Stille revolutie in de keuken lllll1" BOEKEN VOOR DE KEUKENPLANK I®l diepfries!®®! Breien borduren Nouvelle Cuisine EXTRA Nouvelle Cuisine: de nieuwe keuken. Die uitdrukking kennen we hier sinds het begin van de zeventiger jaren. Het staat voor een stille revolutie in de Franse keuken. Veel reeds traditioneel ge worden regels zijn geschrapt en nieuwe opvattingen - die meren deels parallel lopen met de ideeén in de huidige voedingsleer - kondigen zich aan. In Nederland loopt de Apeldoornse restaurateur Jaap Klosse wat die nieuwe ontwikkeling in de keuken betreft al jarenlang voor op. Zijn stille revolutie in het Kroondomein kondigde hij in 1964 al aan. De kreet Nouvelle Cuisine moest toen nog bedacht worden. De stille revolutie in de keuken. "Je kon zien dat ze verbaasd waren. Je hoorde ze bijna hardop denken: wat kan die Hollander ons nou te vertellen hebben". Jaap Klosse spreekt over zijn ont moetingen met de "groten" uit zijn vak. Paul Bocuse tikte hem be moedigend op de schouder. De ge broeders Troisgros in Roanne ha len de banden met de Hollander zeer nauw aan. Klosse komt er vaak. Pierre Troisgros was eregast bij de heropening van zijn ver bouwde restaurant nu bijna een jaar geleden. Ingewijden kijken er niet eens vreemd van op wanneer zij aan deze "meilleur ouvrier de France" wor den voorgesteld. Jaap Klosse ver wacht binnenkort het bezoek van die andere beroemde broer Jean Troisgros. Hij verwacht ook Paul Blanc uit Thoissey want ook die - hij is de oudste zoon van die be roemde moeder Blanc uit Vonnas - is zeer geïnteresseerd in het werk in De Echoput. Toch zijn de eerste stappen van Jaap Klosse in de richting van een keuken-nieuwe-stijl - die we tegenwoordig aanduiden met Nou velle Cuisine - erg moeilijk ge weest. Meer dan een halve eeuw werd de Franse keuken - en dus ook de keuken die in ons land als "Frans" doorging - beheerst door de opvattingen van Auguste Escof- fier. Uitspanning Simple De Franse meesterkok veroor zaakte met zijn "toujours faites simple" een grote ommekeer in de toenmalige Franse keuken. Escof- fier haalde een streep door de deca dente keuken van de vorige eeuw die zijn hoogtepunt vond tijdens het tweede keizerrijk. Escoffier bracht de Franse keuken terug naar een nieuwe eenvoud en legde zijn principes vast in een aantal kook boeken. Tot aan vandaag worden deze boeken uit het begin van de twintigste eeuw nog gehanteerd. Bocuse Maar het koken "volgens het boek je" damt de creativiteit in en in de jaren na de Tweede Wereldoorlog beginnen ook de principes van Escoffier wat te vervagen. Paul Bo cuse in Collognesrau-Mont-d'Or bij Lyon is een van de eerste die zich niet meer aan de regels houdt. Lange tijd beschouwt men hem in Frankrijk als een "vreemd geval". Men heeft groot respect voor zijn vakmanschap maar begrijpt niet waar bij heen wil. Pas aan het einde der zestiger jaren wordt het duide lijk: bij Bocuse begint de Nouvelle Cuisine. Daarvoor haalde Bocuse mer kwaardige dingen in zijn keuken uit vulde runderbiefstukjes met oesters. Verbaasde zijn Franse col lega's met krasse uitspraken over het vastlopen van de Franse haute cuisine en zette alle principes van Escoffier overboord. Bocuse ging zijn eigen weg en trok zich pas in 1969 opmerkingen aan over een te veel aan vetten en eiwitten in zijn recepten. Bocuse roept dan uit dat het nog veel eenvoudiger kan en laat steeds vaker zijn fornuis in Collognes in de steek. Hij houdt lezingen, moedigt zijn vakbroeders aan het roer om te gooien en trekt tegenwoordig als "Paul Bocuse is de grote man" zegt Jaap Klosse die zich, al aan het be gin van de zestiger jaren met de ontwikkeling van een keuken- nieuwe-stijl bezig houdt. In 1955 nam Klosse het beheer over van de in het toenmalige Kroondomein ge legen uitspanning De Echoput. Er staat Jaap Klosse een doel voor ogen: een restaurant dat zich kan meten met de allerbeste in Neder land. En juist toen de notabelen van de Veluwe ontdekten dat je in die "uitspanning" ook heel goed kon eten brandde de zaak tot op de grond toe af. Jagers In zijn nieuwe bedrijf laat Klosse niets meer herinneren aan die oude uitspanning. Zelf staat hij veel in de keuken. In 1964 heeft hij de zaak op het niveau "getild" waar hij hem wilde hebben. Klosse specialiseert zich en zijn res taurant is thans het enige wildres- Keukenbrigade taurant in ons land. Men eet er - al naar gelang het seizoen - vrijwel het gehele jaar door vers wild. In die eerste jaren luistert Klosse veel naar de jagers die graag bij hem komen eten. Hij verwondert zich dan over de door hem toege paste traditionele bereiding van het wild. Marinades Het meeste haarwild wordt voordat het gebraden wordt in een geurige marinade - meestal rode wijn met kruiden - gezet. Tijdens het verblijf in die marinade tasten de zuren de Structuur van het vlees zodanig aan dat het vrij zacht wordt. Ook de smaak verandert: het vlees neemt de smaak van de marinade aan. "Heel onnatuurlijk" concludeert Klosse en bant de marinades uit zijn keuken. Voortaan braadt hij het wild zo kort mogelijk - want het moet sappig blijven - en gebruikt daarbij zo min mogelijk boter. Om de smaak van het vlees te onder steunen kiest hij de kruiden die het dier tijdens zijn verblijf in de bos sen bij voorkeur at. Sommige jagers begrijpen waar Klosse heen wil. Anderen keren hem de rug toe. Het ergst treft hem de houding van de Apeldoornse no tabelen. Geduldig legt Jaap hen uit hoe onnatuurlijk die vertrouwde marinades wel zijn. Men knikt heel begripvol, doch wanneer zij het mes in het vlees zetten en bemer ken dat het niet meer zo gaar en zacht is als voorheen dan roepen ze dat het vlees rauw is. Aanvankelijk blijft Klosse vriende lijk en houdt hen steeds weer zijn theorie voor. Maar men legt de messen en vorken neer en verlaat de zaak. De Apeldoornse "rijken" blijven weg om zodoende Klosse te bewegen van zijn "dwalingen" te rug te kenen. Boos slaat hij dan met de vuist op tafel en roept dat hij geen concessies meer zal doen. Er komen andere gasten in zijn restau- Door Hans Belterman rant. Mensen die Klosse wel begrij pen en zijn theorieën graag beves tigen. Spruitjes Doch er volgen nieuwe verwijten. Klosse heeft de handschoen opge nomen en gaat verder. Hij beperkt de kooktijd van verschillende groenten. De spruitjes die hij laat serveren zijn hard, de sperziebonen knapperig en patates frites zijn er niet meer bij. Een heel goede ge kookte aardappel dient hij op. Wanneer zijn gasten meer aardap pelen willen moeten ze erom vra gen. "Ik kook niet voor Holle Bolle Gij- In die dagen staat de Nederlandse keukenwereld vol van de verhalen over die eigenwijze man op de Ve luwe. In dat jaar-het is 1967-organiseert Jaap Klosse een wilddag voor een aantal vooraanstaande restaura teurs en hun chef-koks. Heel aan dachtig luisteren ze naar zijn uit eenzettingen. Ze begrijpen hem heel goed, maar vragen zich af waarom dat geluid niet uit Frank rijk komt. Wat er op diezelfde dag wel uit Frankrijk komt, is de erkenning met een ster in de Guide Michelin. (H)eerlijk Klosse gaat verder, hij is nog lang niet aan het einde. Hij beperkt nu alle kook- en baktijden. Past ver schillende bereidingswijzen toe voor het gevogelte. Pocheert de vis niet langer dan strikt noodzakelijk Zijn stelregel wordt: de gast moet zich bij mij heel prettig voelen en als hij mijn zaak verlaat dan do^t hij dat niet met een overvolle maag. Daar heeft hij dan 's nachts last van. Zijn keuken wordt steeds lichter en tegelijkertijd ook (h)eerlijker. Hij neemt de opvattingen uit de mo derne voedingsleer over en spreekt een banvloek uit over de mooiste sausen van de Franse keuken. De met eigeel boter bereide sausen Hollandaise en Bearnaise komen niet meer op de kaart voor. Ze wor den vervangen door heel lichte sausjes die met behulp van veel verse kruiden worden gearomati seerd. Dan komen de zeventiger jaren in zicht en wordt het Nederlandse volk overspoeld met informatie over beter leven en eten. "Keer te rug naar de natuur" is de veel ge hoorde kreet. Klosse lacht: ik heb het goed gedaan. Boter Bij hem geen potjes boter meer op tafel. "Een gast mag er om vragen, want je hoeft hem natuurlijk niet alles af te nemen". Het stokbrood is er niet wit. Klosse vraagt zijn bakker om voortaan de "broodveredelaar" uit het deeg weg te laten. Het stokbrood op De Echoput heeft smaak en Troisgros geeft Klosse er een groot compli ment voor. Klosse gaat verder. Bij het ijs dat hij maakt met de honing uit cactus- bloemen geeft hij geen slagroom. Het alternatief is geklopt eiwit met slechts een beetje room en honing. Klosse inspireert zijn Nederlandse broeders in het vak en vindt medes tanders. "Er breekt nu een tijd aan dat we moeten oppassen om niet alle oude waarden te vernietigen. Zoiets kun je niet ongestraft doen". Hij laat ons proeven: rauwe tarbot met een kruidige vinaigrette. "Kan niet, onverantwoord", roept hij en legt uit datje in ieder geval de eiwit ten moet laten stollen. De vis moet dus altijd - al is het maar even - gepocheerd worden. "Je moet alles eerst goed kunnen beredeneren voordat je iets gaat veranderen". Oppassen "De Nouvelle Cuisine is er en is ook niet meer weg te denken. Anderen moeten mee of ze willen of niet. Maar het blijft oppassen. We moe ten geen gekke dingen doen die we onder de vlag van "a la nouvelle Cuisine", gaan verkopen. We moe ten de ontwikkelingen in Frankrijk blijven volgen". "Wel moeten we er op letten niet decadent te worden. In deze tijd is dat gevaar erg groot. Het werken met dure truffel, verse ganzelevers en artisjok-bodems betekent niet dat je je bezig houdt met een keu kenvernieuwing. Haal maar eens een kind van de straat en laat dat die dure produkten maar proeven. Wedden dat zo'n onbevoordeelde het qua smaak helemaal niet zo hoog aanslaat". Wijnen Zo Klosse oordeelt over dure truf fels en verse ganzelevers zo oor deelt hij ook over wijnen. Bij hem zie je nauwelijks een "duur" cha teau op de kaart staan. Klosse houdt het op betaalbare wijnen. Om in een restaurant veel meer dan een gulden of vijftig voor een heel goede fles te betalen vindt hij wat overdreven. "Een gulden voor ie dere slok; zei mijn dochter laatst toen we zo'n mooie fles lieten open trekken. toen dacht ik: ja kind, je hebt gelijk, dat is te duur Klosse koopt zelf veel wijnen in Frankrijk. Ook op wijnveilingen in Londen wordt hij vaak gezien. "Ik doe alles graag zo goed en eer lijk mogelijk", zegt de nieuwe voor zitter van de Alliance Gastronomi- que Neerlandaise, "maar het moet allemaal wel betaalbaar blijven, want ik ben er niet voor een handje vol snobs De stroom van kookboeken die zo tegen de echte cadeautjes-tijd op de markt komt is bijna niet te stuiten. Het wordt gewoon moeilijk een keuze te maken. Bij een cadeautje speelt vaak de prijs een belangrijke rol. Zo rond een tientje dat is een aardige prijs voor een kleine atten tie. In die prijsklasse valt o.m. "Zon op tafel" van Wina Born (f 9,90) uitgegeven bij Luitingh Laren. Wina Bom verzamelde recepten van landen rond de Middellandse Zee. Ze kijkt gelukkig verder dan Italië, Frankrijk en Spanje. Zon op tafel brengt u ook naar Turkije, Noord-Afrika, Israël en Libanon. Een Middellandse Zee-cruise van uit de keuken dus. Uit dezelfde Luitingh De dames hebben dit boekje ge maakt omdat zoals bekend eten het humeur sterk kan beïnvloeden (De liefde van enz.). Het boekje moet natuurlijk gezien worden als een grapje, niemand kan voor het goede resultaat in staan. Nieuwsgierige koks en kooksters zullen er echter graag eens in bladeren. Voor de prijs van f 7,90 kunt u heel veel te weten komen over bakken. Luitingh bezorgt u voor die prijs het Praktisch Bakboek van Marja Kruik. Dit boek is samengesteld in samenwerking met dr. Oetker en dat is overal duidelijk te zien. Het boek wijkt af. van veel bakboeken omdat het een indeling heeft naar gebak-soort, niet naar deegsoort. Naast de traditionele bak-weetjes heeft Marja Kruik ook aandacht be steed aan bijvoorbeeld macrobioti sche broden. In de serie Luitingh Gourment verscheen het Compleet diep- vriesboek 19,90). Een aardig werkje voor mensen die helemaal gek zijn van invriezen Het boek geeft goede informatie, van enkele mooie kleurenfoto' is aantrekkelijk ge-lay-out. In deze reeks past ook het Groot ovenschotel boek. Schotels uit de oven kunnen een uitkomst zijn, alsje eens snel iets wilt klaarmaken vooral omdat een warm hapje er al tijd wel in gaat. Hens Reinders- Siegers, de schrijfster van dit boek heeft lunch-, hoofd- en nagerechten keurig uit elkaar gehouden, dat kan dus nooit mis. Zij zegt in haar inlei ding dat het grote voordeel van een als je is dat je deze klaar kunt ma ken alsje de tijd hebt, is de tijd van eten gekomen, hoe je alleen nog maar het gas aan te steken. Een diepvriezer is snel gekocht maar dan komt werken er mee. U kunt natuurlijk een voorlichtings blad van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vragen; daar staat alles in wat u over deze nieuwe techniek moet weten. Wilt u het echter wat luxueuzer doen, dan kunt u het Diepvriesboek van Edda Meyer Berkhout en Isolda Brackle (f 29,90) uitgegeven door Zomer en Keuning op uw verlang lijstje zetten. Dat boek geeft infor matie over de techniek en tevens 300 recepten. Vegetariërs komen er in vergelij king met de vlees-eters wat kook boeken betreft maar slecht af. Zo nu en dan verschijnt er een boekje maar vaak ziet dat er vrij" onaan trekkelijk uit. Een goede uitzonder ing hierop vormt het Vegetarisch Kookboek van Berty van Essen, (f 9,90) uitgegeven bij Van Dishoeck. Het ziet er goed verzorgd uit, met kleurenfoto's en leuke tekeninge nen dat is natuurlijk het belangrijk ste aantrekkelijke recepten, die in de meeste gevallen vrij eenvoudig zijn te maken. Het boekje is inge deeld in seizoenen en geeft dan elf totale menu's. Een boekje dat ver stokte vleeseters wellicht zal doen besluiten "een dag zonder" te pro beren. Een beetje saai, nog iets te Frans en' de chaos van meningen wat goede voeding is. voor de leek nog groter makend is het Leef Wijs, eet wijs van Nicole Thannot, bewerkt door Toussie Salomonson. Mensen die precies weten wat ze willen zullen er goede informatie kunnen uitha len maar het werk noodt niet tot Breien, ik heb het geleerd maar vraag niet hoeveel tra nen er over dat eerste brod del werkje van tien steken breed zijn gestort Hoeveel kwartiertjes nablijven om het "insteken-doorhalen-aflaten glijden" het mij en de onder wijzeres van de eerste klas la gere school heeft gekost. Maar ze heeft het me bijgebracht al is er nooit meer dan een mager zesje voor "nuttig handwer ken" op mijn rapport ver schenen (dankzij de hulp van een vaardige mama). Daarom kan ik jaloers bladeren in een boek als "Breien" van Do Se- rijn, uitgegeven bij Idee Boek BV Amsterdam-Antwerpen. Zij begint bij haar boek met de oorsprong van het breien; punniken of klosbreien. Na een kleine zijsprong naar pompoenen (die dingen aan baby-jasjes) geeft zij tal van suggesties voor alle kamers in huis. Wat ik een beetje lastig vind is dat de beschrijving van steken, de materialen die ge bruikt kunnen worden enz. achter in het boek staan. Het eerste watje moet leren is toch steken opzetten en het ver schil tussen patent en gerste korrel onderscheiden anders weet je nooit je of het goed doet. Uren Borduren Familieleden of kennisjes die dol zijn op borduren zult u oen geweldig plezier doen met "Uren borduren";(f 19,90) uit gegeven bij Omniboek. Het is een prachtig boek met 64 pa gina's voorbeelden in kleur. Dan volgen een paar pagina's met "voor iedereen leesbare technische gegevens. Niet ie dereen kent alle borduurste ken en daarom is ook een overzichtje (tekening) van de meest voorkomende borduur steken en dat zijn er altijd nog een kleine vijftig, opgenomen. In het laatste deel van het boek de patronen van de af beeldingen die op de kleuren foto's te zien zijn. Een enthou- siastelinge kan er uren en uren mee zoet zijn. Een boek dat de prijs ten volle waard is. gezellig door lezen en er nog iets van opsteken. Het boek kost f 27,50 en is uitgegeven bij Scheltens en Giltay. De keuken «met de kortste recepten lijkt mij de Chinese. In Chinees eten; kijk- en kookboek met de heerlijkste gerechten uit het he melse rijk van Sumi Hatano (f 14,90) zijn de recepten uiterst kort en de illustraties zeer fraai en veel. Echt een boekje dat aanspoort om eens iets aan de Chinese keuken te gaan doen. In de serie Van Dishoeck- kookboekjes verschenen Salade versierd van Hortense André de Ia Porte Janssen, Van 't Rund, van Anton Coppoolse en Wijnmakers- boekje door Joop Dhert. De drie boeltjes kosten f 5,25 per stuk, wat niet duur is voor werkjes waaruit het fijn werken is. Wat het laatste boeKje betreft, u moet zich wel rea liseren dat dat wijnmaken- geduld vereist en dat u zich wat gereed schap zal moeten aanschaffen. Kruiden zijn de laatste tijd erg in trek. En dat kun je merken aan de boeken ook. Bij iedere serie nieuwe kookboeken die je op je tafel krijgt is wel een werkje over kruiden. Het Groot Kruidenboek van Elsevier is een van de mooiere exemplaren uit de reeks. Het is fraai geïllus treerd met kleurenfoto's en teke ningen. Door de foto's wordt dui delijk dat "je eigen kruiden kwe ken geen exentrieke bezigheid is, "maar een staaltje van tuinmans kunst. Wat dacht u van een bloeiende tijm met lila bloempjes, laurier in een pot op de venster bank of het terras, een zelfge maakte poutpourri (zakje met geurige bloemblaadjes gevuld tussen het linnengoed of een reuk- bal (b.v. sinaasappel met kruidna gel en een mengsel van liswortel en kaneel) in de hangkastDat er veel meer mogelijkheden met kruiden zijn blijkt uit dit boek overduidelijk. De suggesties die gedaan worden zijn vaak helemaal niet nieuw maar goede gewoonten, die ver drongen werden toen de spuitbus z'n intrede deed, zijn weer afge stoft. Ook bij Elsevier verscheen een boekje voor mensen die in een snelkookpan willen koken. Er wordt keurig uit de doeken ge daan hoe je zo'n pan moet behan delen. Verder worden er tal van recepten gegeven. Eigenlijk is het een boekje dat de fabrikant ca deau zou moeten doen want een bepaald merk komt wel erg veel voor op de foto's en in de tekst. Henriëtte v. d. Hoeven Bereiden, invriezenbewonen en entdc EJAevir Berfe/xvf sn L Broekie

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9