ASTERIX EN HET IJZEREN SCHILD BE GELE SPIN MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 VARIA De drukkersorganisatie bestaat 75 jaar en had daar een mooi feest van gemaakt in het Con gresgebouw in Amsterdam, in aanwezigheid van Hare Mejes- teit de Koningin, die bij het aanbreken van de pauze, toen Verbondsvoorzitter mr. A. A. Levisson haar linksaf over het brede lange gangpad tussen de in „donker kostuumgeklede aanwezigen door naar de foyer wilde leiden waar zijn bij thee. cake, koekjes en chocolaadjes een sigaretje zou opsteken, haar voorkeur te kennen gaf voor de dichtstbijzijnde deur, zodat zij via een kleine omweg, maar zonder minzaam rondkijkend door de oranjegezinde menigte te hoeven waden, de thee, de ver snaperingen en de sigaret langs een niet ingecalculeerde route bereikte. Er was opmerkelijk veel politie in de zaal. Ik telde tweeëndertig man, van wie dertig zich ver dekt hadden opgesteld als leden van het Amsterdams Politie Corps, met bepluimde helmen op het hoofd en veelsoortige mu ziekinstrumenten in de hand waar ook werkelijk muziek uit kwamDe overige twee liepen in burger aan de staart van het stoetje hoogwaardigheidsbe kleders, gingen met hun tweeën bescheiden links vooraan apart zitteri om weer achter aan te sluiten toen de eregasten naar de thee oprukten en in de tussen tijd zaten zij de een achter in de dertigde ander voor in de veer tig, schat ik) geïnteresseerd te luisteren naar de jubileumrede van Verbondsvoorzitter Levis son, en het referaat van mr. S. Gerbrandy over het thema van de jaarlijkse uitgaven van Gra fisch Nederland: „Vrijheid vati Drukpers' muiFii, Toen mr. Levis%n die een keer in het Newyorkse warenhuis Macy's opeens ontdekte dat hij naast Mariene Dietrich bij de toonbank stondvan zijn stoel naast de koningin oprees om zijn jubileumrede te houden waarin hij zei dat er bij allerlei overheidsinstanties een ware passie leeft tot het oprichten van eigen huisdrukkerijen en dat drukken weliswaar een fascine rende hobby is maar dat de op richting van een huisdrukkerij niet noodzakelijkerwijs de meest economische benadering biedt voor de vervaardiging van het benodigde drukwerk, ging een andere hoge functio naris van het verbond bliksens- \nel op de vrijgekomen stoel naast Hare Majesteit zitten, on getwijfeld volgens een onge schreven wet die wil dat je de koningin nooit naast een lege stoel op de tocht mag laten zit ten. Hij was kennelijk eerste re serve, want toen mr. Levisson (hij keek Mariene Dietrich, on der de indruk van deze onver wachte ontmoeting, met grote ogen aan) klaar was met zijn rede en van het podium afdaal de, maakte hij de stoel schielijk vrij en trok zich weer terug op zijn eigen stoel. Mr. Levisson („Please, don't re cognize me! werd op het spreekgestoelte opgevolgd door mr. S. Gerbrandy, wiens af en toe uitschietende en knerpende stem herinnerde aan het feit dat hij een zoon van zijn vader is. Zijn rede was behalve leerzaam en hoogst interessant ook op di verse momenten heel amusant door zijn manier van formule ren. Ik vroeg hem na afloop of hij ook boeken had geschreven en ik stond al klaar om de titels te noteren omdat het me wel aanlokte een boek over bijvoor beeld persvrijheid te lezen dat tegelijk informatief en hoogst leesbaar zou zijn. Maar hij ver zekerde me dat hij maar éen, technisch-juridisch werk had geschreven en dat was „taai als apehaar'. Ik zal èèn passage citeren, die naar het slot toe hooggespannen verwachtingen wekte en waarom ik erg heb moeten la chen U moet wel zijn stem erbij denken, bijvoorbeeld door u voor te stellen dat u iemand op klompen over een grindpad hoort lopen. Na opgemerkt te hebben dat concurrentie, die gepaard gaat met het vrije on dernemerschap, een. ware neu rose is geworden omdat ieder een ook wil concurreren met an deren die in geen enkel opzicht potentiële mededingers zijn, zei mr. Gerbrandy: „Om een voorbeeld te noemen dat dicht bij uw vloermat ligt en waar ik hopelijk niemand mee op de tenen trap: In het actuele vraagstuk van de pornografie is het benauwend niet dat men tegenwoordig vrijmoedig praat en schrijft over seksualiteit - dat deed men tienvijf en zelfs twee eenuwen geleden ook-maar dat de ander voor de één niet wil en kan onderdoen: als de één durft afbeelden met een blote hals, moet de ander beslist de borst onthullen, en de derdë de navel en de vierde de tenen. Wij dur ven voor elkaar niet meer on derdoen NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - De cellist Harro Ruysenaars zou gisterochtend op het koffieconcert van K&O aanvankelijk begeleid worden door Antoine Oomen, doch deze moest wegens ziekte af zeggen. George van Renesse zou zijn plaats innemen, maar de griep liet ook hem niet on gemoeid, zodat de inmiddels redelijk herstelde Oomen als nog de pianopartij kon vervul len Op het programma had dit slechts tot gevolg, dat de sonate van Matthijs Vermeulen werd vervangen door de Elgié van Faure, hetgeen naar alle waar schijnlijkheid niemand zal hebben betreurd. Begonnen werd met een zeer spirituele Duo Oomen en Ruysenaars verklanking van Beethovens sonate op. 69, die ook wat be treft klankverhouding tot in de puntjes verzorgd was. Interes sant was vervolgens de sonate (1914) en de 3 kleine Stücke van Webern te kunnen vergelijken; terecht wees Ruysenaars op de brede, hartstochtelijke penne- streken enerzijds en de haast priegelige miniatuur-stijl an derzijds. Gloedvol klonken de drie fanta sieën van Schumann, hoewel vermoedelijk anders dan de componist bedoeld heeft. Ruy senaars dacht uiteraard cellis- tisch, Schumann dacht eerder pianistisch, hoogstens vocaal: het hadden dus een soort Lieder ohne Worte moeten i Na de ietwat speelde élégie van Fau^é een van Stravinsky's minder sterke werken: de suite italienne uit 1943, een bewerking van stuk ken uit Pulcinella (1919), ook bekend in de bezetting viool piano. Bij Stravinsky is het zo, dat wanneer de ritmiek strak en stuwend is, de interpretatie al voor 80 procent goed is. Dit per centage werd door het duo Ruysenaars-Oomen helaas niet gehaald. RON HARMS LEIDEN - 'Gerantsoeneerde lichtval' was een uitdrukking die gisteravond werd gebezigd in de Leidse Schouwburg, waar het 'Staatliches Puppen- und Pantomimentheater Bratislava' een voorstelling gaf van een 'muziekclownerie'. De beleven issen van verschillende clowns moeten als thema dienen een voor avondvullende voorstel ling, waarin effecten een grote rol spelen. Tegen een volledig verduisterde achtergrond bele ven een aantal bontgekleurde clowns (Schu-Sch: Elena Slavi- Poppenspel met effect kova; Bim-Bim: Stefan Kulha- nek; Frk-Frk: Michal Hraska en Tü-Tü: Jozef Skovaj) dwaze avonturen. Een mannelje net. ballonnen brengt één hunner het hoofd op hol en een ander tovert balletjes uit een rode bolhoed. Dit theater zou eigen lijk moeten eisen, dat de eerst vijf rijen onbezet blijven, omdat de bereikte effecten op deze rijen door hun 'doorzichtigheid' veel aan waarde verliezen. Zo ziet de oplettende toeschouwer bijvoorbeeld, als hij het ten minste WIL zien, duidelijk de beweegbare schimmen en han den op de achtergrond en balle tjes, die niet In, maar achter de hoed verdwijnen. Het grootste bezwaar lijkt inmiddels, dat een avondvullende voorstelling met deze effecten beslist teveel van het goede is. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Het zijn prachtmeiden. Ze bruisen energie en lijken in staat zonder moeite alleen een 'One Woman Show' op de planken te brengen. Dat Sylvia Alberts en Maijol Flore toch hebben besloten om samen een programma te brengen (onder de noemer 'Door Dik en Dun') geeft het effect, dat op de planken wordt bereikt, alleen maar meer reliëf. Sinds de première enige maanden geleden is er inmiddels het één en ander gewijzigd. Zo komt de vol gorde van de te zingen liedjes niet meer geheel overeen met dé vol gorde vermeld in het programma. Maijol zingt 'On n'oublie rien' en Sylvia begint met 'Het Vijvertje van Eden' van Jules de Corte. Opval lend in de theatershow zijn, be halve het instrumentale 'Beribaum' (Baden Powell) van het combo, de Marjol&Sylvia kleinkunst met een grote K liedjes uit de jaren zestig. In snel tempo zingen de onstuitbare, nad rukkelijk aanwezige Maijol en de wat zachtere Sylvia o.a. Sgt. Pep per, The beat goes on. Everybody Talking Both sides now, If (Bread), Do you know the way to San José Felling groovy en Sunnv. Het ge deelte na de pauze is, zoals zaterda gavond in de Leidse Schouwburg bleek, bijna nog dynamischer 'Boem boem' is niet echt leuk, maar 'Mad about the boy' (in drie ver schillende interpretaties), 'Drin king again' (met een semi- aangeschoten Sylvia) en 'J'arrive (Marjol) hebben de sfeer, welke zc kenmerkend is voor deze theaters how. Toen' was weggelaten om plaats te maken voor een wt lend slot. Marjol en Sylvia; Sylvia en Marjol: op de Kleinkunst Aka- demie werd de basis voor hun vriendschap en artistieke samen werking gelegd. Op het toneel ma ken ze nu kunst met een grote 'K' BERT KOEKEBAKKER 'Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg' 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam- zondag 1-5 uur narn. Galerie v d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Machteld Hooyen - Goua ches, Fred Koot - grafiek, Margot Daems - poppen. Anke Blankevoort - keramiek, Jan RotU veel - tekeningen, Karei Wig- gers - schilderijen, t.m. 31 december geopend di t.m. za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur. Galerie 't Straatje, ingang Nieuwe Rijn 38. Handgeborduurde tafellakens en ta felkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 dec. geopend di. t/m za van 18-17 uur, do. ook van 19-21 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen, Marjolein v d. [Assen - potloodtekeningen, Alex Hak kaart - pentekeningen, olieverfschilde- rjjen en litho's. Tot 15 déc. Leidse Schouwburg: „Spelenderwijs" met Mary Dresselhuys, Guus Hermus, Henk van Ulsen en Carola Gijsbers van Wijk, 2$. 15 uur. LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoonstel ling Hendrik van Leeuwen - grafiek en tekeningen. Van 20 nov.-18 dec. Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling Frans Duin - collages en grafiek. Van 20 nov.-18 dec. 't Hoekje, Warmond. Jenny Fleur expo seert etsen, tekeningen, monotype's en chabloonprenten. Van 20 nov. tot 15 dec., geopend dag. van 13-17 uur en van 19-22 uur, woe. ook van 10-12 uur. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Pauline Braat - etsen en tekeningen, Dick Loef - bronzen, Ber Mengels - tekeningen en aquarellen. Van 19 nov. t/m 9 dec., geopend dag. van 1- 0-16 uur, zo. gesloten. Galerie-bibliotheek, Wassenaar. Ten toonstelling Pieter Biesiot - beeld houwwerk, An Biesiot - schilderijen en grafiek. Van 27 nov. t/m 15 dec., geopend dag. van 10-12.30 uur en van 19-21 uur. Pieterskerkgracht 9: Kunstmarkt „Ars", 19.30-22.00 uur. Pieterskerkgracht 9: Kunstmarkt „Ars", ,19.38-22.00 uur Pieterskerkgracht 9: Kunstmarkt „Ars", 12.00-17.00 uur. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling "Geschildert tot Leyden Anno 1626". Van 18 nov t/m 9 jan., geopend dag. van 18-17 uur, zo. van 13-17 uur (25 dec. en 1 jan. gesloten). Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Fanny Mazure - gouaches, André de Regt - etsen, Ineke van Dyk - klein beeldhouwwerk, Selma Weerenbeck - sieraden. Van 18 nov. t/m 5 dec., geoj»end do. t/m zo. van 10-17 uur. Atelier "De Scherf", Nassaulaan 41," Oegstgeest, tel. 150220. Aris v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. 'Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg '- schilderijen. Geopend za. van 14-18 uur, tot 30 jan. 29 november 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De heer Charles Gardiner uit Oxfordshire, die in den zomer dezes jaars met zijn stoomjacht de winterhaven van Barendsz en Heemskerk op Nova Zembla bezocht, heeft een aantal voor werpen, welke van de Neder landse overwinteraars afkom stig zijn, door tusschenkomst van de luit-ter-zee 2de kl. L R. Koolemans Beynen aan de Ne- derlandsche regeering ten ge schenke aangeboden. Tot die voorwerpen behooren o.m. een fragment van een manuscript dat in een kruithoorn werd ge vonden (vermoedelijk een jour naal), een Hollandsch liedjes- boek, vijf koperen munten (4 Hollandsche duiten en 1 dubbele duit), negen fragmenten rood vlaggedoek en één zwart met wit kruis (vermoedelijk stukken van eene Amsterdamsche vlag). Deze voorwerpen zullen worden gevoegd bij de reeds vroeger door de regeering aangekochte van gelijken oorsprongZij zul len worden geplaatst in de mo delzaal van het ministerie van Marine. Vijftig jaar geleden: - Gewoonlijk dienen vingerafd rukken als bewijsmateriaal tegen een verdachte, maar in New York heeft zich het tegedeel voorgedaan. Een zekere Wil liam Feit leek sprekend op zeke ren Shapire, die door de politie gezocht werdWilliam Feit werd aangehouden en tal van getui gen verklaarden beslist, dat hij Shapire was en daar deze al driemaar driemaal het hem ten laste gelegde veroordeeld was, wachtte hem volgens de wetsbe palingen "levenslang". Zelfs Fêit's asvocaten hechtten niet veel waarde aan diens protes ten dat hij Shapire niet was. Hij werd op borgtocht vrijgelaten maar telkens opnieuw als Sha pire gearresteerd. Ten slotte werd er, toen Feit levenslang achter de tralies dreigde te ver dwijnen een deskundige op het gebied van vingerafdrukken bijgehaald. Deze moest verkla ren. dat het om twee verschil lende personen ging. Thans ze gent Feit als vrij man de dactyloscopie. PANDA EN DE OVERMEESTERING 8-135. Professor Kalker was nog steeds bezig met de uitvinding waar hij zwaar metaal wilde maken. Hij had niet lang geleden zijn apparatuur ingeschakeld,maar toen hij het resultaat zag,schudde hij misnoegd het hoofd. De moleculen zijn nog steeds niet verdichtmompelde hij. Jk moet het voltage opvoeren Hij boog zich zorgzaam over de machinerie en begon er aan te peuteren Een voorbijganger keek daar een tijdje naar door het raam van het laboratorium en liep toen verveeld verder. .Daar is niks te belevenmompelde hij. Nergens is wat te beleven. Zeker niet als je klein bent, zoals ik". De voetganger was een zekere Aal de Glibberdie in de archieven van de politie geboekt stond als een onbetrouwbaar iemand die leefde van diefstal en die meestal samen met een zekere Henkie op het slechte pad ging. .Als Henkie er nu nog .Maar die is gepakt en zi werk voor me opknapt". OMELET 5 plakjes cake, 3 eetl. koffielikeur of rum, 4 dl. roomijs, l'/« dl. advo- 2 eetl. suiker. Leg de plakjes cake onderin een on diepe vuurvaste schaal. Besprenkel de cake met de koffielikeur of rum Verdeel het ijs over de cake. Bedek het ijs met de advocaat. Sla de ei- suiker. Verdeel het eiwit gelijkmatig over de ad- Plaats de schaal gedurende 5 min. bo- op 275 gr. C. WARME CHOCOLADESAUS 1 dl koffieroom, 100 g. pure chocolade. Verhit koffieroom koffietrom Los de in stukjes gebro ken chocolade hienn op totdat een gladde ge bonden saus is ontstaan Geef deze warm bij de FRED BASSET ycEseoYt«er KAAi EEfJ zj&ze>Aic> MBH'. TE qROADe e(C«TEAS... /VifW CAVMVW .UXOR: „Helden onder sper- dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30 uur enz., 18 jaar CAMERA - „Spartacus dag. 8.00 14 jaar Kindermatinee: „Winnetou keert terug", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.15 4.30 uur. Nachtvoorstelling: „Bullit", vr. en 11.30 uur, 18 jaar. STUDIO: „Novecento", dag. 2.30 en 8.00 uur, 18 jaar LIDO: „The Omen", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.30, 4.45 uur. enz., 18 jaar. TRIANON: „Max Havelaar", dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 jaar REX: „Porno Instituut", dag. 7.00 en 9 15 uur, 18 jaar. Kindermatinee: „Robin Hood", woe. en za. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: „Poesjes die men pakken kan", vr. en za. 11.30 -uur, 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13 00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag L3.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis' Middagbezoekuur 13 45-14.30 uur Avondbezoekuur 1830-19.30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen vo«r ou ders zondag 14.00-15 00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. oint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18 30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. r|c' <•30 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur CCU (hart- bewaking)dag van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Soreek- uur, do 19.30-2030 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. 1*8 30 tot 20.00 i Derde klasse bezoekuur Van 13.00-14.00 uur en 18 30-19.30 uur Kmderzaal van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19.30 uur ijn de bezoekuren als volgt Elke dag- 14 15-1500 uur 18.30-19 30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders)': Maandag tlm vrijdag Zaterdag en zondag 14.45-10.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiefvoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek Dagelijks 15 00-15 45 uur 18.30-19 09 uur Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.38 14.15 en 18.30-19 30 uur; 3e kla3 13 30- 14.1-5 en 18.30-19 30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 'üur Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en nAar Schiphol kunnen dag en nacht worden 'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23