Ik diep ben dal door een Pandbriefbiljetten "Angstvoor politieke gevolgen redde de minister" Vragen van CDA over lom-school aan Zuidsingel DRIES VAN AGT: Kuiterts visie weer in studie Er is al een Alfa Romeo vanaf f13.990.- Inclusief de gratis nmpfrit Wiezci.dat een OWestlandUt recht Op bijna alle nota's staat urgent VAN MIERLO UIT KAMER PROMOTIES Ontslag Daey Ouwens krijgt vervolg DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG (SP) - PvdA- fractievoorzitter Ed van Thijn meent dat de Tweede Kamer minister Van Agt (Justitie) geen beentje heeft gelicht, omdat de Kamerleden de schijn van par tijpolitiek wilden vermijden Ed van Thijn schrijft dat in het PvdA-blad Roos in de Vuist van dezetweek, naar aanleiding van de debatten in de Kamer over de kwestie-Menten. De fractievoorzitter van de PvdA bestrijdt de uitlating van CDA-lijsttrekker Van Agt dat hij onredelijk hard bejegend zou zijn in de Kamer. Volgens Van Thijn is het tegen overgestelde waar: "Duidelijk heeft meegespeeld dat de poli tieke gevolgen van het beentje lichten van de lijsttrekker vari het CDA niet te overzien wa- Van Thijn (PvdA): Agt als politicus stoixd te stun telen. "Hier stond een bewinds man onbekwaam te wezen", al dus de socialistische topmanEn tot slot: "Van Agt heeft de plank misgeslagen door de zaak- Menten als een bagatel te be handelen". Nadat het onderzoek onder lei ding van ex-president van de Roge Raad mr. Wiarda naar het optreden van Justitie in de zaak-Menten is afgerond, zal de Tweede Kamer weer debatteren over deze affaire. De vaste commissie van justitie. onder voorzitterschap van het VVD-Kamerlid mr. Geurtsen, heeft dat gisteren besloten. Geurtsen zal er op aandringen dat de resultaten van het onder zoek zo spoedig mogelijk aan de commissie worden gestuurd. Aan de hand van die resultaten zal pas een datum worden vast gesteld voor een nieuw debat. Door Jan Schinkelshoek en Peter Riemersma DEN HAAG (SP) - Minister Dries van Agt komt er eerlijk voor uit. „De zaak-Menten is een tragedie voor me geweest", zegt hij met een stem die schor is van emotie. „Ik ben door een diep dal van ellende heengetrokken". Aan het urenlange Kamerdebat van vorige week bewaart de minister dan ook geen pret tige herinneringen. „Dit was het moeilijkste van mijn belevenissen in mijn zesjarige loopbaan als minister", zegt hij. „Het was moeilijker, veel moeilijker dan het debat over de vrijlating van de Drie van Breda in februari '72". woensdag op mijn werkkamer is gearriveerd, had ik, het geweten. Maar dat heb ik niet - dus wist ik het niet". „Zou ik 'm wel hebben uitgegraven uit de stapels dossiers die hier dage lijks binnen gedragen worden, dan zou ik waarschijnlijk wel begrepen hebben dat de arrestatie nabij was. Ook al bevatte die nota geen aan kondiging van de datum die daar voor vastgesteld was. Er stond al leen dat het zou moet n gebeuren. Ik moest aannemen - en het is on redelijk iets anders te veronderstel len - dat de secretaris-generaal er van uit ging dat ik de nota gelezen had. Dat lag voor de hand". Van Agt is niet gewezen op het be lang van de nota. „Och", zegt hij mat, „er komen dagelijks vijftien, twintig dossiers binnen, allemaal belangrijk. Allemaal met „spoed" of „urgent" er op. Je stompt af voor dat soort aankondigingen. Ik krijg bijna geen nota's meer die niet „zeer veel haast" hebben". De gereformeerde synode heeft gisteren met 49 tegen 15 stemmen uitgesproken, dat de visie van prof. dr. H. M. Kuitert op de binding aan het belijden van de kerk nader moet worden bestudeerd. Prof. Kuitert wordt in gereformeerde kringen gezien als een exponent van de „nieuwe theologie". Zijn opvattingen zijn al meermalen in synodale vergaderingen diepgaand ter sprake geweest. Kuitert ze|f kondigde gisteren een nieuw boek van hem aan. Hij zette nog eens uiteen, dat hij zich volledig aan de bijbel als de gezaghebbende openbaring ge bonden acht, maar dat voor hem de moeilijkheden beginnen bij de „be lijdenisgeschriften der vaderen". Hij wilde die best onderschrijven, maar had bezwaar tegen binding daaraan via dwang (leertucht). De belijdenis geldt voor hem als ver trekpunt. „Collega's van mij zeggen precies hetzelfde als ik, waarom ben ik dan steeds het slachtoffer?", vroeg prof. Kuitert. Sommige synodeleden zagen in de hebben, ook al spreekt hij een an dere taal dan de ouderen. Een man ook die juist in gesprek wil komen met rand- en buitenkerkelijken. Ook over de kwestie van het Schriftgezag sprak de synode zich niet uit. Deze gaat naar de synodale commissie (deputaatschap) „kerk en theologie", die al met een studie hierover bezig is. Inzake de kwestie dr. Wiersinga (het synodale „on aanvaardbaar" over diens alterna tieve verzoeningsleer) sprak de sy node uit, dat de kerkeraad van Am sterdam, waaronder dr. Wiersinga ressorteert, aan de volgende sy node herziening van het gewraakte synode besluit vraagt, als deze ker keraad blijft bij zijn bezwaren tegen dit synodale „onaanvaardbaar". Maar eerst wil de synode nog een gesprek met deze kerkeraad. In brieven aan de regeringen van Rusland, Bahrein en Pakistan heeft dr. A H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, aangedrongen op een goede behandeling van drie met name genoemde politieke ge vangenen. Hervormde Kerk - Beroepen te opvattingen Kuitert een gevaar dat Voorthuizen L. Geluk Zwolle; be de vereiste trouw aan de belijdenis dankt voor Rijssen J. Bos Otterlo. in de waagschaal stelt. Anderen Geref. Kerken: aangenomen naar schetsten hem als een verkenner, Lekkerland en Krimpen aan de Lek een man in de vuurlinie, iemand die C. P. Meijer aldaar, naarMinnertsga de gereformeerde kerken nodig kand. G. van Belzen Kampen. ADVERTENTIE „Toen verdedigde ik een zaak waar ik met hart en ziel achter stond. Nu was ik mij er van bewust dat ik ver antwoording moest doen, reken schap moest afleggen van een bij zonder zwakke zaak. Een zaak waarin ernstige fouten zijn ge maakt die ik niet kon en wilde ver bloemen. Ik heb gezegd - het is me verweten als zwakheid - dat ik hul peloos voor het parlement stond. Zo was het ook". Van Agt probeert zijn stem in bedwang te houden. Een lange stilte. Dan: „Dit kan ie dere minister van Justitie overko men. Want op dit departement zijn zulke zaken aan de orde. En daar alleen. Alles wat land en volk emo tioneert - 't gaat altijd over gebeur tenissen die zich voltrekken binnen het domein van het ministerie van Justitie. Allemaal. Gijzelingen. Treinkapingen. Drie van Breda. Abortus". Weer een stilte. „Wat gebeurt er ei genlijk op het ministene van Land bouw? Of Verkeer en Waterstaat? Niks immers, dat land en volk be roert. Ach,even die autoloze zonda gen. Maar wat stelde dat nu moest worden. Het kon niet anders of vele vragen moesten onbeant- voord blijven Vandaar daar dat ik nader onderzoek op een aantal be langrijke punten in het vooruitzicht stel. Dit zal ten dele door ons zelf, maar voor het belangrijkste deel Niet eerlijk door mr. G. J. Wiarda oud- t ,7 president van de Hoge Raad, wor- Het zit minister Van Agt nogal hoog den uitgevoerd" dat hij in de Tweede Kamer niet he- uugevoera lemaal eerlijk aangevallen is. „Niet alle verontwaardiging, niet alle verwijtende woorden waren zuiver. Sommigen zagen een kans om de lijsttrekker van het rijzende CDA fikse schade toe te brengen. Ik zeg dat niet van allemaal. Maar er wa ren er voor wie dat meespeelde". Ook verwijt de minister de Kamer dat hij niet de kans kreeg om zijn zin af te maken.. Om de haverklap werd hij in de rede gevallen. „Het debat werd uiteengescheurd door interrupties. De oude Drees zei te recht dat zö een minster geen kans krijgt zich behoorlijk te verweren", zegt Van Agt met nog iets van een bittere smaak in de mond. „Som mige Kamerleden wilde voor de televisie een nummertje maken". Minister Van Agt neemt het pre mier Den Uyl niet kwalijk dat hij hem alleen al die uren heeft laten tobben. Terwijl Den Uyl - tijdens Van Agts afwezigheid - wel de touwtjes in handen gehad heeft. Van Agt „De minister-president heeft zich correct opgesteld. Hij droeg de verantwoordelijkheid tot op het moment waarop ik in Neder land teruk kwam. terug dat tijdstip was ik weer minister van Justitie met et al'e consequenties die er aan vast zitten. Dus ook het Kamerde bat". Het rapport van mr. J. Hartsuiker, procureur-generaal van het Am sterdamse gerechtshof, over de zaak-Menten roept - Van Agt er kent het volmondig - meer vragen op dan het beantwoordt. „Dat komt", zegt hij, „omdat het onder zoek binnen luttele dagen verricht Aw# Alfa Romeo üuur was? De eerste rit kost in elk geval helemaal niets. En daarna hoeft u niet meer neer te tellen dan f 13.990,-. Daarvoor rijdt u in de Alfa Romeo Alfasud. Snel, ruim, comfortabel, met een veilige wegligging en een technisch perfekte motor. De Alfasud heeft alles dat Alfa Romeo tot zo'n geliefd automobiel maakt. Alphen a/d Rijn: Autobedr. Do van Nielen B.V., Wilhelminalaan 13-17, tel. 01720-91291/72884 Alfa Romeo bouw t 12 modellen, verkrijgbaar bij 100 dealers. Leiden: B.V. Autom. Imp. H. A. Maasland Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.H.), tel. 01718-13900/16275 DEN HAAG (SP) - Na de verkie zingen zal mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, de vroegere leider van D'66, niet meer terugkeren in de Tweede Kamer. Van Mierlo heeft zich niet als kan didaat voor een kamerzetel aange meld. Voor D'66 hebben zich onder meer wel aangemeld de huidige staatssecretaris op justitie, Zeeval- king en de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Brinkhorst, en de fractieleden Nypels en, onder voorwaarden, Terlouw. Van Mierlo, die de opkomst en de neergang van D'66 meemaakte, wil na tien jaar kamerlidmaatschap enige afstand van de politiek ne men. Mulder Eén van de meest brandende vra gen is waarom de scretaris-generaal van het ministerie van Justitie, mr. A. Mulder, minster Van Agt niet op de hoogte heeft gebracht van het plan om Menten maandag 15 no vember in de kraag te grijpen. Toen de minister vrijdagmorgen naar Roemenië vertrok wist hij nog van niets. Een dag tevoren had hij naast Mulder aan een conferentietafel in Berg en Dal gezeten, de secretaris generaal was door de Amsterdamse officier van Justitie verwittigd. Waarom zweeg hij? Van Agt „Het is overspannen te ei sen dat ik zelf alle beslissingen in een belangrijke strafzaak neem. De minister moet het aan het Open baar Ministerie overlaten te beslis sen over technische zaken als het bepalen van de arrestatiedatum. Als het OM het ministerie daarover inlicht, doet het meer dan waartoe het verplicht is. De secretaris generaal heeft niet de opdracht zulke gegevens aan mij door te spe len. Hij heeft kennelijk in de veron derstelling geleefd dat ik in hoofd lijnen op de hoogte was van de kwestie, 's Woendags had hij me trouwens een nota over de zaak- Menten toegestuurd". Het was voor Mulder een zaak als zoveel zaken? Van Agt, beslist „Nee. Het was voor Mulder wel degelijk een be langrijke zaak. Maar geen zaak waarin de minister tot in zo ver gaande bijzonderheden moest worden gekend". U wist er van dat Menten spoedig gearresteerd zou worden? „Ik wist voor mijn vertrek niet dat k C11 Ult de arrestatie op heel korte termijn uit Leid en LEIDEN - De CDA-raadsleden mevrouw M. C. van Akkeren- Straathof en J. Bosch heeft het col lege van B en W een vijftal schrifte lijke vragen gesteld over de bouw kundige staat van de openbare lom-school aan de Zuidsingel. Zoals wij vorige week berichtten stortte daar een deel van het pla fond in. LEIDEN - In de maand december zullen aan de Leidse universiteit veertien promoties plaatshebben. Tot doctor in de godgeleerdheid promoveert op 8 december me vrouw H. M. Terborgh-Dupuis uit Voorschoten, in de rechtsgeleerd heid op 8 december J. J. H. Suyver uit Den Haag, op 9 december C. Cil- liers uit Leiden, in de geneeskunde .^^jch^f óf het Cërant'wÓörd Gevraagd wordt of het bij het col lege bekend is dat in de kerstvakan tie van 1974 en in de zomervakantie van 1976 een gedeelte van het gangplafond naar beneden is ge komen en dat in december van het vorig jaar tijdens de lessen een lichtbak naar beneden viel, die tus sen de leerlingen terecht kwam? Verder willen de CDA-raadsleden weten of er na deze gebeurtenissen een onderzoek is ingesteld door de afdeling bouw- en woningtoezicht. Is dat het geval dan vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat zich zo kort na elkaar dergelijke gevaar lijke toestanden konden herhalen. De CDA-raadsleden constateren dat de wethouder in de onderwij scommissie op 18 november j.l. heeft toegezegd dat er een onder zoek zou worden ingesteld, maar dat er de volgende dag al weer les gegeven werd in de school. Men op 8 december H. P. Gnodde uit Leiden, op 15 december mevrouw B. J. van Zwieten uit Odijk, op 16 december D. J. Ruiter uit Leider dorp, in de wiskunde en natuurwe tenschappen, op 1 december Ph. J. Vergragt uit Leiden, P. P. W. van Buul uit Woubrugge, op 9 decem ber J. J. Emeis uit Bodegraven, op; 15 december M. C. A. van Zuijlen. uit Uithoorn en M. Loosjes uit Sommelsdijk, op 16 december R. O. Felius uit Leiderdorp en C. E. Bolm de letteren op 1 de lessen weer te hervatten, omdat de werkzaamheden op dat ogenblik nog gaande waren. Mevrouw Van Akkeren en de heer Bosch willen van B en W weten of er enig verband bestaat tussen de instortingen en de trillingen die in de nabijheid worden veroorzaakt door heiwerkzaamheden. Tenslotte wordt gevraagd of meegedeeld kan worden op welke datum de Vlie- genthartschool kan verhuizen naar de Potgieterlaan of eventueel een ander gebouw, zodat verontruste leerlingen, leerkrachten en ouders weten waar zij aan toe zijn. LEIDEN - Het ontslag van de Groenoordhal-directeur Th. C. Daey Ouwens waartoe de Leidse raad in juni van dit jaar het besluit nam, krijgt binnen afzienbare tijd een vervolg voor het ambtenarengerecht in Den Haag. De heer Daey Ouwens gaat namelijk niet akkoord met het ontslag en heeft daartegen beroep aangetekend bij het ambtenarengerecht. Begin 1974 werd Daey Ouwens geschorst voor onbepaalde tijd door het college van B en W nadat een werkgroep had vastgesteld, dat de heer Daey Ouwens zijn taak als directeur op onvoldoende wijze vervulde. Bovendien be stond er volgens de werkgroep gevaar dat Leiden de functie van de Rotterdamse veemarkt niet zou overnemen omdat vol gens de informaties de veehan del geen vertrouwen zou heb ben in de Groenoordhal- directeur. De kwestie sleepte zich twee jaar voort, totdat in juni van dit jaar de Leidse raad de knoop doorhakte en de heer Daey Ouwens „eervol ont sloeg"'. De raadsman van de heer Daey Ouwens heeft nu een klaag schrift bij het ambtenarenge recht ingediend, waarbij als eis wordt gesteld dat het ontslag besluit van de raad wordt ver nietigd. Mocht het ambtena rengerecht tot de conclusie komen, dat het ontslagbesluit inderdaad op onjuiste gronden is genomen dan zal het vrijwel onmogelijk zijn dat de heer Daey Ouwens nog ooit terug keert als directeur van de Groe- noordhal. Gezien de publiciteit die er ron dom zijn schorsing en ontslag is geweest in de pers, en het feit dat zijn positie in de Groe- noordhal toch onmogelijk is geworden na alles wat zich heeft afgespeeld en wat er is ge zegd, moet terugkeer uitgeslo ten worden geacht. Ook al om dat de raad met ingang van 1 november j.l. de waarnemend directeur A. de Jong tot direc teur heeft benoemd Kan hij geen directeur Groe- noordhal meer worden dan wordt bij het ambtenarenge recht gevorderd dat aan de heer Daey Ouwens een schadever goeding zal worden uitgekeerd. Die vergoeding zal volgens het klaagschrift moeten zijn: door betaling van het salaris zolang de heer Daey Ouwens nog geen andere werkkring heeft gevon den, en aanvulling op het salaris wanneer hij wel een andere baan heeft gevonden, maar daarvoor een lagere beloning ontvangt. Daarnaast wordt de ambtenarenrechter gevraagd om toekenning van 25 mille voor immateriële schade die is geleden, en 20 mille voor bij komende kosten naar de 35 mille die de heer Daey Ouwens heeft uitgegeven voor juridis che bijstand. Mocht het ambte narengerecht daartoe niet be reid zijn dan vordert de advo caat een uitkering van een be drag van 814.000 gulden ineens, naast de hierboven genoemde 45 mille schadevergoeding. De gemeenteraad zal binnen drie weken een zogenaamde „contra-memorie" moeten in dienen bij het ambtenarenge recht, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de gronden die tot het ontslag hebben ge- leid. ADVERTENTIE Veilig beleggen in de waardestukken van de In coupures van 1.000.- of Hypotheekbank nv 10.000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 6'/4% na twee jaar tot 83/4% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest. Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Meijer (PvdA): "KRITIEK VAN HAM BUITEN PROPORTIES" LEIDEN - De kritiek van Ham is buiten proporties". Aldus het koele commentaar van fractievoorzitter Meijer (PvdA) op de interpellatie die Ham (CDA) afgelopen maandag in de gemeenteraad hield over de woningbouwplannen van het col lege van B. en W. Ham had hevige kritiek op het idee om pas na 1 januari 1979 met een bestemmingsplan voor woning bouw in de Stevenshofjespolder te komen. Meijer liet gisteravond tij dens de fractievergadering van de PvdA blijken de aangekondigde moties van afkeuring en wantrou wen jegens het college nogal over trokken te vinden, omdat Ham zelf stelde dat het college in september 1978 meteen bestemmingsplan zou moeten komen, dus maar net vier maanden eerder. Wethouder Waal (stadontwikkeling) vond het vreemd dat Ham met deze datum op de proppen kwam, omdat Ham een week geleden nog in een verga dering gevraagd had aan B. en W. om met een uitgewerkt tijdschema te komen. Geen van de socialistische raadsle den achtte het raadzaam uitgebreid op de kritiek van Ham in te gaan, aangezien de hele problematiek toch weer ter sprake zal komen bij de komende behandeling in de ge meenteraad van de volkshuisves tingsnota, waarin over mogelijke bebouwing van de Stevenshof ge sproken wordt. Faillissement Van der Voet BV LEIDEN - De constructiewerk- plaats en machinefabriek Van der Voet BV aan de Zoeterwoudseweg 11 is failliet verklaard. Ongeveer vijftien van de 22 werknemers van het bedrijf hebben inmiddels een andere werkkring gevonden. De overigen hebben zich ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Bedrijfsleider I. F. W. van Oeveren is nog op zoek naar een gegadigde, die het bedrijf zou kunnen overne men. Wanneer dat lukt, ziet hij mo gelijkheden om het bedrijf met tien man personeel te kunnen voortzet ten. Tot nu toe hebben de pogingen daartoe echter geen resultaat ge had. Wanneer daar geen verander ing in komt, zal de produktie bin nen een paar weken worden beëin digd. Het bedrijfsgebouw zal ver volgens worden verhuurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17