Harry Y>s: "Espanol niet hard, maar intens gemeen Feyenoord wil niet ingaan op brute provocaties SCOREBORD Dé Stoop kwaad op Y.d. Meent "De Felipe slaat werkelijk alle records ':*S. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 SPORT Treytel en Rijsbergen "bezweren" het gevaar Jeremias. Rijsber- gen: "Ik heb alleen zijn tanden gezien" BARCELONA - Anders dan in de hoogtijdagen le verde het versoberde Feyenoord van Boskov in de Noord-Spaanse havenstad Barcelona een degelijk stuk vakmanschap af. In een zinderend voetbalge vecht triomfeerde het beter kunnen van de Rotter damse ploeg gisteren over het broddelwerk van Es- panol. Een door De Felipe van richting veranderde inzet van Nico Jansen bracht Feyenoord vroeg de begeerde 0-1 marge en het fundament waarop straks in Rotterdam nieuwe Europcup-glorie gesta peld dient te worden. Noch een reeks beestachtig Spaanse aanslagen op Feyenoords gezondheid, noch een golf pressievoetbal konden nadien dat zonnig perspectief enigerlei wijze beïinvloeden. Ontdaan van een al maanden met een leverziekte sukkelende ster speler als Danièl Solsano manifesteerde Espanol zich bij tijd en wijle als een stel ordinaire schoppers, dat de grootst mogelijke aandacht van de Oostduitse fluittist Prokop opeiste. Voetballend bediende de Catalaanse ploeg zich van een naar Spaanse begrip pen gemeten vrij opportunistische speeltrant - alles diep op Ma- ranon, waardoor Dick Schneider niet aan aanvallen toekwam - dat al naar gelang Feyenoord zich daar beter op instelde met steeds meer balverlies gepaard ging. Geïrriteerd door de superioriteit die van Feyenoords modernere speelwijze uitging, leidde dat tot Spaanse overtredingen van het soort waarop men in de Latijnse voetballanden het patent heeft. De verdiensten van dit new-look-Feyenoord was om niet in te gaan op de brute provocaties van Espanol en te blijven voetbal len. Niettemin wankelde voorstopper De Felipe een keer met een bloedneus bij Nico Jansen vandaan en voor de rest mocht Osorio de schenen van Kreuz als doelwit van zijn schoppen kiezen, zoals het De Felipe op zijn beurt weer door Prokop werd toegestaan om meedogenloos wraak te nemen op Nico Jansen.- Weinig spelschoonheid Als gevolg van dit alles was ervoor de pal op het veld zittende 35.000 kijkers weinig spelschoonheid weggelegd. Wat niet wil zeggen dat er in het Sarria-stadion aan een hardgrondig geeuwen werd gedaan, want Espanol-Feyenoord was een grimmig voetbalge vecht, dat krachten sloopte en in en om het veld hoge eisen van het zenuwstelsel vergde. Met name van dat van Prokop, die we liswaar in de Catelaanse hel geen brevet van onvermogen kreeg uitgereikt, maar anderzijds het bewijs aanvoerde dat een scheid- seachter die gewend is om met staatsamateurs te werken zeker niet de aangewezen man is om wedstrijden te leiden waarbij clubs van het Iberisch schiereiland zijn betrokken. Al naar gelang duidelijker werd dat Espanol het intellect niet her bergde om de reeds na 13 minuten door Nico Jansen gecreëerde 1-0 marge teniet te doen kwamen de zenuwen meer in de ver drukking. Wie het meest de baas waren heetten de geblesseerd spelende Treytel en voorstopper Rijsbergen. Prokop zoals ge zegd in mindere mate. Het geel dat hij Frenandez Amado (na een grove overtreding tegen Nico Jansen) voorhield kwam rijkelijk laat. Dezelfde maatregel ten opzichte van Rijsbergen (duwde Verdugo weg op het moment dat deze Schneider hinderde om een Feyenoord vrije trap te nemen) kwam zelfs de meest objec tieve kijker voor als een poging om de uitzinnigen in de vakken tevreden te stellen. Nerveus begin Feyenoord-Espanol, niet fraai, wel spannend. Met een nerveus Rot terdams begin, waarin Treytel meteen in de allereerste minuut al languit voor de voeten van Maranon moest. Met een met drie man - Vreysen, Nico Jansen, Van Deinsen - aanvallende Boskov- brigade, die eenmaal gewend aan de entourage als elftal uitgeba- lanceerder voetbalde. In die mate dat Wim Jansen opponent Osorio kon overheersen, Nico Jansen, veelvuldig storend, per manent een gevaar vertegenwoordigde dat 1-0 liet afroepen en dat Rijsbergen koppend(!) de donkerkleurige spits Jeremias Niettemin fortuin op het Feyenoord-pad want het ontging het Oostduitse arbitrale trio dat Osorio in buitenspelpositie op Trey tel vuurde. De aan Feyenoord toegekende doelschop bewees dat. Fortuin dat Feyenoord ook in de tweede periode niet onwelwil lend was. Zo raakte Jeremias hout en zag Prokop evenmin een strafschop-geval in de wijze waarop Treytel de doorgebroken Fernandes Amado met opgeheven been besprong, of in de ma nier waarop De Felipe de toch niet zuinig gebouwde Nico Jansen in het Spaanse strafschopgebied als een speelgoed beertje omver kegelde. Een door Cuesta naast gevuurde bal leidde het einde in van Espanols pressievoetbal. Afspiegeling van realiteit Resumerend, school er gisteren in die mate meer voetbalkunde in Feyenoord dat de 1-0 winst een volkomen juiste afspiegeling van de realiteit was. Wie aanvoert dat een 1-0 marge kantje boord is, zij erop gewezen dat Feyenoord, zonder echt in de egelstelling te zijn gestapt, mogelijkheden heeft gehad op meer. De door de (met Treytel en Rijsbergen) uitblinkende Wim Jansen voorgezette bal had meer verdiend dan dat Van Deinsen ongecontroleerd het werk niet afmaakte. Zoals diezelfde Van Deinsen de Spaanse pech van de door Jermias op hout gekaatste bal teniet deed door op zijn beurt op de paal aan te sturen. Resumerend, bereikte Feyenoorf Feyenoord ijver, mentaliteit en karakter een gunstig uitgangspunt. Dat is goed voor het Neder landse voetbal, nu internationaal gezien PSV, Ajax en Roda JC vroegtijdig hebben moeten afhaken. AMSTERDAM - Voorzitter Dé Stoop van FC Amsterdam is (weer eens) boos op zijn trainer Pim van der Meent. Hij verwijt hem ver antwoordelijk te zijn voor de uit schakeling van de Lieverdjes in de nationale bekercompetitie door Excelsior. Stoop: „Het is toch al te dol dat Van de Meent de hele week voor dat duel niet op penalties geoefend heeft. Dat doe je toch wanneer je moet bekeren. Toen er tegen Excelsior strafschoppen ge nomen moesten worden wist nog niemand wie ze moest nemen. Dat neem ik hem kwalijk en dat zullen we binnen het bestuur deze week eens grondig bespreken. Er is hier duidelijk sprake van een beleids fout". Betekent dat een breuk tus sen FC Amsterdam en trainer Van de Meent? „Dat hoeft niet". Van de Meent: „Onzin, dat oefenen op penalties. Moet ik ze nog onze kerder maken dan ze al zijn? Nor maal moeten we die wedstrijd gewoon in de normale speeltijd beslissen. Dat ging niet, maar wat wil je met wat we nu hebben lo pen. Stoop zoekt gewoon een stok om de hond te slaan. En dan is de trainer altijd zuur". Een geluk voor Pim van de Meent: de zakelijke beslommeringen rond het lenen van Geert Meyer van Ajax zijn rond. Deze week nog zal Meyer bij Amsterdam z'n op wachting maken. De huurprijs 75.000 met daarbij de voorwaarde dat Meyer niet met FC Amsterdam tegen Ajax zal uitkomen zondag a.s. Van de Meent: „Ik kan natuur lijk niet zeggen dat we met Meyer uit de problemen komen. Maar de kans zit er wel in. Er zal toch in een aantal kleedkamers gezegd wor den, pas in hemelsnaam op die Meyer, die is bloedsnel. Dat bete kent dat wij niet al te veel last zul len hebben van de opkomende rechtervleugelverdediger. En daarbij... Meyer kan echt goed voetballen, is veel rijper gewor den dan in de tijd dat hij bij ons speelde BARCELONA - Signor Rinus Michels heeft het eens uitgeroepen: „Voetbal is oorlog". En al is deze uitspraak discutabel, een Europacup wedstrijd bij Espanol betekent wel wis en waar achtig oorlog. Vraag het maar aan Feyenoord, dat gisteravond moest opboksen tegen een pover voetballend maar doldriest team dat in Fernan des Amado, Aquino, Osorio en vooral niet te ver geten Pedro de Felipe fanatiekelingen telde die praktisch alles uithaalden wat de UEFA ten strengste heeft verboden. Tijdens de slachtpartij in het kol kende Sarria-stadion vormden de meedogenloze duels tussen storm ram Nico Jansen en Pedro de Fe lipe trieste hoogtepunten. De 3- 2-jarige ausputzer, die eens in Real Madrid een echte vedette was: „Maar Nico Jansen is begonnen. Hij bezorgde me een bloedneus". Nico Jansen: „Ik begonnen? Kom nou! In de eerste minuut, toen ik nog geen bal had geraakt, spuugde die goser al drie klodders op m'n gezicht En wat hij verder allemaal uithaalde, valt gewoonweg niet te Filmen. Al was er geen bal in de buurt, hij trapte met constant van achter, kneep me, sloeg met één en soms met twee handen tegelijk en ondertussen maar spugen. Weet je dat hij geen enkele bal heeft ge kopt? Had hij geen tijd voor. Want bij elke voorzet moest hij zonodig mij een hengst verkopen. Werke lijk, ik heb op dit gebied al aardig wat meegemaakt, maar De Felipe slaat ontegenzeggelijk alle records. Onvoorstelbaar' Niettemin liep de man ook zelf al vrij rap in een duel met jou tegen een bloedneus op. Grijns Nico Jansen, met een brede grijns: „Ja ja en een goeie ook. Hij bloedde als een rund. Maar als je me nou vraagt hoe dan kwam, al sla je me dood, ik weet het niet. Ik wilde op een gegeven moment de bal door- koppen en hij hing in mijn nek. Waarschijnlijk kopte hij toen te laag en botste hij met zijn neus tegen mijn achterhoofd. Of mis schien heb ik hem wel met mijn el leboog geraakt. Ja, per ongeluk na tuurlijk". En bij deze woorden keek Nico Jansen zo onschuldig als een pasgeboren kind. Om daarna weer snel zijn gal in de richting van Espanols laatste man te spuwen: „Maar vlak nadat hij die bloedneus had opgelopen, sloeg hij - en weer terwijl de bal op de andere helft was - mijn kaak bijna in drieën. Het is dat ik met de klap meeging, anders was het gebeurd geweest met de koopman. En ook wees hij daarna maar steeds tegen me naar de dug-out. Hij wilde daarmee zeggen dat ik de wedstrijd niet uit zou spelen. Maar mooi dat ik de 90 minuten vol heb gemaakt. En geen blessures, hoor. Ja, je moet van goede huize komen, wil je mij er eentje bezorgen". In de rust had Vujadin Boskov zijn spits overigens wijselijk bevolen om in de tweede helft bij De Felipe uit de buurt te blijven. Boskov. „Ik had Nico gezegd dat hij zich meer met Aquino moest gaan be moeien". Nico Jansen: „Dat heb ik gedaan. Maar De Felipe zocht mij steeds op". Door Rob Vente ment voor de wijze waarop hij zich beheerste als hij genadeloos werd aangepakt. De bonkige Feyenoorder, opnieuw met een brede grijns: „Maar er komt nog een wedstrijd in Rotter dam. Ik hoop dat De Felipe er dan ook bij is. Want een revanche heb ik eigenlijk nog wel tegoed. En ik wil dan ook weieens zien of die meneer De Felipe dan ook zo brutaal durft te zijn". Niet alleen Nico Jansen klaagde over het bikkelharde op treden van Espanol, dat overigens ook voetballers telde die zich wel degelijk correct gedroegen. Harry Vos: „Espanol was niet hard, maar intens gemeen. Als er van avond een Nederlandse scheids rechter had gefloten, had het rode kaarten bij die lui geregend". Willy Kreuz: „Ze schopten je blin delings. Dit had niets meer met voetbal te maken. Maar ja, zo zijn die lui als ze achter komen. Ik had ook niet anders verwacht". Jan van Deinsen: „Die Prokop trad niet op. Ze hadden hem eigenlijk grens rechter moeten laten zijn en Rudie Glöckner scheidsrechter. Dat was veel beter geweest".Van Deinsen over de gele kaart die hij opliep: „Wegens doorlopen op de keeper. Maar ja wat ik deed was niets verge leken bij wat die kerels ongestraft konden uithalen. De man die ik tegen had, sloeg me bijvoorbeeld steeds met de knokkels van zijn vingers tegen mijn achterhoofd". Enorme klap Martien Vreysen: „Ik kreeg van Aquino een enorme klap op mijn jukbeen. En moet je zien: onder mijn oog hier gaat het behoorlijk opzetten. Het doet ook al aardig pijn". Vujadin Boskov, triomfantelijk: „We hebben geen enkele blessure opgelopen". Feyenoors 0-1 de maak. Nico Jansen haalt uit de bal via De Felipe doel zal treffen. Genoeg over de oorlog. Vujadin Boskov sprak ook nog over voetbal. De Joegoslavische trainer roemde de individuele kwaliteiten van Espanol-spelers en zei over zijn ei gen brigade: „In de eerste helft hebben we heel goed gespeeld. Na de rust waren we wat naïef en voet balden we eveneens minder collec tief dan normaal. Namen we ook te weinig het initiatief. In onze ach terhoede letten we toen alleen op onze verdedigende taken, maar praktisch niemand dorst nog naar voren te trekken. Dat was fout". Dick Schneider „Ja, dat is mis schien wel zo, maar voor leden we toen veel balverlies. En dan wordt het toch erg riskant om op te ko men. Die nummer zes van Espanol, Aquino, had bijvoorbeeld een prachtige pass in zijn voeten. Die zou ons meteen kunnen afstraffen, als we oprukten en dan de bal ver loren". Opportunistisch „Overigens vond ik Espanol erg opportunistisch spelen. Er zat weinig overleg in hun aanvallen. Praktisch elke aanval eindigde met een hoge bal op Jeremias. En die zat vanavond in de zak van Wim Rijs bergen". Grote uitblinker Wim Rijsbergen, breeduit lachend: „Jeremias? Die zwarte jongen? Ik heb alleen zijn tanden gezien. Maar hij beet heel aardig van zich af'. Feyenoords tweede uitblinker, Eddy Treytel, wel serieus: „Pas na de warming-up is besloten dat ik zou spelen. Of eigenlijk zat het an ders. Boskov had dinsdagavond al tegen me gezegd: wat er ook ge beurt, je spéélt. Het móét. En het ging wel. Al had ik bij het lopen nog wel wat last van die kuit". Trainer Santamaria van Espanol „Ik had het voorspeld. Van de vrijheid die we afgelopen zondag tegen Real Madrid kregen, zou nu geen sprake zijn. Het is uitgeko men". Vujadin Boskov, trots: „Wij waren nu beter dan Real Madrid zondag". Tot slot nog even terug naar de oor log. Al was Espanol veel vuriger dan Feyenoord, arbiter Prokop blies veel meer tegen de Boskov- brigade. De Oostduitser telde giste ren 22 Feyenoord-overtredingen (plus twee handsballen) en be strafte sléchts 13 maal Espanol. Bij Feyenoord hoorde Wim Rijsbergen zeven keer tegen zich fluiten (zes overtredingen, een handsbal) en was Jan van Deinsen met vijf over tredingen de op een na grootste zondaar. Bij Espanol waren Amado en Oso rio met vier overtredingen topsco rers. Waanzinnig Willy Kreuz: „Ergens waanzinnig. Espanol schopt naar alles wat be weegt en krijgt een gele kaart en wij gedroegen ons tamelijk netjes en lopen er twee op. Onbegrijpelijk". Vujadin Boskov, vergoelijkend: „Ik vond Espanol overigens niet eens zó onsportief. Vergeet niet, dat ze vanavond in één klap de reputa tie verspeelden, die ze in Spanje hadden opgebouwd. Alleen die De Felipe maakte het natuurlijk veel te bont Die had er ook uit gemoeten". Waarna Vujadin Boskov besloot met de onthutsend fraaie opmer king: „Dat Feyenoord had gespeeld voor het vaderland, omdat het nog de enige Nederlandse vertegen woordiger in de Europacup- toernooien is". Voetbal - Newcastle United heeft zijn thuiswedstrijd voor de Engelse competitie tegen Everton gewon nen met 4-1. De wedstrijd, de enige die gisteren voor de league werd gespeeld, was eerder deze maand afgelast. Voetbal - Henk van Meteren van Willem II debuteert zaterdag in de wedstrijd tegen Göttingen '05 in het elftal van de Westduitse regional- ligaclub VFL Wolfsburg. De 32- jarige spitsspeler heeft bij Willem II slechts één seizoen regelmatig ge speeld. Sinds anderhalf jaar leefde hij in onmin met de leiding van de Tilburgse club. Compliment LONDEN - De opvallendste ver richting uit de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker werd verricht door het Londense Queens Park Rangersdat zich door een 3-0 zege op 1FC Köln al zeker kan wanen van een plaats in de kwart finales. De grootste zege kwam op naam van FC Maagdenburg, dat het Hongaarse Szekesfehervar met 5-0 oprolde, zodat de tweede wed strijd geen problemen voor de Oost duitsers zal opleverenAEK Athene, de club van ex-bondscoach Fadr- honc, greep in Athene een 2-0 winst op Rode Ster Belgrado, terwijl Ju- ventus de baas bleef over het Russi- sche Tsjachtor Donetz: 3-0. Barce lona waant zich door de 0-3 zege bij Oesters Vaxjo ook al in de kwartfi nales. Queens Park Rangers (Gbr)-1 FC Köln 3-0 (2-0). Doelpuntenmakers: Givens, Webb en Bowles. Aantal toeschouwers: 25.000. Atletico Bilbao-AC Milan 4-1 (1-1). Doelpuntenmakers: Atletico: Dani (2x waarvan een uit een straf schop) en Carlos (2x), AC Milan: Capello. Aantal toeschouwers: 35.000. Oesters Vaxjoe (Zwe)-FC Barce lona (Spa) 0-3 (0-1). Doelpunten makers: Neeskens en Clares (2x). Aantal toeschouwers: 18.000. RWD Molenbeek (Bel)-Schalke '04 (Wdl) 1-0 (0-0). Doelpuntenma ker. Lafont. Aantal toeschouwers: 20.000. FC Maagdenburg (Odl)-Video- ton Szekesfehervar (Hon) 5-0 (2-0). Doelpuntenmakers: Streich, Tyll (2x), Newes en Pommerenke. Aan tal toeschouwers: 15.000. AEK Athene (Gri)-Rode Ster Belgrado (Joe) 2-0 (2—0). Doelpun tenmakers: Papaidannou en Ma- vros. Aantal toeschouwers: 28.000. Juventus Turijn (Ita)-Tsjachtor Donetzk (Sov) 3-0 (3—0). Doelpun tenmakers: Bettega, Tardelli en Boninsegna. Aantal toeschouwers: 50.000. Espanol (Spa}-Feyenoord (Ned) 0-1 (0-1). Doelpuntenmaker. Nico Jansen. Aantal toeschouwers: 35.000. VEESCWJNT OUDE# S7DEMACHT/6E To£JUKA/He£A (ZOALS DAT ZO A700/ HEETJ DE ETE/ZHEMROAHAT/E VAM GOGJAH VS/W&ZCESZCHS OCWD

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19