Bij opknapbeurt wordt helft AZ ziekenhuis nieuw Motie keurt stemgedrag Van Aken af STADSKANTOOR KOMT ER Schetstekening "plan D": Vervangende nieuw bouw in Leiden is beperkt mogelijk DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 'j LEIDEN - Het, veelomstreden plan om het Academisch Ziekenhuis in Leiden op hèt bestaande terrein te vernieuwen, voorziet voor bijna de helft in nieuwbouw. De rest van het plan bestaat uit het opknappen van de bestaande gebouwen, die door middel van gesloten verbindingen aan elkaar en aan de nieuwe bebouwing gekoppeld zouden moeten worden. Een en ander blijkt uit een schetstekening van dit plan D, die afgelopen vrijdag de ministerraad deed besluiten een definitieve beslissing over het toekomstige academisch ziekenhuis uit te stellen tot uiterlijk 1 maart 1977. De bedoeling is dat de schetstekening, voorzien van gegevens over ligging, indeling, toegangswegen, investeringen e.d., zo spoedig mogelijk wordt toegestuurd aan de bestu ren van het academisch ziekenhuis de universiteit en de gemeente Leiden. Hun zal worden gevraagd vóór 1 februari hun standpunt over plan D kenbaar te maken. Daarna zal de ministerraad een definitieve beslissing nemen over dit plan D en het zg. plan C, dat behelst de bouw van een compleet nieuw ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande complex langs de Wassenaarseweg. éwm* *2 +A- r 'viV'.' v JL i JSj:'4 Zoals beken»! hebben de i teit en het academisch ziekenhuis al voor dit laatste plan gekozen, terwijl de gemeente haar voorkeur heeft uitgesproken voor een nieuw ziekenhuis op het bestaande zie kenhuisterrein. Toen was echter nog niet bekend dat er in Den Haag ook gedacht werd aan het zg. plan D incasu het opknappen van het be staande ziekenhuis. Binnen het kabinet bestaat hier over sterke verdeeldheid. De mi nister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) en Dui- senberg (Financiën) voelen het meest voor plan D, terwijl de minis ters Vorrink (Volksgezondheid en Milieu) en Van Kemenade (Onder wijs en Wetenschappen) sterke voorkeur hebben voor plan C. Argumenten Dit tekeningetje laat zien hoe in plan D een bestaand gebouw (rechts) en een nieuw gebouw met elkaar worden verbonden. Op die manier ontstaat er, vol gens de samenstellers van plan D, een aaneengesloten complex (algemeen wil men af van het bestaande paviljoensysteem van verspreid staande gebou wen). PLAN D Dit is de schetstekening van plan D, die afgelopen vrijdag onderwerp van gesprek was in het kabinetsberaad. Onder de Plesman, rechts het stationrechtsboven de Rijnsburgerweg en boven de Wassenaarseweg. Het verticaal gearceerde gedeelte is nieuwbouw op het sportter rein naast het Legermuseum. Rechts daarvan en erboven ligt de bestaande bebouwing (de cijfers geven globaal het aantal vierkante meters vloeroppervlak aan). De twee pijlen links en rechts geven de twee toegangswegen aan. De omcirkelde letter H bovenaan de tekening betekent herbestemming van bestaande ziekenhuisgebouwen. Naast het polikliniekgebouw helemaal rechtsboven, ligt (links daarvande huidige (auto-) ingang van het academisch ziekenhuis. Uiterst links, tegen de Wassenaarseweg aan, is het plan C geprojecteerd, dat voorziet in een compleet nieuw ziekenhuis. plan aan de universiteit, het AZL en de gemeente kenbaar worden ge maakt. De belangrijkste daarvan zijn: het ziekenhuis zou tegen de spoordijk en dus dicht bij het sta tion en het openbaar vervoer ko men te liggen; er zou geen enkel gebouw ge sloopt hoeven te worden; DE fasering van dit plan (realise- DOOR van het bestaande zie- gebouwd dan bij het plan C. ring in fasen) zou soepeler zijn dan kenhuisterrein gebruik te maken Uit de schetstekening blijkt verder van plan C; hoeft er geen bestemmingsplan dat er gedacht wordt aan twee toe- HET plan is minstens 50 miljoen gewijzigd te worden (in het geval gangwegen, namelijk één voor het gulden goedkoper dan een nieuw van een nieuw ziekenhuis naast het' openbaar vervoer achter het station ziekenhuis (kosten: 450 miljoen); bestaande complex wel); en één voor het overige verkeer er zitten 1000 manjaren meer door dit plan kunnen er op het zg. vanaf de Plesmanlaan, even voorbij werk in dit plan, omdat het arbeid- Leeuwenhoek-terrein tussen de het Motorhuis. Wat de hoogte van sintensiever is (dus meer werkge- Wassenaarseweg en de Plesman- de bebouwing betreft wordt er ge legenheid); laan 600 woningen meer worden dacht aan gemiddeld 4 bouwlagen. De bedoeling is dat er in plan D zou moeten worden begonnen met de bouw van het nieuwe gedeelte op het sportterrein aan het Piet Paalt- jenspad naast het Legermuseum. Hierin zou dan alvast een deel van het ziekenhuis kunnen worden on dergebracht, waarna het opknap pen van de bestaande bebouwing ter hand kan worden genomen. Het resterende gedeelte van het be staande ziekenhuis (ongeveer de helft) zou vervolgens een universi taire bestemming kunnen krijgen (bijv. voor de faculteit sociale we tenschappen). Tot dit gedeelte be hoort ook het nog niet zo oude poli kliniekgebouw aan de Wassenaar seweg, zo blijkt uit de schetsteke ning van plan D. In kwestie kweekreactor Beijen: motie LEIDEN - Het PPR/D'66- raadslid Beijen heeft in de Leidse gemeenteraad gistera vond een motie van afkeuring ingediend, gericht tegen we thouder Van Aken, omdat die zich niet met kracht heeft verzet tegen het Franse kweekreac torproject Super-Phénix. Naar het oordeel van Beijen zou de Leidse wethouder verzuimd hebben om in vergaderingen van de gezamenlijke elektrici teitsbedrijven in Zuid-Holland (EZH) en van de samenwer kende elektriciteitspróduktie- bedrijven (kortweg SEP) zich te richten naar een in 1973 door de Leidse raad aanvaardde motie, waarin men zich uitsprak tegen de ontvikkeling van een snelle kweekreactor. Ging het toen om het zogenaamde Kalkar project, nu betrof het het Franse kweekractorproject Super- Phénix. In september kwam deze kwes tie aan de orde in de vergader ing van de EZH. De Leidse we thouder stemde bij die gele genheid voor een voorstel om zich - wat betreft de kernener- gieproblematiek - te richten naar de uitspraak die de Tweede Kamer enkele dagen la ter zou doen. Het voorstel werd met 5-3 aangenomen. Zou Van Aken hebben tegengestemd - zo is de theorie van Beijen - dan was de uitslag 4-4 geweest en had de "tegenstem" van voor zitter Eijsink de doorslag gege- In dat geval zou de EZH- vertegenwoordiger in de verga dering van de SEP enkele da gen later, als standpunt moeten hebben verkondigd dat de EZH in meerderheid tegen het Super Phénix-project is. Een dergelijk standpunt had volgens Beijen van grote betékenis kunnen zijn, omdat in dat geval van de 11 of 12 aanwezige vertegew- noordigers er 5 tegen waren geweest. Bouwbesluit Beijen betichtte Van Aken gis teravond van onjuiste medede lingen, toen hij tijdens de vorige raadsvergadering had gezegd, dat het slechts om een voorbe reidingskrediet ging. "Door de SEP is op 23 september een bouwbesluit genomen", aldus Beijen, "en een brief bevestigt dat". Ook het excuus dat Van Aken te weinig tijd zou hebben gehad om commissie of raad nog te raadplegen werd door Beijen van de hand gewezen. "Er was voldoende tijd", aldus Beijen", en Van Aken wist heel goed welke uitspraak de raad in 1973 had gedaan". Kritiek was er ook van CDA-er Driessen en CPN-er Hoeven. Driessen vond, dat de commis sie of de raad zeker gekend had moeten worden in het stand punt van Van Aken. Mede na mens de WD diende hij een motie in, waarin wordt be treurd, dat dat niet is gebeurd. Driessen zei de kritiek van Beijen op Van Aken te onder schrijven, maar zijn motie niet te kunnen steunen, omdat daarin tevens een uitspraak is vervat tegen het gebruik van kernenergie. "En de grootst mogelijke meerderheid van mijn fractie is voor het vreed zaam gebruik van kernener gie", aldus Driessen. Hoeven constateerde dat Van Aken heeft gehandeld in flagrante tegenspraak met de uitspraak van de Leidse raad en kondigde aan, zowel de motie-Beijen als de motie-Driessen te zullen steunen. Opmerkelijk De motie van afkeuring van coalitiepartner PPR/D'66 tegen Van Aken was voor PvdA- fractieleider Meijer aanleiding te vragen om een schorsing. Tijdens die schorsing liet Meijer blijken de motie niet te zullen aanvechtbaar steunen, omdat Van Aken vol gens hem niet meer had gedaan dan de beslissing te leggen waar die thuishoort: bij regering en parlement. Beijen vond het opmerkelijk, dat Van Aken nu meent dat kernenergie geen zaak voor gemeente of provin cie is, terwijl hij het in 1973 wel nodig vond inhoudelijk over het Kalkar-project te praten in de Leidse raad. PvdA-er Groos vond dat ook wanneer Van Aken tegen Super-Phénix had gestemd, hij de verantwoordelijkheid voor de beslissing bij de regering had kunnen leggen. Wethouder Verboom en het raadslid Ko ning vonden de motie-Beijen te zwaar, en achtten het betoog van Beijen voldoende. Na de schorsing diende Beijen de mo tie in waarin opnieuw een uit spraak wordt gedaan tegen de snelle kweekreactor. Verder wordt het stemgedrag van Van Aken afgekeurd en voorgesteld het standpunt van de Leidse raad ter kennis te brengen vn de EZH, de SEP en het parlement. Aan de stemming over de motie kwam de raad gisteravond niet toe. Aantal parkeerplaatsen strijdpunt in raad LEIDEN - De overgrote meerderheid van de Leidse raad (29-4) is gisteravond akkoord ge gaan met de bouw van een stadskantoor aan de Langegracht. In dit "tweede stadhuis" zullen na voltooiing - waarschijnlijk half 1978 - 280 gemeenteambtenaren gehuisvest kunnen worden, waardoor een oplossing is gevonden voor de ruimteproblemen waarmee de ge meente al geruime tijd kampt. De kosten wor den geraamd op bijna vijftien miljoen gulden. De discussie in de raad betrof gisteravond met name de vraag of de ambtenaren zich over de plannen hebben kunnen uitspreken en het aan tal parkeerplaatsen, dat rondom het nieuwe gebouw zal moeten komen. PPR/D'66-raadslid Van Oosten en PSP-collega Van de Zande von den dat de plannen voor het gebouw "over de hoofden" van de ambtenaren heen gemaakt waren. Van Oosten wees op de ingrijpende stap, die de verhuizing voor het personeel be tekent, en vond het een tekortkoming, dat de ambtenaar niet naar zijn mening was gevraagd. Wethouder Van Dam merkte op, dat vanuit het ambtelijk apparaat steeds is gehamerd op een verbeterde huisvesting, en dat er in totaal al vijftien plannen zijn gemaakt. Van Oosten vond dat antwoord niet erg bevredigend en onthield zich evenals zijn partijgenoot Beijen van stemming. Van de Zande stemde uiteinde lijk toch voor. Vanuit de CDA- en de WD-fractie kwamen bezwaren tegen het feit, dat er rondom het nieuwe stadskantoor niet meer dan zeventig parkeerplaatsen zullen worden aangelegd. Van Zijp (CDA) Vond dat het gebouw ook met de auto goed bereikbaar zou moeten zijn. Hij LEIDEN - Nieuwbouw op de plaats van woningen, die in zo'n slechte staat verkeren, dat ze niet meer ge renoveerd kunnen worden, kan in Leiden slechts op beperkte schaal. Dat antwoorden B. en W. van Lei den op vragen die gesteld zijn door het CDA-raadslid Ham. Aan de haiid van een aantal complexen in Leiden waar deze "vervangende nieuwbouw" zal plaatsvinden komt het college tot de conclusie, dat een woningverlies van gemiddeld 33 pet. optreedt. Dat moet voorna melijk door nieuwbouw i7i de open plekken" worden opgevangen. Het verlies in complexen waar de woningen nog wel gerenoveerd kunnen worden is aanmerkelijk minder. In- Leiden zijn sinds 1 ja nuari 1974 1165 woningen gereno veerd of zijn op het ogenblik onder handen. Het totale woningverlies bedroeg 77 woningenongeveer 7 procent.B.en W. verwachten dat dit percentage in de komende jaren ho ger zal komen te liggen. Dat schrijft men onder meer toe aan de nood zaak om in een aantal buurten sommige woiiingen te verwijderen om op die manier het woonmilieu te verbeteren. Verder wil men bij elk complex overgaan tot enkele verhe lingen (het samenvoegen van twee kleine tot één grote woniyig - red.) voor de huisvesting van grote ge- Op de vraag hoe lang het duurtvoor de eerste woningen gereedkomen in de Stevenshof zeggen B. en VV. dat dat op zijn vroegst anderhalf jaar na de vaststelling van het globale bestemmingsplan is. Die termijn geldt volgens het college ook voor bouwplannen in Leiden-West, Meerburg en de Coebel. Wat betreft de bouw in open plekken" in de binnenstad zegt het college, dat in de eerstkomende tijd de verschil lende lokaties bekeken zullen wor den. Afgewogen zal worden of de "gaten" zullen worden bestemd voor woningbouwwijk- en groen voorzieningen of voor werkgele genheid. De mogelijkheid om in be paalde lokaties nieuwe arbeid splaatsen te scheppen of bestaande te behouden is volgensB.en W. mede afhankelijk van de vraag in hoe verre er sprake is van arbeidsinten sieve bedrijven. Het Leids college deelt verder in antwoord op CD A-vragen mee, dat Leiderdorp, Leiden, Oegstgeest en Voorschoten nog geen standpunt bepaald hebben over de aanleg van het deel van Rijksweg 11 tussen Rijksweg 4 Burgerveen-Voorburg) en Rijksweg 44 (Burgerveeti-Was- senaar).Datzal pas gebeuren als de resultaten bekend zijn van een on derzoek van Rijkswaterstaat naar de gevolgen van aanleg van de weg voor de verkeersstromen in de Leidse regio. Tenslotte geeft het college informa tie over een aantal zaken betref fende de Stevenshofjespolder. Zo blijkt dat de waarde van de gron den, die de gemeente daar in haar bezit heeft de zes miljoen gulden is gepasseerd. En bovendien, dat alle eigenaren en pachters in het gebied inmiddels zijn gevraagd om hun grond te verkopen of de pacht te beëindigen. ADVERTENTIE. Vijfduizend MOni\a gulden voor Zeg Mona-man. Heb je nog een beker van die verrukkelijke, nieuwe MAGEREBULGAARSE YOGHURT? Welk een lekkerte! stelde zich achter het standpunt van de direc teur Gemeentewerken, die honderd parkeer plaatsen nodig oordeelt. Houtman (SGP/GPV) diende later een voorstel van die strekking in, mede-ondertekend door Van Zijp (CDA) Van Duijn en Kuijers (beiden WD). Die motie werd met 17 tegen 18 stemmen verworpen: Van Zijp pleitte verder voor de bouw door een Leidse aannemer en het bestenimen van vrij komende panden aan de Boommarkt, Hooi gracht en Breestraat voor de werkgelegenheid en niet voor woningbouw. In tegenstelling tot Van de Zande, die dat laatste punt juist wel bepleitte. Tenslotte kwam WD-er Van Duijn nog terug op het volgens hem onvoorstelbaar lage aantal parkeerplaatsen. "Het betekent een gevaar voor het economische gebeuren in de naaste omgeving", aldus het liberale raadslid. ADVERTENTIE -- Exakt. De vraag naarde nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT overstelpt. Ouderwets-dik, toch vet-arm en heerlijk heerlijk. Wat wil men nog méér? Je zuivelste gezondheid voor79ct.de halve liter. Harmoniekapel LEIDEN - De Katholieke Leidse Harmoniekapel heeft een bijdrage van 500 gulden ontvangen-van het Anjerfonds Zuid-Holland. Door deze gift is de harmoriiekapel in staat verschillende instrumenten aan te schaffen die hard nodig zijn. Op zaterdag 27 november geeft de Katholieke Leidse Harmoniekapel een donateursconcert in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare. Aan dit concert werken mee: de af deling Muziek, de drumband en de majorettes. Ook wordt meegewerkt door de big-band Benvenuto New Formation uit Voorschoten. De aanvang is om 20.15 uur en gra tis toegangskaarten kunnen afge haald worden bij Van Zijp, Haar lem me rsriaat 279:Leideru^^^^ Meer Leids nieuws op pagina 17 PPR/D'66 en PSP tegen autorally LEIDEN - De PPR/D'66- raadsleden Beijen en Van Oosten, alsmede het PSP-raadslid Van de Zande hebben zich gisteren in de Leidse raad verklaard tegen een subsidièring door de gemeente van de "politiesterrit", die volgend jaar zal worden gehouden ter viering van het 50-jarig bestaan van de Leidse Politie Sportvereniging Volgens Beijen bestaat er geen be zwaar tegen de andere evenemen ten, maar is men tegen een autoral ly, omdat daarmee energie wordt verspild, en het een gevaar kan be tekenen op de openbare weg. Burgemeester Vis benadrukte dat het hier niet om "hardrijderij" gaat, maar om het oplossen van een aan tal vragen en problemen door de deelnemers. Bovendien zou de subsidièring volgens de burge meester alleen worden gebruikt voor de festiviteiten na afloop van de sterrit. Overigens ging de Leidse raad in overgrote meerderheid ak koord met de verlening van een ga rantiesubsidie van f38.600.-. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3