"Het is misdadig ons met dit spul op te schepen pi Behoefte aan plan verkeerscirculatie [L eidse agenda Duisternis rond deelplan Oranje 4 Nassaulaan Omwonende Leiderdorps bedrijf: Anders op zondag Raad: twee ton voor zwembad- annen m DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 LEIDERDORP - „Misdadig is het om die omge ving met zulk spul op te schepen", aldus de heer J. C. Rauws, wiens acties direct hebben geleid tot Ti- sluiting van een deel van het bedrijf van de ge- V erVOlg Vclll broeders Kruyt aan de Leiderdorpse Splinterlaan in verband met de lozing van de asbeststof in de Del ff III cl 1 lucht. r DONDERDAG V D Valk Boumanweg 236, Leiderdorp. Bijbelstudie en gesprekskring Baptis- Pieterskerkhof 4, Architectenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuxs. Breehuis 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam keramiekkursus. ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go. Alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open cafè-avond 9-12 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Stadhuis Leiden, 8 uur nam. Commissie Algemene en Bestuurlijke Aangelegen- Rauws, die al enkele jaren protes teert tegen de activiteiten van de groothandel in bouwmaterialen, bracht de zaak goed aan het rollen door foto's van de door het bedrijf afgescheiden stofwolken te maken en zijn huisarts in te schakelen. Dit gebeurde nadat o.m. contacten met de dienst gemeentewerken niets hadden opgeleverd. „Ik was niet van de zaak op de hoogte. Had men mij eerder inge licht, dan waren er waarschijnlijk meteen maatregelen genomen", al dus burgemeester M. A. van der Have over die beschuldiging. Hij meende overigens dat er erg snel opgetreden is toen er eenmaal ge gevens binnen waren. „Ik heb het dinsdag om 17.10 uur gehoord en om 17.35 uur was het bedrijf, al thans dat gedeelte dat gevaar ople vert, gesloten. Intussen is gebleken dat men in de Leiderdorpse vestiging van het be drijf al een jaar of zeven met eternit werkt. Door het zagen van platen van deze asbest-cementverbinding komen asbestdeeltjes vrij. Deze deeltjes kunnen een zeer ernstige vorm van longkanker ofkanker aan het buikvlies veroorzaken. Angst Eerdere berichten over asbestlo- zingen in o.a. Vlissingen hebben ervoor gezorgd dat er bij de omwo nenden van het Leiderdorpse be drijf een groeiende angst is ont staan. Men heeft dan ook aange drongen op medisch onderzoek van de omwonenden; iets waarvoor ook de Leidse afdeling van de ver eniging „Voorkomen is beter" strijdt. In het bedrijf zelf zijn vier werkne mers direct betrokken bij de ver werking van eternit. In het Leidse café De Twee Spieghels (Nieuwstraat) treedt in het kader van de serie „Anders op zondagmiddag" komende zon dagmiddag Cor van der Plas op. Hij speelt op zijn gitaar en zingt Nederlandse en buitenlandse luister- en meezingliedjes. Het op treden begint om half vier. Apotheken 'VOORSCHOTEN - De gemeente raad heeft gisteravond de diverse gemeentebegrotingen voor het dienstjaar 1977 ongewijzigd goedgekeurd. Aan het slot van de behandeling zorgde de PPV- fractie voor nog enig vuurwerk door een motie in te dienen, waarin werd voorgesteld een uit spraak te doen ten aanzien van de zwembadplannen en in de priori teitenlijst een post van f 200.000,- op te nemen bestemd als eerste voorbereidingskrediet. Wethou der Oosterbaan zag geen finan ciële mogelijkheid, waarna de heer Iestra (PCC) het voorstel deed om het restant batig-saldo over het jaar 1976 tot maximaal f200.000,- te reserveren voor zwembadplannen. Dit voorstel van Iestra werd met al gemene stemmen aangenomen. De raad zal te zij ner tijd een keuze moeten doen uit drie plannen te weten: opknappen van het instruktie-zwembad; doorgaan met het recreatiebadplan in "Adegeest" of meegaan met de Stevingroep, die in het plan "Mi cropolis" een zwembad heeft op genomen dat door de gemeente gehuurd kan worden. Het ziet er naar uit, dat het "Micropolisplan" een meerderheid krijgt binnen de gemeenteraad. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 19 tot 26 nov door Apotheek Centraal, Breestraat 74. tel. 120552. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam Oegstgeestse Apotheek, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 153274; SOS-dienst i nacht bereik- Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134887. WASSENAAR - De chr. basisschool Den Deyl heeft de finales gewonnen van het schooldamtoernooidat de Wassenaarse schoolsportcommissie in samenwerking met het Wassenaars Damgenootschap heeft georganiseerd. De finales werden gespeeld in de aula van deSt.Adelbertcollege. Tweede werd de Salvatorischool en derde de Sint Jan Baptistschool. In totaal namen veertien scholen aan het damtoernooi deel. Op de foto de winnaars met de beker. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend; ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 OEGSTGEEST - "Er zal nog heel wat verkeer door de Oegstgeester Goede grap wegen rijden voordat we kunnen beschikken over een verkeerscir culatieplan". Deze opmerking maakte wethouder Thorn gistera vond tegen het einde van de verga dering van de verkeerscommissie. De beantwoording door B en W op de algemene beschouwingen van de fracties in de gemeenteraad bracht weinig nieuwe zaken aan de orde. De burgemeester vroeg begrip voor het werk van de poli tie en betreurde, dat het onderbe zette korps regelmatig man kracht moet afstaan voor assis tentie eiders in het land. De sug gestie van Mr. Begeer (WD) tot terugvrage van de Stevenshof- jespolder omdat Leiden dit voormalige stuk Voorschoten niet benut heeft voor woning bouw, werd voor de burgemees ter aanleiding om de mening van de raad te vragen. Dit zal eers in commissies behandeld worden. De overige fracties hadden de suggestie van de WD als een soort "goede grap" beschouwd, te meer daar de provincie nog steeds de Stevenshofjespolder als woongebied aanmerkt. Wethouder Eveleens (PPV) zei geen kans te zien om met een verkeersnota te komen. Er zijn teveel onzekerheden zoals de Leidse Baan en Rijksweg 11. De verkeerstraverse is vol en dat zal passanten op den duur weerhou den om van deze vroegere pro vinciale weg gebruik te maken. De feitelijke overdracht van Leidseweg-Noord van de provin cie naar de gemeente is nog steeds opgehouden. Rond twaalf uur viel voor de laatste maal tijdens de behandeling van de gemeentebegroting de hamer van de voorzitter. De publieke be langstelling vertoonde een diepte-record. Bij het begin van de vergadering waren er drie burgers, halverwege nog slechts De gehele vergadering was gewijd aan de vraag of de gemeente be hoefte heeft aan een dergelijk plan en op welke wijze dit uitvoerbaar zou zijn. Het commissielid Laurens (WD) merkte op dat Oegstgeest een to taalvisie ten aanzien van het ver keer mist en het bij het nemen van beslissingen onmogelijk was uit te gaan van een gefundeerde basis. Voorts zag hij een mogelijkheid om door middel van een verkeerscircu latieplan te komen tot een geïnte greerde aanpassing van het verkeer met de buurgemeente Leiden. Kohlbeck (PvdA/PPR) kon deze stellingname grotendeels onder schrijven maar hij achtte het plan volkomen nutteloos indien niet voldoende medewerking vanuit de gemeente kon worden gewaar borgd, daarmee doelend op de per soneelsbezetting van de gemeente lijke diensten. Hij was voorstander van het aantrekken van een ambte naar die met de problematiek aan gaande het verkeer belast zou wor den. Kakebeecke (CDA) tenslotte vond het niet op zijn plaats de ge meente alleen de verantwoorde lijkheid betreffende het verkeer op te leggen. Naar zijn mening was een groot gedeelte van de verkeerson veiligheid ook te vinden bij de deelnemers aan dat verkeer. Kake beecke was overigens een tegen stander van een verkeerscircula tieplan. "Een v rkeerscirculatie- plan beoogt een afwikkeling van het verkeer. Dit is niet het enige wat wij moeten bereiken. We moeten zien te komen tot een optimale woonsituatie in onze gemeente en duidelijk naar voren laten komen dat het verkeer hiervan maar een onderdeel vormt". De op de begroting voor dit plan uitgetrokken 25.000 gulden zal voorlopig besteed worden aan het maken van een contourenplan. Daarna, zo deelde wethouder Thorn namens het college mee, zal bezien worden of een gespeciali seerd verkeersbureau in de arm ge nomen dient te worden om een "aanzet" voor een verkeerscircula tieplan te kunnen uitbrengen. WARMOND - CDA-fractievoorzitter Tulp heeft in de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting voor 1977 inde Warmondse gemeen teraad zijn zorg uitgesproken over de activiteiten die door enkele exploitatie-maatschappijen in het deelplan Oranje Nassaulaan worden ontwikkeld. Dit gebied staat op het lijstje van mogelijke bouwlocaties na de voltooiing van Endepoel II. Ook de fractie van Progressief Warmond vroeg om opheldering. Wat er precies aan de hand is, is niet duidelijk. Alle vergaderingen hierover zijn in besloten zitting gehouden. Sluitende begroting De verschillende fracties spraken er gisteren hun vreugde over uit dat Warmond het komende jaar een sluitende begroting heeft en geen arti kel 12 gemeente meer is. Dit was mogelijk door het beleidsvoornemen om de post wegen ieder jaar met twintig procent te verhogen tot het reëel noodzakelijk geachte bedrag niet uit te voeren. De post zal volgend jaar met tien procent worden verhoogd; de komende jaren zal de achterstand in dit opzicht worden ingehaald door de post met 25 procent te verhogen. Dit moet mogelijk gemaakt worden door de meeropbrengst van de onroerend-goedbelasting. Verder heeft een speciale uitkering van het rijk met het oog op de slechte bodemgesteldheid in Warmond en het hogere inwoneraantal aan de gunstiger finaciële situatie van Warmond meegewerkt. Onderwijs Het onderwijstekort baarde de hele raad zorgen. Men drong er met klem op aan te zoeken naar bezuinigingen. Volgens PW zou de oplossing het minder snel wisselen van onderwijsmethoden kunnen zijn. Van der Geest (CDA) wil ook op een ander punt bezuinigingen: de reinigings- dienst. De post van 14.000 gulden voor het gedurende vijf uur vegen van de straten per week vond hij erg hoog. Ook het tarief van f 77.50 dat iemand moet betalen die een ton vuil in de vuilverbranding wil laten vernietigen, vond hij te hoog. Het investerings- en prioriteiten schema ziet er bij de drie fracties verschil lend uit. De totstandkoming van een sociaal-culturele accommodatie De Burcht moet vanwege de veiligheidsnormen per 1 oktober 1978 sluiten - staat bij PW op de eerste plaats; bij het CDA daarentegen op de vijfde. B. telefoon 123235. en W. hebben de accommodatie de tweede plaats toegekend bij investe ringen van boven de 100.000 gulden. De CDA-fractie vindt dat eerst het koepeltje in Park Groot Leerust moet worden opgeknapt. De verlichting Moeders VOOI* Mopdprs van de Zijldijk is zowel bij het CDA als PW naar voren geschoven. De verlichting van het dorp komt bij de WD-fractie op de eerste plaats. Van der Geest (CDA) drong erop aan om bij de ontwikkeling van Koudenhoorn-Zwanburg rekening te houden dat bij het oorspronke lijke plan voor dit gebied een van de pijlers de ontsluiting van het agrarische gedeelte was. Dat wil zeggen dat een oeververbinding aange past moet zijn aan agrarisch verkeer, hetgeen tegenwoordig betekent: ophalen van melk per tankauto en het leveren van veevoeder met zg. bulkauto's. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Weduwen en weduw naars Vacaturestop Bij de algemene beschouwing van PW nam het hoofdstuk volkshuisves ting verreweg de grootste plaats in. De PW-fractie vindt dat onderzocht moet worden of de nog in Endepoel te bouwen 57 woningen toch nog woningwetwoningen met een aanvaardbare huur kunnen zijn. Met de andere raadsleden maakt zich zorgen over de vacaturestop die is afgekondigd voor het lgemeen Maatschappelijk Werk. Voor de Stichting Maatschappelijk Dienstverlening Bollenstreek heeft dit geresulteerd in een vermindering van vier maatschappelijk werkers. Ondanks het bericht dat de staatssecretaris de vacaturestop per 1 januari wil versoepelen, diende de PW-fractie een motie in, waarin de maatregel van de staatssecretaris ernstig wordt veroordeeld. PW verzoekt de staatssecretaris met klem op zijn besluit terug te komen, of dit althans te doen voor de Stichting Maatschappelijk Dienstverlening Bollenstreek. Vanavond zal het college van B. en W. antwoorden op de beschouwingen. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 38, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaas laan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin stad wijk, Herengracht 45, vrijdag 10.3^-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. ZOETERWOUDE - Het zal moei lijk te realiseren zijn om het "slin gereffect" van de Ambachtsheren weg zodanig te versterken, dat au tomobilisten worden gedwongen langzamer te rijden. Dit vertelde de adjunct-directeur van gemeente werken, Van Leeuwen, gisteravond op de hoorzitting die in de aula van de Corbuloschool over de ver keersnota werd gehouden. Volgens Van Leeuwen zou men dan buiten het wegprofiel komen, met vele technische problemen tot gevolg. Wel zal het slingereffect vi sueel zo sterk mogelijk worden gemaakt. Een bewoonster van de Veldzichtstraat bepleitte verbre ding van het trottoir. 't Is tegenwoordig toch allemaal politiek vandaag-de -dag in de huidige situatie op dit moment. Zelfs in een nietswaardig ge hucht als Leiderdorp, waar ie dereen toch hoort te slapen, als hij niet werkt, doen ze eraan. Gelukkig maar gebeurt dat in een café, te weten Wiks Bar in de Hoofdstraat. Er bestaat zelfs een ,£tructuuurcommissie Poli tiek Café. Vanavond mag mijn heer Hékkélman, gemeente raadslid voor de CHU, zeggen wat hij op zijn lever heeft. Hij gaat het hebben over de - en vooral de onduidelijkheid na tuurlijk - in gemeentepolitiek. Aanvang: kivart over negen. Wat verloren? „Wat ging er door u heen, toen u merkte dat u uw trouwring was verloren?" Een brandende vraag, maar toevallig is een trouwring wel één van de voor werpen, die in de maand okto ber in Leiden gevonden zijn en vervolgens bij de politie gede poneerd. En verder: een brom fietshelm, kinderjasje, polshor loge, geld, avondtasje, school tas, portemonnee, bril, boorma chine, balpen, ring, plastic tas met inhoud, dasspeld, kettinkje, regenbroek, polstasje, school- etui, armbandje, handschoe nen, verzekeringsplaatje, ka- belslot, hoed, kinderwagen, schroefdraadtapper, vlag met vlaggestok, bromfietsband, pa- rapplu, paraplu, boodschap pentas, hengel. Op woensdag middagen van twee tot vijf uur, Nieuwsteeg 8, kan het publiek inlichtingen krijgen en mis- Kerst-in Voor de algemene Leidse kerst in, die op Eerste Kerstdag in het gebouw van Augustinus wordt gehouden, zoekt het organisa tieteam nog een flink aantal medewerkers. Zij moeten be schikbaar zijn op Eerste Kerst dag en op 11 december - dan krijgen ze instructies - en liefst ook een enkele dag vóór kerst mis. De meeste medewerkers zul len dienst doen als gastheer of gastvrouw, ze schenken koffie maken een praatje of doen bij voorbeeld een spelletje met de bezoekers. Wie wil, die schrijven schrijve Tijs Bruna, Noord einde 53 of belle naar de be stuurskamer van Augustinus, 121531. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2