NAC-Feyenoord: superspektakel in de modder AJAX MINST ZWAKKE IN DERBY rasr Kloof tussen sectiebestuur en belangenverenigingen vergroot WSBSM Vrij spel "BARCA OP KOP SPORT SPORT MAANDAG 29 NOVEMBER 1978 BREDA - Was het een strafschop toen Wim Rijsbergen tegen de grond tuimelde? Nam Nico Jansen de bal mee voordat hij Feyenoord op 2-0 bracht via een fraaie solo. Stonden vlak voordat Budicic in de negentigste minuut gelijk maakte, tijdens die enorme doelworsteling voor Treytel twee NAC-spelers buitenspel, zoals de Feyenoord- doelverdediger vergeefs bij arbiter Charles Corver claim de? De antwoorden hadden daar in Breda duidelijk geen neutraal ka rakter. Nico Jansen een tikje ver ontwaardigd: „Ik die bal met de hand meenemen? Mag ik weer niet gewoon scoren, zijn er weer aan merkingen?" Doelyerdediger Jan de Jong: „Ik zeg tegen Corver, die goal keur je toch niet goed. Hij zegt waarom niet, Nico kreeg die bal op z'n been. Ik zeg: op z'n hand zal je bedoelen. Hij zegt okee, maar het was niet op zettelijk". Charles Corver. „Jansen kreeg de bal wel tegen z'n arm aan maar van opzet was geen sprake". De tv 's avonds: Nico nam de bal keurig mee met de rechterhand. „Meer niet" De penalty. De veroorzaker BakT ken „Ik blokkeerde de bal. Meer niet. Dat Rijsbergen viel en zich blesseerde was jammer maar wel zijn eigen schuld". De Feyenoorder die bij die val een geblesseerde schouder opliep: „Hij schopte me gewoon onderuit". Charles Corver. „Ja als dat al geen strafschop meer is, hoef je er nooit meer een te ge ven". De tv 's avonds: Bakker blok keerde niet de bal maar schopte tegen de voet van Rijsbergen. Een duidelijke penalty! De omstreden gelijkmaker. Trey tel: „Ik sla die bal weg, terwijl er een vent achter me in de goal ligt en er voor me ook een buitenspel staat. Toen had Corver moeten blazen. Dat doelpunt zelf even later, ja dat was puntgaaf..De arbiter „Er stond iemand achter Treytel, of lie ver gezegd, die hing ongeveer in het net. Dan is er als de doelman geen last van hem heeft, geen sprake van buitenspel". De tv-beelden: „Corver had mogen affluiten voor buitenspel, voor ge vaarlijk spel van een NAC-er die Treytel bijna tegen het hoofd schopte. Op het doelpunt zelf viel weinig aan te merken". Verwenning NAC-Feyenoord. Opnieuw na Utrecht-Ajax een regelrechte ver wenning van het publiek. Geen oogstrelend voetbal maar wel al thans na rust een superspektakel, in een verwoestend decor van storm, hoosbuien en allesverstik- kende modder. Een vreemd duel met twee gezichten. Voor rust le ken beide teams op 0-0 te gokken. NAC met in het achterhoofd dat na de hervatting met de wind in de rug de Rotterdammers zonder zware aanvalsdruk wel door de knieën zouden gaan. Feyenoord deed er in die eerste 45 minuten ook niet alles aan om te scoren en wachtte duide lijk op een massaal aanvallend NAC dat dan via counters zou kun nen worden overweldigd. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat de Rot terdammers zouden slagen in hun opzet. Tenslotte werd Rijsbergen in zo'n counter onderuit gehaald en kwam ook Nico Jansens omstreden doelpunt voort uit een verrassende tegenstoot. Zo leek NAC twintig minuten voor tijd gesloopt in de degelijk draaiende Feyenoordma- chine. Bob Maaskant „Na die tweede goal zag ik het niet meer zit ten. Natuurlijk niet. omdat een ploeg als Feyenoord twee doelpun ten verschil af te pikken is normaal natuurlijk een onmogelijk heid Normaal wel. Maar NAC, thuis tot op heden alleen geklopt door Ajax, dit seizoen, kan voor eigen publiek tot grootse daden komen. Had daarbij het geluk dat het na het Het is absoluut niet de schuld van de scheidsrechter geweest, dat wij bij NAC niet verder zijn gekomen dan een teleurstellend gelijkspel. Dat hebben we helemaal aan onszelf te wijten. Goedmisschien zag Corver nietdat een Bredase aanvaller gevaarlijk spel maakte tegen Treytel bij dat tweede doelpuntmaar dan nog Een 2-0 voorsprong mag een topclub als Feyenoord toch nooit meer uit handen geven. Er werd doodgewoon teveel risico genomen. Je moet niet proberen om de bal rond te tikken als daar risico aan verbonden is. Dat gebeurde wel en dan krijg je, zeker tegen die fanatieke Bredenaars, levensgevaarlijke mo menten voor het doel. Onoverzichtelijke toestanden ook, en dan is het mogelijk, dat een scheids rechter een overtreding over het hoofd ziet. Dat van Nico Jansen was geen opzettelijk hands, voor zover ik het kon beoordelen. De bal werd tegen zijn arm geschoten en logisch, dat de scheidsrechter dan door laat spelen.. Wat mijzelf betreft: een glaszuivere strafschop. Die verdediger probeerde helemaal niet de bal te spelenIkmaakte wel een aardige smak. De dokter dacht eerst, dat er iets gebroken was, maar dat bleek gelukkig niet zo te zijn. Wat het is hoor ik morgen als ik onderzocht ben. Mijn schouder doet in elk geval verrekt veel pijn. Niet best, met het oog op de return tegen Espanol. WIM RIJSBERGEN Vitesse 14 10 3 1 23 41-11 MW 14 10 2 2 22 29-9 PEC/Zw. 14 8 5 1 21 21-8 Volendaml4 7 4 3 18 18-14 Groningen 14 6 5 3 17 16-11 Heerenv 14 7 3 4 17 12-10 Wagening. 14 5 6 3 16 21-17 Veendam 14 5 5 4 15 23-19 Fortuna 14 6 3 5 15 23-20 Willem II 14 6 3 5 15 21-19 Den Bosch 15 4 7 4 15 23-19 Vlaard. 15 4 6 5 14 16-18 Excelsior 15 3 7 5 13 17-22 Cambuur 14 4 3 7 11 12-21 SW 14 3 4 7 10 10-19 Amersf. 14 5 0 9 10 13-26 Dordrecht 14 3 2 9 8 12-21 Heracles 14 1 3 10 5 8-32 Helm. Sp.15 1 3 10 5 8-28 1. Geels (Ajax)15 2. Nico Jansen (Feyen.)^14 3. Kist (AZ)12 PAGINA 13' EREDIVISIE Utrecht-Eindhoven6-1 Twente-Telstar3-0 VW-Eagles3-0 NAC-Feyenoord 2-2 Ajax-Amsterdam1-0 Sparta-Roda JC 3-1 Den Haag-NEC 2-1 PSV-De Graafschap 1-1 Haarlem-AZ'672-1 Nico Jansen passeert Jan de Jong voor de tweede maal. Jansen r gewoon scoren? Zijn er weer aanmerkingen?" Feyenoord15 11 3 1 25 42-15 Ajax 15 11 2 2 24 28-10 Utrecht 15 9 2 4 20 29-23 Roda Jc 15 7 5 3 19 24-13 Haarlem 15 7 5 3 19 22-18 AZ'67 15 7 4 4 18 38-19 PSV 15 7 4 4 18 29-17 Sparta 15 6 5 4 17 26-24 NAC 15 6 4 5 16 26-27 Den Haag 15 5 4 6 14 27-23 Eagles 15 3 6 6 12 19-35 Twente 15 4 3 8 11 18-21 VW 15 4 3 8 11 15-28 F,indhovenl5 3 5 7 11 14-35 NEC 15 2 5 8 9 22-25 Graafsch. 15 3 3 1 9 15-24 Telstar 15 3 3 9 9 17-32 Amsterd. 15 1 6 8 8 17-34 tweede Feyenoorddoelpunt de ach terstand wel kon verkleinen. Dek ker nam de vrije trap, Brouwers kopte de bal terug en Smits stond plotseling helemaal vrij en mikte in de uiterste hoek (1-2) waarna de aanhang er eens goed vo r ging zit ten, om het NAC-offensief te aan schouwen dat vooral via de on grijpbare Brouwers en de uitste kend spelende Quaars tot stand kwam. In die periode viel het op hoe kwetsbaar de Rotterdamse de fensie kan zijn, zeker als Rijsbergen ontbreekt. Daarbij maakte Treytel toch wel vaak de fout een bal die hij had kunne grijpen, te stompen. Waardoor er in het strafschopge bied van de Rotterdammers de meest wilde tonelen ontstonden. Nico Jansen terecht „In zo'n situa tie moet je zoveel mogelijk ballen pakken. En dan een flinke trap naar voren. Dat brengt lucht". Stompen Treytel ble f stompen en zo ont stond in de laatste minuut van de wedstrijd de gelijkmaker via Budi cic. Opnieuw een omstreden doel punt maar met de uitslag hadden beide partijen na afloop toch wel vrede. Boskov: „Een twee nul voor sprong mag je, zelfs met een inval ler voor Rijsbergen niet meer uit handen geven. Maar aan de andere kant, NAC is thuis gewoon een formidabele ploeg. En één punt is tenslotte ook een punt". EERSTE DIVISIE Volendam-Den Bosch0-1 Veendam-Amersfoort.2-3 Cambuur-Helmond Sp1-0 PEC Zwolle-Wagenlngen2-1 Vitesse-Willem II2-0 SW-Heerenveen 0-2 Excelsior-Groningen 2-2 Dordrecht-Heracles.3-1 Vlaardingen-MW 0-1 Bondsbestuur wil Knobel niet meer terug hebben ZEIST - Morgen gaat het sectiebes tuur betaald voetbal met clubs en spelers overleggen wie de volgende interim-coach van Oranje moet worden. Volgens mr. Jacques Ho- gewoning komt George Knobel niet in aanmerking omdat het bondsbestuur hem niet terug wil hebben. Het sectiebestuur mag kandidaten voordragen van het bondsbestuur met die restrictie dat de naam Knobel niet valt. Mochten de Oranje spelers desondanks, toch de terugkeer van Knobel eisen dan zit er voor het sectiebestuur niets anders op de zaak weer aan het bondsbestuur voor te leggen. Hoeveel kandidaten heeft het sec tiebestuur? De meningen blijken verdeeld. Hogewoning: "Niet een, momenteel, geloof me". Zwikstra: "Vijf me n ik. Ze zijn half en half benaderd en lijken in principe al lemaal bereid de functie op zich te nemen". Men kan de namen raden: Joop Brand, Kees Rijvers, Spitz Kohn, Hans Kraay, maar het sectiebes tuur wikt en Cruijff beschikt. Over Cruijff gesproken en ook Neeskens, Jan Huijbrechts van de KNVB zei in Zeist nog dat de bond alle mogelijke moeite zal doen om het tweetal in ieder geval voor de interland op Wembley op 9 februari van Barcelona los te weken. Het is voor het Nederlandse voetbal te hopen dat Rinus Michels niet thuis zal geven. Omdat de nieuwe bonds coach alleen in die wedstrijd een elftal kan laten oefenen dat sterk genoeg moet zijn om op maart in Deume de Belgen in de kwalifica tiewedstrijd voor Argentinië te weerstaan. En het dus geen enkele zin heeft om de Spaanse gastarbei ders naar Wembley te halen omdat ze tegen de Belgen toch verstek jnoeten laten gaan. Iets anders is dat die match 100.000 pond in de KNVB-kas brengt oftewel ruim 400.000 gulden. En hoewel er con tractueel geen namen zijn vastge legd heeft de bond zich tegenover de Engelsen veiplicht om met een zo sterk mogelijk elftal te komen. Zodat er voor de vorm toch wel een beroep op Barcelona zal moeten worden gedaan. Aan de vooravond van het drie daags congres in Buenos Aires heerst bij de FIFA optimisme om trent de gereedkoming van de drie nieuwe stadions voor de WK'78 in Argentinië. Een lid van het organi satiecomité, de Duitser Joch, ver klaarde: "Wij zijn tevreden over wat we tijdens een studiereis in Argen tinië hebben gezien. De bouw vor dert gestaag". Op het congres zal ook het belangrijkste punt over de veiligheid aan de orde komen. BARCELONA - Door een kapitale 6-1 zege op Valencia heeft Barcelona de leiding in de Spaanse competitie van die club overgenomen. Barcelona domineerde volledig en deklasseerde Valencia, dat zonder de geblesseerde Johnny Rep aantrad, tot een degradant. Clares was bij Barcelona de grote man door vijf treffers te produceren. Hierdoor plaatste hij zich aan de top van de Spaanse topscorerslijst. Het zesde doelpunt kwam op naam van de Uruguees Amarillo. Voor Valencia scoorde Diarte tegen. Valencia speelde een groot gedeelte van de tweede helft met tien man, omdat Eloy door scheidsrechter Valdes van het veld werd gestuurd. De toppositie op de ranglijst moet Barcelona delen met Atletico Madrid, dat eveneens zestien punten heeft maar een minder doelgemiddelde. ZEIST - De algemene vergadering betaald voetbal heeft zaterdag de profsectie niet uit de impasse ge haald waarin het is geraakt doordat de belangenverenigingen weinig voelen voor hervatting van het ge sprek met het sectiebestuur. In tegendeel, na een korte maar uiterst bewogen bijeenkomst, is de kloof breder dan ooit. Tumultueus De weigering van voorzitter mr. Jacques Hogewoning om de prae- ses van de FBO, Guus Couwen- berg, als toehoorder aanwezig, het woord te geven, vormde de inlei ding van een tumultueuze ontwik keling. Drs. Martin Snoeck, eerste man van de Vereniging Van Con tract Spelers, sprong vervolgens voor de microfoon en riep geëmo tioneerd: "Ik wens een voorschotje op de inspraak. Ik eis namens de WCS en de WON het woord om ons standpunt hier te verdedigen". Hogewoning stond ook dat verzoek niet toe, waarop de vertegenwoor digers van de FBO, de WCS en van de belangenorganisatie van oefen- meesters de vergadering verlieten. Eerder hadden de WCS en de WON al laten weten niets te zien in nieuw overleg met het huidige sec tiebestuur. Het incident vond plaats toen het interim-rapport van de structuur- commissie betaald voetbal aan de orde was, waarvan Couwenberg de praeses is. "Wat ik -te zeggen had, was helemaal niet zo schokkend", zei Couwenberg later, "maar het is toch te dwaas dat ik als voorzitter van de commissie niets mag zeg gen. Ik zit hier helemaal niet om rommel te schoppen. Ik zit hier om de belangen van de clubs te verde digen. En als ik niets mag zeggen, is mijn verblijf zinloos". Een uiterst ongelukkige situatie, te meer daar in het rapport van de re geringscommissie Christiaanse, die plannen heeft tot gezondma king van de profsectie door sane ring en tijdelijke rijkssubsidie, er van wordt uitgegaan dat er een goede samenwerking moet zijn tussen alle belanghebbenden in het betaald voetbal. Tijdens de jaarvergadering van het amateurvoetbal, zaterdag te Zeist, is het bondsbestuur door verschillende afgevaardigden aan gevallen. Aanleiding tot het offen sief was de behandeling van de zaak Brugwal en de daarmee ver bonden "gouden handdruk" voor de "ontslagen" secretaris penningmeester van ruim 800.000 gulden. De kritiek richtte zich op het ge brek aan informatie, de financiële afwikkeling van de affaire, het niet geven van het recht van weerwoord aan de heer Brugwal. De behande ling van de ex-secretaris penningmeester en het passeren van de financiële commissie bij de kostbare ontslagprocedure. Bij de moties, die tegen dit beleid werden uitgesproken, gingen die van de heren A. A. C. Dussée (Afde ling Leiden) en P. L. J. Willems (District zuid II) het verst. Zij bei den zegden het vertrouwen in het bondsbestuur op. Hun moties wer den echter, netzomin als de andere, die wat voorzichtiger waren, niet in stemming gebracht, omdat de aan val zich niet richtte op het bestuur van de sectie amateurvoetbal, maar op het bondsbestuur en dus beter behandeld kon worden in de bondsvergadering van 11 decem ber. Zaak-Burgwal De vergadering aanvaardde zonder stemming de suggestie de behan deling te verschuiven naar de bondsvergadering, nadat zijn voor zitter J. W. van Marie had toegezegd dat de komende bondsvergadering in twee delen zal worden geplitst. Ten eerste het deel, waarin de zaak Burgwal wordt behandeld, en daarna de gewone bondsvergader ing. Tenslotte werden ook de financiële stukken, met de omstreden 815.000 gulden van Burgwal, aanvaard, on der de toevoeging "onder opschor tende voorwaarden", wat betreft de behandeling van de zaak Burgwal in de bondsvergadering op 11 de cember. Ruud Geels tikt de bal in vrije positie nog tegen de lat, terwijl J&bloed al verslagen op de grond ligt. AMSTERDAM - Twee minuten voor het einde kon de wild geba rende Tomaslav Ivic eindelijk rus tig gaan zitten. Op dat moment rondde Ruud Geels (wie anders) met zijn hoofd een combinatie tus sen Zuidema en Hulshoff af (1-0), waardoor de overwinning in de Amsterdamse derby tenslotte toch nog terecht kwam bij de ploeg die het minst zwak speelde: Ajax. Een teleurstellende ontmoeting is Ajax versus FC Amsterdam wel gewor den. Vooral omdat Ajax er niet in slaagde de vele kansen, die voor rust werden gecreëerd in doelpun ten om te zetten, want de mogelijk heden om in die eerste driekwartier de wedstrijd te beslissen waren ruimschoots voorradig Maar Zuid ema (uitermate ongeïnspireerd overigens), Erkens, Geels en La Ling weigerden hardnekkig te sco ren. De wind, die dwars over het veld stond speelde natuurlijk een belangrijke rol, maar die kon niet altijd als excuus ervoor worden aangevoerd. "We hebben in die eer ste helft veel te veel kansen laten liggen", zei Ivic na afloop. "Maar alles bij elkaar genomen geloof ik toch dat we de overwinning wel verdienden. In de tweede helft was het erg moeilijk spelen, omdat Am sterdam het veld klein hield. We maakten toen echter de fout over één kant te spelen. Maar de jongens hebben erg hard gewerkt, en dan maak je wel eens fouten. Vooral als de tijd begint te dringen en je toch wilt winnen." Inderdaad de tijd begon ook te dringen. Ajax viel in die tweede helft fanatiek aan. Minuten lang heeft Amsterdam zijn gehele ploeg teruggetrokken rond het strafge- bied, waardoor er steeds wel een been was die een schot van baan veranderde. Jongbloed moest wel eens handelend optreden, maar erg gevaarlijk werk kreeg hij toch niet. Ajax oefende een enorme pressie uit. Naarmate de wijzers van de klok verder draaiden, werden de bewegingen van de Lieverdjes ech ter soepeler. Er zat een winstpunt in. Van de Meent later "Als je bij Ajax een punt pakt heb je het ge weldig gedaan. Ik heb ook op een gelijk spel gegokt. Daarop was mijn spelconceptie gericht. Het is na tuurlijk jammer datje dan een paar minuten voor tijd toch de boot in gaat. Als je een achterstand in de eerste minuut krijgt, dan moet je anders gaan spelen. Maar Ajax be gon steeds nerveuzer te spelen en dat bood ons de kansen om zelfs meer te krijgen." De sporadische uitvallen van FC Amsterdam, voornamelijk opgezet door de zeer ijverige Wetzel hielden steeds ge vaar in. Maar Ruud Krol, weer her steld van zijn blessure speelde een sterke partij en had in de defensie de zaken goed onder controle. Ook hij maakte zich echter schuldig aan de grote fout waaraan de ploeg mank ging: te veel met de bal lopen, te weinig samenspel, waardoor de tegenstander keer op keer de gele genheid kreeg tot herstel. Daardoor bleef de spanning tot het laatste moment in de wedstrijd, die uit dat oogpunt bekeken dan betiteld kon worden als aantrekkelijk. Door de spanning, want qua voetbal viel er weinig te genieten. Notten zwoegde als een paard, Erkens gleed vele malen zeer stijlvol'langs een paar tegenstanders, La Ling goochelde dat het een lust was, maar produk- tief was het allerminst. Totdat de zwakste man - Zuidema - een aan val opzette, met een verre pass Hulshoff bereikte die doorkopte naar Geels en via het hoofd van Ne derlands produktiefste voetballer belandde de bal achter Jongbloed, die enkele minuten volkomen ont goocheld de tegenslag moest ver werken (1-0).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13