mi Mali "Feyenoord kan rekenen op vreselijk fanatiek publiek" 'Johannen' niet vrij voor duel tegen Engeland Michels ooit bondscoach? RoyLeysner nieuwe guard Mercasol/L DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 BARCELONA - Het lijkt vrij wel uitgesloten dat Johan Cruijff en Johan Neeskens op woensdagavond 9 februari op Wembley het oranjeshirt in de vriendschappelijke interland tegen Engeland zullen dragen. Indien de KNVB eindelijk eens pogingen gaat ondernemen om het tweetal die avond van Bar celona los te weken - tot nu toe is er vanuit Zeist nog geen en kele initiatief genomen - zal men hoogstwaarschijnlijk op een negatief resultaat moeten rekenen. Luister namelijk maar naar Ri- nus Michels: "In principe heb ik geen enkel bezwaar als Cruyff en Neeskens aan het Neder lands elftal worden afgestaan. Maar zo'n gebaar moet dan niet tegen de belangen van de club Barcelona indruisen. En dat was de laatste keer wél het ge val. Ik was er namelijk helemaal niet blij mee, dat ze werden vrijgegeven voor de wedstrijd Nederland-Noord-Ierland. Wij moesten namelijk drie dagen la ter naar Bilbao. Goed, het liep nu uitstekend af. Barcelona won er van Atletico met 3-1. Dus had er niemand klachten. Maar stel dat we er niet hadden gewonnen, wel, dan was er een vernietigende kritiek ontstaan. Dan had iedereen hier gejam merd van: dat komt door het Nederlands elftal. Wel, je begrijpt nu hoe mijn standpunt is inzake de wed strijd Nederland tegen Enge land. Want ook nu moet Barce lona het weekeinde erop voor de competitie voetballen". Johan Neeskens: "Ik ben er praktisch zeker van dat we tegen Engeland niet mee mo gen doen. Nee, dat kunnen we wel vergeten. Maar aangezien ik altijd dolgraag voor het Neder lands elftal uitkom, wil ik in de toekomst dit soort moeilijkhe den voorkomen. Stel dat ik na dit seizoen bij Barcelona bijte ken, dan laat ik beslist een clau sule in mijn contract opnemen, dat ze me altijd voor het Neder lands elftal moeten vrijgeven". Voorlopig is het echter nog niet zover en daarom zullen beide Johannen ook zaterdagavond 26 maart in de kwalificatiewed strijd voor de wereldkampioen schappen tegen België verstek moeten laten gaan. Rinus Mi- Johan Cruijff chels: "Logisch. Barcelona speelt dat weekeinde immers zelf. Maar men moet mij er niet kwaad op aankijken dat ze er ook in Brussel niet bij kunnen zijn. Had de KNVB het maar be ter moeten organiseren". Trouwens, ik beslis niet of ze wel of niet voor Oranje mogen uitkomen, dat doet het bestuur van Barcelona, al is het wel zo, daf ik een advies geef'. En aangezien de adviezen van Rinus Michels altijd zwaar tel len, zullen Cruyff en Neeskens dus voorlopig uit Oranje blij- Johan Cruyff tenslotte over de mogelijkheid dat zijn vriend George Knobel tot interim- bondscoach wordt uitgeroe pen: "Ik weet er niet veel van. Ik heb er de laatste dagen namelijk geen contact meer met Ruud Krol over gehad". ADVERTENTIE BARCELONA - De kans dat Ri nus Michels in Nederland ooit nog eens bondscoach zal wor den, lijkt bepaald niet uitgeslo ten. Beweerde hij vroeger dat hij een dergelijke functie nim mer zou ambiëren, vandaag- de-dag praat hij heel andere taal. Sterker, het lijkt erop dat hij in de toekomst best wel eens naar deze baan zou willen lon ken. Rinus Michels: .Het blijft name lijk een aantrekkelijke zaak voor een Nederlander om in ei gen land bondscoach te zijn". Om daarna overigens onmid dellijk duidelijk te maken dat hij beslist niet staat te dringen om nu al meteen in Zeist aan de slag te gaan Zolang er in de KNVB geen ■nist in de bestuurskringen heerst, is het echter nogal lastig om bondscoach te zijn. Pas als alles eenmaal goed op poten staat, als er een dergelijk kli maat is geschapen dat de bondscoach optimaal kan func tioneren. Ja, dan wordt het een heel andere kwestie". Stel dat Rinus Michels ooit nog eens in naam van oranje gaat werken, dan hoeft men er niet bevreesd voor te zijn dat hij er op staat dat men hem tot „tech nisch directeur" zal moeten uit roepen. „Titels zeggen me namelijk to taal geen bliksem. Het gaat er als bondscoach alleen om: hoe veel macht heb je. Wat kan je doen? Met wie heb je te maken? En de situatie is pas ideaal als je op leidinggevend niveau met erg weinig, maar wel kwalita tief sterke mensen hebt samen te werken". Rinus Michels: Heksenketel bij elke Espanol-wedstrijd BARCELONA - Maandagmiddag, twee uur, Nou Camp, het gigantische stadion van Barcelona. Rinus Michels en zijn manschappen staan op het punt naar Zweden af te reizen, waar woensdagavond voor de UEFA-cup gespeeld wordt. Maar omdat de generaal in een goede bui is (de 0-0 zondag bij Saragozza viel niet tegen) houdt hij de karavaan nog even op om de Nederlandse pers het werk te laten doen. Over Feyenoords tegenstander Es- panol wil hij evenwel in geen geval spreken. Rinus Michels: „Ik kan in mijn positie onmogelijk over Es pagnol praten. Dit soort zaken ligt in een stad als Barcelona namelijk erg gevoelig. Stel dat Spaanse jour nalisten te weten komen wat ik van Espagnol heb verteld. Wel, dan zou elk woord wat ik heb gezegd later tegen me gebruikt worden. Of ik kan beter zeggen: tegen me mis bruikt worden. Ik moet hier werke lijk ontzettend op mijn tellen pas sen. Want er zijn een paar journalis ten, die constant blijven zoeken hoe ze me kunnen pakken".Na enig aandringen blijkt Rinus Michels overigens bereid om een paar losse opmerkingen over de stadgenoot te maken: „In het eigen stadion komt die ploeg goed uit de verf. Ze doen het de laatste tijd trouwens toch niet slecht. Het elftal zit in de lift omhoog. Verder wil ik nog opmer ken dat ze vrij hard kunnen spelen. Door Rol) Vente De tweede wedstrijd tegen Ein- tracht Braunschweig, die in Barce lona, was zelfs meedogenloos hard. Maar meer wil ik over Espanol niet kwijt. Ik kijk wel uit. Laten we het maar over Barcelona hebben". Tevreden Over de prestaties van de Cruijff- equipe blijkt Rinus Michels tot nu toe redelijk tevreden. „Maar het kan beslist beter. Wat we vooral missen, is een uitgesproken spits, een knaap die de kansen koelbloe dig benut. Natuurlijk ik heb eralies aan gedaan om er eentje te strikken. Maar omdat we er volgens de reg lementen geen buitenlander meer bij mogen hebben, kon ik daar al leen in Spanje voor terecht. Toch vond ik de man die ik nodig had, Quini, de spits van Cyon, een tweede-divisieclub. Die had ons spitsprobleem meteen kunnen op lossen. Maar al wilde Barcelona 50 miljoen peseta voor hem neertellen zo'n kleine twee miljoen gulden dus - Gyon liet hem niet gaan. En dat terwijl Quini zelf desnoods op zijn blote knieën naar Barcelona had willen kruipen". Hennes Weissweiler meende des tijds dat Barcelona helemaal geen spitsprobleem zou kennen als Jo han Cruijff het maar kon opbren gen om in die positie te gaan lopen. Michels: „Luister nou eens, Johan Cruijff loopt al tien jaar niet meer in de spits. Goed, hij duikt er wel eens in op, maar speelt er niet constant. Natuurlijk niet. Terecht niet. Was Johan werkelijk - zoals hij heel vroeger deed - de spits blijven spe len, dan was hij er nu allang niet meer geweest. Ja, dat kan ik je op een briefje geven. Je krijgt in die positie immers de ene opdonder na de ander". Barcelona - Feyenoord zal van avond - vanaf half negen - toch op het hoofdveld van Espanol mogen trainen. Aanvankelijk had het be stuur van de Spaanse club dit nad rukkelijk verboden, omdat het veld een nieuwe grasmat heeft. Maar in een aangevraagd onderhoud met bestuursleden een gesprek waarbij Espanol-trainer Santamaria aan wezig was, loste diplomaat Vujadin Boskov het probleem soepel op. De Joegoslaaf stelde voor om Feye noord dan op gynastiekschoenen of voetbalschoenen zonder noppen eronder te laten trainen. Hiermee ging Espanol spontaan akkoord. Boskov: "De hele kwestie was ei genlijk maar een storm in een glas water." de schuld van Valencia. Want die club heeft de transfermarkt in Spanje volledig verziekt door voor Diarte 60 miljoen peseta's, 2,5 mil joen gulden dus, te betalen aan Sa ragozza. Door de veel te hoge trans fersom - werkelijk, buiten alle pro porties - zijn alle prijzen meteen als een gek omhoog gevlogen. Die ene transfersom beïnvloedde al de an deren Ook die van Quini. Want voor spelers werd ineens het dubbele gevraagd van wat ze waard waren. Een griezelige situatie overigens. Een groot gevaar ook voor het Spaanse voetbal". Want denk nu niet dat de club Va lencia zo rijk is, maar daar zit de een of andere mesjokke aas, een finan cier noemt hij zich, die er een ver mogen in heeft gestoken. De ver enigingen zelf in Spanje kunnen echt geen buitennissige bedragen neertellen. Zelfs een Barcelona niet, terwijl dat toch bij elke thuis wedstrijd op een volle bak kan re kenen". Over dat publiek is Rinus Michels overigens matig te spreken. „Wij hebben zondermeer een slecht pu bliek. Het wil alleen achter de ploeg staan als het loopt. Maar als we rot draaien, nee, dan de toeschouwers van Espagnol. Die gaan altijd 90 minuten als gekken tekeer. Wat er ook gebeurt. Het is er dan ook bij elke wedstrijd een heksenke- tel'Wan die ontstellend fanatieke, ongelooflijk chauvinistische toe schouwers zal Feyenoord ongetwij feld ook veel last hebben. En hoe denk je bijvoorbeeld hoe het pu bliek zal reageren als een Rijsber- gen, die tenslotte spijkerhard is, Je- remias eens flink aanpakt? Jere- mias is de lieveling van het pu bliek". Aan de andere zijde kan je over igens ook uiterst prettige duels verwachten. Want Nico Jansen kan behoorlijk tekeer gaan, maar het centrale verdedigingsduo De Fe- lipa en Aquimo, is eveneens gena deloos. Dat tweetal doet me dan ook altijd denken aan het illustere duo dat Feyenoord vroeger achter had lopen. De heren Laseroms en Israël". Michels: „Hoe denk je dat het publiek zal reageren als Rijsbergen die Jeremias aanpakt?" Verzicht „Maar om op die Quine terug te komen, dat wij hem niet hebben kunnen contracteren, is eigenlijk Ontsteking Tot slot de beide Spaanse Johan nen over Espagnol. Johan I, die op het ogenblik met een ontsteking onder de linkerknie tobt, maar er mee blijft doorvoetballen: „Een temin moet Feyenoord in de vol- sterke ploeg dat Espagnol. Dat ze gende ronde kunnen komen. Als al thuis veel winnen, zegt me niet eens les tenminste normaal verloopt. Al- zoveel - in Spanje verliest de thui- leen gaat het in Spanje zo zelden sploeg zelden - maar dat ze buiten normaal". Barcelona uit vier wedstrijden vier punten pakten, vind ik een hele Johan Neeskens, die tegenwoordig prestatie. Voor Spaanse begrippen geen penalty's meer durft te nemen is dat erg veel. En alleen fysiek omdat hij de laatste tijd drie heeft Maar Sterke elftallen presteren dat. Niet- gemist. „Een paar maanden gele- noord LEIDEN - Het is vrijwel zeker dat Mercasol Leiden op korte termijn de Amsterdam Roy Leysner als nieuwe spelverdeler-guard zal inlijven als vervanger voor Peter de Jong. Peter de Jong speelt dit seizoen nog maar in beperkte mate voor Leiden, omdat hij eigenlijk al met het spelen in de basketbaleredivisie had willen stoppen Het ongeregelde spelen van de geroutineerde Peter de Jong heeft Leiden al een paar maal in moeilijkheden gebracht, reden om al geruime tijd uit te kijken naar een vervanger c.q. extra man. Roy Leysner, 30 jaar oud en lm86 lang, speelde het afgelopen seizoen voor GDL/Blue Stars en daar voor bij het door Hennie Blom geleide Typsoos Lions. Leysner is hierdoor voor zijn toekomstige ploegmakkers Bartolome en Hoeksema geen onbekende, terwijl hij uiteraard ook vertrouwd is met coach Hennie Blom. Hennie Blom wilde de berichten over de komst van Leysner, die al een keer bij Mercasol Leiden heeft getraind, niet bevestigen voordat er vol ledige overeenstemming met Blue Stars was bereikt, maar het afgelopen weekeinde wisten verschillende andere bronnen (oud-coach Perrier van Blue Stars en Rudy van Eyck van LISC/Vak) al te melden dat niets de overschrijving (per 15 december en ingaande 14 dagen later) van Leys ner naar Leiden nog in de weg stond. Het is niet bekend welke Leidse speler eventueel zijn plaats in de hoofd macht zal moeten afstaan wanneer zowel De Jong als Leysner aanwezig zijn: den had Espagnol betere voetbal lers. Die raakten echter gebles seerd. Er kwamen harde werkers voor in de plaats. En met knokken bereik je in Spanje doorgaans meer dan met techniek, dus vind ik het niet zo merkwaardig dat Espagnol nu zulke goede resultaten boekt. Rotterdam moet Feye- toch kunnen pakken". ADVERTENTIE Te winnen in de Nationale Puzxelaktie t.b.v. Nationaal Fonda Beter Leven UfTAPPfC/ D6 HELE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9