KOU BEDREIGT OVERLEVENDEN Warm welkom voor Russische onderhandelaar in Peking Krijgt Nkomo leiding in Rhodesië Kritiek van Den Uyl op Schmidt Twee doden bij bomaanslagen in Noord-Ierland ■B3BSBIEH Oppositie in Spanje stelt 7 voorwaarden Aardbeving in Oost-Turkije Op laatste dag socialistische internationale: CSU komt partner CDU tegemoet MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 PEKING (Reuter/afp) - De Russische hoofdonderhande laars bij de in een impasse ver kerende Russisch-Chinese grcnsbesprekingen, Leonid II- jitsjow, heeft zaterdag in Pe king een ongebruikelijk harte lijk welkom gekregen toen hij na 18 maanden terugkeerde naar de Volksrepubliek. Iljitsjow, de Russische onder minister van Buitenlandse Za ken, werd op het vliegveld ont vangen door zijn Chinese ambtgenoot Joe Tsjan. De Russische ambassadeur in Peking, Sasilv Tolstikow, die ook op het vliegvled was ver klaarde dat de terugkeer van Il jitsjow een initiatef van de Sowjet-Unie was. De terugkeer van de onderhan delaar wordt beschouwd als een onderdeel van de Russische pogingen de betrekkingen met het China na Mao te verbeteren. Intussen heeft het gezagheb bende Volksdagblad van Pe king de Chinese bevolking ge waarschuwd tegen excessen in de campagne tegen volgelingen van Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en andere leden van de weggezuiverde „bende In zijn hoofdartikel wees het Volksdagblad erop dat mensen die dwalen niet worden gedood, maar genezen. „Waar het gaat om kameraden die dwalen, ook degenen die ernstig dwalen, dient gij uit voering te geven aan de histori sche wet van voorzitter Mao. welke luidt „genees de ziekte om de patient te redden", aldus het Volksdagblad. „Stel hen in staat hun fouten recht te zetten. Slaat ze niet dood naar het voorbeeld van de „bende van vier", schrijft de krant. Tsjiang Tsjing en drie andere „links-radicale" leden van de Chinese partijtop werden na Mao's dood weggezuiverd om dat zij een staatsgreep in de zin zouden hebben gehad. Volgens een eerder in Hong Kong beluisterd radiobericht uit de provincie Funkien zijn daar „grote aantallen" soldaten gemobiliseerd om kennelijk uit de hand lopende zuiveringen in te dammen. Volgens waarnemers maken „gematigde" provinciale be- stuurderen kennelijk van de ge legenheid gebruik om oud zeer op de thans onderliggende ultra-linkse elementen te verha len. De provincie Funkien gold al voor de zuivering tegen Tsiang Tsjing c.s. als een broeinest van partijtegenstellingen. Die het communisme altijd verfoeide fractievorming heeft volgens waarnemers echter overduide lijk een nieuwe impuls gekre gen door de campagne tegen de „bende van vier". ADVERTENTIE miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren ontvanger. U geniet van het rovaJe cm groot beeld.de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht l Deze luxe Philips al!-transistor heeft een w inkelwaarde van I '2. en is een geschenk van Philips Nederland BA SALISBURY (AFP/Reuter/UPI) - Hooggeplaatste func tionarissen van de buitenlandse vleugel van de Afrikaanse Nationale Raad hebben zaterdag in Salisbury gezegd dat Engeland en de Afrikaanse "frontlijnstaten" overeen zijn gekomen dat er op dit moment een overgangsregering moet worden gevormd voor Rhodesië die onder leiding moet komen van Josjhua Nkomo. Nkomo, die de binnenlandse vleu gel van de ANC leidt, is een rivaal van de leider van de buitenlandse vleugel, bisschop Abel Moezorewa. De functionarissen waarschuwden dat er een burgeroorlog kan uitbre ken in Rhodesie wanneer Nkomo zonder verkiezingen benoemd MADRID (UPI/AFP/Reuter) - Ver tegenwoordigers van de Spaanse oppositie - van liberalen tot maoïs ten - hebben zaterdagavond in een communiqué verklaard, dat de re gering minimaal zeven voorwaar den moet vervullen om de ko mende volksstemming en alge mene verkiezingen „democrati sche legimiteit" te verschaffen. Tot de voorwaarden behoren erken ning van alle politieke partijen, ook de communistische, en ontbinding van het politieke apparaat van de „beweging" - de enige politieke or ganisatie die onder Franco was toe gestaan. Het was de eerste maal dat linkse en gematigde politici officieel een ge zamenlijk standpunt bepaalden. Hun „topconferentie" in Madrid 'duurde bijna vijf uur en werd bij gewoond door ruim vijftig perso nen. De oppositieleiders onthiel den zich van een oproep tot massale boycot van het referendum op 15 december over de parlementaire hervorming. De voornaamste linkse oppositiegroepen hebben wel voorbereidingen getroffen voor een boycotcampagne. De zaterdag geformuleerde voor waarden luiden: erkenning van alle politieke par tijen en vakverenigingen; erkenning, bescherming en waarborging van de politieke en vJkbondsvrijheden; spoedige ontbinding van het poli tieke apparaat van de „beweging" en polifeke neutraliteit van het overheidsapparaat; de „wezenlijke politieke amnes tie waaraan het land behoefte heeft"; een evenredig aandeel in het ge bruik van de door de regering ge monopoliseerde massacommuni catiemedia: onderhandelingen over de pro cedure bij referendum en algemene verkiezingen, democratisch toe zicht op de neutraliteit en vrijheid van deze stemmingen op alle ni- erkenning van de noodzakelijke aanwezigheid van politieke instel lingen in alle gebieden. wordt tot overgangspremier. De buitelandse ANC-vleugel is van mening dat zelfs voor de vorming van de overgangsregering alge mene verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Volgens een zegsman van Moezo- rewa's vleugel is Engeland onder druk van de Verenigde Staten ak koord gegaan met het voorstel van de frontlijnstaten Nkomo tot pre mier te benoemen. Moezorewa heeft zelf ook in het ver leden Washington ervan beschul digd Nkomo tot overgangsleider van Rhodesie te willen bestempe- Volgens de zegsman hebben de frontlijnstaten hun besluit Nkomo naar voren te schuiven zeer recent genomen. Of de vijf frontlijnstaten eenstem mig deze beslissing hadden geno men. wilde hij niet zeggen. Welingelichte Britse kringen in Londen noemden de verklaring van de groep van bisschop Moezo rewa volkomen speculatief. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50. BELFAST (AP) - Bij een bomaans lag in het plaatsje Lurgan, 25 km ten zuidwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast, is in de nacht van zaterdag op zondag een 16- jarige meisje om het leven geko men. zo heeft de politie bekend gemaakt. Een vriendinnetje van het slachtof fer liep hoofdwonden op en een derde meisje moest in shocktoe stand in het ziekenhuis worden op genomen. Een tweede bom is gisteren ont ploft in de roomskatholieke Bogs- ide wijk van Londonderry. Hierbij werd een man gedood, een tweede man ernstig gewond. De namen van deze slachtoffers zijn niet on middellijk bekend gemaakt. Het dodencijfer van de burgerstrijd is hiermee dit jaai* gesteden tot 282. Minstens 1673 mensen hebben het leven verloren sinds augustus 1969 tengevolge van de bloedige twist tussen rooms katholieken en pro testanten in Ulster. Voorspeller veroordeeld CAGLIARI AFP) - In Napels is zaterdag een radiotechnicus tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bijna twee jaar gele den had aangekondigd, dat een landing van Marsmannen op Sardinië ophanden was. De 34-jarige Antonio Derosa deed met zijn mededeling vele nieuwsgierigen voor niets naar het eiland trekken. De man werd bij verstek veroordeeld, omdat de politie hem niet meer heeft kunnen achterhalen. Des tijds had Derosa gezegd dat hij „in contact stond met de mars- bewoners". ANKARA (AFP/Reuter) - Als een witte lijkwade bedekt de sneeuw de doden in de vele dorpen rond het Turkse stadje Van die door de aardbeving van woensdag verwoest zijn. Honger, kou en sneeuw zijn nu de voornaamste vijanden van de overlevenden die apa thisch bij het puin van hun huizen zitten en om hun geliefde doden treuren. Rabin wacht op initiatief van Amerika NEW YORK (Reuter) - Israels pre mier Jitzhak Rabin heeft gisteren in een vraaggesprek met het Ame rikaanse tijdschrift Time gezegd dat alleen een Amerikaans initiatief vooruitgang kan brengen in de zaak van de vrede in het Midden-Oosten. De Israëlische premier voegde hieraan toe bereid te zijn alle Arabi sche leiders afzonderlijk of geza menlijk te ontmoeten. "Werkelijk, ik weet dat zonder een initiatief van de Amerikaanse rege ring geen kader voor onderhande lingen bereikt kan worden", aldus Rabin. Hij zei te hopen dat de nieuwe Amerikaanse regering als deze in januari aan de macht komt, die initiatieven zal nemen. Rabin wees deelneming van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aan onderhandelingen op nieuw van de hand, maar stond niet afwijzend tegen opneming van ver tegenwoordigers van de bevolking van de westelijke Jordaanoever in de Jordaanse delegatie naar vrede sonderhandelingen. Rabin heeft gezegd dat het statio neren van een "onafhankelijke Li banese strijdmacht" in het zuiden van Libanon, zoals door de Liba nese president Elias Sarkis zou zijn voorgesteld, de beste manier is om nieuwe conflicten in het grensge bied met Israel te vermijden. De sneeuwstormen van gistermor gen hebben het reddingswerk be moeilijkt. De vrachtwagens met hulpgoederen bleven ondanks wanhopige inspanning voortdu rend in de sneeuw steken. Ook de steun door de lucht door diverse landen gegeven, ondervond aan vankelijk vertraging door het slechte weer. Gistermiddag hield het op met sneeuwen en toen kon den de vliegtuigen met goederen voor de rond 45.000 daklozen weer van het vliegveld van Ankara op stijgen. In vele getroffen streken verblijven overlevenden in van de kens en kleden gemaakte tenten die natuurlijk geen beschutting bieden tegen de felle kou. Aange- .vordt dat er tot dusver on geveer 4.000 mensen'zijn omgeko men. Sommige waarnemers gelo ven dat het dodental nog aanzien lijk zal stijgen. Turkse functiona rissen hebben gezegd dat de tenten die vanuit de V.S. en West- Du itsland worden aangevoerd, geen voldoende beschutting bie den tegen de kou. Volgens hen is een zwaarder type tent nodig. Intussen is de Westduitse lucht macht met een grootscheepse hul pactie begonnen. Vier Boeings 707 hebben in de afge lopen dagen al 100 ton hulpgoede ren van West-Duitsland naar An kara gebracht. Vandaar worden de goederen met toestellen van de Westduitse luchtmacht naar Van gebracht. Met ingang van gistera vond zijn vliegtuigen van de Luft waffe om het uur opgestegen om goederen (tenten, dekens, medicij nen) van Ankara naar Van te bren gen. Ook zal via deze luchtbrug die 24 uur zal duren, een medische eenheid naar het getroffen gebied gebracht worden. Inmiddels is de Amerikaanse mi nister van handel, Elliot Richard son, in Ankara aangekomen. Hij zal daar bekijken welke hulp men di rect nodig heeft. Een babyslachtoffer van de aardbevingsramp gewassen, alvorens te worden verbrand. i Oost-Turkijewordt GENEVE (DPA/UPI) - Het der tiende congres van de socialisti sche internationale, dat gisteren eindigde, heeft van de socialisti sche regeringen en partijen defini tieve stappen gecist in de richting van een nieuwe economische orde op socialistische grondslag. Afgevaardigden van zeker 50 socia listische partijen, onder wie staats hoofden en regeringsleiders, na men in Genève een resolutie aan waarin om ingrijpende maatrege len wordt gevraagd teneinde de vol ledige werkgelegenheid en een gro tere invoer uit de ontwikkelings landen te waarborgen. Tot deze maatregelen behoren ook het vor men van gemeenschappelijk bezit en het toezicht op de ondernemin gen. In andere, door het congres aange nomen resoluties, wordt gepleit voor nieuwe initiatieven om tot ontspanning in Europa te komen, stopzetting van de verspreiding van kernwapens en een wereldom spannend toezicht op de in- en uit voer van splijtbaar materiaal voor het vreedzame gebruik van Kerne nergie. De initiatieven tot ontspan ning in Europa te komen zouden nog voor de bijeenkomst in Bel grado die een vervolg moet zijn op de veiligheidsconferentie van Hel sinki, genomen moeten worden. De conferentie van Belgrado zal het volgend jaar gehouden worden. Het congres ziet in het socialisme het enige alternatief voor het kapi talisme en het communisme die volgens de deelnemers de belang rijkste vormen van onderdrukking in de moderne wereld zijn. In het debat over de economische ontwikkeling traden duidelijke meningsverschillen aan de dag. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland noemde de in flatie de voornaamste oorzaak van de economische crisis in de wereld en legde er de nadruk op dat het herstel van de economie in de af zonderlijke landen een voorwaarde is voor het scheppen van een nieuwe economische orde. Kanse lier Bruno Kreisky van Oostenrijk was het hier niet mee eens. Volgens hem is de inflatie alleen maar een aanwijzing van deze crisis. Andere oorzaken, zoals de speéulatie in de dollar en de grondstoffen moeten volgens hem zeker niet minder ern stig worden genomen. Ook de Ne derlandse premier Joop den Uyl had kritiek op Schmidt. Het door bondskanselier Schmidt verde digde economische systeem heeft weliswaar tot grote successen ge leid. aldus premier Den Uyl, maar ook tot een steeds groter wordende ongelijkheid. Den Uyl waar schuwde voor het mislukken van de Parijse grondstoffenconferentie omdat dan de eerste stap naar een nieuwe economische orde onmoge lijk wordt. Hij maande de Westerse industrielanden de verplichtingen na te komen die zij op internatio nale conferenties op zich hebben genomen met betrekking tot een nieuwe economische orde. De Eu ropese Gemeenschap, de VS en Ja pan, aldus premier Den Uyl. moe ten erkennen dat het "kritieke punt" in de noord-zuid-verhouding bereikt is. Volgens waarnemers is dit der tiende congres een keerpunt ge worden in het bestaan van de socia listische internationale door het besluit het strikt Europese kader waarbinnen men tot nu toe gewerkt had, te doorbreken en zich te wen den tot de Derde Wereld. Het con gres, aldus de waarnemers, heeft getoond dat het de zorgen van de arme en verdrukte volkeren tot de zijne wil maken. De socialistische internationale zal blijkens een uit spraak van het congres voortaan ook terdege rekening houden met het verschijnsel van het "Euro- communisme", de onafhankelijke houding van bepaalde Europese istische partijen tegen- Moskou. BONN (DPA) - De Beierse Christelijk-Sociale Unie van Franz-Jozef Strauss zal niet zonder ruggespraak met haar zusterpartij, de CDU, in de rest van West- Duitsland gaan opereren. Met deze belofte probeerde het CSU-bestuur zaterdag de partijpo litieke gevolgen te bezweren van een controverse die ontstond toen de Bondsdagfraktie besloot zich in vervolg onafhankelijk te gaan op stellen. Die parlementaire breuk tussen de tot dan als eén fraktie opererende partijen gaf aanleiding tot het ver moeden dat de CSU zich tevens zou ontpoppen als vierde nationale par tij Tot dusver bepaalde de CSU zich tot haar achterland Beieren, de andere Westduitse deelstaten aan de CDU overlatend. Met een vijf punten verklaring trachtte het CSU-bestuur de ver moedens over een algehele breuk te ontzenuwen. Geconstateerd werd, dat de CSU zich statutair op Beie ren richt en, aldus de verklaring van het partijbestuur, 'aan deze toestand zal niet zonder rugge spraak met de CDU worden ge tornd'. Strauss zelf deed gisteravond ook een poging de gemoederen wat te sussen. In een tv-interyiew riep hij de CDU op, 'nu eindelijk' aan te ge ven met welke gemeenschappe lijke strategie er een eind kan wor den gemaakt aan de soeialistisch- liberale regeringscoalitie welke bij de verkiezingen yan 3 oktober met de hakken over de sloot als winnaar uit de bus kwam. Van centraal belang in de christen-democratische contro verse is overigens de slechte ver standhouding tussen Strauss en CDU-chef Helmut Kohl. Het nipte verlies van 3 oktober is door Strauss geweten aan een weinig overtuigend optreden vna Kuhl - de gemeenschappelijke lijst trekker. LONDEN - Naar schatting 15.000 mensen, voor het merendeel vrouwen, hebben zaterdag een vredesmars voor Noord-Ierland gehouden .Tijdens de bijeenkomst op Trafalgar Square hier v.l.n.r. Betty Willams.de Noordierse organisatrice van de mars .Joan Baez .de Amerikaanse folk-song zangeres Caran McKeown. Jane Ewart Biggs. weduwe van de vermoorde Britse ambassadeur in Noord-Ierland en Mairead Corrigan. Vredesmars Ierland in Britse hoofdstad

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7