Zorgen door uitblijven zuiveringsinstallatie PUBLIEK Leidse moet kraakflat uit Winterstal voor koeien van Alphense boer Vis Streep door jnMlenm MAKELAAR SPRINGT BU: PTT betrapt in Alphen 867 zwartkijkers Eerste Piijs voor jongste binder "MUN EIGEN SCHULD" Muzikaal verlangen gaat in vervulling PAGINA 4fflWWWIfUfc DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 ALPHEN AAN DEN RIJN - De koeien van Henk Vis staan voor deze winter in elk geval op stal. Makelaarskantoor Holland West in Alp hen heeft de getroffen veehouder gratis de stal aangeboden van de boerderij van de Martha- stichting aan de Raadhuisstraat. Daar kan Vis 25 van de 40 koeien kwijt; de andere dieren zullen tijdens de winter bij buren en kennissen op stal worden gezet. Zelf denkt Vis met zijn gezin (vrouw en vier kinderen van 10, 8, 5, en 4 jaar oud) te blijven in de half ver brande boerderij aan het Rietveldse pad. Met wat timmerwerk hoopt hij het woongedeelte zo te kunnen afdichten, dat de winter door te komen zal zijn. Lange weg Henk Vis en zijn vrouw waren gistermiddag uit ermate verheugd, dat in elk geval de koeien voor de nu eigenlijk al ingetreden koude pe riode onder dak zijn. „Al blijft het natuurlijk een tijdelijke oplossing en wachten we wel met spanning af hoe het verder allemaal gaat lo pen". Vis en zijn vrouw zijn zich bewust dat hen wat dat betreft nog een lange (lijdens)weg wacht. Juist deze week is een begin gemaakt met de juridische procedure, waaruit zal moeten ko men vast te staan of de eigenaar van de boerde rij (motorenfabriek de Industrie) de stal en de boerderij voor pachter Vis weer in orde zal moeten maken, dan wel niet tot herbouw ver plicht is. Vis gistermiddag: ,,Het zijn barre en boze tijden geweest en eigenlijk blijft dat nog zo, omdat je niet weet hoe alles zal gaan aflopen. Een deel van het probleem is voor de winter nu wel op gelost, het bedrijf kan blijven doorrollen en dat is gewoon fijn. We zijn Holland West dan ook uitermate dankbaar, dat bedrijf heeft wat ons betreft een dikke pluim verdiend". Vis zelf trok aanvankelijk bij Holland West aan de bel, anderen hadden hem op de leegstaande stal van de boerderij van de Martha-stichting attent gemaakt. Optimistisch „We dachten aanvankelijk, dat de ruimte voor ons te klein zou zijn. Dat is dan ook wel zo, maar dankzij de spontane en plezierige hulp van onze buren kunnen we er toch mee toe komen." Het bedrijf op deze manier voort zet ten zal Vis deze winter zeker wel geld kosten. „Maar", zegt hij optimistisch, „dat moeten we de komende jaren dan maar weer inhalen". Bij de door de pyromaan aangestoken brand ging ook een flink deel van de wintervoorraad hooi verloren. Nu Vis zelf tijdelijk maar 25 koeien overhoudt, verwacht hij met het restant wel uit te kunnen komen. Vis en zijn gezin blijven op de boerderij wonen een boerderij die dart wel provisorisch hersteld zal moeten worden om althans de ergste kou en nattigheid zo veel mogelijk buiten de deur te houden. Al eerder kreeg Vis tijdelijke woonruimte aan geboden in Alphen, maar toen wilde Vis niet weg van de boerderij zolang er geen oplossing was voor z'n vee. Nu wil hij liever niet weg, omdat hij praktische problemen voorziet. „We hebben hier op de boerderij nog wat kalfjes en varkens. Als je op het dorp woont, dan wordt het allemaal erg lastig met voeren en zo. Nee als we het hier wat dichttimmeren, dan komen we de winter wel door." Borden Blij met de tijdelijke oplossing toonde zich gis termiddag ook de Alphense rijwielhersteller Poedel van Dam, die zich met enkele buren het lot van veehouder Vis en z'n gezin sterk heeft aangetrokken. Van Dam plaatste en plaatst regelmatig borde n langs de weg en hij denkt daarmee door te gaan. Om zo de aandacht op de nood waarin Vis nog altijd verkeert te blijven vestigen. En ook om de aandacht te blijven vragen voor de financiële actie die hij vorige week op touw zette naar aanleiding van de actie van de Leidse studenten. Op giro 6471 van de Algemene Bank Nederland, onder vermelding van ,,Actie help koeien op stal" kunnen meelevende Alphenaren geld storten. Die financiële actie probeert Van Dam aan de gang te houden via allerlei gedichten. Waarbij hij zich nu in de Sinterklaassfeer heeft bewo gen met de regels: „Wat Poedel Sinterklaas heeft gevraagd, is dat deze actie slaagt." AlpheTiaar gooide even zak vuilnis naar beneden ALPHEN AAN DEN RIJN - „Even" een vuilniszak van de derde verdieping naar beneden gooien zal een bewoner van de flat aan de Diamantstraat duur komen te staan. Om te voorkomen dat de plastic zak uit elkaar zou spatten stond er op straat iemand om haar op te vangen. Het liep echter alle maal heel anders dan men zich er van had voorgesteld. Een ferme windstoot zorgde voor een even eeens ferme koerswijziging. Het gevolg was dat de zak niet in han den van de gereedstaande man te recht kwam, maar wel op het dak van een in de Diamantstraat gepar keerde auto. En dat dak liep een behoorlijke deuk op. Noordwijker en Sassenheimer veroordeeld sassenheim - De Haagse rechtbank heeft een 20-jarige kapper G. G, en een 19-jarige timmerman J.T., uit Sassenheim en Noordwijk, respec tievelijk tot zes en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. In een café in Sassenheim op de Bou levard in Noordwijk en in de jeugd- sociëteit in de Dorpsstraat werden bezoekers mishandeld en iemand bewusteloos geslagen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De PTT heeft bij een actie in Aiphen, enkele maanden geleden, in totaal 867 zwartkijkers betrapt. 579 van hen kregen een proces verbaal; de overigen konden aantonen dat zij hun toestel nog maar kort in huis hadden. Daarnaast bleken 107 radio eigenaren hun omroepbijdragen niet te hebben betaald. Tegen 72 van hen werk proces verbaal op gemaakt Opvallend was het grote aantal televisiebezitters dat zich tijdens de actie alsnog op het postkantoor aanmeldde. Dat wa- ren er 225. "Normaal zijn dat er niet meer dat 10 per week", aldus een PTT-woordvoerdster. RIJNSBURG - In de Rijnsburgse veiling Flora had gisteravond de prijsuitreiking plaats van het der tigste corso, "Sprookjes in Bloe- menland", dat ongeveer vier maanden geleden een tocht maakte door onder andere Rijnsburg, Lei den en Noordwijk. Voor Cees de Koning werd het dit jaar wel een heel bijzonder corso. Als jongste binder had hij een personenauto "verzorgd". Daarmee legde hij be slag op de eerste en ereprijs voor de mooiste wagen van het corso. Be halve de wisselbeker kreeg hij ook een onderscheiding voor de bin- dersprijs in zilver voor het opste ken van zijn eerste corsowagen. De bindersprijs in goud ging naar de heer De Kok, die de praalwagen van veiling C.C.W.S. uit het West- land verzorgde. Bij de categorie praalwagens haalde zijn wagen de eerste- en ereprijs, veiling Flora wist ook een eerste prijs in de wacht te slepen, evenals de Rabobank en de gemeente Katwijk. Speciale dank verder voor grimeur Hoppe- zak uit Leiden, opbouwer Visser en binders Van den Bergen Buurman. Tijdens deze prijsuitreiking werd door de filmclub de film "Corso sprookjes in bloemenland" ge draaid, waarin het hele gebeuren van vier maanden terug weer her leefde. Corsocomité-voorzitter C. Leeuwenburg, deze zomer konink lijk onderscheiden voor zijn grote bijdrage aan de dertig corso's, was blij dat ondanks de hoge kosten het corso nog steeds doorgang kon vinden. "Eind oktober hebben de bloemenveilingen in Nederland één miljard gulden aan omzet be reikt. Rest ons nog twee maanden van het jaar, zodat wij aan 1,2 mil jard veilingomzet zullen komen. Wat EEN VERDUBBELING VAN HET BEDRAG BETEKENT ALS HET PRODUCT DE CONSU MENT BEREIKT. Daarom is het noodzakelijk, een sierteeltpakket onder de bevolking te blijven aan bieden", aldus Leeuwenburg. Dit jaar was voor de vijfde keer het Rijnsburgse corso te zien geweest in Den Haag. Bovendien ging het De eerste prijs voor binder Cees de Koning. Katwijkse corso voor de tweede Delft op, dat de kosten voor het het nog steeds mogelijk, een derge- keer naar Rotterdam. bloemencorso de pan uitrijzen, lijk corso te handhaven", aldus Van Tenslotte merkte voorzitter Van "Maar door het vele pro-deo werk is Delft. HAARLEMMERMEER - Het uit blijven van de rioolwaterzuiver ingsinstallatie voor Haarlemmermeer-zuid, baart het waterschap de Haarlemmermeer- polder ernstige zorgen. De water vervuiling neemt drastisch toe. Lo zing geschiedt nog altijd op de Hoofdvaart, wat vaak een ondraag lijke stank ten gevolge heeft. Tij dens de begrotingsbehandeling van de polder, werd dan ook uit voerig stilgestaan hierbij. De vorige keer werd al een brief gezonden naar het Hoogheemraadschap Rijn land, waar men de schuld echter afwentelt op de provinvie, die nog steeds geen toestemming geeft voor de stichting van de installatie te Zwaanshoek. Volgens Heemraad Pompen staat nu al vast dat het ze ker 1980 wordt voor de waterzuiver ingsinstallatie kan worden ge bruikt. Hoofdingeland G. W. A. de Clercq stelde voor een motie aan de ge meenteraad van Haarlemmermeer te zenden, waarin de polder haar verontrusting uitspreekt over de watervervuiling en verzoekt met de stichting van nieuwe woonwijken in de polder, te stoppen, tot de wa terzuivering is geregeld. De hoofd ingelanden zijn vrijwel van mening dat de gemeente wel grote aantallen woningen bouwt, maar dat de riolering op de laatste plaats komt. Een motie werd door een aantal hoofdingelanden en en kele heemraden, een "te grof mid del" genoemd. Wel was men het er over eens dat de gemeente gewaar schuwd moet worden voor de ern stige problemen die gaan ontstaan, als de woningbouw in het huidige tempo wordt voortgezet. Derhalve werd besloten dat het college van dijkgraaf en heemraden een brief zal schrijven aan B en W van Haar lemmermeer, waarin de problemen worden uiteengezet. Overigens was dijkgraaf De Vreze zelf wel een voorstander van het zenden van een rr ,e aan de raad. De dijkgraaf wees er op dat overleg wordt gepleegd met Rijnland en de gemeente. Binnenkort zal we derom een bespreking worden ge houden. Mogelijk dat dan nood oplossingen gevonden kunnen worden. Zo werd ondermeer de suggestie gedaan door hoofdinge landen, het vuile water te lozen naar slikvelden, zoals ook door de ge meente Amsterdam wel wordt ge daan. Een ander probleem dat de polder zich (terecht) aantrekt is het gevaar dat de Ringdijk oplevert. Steeds meer verzakkingen worden gecon stateerd. Eén van de oorzaken is het vrachtverkeer dat dagelijks over de dijk dendert. Bij de gemeente zal worden getracht ook hiervoor be grip te krijgen, opdat maatregelen kunnen worden genomen om het vrachtvervoer van de dijk te halen. In een volgende vergadering zal de dijkgraaf hierop terugkomen. Hij hoopt dan over meer gegevens te kunnen beschikken. Tijdens de gisteren gehouden pol dervergadering werd ing. A. G. H Groeneveld benoemd tot nieuwe technisch hoofdambtenaar, als op volger van H. Kronenberg Na z'n benoeming werd de heer Groene veld de polderzaal binnen geleid om kennis te maken met het pol derbestuur. Ski - De Olympische kampioen en drievoudig wereldkampioen schansspringen Hans Georg Aschenbach heeft op medisch ad vies zijn loopbaan moeten afslui ten. Aschenbach lijdt aan een dub bele hernia. Het sigarenzaakje van Cees Koster De sanering in het midden- en kleinbedrijf komt dikwijls op een ongelegen tijdstip. Zoals in het geval van Boskoper Cees Koster die een sigarenzaakje heeft in de Kerkstraat. Niet anders Vlak voor het 60-jarig jubileum een feit is, moet hij de winkel slui ten. Hij kan niet anders, want nu valt hij nog net binnen de saneringsregeling en heeft hij op bijna zestigjarige leeftijd nog de mogelijkheid aan nog wat anders te beginnen, voor hij met pen sioen gaat. De sanering stuurt het feestje wel in de war. Het sigarenzaakje heeft net de zestig jaar niet overleefd. ,J5rzijn geen gegadigden meer voor", zegt Koster.Als je in de jaren vijftig je sigarenzaakje te koop aanbood ontving je een smak geld aan good-will. Nu wil niemand er meer instappen. De zelfbedie ningszaken en een afnemende rookomzet hebben me de das omge daan", aldus Koster. Afscheid Hij nam 28 jaar geleden het zaakje over van zijn vader Nico. Via een kleine advertentie in het plaatselijke blad heeft hij inmiddels afscheid genomen van zijn vaste klanten. Uiterlijk vandaag moet de 26-jarige Leidse Hennie Kerdijk met haar 11 maanden oude zoontje Patrick uit de flat die ze vorige week kraakte in de Leidse Merenwijk. Zo niet, dan gaat de gemeente Leiden morgen met een ge rechtelijke procedure van start om de twee desnoods met harde hand uit het kraakpand, dat eigendom is van de Leidse Woningstich ting, te kunnen verwijderen. Daar kan nog een maand over heen gaan, maar ook minder. Zeker is in elk geval dat moe der en zoon niet in de kale flat mogen blijven wonen. Enige feiten. De Leidse is zes jaar getrouwd, maar staat nu op punt van scheiden Kortge leden ging ze er mee akkoord dat haar man hun huis in de Korte Hanzestraat verkocht, zonder dat ze zich verzekerd had van een ander onderdak. „Ik wist da ik dan op straat zou komen te staan", zegt ze. „Maar ik dacht, de gemeente zorgt wel voor een ander huis. Dom, dat ik zo heb gerede neerd. Het is mijn eigen schuld dat ik nu in de moei lijkheden zit" Ze is niet de enige die gokt op de „goedgevigheid" van de Leidse woningverdelers, Het aantal Leidenaren dat via een kraakactie aan een huis pro beert te komen is vrij groot en neemt de laatste tijd zelfs aanzienlijk toe, zo vertelde mij de waarnemend chef van het Leidse bureau huisves ting, Herman Amptmeijer. Hard optreden "Men gaat er gewoon van uit dat de gemeente toch niet het lef heeft om mensen op straat te zetten", zegt hij. "Tegen een dergelijke mentaliteit moeten we hard optreden. Zelfs al gaat het om een moeder met een baby. Hoewel we dit geval toch iets anders bekijken, moeten we zoveel mogelijk één lijn volgen. Anders is straks het einde zoek. Want uiteindelijk worden Leide- naars die al een paar jaar op een woning wachten de du pe." De drie muzikanten op de voorste rij (zie foto), die vol overgave noten staan te persen uit hun blaasinstrument, spelen a.s. za terdag de hoofdrol tijdens het jaarconcert van de Langeraarse muziekvereniging Arti et Religioni. Daarmee gaat de wens in vervulling van de oudste van de drie, Tom Wassenburg die al vanaf 1923 lid is van Arti. Dit jaar vierde hij zijn 40-jarig huwelijksfeest en vroeg als ca deau een solo-optreden in het openbaar, samen met twee an dere generaties Wassenburg. Zaterdag gaat die wens werke lijkheid worden. Opa Tom (66) speelt dan met zoon Bert (36) en kleinzoon Tonny (10) het solonummer "Drie kleine kleutertjes", dat speciaal voor dit concert door Arti-dirigent Gerrit Stellaard in een aan gepast jasje is gestoken. De twee oudsten bespelen de piston, de jongste een bugel. V.l.n.r.: Bert, Tom en Tonny Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Henny Kerdijk met baby ip de gekraakte flat: desnoods met harde hand eruit. Ondanks de gepropageerde harde beleidslijn stapelen de probleem-dossiers zich bij huisvesting. Achter de schermen wordt er gestu deerd op "tegenmaatrege len". Zo staat hoog op het gemeente lijk verlanglijstje een opvan gcentrum waar ontheemde moeders, zoals Henny Ker dijk, onderdak kunnen krij gen. Dat er zo'n centrum moet komen, daar is men het in middels over eens. Alleen de vraag is wie gaat dat betalen. "We hebben al een paar keer ons oog laten vallen op een o.i. geschikt gebouw, maar van kopen is het niet gekomen. Wat dat betreft kan een parti culier veel sneller uit de voe ten. Wij moeten eerst bij een aantal instanties aankloppen om toestemming te krijgen. Voordat allemaal in kannen en kruiken is heeft een particu lier het pand al lang gekocht Desondanks is zo'n opvan gcentrum niet van de baan, aldus Amptmeijer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4