijk is dat een deel van de cultuur redding behoeft zal het begrijpelijk zijn dat er groepen in deze samenleving zijn die letterlijk gesproken meer be hoefte aan een helpende hand heb ben. Dat zijn ondermeer de drenke lingen. Over deze groep zwemmers en adequate hulp gaat het op de avond die de Leidse afdeling van de EHBO "Peerke Donders" donder dag 9 december in de Don Bosco- school belegt. Aanvang daar ii 20.00 uur; de school is gevestigd aan de Beijerincklaan 15a. VECHTEN Op 19 december worden in het mu seum voor volkenkunde twee de monstraties van de Koreaanse vechtsport Teakwondo gegeven. De Koreaans kampioen Hur Heung Teak (zesde dan) komt daarvoor naar Leiden. De demonstraties (aanvang 15.00 en 15.45 uur) zijn na plaatsbespreking voor iedereen toegankelijk en worden ingeleid door drs. B. Walraven, docent Ko reaans en fervent beoefenaar van het Teakwondo. OEGSTGEEST - Nu gebleken is dat de gemeente Oegst geest geen subsidie in het kader van de aanvullende wer ken zal krijgen voor de reconstructie van de Rijnzichtweg tussen het Apolloplein en het viaduct en hierdoor ook de sanering van de riolering in dat gedeelte geen doorgang kan vinden, speelt het college met de gedachte om met ingang van 1978 over te gaan tot een zogenaamde „rioolheffing". Deze mededeling deed wethouder dr.O. C. van Belle (PvdA) gistera vond tijdens de vergadering van de commissie financiën. In een nota heeft men de plannen samengevat. De riolering in de gemeente is aan vernieuwing toe, maar de kosten die hiermee gemoeid zijn kunnen niet worden opgebracht uit de be- grotingsgelden. „Op dit moment is dat nog wel mogelijk maar in de naaste toekomst lijkt dat in ieder geval niet haalbaar", aldus Van Bel le. De hoogte van de heffing schatte hij op ongeveer acht gulden per wo ning per jaar, wat een jaarop brengst van 40.000 gulden bete kent. De meerderheid van de com missieleden achtte het een reele In Zoetenvoude ZOETERWOUDE - De belangrijkste post op het investeringsschema van de g me nte Zoeterwoude voor volgend jaar vormt d aanleg van in riolering in Hoge Rijndijk Noord waarvoor f 1.741.000,- wordt geraamd. De gedeeltelijke vernieuwing van de beschoeiing Noordbuurtseweg gaat bijna vier ton kosten. De asfaltering van het laatste gedeelte van deze weg en totale vernieuwing van de straatverlichting vraagt nog eens f 145.000,—. Een fors bedrag, f260.000,- is nodig voor opslagplaatsen van gemeente werken. Voor de aanschaf van diverse gereedschappen voor deze dienst is f70.000,- nodig waarbij inbegrepen f 10.000,- voor geluidmetingsap- paratuur. Voor 1978 staat de riolering van Miening/Noordbuurtseweg/Watertje op het programma hetgeen bijna een miljoen gulden gaat kosten. Zoeter woude krijgt ook een Algemene begraafplaats waarvoor in het investe ringsschema f 900.000,- is opgenomen voor 1979. In 1980 komt de bouw van een nieuwe school aan de Westeindseweg aan de orde voor f 1.400.000,-. De bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester wordt voor zien in 1981 en daarvoor is f250.000,- opgenomen. Het fonds "Dorpsontwikkeling", dat gevoed wordt met heffingen bij nieuwbouw, zal aan het eind van dit jaar f 1.200.000,- groot zijn. Op 1 januari was dat f373.000,-. De belangrijkste storting in het lopende jaar kwam van het Industrieschap met f651.000,-. Er werd dit jaar slechts een bedrag van f 84.303,- geput uit het fonds waardoor de forse toename ontstond. Het Cultuurfonds zal per 1 januari a.s. f 45.480,- groot zijn. Dit jaar waren er beschikkingen voor de tentoonstelling van de Caroluskring (f 2.500,-) en de bibliotheek in het dorp (f4.000,-). zaak, mede gezien de uitgaven die de gemeente in de komende perio den nog te doen heeft. Voorlopig zal nog geen formeel voorstel omtrent deze heffing gedaan worden. Pas in maart 1977 zal een definitieve be slissing gevraagd worden. Alle commissieleden betreurden de afwijzing van de subsidie, waar door een klein gedeelte van het busbanenpflan vervalt. Kohlbeck (PvdA) vroeg zich af in hoeverre er nog negatieve beslissingen te ver wachten vallen aangaande subsi dies voor dit plan. „Tot twee maan den geleden is men er vanuit ge gaan dat we die subsidie zouden krijgen. Het totale dekkingsplan was er op afgesteld". Hij vond het een onbegrijpelijke zaak dat dit niet bekend zou zijn Van Belle ant woordde dat de thans toegezegde subsidies hem reeël overkwamen, doch dat hij geen absolute zeker heid kon garanderen. Evenals de commissie openbare werken kwamen de leden niet tot een besluit betreffende het be schikbaar stellen van een krediet voor het bouwrijpmaken van ter reinen ten westen van de Rhijn- geesterstraatweg. Het aange vraagde krediet is inmiddels voor het grootste gedeelte al uitgegeven. Voorzitter Van Belle onderkende dit. Op voorstel van Kohlbeck zal, alvorens een beslissing te nemen, het voorstel in een andere, begrijpe lijker vorm worden aangeboden. „Het is onjuist te proberen de raad om de tuin te leiden en te hopen dat men de stukken niet zodanig, be studeerd dat het niet op zou val len", zo besloot Kohlbeck. Wat culturele zaken betreft werd meegedeeld dat de beeldend kun stenaar Zweerus heeft afgezien van de opdracht om een plastiek te ontwerpen voor de leegstaande „koepel" in het bos van Wijckers- looth. Ongeveer twee maanden geleden had Zweerus aan de leden van de commissie een ontwerp getoond, welke door de leden vanwege het gebruikte materiaal (hout) als niet acceptabel werd beschouwd. Men drong er toen op aan het ontwerp uit te voeren in metaal, hetgeen Zweerus zou overwegen. Apotheken gebouwen terug ontvangen. Tot de randvoorzieningen onder, wijs wordt in Voorschoten gere kend: creatieve vorming, school- biologenwerk, gymnastiekon derwijs en muziekonderwijs. Voor het muziekonderwijs wordt een vakleerkracht aangetrokken, die in principe twee uur per week per school les kan geven. Deze vakleerkracht, waarvoor een be drag van 40.000,-- beschikbaar is (volgens enige commissieleden een te laag bedrag), krijgt niet al leen de taak de kinderen muzie- konderricht te geven maar ook de onderwijzer terzijde te staan. De langverwachte en al enige jaren uitgestelde scholennota is nu ge reed. Op voorhand verzocht we thouder Marselis een behande ling die uitgaat van grote voor zichtigheid. In die scholennota worden suggesties gedaan en dat kan verkeerd overkomen zowel bij ouders als onderwijzend per soneel. De nota is nog niet open- De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 november tot 3 de cember door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525 (01717). WOENSDAG Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan. bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur Breehuys, Breestraat 19. open-huis, -5 uur nam., vegetaries eethuis, 6-7.30 iur nam., gespreksgroep, kreatieve Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169. spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. LAK-theater, Levendaal 150, The Euro pean Theatre group of Cambridge Uni versity met "Julius Ceasar" van Shakes- Leidse Schouwburg, Zuidelijk Toneel Globe met "Voorjaarsontwaken", 8.15 Academiegebouw, Rapenburg, lezing over natuurlijke geboorteregeling door Ch. Rendu, 8 uur nam. Augustinus, Rapenburg 24, Libanon- avond van het Palestina-comitee, 8 uur DONDERDAG v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Wethouder Van Belle: riolering is aan vernieuwing toe LEIDERDORP - De colleges van Leiden en Leiderdorp hebben vanmorgen, na een gezamenlijke vergadering, meegedeeld dat re gionaal overleg over de volkshuis vesting van belang is. Verder zal men, om tot enige normalisatie te komen, de toewijzingsnormen van beide gemeenten aan elkaar toets- Verderwerd gesproken over de rea lisatie van een woonwagenkamp in Leiderdorp. Dat plan, dat door CRM is afgekeurd in verband met de hoge koeten, zal nu nogmaals worden bekeken. Beide colleges zullen alles in het werk stellen de zaken alsnog goedgekeurd te krij gen. Tenslotte werd meegedeeld dat de dependance van de Louise de Co- ligny scholengemeenschap, die in Leiderdorp zal worden gereali seerd, voor het begin van het nieuwe schooljaar gereed moet zijn. LEIDERDORP - In de afgelopen nacht is ingebroken in slagerij Van Wingerden aan de Splinterlaan. De daders, die zich toegang verschaf ten door de ruit uit de voordeur te verwijderen, ging er vandoor met vijftig gulden. Tot verbazing van de slager en de politie lieten zij het vlees ongemoeid. Bij een insluiping in een woning aan de Willibrordlaan in Oegstgeest zijn een antieke klok, een radio en wat koperwerk verdwenen met een totale waarde van circa 4500 gul den. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam., keramiekcursus ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-cafe-avond. 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur alg. Ned. In validen Bond, 7-8 uur narh., telefoon 01717-3309. Boisotkade 2a, vergadering commissie archiefdienst, 4.30 uur nam. Stadhuis, gezamenlijke commissie ver gadering vergadering onderwijs, recrea tie, sport en samenlevingsopbouw en sociale zorg, maatsch. aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur, 8 uur nam. Minerva, Breestraat, mr. Glastra van Loon spreekt over progressief liberalis- Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775 Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donderda gavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij s winkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Koren brugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. Post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2