Alternatief voor badcentrumplan BBC filmde koopwoede-reisje van Leidse Engelandvaarders Geen bar-dancings in de Zuidduinen Rijnsburger maakte vreemde capriolen 'KROON-PROCEDURE VOORKOMEN' NOORDWIJK - Het gemeentebes tuur van Noordwijk wil geen vesti ging van bar-dancings in de Zuid duinen. Dit blijkt uit het ontwerp- bestemmingsplan voor dit gebied. De voorbereiding van het plan heeft meer dan vijfjaar geduurd. Volgens het nu nog geldende uit breidingsplan 1937 kunnen in vrij wel het gehele gebied van de Zuid duinen in onbeperkte mate hore- NOORDWIJK - Een politiepa trouille signaleerde gisteravond een duidelijk beschonken chauf feur, die met zijn wageh zigzaggend over de Grent reed en daar een aan rijding veroorzaakte met een an dere auto. De politiemannen stel den direct een achtervolging in, maar doordat zij moesten keren, raakten zij de Ford in het op dat moment drukke verkeer kwijt. Een mobilofonisch ter assistentie opge roepen patrouille vond de auto korte tijd later op de Herenweg te rug, rijdend in de richting Katwijk. De dronken bestuurder veroor zaakte heel wat consternatie bij de andere weggebruikers. Tegenlig gers schoten de berm in om de sterk slingerende wagen te ontwijken, terwijl achter de Ford een lange file groeide van automobilisten, die niet durfden in te halen. Ter hoogte van De Krom slaagde de politie er in de man met z'n wagen klem te rijden en tot stoppen te dwingen. De bestuurder bleek een 36-jarige Rijnsburger te zijn, van beroep directeur. Hij werd wegens overtreding van artikel 26, le lid van de Wegenverkeerswet in de cel gezet. cabedrijven van onbeperkte grootte worden gevestigd. Aan deze situatie komt nu een einde. Het ontwerp-plan maakt onder scheid tussen de Koningin Astrid Boulevard en de rest van de Zuid. Het gedeelte van de boulevard tus sen de beide uitmondingen van de Erasmusweg is uitsluitend voor vil- labouw aangewezen. Het daarop volgende gedeelte tot de Beetho- venweg krijgt een bestemming voor meergezinshuizen, hotels en restaurants. De bouwhoogte va rieert van drie tot vijf lagen. In het laatste stuk van de boulevard is een soortgelijke bouw toegestaan, zij het dan kleinschaliger, en ook vil- labouw. In de rest van de Zuid duinen zijn de reeds aanwezige ho recabedrijven geïnventariseerd en als zodanig zijn zij in het ontwerp plan opgenomen. Nieuwe horeca- vestigingen mogen daar niet ko men. Voor bar-dancings zal in de villawijk geen plaats zijn en ook niet aan de boulevard. Wat de villa- bouw betreft, is hier en daar de be bouwingsklasse gewijzigd om meer aansluiting te krijgen op de feitelijke situatie. De Vondelweg en de Catharine van Rennesweg zijn uit het plan ge schrapt. Het eind van de boulevard bij Helmhorst zal een verruiming van het tegenwoordige draaipunt krijgen. Centrumplan Katwijk aan Zee Een tekening van het plan-Van Rhijn2500 m2 winkels en horecaruimtenallen overdekt58 woningen met verschillende gevels en met terassen; hotel met 59 kamers en een vloeroppervlakte van 530 m2; boven-middenin een muziek- en ontmoetingscentrum van 1600 m2 en een verdieping van 1200 m2; en daaronder een parkeergarage voor 150 auto's te bereiken via Wilhelminastraat en Boulevard. Herstel torenuurwerk jubilerende school KATWIJK - Het. toren-uurwerk en de windwijzer van de eerste Kat- wijkse industrie- en huishoud school aan de Jan van Brakelstraat zullen worden gerepareerd. Dat zal gebeuren ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze Katwijkse school. Het werk kost 9000 gulden. Omdat het schoolbestuur daartoe niet voldoende geldmiddelen heeft, heeft het de gemeente om een bij drage gevraagd. Burgemeester en wethouders stellen voor de helft van de köster) (f 4500,-) te betalen. KATWIJK - Als alternatief voor het Geopro- ject dat B en W van Katwijk in het badcen- trum willen verwezenlijken, is het aanne mingsbedrijf Van Rhijn Katwijk bv vlak voordat de gemeenteraad op 25 november al dan niet zijn fiat gaat geven aan dat project met een eigen plan gekomen. Het bedrijf- dat meedeelt zijn kennis, ervaring en man kracht beschikbaar te willen stellen voor bouw-en exploitatie van zijn eigen plan - vraagt de raad in ieder geval aandacht aan zijn plan te willen schenken, naast het door burgemeester en wethouders voorgestelde project. Van Rhijn meent dat daar om drie redenen aanleiding toe is: het alternatief komt overeen met de uitgangspunten ge steld in het Geoproject; in grote lijnen wordt tegemoet gekomen aan de verlangens van degenen die bezwaar hebben ingediend tegen dat project; het is op korte termijn te verwezenlijken. Het bouwbedrijf stelt in een begeleidend schrijven bij het plan dat zijn doel aan de ene kant het creëren van werkgelegenheid is en aan de andere kant een voorstel te maken dat een kroonprocedure moet voorkomen Daarin klinkt door wat al eerder is gesteld door mr. J. van der Plas, raadslid, VVV- voorzitter en tevens commissaris van het bouwbedrijf. De heer Van der Plas is één der indieners van een bezwaarschrift tegen het Geoproiect. Het plan Van Rhijn houdt rekening met de bouw van een hotel met ongeveer zestig kamers op de plaats waar nu ongeveer het houten VVV-kantoortje staat. Bovendien is er plaats ingeruimd voor voorzieningen voor slecht-weer-recreatie, de bevoorrading van winkels e.d. zal geschieden via aan- voerpleintjes, de geplande parkeergarage zal in het alternatief onder de grond komen en er kan een overdekt winkelcentrum ko men dat "de eigen identiteit van elke zaak voldoende waarborgt". De bouwer wil het plan bovendien in éen fase neerzetten ("Het centrum moet een eenheid zijn en is dus alleen als een eenheid te exploiteren. Daarom moet er geen jarenlange gefaseerde bouw zijn met eindeloze opbrekingen, he kwerken en dergelijke"). Van Rhijn bv maakt in- het begeleidend schrijven - waarin het zijn bezorgdheid uit spreekt over het feit "dat Katwijk achter gaat lopen als badplaats" - bekend dat het het te bouwen hotel zal willen verkopen aan Duinholdings bv - Huis ter Duin, een ven nootschap die eigendom van h'et aanne mingsbedrijf is. Van Rhijn is van mening dat een hotel in het centrumplan lonend is, mits het harmonieert met de omgeving en mits de door hem voorgestelde voorzienin gen voor slecht-weer-recreatie maar aanwe zig zijn. ^Zaterdagmorgen, half tien. AI dik een uur is ver streken sinds het luxueuze passagiers schip Norwave tientallen kooplustige Hollanders en Belgen heeft afgele verd in de haven van Huil. De grote aankoms thal is leeg, op drie men sen na; het Leidse gezin Van Oostenrijk. Ze draaien zenuwachtig heen en weer op hun stoelen. Want terwijl de overige passagiers in het winkelcentrum van de grauwe havenplaats al volop hun koopwoede aan het bot vieren zijn, kunnen zij nog niet vertrekken. Hoofdpersonen Vader, moeder en 19-jarige dochter Kitty zijn immers de hoofdpersonen in een bin nenkort uit te zenden BBC- documentaire over de conti nentale koopwoede. En het film team dat de opnames ver zorgt maakt nog steeds geen aanstalten om het gebeuren naar de stad te verplaatsen. De cameraman, de geluid stechnicus, de script-girl, de twee regie-assistenten en de aiiistiek-leider zetten op het pleintje naast de aankomsthal een rustige boom op over wat filmdetails. Inkopen Het Leidse drietal wacht onge duldig af. Koffie is er niet. De loketten zijn al gesloten. Me vrouw Van Oostenrijk zegt dat ze bij vorige bezoeken aan Huil rond dit tijdstip al volop inkopen deed. Kitty (over een paar weken stapt ze in de hu welijksboot) maakt zich er zorgen over dat ze niet vol doende tijd zal hebben om op haar gemak een paar trouw schoenen uit te zoeken. Haar vader toont het meeste begrip voor de situatie. "Een film maken is nu eenmaal een kwestie van onderling over leg", zegt hij berustend. Al is het natuurlijk wel jammer dat het allemaal zolang moet du ren. Het valt niet mee om een ster te zijn". Trouwschoenen Zondagavond, half tien. Het passagiersschip is bezig aan de terugtocht. In de recreatie zaal aan boord van de Nor wave zit het Leidse drietal, vermoeid maar voldaan on deruit gezakt, nippend aan een dranken. In de slaapca- bine staan de koffers, boor devol Engelse koopwaar. De Leidse "filmsterren" zijn toch aan hun trekken kunnen ko men. Alleen Kitty is niet kun nen slagen voor haar trouw schoenen. Voor de rest wordt er niets gemist. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. qet eerste wat de familie Van oosten rijk deed na aan komst thuis was het uitpakken van alle koffers. Om wille van de foto stalden ze een deel van de overzeese „buit" uit op de keukentafel. Schoenen, mosterd, thee, snoep, speel goed, scheerspul len, cosmetica en vleeswaren. Meegevallen "We hadden er aanvankelijk een hard hoofd in", zegt me vrouw Van Oostenrijk" we zagen onze kerstinkopen al de mist in gaan door al dat ge- film. Maar achteraf bekeken is het ons toch meegevallen. Wat ons betreft mogen ze ons nog-eens filmen." Het Leidse trio keek uiteinde lijk toch voldaan terug op het filmdebuut, dat vooral de eer ste dag erg veel begrip en ge duld vergde. Dat begon al bij de eerste filmmeters die in Leiden werden opgenomen. Om het vertrek van het koop grage Sleutelstad-gezin in beeld te brengen werd de Leidse auto voorgegaan door een film wagen, met in de ach terbak een cameraman die vanuit die ongebruikelijke positie een stuk film schoot. Maar de scène lukte uiteraard aantal in één keer. Het lang zame ritje door de Merenwijk moest een paar keer worden herhaald, tot ongenoegen van een aantl automobilisten dat er mét de auto niet langs kon. Het was het eerste voor proefje van de Engelse ma nier van werken. Overal de tijd voor nemend en zelfs niet zenuwachtig wordend van het on-Engels aandoende ge toeter van ongeduldige au tomobilisten. Daarna naar Rotterdam, waar nog wat opnamen werden gemaakt van het inschepen. En ook 's avonds aan boord was het BBC-team van de partij om het Leidse trio te volgen. Zaterdagmorgen werd de aankomst in Huil ge filmd. Daar iegde Leidenaar Van Oostenrijk een "rijvaar- digheidsproef' af. Het BBC- team namelijk wilde per se een opname maken in zijn rij dende auto. Naast de drie Hol landers moest er in de mid delgrote auto dus ook nog een cameraman en een belich tingstechnicus bij, die door het gebruik van de felle film lamp normaal rijden bijna onmogelijk maakte. Vriende lijk gemopper bij de Leide- naars, excuses van Engelse zijde. Grauw Op maar weer naar de volgende lokatie. Huil, de 200.000 in woners tellende havenstad; met onder meer een omge bouwd kasteel als gevangenis van Engelands zwaarste jon gens; met opmerkelijk veel woonwijken waar armoe troef is; met een grauw en onver zorgd havengebied; met een station waar de arm sten van de stad doelloos hun dagen doorbrengen; met veel vrien delijke mensen. Aantrekkelijk ook om er inko pen te doen. Met prijzen d!e er nog lager liggen dan bijvoor beeld in Londen, dat deson danks (vanwege de veel kor tere en dus veel goedkopere oversteek per boot) meer in trek is bij de van de waardeda ling van het pond profite rende buitenlanders. Maar de drie Leidenaren, die al eerder in Huil inkopen deden, prefe reren het havenstadje van wege de gezelligheid. Zaterdag kwamen ze er nauwe lijks aan toe uitgebreid te gaan snuffelen in al die win keltjes en warenhuizen, waar ze bij andere bezoeken (ze gaan twee keer per jaar) wel hun inkopen deden. Hel grootste gedeelte van de dag dwaalden ze rónd in het in- mens grote warenhuis Binns, een soort dubbeldikke Bijen korf. Steeds achtervolgd en geïnstrueerd door het BBC- team, dat op elke van de vijf verdiepingen- de Hollandse "filmsterren" een stukje liet acteren. s 1 Dat waren dan kleine tweege sprekjes met een BBC-tv- verslaggever, met als hoofd thema steeds het opvallende- prijsverschil, uitgevoerd in talloze variaties Van ver baasd uitroepen dat iets spot goedkoop is tot en met het kopen van "abnormale" hoe veelheden, zoals dat het geval was bij de potjes extra pittige mosterd, waarvan de Leide naren er elf in hun karretje deponeerden. Ze speelden het spel gewillig mee, zonder echter omwille van het filmsfeertje dingen aan te schaffen die ze niet van plan waren te kopen. Waar mee ze de BBC-smaakmakers tegengas gaven met hun Hol landse nuchterheid. De filmopnamen trokken in het warenhuis veel bekijks, meer zelfs nog dan de kerstman die zich op een vaste stek in het gebouw had geïnstalleerd, waar kinderen tegen betaling zittend op zijn knie gefotogra feerd konden worden. Hal verwege de middag - de drie uit Leiden waren toen al vijf uur aan één stuk op de been - werd er een pauze ingelast en kon men wat op adem komen. Daarna trok men nog even de stad in. Geen radio's Intussen sprak ik in het waren huis Binns met verkoopdirec-1 teur John Corlett. Hij vertelde dat hij dagelijks, nu al een paar maanden lang, groepen van zo'n dertig a veertig Ne derlanders in zijn zaak krijgt die het hoofdzakelijk hebben gemunt op cosmetische arti kelen, kleding, schoeisel, whiskey en aardewerk. "Hoofdzakelijk ook in Holland gangbare produkten". aldus Corlett, "maar bijvoorbeeld geen goedkope radio's of tv's. Ze nemen alleen mee wat ze gemakkelijk naar het schip kunnen vervoeren". In ver band met de overzeese inva sie zijn er bij Binns inmiddels wat "buitenlanders" in dienst genomen die de kopers uit Nederland, België en Duits land te woord kunnen staan. Zaterdagavond verhuisde de familie Van Oostenrijk van Huil naar het 80 km verder op gelegen York, waar ze met nog een groot aantal Neder landers te gast waren op een middeleeuws feestje, waar met de hand gegeten werd van houten borden en over vloedig wijn gedronken uit tinnen bekers. In het grote gildehuis, waar wat kaarsen voor een schaarse verlichting zorgden, werd de Nederlandse kolonie vertroe teld door luchtig geklede jonkvrouwen en kon men een dansje maken (rond sluitings tijd werd dat uiteraard de po lonaise) op 20-eeuv streelmuziek. Voordat het feestje een hoogtepunt be reikte vonden de drie het wel letjes. Moe van de inspan nende filmopnamen zochten ze voortijdig hun bed op. Want zondag was er nog een filmdag. York De laatste beelden voor de in to taal 4000 meter lange film (wordt ingekort tot een kilo meter) werden gemaakt in York, waar opnamen werd gemaakt van de Nederlanders die daar hun inkopen hebben gedaan. Toen dat er eenmaal opzat kon de familie Van Oos tenrijk eindelijk doen waar ze zelf zin in hadden. Museum Zo verzeilden ze in het wereld beroemde spoorwegmuseum in York, een geliefd uitstapje van statisticus Van Oosten rijk, die helemaal weg is van alles wat met de spoorwegen te maken heeft. Thuis heeft hij op zolder ook en prachtige baan aangelegd. Op de terugweg, op een rustige Noordzee, werd er nog even nagekaart over het door de North Sea Ferries georgani seerde winkelreisje (kosten f 199 per persoon). Globaal kan worden gesteld dat op bijna alle gekochte produk ten gemiddeld zo'n dertig procent prijsverschil is. Met uitzondering van veel soorten thee, die soms vier keer zo goedkoop zijn en de cosmeti ca, die in de meeste gevallen bijna drie keer zo goedkoop Uitje Voor de familie Van Oostenrijk leverde de oversteek naar het goedkoopste eiland weinig winst op, na aftrek van de overtochtkosten. "Daar heb ben we het ook niet voor ge daan", vertelde mij mevrouw Van Oostenrijk, die wat Ne derlandse pnjskranten had meegenomen om te kunnen vergelijken. "Doordat we zo goedkoop heb ben kunnen inkopen hebben we het geld voor de overtocht, die wij als een uitje zien, uit gespaard. In feite hebben we dus een gratis reisje naar En geland verdiend". Video-tape Zeven december wordt de film, die in totaal 50.000 gulden heeft gekost, uitgezonden door de BBC-televisie. Via een video-tape zullen ze er daarna ook in Leiden van kunnen meegenieten. Het is het enige presentje dat ze aan hun filmavontuur' hebben overgehouden. "We waren niet-betaalde filmsterren, maar toch hebben we hijt graag gedaan", zeggen ze.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4