Vrouw gaf duizend gulden om echtgenoot kwijt te raken Gunstige regeling voor KLM "Loyen doodde voor z'n genoegen Neem het uw winkelier niet kwalijk! Italianen zaten met granaten in de trein Uit in de Randstad VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Israëlische getuigen voor rechtbank in Roermond: V> DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 VLISSINGEN (SP) - Terwijl en- kele kilometers verder Cor Ja cobs (44) werd begraven, kregen rechercheurs gistermiddag in het Vlissingse politiebureau van zijn 38-jarige vrouw Riet details te ho ren over de wijze waarop hij bijna drie weken geleden om het leven is gebracht. Amper een dag nadat zij via een ad vertentie haar innige leedwezen had betuigd over de plotselinge dood van haar man, gaf Riet gis termiddag toe het initiatief tot de moord op Cor te hebben geno men. De vrouw die een vrijwel volledige bekentenis aflegde, had de laatste maanden een verhou ding met de 27-jarige Driek S., van wie ze een kind verwachtte. Toen Cor weigerde van haar te scheiden zag de vrouw maar een uitweg: haar man moest dood. Nadat enige andere macabere plannen niet uitvoerbaar waren, bleek de 49-jarige Fran van der K., die in het café van Jacobs werkte als ober bereid om voor f 1000 het karwei op te knappen. Samen met Driek verraste hij Ja cobs op 6 november in zijn wo ning bij het café De Sport. De on der invloed verkerende caféhou der werd met drie schoten uit een geweer vermoord. De politie, die behalve dit trio ook de 18-jarige zoon Jan arresteerde (hij zou voor het wapen hebben gezorgd) weet nog niet zeker wie de fatale schoten heeft gelost. Het is niet uitgesloten, dat Van der K. bij nader inzien afzag van zijn op dracht en Driek S. het vonnis liet voltrekken. Beide mannen toon den zich tijdens de verhoren weinig spraakzaam. Riet blijkt al maanden geleden haar man te hebben willen vermoor den. Ze benaderde toen een man met de vraag of hij Jacobs uit de weg wilde ruimen. De man, die overstuur het verzoek afwees, meldde zich deze week bij de po litie. Hij zal wellicht worden ver volgd omdat hij niet eerder deze informatie had doorgespeeld. Nadat ook het plan om Jacobs met een gaspistool te verdoven en daarna in het water te gooien mis lukte (zoon Jan kon geen gaspis tool vinden), besloot Riet in over leg met Driek, dat dan maar een „gewoon" vuurwapen gehan teerd moest worden. Jan die ruzie met zijn vader had omdat deze hem verweet een diefstal te heb ben gepleegd, slaagde er in een geweer op de kop te tikken, en speelde dat in handen van Van der K., die meteen oren had ge had naar het aanbod van f 1000. Op 6 november diende Frans van der K., onbekend bij de politie, zich zo onopvallend mogelijk van zijn dodelijke taak te kwijten. Tegen zes uur in de avond reed hij samen met Driek S., naar de wo ning van Cor, die door Riet in middels van een fikse hoeveel heid alcohol was voorzien. Terwijl Cors zoon buiten de wacht hield, werd binnen een eind ge maakt aan het leven van zijn va der. In een geleende wagen brachten Driek en Frans het lijk naar een plaats ergens tussen Dordrecht en Rotterdam en wierpen het daar het water. Waar het moordwapen is gebleven, is nog niet bekend. Jacobs werd vo rige week vrijdagmorgen, bijna twee weken na zijn dood, door Belgische sportvissers in het wa ter van de Dordtsche kil gevon den. Zijn opmerkelijke tatoe ëringen hielpen de politie spoe dig aan zijn identiteit, waarna het gehele onderzoek zich op Vlis- singen concentreerde. Op het lichaam van Jacobs stonden ondermeer de namen „Ariën" en „Perry". Namen van zijn twee jongste zoons, die geen weet hebben van het misdrijf. Zij wa ren gisteren bij de begrafenis, waar een grafkrans van vrouw Riet door de politie werd verwij derd. Overeenkomst met Sowjet-Unie SCHIPHOL (SP) - De onderhandelingen over een ver nieuwing van de luchtvaartovereenkomst met de Sowjet- Unie hebben een voor de KLM opmerkelijk gunstig resul taat opgeleverd: er komt een pool-overeenkomst (een vorm van commerciële samenwerking) tussen de grote Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot en de KLM met als kernpunt een gelijke verdeling van de opbrengsten op de luchtlijn tussen Amsterdam en Moskou. Die overeenkomst krijgt terugwerkende kracht tot 1 april van dit jaar. 49?° LEVI'S,corduroy jeans CH50 Uitlopende pijp' Beige, bruin. OU Aan de zeer ongunstige marktposi tie van de KLM ten opzichte van Aeroflot (de KLM vervoert per jaar zo'n 3000 passagiers op deze lijn tegen Aeroflot 9000) is nu dus een eind gekomen. Bovendien hebben de Russen toegezegd dat Aeroflot ook een eind zal maken aan de forse illegale reducties op de vliegtarie- ven. Bij gelijke verdeling van de opbrengsten bestaat er trouwens ook weinig aanleiding meer tot dit soort afbraaktarieven. De onderhandelingen met de Rus sen wijzen ook uit dat de positie van ons land op het terrein van de in ternationale luchtvaartpolitiek niet steeds zo kwetsbaar is als in het al gemeen vaak wordt verondersteld. In dit geval zeker ook niet omdat de Russen er een duidelijk belang bij hebben om op ons land te blijven vliegen. Uit de recente gegevens is bovendien vast komen te staan dat de laatste acht tot negen jaar het aandeel van de KLM in de interna tionale luchtvaartactiviteiten nau welijks verminderd is. Zo is het af gelopen jaar de nationale lucht vaartmaatschappij zesde gebleven op de wereldranglijst van vlieg tuigmaatschappijen. En ook de Nederlandse chartermaatschap pijen doen het goed: Martin Air komt op de wereldranglijst van deze maatschappijen op de derde plaats. Transavia prijkt op de zes tiende. Mr. H. Ruben, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst in een toelichting op de Nederlandse luchtvaartpolitiek: „Natuurlijk verkeren wij als klein land in een moeizame positie om onze lucht- vaartbelangen veilig te stellen, ze ker ook vanwege het ontstellend protectionistische klimaat in de in ternationale luchtvaart. Juist ARNHEM (ANP) - In de trein op het traject Emmerik Arn hem zijn zaterdagavond twee Italianen aangehouden, die in het bezit waren van een revol ver, munitie, twee handgrana ten en springstof. Dit heeft de officier van justitie in Arnhem, mr. F. L. de Haas, gisteren meegedeeld. Bij een routinecontrole gaven de mannen geen antwoord op de vraag van een douane beambte of zij iets aan te geven hadden. De douane-beambte controleerde daarop hun ba gage, waarbij hij een zwaar voorwerp aantrof: een hand granaat. Op dat moment trok een van de Italianen een revolver en gaf de beambte bevel zijn handen omhoog te doen. Tegelijkertijd kwam - toevallig - een wacht meester van de koninklijke marechaussee voor paspoort controle de coupé binnen. Deze pakte de Italiaan zijn-zo bleek later - ongeladen revolver af. De wachtmeester sloeg de Ita lianen daarna in de boeien en voerde hen af naar een andere coupé. Tijdens het verhoor verklaar den zij op weg te zijn naar Ne derland „om werk te zoeken". Zij waren in het bezit van reis biljetten Rome-Amsterdam, enkele reis, en van „papieren waarvan de inhoud betrekking heeft op terroristische organi saties in Italië en het Midden- Oosten", aldus mr. De Haas. De papieren bevatten onder meer namen van personen die be trokken zijn bij ernstige misd rijven in Italië, zoals de aan slag op de procureur-generaal in Genua en een overval op een ambassade in Rome. HUIZEN - Het feest van Sint Nico- laas moet nog worden gevierd maar de kwekers van kerstbomen maken zich al op voor het komende kerst feest. Op een kwekerij in Huizen worden de sparretjes al omge zaagd: de eerste stap op weg naar de huiskamers. Overigens zijn de meeste kerstbomen, die in de Neder landse huiskamers terecht komen, afkomstig uit het buitenland, zoals de Belgische Ardennen en Luxem burg. AMSTERDAM Concertgebouw: 27 nov., 20.15 uur, Juillard-kwartet met kamer muziek, 29 nov. 20.15 uur, acht pianorecitals met Barbara Niss man op piano, 30 nov., 20.15 uur, Dick Bor speelt viool. Stadsschouwburg: 26 nov., 20.15 uur, "Met gesloten deuren" en "De meiden", 27 nov. 20.15 uur, "De Kaukasische krijtkring", 28 nov 13.30 uur, optreden Nationaal Ballet, 29 nov. 20.15 uur, Toneel groep Globe met "Voorjaarsotwaken", 30 nov. 20.15 uur, optreden Internationaal folkloristisch danstheater. Nieuwe de la Mar: 29 nov., 20.15 uur, "Lied in de schemering". De Brakke Grond: 27 nov. 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "De schoondochter", 29 en 30 nov. 20.30 uur, De Noorder Compagnie met "Wie redt de cowboy"? Frascati: 27 nov. 20.15 uur, Jules Croiset met "Over Tsjechow gesproken". Mickery: 27, 28, 29, 30 nov. 20.30 uur, Belts en Braces uit Londen met "England expects". Carré: 27, 28, 29, 30 nov., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Een vrouw als Beppie". Tingel Tangel: 27,28,29,30 nov. en 1 en 2 dec. 20.30 uur, Vrouwen- cabaret Natascha Emanuels met "Een vrouw is ook maar een Westerkerk: Magnificat van Bach in de uitgebreide versie door het Westerkerkkoor, Bachorkest en solisten o.l.v. Simon Jansen. ROTTERDAM Rott. Schouwburg: 26 en 27 nov. en 1 en 2 dec., 20.15 uur, "Het liefdesconcilie" door de Toneelraad Rotterdam, 29 nov. 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met "Don Pasquale", 30 nov. 20.15 uur, Nederlands Dans Theater met "Three pieces". De Doelen: 26 nov. 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet, 27 nov., 15.00 uur, orgelconcert Elly Kooiman, 28 nov., 20.15 uur, popconcert door Alberto y los trios Paranoias, 30 nov. en 1 dec. 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet, 2 dec., 20.15 uur, Overijssels Philharmonisch Orkest o.l.v. Willem Frederik Bon. Hofpleintheater 26 en 27 nov., 1 en 2 dec. 20.15 uur, tragi-komedie van Ephraim Kishon, "t Was de leeuwerik". Luxor-theater 26 nov., 20.15 uur, optreden Wim Kan, 28,30 nov., 1 en 2 dec. 20.15 uur, Neerlands Hoop Interieur. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 26 en 27 nov. 20.15 uur, Haagse Comedie: "Naar 't u lijkt" 28 nov., 14.00 uur. Haagse Comedie: "Butley, 29 en 30 nov., 20.15 uur. Toneelgroep Theater "Verre Vrienden", 1 dec. 20.15uur, "Liefde half om half], van Ayckbourn, 2 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie: "De Bosgeest". HOT-Theater: 26,27 en 28 nov. 20.30 uur, Nederlands Dans Theater met "Clowns en clowns", 30 nov. en 1 dec., 20.15 uur, Toneelgroep Splien: "Een paard met vleugels". Appeltheater: 26,27,30 nov., 1 en 2 dec., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De Storm". Congresgebouw: 26 nov. 20.00, pianoconcert m.m.v. Maija Bon, 27 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Inter Nos met "Vlinders zijn vrij", 2 dec. 20.15 uur, Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Diligentia: 26 en 27 nov. 20.15 uur. Cabaret Ivo de Wijs met "Achter de wolken is zonneschijn", 28 nov., 11.30 uur, Sinfonietta o.l.v. Willem Frederik Bon, 1 en 2 dec., 20.15 uur "Fons Jansen". LEIDEN Leidse schouwburg: 26 nov., 20.15 uur, Poëzie hardop: "Zulke dingen vergeet je toch niet", 27 nov., 20.15 uur, Two-women show met Marjol Flore en Sylvia Alberts, 28 nov., 15.00 en 20.15 uur, Poppentheater uit Tsjechoslowakije, Concertino Unisono, 29 nov. 20.15 uur, Nederlands Danstheater 30 nov., 20.15 uur, Nederlands Operastichting met "The Fantasticks, 1 dec. 20.15 uur, Globe met V ooijaarsontwaken. Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK ROERMOND (SP) - "Bij een ander had je nog wel eens een kans. Maar aan Loyen viel niet te ont komen: wie in zijn handen viel was er geweest. Hij pleegde zijn gruweldaden zonder aanleiding, kennelijk voor zijn genoegen. Daarom werd hij de sadist ge noemd". daarom verbazen me de redelijk Dit zegt Moshe Manne (51). Samen gunstige resultaten bij de onder handelingen in de afgelopen jaren nog wel eens". Schip in haven Delfzijl was 'drijvende bom' GRONINGEN (ANP) - Het 25.000 ton metende Engelse schip de ,Ar- rino" uit Londen is gisteravond op eigen kracht naar het Doekegat in de Duitse wateren gevaren. Het schip dat een etmaal als een drij vende bom in de haven van Delfzijl had gelegen was in de loop van gis termiddag uit de haven gesleept. In één van de ruimen van het schip was de lading gaan schuiven. Daar door waren vaten met kerosine door koperen staven kapot gesto ten. In dat ruim lag ook 2.500 ton Chili salpeter en nikkel katalysator. Wanneer de kerosine zich zou ver mengen met de Chili salpeter zou dat een enorme explosie kunnen veroorzaken. Het schip was dins dag van Rotterdam gekomen en wilde in Delfzijl lossen. Door het stormachtige weer op de Noordzee is de lading gaan schuiven. Tegen half vijf gistermiddag was het schip de havenmond uit en was voor Delfzijl het eigenlijke gevaar geweken. Het explosiegevaar gold nu alleen nog de Arrino zelf. Over igens is de bemanning (32 man) niet van het schip af geweest. DEN HAAG (ANP) - Dezer da gen zal het VAR A-bes tuur een brief van minister Van Doorn ontvangen over de uitzending waarin VARA- voorzitter Kloos gedurende bijna De getuigenis met vier andere overlevenden uit het jodenkamp Bobruisk is hij speciaal uit Israèl gekomen om na meer dan 30 jaar getuigenis af te leggen tegen de SS-beul die tenminste 120 weerloze en uitge putte joden eigenhandig zou hebben vermoord. vijf minuten reclame voor zijn ei gen omroep maakte. Minister Van Doorn deelde dit gis teren mee tijdens het CRM-debat in de kamer. i deze ,die gegaan zijn door het diepste tra nendal uit de geschiedenis der mensheid, is nog afgrijselijker dan kon worden verwacht. We liswaar heeft de president te ken nen gegeven de meeste gruwe lijke bijzonderheden zo mogelijk onbesproken te willen laten, maar zelfs de meest "zakelijke" mededelingen over de gebeurte nissen in Bobruisk vervullen ie der in deze rechtszaal met angst en onzegbare droefenis. In afwezigheid van verdachte Loyen - die in zijn cel is gebleven omdat hij de emoties niet zou kunnen verwerken - vertelt Moshe Manne over een ophan ging, die hij zelf heeft gezien. "We stonden in de rij voor eten. Een jongen die al had gehad, at het gauw op, en ging weer in de rij staan, voor nog een portie. Loyen zag het, haalde hem uit de rij en hing hem op. Een paar gevange nen moesten hem ophijsen. Wij moesten allemaal kijken. Toen schopte Loyen het krukje onder hem weg en zei: "Kijk eens goed naar je joodse broeder, dan krij gen jullie eetlust". Tenminste 25 keer heeft Moshe Manne gezien hoe Loyen zijn fa voriete moordsysteem in praktijk bracht door een gevangene met een enorme trap tegen de ge slachtsdelen tegen de grond te schoppen en hem dan met een laars op de nek te wurgen. Ook was Manne meermalen getuige van het andere geliefde spel van Loyen: het verdrinken van joden in het waterbassin. Het verhaal over de moord op zijn beste vriend komt Moshe Manne moeilijk over de lippen. Tijdens werk met een cirkelzaag buiten het kamp had de jongen twee vingers verloren. Hij werd bloe dend teruggestuurd naar het kamp. "Ik zal je eens verzorgen", zei Loyen, waarna hij de jongen in een kuil liet staan. Die werd Door de enorme vraag naar PETER STUYVESANT EXTRA MILD kunnen wij de produktie nauwelijks bijhouden... Neem het uw winkelier dus niet kwalijk als hij u een enkele keer niet meteen kan helpen aan PETER STUYVESANT EXTRA MILD. De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.9.76 heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. dichtgegooid tot alleen het hoofd er nog uitstak. Loyen schopte er tegen tot hij moe was. Toen moes ten alle andere gevangenen een voor een een schop tegen het hoofd geven. Wie weigerde zou hetzelfde lot ondergaan. Nie mand weigerde. Op een feestdag, een christelijke - of een nazi-feestdag, dat weet ge tuige niet meer schoten dronken SS'ers 's nachts voor de grap hun machinegeweren leeg dwars door een barak vol slapende jo den. Er vielen velen doden en gewonden. "De volgende morgen kwam Loyen grijnzend informe ren of we lekker hadden gesla pen". Weggelopen gevangenen werden altijd vlug opgespoord met hon den en dan doodgeranseld. "Die honden waren zo groot als leeu wen. Wij waren er doodsbang voor. Maar een andere jongen en ik hadden zo'n honger dat we een keer over de omheining klom men, toen de honden net eten hadden gehad, om er wat van uit hun bak te jatten. Wij deden het ondanks onze angst. En die hort- den lieten het nog toe ook. Blijk baar voelden ze dat wij uitgehon gerd waren. Maar die honden waren beter dan Loyen. Want toen hy ons toeval lig zag, schopte hij mij eerst tegen de grond met een trap tegen m'n geslachtsdelen. Toen trapte hij mijn vriend neer. Hij schopte hem, tot er alleen nog maar een bloederige klomp vlees van hem over was en trapte hem toen een loopgraaf in, die hij dichtgooide met zand. Ik rende naar de barak om het te verteUen, maar nie mand durfde er naar toe". Het meest beklemmend is de ge tuigenis van Schraga Sissholz (57). Hij was de gedwongen doodgraver en klusjesman van SS-beul Hans Loyen. Hij moest altijd de door Loyen opgehangen gevangenen "afnemen" en in het massagraf gooien. Dat had hij zelf gegraven. Hij moest er ook de zieken naar toe brengen en met hun gezicht naar beneden op de lijken leggen. Dan schoot Loyen ze dood met dumdum-kogels. Daarna moest Sissholz weer het graf in om de gouden tanden en kiezen uit hun monden te breken. Soms moest hij dat ook doen bij mensen die nog niet dood waren. Hij moest ook hun kleren uit trekken en de bult voor Loyen te rug naar het kamp dragen. "Hoe weet u dat het dumdum- kogels waren"? "Omdat bij een schot het hele li chaam uit elkaar spatte. Ook deze getuige bevestigt dat Loyen speciaal plezier had in het neertrappen en met de laars wur gen van gevangenen. Dat deed hij vrijwel dagelijks. Slachtoffers die hij had bestemd voor de verdrin kingsdood in het bassin, dwong hij eerst de mond te openen. Dan moest daarin geurineerd worden. "Alleen als hij sliep, pleegde Loyen geen moorden", zegt Sissholz: "ik ben in 18 nazikampen ge weest en in geen enkel kamp heb ik iemand meegemaakt die zo wreed was als Loyen". Aan het einde van deze derde zit tingsdag wordt verdachte Loyen weer even in de zaal gebracht, omdat de wet voorschrijft dat hij een samenvatting te horen krijgt van wat de getuigen hebben ge zegd. De president kwyt zich op sobere w\jze van deze taak. Hij wijst erop dat alle beschuldigin gen in de ten laste legging door de getuigen zijn bevestigd. "Hebt u daar iets op te zeggen"? Loyen haalt de schouders op, grijpt met zijn rechter hand naar zijn hoofd en zegt "Ik weet niets". Advocaat mr. Schouten: "Hij heeft mij verteld dat het zyn bedoeling was hier te zeggen hoezeer hij spijt heeft van alle erge wanda den die hij heeft gepleegd en dat hij daarvoor, zover mogelijk is, om vergeving vraagt". De vijf joodse getuigen op de voorste bank horen het en zwijgen stil.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7