"Ik ram zoiets er meteen uit Harmoniekapel: begrijpend muziek maken Lezers schrijven Zoeterwoude wil het zwembad uitbreiden Antisemitisme Te water MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 OEGSTGEEST - "Als ik zoiets zie ram ik het er meteen uit. Wanneer iemand een opmerking maakt, dan ga ik daar direct op in. Maar dit. Hier valt niets aan te doen. Dit is gewoon de een of andere gek." Menno Buch - samen met Wil Hilders eigenaar van de boetiek Benjaman aan de Ge versstraat in Oegstgeest - werd afgelopen vrijdagnacht "verblijd" met een stuk onversneden anti-semitisme. tir zijn heel wat zaken voor mode-mannen in leiden, weet u waar wij zitten? heel simpel eigenlijk aan de geversstraat in oegstgeest. en weet u wat wij 2ijn gewoon nèt èffe heter, dr zijn uiteindelijk maar weinig zaken de hiui^j - Menno's vrouw Jolet vond zater dagmorgen een exemplaar van het Leidsch Dagblad met daarin een advertentie van de boetiek volgekalkt met anti-joodse kre ten, in de brievenbus. "Ik was er even stil van. Op zo'n moment denk je van alles. Ik had eigenlijk geen idee dat zoiets nog bestond, dat mensen zo dachten." Met kreten als "In die zaak hangt een jobd aan de stang" en "Jo denzaak", heeft een onbekende de 25-jarige zakenman de stuipen op het lijf gejaagd: "Ik dacht me teen zo is het indertijd, in 1930, ook begonnen. Met leuzen en Da vidssterren op de ramen van winkeliers. Met die mentaliteit zijn we uiteidnelijk bij de gaska mers terecht gekomen. Niet dat uiteindelijk bang ben dat het nu weer zover zal komen, maar dit soort vormen van rassendiscri minatie steekt heel erg." Buch heeft geen idee over dader(s) en motief: "Ik heb me al afge vraagd of er misschien een erg ontevreden klant rondloopt, of iemand met wie we persoonlijk niet zo goed op kunnen schieten, maar we hebben niemand kun nen vinden. In de zaak hebben we nooit moeilijkheden, en als er af en toe eens een ontevreden klant is dan proberen we die zoveel mogelijk tegemoet te komen." Buch was aanvankelijk nogal bang om erg veel publiciteit aan het voorval te geven: "Het is de eerste keer en ik dacht dat je er mis schien maar beter niet over kunt beginnen. Het gebeurt wel vaker. Sommige mensen sturen adver tenties met allerlei teksten terug, anderen retourneren reclame materiaal. Daar maak ik me niet zo druk om, dat gebeurt veel meer. Maar aan de andere kant dacht ik dat het misschien vaker voorkomt, maar dat mensen er maar liever niet over praten en die mentaliteit is ook niet goed. Vandaar dat ik het nu maar me- LEIDEN - De Katholieke Leidse Harmoniekapel gaf zaterdagavond in de goed bezette zaal van het Antonius-Clubhuis het gewone donateurscon cert. Het korps kan opgewekt de toekomst tegemoet treden: behalve een aantal trouwe veteranen (die het nog heel goed doeri) spelen er vele jeugdige muzikanten in mee. En, zo hoorden we van de voorzitter, alle leden doen enthousiast hun best, zodat op het Wageningse bondscon- cours met een eerste prijs zelfs het uitmuntendheids-niveau werd be reikt. De Drumbanders (onder W. K. van Bohemen) en majorettes (onder me vrouw Wijmer) bleven in die opgang niet achter, ook zij behaalden eerste prijzen. De Harmonie speelt onder leiding van de vakman Dick van Ooijen (de zelfde als van de Valkenburgse). hij weet hoe het moet; als iedereen dan z'n best doet, zal het muziekmaken wel gelukken. De zaal is voor zo'n korps eigenlijk wat te klein en zeker te laag, zodat de klank in de talrijke forte-momenten nogal in de benauwdheid kwam. Wie echter door die soms wat verwarrende stortvloed héén hoorde, merkte een correct en begrijpend musiceren op. De blazers en slagwerkers van allerlei soort raakten elkaar ook geen ogenblik uit het gehoor en de aanvoer bundelde hun streven in een verantwoorde voordracht samen. Tegenwoordig hoef je vele mensen niet meer ouderwetse ouvertures en fantasieën aan boord te komen; ze zouden zich erg vervelen en op z'n gunstigst een quasi-gelnteresserd gezicht zetten. Ik moet er wel aan toevoegen, dat dit van plaats tot plaats kan verschillen. Alleen of samen met de uitstekend werkende, d.w.z. wiegelende, schrij dende, bukkende en figurerende majorettes (o.a. in "De Zilvervloot" en "Swannee River") speelde het korps behendig allerlei rock-, dixieland en andere, veel metaal vragende stukken. Later kwamen de drummers en hoornblazers ook nog met veel succes in actie. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Apotheken De bekladde advertentie. teen naar buiten heb gebracht." Buch heeft om die eerste reden ook de politie nog niet ingeschakeld, maar gaat dat nu wel doen: "Mis schien ikomt het vaker voor en kunnen ze, na onderzoek van meer gevallen, uitvinden wie de dader is." Naar de mening van Buch speelt de publiciteit rond de gebeurtenis sen in de Tweede Wereldoorlog - de zaak-Menten en het proces Loyen - een belangrijke rol in deze zaak: "Men hoort en leest er weer over en dat zal wel wat emo ties losweken." LEIDEN - De Leidenaar P.J.W. Te Water is in de nacht van za terdag op zondag met zijn auto te water geraakt, toen hij met zijn auto het terrein van het Rijksmuseum voor Volken kunde wilde verlaten. De Leidse automobilist had zijn wagen, 's-avonds op het mu seumterrein geparkeerd, maar vond bij terugkomst het hek aan de zijde van de Eerste Bin nenvestgracht gesloten. Bij een poging om het terrein via de in gang aan de Steen straat te ver laten zag hij de 'vluchtweg' ver sperd door een paaltje. Een po ging om het paaltje heen te rij den mislukte: de wagen kwam in de grasberm en gleed vervol gens in het water van de Mors singel. Te Water kwam met de schrik vrij, want hij kon de in het water wegzinkende wagen tijdig verlaten. Gebr. Kruyt Met een circulaire van de „Vereni ging Voorkomen is Beter" zijn een paar dagen geleden de omwonen den van de groothandel in bouw materialen, gebrs. Kruyt nv, met de neus boven op de feiten gedrukt omtrent de uiterst gevaarlijke lo zing van asbestvezels afkomstig van de afdeling zagerij van ge noemd bedrijf. In uw blad van donderdag j.L is eveneens in een artikel aandacht geschonken aan deze kwestie. Vooral het relaas van een der om wonenden werpt al direct enkele vragen op. Het is nl. betreurenswaardig te ver nemen, dat al enkele jaren tever geefs tegen deze lozing is geprotes teerd. Thans bij het toespitsen van de zaak, zoals overlegging van fo to's, inschakeling arts, wordt tot ac tie overgegaan met als gevolg tijde lijke sluiting van de betreffende af deling. Ik vraag mij ook af bij dergelijke bedrijven geen periode controle bestaat vanwege de overheid of an derszins. Mi. zijn er voorbeelden te over om klachten betreffende gif tige lozingen, gifwolken e.d. niet lichtzinnig te behandelen (denk aan gifwolk Noord-Italië, Tiel, as- bestlozing in Vlissingen etc.). Uit het geheel aan informaties is bovendien niet de conclusie te trekken dat, na reparatie van de de fecte afzuiginstallatie, het pro bleem van giftige lozing is opgelost. „De uiterst fijne asbestdeeltjes komen toch door de filters heen" vreest de huisarts Van de Beek vol- gens uw blad. Yerkeers- en Welzij nsoverleg Ik hoop, dat de gemeenteraad zich ernstig zal bezinnen over deze niet te onderschatten zaak. M.i. gaat dit niet alleen de woonwijk aan, waarin zich het bedrijf bevindt, doch ge heel Leiderdorp en niet te vergeten onze overburen op het Waardeiland in Leiden. Tot slot mijn complimenten aan de „Vereniging Voorkomen is Beter" (VIB) en het „Milieu Aktiecentrum Nederland" (MAN) voor hun be moeiingen, waaronder een onder zoek van het stof, dat uit de fabriek van Kruyt komt. YVONNE L. GOEDHART Kleigaarde 2, Leiderdorp. Onderzoek omwonenden gebr. Kruyt LEIDERDORP - De Vereniging "Voorkomen is Beter" heeft een petitie met 360 handtekeningen naar de Leiderdorpse raad ge stuurd. Daarin wordt gevraagd om een jaarlijks medisch onder zoek van de omwonenden van de groothandel in bouwmaterialen Gebr. Kruyt NV. Dat bedrijf kwam vorige week in opspraak als ge volg van asbestlozingen. "Voorkomen is Beter" vraagt een jaarlijks totaal medisch onder zoek, met daarbij speciale aan dacht voor de longfuncties. Zoals bekend kunnen asbestdeeltjes longkanker veroorzaken. De ge volgen van inademing van asbest- stof kunnen in sommige gevallen pas tientallen jaren later aan het licht komen. WARMOND/ZOETERWOUDE/ WASSENAAR - Sinterklaas heeft afgelopen zater dag zijn intrede gedaan in War mond (foto), Wassenaar en Zoeter- woude. In de laatste gemeente Leidde de aankomst van de Sint tot misverstanden omdat aanvanke lijk was gepubliceerd dat de Goed heiligman met een boot vanaf de Noord Aa zou komen. Hij arri veerde echter te paard aan de Om- medijk, vanwaar men per biLS naar de woning van burgemeester Det- mers toog. In Warmond arriveerde de Sint wel per boot. Dat gebeurde aan de ge meentehaven vanwaar de Sint te paard naar Het Trefpunt reed. Daar werd speciaal voor de kleinere kinderen een feest georga niseerd In Wassenaar arriveerde Sint Nico- laas in de haven, waar hij door dui zenden werd opgewacht. Vergezeld door o.a. de drumband van Irene, een majorettenkorps, Zwarte Pie ten en Spaanse edelen te paard maakte hij een feestelijke rond gang. De intocht eindigde bij het St. Willibrordpension in de Ridder- laan, waar de Sint een bezoek bracht aan de bejaarde bewoners. De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 27 november tot 3 de cember door Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525 (01717). MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur vm. 6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, kreatief spel, Go, boetseren, psy- chotronica, anders denken, alle groepen vanaf 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Nederlands Dans theater. 8.15 uur nam. K. en O.-gebouw, Oude Vest 45. cursus over mystiek "Van Eckhart tot Zen", 8 Stadhuis, gemeenteraad, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten,» financiën, 8 uur nam. Gemeentehuis Oegstgeest, openbare werken ensport, 7.30 uur nam. Ons Huis, Zoeterwoude, bijeenkomst Gemiva-plan, 8 uur nam. DINSDAG Rijnsburgerweg 163, spreekuur alg. bu reau voor levens- en gezinsvragen, 7.3- 0-8.30 uür nam. Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe'Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur 't Breehuys. Breestraat 19, open-huis, ouderensoos, Repelsteel 2-5 uur nam. volksdansgroep, 7-8.30 uur nam., yoga, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam., yoga 6.35-8 uur nam., Nederlands, studiebegeleiding BVB I, 8.10 uur nam., jazz-ballet, 5-10 uur nam. Vrijetijdscentrum. Breestraat 66, yoga, zeefdrukken, jazz-ballet, fotograferen, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat la, lezing "Science-fiction toekomstfantasie",' door Manuel van Loggem. 8 uur nam. Leidse Schouwburg, de Nederlandse Operastichting met "The Fantasticks" Stadhuis, vergadering werkgroep kabel-tv. 4 uur nam., vergadering com missie interne organisatie en beheer, 4.30 uur nam., gezamenlijke commissie vergadering ruimtelijke ordening en openbare werken, volkshuisvesting en verkeer, 6 i mische aang- Raadhuis Wassenaar, verkeers- en Wel- zijnsoverleg, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, c welzijn en onderwijs, 8 uur n Gemeentehuis Oegstgeest, maatschappelijk aangelegenheden, 8 vergadert LEIDERDORP - Burge meester MA. van der Have van Leiderdorp heeft zaterdag de nieuwe accommodatie van de voetbalvereniging "De Leidse Spurs" - onderdeel van de vormingsclub "De Sleutels" - geopend, (foto onder). Dat gebeurde voor een voetbal wedstrijd van het elftal van de "Spurs" tegen een team van Leiderdorpse ambtenaren. Het nieuwe onderkomen van de vereniging, bestaande uit een voetbalveld met kleedac commodatie, ligt aan de Hoogmadeseweg Onderzoek naar technische mogelijkheden WASSENAAR - Het Verkeers- en Welzij nsoverleg vergadert morge navond over de voorontwerpen van de bestemmingsplannen "Spin- baan" en "Centrum". Dit naar aan leiding van een verzoek van de Ver eniging Vrienden Wassenaar. B en W stellen zich op het standpunt dat de vergadering beperkt dient te worden tot de hoofdlijnen van die onderdelen, die gerekend kunnen worden tot het werkterrein van het overlegorgaan: het verkeer en het groen. De vergadering begint om half acht in het raadhuis. Leidenaars bij inbraak betrapt KATWIJK/LEIDEN - De Kat- wijkse politie heeft twee inwoners van Leiden (de veertigjarige F. en de achtendertigjarige C. H.) op he terdaad betrapt bij een diefstal in M een fotozaak aan de Princestraat. Tydens het verhoor bekenden de mannen ook winkeldiefstallen te hebben gepleegd in onder meer Leiden en Sassenheim. Ze ont vreemden in de meeste gevallen elektrische artikelen die zy door verkochten aan familieleden en bekenden. ZOETERWOUDE - Het gemeentebestuur van Zoeter woude wil het zwembad in het sportcomplex Haasbroek uitbreiden. Met name is men tot de conclusie gekomen dat er duidelijke behoefte bestaat tot vergroting van het bin nenbad. Dit bad is destijds gesticht als een instructiebad. „In de periode van enkele jaren dat het bad nu heeft gefunctioneerd is gebleken dat het aan de gestelde verwachtingen heeft beantwoord en wel zodanig, dat het naar de huidige maatstaven te klein moet worden geacht", al dus B. en W. in hun voorstel aan de gemeenteraad. Na het advies te hebben ingewon nen van zowel de commissie open bare werken als de commissie voor financiën pleit het college er zelfs voor om een plan te laten ontwer pen dat de mogelijkheden weer geeft met betrekking tot een alge hele uitbreiding van het gemeente lijke bad, dus inclusief de buiten bassins. Gezien de specifieke tech nische facetten die hierbij aan de - orde zullen komen wordt het nood zakelijk geacht een terzake des kundig bureau de benodigde pla nopdracht te verstrekken. Daar voor wordt een krediet gevraagd van f 3000 te dekken uit het Fonds Dorpsontwikkeling. LEIDEN - In tenminste acht tuin huisjes op het volkstuincomplex 'Oostvliet' aan de Vlietweg is eind vorige week ingebroken. Men heeft er een aantal gebruiksvoorwerpen weggenomen en voorts een grote ravage aangericht. LEIDEN - Geboren: Robbert, zv R. Beurse en P.M. Kiepjet; Willemina, dv W. Witteen W. Kallenberg; Bart, zv H.F. Boleij en A.M.J. Swaving; Adrianus, zv J. Bakker en P.G.M. Olyerhoek. Overleden: A. Schrier (O) m; A. v. Bee- len (58) m; B. V.C. Spaans (2) v; H. Ley ter (59) m; G. den Hollander (79) ggm H. v.d. Maas; M. Gerritsen (89) v; H.L.E. v.d. Laan (76) gm T.E. Gerritse; A.N. v. Be- rkel(41) m; S. Overbeeke (22) gm J. Bak ker; I. Kappaan (59) m; A.J. Francken (79) ggm J.P.J.G. van Blarkom; C. Dek ker (66) m; M.J. v.d. Linden (90) ggm H. v.d. Velden. LEIDEN - Uit een woning aan de Tesselschadestraat is gistermddag een bedrag van 1300,- weggeno men. De diefstal is bij afwezigheid van de bewoners gepleegd. Het is niet geheel duidelijk hoe men het huis is binnengekomen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. WOENSDAG Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis 2-5 uur nam., vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam., gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2 info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen. zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. LAK-theater, Levendaal 150, The Euro pean Theatre group of Cambridge Uni versity met "Julius Ceasar" van Shakes peare, 8.15 uur nam. Leidse Schouwburg, Zuidelijk Toneel Globe met "Vooijaarsontwaken", 8.15 Academiegebouw, Rapenburg, lezing over natuurlijke geboorteregeling door Ch. Rendu, 8 uur nam. Augustinus, Rapenburg 24, Libanon-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2