Welke Philishave u ook kiest hij staat voorsnel, glad en diep uitscheren. Londense zeldzaam is smog geworden 'Eurotop had beter niet gehouden kunnenworden' Rosalind Russell (65) overleden Met Philishave" kom je zeker met iets goeds voorf^ de dag. PHILIPS MAANDAG 29 NOVEMBER 1976 LONDEN (ANP) - Het is al weer veertien jaar geleden dat Londen nog een echte ouderwetse "erwtensoep"-mist kende. De tijd van de "smog", die fataal kon zijn voor mensen met aandoeningen van de luchtwegen, die het verkeer volkomen kon ontwrichten en die gebouwen en parken aantastte, is voorbij. Dat is te danken aan de eerste "clean air act", de wet tegen de luchtvervuiling van 21 jaar geleden en aan het verbod op het stoken van ruwe steenkool. Vroeger kwam elk jaar zo'n 75.000 ton roet en as op de stad neer. Een Londenaar die na twintig jaar afwezigheid terugkomt zou de stad nauwelijks meer herkennen. De gebouwen zijn nu wit en de parken groen, waar vroeger zwart de alle soverheersende kleur was. Nu de lucht praktisch rookvrij is doen zich minder sterfgevallen voor onder mensen met ziekten van de luchtwegen. Het stadsbestuur spaart naar schat ting 2,5 miljoen pond sterling uit die anders jaarlijks moesten wor den besteed aan het reinigen van gebouwen en parken. De gazons hoeven niet langer elk jaar opnieuw aangelegd te worden en in de stad gedijen thans diverse boomsoor ten. Vroeger hield alleen de sterke plataan het in de strijd met de luchtvervuiling vol. Op Finsbury Square is zelfs een zingende nach tegaal gesignaleerd. Veel beter "Het is nu oneindig veel beter", zegt professor Patrick Lawther, voorzitter van de Britse "Society for Clear Air" en hoofd van de afde ling milieu-geneeskunde van het St. Bartholomeus-Ziekenhuis. de mensen kunnen zich nog moei lijk voorstellen hoe het vroeger was". Professor Lawther vertelt hoe ooit een uitvoering van Verdi's opera "La Traviata" halverwege moest worden stopgezet omdat het publiek het toneel niet meer kon Ook bioscopen moesten af en toe de voorstellingen staken omdat de projectie door de mist het doek niet kon bereiken. De Londense mist was een mengsel van roet, zwavel en vocht, hoofdza kelijk afkomstig uit de schoorste nen van woningen die van de herfst tot de lente vette rookwolken uit braakten. De ganse winter hing een rooksluier over de stad en daalden roet en zwavel onafgebroken neer. Een milieudeskundige heeft eens uitgerekend dat in een jaar van zware mist, zoals in 1952, elke Lon denaar een flinke theelepel roest in zijn longen kreeg. De roetdamp werkte als een zonne- filter en men heeft eens vastgesteld dat in december 1890 de gehele maand lang de zonnestraling slechts gedurende enkele minuten de grond bereikte. Momenteel Prins weg als voorzitter WNF SAN FRANCISCO (Reuter) Het Wereldnatuur- fonds, waarvan prins Bernhard de president is, houdt vanf gisteren in San Francisco zijn vierde interna tionale congres. Prins Bernhard heeft laten weten dat hij het congres niet zal bijwo nen en dat hij zich niet herkiesbaar- stelto deelde een woordvoerder van het fonds mee. Nu zal het congres worden geleid door de Britse bio loog sir Peter Scott. Er worden ongeveer 500 deelne mers verwacht. Thema van het congres is: „de kwetsbare aarde - strefegieën voor behoud". Al eeuwenlang Er was al lang gedacht aan wetten op de luchtvervuiling. Steenkool werd voor het eerst in de negende eeuw in Londen als brandstof toe gepast en tegen 1273 was de mist al zo hinderlijk geworden dat de stad een verbod op het gebruik van steenkool uitvaardigde. Dat had niet veel effect en koning Edward I en later koningin Elizabeth poog den in de 16e eeuw het stoken op kolen af te schaffen. Ook zij hadden echter weinig resultaat. In de 17de eeuw was het zo erg ge worden dat de kroniekschrijver John Evelyn in 1661 een pamflet schreef over de vervuiling van de stad. Daarin klaagde hij over de "helse akelige steenkool", die zo'n dikke rook veroorzaakte dat "ge vallen van catarre, hoesten en te ring in deze stad veel meer voor komen dan elders". De industriële revolutie en het stoomtijdperk deden de vervuiling van de lucht een ernstige vorm aannemen toen fabrieken, treinen, schepen en woningen miljoenen tonnen steenkool per jaar verbruik ten. In de 19de eeuw keurde het parle ment wetten goed die het verbruik van steenkool in Londen en andere industriecentra aan banden legden en die de ontwikkeling aanmoe digden van kachels met een betere verbranding. Deze wetgeving was echter niet van kracht voor de par ticuliere woningen en de vele kan toren cjie tot ongeveer 1955 nog met kolenkachels werden verwarmd. In de eerste jaren van deze eeuw kwam de "erwtensoep"-mist, waarin het zicht vaak niet meer dan een meter was, zo veelvuldig voor dat de "Maatschappij ter Bestrij ding van de Rook" in 1905 het woord "smog" invoerde. Het woord is een samenstelling van smoke (rook) en fog (mist), uit welke twee elementen dë beruchte "erwtensoep"-mist was samenges teld. LONDEN-ShamlaKatkar, een 25-jarige fraai uitgevoerde bankemployée, is door haar baas ontslagen, nadat een an dere medewerker van de bank het meisje had herkend, toen hij haar geheel ontkleed in een pin-up blad tegenkwam. Shamla heeft het bankwezen nu maar volledig vaarwel ge zegd om zich geheel en al aan het beroep van model te wij den. KERRVILLE - Persfotograaf Jim Campbell moest voor zijn krant wat foto's maken in een Ameri kaans natuurpark. Een jong hert kwam even dichterbij om het fraaie toestel van Campbell te bewonde- LEIDEN - Het Viscollege HSV hield een wedstrijd in de Rijn bij Koudekerk. De vangst was slecht. Uitslag: 1. K. Laterveer(1750 gram, 31 stuks), 2. G. de Bruin (1400,20), 3. J. v. d. Linden (875,16), 4. B. Jansen (810,16), 5. Laterveer sr. (675,10), 6. P. Wondergem (620, 11). 7. S. C. Bontje (475, 7), 8. P. Blok (380, 6), 9. P. Bontje (350, 5) en 10.1. Leuering (330, 7). VOP viste in de Rijn. Uitslag: 1. H. van Houten (14 stuks, 740 gram), 2. A. Dubbeldeman (11, 700), 3. J. Kerkvliet (7, 400), 4. A. Segijn (7, 400), 5. G. Terveer (7, 400), A. Velt- man (6,320), 7. A. v. d. Mey (5, 370), 8. M. Kerkvliet (4, 220), 9. H. van Kampen (2, 140), 10. S. Kukler (2, 100). zwavelzuren en andere van steen kool afkomstige elementen. De "City of London" keurde onder de naam "riational clean air act" een eigen reglementering goed en werd in oktober 1955 de eerste stad in Groot-Brittannië, die van ïookver- ontreiniging bevrijd was. De resultaten waren spectaculair. De wintersluier verdween, be kende kerken en historische ge bouwen werden gereinigd en voor het eerst sinds eeuwen kwam de oorspronkelijke witte steen weer tevoorschijn. De vogels keerden te rug en het gras groeide weer. De rest van groot-Londen volgde en tegen het midden van de jaren zestig bood de stad een totaal ander beeld. Een onderneming die zich bezig hield met het restaureren van ge bouwen zei dat het niets onge woons was als men een meer dan twee decimeter dikke roetlaag moest verwijderen. De laatste traditionele smog deed zich in december 1962 voor. Sinds dien heeft de stad wel haar deel ge kregen van de normale nevel en mist, maar niet meer de vuile brei van voorheen. In 1972 verdween ook de zwavel uit de lucht door een verbod op het ge bruik van stookolie met een hoge viscositeit. De "Clean Air Society", de vroe gere "Maatschappij tot Bestrijding van de Rook", en de milieudeskun digen hebben de handen echter nog niet in de schoot gelegd. Zij richten hun volledige aandacht thans op de uitlaatgassen van auto's die nog steeds de lucht vervuilen, maar die door hun andere samenstelling niet het gevaar voor terugkeer van de beruchte "smog" opleveren. LOS ANGELES - Rosalind Russel in de jaren '40 em '50 een befaamd Hollywood- comedienne, is gisteren in Beverley Hills aan kanker overleden. De actrice werd 65 jaar. Russell speelde aanvankelijk dramatische rollen, maar be reikte het toppunt van haar roem door het creëren van bitse en welgebekte vrouw spersonen in de spitse blijspe len van een vervlogen Hollywood-periode. Ze gold als een flamboyante persoonlijkheid die zich zo wel op de set als in het privé- leven even smaakvol als ex travagant kleedde. Haar oog voor detail - speciaal hoeden, schoenen en accessoires - le verden haar diverse keren de titel 's werelds best geklede Na op. aanloopperiode op Broadway kreeg Russell voor het eerst een grote rol als de griezelig nauwgezette huis vrouw in 'Craigs wife' (1936). Andere rollen uit haar eerste Hollywoodperiode waren het angstige meisje uit 'Night must fall' en de onderwijzeres uit 'The citadel'. De echte doorbraak kwam ech ter in 1939 toen ze in 'The women' een even briljant als boosaardig roddelend 'mens' neerzette. Op die film volgden de grote blijspel-rollen die haar tot een onvergetelijke diva stempelden - in 'No time for comedy', 'His girl friday', 'The feminine touch', 'Take a letter darling' en vele, vele andere. Voor tallozen is het absolute hoogtepunt in de carrière van Rosalind Russell 'Auntie Mame', een creatie die ze zo wel op Broadway als in de ge lijknamige film neerzette. Rosalind Russells laatste films waren, alle drie na 1967 ge maakt, 'Majority of one', 'Five finger exercise' en 'Gypsy'. zien, wat tijdens de topconferen tie,de derde van het jaar,besloten zou kunnen worden. DEN HAAG (ANP) - Nederland dat tot het einde van het jaar het voorzitterschap van de Europese Gemeenschappen bekleedthad er beter aan gedaan de topconferen- Financiële, economische tie, die vandaag en morgen in Den Haag wordt gehouden af te gelasten. Dit i mone taire kwesties zullen de hoofd moot vormen van deze topconfe rentie. Maar de verschillen van inzicht liggen dermate ver uit el kaar. dat geen enkel reeel besluit kan worden verwacht. Externe en interne factoren zijn oorzaak van het feit, dat nauwe lijks harde besluiten van deze topconferentie kunnen worden verwacht. Jimmy Carter,van wie nog onduidelijk is welk beleid hij zal voeren ten opzichte van de ontwikkelingslandentreedt pas in januari in functie - de eerste schaduw die over deze topconfe rentie ligt. Maar bovendien bestaat er tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap absoluut geen een stemmigheid over de manier, waarop aan de wensen van de ontwikkelingslandenzoals deze zijn geformuleerd in de noord- zuiddialoog in Parijs, tegemoet moet worden gekomen Het lijkt hoogst onwaarschijnlijk, dat de negen staats- en regerings leiders gedurende de acht a negen uur dat zij in Den Haag bespre kingen zullen voeren, overeen stemming zullen bereiken over het standpunt dat de Gemeenschap in deze dialoog moet innemen, met name over de punten die de ontwikkelingslanden het meest aan het hart liggenhet schulden- vraagstuk en de opbrengst van ruwe grondstoffen ADVERTENTIE Rookvrij Na de Tweede Wereldoorlog wer den in bepaalde gebieden rookvrije zones geschapen, maar het duurde tot na de moorddadige smog van december 1952 alvorens werkelijk spoed werd gezet achter de roep om een "rookvrij Londen". In die beruchte decembermaand steeg het aantal dodelijke slachtof fers van de roetmist tot 4703, meer dan het drievoudige van het "nor male" aantal. Negentig procent van de slachtoffers was ouder dan 45 jaar en het ministerie van Volksge zondheid gaf de schuld aan de at mosfeer, vervuild met prikkelende Aan de Leidse universiteit zijn t slaagd voor het doctoraal prehistorie J. J. Assendorp (Lei den), scheikunde J. D. Hogendorp (Leiden), H. J. van der Landen (Leiden), wiskunde G.A. Terpstra (Leiden), J. Keurving (Leiden), na tuurkunde R. J. M. P. Slegtenhorst (Leiderdorp), farmacie H. Djajaku- suma (Leiden), J.H. A. van Raams- donk (Oegstgeest). Aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen is L. G. J. Bruggeman (Noordwijk) geslaagd voor het doc toraal examen tandheelkunde. Benoemingen Prof. dr. C. E. Vervoort, gewoon hoogleraar aan de Leidse i teit, is aan de Groningse i teit benoemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der sociale we tenschappen. Hij zal onderwijs gaan geven in de sociologie. Philishave. Een naam, die staat voor een wereldbefaamd scheersysteem. Drie ronde, verende scheerkoppen. Driemaal twaalf supersnelle mesjes, voor snel, comfortabel en schoon uitscheren Driemaal negentig scheersleuven, die zowel korte als lange haren in één keer meepakken. Uf Wie zou zo'n dege- wi j I j lijk stuk scheer- techniek niet in z'n J bezit willen hebben? v De Philishave 90-Super 12 met instel bare scheerdiepte. Scheert nóg sneller, dieper en schoner, dankzij de 36 mesjes inplaats van 18. Instelbaar op liefst negen standen, dat betekent extra scheercomfort. Met geheel inklapbare tondeuse voor snor en bakkebaarden, handige aan/uitschakelaar en los spiraa snoer. In luxe cassette (HP 1121) f159,- Oplaadbaar en instelbaar scherende Philishave 90-Super 12. Eén keer opladen is genoeg voor ca. 2 weken scheren zonder stop contact. Scheerdiepte is instelbaar op 9 standen. Dat geeft extra scheercomfort. De teller geeft aan hoe vaak er na het opladen geschoren is. Handig. Natuurlijk met los snoer, luxe cassette en inklapbare tondeuse (HP 1308) f223,-. Philishave 90-Super 12. Scheert sneller, dieper, schoner dankzij de 36 mesjes. Functionele, slanke vorm. Geheel inklapbare tondeuse voor snor en bakkebaarden. Handige aan/uit schakelaar. Soepel, los spiraalsnoer. In luxe cassette (HP 1126) f 140,- Batterijshaver. 'n Beetje buitenbeentje in de familie, met z'n twee koppen en 2 x 6 mesjes. Is dan ook typisch voor buiten ontworpen: voor in de caravan, op het water; noem maar op. Vier Philips 1,5 Volt batte rijtjes zorgen voor vele, vele malen snel en comfortabel scheren. Altijd handig om erbij te hebben. Inklusief fraai reisetui. (HP 1207) f69,50. DEC.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12