"Hansblad is de bevestiging van iedere Hans" Gehandicapten- vervoer te duur Lezers schrijven Kritiek op beleid bij renovatie Hans van Brussel: Surinaams feest in Volkshuis was groot succes p een f leurop bloemencheque... MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 LEIDEN - "Gemeente en Leidse Woningstichting kan worden verweten dat ze inspraakproces sen om zeep hebben gebracht om hun eigen ideeën door te druk ken. Dit neemt niet weg dat ook de Welzijnsraad in dit proces heel wat steekjes heeft laten vallen. De Welzijnsraad heeft meer ver trouwen gesteld in de beslissers dan in de bewoners". Tot deze uiterst kritische conclu sies over de stadsvernieuwing in Leiden komen Kees Walle zelf via de Welzijnsraad betrokken bij de stadsvernieuwing in Leiden, en Ankie Warmerdam. "Over stads vernieuwing en socialistische be roepspraktijk" heet hun scriptie waarin onder meer uitgebreid in gegaan wordt op de renovatie in Leiden-Noord en in het Haag- wegkwartier. Deze scriptie schreven zij voor hun eindexamen aan de Katholieke Sociale Academie in Den Haag, waar zij een opleiding opbouw werk volgden. In Leiden werken vijf opbouwwer kers via de Welzijnsraad mee aan de stadsvernieuwing. Welke plaats moeten deze "consulen ten" en "sociale raadslieden" in- Om een antwoord op deze vraag te geven schetsen de twee auteurs uitgebreid de geschiedenis van de stadsvernieuwing. Zij gaan daarbij uit van de fundamentele (marxistische) tegenstelling tus sen kapitaal en arbeid. De ver schillende wijken in een stad spiegelen de verschillende klas sen die er in de maatschappij be staan. Verbetering van de woon omgeving van de arbeider komt dan ook alleen tot stand als de heersende klasse daar belang bij heeft. Ook de huidige stadsver nieuwing, concluderen de au teurs, wordt afgestemd op de "ij zeren wetten" van de kapitalisti sche markteconomie". Hogere huur Vervolgens buigen de auteurs zich over de praktijk van de stadsver nieuwing zoals die in Leiden plaatsvindt. Zij signaleren de fi nanciële problemen van veel be woners in renovatiegebieden. Zij stippen een uitgebreid onder zoek van de Welzijnsraad aan waaruit is gebleken dat de reno vatiepremie van 3000 gulden meestal onvoldoende is en opge trokken zou moeten worden tot 4000 gulden. Ook de nieuwe, ho gere huur van de gerenoveerde woning is niet door iedereen even gemakkelijk op te brengen. Bejaarden hebben vaak emotionele problemen met de renovatie. Overwogen wordt in Leiden om samen met de afdeling Medische Sociologie van de universiteit een onderzoek in tes tellen naar het effect van renovatie op de ge zondheid van bejaarden. Met grote verontwaardiging wordt in de scriptie de "manipulatie" van de Leidse Woningstichting en de gemeente beschreven wat betreft de nieuwbouwplannen voor de 162 platte daken woningen in Noord, tussen So- fiastraat en Bernhardkade. De bewoners zijn hier buitenspel ge zet, is hun conclusie, informatie is achtergehouden en met des kundigheid en autoriteit zijn de vertegenwoordigers uit de wijk platgewalst. De "toch al magere richtlijnen" die voor renovaties gesteld zijn, zouden hierbij zijn overtreden. De Welzijnsraad krijgt het verwijt dat hij niet naar voldoende mid delen heeft gezocht om de bewo ners bij de plannen te betrekken, terwijl wijkvertegenwoordigers onvoldoende begeleid werden. Het komt er in het geheel op neer, dat aan de bewoners een keuze mogelijkheid is beloofd tussen renovatie of nieuwbouw, terwijl die keuze daarna nooit is gege- (n een hoofdstuk over het op bouwwerk schrijven de twee au teurs: "Waar het om gaat is ons inziens de vraag, of de opbouw werkers en hun opleidingsinsti tuten bereid zijn om werkelijk te kiezen voor een socialistische, zo men wil oppositionele beroep spraktijk. Daaronder verstaan wij een beroepspraktijk die open lijk is gericht op de anti kapitalistische strijd Stads vernieuwing moet volgens de au teurs een gelegenheid zijn om het buurtverzet te mobiliseren. De acties in het Haagwegkwartier, waar buurtbewoners nog steeds een huurverhoging weigeren te betalen, worden aangehaald als een voorbeeld van buurtverzet. [iet opbouwwerk, als strijd tegen het kapitalistisch bestel, moet het buurtverzet stimuleren, aldus de auteurs; dit verzet moet gezien worden als een aanvulling op het verzet van bijvoorbeeld vakbon den tegen het kapitalisme. Een sterke organisatie van bewoners kan schijninspraak en schijnpar- ticipatie ontmaskeren, en "om buigen tot werkelijke zeggen schap en machtsvorming van de belanghebbende bevolking", al dus Kees Walle en Ankie War merdam. Twee Hansen, elk met hun „eigen" nummer van het Algemeen Hansblad"Links Hans van Brussel, rechts Hans Ferrée. De naam van de hond doet er niet toe. Hij heet geen Hans. LEIDEN - „Jarenlang heb ik me wijs laten maken dat Hans een naam van niets is. En toen kwam de Hanskrant. Een geweldig initiatief met ongekende mogelijkheden. De be vestiging van alles wat Hans is en heet. Hans moet blijven, dat is zeker." Dit schreef de 24-jarige Hans van Brussel uit Leiden ruim twee maanden geleden aan de bekende marketing/com municatie adviseur, ideeënmaker en publicist Hans Ferrée uit Montfoort. Er meldt zich een schatrijke Hans die offreert: „Geen punt. Doe maar, Ik betaal". Dat zou fan tastisch zijn. Natuurlijk wordt die Maecenas-Hans in elk nummer bewierookt tot en met. t Een echte uitgever zet het blad professioneel op poten. Adver tentiemogelijkheden zijn er voor allerlei leuke artikelen: van Han sop tot Hanswordt. Notitie gemeente Leiden: LEIDEN - Alleen al op grond van het kostenaspect is het instellen van speciaal vervoer voor ernstig gehandicapten onmogelijk. Dit staat te lezen in een notitie van de chef van de afdeling maatschappelijke aange legenheden en volksgezondheid ter gemeentesecretarie. Hij heeft dit geschreven naar aanleiding van vragen die in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden hierover zijn gerezen. Geschat wordt dat er in Leiden ongeveer honderd ernstig gehandicapten zijn, voor wie het speciale vervoer van toepassing zou kunnen zijn. In Rotterdam verzorgt de Algemene Autohulpdienst het taxivervoer van deze mensen naar bijv. vrienden, de bioscoop, museum enz. Alleen zij die na controle door de GG en GD als ernstig gehandicapte worden geregistreerd, kunnen voor dit vervoer in aanmerking komen. In Rot terdam zijn dat er 825. Zij hebben recht op tien ritten per jaar. In Den Haag is de zaak nog in onderzoek. Geschat wordt dat daar ongeveer zeshonderd ernstig gehandicapten wonen. De chef van de afdeling voor maatschappelijke aangelegenheden en volksgezondheid wijst er dan ook op dat „de ontwikkeling van de rol stoel niet stilstaat". Dank zij ingenieuze vindingen kan een ernstig ge handicapte zich zelfstandig over de openbare weg begeven. Daar komt nog bij dat de afstanden in leiden niet te vergelijken zijn met die in Rotterdam en Den Haag". Ook wijst hij' erop dat een ernstig gehandi capte op grond van de wet A.A.W. (tot voor kort W.A.O.) voor het taxige- bruik een vergoeding kan krijgen, tenzij hem een vergoeding voor het gebruik van een aangepaste auto is toegekend. LEIDEN - De lezing over het science fiction-verhaal, morgena vond in het Rijksmuseum van Vol kenkunde te organiseren door de volksuniversiteit K en O, gaat we gens te geringe belangstelling niet door. LEIDEN - Het Surinaamse feest, dat agelopen zaterdag middag en -avond in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk is gevierd, is een enorm succes geworden. Naar schat ting vijfhonderd bezoekers namen er aan deel. Niet alleen uit Leiden, maar ook uit an dere plaatsen, waren Surina- mers gekomen om de éénjarige onafhankelijkheid van hun geboorteland te vieren. Het idee om deze gebeurtenis niet zomaar voorbij te laten gaan is geboren bij een aantal vaste bezoekers van het Volkshuis. Samen met een van de vaste medewerksters van het Volkshuis besloten deze jongeren een feest te organise ren, niet alleen om de onaf hankelijkheid te vieren, maar ook als mogelijke eerste aanzet tot meer activiteiten. De groep wil het namelijk niet alleen bij dit feest houden, maar wil we kelijks activiteiten gaan orga niseren, bijvoorbeeld ook voor de wat oudere in Leiden wo nende Surinamers. Op welke manier dat gaat ge beuren is nog niet bekend, daar moet nog verder over gepraat worden. Uiteraard veel muziek en dans op deze eerste viering van de onafhankelijkheid Hun eerste werk, het feest, is in elk geval een schot in de roos gebleken, 's Middags was er in het Volkshuis een Surinaams cabaret, verzorgd door de Leidse groep Revo, die ook aan het begin van de avond optrad. Zowel 's middags als 's avonds was er de kans om Surinaamse gerechten te eten, voor de ge boren Nederlanders onder het gezelschap een goede gelegen heid om met deze hier nog vrij onbekende kookkunst kennis te maken. Later op de avond was er het optreden van de Amsterdamse soul- en funky band "Fuzz". De Leidse Postduiven Club hield zaterdag en zon dag een postduivententoon- stelling in het lokaal van de Vriendenclub. Gistermid dag werden er bonnen ver kocht voor jonge duiven- broed. ADVERTENTIE Dames ski- pakken, van diverse wereldmerken. Het enthousiasme van de Leidse Hans was opgewekt door een nog wat slordig uitgevallen stukje drukwerk, dat kort tevoren op de deurmat van zijn reclame adviesbureau aan de Haagweg was gevallen. Dit bleek namelijk het nul-nummer van het „Alge meen Hansblad" te zijn, opgezet en uitgegeven door Hans Ferrée. Het „Algemeen Hansblad" is een blad door Hans, voor Hans en het gaat over Hans. Het is een tijd schrift dat is opgezet volgens een totaal nieuwe, unieke formule, de zgn. „Hans-formule", zo blijkt uit de inleiding. Deze formule houdt in, dat het blad uitsluitend bij dragen bevat van of over perso nen die Hans heten. En met deze formule mikt het blad op een markt van "niet minder dan circa 379.812 Nederlanders die Hans heten. Zij moesten het tot nu toe stellen zonder medium waarmee zij zich echt verbonden kunnen voelen. Dat blad is er nu: het „Al gemeen Hansblad". Alwéér een gat in de markt gevuld". Idee En met die laatste opmer king maakte Hans Ferrée duide lijk, hoe hij eigenlijk op het idee gekomen is om een blad uitslui tend voor Hansen op te zetten. Ferrée was namelijk betrokken bij het opzetten van een nieuwe uitgave van de Verenigde Neder landse Uitgeverijen (VNU), het weekblad „Mix". Ook dat blad zou weer een gat in de markt moeten gaan opvullen, zoals dat heet. Daarbij mikte de uitgever op een bepaalde „doel groep".„Over die doelgroep werd bij VNU heel wat afgepraat", zegt hans Ferrée. „Maar volgens mij liggen de doelgroepen voor het oprapen. Je kunt een blad voor Hansen opzetten, maar ook een Jan-journaal, Mieke's Maand blad, Aaltje-Almanak, of een Wim's Weekblad, en ga zo maar door. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, om het „Algemeen Hans blad" als een soort grap aan de VNU toe te sturen. Maar de grap werd wat verder uitgewerkt en Hans Ferrée besloot het blad op te sturen aan ruim honderd hem bekende Hansen. Zoals gezegd kreeg ook de Leidse reclame-adviseur Hans van Brussel een exemplaar in de bus. Die zag de ongekende mogelijk heden van het nieuwe blad direct zitten en schreef zijn (voor)naan- genoot een brief, waarin hij aan bood de uitgave van het volgende nummer van het „Algemeen Hansblad" voor een deel te ver- Dit was één van de door Hans Fer rée aangegeven mogelijkheden, om met zijn initiatieven door te gaan. Andere mogelijkheden, zoals hij die in het nul-nummer van het „Algemeen Hansblad" aangaf, waren de voleende: i Het blijft bij dit nul-nummer, omdat Hans Ferrée na fiscus en alimentatie te weinig kapitaal kracht heeft om de zaak serieus aan te pakken. Drukpersje Tot nu toe heeft de grote uitgever zich niet gemeld, evenmin als de vrijgevige miljonair-Hans. Maar door het aanbod van Hans van Brussel is het mogelijk gewor den, dat vorige week zo'n 200 Hansem in het land het tweede nummer van het „Algemeen Hansblad" hebben ontvangen. Hans van Brussel heeft niet al leen tijd en geld in het project ge stoken, Maar ook het drukwerk voor het blad verzorgd op zijn kort geleden aangeschafte druk persje. Her door hem verzorgde nummer ziet er een stuk beter uit dan de eerste uitgave, maar Hans van Brussel had er dan ook wat meer tijd voor. De drukker van het eer ste nummer (Hans Hoff) kon de bladen nog net afdraaien voor de deurwaarder zijn handel ver kocht. „Het Algemeen Hansblad is be doeld om aan alle Hansen duide lijk te maken dat ze toch echt wel iets betekenen, ook al heten ze Hans", zegt Hans van Brussel. „Veel Hansen hebben namelijk een Hans-complex. Ieder mens wil graag uniek zijn. Maar het probleem voor Hansen is, dat er ontzettend veel mensen zijn die Hans heten. Dat merk je al zodra je naar school gaat. Het gevolg is dat een Hans zich niet als uniek kan beschouwen". Hans Ferrée heeft nog een andere verklaring: „De gebroeders Grimm hebben, waarschijnlijk uit afgunst jegens hun succes volle concurrent Hans Christiaan Andersen, de anti-held van hun sprookjes vaak „domme Hans" genoemd en van dat imago on dervinden vele Hansen nu nóg last. Het „Algemeen Hansblad" wil aantonen dat Hans een naam is, om trots op te zijn". Hans van de maand En inderdaad, bij het doorbladeren van het „Algemeen Hansblad" blijken er overal Hansen bezig te zijn met gewone en ongewone dingen. Het blad is voor een deel een soort knipselkrant met stuk jes waaruit blijkt wat er door Hansen zoal gedaan wordt in dit land (en dat is heel wat), terwijl het voor de rest gevuld wordt met bijdragen van de Hansen, die op het blad geabonneerd zijn. Op de achterpagina (onder de kop: „Meer dan alleen een leuk smoeltje") staat een portret van de Hans van de maand afgedrukt. Deze ereplaats is voor Hansen die het blad steunen met een bedrag van honderd gulden ineens. Er blijkt dus toch nog hoop te zijn voor allen die Hans heten, zoals trouwens ook duidelijk wordt uit een kop in het „Algemeen Hans blad": „Hansen weren zich ge weldig op alle fronten". Hansen die geen nummer van het blad meer willen missen, kunnen zich richten tot Hans Ferrée, Postbus 35, Montfoort (U). Giro 2510838. JOOP MAAT Morgen afscheid van schoolhoofd LEIDEN - De heer I. van Iter- son, hoofd van de openbare la gere Oppenheimschool, heeft niet, zoals wij eerder berichtten, vorige week van de ouders en leerkrachten afscheid geno men, maar zal dat morgen doen met een receptie van vijf tot acht uur. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht.voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. ADVERTENTIE dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. -ïti v 1 \y' \3my F'europlnterflora garandeert uw bestelling. kv\ ,*5? r' Koninginnegracht 135, Den Haag. Binnenstad Donderdagavond bleek weer eens duidelijk waar de binnenstadsbe woner goed voor is. Ja en amen knikken op de plannen van B. en W., stemmen op de Partij van de Arrogantie en kopen bij de winke liers die steun toezeggen aan de Stichting Leidse Binnenstad en het Leids City Centrum. Voor het over ige kunnen de bewoners van de op één na grootste binnenstad van Nederland zich letterlijk laten doodrijden op de Cityring. Dank u, want zodoende komt u als arrogante op politieke carrière be luste regenten nog wel eens in de landelijke politiek terecht. Dit is de eerste reactie na het aanhoren van de debatten tijdens de gecombi neerde commissievergadering over de voorgenomen afsluiting van de Breestraat. Die Breestraat moet dicht, ten koste van alles. In het programma van bovengenoemde partij voorde werkende man name lijk, was dit als een van de eerste actiepunten aangenomen. En dan kun je, volgens regent Waal, het niet maken deze verkiezingsbelofte niet na te komen. De winkeliers pikten dit niet want men zou zo doende niet bij de koopjesparadij zen kunnen komen. Direct nadat bekend was geworden dat de re genten het voornemen hadden om in 1977 de Breestraat dicht te gooien, besloten zij ook onder aan voering van de grootwinkelbedrij ven om een actie te voeren. Geld hiervoor was er natuurlijk niet maar net als bij de gemeente wor den er regelmatig zogenaamde "po tjes" gevonden waaruit zoiets be taald kan worden. Een landelijk bekend groot public-relations bu reau werd tegen een aanzienlijke vergoeding bereid gevonden een alternatieve nog nooit in Nederland gevoerde campagne op touw te zet ten. Op zaterdag 18 september was het zover. De binnenstad werd te koop aangeboden. Weliswaar stond de landelijke pers niet voor de Leidse poorten te dringen om er melding van te maken maar toch sloeg de actie binnen de gelederen van het college en de daaraan ver bonden "progressieve" partijen in als een bom. Wat te doen, vroeg een bekend wethouder zich af. Door gaan of het bijltje er bij neergooien? Geen van beide. Hij heeft waar schijnlijk een cursus nutteloze tac tiek gevolgd en kwam tot de slot som dat hij via een enorm aantal omwegen gewoon toe moest geven aan de actievoerders. Zij hadden namelijk gesteld dat de Breestraat best afgesloten mocht worden maar dat er wel voldoende aanvoer van kooplustigen moest kunnen plaatsvinden. Er lag toch een keu rig aangelegde cityring en die werd niet voldoende gebruikt. Ook de winkeliers hadden hun plannen (Goudappel Coffeng) al klaar lig gen. Och, er gebeurden wel eens een paar ongelukken. De files op bijv. de Hooigracht konden best nog wel langer worden, dus We zitten er maar mee. Het LCC krijgt zijn zin. Hun plannen worden uitgevoerd (waar Waal dus eerst tegen was) en de binnenstadsbe woner dient zo snel mogelijk van het toneel te verdwijnen. Een en ander ook omdat zij toch geen po tentieel koperspubliek vormen. Nogmaals onze hartelijke dank voor het geboden amusement. Het was ronduit een voortreffelijk stukje volkstoneel. Alleen is het te hopen dat de hoofdrollen binnen kort vervuld zullen kunnen worden door beroepsacteurs die meer feel ing hebben met het publiek. Onder tussen vervullen wij geen enkele rol. Zelfs de broodnodige souf- fleursrol blijft voor ons achterwege. Binnen niet afzienbare tijd mag wel verwacht worden dat Waal een fi gurantenrol zal gaan vervullen in de binnenstadsklucht "Ik baal ook van Waal" waarin tevens opgeno men de tragi-komedie "de ont hoofding van Van Egmond en Hoorne". Namens een aantal bijna geman gelde binnenstadsbewoners van Pancras-west HANS KONSTAPEL MIDDELWEG 20 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3