LEIDSCH DAGBLAD Eis tegen ex-SS'er Loyen levenslang' gift ontvangen KV Pnooit Menten Wassenaarse politie torpedeert „Veronica" Midden pitje n duur pitje... Opknappen Endegeest lijkt op lange baan geschoven Spaanse interesse voor Wim Rijsbergen MAM TOYOTA „Openbaarheid moet uitgangspunt zijn in de onderneming99 Col. Pullover H Oetlecaaus sparthuispentrum Kamervragen over lozing asbest VRIJDAG 26 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 R5099 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Will Lnikinga's spelletje verdwijnt van televisiescherm (Van onze verslaggever) Wil] Luikinga en zijn gokauto maat Harry zullen geen deel meer uitmaken van het televi sieprogramma "Veronica To taal". Volgens perschef Frans Berger van Veronica is dat omdat de nieuwbakken omroepzuil an dere plannen met Luikinga heeft. In feite ligt de oorzaak van het verdwijnen van de go kautomaat in een actie van de Wassenaarse politie, die haar collega's in Hilversum atten deerde op het feit dat de om streden gokautomaat niet vol doet aan de eisen, die de wet op de kansspelen daaraan stelt. De zaak kwam aan het rollen toen de Wassenaarse politie een optreden van Luikinga met zijn automaat Harry in de Wasse naarse supermarkt Autorama verbood. Afgelopen zaterdag zou Luikinga daar een uur lang presenteren. ziin spelletje De politie had echter r tegen de opzet van het spelletje, waarbij de deelnemer - na een geluid nagebootst te hebben - een muntje krijgt waarmee hij op de gokautomaat mag spelen. Wie de meeste muntjes heeft krijgt de grootste prijs. "En dat is in strijd met artikel 1 van de wet op de kansspelen, waarin gezegd wordt dat iemand niet mag deelnemen aan spelen waarbij het lot de prijzen be paalt zonder dat de kandidaat daarop redelijkerwijs invloed kan uitoefenen", aldus een woordvoerder van de afdeling bijzondere wetten van de Was senaarse gemeentepolitie. De Hilversumse politie woordvoerder Pothof deelde op grond daarvan aan het begin van de week mee een gesprek met Veronica over de zaak te zullen arrangeren. Intussen heeft Veronica aangekondigd dat Luikinga en de metershoge speelautomaat - die speciaal voor dit spelletje door Bell Fruit Nederland uit Las Vegas werd geïmporteerd - niet meer op de Nederlandse televisie zullen verschijnen. Luikinga zelf meent dat er sprake is van meten met twee maten: "Ik speel nu al zes jaar met dat ding. Eerst in het land, later bij de Tros-radio en nu bij. Veronica. Ik vind het een vreemde zaak dat het nu opeens verboden wordt". Will Luikin ga, die voor nog twee jaar con tractuele verplichtingen met diverse ondernemers en instan ties heeft lopen, heeft inmiddels via zijn advocaat een vergun ning voor de automaat aange vraagd. Of die zal worden toe gekend wordt door de Wasse naarse en Hilversumse politie sterk betwiifeld. ROERMOND (SP) - Mr. M. J. Bruigom, officier van justitie te Roermond, heeft vanmorgen levenslang geëist tegen Lambertus Johannes Loyen. Deze wordt verdacht van oor logsmisdaden en misdrijven tegen de menselijkheid. Loyen hoorde het requisitoir nauwlettend aan en keek daarbij voortdurend en strak naar de officier van justitie. Het OM acht het bewezen dat Loyen in publieke dienst bij de vijand was geweest. De Waffen-SS was een soort parti culier leger van Hitier dat uitbe taald werd via het ministerie van Financiën. De verdachte heeft zich terughou dend betoond ten aanziep van de ten laste gelegde misdrijven, maar deze niet ontkend. Hij heeft met andere SS'ers een aantal Joden om het leven gebracht. Dat ook Joden moesten meewerken heb ik opzet telijk niet vermeld, aldus de offi cier. Dat zou niet kies zijn. Ze waren in de wereld van de verdachte slechts instrumenten, geen mede daders. De fantasie van deze verdachte was onuitputtelijk in het vinden van lu dieke varianten op het doden. Hij wilde de dorre rechtlijnigheid van het regelrecht uitroeien van de ge vangenen doorbreken. Mocht u niet bewezen achten dat ten aanzien van het levend begra ven duidelijkheid zou bestaan - men moet nog in leven zijn om le vend begraven te kunnen worden - dan zal het OM daar geen punt van maken, aldus mr, Bruigom. De overige zes onmenselijke han delingen, de zes varianten op moord achtte de officier bewezen. Mr. Bruigom zei voorts dat in het psychiatrisch rapport eigenlijk het afgrijselijke doorklinkt, dat ver dachte als hij de kans en de fut nog had, weer zou beginnen met deze daden. Berouw heeft hij niet. Deze hele materie is in hoge mate onwezenlijk. Met deze verdachte kan niemand zelfs maar een eind- weegs opgaan. Mr. Bruigom: Vergelding is een onkies woord. Maar er moet ver golden worden. Het kan niet an ders. Er zullen er zijn die dat in eeuwige dagen afkeuren. Het zij zo. Ik niet. 't benne leuke dinge, vindt Sint, bij: „De doodstraf zou juist zijn ge weest. Maar je kunt het eenvoudig niet door de keel krijgen deze man ter dood te veroordelen als je al het doden van Bobruisk op de achter grond voelt. Het is meer een esthe tische dan een ethisch bezwaar, zou ik zeggen, aldus mr. Bruigom. "Misschien komt er een moment, dat de verdachte over de grond zal kronkelen en plotseling zal zien wat hij werkelijk heeft gedaan. Dat zal dan het moment van vergelding zijn. Daarom moeten wij hem in leven laten." Morgen opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, morgen overdag opklaringen en slechts hier en daar een bui. Krachtige, aan de kust tot stormachtige wind uit zuidwest tot west. Minimumtempera turen omstreeks 7 graden, maxima morgen ongeveer 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 27 november Zon op: 8.20 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 12.38 uur; onder: 23.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.08 en 19.32 uur, iaagwater te 2.51 en 15.17 uur. b DEN HAAG ANP) - Constant gebruik van de aansteék- brander van een kooktoestel-is een kostbare zaak, aldus de Stichting Vergelijkend Ware nonderzoek, die zes gasfornui zen heeft beproefd. Wie de aansteekbrander (het middenpitje) van zijn kook- toestel dag en nacht laat branden verbruikt in een jaar net zoveel gas als er voor al het kook- en bakwerk nodig is. Het middenpitje verbruikt per jaar bij constant gebruik 76 tot 123 kubieke meter gas per jaar, afhankelijk van het merk. Dat komt neer op 21 tot 35 gulden per jaar. Het mid denpitje constant laten bran den is, afgezien van de onno dige geldelijke kosten, in strijd met het streven zuinig om te springen met energie, merkt de stichting op. Minister Westerterp heeft vanmiddag m Den Haag de prijzen uitgereikt aan de ontwerpers van modieuze en praktische fietskledingDeze wed strijd werd een half jaar geleden door de minister uitgeschreven om het gebruik van de fiets te stimuleren. Op de foto van links naar rechts de eerste, tweede en derde prijs. LEIDEN - Het ziet er niet naar uit dat het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest snel toestemming zal krijgen om tot renovatie over te gaan van de zwakzinnigen paviljoens Voorgeest (kosten 1.970.000). De gemeente Leiden heeft daar voor een verzoek ingediend dat binnenkort in behandeling komt bij de provinciale adviescommissie voor de volksgezondheid in Zuid- Holland. De provinciale Raad voor de Volksgezondheid schrijft echter in een brief aan deze commissie: „Op zichzelf is de verbetering van Voor geest een zeer gewenste maatregel. De accomodatie is inderdaad drin gend aan verbetering toe. Ook het bedrag dat daar naar schatting mee gemoeid zal zijn lijkt niet te hoog. Wat dit alles betreft zou een positief advies voor de hand kunnen liggen. De vraag is echter wat men precies met de voorgestelde renovatie beoogt. In het verzoek om toe stemming mist men elke beleidsvi sie voor de toekomst van de zwak zinnigenafdeling van Endegeest". De Raad wil o.a. weten of de zwak zinnigenafdeling ook op de langere termijn wordt gehandhaafd en als dat zo is of de voorgenomen reno vatie voldoende is om ook- op de langere termijn de daar opgenomen zwakzinnigen" een goede, met mo derne inrichtingen vergelijkbare verzorging te bieden". De raad wijst de adviescommissie er op dat deze zich op het standpunt heeft gesteld dat zwakzinnigen voorzieningen in het algemeen geen onderdeel mogen vormen van Psychiatrische instituten. „Op grond daarvan zou u kunnen uit spreken dat Voorgeest te gelegener tijd als zwakzinnigenvoorziening zou moeten worden opgeheven. Theoretisch doet zich binnen af zienbare tijd een mogelijk daartoe voor. De Stichting Gemiva zal im mers in Zoeterwoude een nieuwe inrichting bouwen van ruin 300 plaatsen, waarvan 150 plaatsen dienen ter vervanging van De IJs- sel in Dordrecht en De Weipoort in Leiden. De overige 150 plaatsen kunnen alleen gerealiseerd worden als ook die dienen ter vervanging van verouderde plaatsen." De Provinciale Raad wil dat de ad viescommissie over deze materie een gesprek heeft met het bestuur van Endegeest (gemeentebestuur van Leiden). Wim Rijsbergen kan zich verheugen in de belangstel ling van de Spaanse clubs Valencia en Real Zaragossa. Die interesse werd getoond, toen de Leidenaar dinsdag met Feyenoord op het vlieg veld van Barcelona aan kwam. Daar werd hij door vertegenwoordigers van beide clubs aangesproken. Rijsbergen heeft de Spaanse officials doorgestuurd naar Cor Coster van Inter Foot ball, die zijn belangen be hartigt. Wim Rijsbergen: "Ik zou best naar Spanje willen, maar ik denk niet dat het zo- 32 pagina's ver zal komen. Twee jaar ge leden had Coster al een Spaanse club voor me maar toen vroeg Feyenoord 1.6 miljoen gulden. En ik denk, dat Feyenoord nu nog meer zal willen hebben. Dus zal het Spaanse feest wel niet doorgaan". PAGINA 17 I Een loonakkoord lijkt nau welijks nog tot de mogelijk heden te behoren. PAGINA 7 PAGINA 13 Luisterbijdragen gaan naar 114 gulden. PAGINA 23 NIJMEGEN (ANP) - Openbaar heid dient in de onderneming Uitgangspunt te zijn. De informa tie die krachtens de informatie plicht de ondernemingsraad ter Dat ore komt moet in principe naar alle werknemers worden doorge speeld. Alle werknemers moeten in beginsel kennis kunnen ne- 100% acryl in vele kleuren maten: S-M-L normale prijs 14.00 SINTERKLAASPRIJS ■SP "Sm DAVERENDE mm jS VERBOUWINGS- jg Jp OPRUIMING JX een gezellig gietertje een planten-drukspuit setje plantengereedschap een klim-mospaal leuk hang-potje kamer-kweekkasje 200 planten in kleur, FIJNE KAD0-IDEETJES VAN alles SPECIALE AANBIEDING Trainingspak "Sprinter", in diverse "twee-kleuren" kom- bmaties, van oersterk Helanca, prima pasvorm, gemakkelijk wasbaar. Maat 4 t/m 9 nu vanaf *lO,~ tot 50,- Kindermaten vanaf OU,* tot 40, DEN HAAG (SP) - Menten heeft Hans Knoop. Hij zegt drie bankat- geen twee ton of een andere geld- elijke gift in de partijkas van d« men van de gang van zaken in en van de onderneming en deze met hun vertegenwoordigers kunnen bespreken. i vice-voorzitter Wim Spit de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) vandaag in Nijmegen op een congres over „openheid en openbaarheid in de particuliere sector". De openbaarheid in de onderne ming vindt zijn grenzen waar het bekend worden van de informa tie aan derden de onderneming zou (kunnen) schaden, aldus Spit. De economische orde waar binnen de onderneming functio neert moet hier noodzakelijker wijs in acht worden genomen. In eerste instantie zal de leiding van de onderneming moeten beslis sen waar de grenzen liggen. Maar wel moet de ondernemingsraad kennisneming van informatie onder geheimhouding kunnen weigeren, hetgeen betekent dat de or niet zonder meer belast moet kunnen worden met infor matie waarop een geheimhou dingsplicht rust. schriften van Menten te hebben ge zien waaruit de overschrijving Die openbaarheid kan ook worden begrensd door privé-belangen van personen, zo zei de FNV- ï-voorzitter. onderzoek in de boeken. In de dus als salaris zijn bedoeld. Inmid- verklaring die de partij heeft uitge- dels heeft Knoop wel zijn beschul- Volgens Spit is het belang van de geven wordt geen antwoord gege- diging aan het adres van minister ven op de vraag of het juist is dat de Van Agt (Justitie) ingetrokken als inmiddels overleden partijgenoot zou de minister hebben gelogen en oud Tweede Kamer-voorzitter over het moment waarop hij kennis mr. Kortenhorst indertijd een be- droeg van de arrestatie van Menten. drag van twee ton heeft aangeno- Weliswaar heeft het document over men van de van oorlogsmisdaden de geplande aanhouding van Men- verdachte voortvluchtige miljonair ten twee dagen op het bureau uit Blaricum. Van Agt gelegen windsman heeft het niet r zen voor zijn vertrek naa de be- ieer gele- Roeme- aandeelhouders bij een onder neming van beperkte aard. De in formatie aan hen hoeft zijns in ziens niet verder te gaan dan no dig is ter verantwoording van het hun toegekende aandeel in de winst. Ze moeten voldoende in formatie krijgen om te kunnen beslissen over aanhouden of ver kopen van aandelen maar daar moet het dan ook mee ophouden, vindt Spit. Door Leiderdorps bedrijf (Van onze verslaggever) LEIDERDORP - Het Tweede- Kamerlid Van Kuyen (PPR) heeft de ministers Vorrink en Boersma vragen gesteld over de gang van zaken rond de lozing van asbest door het Leiderdorpse bedrijf Kruvt BV. Door een defect in een afzuiginstallatie loost het bedrijf sinds de elfde van deze maand asbeststof, dat vrijkomt bij het zagen van eternit-platen, recht streeks in de lucht. Inmiddels heeft de directie, na overleg met inspecteur Molen kamp voor de Volksgezondheid, besloten de omstreden afdeling van het bedrijf voorlopig te slui ten.'De zagerij wordt alleen dan weer in gebruik genomen wan neer de firma Kiekens, fabrikant van de afzuiginstallaties, kan ga randeren dat ongelukken als deze niet meer zullen voorkomen. Het lijkt onwaarschijnlijk dat een dergelijke garantie gegeven zal worden, deelde directeur D. A. Kruyt vanmorgen mee. De sluiting van de zagerij heeft tot gevolg dat vier werknemers van het bedrijf op straat dreigen te komen. Alhoewel de verkoop van eternit niet het belangrijkste on derdeel van de activiteiten van de gebroeders Kruyt vormt ziet het ernaar uit dat het bedrijf als ge volg van de sluiting dit jaar een flink verlies zal lijden. Van Kuyen Heeft de beide minte-*- ters gevraagd hoeveel bedrijven eternitplaten verwerken en of op meer plaatsen in Nederland ge vaar voor de bevolking dreigt. Volgens de heer Kruyt is er sprake van nog enkele tientallen bedrijven waar eternit verwerkt wordt. Van Kuyen heeft verder aangedrongen op een medisch onderzoek van de omwonenden en de werknemers van het Lei derdorpse bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1