"Loyen was zonder meer de wreedste van de SS-beulen" Rekeninghouders van dePostgiro: belangrijk nieuws de steirekening PRISMA Adviescentrum voor werklozen binnenkort open Rijkspostspaarbank en postgiro p£D JOODSE GETUIGE IN PROCES IN ROERMOND: BEGEER VAN KEMPEN EN VOS JUWELIERS Loods in Acaciastraat toch nog verplaatst? WOENSDAG 24 NOVEMBER 1976 ROERMOND (SP) - Met het horen van de eerste getuige is er opeens tekening gekomen in het proces tegen SS-kampbeul Hans Loyen. Ook de merkwaardige houding van de ver dachte ter zitting lijkt veel duidelijker te zijn geworden. Loyen, die het op de eerste dag deed voorkomen of hij aan het eind van zijn krachten was, staart weliswaar nog steeds met verwezen blik om zich heen fin het vermoeide grijpen van zijn rechterhand naar zijn voorhoofd is een stereotiep gebaar geworden. Maar hij blijkt veel meer bij de tijd te zijn dan aanvankelijk scheen. Loyen weet precies antwoord te De term geven op vragen die betrekking beurtenis hebben op "onschuldige" zaken uit transport het jodenkamp Bobruisk. Zo spuit ghetto hij onmiddellijk op wat daar zijn "arbeidstijden" waren: van 8 tot 12 en van 1 tot 5 uur. Zodra het echter gaat om de ten laste gelegde gruweldaden geeft hij niet thuis. Dan grijpt hij weer naar zijn hoofd, mompelt dat hij het niet weet en dat hij zó in de war is. Gruwelijk De feiten komen niettemin voor een op tafel, zij het dat recht- joden verdronken bankpresident mr. H. J. te Strake vindt dat er een grens getrokken moet worden. Letterlijk zegt hij: "De objectiviteit gebiedt dat we in bijzonderheden zullen treden, an ders blijkt niet onder welke om standigheden de feiten zijn ge pleegd. Anderzijds zijn de bijzon derheden. zo gruwelijk dat de rechtbank een grens zal trekken, om niemand met meer gruwelijk heden te belasten dan strikt nodig is. Men weet nu dus dat het in wer kelijkheid nog gruwelijker is toe- ontleend aan een ge- Achtereenvolgens bevestigt de ge- 1942, toen het eerste tuige dat verdachte schuldig is aan n '900 jóden uit het alle punten van de tenlastelegging. Warschau aankwam. De getuige hoort tot de 49 overle- Wie zich ziek voelde mocht naar vo- venden van in totaal 1500 joodse ren treden, die zou wordén terug- gevangenen van Bobruisk. Zelf gestuurd naar de Heimat, want de was Wasserstein er ongeveer 25 wagons stonden er toch nog. Onge- keer getuige van dat Loyen iemand veer 100 stakkers waagden de stap. ophing. Tien minuten later lagen zij dood- Wurging door de laars op de nek geschoten in het massagraf. heeft hij hem ongeveer 20 keer zien plegen. "Aan het grijnzen en lachen Feestdagen er Op zon- en feestdagen, als de heren Hij verklaart dat Loyen verreweg SS'ers zich verveelden, werden wel de wreedste en de moordlustigste diep wa- van alle SS-bewakers was. Als terbassin. Wie probeerde zich vast Loyen in het kamp of in een barak te klampen aan de rand werd door verscheen, probeerde iedereen uit Loyen en nog twee andere deelne- zijn gezichtsveld weg te vluchten, mers tegen het hoofd en de handen want wiè hem voor de voeten kwam getrapt, tot hij tenslotte van uitput- liep altijd het risico zondermeer te ting verdronk. worden doodgetrapt of opgehan- Loyen heeft ook békend een der gen gevangenen levend te hebben be- e niet onttrekken a graven en een- 18-jarige jongen tot aan de nek te hebben laten ingra ven, waarna hij hem tegen het hoofd trapte tot hij dood was. An dere gevangenen moesten ook trappen. Zij deden het, want zij wis ten dat hen anders hetzelfde lot te wachten stond.' Verbetering verkeer op Mare Ik kon r doden van joden, anders zou ik zelf Tenslotte heeft Loyen bekend dat 1%T, voor het Kriegsgericht zijn gekó- hij één jood heeft gedwongen zijn 1 C>1 IHIO men", heeft Loyen in het vooron- geslachtsdeel op een hakblok te 1 1 leggen, waarna hij het met een mes eraf sloeg. "De joden die ik het ge- LEIDEN - Om de verkeerssituatie slachtsdeel heb afgeslagen, liet ik op de Nieuwe Mare te verbeteren door andere joden in het massagraf heeft het Leidse college van B en W gooien", leest de president voor, "ik besloten een aantal maatregelen te vestig de aandacht op: de joden, laten treffen. Die maatregelen Meervoud dus". voorzien in de aanleg van een flets- "Hebt u wel eens opgemerkt dat strook op de Nieuwe Mare met een sommige SS'ers wreder waren dan lengte van 20 meter vanaf de Lam- anderen"? vraagt de president. Als mermarkt. De fietsstrook die 1.50 antwoord volgt een van Loyens meter breed wordt, wordt bestraat zeldzame bekentenissen ter zitting: met rode tegels en wordt van de rij- 'Tk geloof dat ik het meeste heb ge- baan gescheiden met een witte daan. Maar precies weet ik het niet streep. Op de scheiding van voet- meer". pad en fietsstrook wordt een he kwerk geplaatst. Op het nemen van maatregelen werd onlangs aange drongen door het buurtcomité Getuige Isak Wasserstein (56) uit Noordvest. derzoek gezegd. De SS- commandant zou hebben bevolen dat alle joden in het kamp uitge roeid moesten worden, het hin derde niet hoe. Daarom dóódde Loyen zijn slach toffers op velerlei manieren: door doordschieten, ophangen, dood trappen, verdrinken en levend be graven, zo bekende hij aan de re cherche. Alle SS'ers deden dat> be weerde hij. Volgens getuigen was het verdach- tes "specialiteit" om met een soort keiharde voetballerstrap een jood tegen de grond te schoppen en hem dan met zijn laars op de keel te wurgen. Alle joden in het kamp wa ren uitgeput door hun ondragelijk leed, het harde werk, de kou en voedselgebrek. Wie ziek was werd afgemaakt. Loyen bekende aan de recherche dat hij talrijke joden heeft doodgeschoten, die in hun barak uitgeput op het stro lagen. "Naar de Heimat gaan" Kom eenspolshoogte nemen bg: Hoogstraat6-Leiden De wreedste Garmich-Partenkirchen weet het nog wel precies. Op zijn 22ste jaar was hij bij een razzia opgepikt in het ghetto van Warschau en naar Bobruisk gevoerd. "Wilt u zich om draaien en de verdachte eens aan- te zeggen of u hem her- SCHIPHOL - De studentenleidster Nkosasana Diamini uit Soweto, die in september van dit jaar uit haar land (Zuid-Afrika) is gevlucht, kwam gistermiddag op Schiphol aan. Ze mag voorlopig zes dagen in o blijven. Op de luchthaven werd zij afgehaalddoor Conny Braam Anti-Apartheid Comité, die haar met bloemen verwelkomde. LEIDEN - Het Leidse adviescen trum voor werklozen, dat al maanden geleden is aangekon digd, zal binnenkort worden geopend. Waar het zal wórden gevestigd wilde wethouder Van Aken gisteravond tijdens een 1 vergadering van de raadscom missie voor economische aange legenheden nog niet meedelen, evenmin als de precieze datum waarop het centrum zal gaan draaien. Yand. ^e' deelde hij mee, dat het advie- n het scentrum zal gaan werken onder vaste term in Bobruisk. Het bete- kent", vraagt de president. kende dat de slachtoffers r "Nee", zegt de getuige, "ik heb hem buiten het kamp vanmorgen al gezien en ik herken moesten lopen, waar zij werden doodgeschoten. Loyen bekende drie of vijf keer aan deze executies te hebben deelgenomen. Theaterworkshop LEIDEN - Overmorgen (26 no vember) sluit de inschrijving voor de theaterworkshop in 't Breehuys. Er is nog plaats voor maximaal drie deelnemers. Het is de bedoeling dat in 20 bij eenkomsten van ongeveer twee uur een kleine theaterproduktie tot stand komt. Deze zal dan in mei en juni op diverse plaatsen in de stad gespeeld worden. De aard en sa menstelling van de produktie wordt in samenspraak door deel- nemers en begeleiders bepaald. Om een goede groep te krijgen die gezamenlijk vorderingen maakt wordt van de deelnemers verwacht dat ze in principe het hele seizoen meedoen. De kosten bedragen f 10,- per per soon per maand. Belangstellenden kunnen zich" bij 't Breehuys Bsees- traat 19 opgeven. Zij krijgen dan in formatie thuisgestuurd. hem niet". Dan toont de president getuige de foto van de SS-bewakers in uniform. "Ja", zegt Wasserstein, "de tweede van links, dat is Loyen". nieuwe uitgaven lij,:.;?', De Amerikaanse Burgeroorlog, door G. Schomaekers. Uitgeverij Unieboek, Bussum. 24.50 Dè Modernen 1945 - 1975. 104 re- produkties verzameld en ingeleid door Terry Measham. De Haan kunst kijkboeken. Unieboek. 24.50 Een piepklein feestje, door Gregor Frenkel Frank. Uitgeverij Elsevier. 12.50 Lichte vensters, door G. van Nes- Uilkens. Uitgeverij Van Holkema Warendorf, Bussum. 19.90 Een tijd van leven, een tijd van sterven, door E.M. Remarque. Van Holkema Warendorf. 19.90 Monsignore, door Jack-Alain Lé ger. Roman. Uitgeverij Meulenhoff, Amsterdam, 24.90 Het leven van Wolfgang Amadé Mozart, door Karla Hoeker. Uitge verij Hollandia, Baarn. 19.75 LEIDEN - In de komende periode in de Narcissenstraat al een grote zal de gemeente, in overleg met de nissenhut staat. Woningbouwver- woningbouwvereniging De Tuin- eniging Tuinstadwijk maakte be- Na de succesvolle introduktie van de Renterekening en de Plusrekening hebben de Rijkspostspaarbank en de Postgiro opnieuw goed spaarnieuws: De Sterrekèning is een resultaat van nauwe samen werking tussen RPS en PCGD waarin spaargemak wordt gecombineerd met een extra aantrekkelijke rente: stadwijk, nagaan of de loods die i._ de Acaciastraat staat, alsnog kan zwaar tegeit plaatsing van de loods terreintje tussen de worden verplaatst. Dit beloofde gen Meidoornstraat 15 en 19. Plaat wethouder Verboom gisteravond de vergadering van de raads- volkshuisvësting, sing van de hal op de berm Kastanjekade zou' volgens de w. Plantsoenendienst de dood van' die zich langdurig met deze loods enkele bomen ten gevolge hebben, bezighield. De loods staat er ten behoeve van de renovatiewerkzaamheden die in het omliggende complex van De Tuinstadwijk de komende jaren worden verricht. Bewoners van de HfHÜÜIHL w. Acaciastraat hebben echter nad- den dat de zaak nader onderzocht terwijl de berm bij de spoorwego vergang Kastanjekade, hoek Her enstraat om verkeerstechnische redenen afviel. De commissieleden toonden zich, met de bewoners echter niet over tuigd van alle argumenten en wil- rukkelijk blijk gegeven van bezwa ren tegen de plaats van de loods, zoals ook al eerder in deze krant gemeld. Gisteravond waren zij in grote getale aanwezig bij de com missievergadering. zal worden. In een volgende verga dering zal daarvan het resultaat door wethouder Verboom worden meegedeeld. In ieder geval kwam gisteravond vast te staan dat de bewoners i Uw spaargeld blijft altijd direkt opvraagbaar. Over elk opgenomen bedrag wordt 2% in mindering gebracht op het tegoed. U als Postgiro-rekeninghouder ontvangt persoonlijk de informatieve folder "Makkelijk sparen met de Postgiro en de RPS". In deze folder is tevens een aanmeldingsformulier opgenomen. De Slerrekening is een produkt van samenwerking van uw Postgiro en uw RPS. Ambtenaar Akse memoreerde dat de Acaciastraat niet tijdig van de er op verzöek van één van de bewo ners, de heer Kromwijk, gezocht is naar andere plaatsen. Een gedeelte van de Koninginnelaan (de mid denberm en een stuk van de open bare weg) viel af, vanwege de ver keerssituatie en gezien het feit dat plaatsing van de loods door de ge meente op de hoogte zijn gesteld. Ook was daarover - in tegenstelling tot wat gebruikelijk is - geen over leg gepleegd met de afdeling Bouw en Woningtoezicht en met de bran#weer. «1= U!.Vi toezicht van de gemeentelijke so ciale dienst. Het zal echter niet gevestigd worden in het gebouw van de sociale dienst aan de Steenschuur. Op grond van een artikel in de Wet Werkloosheids Voorziening (WWV) kan een gemeente sociaal-culturele en educatieve activiteiten opzetten voor werk lozen. Naar verwacht wordt, zal het werklozencentrum in eerste i instantie voor. dergelijke activi teiten gebruikt worden. Tegelijkertijd zal de vakgroep kli nische psychologie van de Leidse universiteit onder de bezoekers van het centrum een onderzoek houden, waaruit moet blijken welke verlangens werklozen van een dergelijk centrum hebben. Deze week is de vakgroep al be gonnen met een proef-enquête onder de bezoekers van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Overigens is de vakgroep klinische psychologie niet de enige, die zich met onderzoek naar de Leidse werkloosheid bezighoudt. Ook op het sociologisch instituut en op het instituut voor preven tieve geneeskunde is men bezig met werkloosheidsonderzoek. Voor een deel van dit onder zoekswerk heeft het ministerie van sociale zaken een subsidie verstrekt. Een en ander kwarii gisteravond aan de orde tijdens een gesprek, dat de commissie had met direc teur J. G. Schumacher van het GAB. Uit cijfers, die de heer Schumacher daarbij op tafel leg de, bleek dat er in 1975 in totaal ongeveer 8000-mannen bij het GAB zijn ingeschreven en 4000 vrouwen. Deze cijfers hebben dus betrekking op het totaal aan tal ingeschrevenen in ëen heel jaar, en niet op de werkloosheid. Het aanbod van arbeidskrachten (de werkloosheid) bedroeg in 1975 gemiddeld 2527 mannen en 585 vrouwen. Meer dan de helft van het aantal be zette arbeidsplaatsen in het GAB-district Leiden behoort tot de dienstensector, zo bleek ver- der'uit de cijfers. Van het totaal aantal arbeidsplaatsen (70.610) behoorden er vorig jaar 40.420 tot de dienstensector, 23.230 tot de industrie, 2.985 tot de landbouw en 3.975 tot de visserij. In totaal werden er door de werk gevers vorig jaar 998 ontslagaan vragen bij het GAB ingediend. (Een dergelijke aanvraag is niet nodig by ontslag op staande voet en bij ontslag met wederzijds goedvinden). Van de door werk gevers ingediende aanvragen werden er 788 toegestaan, 32 af gewezen en 178 ingetrokken. Door werknemers werden er vorig jaar in totaal 20 ontslag aanvragen ingediend. Daarvan werden er 9 toegestaan, 3 afgewe zen en 8 ingetrokken. In de eerste negen maanden van 1976 dienden de werkgevers 582 ontslagaanvragen in. Daarvan werden er 436 toegestaan, 39 af gewezen en 107 ingetrokken. Het aantal door werknemers inge diende ontslag-aanvragen ligt in de eerste negen maanden van dit jaar al h'oger dan over heel 1975: 28. Daarvan werden er 16 toeges taan, 5 afgewezen en 7 ingetrok ken. De werkloosheid in de eerste negen maanden van dit jaar ligt gemid deld op een hoger peil dan het gemiddelde over 1975. Van ja nuari tot en met september 1976 bedroeg het aantal beschikbare arbeidskrachten gemiddeld 2636 mannen en 728 vrouwen, (tegen zoals hierboven staat, resp. 2527 en 585 in 1975).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21