Zelfstandigheid Antillen naderbij Geen prijs is te hoogleve het vrije westen Het gevaar van gedecentraliseerd welzijnswerk DONDERDAG 25 NOVEMBER 1976 Door Jan Schinkelshoek DEN HAAG/WILLEMSTAD - De onafhankelijkheid van de Neder landse Antillen lijkt een stapje dichterbij gekomen. De uitge lekte voorstellen van de Til- burgse hoogleraar prof. mr. H.J.M. Jeukens om de greep van Curacao op de andere vijf eilan den te verslappen zijn tamelijk goed ontvangen. In de Antil liaanse hoofdstad Willemstad ziet mep het plan van Jeukens als een goéde staatsvorm voor de onaf hankelijke Antillen. Het zet de Antilliaanse eenheids staat onder leiding van Curagao om in een federatie met niet al te nauwe onderlinge banden tussen de eilanden. Als de voorstellen van Jeukens in derdaad verwezenlijkt worden, is het belangrijkste beletsel voor de onafhankelijkheid van de Neder landse Antillen uit de weg ge ruimd. De regering van premier Evertsz wil pas de onafhanke lijkheid uitroepen als er een nieuw samenwerkingsverband tussen de zes eilanden is dat elk eiland een zo groot mogelijke zelfstandigheid geeft. Jeukens heeft daarvoor een aanzet gege- Een nieuwe staatsvorm voor de An tillen is nodig, om versplintering te voorkomen. Het gevaar bestaat dat de zes eilandjes na de onaf hankelijkheid uit elkaar zullen Dat de Antillen niet staan te trappelen van ongeduld om onafhan kelijk te worden, heeft kolonel Gaddafi van Libye kort geleden tot zijn stomme verbazing ondervonden. Eind augustus vertrok een Antilliaanse delegatie onder leiding van het statenlid Ricardo Elhage naar Libye. Erg duidelijk was de uitnodiging voor het bijwonen van de verjaardag van Gaddafi's revolutie niet geweest. Maar de aap kwam al snel uit de mouw. Tijdens een onderonsje verklaarde Gaddafi zich zonder veel om haal bereid de Antillen te helpen in hun strijd tegen „het Neder landse imperialisme en kolonialisme". Verbijsterd hoorde de Lybische leider dat de Antillen helemaal niet afhankelijk wilden worden en dat het aan henzelf lag dat ze nog steeds onderdeel waren van het koninkrijk der Nederlanden. Ondanks uren praten slaagde Elhage er niet in om Gaddafi het Antilliaanse standpunt duidelijk te maken. Toch wilden de Libièrs die „ombegrijpelijke Antillianen" niet met lege handen naar huis laten gaan. In plaats van wapens en sabo- tagemateriaal kreeg de Antilliaanse delegatie geld mee voor de bouw van een moskee en een schooltje voor de paar honderd moslims op de Antillen. vallen. Want de verscheidenheid op de Antillen is groter dan de eenheid. Er zijn meer verschillen dan overeenkomsten. Vooral op Aruba en Bonaire vinden afscheidingsbewegingen een goede voedingsbodem. Deze ei landen vinden dat ze té veel on der de plak van Curacao zitten. Na de onafhankelijkheid zal Cu racao de Antillen nog meer gaan overheersen, vrezen ze. Versplintering betekent vrijwel ze ker de doodsteek voor de Antil len. Met z'n zessen kunnen ze zich net bedruipen, maar elk voor zich slagen de mini-eilandjes er niet in het hoofd boven water te houden. Ook dreigt het gevaar dat Ven ezuela op een kwade dag Cura- Cao, Aruba en Bonaire met hun belangrijke oliehavens bezet. Daarom zitten de Antillianen niet verlangend naar de onafhanke lijkheidsdag uit te kijken. Het PvdA-kamerlid Franssen veroor zaakte een jaar geleden zelfs grote opschudding met de op- t merking dat Nederland desnoods de onafhankelijkheidsdatum per aangetekende brief naar Willem stad zal sturen. ''De Antilliaanse bevolking wenst niet op straat gegooid te worden", reageerde de krant Beurs- en Nieuwsberichten boos. Het blad La Prensa drukte een spotprent af waarop de "baby Antillen" aangetekend te vonde ling wordt gelegd voor een deur waarop "onafhankelijkheid" staat. Een in zwarte jurk geklede De Antilliaanse regering staat op het standpunt dat stap voor stap naar de onafhankelijkheid toe gewerkt moet worden. "Verzelf standiging" van de afzonderlijke eilanden is het tovermiddel dat versplintering moet voorkomen. Deplannen van prof. Jeukens gaan een heel eind in die richting. Aruba, Bonaire en de Boven windse eilanden krijgen meer zeggenschap, maar Curacao houdt de meerderheid in de An tilliaanse staten. Jeukens stelt voor om het aantal statenzetels uit te breiden van 22 naar 29. Cu racao zou er 15 moeten krijgen, Aruba 9, Bonaire 2, St.-Maarten, Saba en St.-Eustatius ieder 1. Cu racao krijgt dus zes zetels meer dan Aruba. Nu is er een verschil van vier zetels. Maar daar staat tegenover dat de meerderheid van Cracao in de staten slinkt van 2 naar 1 zetel. Op Curacao wonen bijna twee maal zo veel mensen als op de andere eilanden geza menlijk. Om toch een einde te maken aan de overheersing van Curacao wil Jeukens dat belangrijke beslui ten in het Antilliaanse parlement voortaan met tweederde meer derheid worden genomen. Op die manier wordt het onmogelijk dat Curacao op eigen houtje z'n zin doorzet. Ook denkt Jeukens aan de instel ling van een "Eilandkamer", een soort Eerste Kamer op de Antil len. Dat nieuwe orgaan zou zes tien leden moeten tellen: Curacao en Aruba ieder,vier en de andere eilanden iedèr twee. Of de plannen van Jeukens haal baar zijn, hangt in .belangrijke mate af van de Arubanen. De eer ste tekenen zijn hoopgevend. Het enthousiasme voor een "status1 aparte" van Aruba is wat weg geëbd. De twijfel aan eigen onaf hankelijkheid groeit. Het gaat de MEP - de Arubaanse partij die uit is op een zelfstandig Aruba - de laatste maanden niet zo voor de wind. De massale de monstraties die MEP-leider Be- tico Croes op touw gezet had om de Arubaanse bevolking warm te maken voor een Aruba los van Curacao zijn geen succes gewor den. De onverzettelijke opstelling van de Nederlandse regering is een tegenvaller voor de MEP. Minis ter De Gaay Fortman weigert per tinent om een onafhankelijk Aruba ook maar een cent ont wikkelingshulp te geven. Het Arubaanse bedrijfsleven dat voor brood op de plank moet zorgen realiseert zich dat het opdrogen van de geldstroom uit Nederland het einde van de betrekkelijke welvaart op het eiland betekent. Dat besef dringt langzaam maar zeker ook tot de Arubaanse be volking door. Het gevolg is dat de aanhang van dé MEP ziender ogen terugloopt. Veel hangt af van het referendum dat de MEP volgend voorjaar over de Arubaanse onafhanke- lijkheid zal houden. De uitslag is beslissend voor de plannen van Jeukens - en ook voor de toe komst van de Antillen. Doorslaggevend is waarschijnlijk de opstelling van de centrale re gering in Willemstad. Op Curacao maakt men nog altijd de indruk niet veel te moeten hebben van een grotere zelfstandigheid van de afzonderlijke eilanden. Dat is de reden waarom de bespre kingen over een nieuwe opzet van de ontwikkelingshulp niet erg vlotten. Curacao ligt dwars, is de klacht van Aruba. De landsre gering voelt er niet veel voor om de verdeling van de ontwikke lingsgelden op een andere1 leest te schoeien. Aruba, Bonaire en de Bovenwinden willen af van het systeem dat vanuit Willemstad jaarlijks de ontwikkelingsprojec ten worden toegewezen. In plaats daarvan zou er voor elk eiland af zonderlijk een ontwikkelings plan opgesteld moeten worden. Dat geeft de eilanden meer zeg genschap over hun eigen ont wikkeling. Premier Evertsz heeft nu de kans om te laten zien dat het hem ernst is met de "verzelfstandiging" van de eilanden. De verleiding over de zaak "M". te schrijven is groot. Toch zal ik er aan weerstaan. Op het moment dat ik dit schrijf is het eerste rap port nog niet bekend. Twee an dere onderzoeken moeten ook nog worden gerapporteerd. Het donderdag gehouden debat had naar mijn mening te vroeg en te langdurig plaats. Ongetwijfeld was het niet de laatste maal dat wij erover zullen praten. Deze week vindt in de Kamer de behandeling van de begroting van CRM plaats, verder de wets wijziging Gewetensbezwaren Mi litaire Dienst, en de Wetswijzi ging Omroepbijdragen. CRM is een departement dat zeer verschillende .reacties oproept; bijna steeds wordt "CRM" geï dentificeerd met welzijnswer kers, lastige jongens, alternatieve hulpverlening, bijstand en of men zich dan pro of contra uit, betekent dat meestal een poli tieke stellingname. CRM zou "links" zijn. Op dit moment krijgt het departèment in ieder geval van rechts én van links om de oren, i.v.m. de buikriem die ook daar moet worden aangehaald. Nu wreekt zich het ontbreken van wetgeving. Wanneer men de opvang van prijs- en salarisstij ging in een globaal percentage vastlegt, dan kan het doorvoeren van de toegestane salarisstijging tot gevolg hebben, dat er te weinig geld resteert "voor het ei genlijke werk, resp. voor het slui tend maken van de exploitatie. Waar het bij deze begroting ech ter in grote lijnen vooral om zal gaan is de koerswijziging van het beleid, waarbij decentralisatie, democratisering de sleutelwoor den zijn. Decentralisatie wordt naar mijn gevoel op dit moment teveel ge zien als een doel op zich. Als dat bereikt is, dan is een goed wel- zijnsbeleid verzekerd. Hetzelfde geldt dan voor de democratise ring. Ik betwijfel dat ten sterkste. Ook de CDA-fracties staan posi tief tegenover decentralisatie van welzijnsbeleid, maar niet als doel. Het kan een middel zijn om de trekken bij een beleid dat duide lijk op hun welzijn gericht dient te zijn. Beslissingen op gemeen telijk vlak kunnen daar zeker toe leiden. Maar dan zullen daarvoor criteria dienen vast te liggen, om te zorgen dat bepaalde voorzie ningen, voor bepaalde groepe ringen niet ten offer vallen aan meerderheidsbesluiten. De moeilijkheden rondom de vast stelling wat op gemeentelijk vlak wel of niet gedaan moet worden voor woonwagenbewoners, geeft in de praktijk het beeld dat het voor minderheden niet zo een voudig is hun belangen te doen voorgaan op andere wensen in een gemeente. Indien in een ge decentraliseerd welzijnsbeleid de gemeente alle vrijheid heeft om een bepaald bedrag per hoofd van de bevolking te verdelen over alle welzijnsvoorzieningen, dan Door Til Gardeniers lid KVP-fractie Tweede Kamer en aantasting van die voorzieningen, die slechts door bepaalde groeperingen noodza kelijk zijn. De Leidse moeilijkheden over de verdeling van de gelden voor de wijkvoorzieningen geeft al enigs zins een beeld van de keus, die men zal moeten maken. Vele van de welzijnsvoorzieningen, zoals club- en buurthuiswerk, gezins verzorging, vrijwilligerswerk in peuterspeelzalen, speeltuinen, het jeugd- en jongerenwerk zijn vanuit de plaatselijke instelling aangesloten bij landelijke orga nisaties. Deze organisaties ver zorgen naast de onderlinge communicatie ook de bewaking van de kwaliteit van het werk, de opleiding van hen, die daarin werkzaam zijn, de rechtspositie regelingen en de werkomstan digheden. Zij zijn het, die in veel vuldige contacten op het lande lijk vlak, een werkelijke overall beoordeling van een departe mentaal welzijnsbeleid mogelijk maken. Hoe de waardevolle inbreng, vooral inhoudelijk en met betrekking tot de rechtszekerheid van de werkers, van deze landelijke or ganisaties zijn doorwerking kan blijven houden op het gemeentelijk vlak, is volstrekt onduidelijk. Over de moeilijkhe den rondom vacaturestop maat schappelijk werk en een tekort aan formatie-uren bij sommige instellingen van de gezinsverzor ging is woensdag jl. langdurig overlegd met de staatssecretaris. Van 1 januari af zal in nauw overleg met de instellingen van algemeen maatschappelijk werk via een vacaturemelding een betere spreiding van de overschrijding van het aantal plaatsen worden bereikt. Met betrekking tot de ge zinsverzorging zegde de staatsse cretaris toe, rekening te zullen houden met bijv. het toenemen van verzorging van bejaarden,, door het stijgen van het aantal verzorgingsbehoevenden. Het departement" CRM wordt te kort gedaan, wanneer alléén de bovenvermelde werkvormen ge noemd worden. De kunsten, maar ook musea en het voor Lei den zo belangrijke monumen tenbeleid behoort tot dit depar tement alsmede recreatie, na tuurbescherming, vorming en ontwikkeling, radio, pers en t.v. en dan de bijstand. Meer politiek vuurwerk dan uit de begrotingsbehandeling CRM zal spatten bij de bespreking van de wijziging van de Wet Gewetens bezwaren Militaire Dienst. Een verruiming van de mogelijkheid tot beroep op aanwe2ige gewe tensbezwaren wordt door een grote kamermeerderheid ge deeld. Een totale erkenning van ieder gewetensbezwaar voorlo pig niet. Dit laatste mede in verband met de verstrekkende consequenties voor een dergelijk vergaand be roep, dat zijn doorwerking niet zou missen bij andere wetten, zoals b.v. bij belasting betalen. Te weinig is bekend, dat de gewe- tensbezwaarden.bij erkenning in plaats van het voldoen aan de dienstplicht wel te werk worden gesteld en voor een tijdsduur, die gemiddeld genomen langer is dan de dienstplichtdu Een merkwaardig land; dat China. Toen de grote leider Mao was ge storven maakte Opland een fraaie tekening. Mao in silhouet op de achtergrond verdwijnend na 800 mihoen Chinezen te eten gegeven te hebben. Inderdaad een on schatbare verdienste van deze leider. Maar met veel dingen hebben we toch moeite als 't over China g?at. De vroeger ondanks haar misdaden verheerlijkte we duwe van Mao werd plotseling verfoeid, de meest gruwelijke dood wordt haar toegewenst.'n Paar onbekende leiders denken zo'n bizarre grap uit en prompt trekken honderdduizenden, mil joenen de straten op om geprefa briceerde leuzen met hartstocht uit te schreeuwen. Diemassificatie is beangstigend. En al die Chinezen in dezelfde dwaze pakken, één nationaal uni form voor stad en land voor alle leeftijden. Daar zit iets griezeligs in. zo zijn wij niet, gelukkig. Wij leven goddank in 't vrije Westen. Ja, dat dacht u. 't Is waar dat de overheid, de regering, ons niet voorschrijft hoe wy ons te kleden hebben. Maar er zijn wel anderen die een „geraffineerde dictatuur over ons uitoefenen. Het zijn de machtige internationale con cerns die ons de wet voorschrij- Meer dan 20 jaar geleden was ik in Amerika. Daar was de drank Coca Cola juist uitgevonden. Al- bert Balink, toen nog correspon dentvoor De Volkskrant, zei me: Je moet opletten, over een jaar of tién drinkt heel Europa Coca Co la. Hij kreeg gelijk. Toen ik veel later een treinreis naar Istanboel maakte viel 't me op dat op de kleinste stationnetjes in 'n zeer zullen daar trouwens wel voor i Beangstigend en ij veren voor het milieu. Ze zijn Onlangs heeft de Ier Sea arm stuk Griekenland rond zorgen. Alle ernstige waarschu- I tegen de wereldwijze wapenwed- McBride, de Nobelprijs-winnaa Thpssaloniki overal de reclame winaen halen niets uit. We sDrin- I De STER-reclame is zondermeer loop. Ze propageren de dialoog en hoge commissaris van de V.I< kleinste stationnetjes stuk Griekenland rond Thessaloniki overal de reclame voor Coca Cola te zien was. In heel 't westen wordt er door alle kinderen even gulzig van ge dronken als in Amerika. Levi Strauss Het Amerikaanse concern van Levi Strauss heeft de hele wereld van spijkerpakken voorzien. De omj zet is nog steeds stijgende. Na tuurlijk zijn allerlei aardige "filo sofietjes" bij de reclame inge bouwd. "Iedereen wil wel eens aantrekken wat echt makkelijk zit"; "Het is een ideale vrije- tijdskleding"; de tijd van "kleren maken de man" is voorbij. Jawel, we kregen de illusie dat we zelf de kéuze deden, maar niets is minder waar. Via zeer listige psy chologische reclame zijn we ge woon voor de bijl gegaan en Levi Strauss is "multi-national" ge worden. Zelfs 't bericht, dat de bekende blauwe kleurstof waar schijnlijk kankerverwekkende elementen bevat heeft zo te zien geen succes gehad. Vier miljoen Hóe zou 't toch gekömen zijn dat wij niet te stuiten zijn in onze ij-, ver om auto's te kopen? Dit jaar zijn tot nu toe al meer dan een half miljoen auto's" gekocht. De be volking van 13 miljoen heeft meer dan 4 miljoen auto's. Dit loopt nog op tot 6 miljoen hebben reclame-experts voorspeld. Zij zullen daar trouwens wel zorgen. Alle ernstige waarschu wingen halen niets uit. We sprin gen roekeloos om met de natuur lijke hulpbronnen is er gezegd. Er zijn grenzen aan de groei. Wé ver pesten de lucht. Per jaar worden er 200.000 gewonden geregi streerd en 3000 doden. De als maar nieuwe autowegen verpes ten 't landschap. Autorijden is ongezond. Enfin, u weet het. Al deze signalen worden genegeerd. De ongetemde reclame van de auto-multinatiorials vindt dat een auto tot de essentie selijk bestaan behoort en wij j cepteren dat. Er is geen huis meer in Nederland of er staat minstens één t.v. De tijd is nu aangebroken, dat we al lemaal tot een kleuren t.v. moe ten overgaan. Daarna zullen we gedwee in huis halen alles wat Philips voor ons nog in petto heeft. Dat is vast niet gering. De wasmachine is volledig inge burgerd. En het valt niet te ont kennen dat dit apparaat werke lijk in een grote behoefte voorzag. Maar wanneer we nu ook volledig "verzadigd" zijn wat de wasmid delen betreft, zal ongetwijfeld de "afwasmachine" haar intocht houden. We vinden 't nu nog 'n beetje belachelijk, maar ze krij gen ons plat, dat staat vast. 't Is allemaal slechts een kwestie van reclame. De concerns zijn onver biddelijk: zij gooien er zovéél re clame tegenaan en de uitkomst zal dan zovéél opbrengen. Zij voeren de vraag op en 't aanbod is al klaar. Beangstigend De STER-reclame is zonder i beangstigend. Jawel, zeker, er is kritiek op. En de firma's verne men die kritiek heel graag, wat dacht u! Immers de reclame filmpjes die te flauw zijn, te kin derachtig, te onbenullig of te dis criminerend beantwoorden niet aan 't doel. Hoe aardiger de re clame gevonden, hoe beter. Ze betalen er graag de beste acteurs voor, immers die brengen hun geld wel op. V oorgeschreven We eten en drinken wat ons wordt voorgeschreven, de kinderen snoepen hun gebit kapot on danks alle waarschuwingen (ziet u wel eens kinderen die niet snoepen?), we kleden ons vol gens voorschrift, we verzorgen ons zoals 't ons voorgedaan wordt, we rijden in auto's precies zoals berekend was, we hebben allemaal een bankstel in de ka mer, we gaan allemaal naar Spanje op vakantie, wy z.g. vrije Agressiviteit Maar de grote comcerns hebben niet alleen een sterke greep op onze kleding, onze voeding, onze ontspanning, onze wijze van le ven. Ze proberen ook onze wijze van denken te beïnvloeden. Er zijn mensen onder ons die zich niet zo makkelijk laten inpakken. Ze pleiten voor openbaar vervoer i ijveren voor het milieu. Ze zijn tegen de wereldwijze wapenwed loop. Ze propageren de dialoog en willen de hoop op een duur zame vrede niet opgeven. Heb ben ze nog een kans? Deze lieden worden door'de grote concerns, de "multinationals" belachelijk gemaakt. En dat gebeurt grondig. Bijna dagelijks horen we dat iedere mens nu eenmaal een grote dosis agressiviteit in zich heeft. Dit in teressant maar onbewezen gege ven wordt zelfs door ernstig den kende mensen geaccepteerd. Lijden kinderen daar ook al aan? Zeker, wat dacht U! Dus kinde ren krijgen fraaie spelen gepre senteerd waarmee ze oorlogje kunnen voeren. Tanks, duikbo ten, schiettorens, raketten, straal jagers. Prachtig, net echt. Voor jong en oud zijn er verder span nende, adembenemende mis daadfilms. En na 'de man' - is er nu ook "de vrouw van zes mil joen". In sommige kranten en weekbla den worden de echte misdaden breed uitgemeten. De mensen willen dit want 't zijn de meest, gelezen dagbladen. De defensie moet opgevoerd wor den. Waakzaamheid is de bood schap. Het mag als overbekend worden verondersteld dat alle grote en kleine oorlogen altijd minstens met de steun van grote fabrikanten zijn ontstaan. Ontwikkelingslanden De multinationals laten de ontwik kelingslanden evenmin met rust. Onlangs heeft de Ier Sean McBride, de Nobelprijs-winnaar hoge commissaris van de V.N. voor Namibië verklaard, dat mul tinationale ondernemingen de ontwikkelingslanden ver knoeien, de regeringen ervan naar hun hand zetten en opzette lijk binnenlandse conflicten ver oorzaken. Zij hebben, aldus MacBride, alleen de bedoeling de goedkope werkkrachten van die landen uit te buiten. Zij kopen functionarissen om teneinde contracten te krijgen, concessies en andere voordelen. Dit is vooral het geval in Zuidelijk Afrika. Ooki de mensen uit die nog jonge sta-; ten worden dus niet vergeten. Zij moeten zo gauw mogelijk over rompeld worden door de geluk kig makende verworvenheden van het vrije Westen. Bij dit verhaal dat niets méér wil zijn dan een "mening" moet ik nog één aantekening maken. Ook het christendom wordt "ge bruikt" door de heren voor wie geen zee te hoog gaat. Multina tionals die innige contacten heb ben met de C.I.A. geven aan de bewapeningswedloop een gods dienstig tintje. Het doel is toch immers om het verfoeilijke god loze communisme te bestrijden? Dat er geen grenzen zijn aan de groei wordt te vuur en te zwaard bestreden, 't Westen moet altijd sterker zijn op elk gebied. Want als de communisten het voor het zeggen hebben dan is het gedaan met onze vrijheid. Onze vrijheid op elk gebied. Geen prijs is te hoog, geen manipu latie te smerig, geen reclame te bar. Leve het vrije Westen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13