Krij gt Leiden ooit een noordelijke randweg? Tk wil graag gedegen onderwijs' Dr. FEELGOOD komt Schoolhoofd Van Iterson verlaat Oppenheimschool DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 LEIDEN Problemen dreigen op tal van punten in Oegstgeest, Leiden, Warmond en Leiderdorp LEIDEN - Of er een zogenaamde "noordelijke randweg" van Leiden zal worden aangelegd, wordt volgend jaar be slist door minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) in overleg met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De aanleg van een dergelijke weg is bij de provincie al vele jaren in de pen, maar sinds de jaren zijn verstreken is men er in de betrokken gemeenten (Leiden, Oegstgeest, War mond) steeds meer van overtuigd geraakt dat de weg waar schijnlijk nooit zal worden aangelegd. De discussie over de weg is nieuw leven ingeblazen nu Provinciale en Rijkswaterstaat zijn begonnen aan een inspraakprocedure rond de vraag of - en zo ja waar - een nieuwe verbindingsweg moet komen tus sen Leiden en Bodegraven. Een van de keuze-mogelijkheden is de zogenaamde "secundaire weg 6", een provinciale weg, die al sinds 1968 op de wegenplannen staat en waarmee in de verschillende be stemmingsplannen van gemeenten rekening is gehouden. iDe geplande weg zou aan de west kant, moeten beginnen met een aansluiting op de bestaande Rijks weg 4 (autoweg tussen Bürgerveen-Haagsche Schouw en Wassenaar) even ten noorden van het Oegstgeesterkanaal. De auto weg zou vervolgens tussen de be bouwde kommen van Oegstgeest en Warmond doorlopen en de noordelijke grens vormen van de Leidse Merenwijk. Door poldergebied Na de kruising van De Zijl zou de weg volgens de oorspronkelijke plannen door het poldergebied van Leiderdorp, Hoogmade en Wou- brugge lopen en tenslotte aanslui ten op de noordelijke randweg van Alphen aan den Rijn De kans dat voor dit tracé zal worden gekozen door de minister als nieuwe weg verbinding tussen west en oost moet uiterst klein worden geacht. Veel meer voor de hand ligt de aan leg van een nieuwe autoweg van Leiden via Zoeterwoude en Ha- zerswoude naar Alphen aan den Rijn en Bodegraven via een tracé dat op korte afstand van de spoor wegverbinding Leiden-Utrecht ligt. Maar als Westerterp aan dé laatste weg de voorkeur geeft dan zal de minister toch ook een uitspraak doen over een deel van de "secun daire weg 6", namelijk dat gedeelte dat gemakshalve de "noordelijke randweg van Leiden" wordt ge noemd. Tot dusver is er slechts van weinig kanten aangedrongen op de aanleg van deze weg. Pleitbezorger Zelfs provinciale waterstaat, die zich meestal als een duidelijk pleit bezorger voor de aanleg van ni eu we wegen heeft opgeworpen, ziet er niet zo heel erg veel in. Ir. Bakker zei op een afgelopen week in Lei den gehouden hoorzitting, dat de weg waarschijnlijk erg weinig ver keer zou aantrekken. Het meeste autoverkeer zal volgens de progno ses toch gebruik blijven maken van de Willem de Zwijgerlaan en daarop in oostelijke richting aan sluitende secundaire weg 5 en de Engelendaal in Leiderdorp. Wel voegde hij er aan toe, dat de zaak anders zou komen te liggen wanneer de gemeente Leiden zou besluiten tot verkeersbeperkende maatregelen op bijvoorbeeld de Willem de Zwijgerlaan. Voor de gemeente Oegstgeest is een eventuele aanleg van de "noordelijke randweg" niet erg aantrekkelijk. In het gebied dat ten noorden van het Oegstgeesterka naal ligt wil de gemeente in de toe komst woningen bouwen. Er is een nieuw ontwerp-bestemmingsplan Haaswijk voor het gebied, nadat een eerder ontwerp door de provin cie Zuid-Holland van de hand werd gewezen. De noordkant van dit plan zou begrensd worden door de autoweg. ADVERTENTIE CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wij brengen U als speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft gesmeed lemmet edelstaal (zilverglans) 375.- Gratis et bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert i v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE vanavond 'n daverend concert in de Stadsgehoorzaal 8 uur verpleegsters gratis toegang met in het voorprogramma de Engelse groep ROOGALA- TOR (swing-formatie) en de Filter Furore Show (d j. Vincent VAN Engelen) go-go girl. Kaartverkoop: Gé Hofenk, de Witte Kiosk, VVV-kantoor en aan de zaal. kaartjes afhalen tussen zes en zeven uur bewijsje meenemen. Wordt de noordelijke randweg van Leiden aangelegd dan komt een aantal woningen in de Merenwijk op honderd meter van de as van de weg te liggenDat zijn bijvoorbeeld de woningen van het LobeliadaKboven) en het Primuladuin (onder). Strook In de eerste plaats zou dat beteke nen, dat er tussen de weg en de wo ningen een flinke strook vrij moet blijven, om de geluidshinder in de huizen te beperken. Misschien zijn zelfs wel bijzondere voorzieningen a's het opwerpen van een geluids wal noodzakelijk. Tweede nadeel voor Oegstgeest is dat de weg een hinderlijke barrière zal vormen tussen het plan Haaswijk en de Voorhofpolder, liggend langs de Haarlemmertrekvaart. Oegstgeest wil die polder voor de recreatie be stemmen. In Warmond dreigen er bij aanlég van de weg ook verschillende pro blemen. Bijvoorbeeld de situatie ter hoogte van het Warmonderhek. Voor die plaats zijn twee varianten ADVERTENTIE Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. Een verrukkelijke verwenning voor mens kind. Met extra bouw stoffen en mineralen... en toch laag in kalorieën. Je zuivelste gezondheid voor 79 et de halve liter. van de weg ontworpen: een ten noorden en een ten zuiden van het Warmonderhek. Bovendien bete kent het een kruising met de Oranje Nassaulaan, die in de toekomst al veel te verduren zal krijgen met de komst van de Schiphollijn. Verder oostelijk vormt de eventueel aan te leggen Leidse randweg de afslui ting van de woonbebouwing van de Leidse Merenwijk. De weg zou een flinke aanslag betekenen op het toch al vrij smalle groengebied tus sen de bebouwingen van Leiden en Warmond. Twist Overigens heeft dit deel van het tracé reeds aanleiding gegeven tot een twist tussen de gemeenten Lei den en Warmond, waar zelfs in een bepaald stadium minister Gruijters met ingrijpen dreigde. Wat was namelijk het geval? De provincie Zuid-Holland heeft op een gegeven ogenblik "groen licht" gegeven Er ontspon zich voor het woningbouwplan van de Stichting Eigen Huis. Het omvatte de bouw van flinke aantallen koopwoningen in de noord-oost hoek van de Merenwijk. Achteraf bleék echter, dat de woningen aan de noordkant het Lobeliadal en het Primuladuin op ongeveer 50 meter van de as van de autoweg zouden komen te liggen. Een uit een oog punt van geluidshinder onaan vaardbare situatie. De provincie heeft er toen in toegestemd dat het tracé vijftig meter noordwaarts zou worden geschoven. Daarbij heeft men van provinciezijde verzuimd Warmond van de wijziging in ken nis te stellen. Zij hielden zich dan ook vast aan de oorspronkelijke plannen. Een tweede moeilijkheid die zich voordeed was, dat een deel van de Merenwijk, namelijk het noordwestelijke deel, ligt op het grondgebied van Warmond. Vraag i strijd tussen de gemeenten Leiden en Warmond over de vraag in wiens opdracht er gebouwd zou worden en wie de woningen zou verdelen. Vast staat inmiddels wel dat in het plan wo ningen gebouwd zullen worden door de Nationale Nederlanden, die ook het aansluitende deel van de Merenwijk (Leedewijk) voor zijn rekening heeft genomen. De ge meente Leiden houdt in de infor matieve nota bij de begroting voor 1977 rekening met de bouw van on geveer 300 huizen in dat deel van de Merenwijk. Waarschijnlijk zullen het er in de eerste fase 150 zijn. De tweespalt heeft inmiddels ge leid tot een aantal besprekingen tussen beide gemeenten. Het laat ste overleg heeft tot overeenstem ming geleid. De Leidse wethouder Waal deed daarvan dinsdagavond in een commissievergadering me dedeling. Het "akkoord" houdt in dat Warmond weliswaar formeel de woningtoewijzing verricht, maar voor de eigen inwoners zich zal be perken tot 10 procent van het aan tal. De overige 90 procent zal ten deel kunnen vallen aan de Leidse woningzoekenden. Voor Leiden betekent dat een - bescheiden - bijdrage tot de oplossing van de woningnood, voor Warmond de zo begeerde groei van het inwonertal, want de toekomstige bewoners zul len "Warmonders" zijn. Terug naar de noordelijke rand weg. Vrijwel vaststaat, dat, als de weg er komt, speciale voorzienin gen getroffen moeten worden om de geluidshinder in de Merenwijk te beperken. Welke dat zijn is nog niet bekend, maar door vertegen woordigers van waterstaat is toege zegd dat de voorzieningen tegelijk met de eventuele aanleg van de weg zullen worden aangebracht. zichtbaar zal zijn en een niet ge ringe horizonvervuiling veroor- BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE Zeg Mona-man. Hoe staat het met die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je? Horizonvervuiling Resteert het deel van de weg tussen de Zijl en de aansluiting op de Rijksweg 4 (Burgerveen-Voorburg) bij Leiderdorp. Die aansluiting zal komen te liggen in de omgeving waar het verlengde van de Persant Snoep weg nu de rijksweg kruist. Het gedeelte van de weg betekent een ingrijpende aantasting van de Boterhuis- en de Rode Polder. Proeven hebben uitgewezen dat de weg zeer duidelijk in het landschap LEIDEN - Het hoofd van de openbare lagere Oppen heimschool (Oppenheimstraat), I. van Iterson, heeft deze week afscheid genomen van ouders en leer krachten. Hij gaat eind dezer maand met pensioen. Een soort vervroegd pensioen, want Van Iterson maakt gebruik van een bijzondere regeling, waarbij geldt dat ook 63-jarigen hun lier aan de wilgen kun nen hangen. „Dat staat los van de school", verduidelijkt het school hoofd. „Maar ik las over die bijzondere regeling en ik dacht meteen: doen."Doen, dacht Van Iterson, want hij herinnerde zich twee colle ga's die netjes op 65-jarige leeftijd met pensioen waren gegaan en van wie er één na zijn pensionering een hartin farct had gekregen. „Ik ben nu 63 jaar. En ik voel me vi taal. Dus zeg ik tegen mijn vrouw, „ik ben nu nog fit, laat ik dat nou alvast aan mezelf houden". Van Iterson heeft inmiddels een respectabele onderwijsloop baan achter de rug. In 1934 slaagde hij aan de toenmalige Leidse kweekschool, die in hetzelfde jaar werd opge doekt. Hij werd hierdoor ge noodzaakt zijn hoofdakte in Den Haag te behalen, wat hem wekelijks de vrije woensdagmiddag en zater dagmiddag kostte. In die tijd was het niet eenvou dig aan een baantje te komen. („Van Iterson: „We dankten God op onze blote knietjes als we een baan konden krij gen"). Van Iterson werd vo lontair gedurende twee jaar aan de toenmalige openbare school Medusastraat, waar nu de Bedrijfs Technische School is ondergebracht. Hij was manusje van alles. Speelde o.a. voor portier en schiep er veel plezier in af en toe een lesje te draaien in die vakken die algemeen werden afgedaan als „rotvakken", zoals biologie en tekenen. Na twee jaar volontairschap werd hij kwekeling met akte voor 500 gulden per jaar en zou dat vier jaar blijven. In 1939 toog hij naar de Rijns- burgersingelschool ver diende daar netto f 93.33-om vervolgens over te stappen naar de Aalmarktschool, waar hij tot 1954 zou blijven. Met gevoel voor detail - wat wel de nodige tijd in beslag neemt - beschrijft Van Iterson ver volgens zijn sollicitatiepo gingen in Haarlem en Am- sterdan, zijn hoofdschap - gedurende een jaar - in Amsterdam-Noord („Elke dag met de pont en als je een ouderavond had en die duurde tot na elf uur, dan moest je daar bij een collega blijven slapen"), en zijn te rugkeer in Leiden. Hij werd hoofd van een afge splitste school van de Pestalozzi-school (Kern- straat), die verspreid in het voormalige Israëlisch wees huis (Roodenburgerstraat), het gebouw aan de Kernstraat en in het gymnasium werd ondergebracht, maar in 1959 een eigen residentie betrok aan de Oppenheimstraat. Aanvankelijk heette de school „openbare Oplei dingsschool voor gymna sium en HBS aan de Burg- gravenlaan". Van Iterson: „Ik had zelf ook wel bezwaar tegen die naam. Later is dat ook veranderd". De school werd in toene mende mate bezocht door, zoals dat heet, een gemêleerd publiek. Wat Van Iterson vei- uit de leukste populatie vindt. Hij zegt „De kinderen uit de, laat ik zeggen, gegoede mi lieu's konden in het algemeen wel goed leren, maar waren wel wat afstandelijk. De volkskinderen, zoals ik die bijvoorbeeld heb meege maakt in Amsterdam-Noord, kinderen van dokwerkers waren dat heel vaak, die wa ren veel hartelijker." Visitekaartje Van Iterson heeft aan de hand van zijjn 43-jarige onderwij servaring intussen wel zo z'n gedachten gekregen over wat zich in het hem omringende onderwijswereld aan nieuwe ontwikkelingen afspeelt. Zegt bijvoorbeeld over de pe dagogisch academisch: De tendens daar is dat er tegen woordig minder geleerd wordt dan vroeger. Spelling is daar bijvoorbeeld uit den boze en ik vind dat dat toch een soort visitekaartje is. Ik heb hier iemand gehad van de pedagogische a cademie, die schreef een verslag en dat zat vol spellingfouten. Topo grafie wordt er volgens mij niet meer geleerd. Dan zeggen ze: je kunt toch op zoeken waar die plaats ligt. Maar ik vind dat je moet we ten waar een bepaalde plaats ligt. Iets anders is een pittige som uit de zesde klas, daar komen ze absoluut niet uit. Het zou goed zijn als de leer lingen van de pedagogisch academies een jaar volontair zouden zijn. Met behoud van salaris natuurlijk". „Vernieuwing, het onderwijs beleid, ach, soms denk ik wel eens dat men teveel wil. Laat ik zeggen: ik loop niet voorop, laat anderen maar experi menteren. Om iets te noemen: ik maak bijvoorbeeld geen hutspot op school met drie oktober, want dat krijgen de kinderen thuis wel. Ik vind het leuk hoor, maar dat doe ik niet op school. En ik laat kin deren zich ook niet verkleden om in een optocht over straat te lopen. Ik wil graag gedegen onderwijs, waarvan kinderen iets kunnen leren." Sexuele voorlichting „Maar dat wil niet zeggen dat ik tegen vernieuwing ben hoor. Want ik heb bijvoorbeeld ook een speelleerklas en dat vind ik goed. En dan moet ik ook zeggen dat ik nog de enige op de openbare lagere scholen in Leiden ben, die als oude man nog sexuele voorlichting geeft. In het begin had ik het er wel moeilijk mee, maar er werd om gevraagd, dus toen heb ik gezegd: ik zal dat wel doen. En ik vind het nu wel leuk, want je krijgt er toch een zeker vertrouwen door." „Als een hospitante aan mij vraagt wat is voor u het doel van het onderwijs, dan zeg ik: het kind daar te brengen waar het qua vermogen en opstel ling thuishoort. Waar het kind het gelukkigst is. En ik ga er trots op dat ik mijn kinderen qua vermogen en opstelling altijd op de juiste plaats heb weten te brengen. Ik vind het altijd nog leuk als ik van het gymnasium hoor. uw kinde ren doen het goed." WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3