LEIDSCH m DAGBLAD Sinas Duizenden doden I bij aardbeving in Oost-Turkije n im mït vandaag drink gerost nog zon lekker kopje koffie want mag! Tass:Westerse pers negeert Zutphen: vrees voor pyromaan KOFFIE HUES Eensgezind antwoord Den Uyl en Van Agt op vragen van Wiegel Onrust in Leiderdorp over lozing asbest rr, DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35098 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) - Zowel minister-president Den Uyl als minister Van Agt (Justitie) hebben vanmorgen in de Tweede Kamer verklaard, dat ook na de verschijning van de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR de vertrouwensbasis in het kabinet nog in vol doende mate aanwezig is. In antwoord op mondelinge vragen van WD- fractievoorzitter Wiegel her haalde de premier dat de ontwerp-resolutie niet in de ministerraad aan de orde is geweest. Wel werd op verzoek van een van de leden van het kabinet de vraag besproken in hoeverre na de verschijning van deze ontwerp-resolutie de vertrouwensbasis voor een voortgezette samenwerking in het kabinet in stand was ge houden. De premier deelde mee dat het overleg leidde tot de slotsom dat de grondslag van het kabi net in voldoende mate aanwe zig bleek. Minister Van Agt sloot zich hierbij aan. Hij stelde dat de minister-president duidelijk is geweest. „En natuurlijk ben ik ook daarin het met hem eens", aldus de minister van justitie. Minister-president Den Uyl ontkende als zou zijn eerder gegeven antwoord op vragen van Wiegel „een kluitje in het riet" zijn geweest. Hij noemde de beantwoording correct en zei, dat de beantwoording niet vaag en ontwijkend was ge weest. ANKARA (Reuter) - Reddingsploegen hebben vannacht onder vallende sneeuw gezocht naar overlevenden van een zware aardbeving die in Oost-Turkije naar schatting aan drieduizend mensen het leven heeft gekost. Radio-Ankara meldde vanochtend dat tot dusver ongeveer 1500 lijken zijn geborgen. De plaatsvervangend prefect van de provincie Van verklaarde te vre- "Medische faculteit is ondergeschikt aan universiteit" LEIDEN (ANP) - Alle pogingen om verbetering te brengen in ons me disch onderwijssysteem in relatie tot de gezondheidszorg zijn door een technocratische aanpak op niets uitgelopen. Prof. dr. Thung, oud-voorzitter van de sectie geneeskunde in de Aca demische Raad, merkte dit van daag in Leiden op, tijdens de Boerhaave-cursus over de 'regiona lisatie in de gezondheidszorg en de rol van het medisch onderwijs'. De conclusie lijkt prof,'Thung ón- vermijdelijk: de medische facultei ten moeten hun pogingen om de re latie medisch onderwijs- gezondheidszorg te verbeteren, staken. Thung stelde onder meer dat de faculteiten geen gezamen lijke beslissingen moeten nemen over hun opleiding omdat ze toch ondergeschikt zijn aan hun univer siteitsbesturen, respectievelijk raden. Die ondergeschiktheid maakt het volgens prof. Thung onmogelijk plannen te maken in het kader van hun nationale of zelfs regionale verantwoordelijkheden. zen dat het aantal slachtoffers van de aardbeving, die de schaal van Richter naar 7,6 deed uitslaan tot boven het eerder door de minister van Defensie genoemde aantal van drieduizend zal stijgen. Er wordt nu al gesproken van meer dan vierdui zend doden. De prefect zei dat ongeveer 200 dor pen totaal zijn verwoest, daarvan liggen er negentig in het district Caldiran en meer dan honderd in het district Moeradiye. De wegver bindingen met Caldiran waren als gevolg van de sneeuwval verbro ken. In het getroffen gebied vroor het vannacht 15 tot 18 graden. Het centrum van de beving, de ze venduizend inwoners tellende stad Moeradiye, oostelijk van het Van- meer en ongeveer veertig kilometer van de grens met Iran, is volgens ooggetuigen voor 85 procent ver woest Plaatselijke overheden maakten bekend dat men van 500 van de 6.000 inwoners van de stad wist dat zij er het leven bij hadden ingescho ten. Bijna alle woningen en gebou wen zijn met de grond gelijk ge maakt. Het oosten van Turkije werd vorig jaar getroffen door een aardbeving die 6,8 op de Richterschaal aanwees en aan minstens 2.350 mensen het leven kostte. Er waren meer dan 3.000 gewonden. Het centrum lag bij de stad Lice ten westen van het huidige rampgebied.De golven van de aardbeving van gisteren werden gevoeld in de Sowjet-republiek Armenië naar het noorden, maar er is verder niets gebeurd. De jongste aardbeving betekent dat 1976 nog sterker zal voortleven als het jaar van ongewoon zware aard schokken en hoge aantallen slach toffers. (zie ook pagina 9) r verslaggevers) LISSE - Een aantal koopflats in Lisse blijkt - nog vóórdat ze klaar zijn - aan „betonziekte" te lijden. Dit euvel kwam aan het licht toen de beton nen vloeren (gefabriceerd door Monoliet bv) sporen van corrosie gingen vertonen. Sommige kopers van de flats, die hun oude huis al van de hand hadden gedaan, moeten nu in sta-caravans bivakkeren, totdat de „be tonziekte" is verholpen. Die caravans - acht stuks - zijn zolang neergezet op een veldje tegenover het flatgebouw. Vandaar uit kijken de kopers op hun etagewoningwaar van nu nog niet bekend is wanneer zij er in kunnen De ellende begon een halfjaar geleden toen de ontdekking werd gedaan dat de vloeren niet deugden. Een overdosis calcium-choride (in de Monoliet- fabriek aan het beton toegevoegd om dit sneller te laten drogen) leidde tot aantasting van de beton-bewapeningAls gevolg daarvan brokkelden stukken van de vloer af. Deskundigen die het flatgebouw aan de Koninginneweg aan een onder zoek onderwierpen, noemden de situatie „niet hopeloos'. Men was nog hoopvol, dat de flats omstreeks januari van het volgend jaar voor bewo ning gereed zouden kunnen zijn. Maar daar ziet het thans niet naar uit. De extra kosten, die de kopers moeten maken (huur, hypotheekrente, op slagkosten), moeten zij zelf betalen. Wel heeft de (bouw) opdrachtgever Mavob zich bereid verklaard de flats „onder bepaalde voorwaarden" te willen terugkopen. De kopers die in het schip zitten, hebben inmiddels een belangenvereniging (fonds voor bestrijding van kosten) opgericht, die niet zo bijster gesteld is op publiciteit. De pers wordt geweerd uit vergaderingen omdat vermoe delijk de angst leeft dat teveel ruchtbaarheid een waardedaling van de flats tot gevolg kan hebben. Overigens zijn enkele flats al weer voor redelijke prijs doorverkocht. Het probleem in Lisse is niet van plaatselijke aard. In meer gemeenten in ons land werd al "betonziekte" geconstateerd. Daardoor ontstond een landelijke vereniging voor gedupeerden. De heer Poppelaars van deze instantie: "De vraag is wie er in dit fonds moet storten. De regering, de bouwers of de verzekeringen. Vooralsnog heeft men weinig resultaat geboekt". Ir. Van den Berg van Mavob is er zeker van dat een acceptabele oplossing kan worden gevonden. "Er is ook sprake van een sociaal probleem. De huiseigenaren willen weten waaraan ze toe zijn. Maar wij kunnen met geen mogelijkheid een opleveringsdatum noemen". In ieder geval heeft Mavob materiaal besteld om de corrosie een halt toe te roepen. De levertijd hiervan bedraagt zes tot acht weken. KLA&S3BMS BBBESTBAAT 114 AB LEIDEI Veel bewolking Veel bewolking en op de meeste plaat sen droog. Matige tot krachtige weste lijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 7 graden, maxima morgen ongeveer 10 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 NOVEMBER Zon op: 8.19 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 12.09 uur; onder: 22.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.17 en 18.38 uur; Laagwater te 2.05 en 14.27 uur. MOSKOU (AP) - Het Sowjet- persbureau Tass heeft vandaag de Westerse media ervan be schuldigd, dat zij tegen de Sowjet-Unie gerichte opmerkin gen van „Atlantische windbui len" op de deze maand gehouden jaarlijkse bijeenkomst van de NAVO in Williamsburg heeft ge publiceerd maar gezwegen heeft over een rapport van de Neder lander Piet Dankert, dat han delde over de politieke proble men die het Atlantische bondge nootschap beïnvloeden. In een commentaar van Tass, ge schreven door Wladimir Gontsja- row, werd gezegd dat de nieuwsmedia hun lezers over stelpten met uitspraken van de secretaris-generaal van de NA VO, Joseph Luns, en de Ameri kaanse senator Jacob Javits. De media zouden volgens Gontsja- row de uitspraken van deze beide funtionarissen over een ver meende Sowjet-dreiging hebben geciteerd en zelfs „de stropdas sen, kostuums en kapsels van de sprekers", hebben beschreven. De verslaggeving heeft echter ge zwegen over een ontwerp- rapport over de politieke pro blemen, die Piet Dankert, voor zitter van de Nederlandse parle mentaire commissie van Buiten landse Zaken, heeft opgesteld, aldus Tass. „De Nederlandse politicus waar schuwt tegen het gevaar van het herleven van de koude oorlogs mentaliteit", schreef Tass. „Het is onnodig te zeggen dat deze „op stand" onmiddellijk werd ge smoord en dat de leiders van de assemblee er snel bij waren om het schandaal te verzwijgen". r verslaggevers) LEIDERDORP - Huisartsen uit Leiderdorp en de Leidse afdeling van de vereniging „Voorkomen is beter" hebben aangedrongen op een medisch onderzoek van de werknemers van de groothandel in bouwmaterialen, gebroeders Kruyt N.V. uit Leiderdorp en om wonenden van het bedrijf. Dit naar aanleiding van klachten over lozing van asbeststof en de daaruit voortvloeiende sluiting van de zagerij afgelopen dinsdag. Het bedrijf verwerkt eternit. Blauw as best, de gevaarlijkste van de drie asbestsoorten, vormt daarvan een bestanddeel. Stof, dat vrijkomt bij het zagen van eternitplaten, wordt al gedurende enkele jaren via de schoorsteen rechtstreeks geloosd. Onderzoekingen van de vereniging „Voorkomen is beter" hebben aan getoond dat in de stofwolken die het bedrijf afscheidt, astbestdeel- tjes worden aangetroffen. Deze deeltjes kunnen zelfs in kleine hoe veelheden, bij inademing een vorm van longkanker veroorzaken. Ver der wordt het gevaar voor stoflon- gen, het dichtslibben van de longen door stof, wat op den duur dodelijk is, niet uitgesloten. Na een melding van de Leider- dorpse huisarts J. van de Beek, die daarmee reageerde op de alarmkre ten van patiënten, verzocht de in spectie van de volksgezondheid de gemeente Leiderdorp het bedrijf te sluiten. De regionaal inspecteur voor de volksgezondheid, dokter W. Krul, deelde het gemeentebes tuur mee de situatie „uiterst be denkelijk" te vinden. Intussen hebben de bewoners op een giste ravond gehouden protestbijeen komst aangedrongen op medisch onderzoek van de omwonende be volking. Bij de omwonenden is een groeiend gevoel van angst ont staan. Een woordvoerder van gebr. Kruyt N.V. deelde vanmorgen mee dat het bedrijf de zaak nog in onderzoek heeft. Oorzaak van het vrijkomen van de asbestdeeltjes blijkt een niet deugdelijke afzuiginstallatie (foto rechts) te zijn. Het bedrijf heeft in middels een nieuwe besteld. Deze zal nog voor het einde van het jaar geleverd worden. Men hoopt daar mee de problemen te verhelpen, al vreest de Leiderdorpse huisarts Van de Beek: „De uiterst fijne as bestdeeltjes komen toch door de fil ters heen". Foto links: het bedrijf van de ge broeders Kruyt aan de Leider- dorpse Splinterlaan vruchtenlimonade literfles nu 79 Vijf Israëliërs hebben giste ren in Roermond getuigd tegen Loyen. Een van hen merkte daarbij op, dat het er destijds op had geleken, dat verdachte plezier had in het moorden. De verhalen giste ren in de rechtzaal doen zoiets inderdaad vermoe den. Het is gruwelijk. PAGINA 7 John van de Rest stapt over van AVRO naar KRO PAGINA 5 Moskou en Roemenië zijn "volkomen tevreden" over het gesprek van de toplei ders in Boekarest PAGINA 9 "Geen prijs te hoog, leve het vrije westen" PAGINA 13 Minister Van Agt is "door een diep dal gegaan" PAGINA 17 36 pagina's Feyenoord overleefde de „hel van Espanol", met 1-0 werd een riant uitzicht op de kwartfinale bereikt PAGINA 19 Permanente subsidie voor betaald voetbal niet uitge sloten PAGINA 21 "Agatha Christie" doet het nog steeds goed Miljoenen schade in meubelbedrijf coffeïnevrije ZUTPHEN (ANP) - Ruim honderd brandweerlieden moesten er van nacht aan te pas komen om een gis teravond uitgebroken brand in de Zutphense meubelshowroom Eijerkamp 't Centrum te bedwin gen. Na de urenlange strijd tegen de vlammen kon om ongeveer drie uur het sein „vuur meester" worden gegeven. Van het bedrijf is niets meer over. Showroom, magazijnen en een stoffeerderij, samen ongeveer 6000 vierkante meter brandden tot de trond toe af. De schade wordt door e bedrijfsleiding op zeker vijf mil joen gulden geschat. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie sluit brandstichting niet uit. In het bedrijf zijn kapotgesla gen ramen aangetroffen, voordat het vuur zich van het hele complex had meester gemaakt. In het Mors- wegkwartier, een van de stad geiso- leerde woonwijk vlak bij het indus trieterrein, veroorzaakte de brand grote onrust onder de 250 gezinnen. Al enkele weken gaan er geruchten dat er een pyromaan aan het werk is in de wijk en op het omringende industrieterrein. Zondagnacht brandden daar gelijktijdig een voormalige zeemleerfabriek en het buurthuis uit. Eerder gingen vijf woonhuizen in de wijk in vlammen op. De brand bij Eijerkamp 't Cen trum is de achtste dit jaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1