Stichting: ruimte voor kort parkeren Aanval Yan Dam geen schot in de lucht Oude 'fietsrijschool'gaat plat Maar ook huidige college slordig met subsidiezaken Maredorp ontstemd v.d. Water Lezers schrijven v.d. Water ZATERDAG 27 NOVEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN - Het huidige college van Burgemeester en Wethou ders (en dan met name PvdA- wethouder Hans van Dam) opende vorig jaar maart het vuur op zijn voorgangers (leden van CDA en VVD) met de beschuldi ging dat zij door onzorgvuldig heid "een investeringsruimte van ongeveer anderhalf miljoen gul den hadden verspeeld". Dat vo rige college had, volgens hem, een aantal subsidiekansen niet benut. Die aanval kwam op een politiek welgekozen moment de pro gressieve combinatie waarop dit college rust, dreigde te scheuren en Van Dam poogde met het ka nongebulder van zijn beschuldi gingen ("puinruimer") de onder linge tweedracht te overstem- Maar hij legde aan de andere kant zo gedetailleerd uit wat er alle maal was misgegaan dat men zeer zeker aan zijn beschuldigingen niet voorbij kon gaan. Van Dam meende dat het vorig college ten onrechte 115.000 gulden had la ten uitgeven aan het tv- spektakelstuk "Spel zonder grenzen", dat het voor 600.000 gulden subsidies had verspeeld bij het herstel van de walkant aan de Stille Rijn en dat het voorts verzuimd had voor 780.000 gul den subsidies aan te vragen voor het zuidelijk deel van de noord- zuid verbinding in de stad (Oran jeboomstraat enz.). Over die woorden van Van Dam ontstond groot kabaal in het stadhuis, want de ambtenaren beschouwden het mede als een aanval op hen. Les De zaak werd gesust en Van Dam sprak enkele dagen later al wat anders getinte woorden: "Ik vind het helemaal niet erg dat van deze zaak groot gedonder is gekomen.' Het zou me ook heel weinig doen als mijn interpretatie fout was en ik dus ongelijk zou hebben. Als de les van de discussie maar is dat achter elke mogelijke kans op subsidie wordt aangegaan en dat er niet wordt gezegd: we vragen hem maar niet, want we voldoen toch niet aan de voorwaarden". De Commissie van de rekeningen kreeg het onderzoek naar al deze "missers" in handen en heeft gis teren het laatste deel van haar be vindingen gerapporteerd, zoals in de krant van gisteren te lezen was. Het is zinvol om te kijken wat er van Van Dams aantijgin gen is blijven staan. In de zaak van de noord-zuid ver binding constateerde de com missie dat het vorig college (lees ARP-wethouder Kret) formeel geen blaam trof. Dat toch het laatste woord hierbij was dat Leiden alsnog moest proberen de subsidie in de wacht te slepen, toonde in zekere zin aan dat Van Dams standpunt niet geheel en al een schot in de lucht was ge weest. In de kwestie van "Spel zonder grenzen" stelde de com missie hem in het gelijk. En ook in de walkantaffaire heeft Van Dam wel aardig goed gezeten, al is de gemiste subsidie niet 600.000, maar 175.000 gulden. Leest men de rapporten van de Commissie voor de Rekeningen (die uiterst helder werk heeft af geleverd) dan kan men niet an ders dan concluderen dat slor digheden van het vorig college en van delen van het ambtenare napparaat Leiden geld hebben gekost. Gelukkig is een deel nog wel inbaar. Op zichzelf beteke nen deze bedragen op de miljoe nenhuishouding van deze ge meente niet veel. Maar Van Dam heeft in principe gelijk: een stad als Leiden mag geen enkele kans missen, geen dubbeltje laten lig gen. Maar is Van Dam (of één van zijn collega's) nu eigenlijk wel zoveel beter en nauwkeuriger in subsi diezaken dan de zo heftig aange vallen voorgangers? In de zaak van de wlakanten aan de Stille Rijn meldt de Rijks dienst voor Monumentenzorg aan dit college dat hij de subsidie van vele tienduizenden guldens toch nog wil geven als Leiden een geldelijke verantwoording in zendt. Monumentenzorg vraagt in zijn brief zelfs al om -het giro nummer van Leiden. Die brief laat het huidige college ruim ze ven maanden onbeant woord En waarschijnlijk had dat schrijven nog altijd in een bureaula gelegen als de heren niet op deze nalatigheid waren gewezen door een interimrapport van de Commissie voor de Reke ningen. Slordigheid met subsidiezaken is kennelijk ook dit college niet vreemd. RUUD PAAUW LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad vindt dat er in en om de Breestraat maatregelen moeten worden geno men, die leiden tot kort-parkeren door auto's. Met name zou dit door middel van parkeermet rs kunnen geschieden. Op langere termijn, vooral als blijkt dat de binnenstad meer aantrek kingskracht is gaan uitoefenen, verwacht de stichting dat uitbrei ding van het beschikbare aantal parkeerplaatsen nodig is. Ze heeft het voornemen om de mogelijkhe den in deze richting reeds op korte termijn nader te onderzoeken. Het ontbreken van doeltreffende maatregelen om de parkeermoge- lijkheden in het centrum te verbe teren is het enige onderdeel van de gemeentelijke plannen voor de Breestraat, marktenroute en city- ring, waarop de stichting ernstige kritiek heeft. Ze spreekt in dit ver band van "uiterst zwakke maatre gelen". Voor het overige betuigt de stichting, die een samenbundeling van het binnenstedelijk bedrijfsle ven vormt "een grote mate van in stemming" met de gemeentelijke plannen. Die plannen houden in het kort in dat d hele Breestraat zal worden gereconstrueerd, maar dat eerst een proef zal worden geno men met het gedeelte tussen de Koornbrugsteeg en Gangetje. Bus sen zullen dan in twee richtingen over de Botermarkt moeten rijden. Om doorgaand verkeer zoveel mo gelijk in de richting van de cityring (die omgedoopt zal worden tot "binnenstadsroute") te stimuleren, zal de brug bij molen De Valk voor verkeer uit beide richtingen wor den opengesteld. De stichting, die het credo "Leiden 'n lust" in haar vaandel draagt, Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS dringt ercp aan om de Breestraat in de toekomst geheel vrij van bussen te maken. Ervaringen in de Haar lemmerstraat hebben volgens de stichting aangetoond dat een do r- snijding door busverkeer een wan delgebied weinig mogelijkheden biedt om zich tot een aantrekkelijk gebied te ontplooien. Maredorp Van een heel andere toonzetting is de reactie.van de Buurtvereniging Maredorp op de plannen, die het college van B en W heeft gepresen teerd. De buurtvereniging ageert tegen het voornemen om de Valk- brug open te stellen in twee rich tingen, "omdat dit strijdig is met de ideeen om de binnenstad juist "au- toluw" te maken. De buurtvereni ging veronderstelt dat de gemeente een concessie heeft gedaan aan de Kamer van Koophandel. "Een ca tastrofale stap", aldus Maredorp. De buurtvereniging verwacht dat haar wijk de gevolgen daarvan ze ker zal voelen: "De Pelikaanstraat zal een onneembare barrière wor den en de straten van Maredorp zul len op de bekende dagen een tro s- teloze aan"blik" bieden". Mare dorp vreest dat rond molen de Valk dezelfde chaotische situaties zullen ontstaan als nu aan het andere eind van de cityring, het knooppunt Levendaal-Geregracht, "vooral wanneer een combinatie gaat ont staan van verkeer langs beide zij den van de molen en parkeren op grote schaal. De Valk wordt een malle molen". "De middenstand zou zich intussen zorgen kunnen maken over zaken waar ze werkelijk invloed op kan uitoefenen: de aantrekkelijkheid van de Leidse binnenstad voor de centrumbezoeker verhogendoor de kwaliteit en het assortiment van haar produkt te verbeteren. Alleen dan zal de toeloop van kooplusti gen verzekerd blijven", aldus de Buurtvereniging Maredorp. Of het de projectgroep voor de bin nenstad zal lukken om met een evenwichtig plan te komen voor de binnenstad zal voor een groot deel afhangen van de inspraakproce dures die op stapel staan. Als het waar is dat die inspraakprocedu res nu al ongeloofwaardig worden, zoals raadslid Anne van de Zande donderdag tijdens een vergadering van enkele raadscommissies ver onderstelde, dooe de maatregelen die rond de „binnenstadsroute" ge nomen moeten worden volgens het gemeentebestuur, dan ziet het er niet best uit voor de plannenma kers. Zoals bekend wil de projectgroep voor de binnenstad, bestaande uit wethouder Waal, enkele ambtena ren en drie adviseurs van buiten loeiden, in januari 1978 komen met en zogenaamd integraal plan voor ae binnenstad. Eem integraal plan, omdat het over alles zal gaan wat zich in de binnenstad afspeelt, en het ervan uitgaat dat elke ingreep van invloed is op alles in de binnen stad. Het wordt ook wel structuur plan of stedebouwkundig plan ge- noemd. Om iedereen gelegenheid te geven invloed op de plannen uit te oefenen is er een zogenaamde open plan-procedure ontworpen die staat of valt met de mate van in spraak. Afgelopen maandag schreef deze krant dat het werk aan de stad ge woon door moet kunnen gaan ter wijl de projectgroep nog niet klaar is met haar plannen. De wijze waarop dan beslissingen genomen moeten worden zou het best kunnen liggen in de lijn van de komende open plan-procedure, zo stond er. Bij de plannenmakerij voor de re constructie van de Breestraat is dat klaarblijkelijk, gezien de woede van enkele wijkkomitees, niet ge lukt. Voor het gemeentebestuur in ieder geval een zaak om lering uit te trekken. Het is precies aan te wijzen waar het fout gegaan is. Nadat verte genwoordigers van het bedrijfsle ven op een openbare hoorzitting niet inhoudelijk op de reconstruc tieplannen wilden ingaan, hebben zij enige weken later in overleg met het gemeentebestuur overeenstem ming kunnen bereiken over aan passing van de plannen. Het ge meentebestuurliep in de val: achter gesloten deuren werden nieuwe maatregelen uitgedacht waarover de betrokken wijken xiiets konden weten. Nu de plannen aan de ge meenteraad voorgelegd worden blijkt de tijd om allerlei redenen te kort te zijn om de betrokken wijken nog volop inspraak te geven. Te recht zijn de betrokken binnen stadswij ken daarover woedend. Het is de bedoeling van de project groep voor de binnenstad dat alle conflicten bij het opstellen van het integrale plan openlijk aan de orde zullen komen. De oplossingen zullen gezocht moeten worden met mede weten van iedereen. Dat deze open baarheid juist is, valt na de be schreven gebeurtenissen nog moei lijk te ontkennen. Zo worden on aangename verrassingen voorko- TOM MAAS Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. Roomburg Met verbazing heb ik bij het voor stel van wethouder Tesselaar tot uitbreiding van het tenniscomplex Roomburg, ten koste van een speelweide, gelezen en hoe gemak kelijk deze wethouder de bezwaren hiertegen omzeilt. Op deze bezwaren - de uitbreiding gaat ten koste van de vrije recreatie - heb ik in uw blad reeds in 1973 gewezen. Het verlies van vijftien procent oppervlakte betekent in de praktijk een verlies van minstens vijftig procent gebruiksmogelijk heid, doordat de voetballers hun speelveld niet meer kunnen ver plaatsen en de rest dus spoedig zwart gespeeld wordt. Eigenaardig is dat het college reeds heeft besloten tot aanleg, met de aanduiding dat de raadscommis sies en de wijkbewoners nog iets mogen zeggen, maar dat het college formeel het recht heeft opdracht te geven tot de aanleg van de banen. De kadee heeft gesproken. Immers de hoorzittingen hebben praktisch nooit veel resultaat, de zwijgende meerderheid is niet georganiseerd en andere wijkbe woners gaan 's avonds niet meer op straat. Is men wel zeker dat de vraag naar tennisbanen in deze omgeving werkelijk zo groot is? Bij mijn dagelijkse aanschouwing zie ik in de vroege morgenuren nog wel wat banen onbespeeld, ook in het middaguur. Landelijk wordt door de overkoepelende organen gepro pageerd tot aanleg van tennisba nen, maar dan veel kleine com plexen, meer verdeeld over stads wijken. Maar hoe meer kreten door de Sportstichting geuit worden, hoe eerder men gelooft dat er tekorten aan geboden sportruimten zijn, zonder dat dit bij behoorlijk onder zoek van neutrale zijde is gebleken. De matig aanwezige vrije recrea tieoppervlakten in Leiden zijn al vanouds een hindernis voor de Sportstichting geweest. Bij de aan leg van het park Roomburg is bij raadsbesluit een verdeelsleutel aangenomen voor de gebonden en de vrije recrcatieoppervlakten, maar vroegere raadsbesluiten tel len niet altijd meer mede. A. GALJAARD oud-chef afdeling plantsoenen Van Vollenhovenplein 47 Leiden ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. LEIDEN - De gemeente Leiden is dezer dagen begonnen met de sloop x een pand in "De Camp", dat markante geschiedenis achter de rug heeft. Het is gelegen achter het pand van het bruidshuis Sloos i de Haarlemmerstraat en is bij de oudere Leidenaars beter bekend als de voormalige Eltax-i Maar nog voor de autobussen en taxi's bezit namen van het pand, diende het een heel ander doel. Toen werden daar namelijk aan vele Leidenaars de eerste beginselen het fietsen bijgebracht. De "fietsrijschool"een fenomeen dat i ondenkbaar is, heeft vele jaren Leidenaars geholpen om de trap pers in de juiste cadans rond te la ten gaan. Overigens heeft Leiden in vroeger jaren twee van dergelijke scholen. Naast de eerdergenoemde moet er ook een geweest zijn op de Brees traat, ongeveer op de plaats van het ook al weer verdwenen restaurant Van der Heijden. Die fietsrijschool werd opgezet door Fongers, kenne lijk met het doel de omzet van de eigen rijwielen te verhogen. Na de fietsen kwamen er in het pand de automobielen,eerst ten be hoeve van het openbaar later voor het particulier De laatste eigenaar voor het in ge meentehanden terecht kwam, had zeer ambitieuze plannen met de grond. Op die plaats wilde hij een parkeergarage bouwen, maar kreeg doorvoor geen toestemming van het gemeentebestuur. De gemeente kocht het pand enslotte op met het doel de ontwikkelingen in het gebied "De Camp" eniger mate te kunnen sturen. Volgens het ontwerp-bestemmingsplan dat vo rig jaar door de gemeente werd ge publiceerd, zou de grond op die plaats voor driekwart gebruikt moeten worden voor bijzondere be bouwing. Het heeft er even naar uitgezien dat op die plaats een nieuwe katholieke kleuterschool eou worden gebouwd, maar omdat de plaats van de binnenstadsscholen op het ogenblik nor volop in discus sie is, bestaat daarover weinig ze kerheid. Onzeker is op dit ogenblik ook nog wat er direct na de sloop gaat ge beuren met de vrijkomende ruimte. Bij de remeente is men er nog niet uit of de grond bestraat moet wor den zodat er ter plaatse meer-tijde lijke - parkeerplaatsen beschik baar komen, of dat er groenvoor zieningen aangebracht worden. Een klein deel van de grond heeft wel een definitieve toekomstbes temming. Het stukje dat direct ach ter het bruidshuis Sloos gelegen is zal worden gebruikt voor de uit breiding van dit bedrijf. In het nieuwbouwgedeelte zal een nieuwe afdeling cocktail en avondkleding worden gevestigd, terwijl de be staande afdeling bruidskleding kan worden uitgebreid. Het gedeelte zal waarschijnlijk 1977 WORDEN GEOPEND. Lerarenraad ontevreden over afdeling onderwijs LEIDEN - De Lerarenraad van de Rembrandt-scholengemeenschap heeft in een brief aan B en W zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over de wijze waarop bij de afdeling on derwijs van de gemeente wordt omgesprongen met de rechtsposi tie van de leerkrachten en de af wikkeling van de salariëring. Volgens de lerarenraad duurt het zeer lang voordat bijvoorbeeld op aanvragen voor een volledige be trekking (is 29 of 26 uur per week) wordt gereageerd en zouden som mige aanvragen zelfs onbeant woord blijven. Ook zouden beves tigingen van een vaste aanstelling veel te lang uitblijven en ook de uitbetaling van eerste salarissen aan nieuw aangestelde docenten, zonder het automatisch verstrek ken van een voorschot. In de brief wordt er verder aan herinnerd dat ongeveer tweeëneenhalf jaar gele den aan twee leerkrachten is toege zegd dat zij met terugwerkende kracht tot 1968 een bepaalde verbe tering zouden krijgen in hun sala ris. Dat zou echter pas bij het salaris over oktober '76 zijn verrekend met terugwerkende kracht tot 1 augus tus '76. De lerarenraad heeft B en W gevraagd een onderzoek in te stel len naar het functioneren van de afdeling onderwijs "zodat een ver betering van het werkklimaat voor de leerkracht mogelijk gemaakt kan worden". Leidse politie op VARA-radio LEIDEN - De VARA-radio is vol gende week op bezoek bij de Leidse politie. Voor een thema-uitzending over de politie hebben de makers van het programma "Z.I." de ge meentepolitie van Leiden als voor beeld gekozen. Het programma, waarvoor volgende week de opna men worden gemaakt, zal worden uitgezonden op zaterdag 11 de cember. TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK INTRODUCTIE LEZING door drs. J. Janson donderdag 2 december 20 uur toegang GRATIS zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3