Moskou en Boekarest: 'Volkomen tevreden" VN: Israël de bezette weg uit gebieden 1976: het jaai van de aardbev ingen Brezjnjew hoopt op een tweede Salt met Carter Dagverse magere chocolade-vla. D Premier Trudeau stelt Nieuw van de Melk Unie. terintroduktie van 1*34 voor lf24 (literpak) Israël tanden zien aan GROTE VEILING Directeur CIA neemt ontslag DONDtiHUAü 25 NOVEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 PARIJS (AFP) - Na de aardbe ving gisteren in Oost-Turkije is het welzeker dat 1976 een jaar is met een bijzonder groot aantal aardschokken. De voornaamste aardbevingen in dit jaar waren: deel van Nieuw-Guinea vielen 133 doden, terwijl er 15.000 mensen dakloos werden; 2 november - In de Sowjet- republiek Tadjikistan (Centraal-Azië) werd de 3.000ste aardschok van het jaar geregi streerd; 7 november-Een aardbeving in het noordoosten van Iran met 17 doden en 400 gewonden en een schok in het gebied van Zamboanga in de Philippijnen met een sterkte van 7 15 november - Een nieuwe aardbeving in China, met het epicentrum op 150 km van Pe king en met een kracht van 6,9; 24 november - Zware aard beving in Oost-Turkije met vele doden. 9 4 februari - De eerste belang rijke aardschok die Guatemala sinds 1902 trof, gevolgd door 600 bevingen in een week tijd, waarbij 22.836 doden vielen en 77.000 gewonden, terwijl meer dan anderhalf miljoen mensen dakloos werden; 6 mei - Een aardbeving met een sterkte van 6,5 op de 12- puntsschaal van Richter in Noordoost-Italiê, waarbij 978 doden en 1.703 gewonden vie- len, terwijl 64.500 mensen dak loos werden; 17 mei - In het Russische deel van Centraal-Azië en in het bij zonder de stad Gazli, op 400 km ten westen van Tasjkent, kostte een beving met een kracht van meer dan 7 naar verluidt aan verscheidene honderden men sen het leven. In diezelfde pe- node deden zich aardschokken voor in de Verenigde Staten, Engeland, Japan en opnieuw in Italië; 26 juni - Een aardbeving in het gebied van Jayapura op Nieuw-Guinea betekende de dood van meer dan 6.000 men- 14 juliOp Bali vielen bij een schok met een sterkte van 5.8 559 doden en 850 gewonden. Er waren een miljoen daklozen: 9 28juli - De zwaarste aardbe ving van het jaar - de sterkte •varieerde volgens de waarne mingen van 7,3 tot 8,2 - trof het noordoosten van China. De in dustriestad Tang Sjan met een miljoen inwoners werd geheel verwoest. Zes miljoen bewo ners van Peking kampeerden lange tijd in de openlucht. Offi ciële gegevens over de slachtof fers werden nooit verstrekt. Er waren ramingen van 100.000 doden en 900.000gewonden;- 16 en 23 augustus - Nieuwe schokken in de Chinese provin- cie Setsjoean. Voorts trof een aardbeving met een kracht van 8, gevolgd door een vloedgolf, het Filippijnse eiland Minda nao. Er waren meer dan 4.000 doden, 4.000 vermisten en 175.000 daklozen; 29 oktober - Bij een nieuwe aardbeving in het Indonesische ADVERTENTIE BOEKAREST (DPA/AFP) - In een gemeenschappelijk communiqué hebben partijleider Nicolae Ceausescoe van Roemenië en Leonid Brezjnjew van de Sowjet-Unie giste ren gezegd "volkomen tevreden" te zijn over de resultaten van hun besprekingen. Het communiqué bevat zowel een bevestiging van het principe van de onafhankelijkheid van de communistische partijen (zoals dat is vastgesteld door de communistische top in Oost-Berlijn) als verwijzingen naar het "proletarisch internationalisme", dat meer in het Woordenboek van het Kremlin thuis hoort. PEKING - Voorzitter Hoea Koeo-feng van Chinese Volks republiek heeft gisteren de eer ste steen gelegd van een ge dachtenishal in Peking voor zijn overleden voorganger Mao Tse-toeng. Bij de plech tigheid op het plein van de he melse vrede in de hoofdstad waren aanwezig minister van defensie Jen Tsjien-jing, 2-premier Li Hsien-n He burgemeester. BOEKAREST (UPI/DPA) - De Russische partijleider, Leonid Brezjpjew, hoopt dat de onderhan delingen met de V.S. over de be perking van de strategische kern bewapening kunnen worden voortgezet nadat Jimmy Carter zijn presidentiële ambt aanvaard heeft en dat zij „met succes zullen wor den bekroond". Hij zei dit op een „vriendschaps bijeenkomst" met Roemeense ar beiders in het cultuur- en sportpa leis in de Roemeense hoofdstad in aanwezigheid van de Roemeense staats- en partijleider, Nicolae Ceausescoe. „Een bevredigende oplossing van het vraagstuk is volkomen moge lijk gezien het feit dat er een basis ontwerp over het akkoord is be reikt", aldus de Russische leider op de bijeenkomst. Brezjnjew sprak voornamelijk over de noodzaak tot ontwapening over de hele wereld verspreid, omdat „de bewapeningswedloop zo'n punt heeft bereikt dat de hele mensheid zou kunnen worden ver nietigd". Hij zei voorts dat de Sowjet-Unie op - de besprekingen in Wenen over troepenvermjndering in Midden- Europa vorderingen wil maken. Over de komende topconferentie van de landen van het Warschau pact in Boekarest verklaarde Brezjnjew, verwijzend naar de tien jaar geleden in Boekarest aan vaarde verklaring over veiligheid in Europa: „Wij geloven dat ook dit keer de bes luiten tot het verzekeren van een vreedzame toekomst Eu ropa en de hele wereld zullen die- De overige leiders van de landen van het Warschau-pact komen vandaag in Boekarest bijeen voor een topconferentie die naar wordt verwacht eveneens zal uitmonden in een krachtige oproep tot voor uitgang oij de besprekingen met het Westen over vermindering van troepen en bewapening. Bonn akkoord met Rijn- verdragen BONN (DPA) - Het Westduitse ka binet is gisteren akkoord gegaan met drie internationale verdragen ter bescherming van de Rijn. De verdragen, die op 3 december on dertekend zullen worden door de Rijn-oeverstaten en de landen van de EG, moeten de chemische ver ontreiniging en de zoutbelasting in de Rijn beperken. In de verdragen verplicht Frankrijk zich het afvalzout uit de staats- kalimijnen in de Elzas geleidelijk niet meer in de Rijn te lozen, maar ondergronds op te slaan. West- Duitsland, Nederland en Zwitser land zullen in de kosten daarvan bijdragen. Voorts is bepaald dat het lozen van schadelijke stoffen in de Rijn wordt gebonden aan vergunningen en aan duidelijke voorwaarden. Ook voor de zijrivieren van de Rijn zijn gren zen gesteld aan de toelaatbare lo zing van afvalwater door industrie en gemeenten. De communistische partijen Roemenië en de Sowjet-Unie zijn vastbesloten hun "kameraad schappelijke samenwerking" op grondslag van het Marxisme- Leninisme, het proletarisch inter nationalisme, gelijkheid en weder kerig respect en vertrouwen verder te ontwikkelen. De samenwerking en de solidariteits-banden zullen versterkt worden. Moskou en Boekarest herinneren aan de principes van niet- inmenging, gelijke rechten en we derkerig voordeel, zoals die zijn vastgelegd door het tweede con gres van de Roemeense communis tische partij en door het 25ste par tijcongres van de communistische partij van de Sowjet-Unie, en ze be titelen de topconferentie van Euro pese communistische partijen in j Oost-Berlijn als een "grote gebeur- (jylllYlOrQ Zowel wat betreft de bilaterale be- fjri flp rp trekkingen tussen staten als de be- C trekkingen tussen communistische SALT LAKE CITY (Reuter) - De partijen beklemtoont de verklaring Amerikaanse moordenaar Gary de noodzaak van "respect voor de Gilmore die terechtgesteld wil gelijke rechten en de autonomie worden liever dan de rest van zijn van elke broederpartij, en niet- leven in een gevangenis door te inmenging in binnenlandse aange- brengen, is gisteren onder zware legenheden". Maar het communi- bewaking naar een andere cel over- Qué vervolgt dan dat de betrekkin- gebracht. Ook heeft hij zijn vierde gen tussen de communistische par- advocaat zijn congé gegeven, tijen zich moeten ontwikkelen "op Gilmore, die ter dood is veroor- basis van de principes van het deeld wegens moord op een motel- Mancisme-Leninisme en de inter- bediende, verneemt volgende week nationale solidariteit". De commu- Gf zijn liefste wens - doodgeschoten nistische partijen van Roemenië en te worden door een vuurpeloton - de Sowjet-Unie zullen de "ontwik- in vervulling gaat. Het vonnis keling van hun samenwerking in wordt bestudeerd door de gratie- goede kameraadschap voortzetten raad van de staat Utah, op basis van proletarisch interna tionalisme". Op een massabijeenkomst voor Roemeense arbeiders nam Brezjn jew ook herhaaldelijk het omstre den begrip van het "proletarisch in ternationalisme" in de mond, ter wijl Ceausescoe slechts raadsheren van Gilmore zijn Ronald Stanger, dié hem bij de gratieraad zal vertegenwoordigen, en Robert Moody. De twee advocaten zullen zich be zig houden met de rechten op Gil mores levensverhaal, waarvan een Newyorkse literaire agent deze Mancisme-Leninisme en de inter- week heeft gezegd dat het aan aan- nationale solidariteit noemde als kooprecht door uitgevers eïi film- r de vriendschap n^t producers een half miljoen dollar zou kunnen opleveren. ADVERTENTIE grondslag v de Sowjet-Unie. TE KATWIJK AAN ZEE erkend veilingbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. ge rechtsdeurwaarder A. van Vliet te Leiden een partij goederen publiek contant bij opbod verkopen, waaronder zilveren serviezen perzJsche kleden commodes w.o. worteln. en eiken stereo apparatuur Bretonse klokken wandornamenten dekenkisten ladekasten dames- en herenhorloges tin werk oude koperen kannen oude weegschalen antieke bloembakken samowars 9 brassero's beelden porceleinkastjes dlv. kleln- meubeien vitrine kasten. en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en partikulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen van 12.00 tot 13.00 uur. GEORGE BUSH WASHINGTON (Reuter/AFP),- De directeur van de Amerikaanse cen trale inlichtingendienst (CIA), George Bush, neemt per 20 januari ontslag uit deze functie, zo heeft hij gisteren zelf in Washington be kendgemaakt. Op die dag maakt president Ford plaats voor Jimmy Carter. Bush zei niet waarom hij ontslag neemt. De directeur werd vorig jaar januari door president Ford be noemd als opvolger van William Colby. Bush is oud-voorzitter van het nationale comité van de Repu blikeinse partij, waar ook president Ford lid van is. Ten tijde van zijn benoeming was Bush werkzaam als hoofd van het Amerikaanse verbindingsbureau in Peking. NEW YORK - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties heeft zich gisteren met grote meerderheid gesteld achter een oproep aan het adres van Israël om de bezette Arabische gebie den voor 1 juni a.s. te ontruimen. De stemverhouding was 90 tegen 16 stemmen, bij 30 onthoudin gen. Onder de tegenstemmers bevinden zich Israël en de Weste lijke landen. De oproep was afkomstig van een 20 leden tellende VN-commissie die zich met de Palestijnse kwes tie bezig houdt. In de resolutie welke de Algemen Vergadering aanvaardde, wordt er ook bij de Veiligheidsraad op aangedron gen, zich opnieuw over de aanbe velingen van de zogenoemde Palestina-commissie te beraden. Deze aanbevelingen betreffen ook een programma in twee fasen voor de terugkeer van de Pales tijnse vluchtelingen en het even tuele gebruik van vredestroepen van de volkerenorganisatie om de Israëlische terugtocht te ver gemakkelijken. Zo zouden de VN in samenwerking met de Arabi sche liga de ontruimde gebieden moeten overnemen. Vervolgens zouden deze gebieden moeten worden overgedragen aan de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), waarna zo spoedig moge lijk een Palestijnse staat zou moe ten worden gevormd. De Israëlische VN-ambassadeur Chaim Herzog verwierp het plan van de Algemene Vergadering onmiddellijk. "Wy zijn niet van plan nationale zelfmoord té ple gen," zo zei Herzog. "Wij zullen niet akkoord gaan met pogingen om oplossingen op te leggen", al dus de Israëlische ambassadeur. De Europese Gemeenschap vond bij monde van de Nederlandse woordvoerder, dat de resolutie elk evenwicht miste en dat er geen verwijzing in voorkwam naar het bestaansrecht van Israël. Ook de Israëlische regering heeft de V.N.-resolutie afgewezen. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken stond dat „deze vijandige resolutie" was aangenomen dankzij de ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 't vak Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM' TELEFQON'"070 - 60 48 95- Aan Franssprekende Canadezen OTTAWA (UPI) - Premier Pierre Trudeau van Canada heeft zijn landgenoten gisteren in een radio- en televisierede gecon fronteerd met de „abrupte vraag" of de Franssprekende Canadezen zich thuis kunnen voelen in het hele land of alleen in de provincie Quebec, die vorige week een se paratistische regering koos. Trudeau zei dat met de verkiezing van de „Parti Quebecois" de Ca nadazen zich niet langer konden veroorloven het taalvraagstuk op De de lange baan te schuiven en de zorg van een volgende generatie te laten zijn. „De crisis is reëel, zij is er en de uitdaging ligt daar", aldus de premier. Quebec willen men tegelijkertijd een goed Ca nadees en een goede Quebecer kon zijn en dat hij zich tot het einde toe zou verzetten tegen diegene die hem zou willen belet ten beide te zijn. volgens hem vrijheid en onaf- Hij zei het op zichzelf al „goed hankelijkheid en de vraag die de Canadezen nu moeten beant woorden is of die vrijheid en on afhankelijkheid het beste tot hun recht komen in Canada of alleen in Quebec. Trudeau zei dat hij zelf vond dat te vinden dat de verkie zing van René Levesques Parti Quebecois aantoonde hoe gezond de democratie in de overwegend Franssprekende provincie is. De premier meent dat de uitslag van de verkiezingen aantoont dat men gekozen heeft voor een wij ziging van de provinciale rege ring en niet voor afscheiding van Quebec. Hij zei dat zelfs de sepa ratisten deze mening zijn toege daan. „Dat is voor mij het tweede goede nieuwsbericht", aldus Trudeau. "De Quebecers hebben een nieuwe regering, niet een nieuw land gekozen", voegde hij eraan toe. Daarom zullen volgens hem cen trale regering en provinciale re gering in het raam van de grond wet moeten samenwerken in het belang van het volk van Quebec. Hij van zijn kant zegde alle me dewerking toe. „permanente automatische meerderheid ter beschikking van de Arabieren en hun aanhangers in de Verenigde Naties". Het op deze manier willen oplossen van het pro leem "is een zinloze daad die vredesstreven in de wie len rijdt en voorbijgaat aan het feit dat er geen akkoord in het Midden-Oosten kan komen zon der onderhandelingen en verdra gen tussen beide partijen in het conflict." Syrié-Israël Met pantsermanoeuvres en troe pentransporten langs de noord grens met Libanon, heeft Israël gisteren zijn tanden laten zien aan de Arabische vredesmacht in dat land. Israël heeft gewaarschuwd dat het vlak boven zijn noordgrens geen Syrische soldaten en evenmin Palestijnse guerrillastrijders zal dulden. Via de Verenigde Staten - die optreden als 'verbindings man' tussen Israël en Syrië - heeft premier Rabin Damascus ook te verstaan gegeven dat hij Syrië verantwoordelijk zal stel len voor eventuele nieuwe Pales tijnse guerrilla-akties tegen Is raël. Volgens Israël kunnen de Syriërs de Palestijnen heel goed in de hand houden als ze dat willen - ook zonder de permanente sta tionering van een grote troepen macht in Zuid-Libanon. In weerwil van Israëls standpunt, maakte de Arabische vredes macht gisteren bekend dat er binnen enkele dagen een groep soldaten zal worden gezonden naar de havenstad Tyrus, 30 ki lometer ten noorden van de grens. Dit contingent, waarvan niet be kend is of er ook Syriërs deel van zullen uitmaken, zal echter klein zijn, volgens bronnen een 'man netje of 50'. Israël heeft laten uitlekken dat der gelijke kleine groepen Arabische soldaten wel oogluikend zullen worden geduld. ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9