CDA: college in Leiden solt met woningzoekende Bankrekeninghouders: Waarom u de 9 cijfers op uw bank giroformulier met mag vergeten. Kritiek van oud-wethouder LEIDSE KANTONRECHTER Een heer van stand, aan lager wal geraakt Zakennieuws ^^hènséITI SPORT J \foorkom problemen voor u en voor ons. Vergeet de 9 cijfers niet. DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 LEIDEN - "Het Leids college verdient een motie van af keuring en het wethouderskoppel "wonen" een motie van wantrouwen". Dat zei gisteravond CDA-raadslid en oud wethouder Ham in de Leidse gemeenteraad ter afsluiting van een stroom van kritiek op het woningbouwbeleid, dat B en W van Leiden voeren. Sprekend over de onlangs aan genomen resolutie van PvdA, PPR en D'66, waarin onder meer staat dat niet voor 1 januari 1979 een globaal bestem mingsplan voor de bebouwing van de Stevenshofjespolder mag worden aangeboden aan de raad, zei hij: "Het is schandelijk, dat op deze bepaalde passages in de volkshuis- wijze met de Leidsè woningzoe kenden wordt gesold. Zij zijn de dupe geworden van een kleine groep dwarsliggers. Ik heb respect 'estingsnota over de Stevenshof. "De kleine club PPR en D'66 komt in opstand tegen de grote PvdA - collegecrisis dreigt - gefluis- voor het ijveren van milieubewuste terd werd dat wethouder Ooster- groepen, maar ik kan mij niet stellen, dat zij het voor hun geweten kunnen verantwoorden om het be houd van een stukje natuurgebied te stellen boven oplossing woningnood", aldus Ham. Volgens het CDA-raadslid is er de afgelopen jaren door het Leidse col lege een voortdurende vertragings tactiek gevolgd, die er steeds op ge richt was om in de Stevenshofjes polder geen woningen te hoeven bouwen. "De vertraging in het uit brengen van de Volkshuisves tingsnota heeft nu al tot gevolg, dat in 1979 en 1980 zeker 1000 wonin gen minder beschikbaar zullen komen dan nodig geacht wordt voor de Leidse woningzoekenden. En dat is dan volledig te wijten aan dit college". Spelletje Ham herinnerde de raad eraan, dat hij er al in 1974 op had aangedron gen het jaar daarop een besluit te nemen over de bebouwing van de Stevenshofjespolder. omdat de Stevenshof al begonnen had gemeente daar toen reeds bijna alle *en zÜn. "omdat nu reeds gronden in bezit had. Verder wees hij op het feit, dat volgens de volks huisvestingsnota, die hij als we thouder in 1974 uitbracht, al in 1978 begonnen zou moeten worden met uitstel met het oog op het aantal Ham: "Woningzoekenden de du- sloten van de Stevenshof', aldus Ham, die constateert dat toen de tegenstan- de dors aan het werk gingen. "Er verschenen commentaren en de de werkgróep milieubeheer en van de werkgroep stadsontwikkeling en verkeer van PPR, PSP en D'66, die verdacht veel op elkaar leken", aldus de CDA-woordvoerder die een duidelijk verschil van opvat ting constateert tussen de wethou ders Waal (Ruimtelijke Ordening) en Verboom (Volkshuisvesting). Gat Hij wijst erop, dat Waal zich in sep tember wel uitsprak voor een be bouwing van de Stevenshof, maar niet over het tijdstip waarop de bouw zou moeten beginnen. Daar entegen had wethouder Verboom in augustus tijdens een informatie bijeenkomst in de Burgerrzaal al gezegd, dat de ontwikkeling gat in de woningbouwproduktie dreigt" "Later op de avond verduidelijkte hij", volgens Ham, "zijn standpunt nog eens door te stellen, dat verder Hel is tien uur 's avonds, een stoeprand in Sassenheim. De 'oude S. uit Hillegom zit daar voorovergebogenzich af te vra gen hoe hij thuis, in Hillegom moet komen. Dan stopt er een politie-autoSmoet mee en mag een nachtje "zitten Niet op een stoeprand, maar vi de gevan genis. Vele maanden later, maanda gochtend. Een oude man loopt, ietwat strompelend, naar het hekje van de kantonrechter. De parketwachter zet attent een stoel voor hem klaar. De ver dachte S. groet de kantonrech ter. de officier van justitie en de griffier uiterst beleefd. Hij draagt een wandelstok en een aktetas bij zichVeel in hem doet verraden dat hij een heer van stand is. die helaas wat aan la ger wal is geraakt Hij geeft als beroep op: handelaar in grond in hel buitenland. En passant vertelt hij in die functie voor een bedrag van 270.000 gulden te zijn opgelicht. Hoe was hij die avond op dat trottoir in Sassenheim beland? Het betoog van S. is uitvoerig, doch vol overtuiging van on schuld. Die dag was hij naar zijn raadsman" geweest - ié mand van het wetswinkeltje in Leiden. Maar daarvoor al had hij zijn enkel verstuikt. Na het bezoek aan de raadsman ging S. naar een restaurant"Ik heb er een whiskey, misschien twee. gedronkengegeten en ik dacht: als ik blijf zitten, gaat die voet wel minder pijn doen". Maar de pijn bleef en S., hoewel finan cieel krap bij kas - "de cheque van mijn maandgeld was nog niet binnen" bestelde een taxi. Tegen de chauffeur zei hij: "Rij me voor twintig gulden in de richting Hillegom, waar ik woon". De taxichauffeur vol deed aan dat v'erzoek en in Sas senheim meldde hij eenvoudig: "negentien gulden tachtig". S.: "Stop", zei ik, "is hier een bus halte"? Het was te laat om er gens aan te bellen "en iemand om een stoel te vragen". S. ging op de stoeprand zitten en even later stond een politie-auto voor zijn neus. Lezing van de politie: "De man zat voorovergebogen op het trot toir en gaf onsamenhangende antwoorden. Zij adem riekte naar alcohol en hij had een waggelende gang. Wij moesten hem ondersteunen en helpen bij het instappen in de auto. In be lang van zijn eigen veiligheid hebben we hem meegenomen" Lezing van S.: "Ze vroegen: wie bent u. Ik zei: S. Toen zeiden zij: ah, S Ze kenden me omdat,ik een klacht heb ingediend tegen een politieagent in Hillegom. Dat wordt ook een rechtszaak Ik moest mee en ze stopten me in het hok. De volgende dag zei ik tegen die agent: zie ik eruit als iemand, die laveloos is ge weest"? En er ontstonden problemen, want S. be weerde 25 gulden te missen. Dan slaat de kantonrechter, mr. Van Dijke, het dossier S. op. S. blijft beleefd, een heer, aan la ger wal geraaktEen handelaar in grond in het buitenland, die helaas op het ogenblik niet werkt, omdat een rechtszaak in Haarlem te veel van zijn tijd vergt. Hij zegt: "Ik drink af en toe whiskey. Maar op de Ameri kaanse manier, dus met gewoon water". Kantonrechter: "En destijds in Amsterdam dan"? S.: "Dat was een black-out". Kantonrechter: "In Brussel bpnt u ook al eens aangehouden" S.: "Dat was allemaal heel vreemd". Kantonrechter: "En u hebt ook al eens drie weken gevangenis gehad". S.: "Nee, dat was hechtenis". Kantonrechter: "En er loopt ook nog een recente zaak in Amster dam". S.: "Nee, die is geseponeerd". En zo gaat dat een tijdje door, totdat S. een geneesmiddel laat zien. De kantonrechter zegt: "Als u dat gebruikt en u drinkt toch alcohol, krijgt u toch de zelfde verschijnselen"De offi cier van justitie krijgt het woord en wordt éénmaal ver- de oplevering van de eerste 300 400 woningen, en vervolgens elk jaar 600. ingzoekenden niet verant woord was. De procedure voor be bouwing van de Stevenshof had al ontwaardigd, ttoch op be schaafde wijze door S. onder broken "Ik ben geen alcoholist". De kantonrechter: "Het komt er op neer. als ik u een geldboete opleg, kunt u minder drinken". Boete: twintig gulden. SVan mijn AOW kan ik me niets permitterenIk zit te wach ten op die 270.000 gulden. Plus de rente". S.: gaat staan en dan weer zit ten. Hij lijkt niet meer bij het hekje weg te krijgen. De kanton rechter geeft hem het laatste woord. S., op vertrouwelijke toon: "Nu even als mens tegen over mens. Met die spanning die ik heb, is een glas whiskey voor mij de aangewezen weg". De kantonrechter: "Maar er zijn ook andere drankjes" S.: "Ik drink nooit jenever". Aktetas ih hand, leunend op zijn stok, verlaat hij de zaal. Volgende zaak. Aan de parket wachter vraagt hij: 'Kan ik hier een taxi bellen? Of had ik dat aan de rechter moeten vra gen"? Zijn stem galmt nog enige tijd op de gang na. Als de zitting gesloten is, staat hij buiten, op het trapje. Leunend op zijn stok, aktetas in de hand. Een heer van stand. Hij tuurt over het Ra penburg. Wachtend op een taxi. JOHN KROON LEIDEN - In een leegstaande be drijfsruimte aan de Oude Vest 79 is de automobielhandel De Bruin handelend in tweedehands auto's Volgens de CDA-woordvoerder gestart moeten zijn" had wethouder Waal (Ruimtelijke Ordening) toegezegd, dat de nieuwe volkshuisvesting in januari 1975 zou worden gepubliceerd, maar duurde het tot half maart 1976 voor de bewuste nota verscheen en er met de inspraakprocedure werd gestart. Het vermoeden, dat er een politiek vertragingsspelletje werd gespeeld door het college kwam in maart vqn dit jaar duidelijk in de openbaarheid dooreen mededeling uit het college, dat wethouder Oos terman zijn stem voorbehield voor Leidse raad akkoord met streekener gie bedrijf LEIDEN Zonder enige discussie is in de Leidse gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met de omvorming van de Stedelijke Licht Fabrieken, het Leidse energiebedrijf, tot een streekbedrijf. Slechts het CDA- deelte raadslid Bleijie telde een aantal in formatieve vragen. Bijvoorbeeld, of er ook rekening is gehouden met de gepensioneerden van de SLF, en of er een mogelijk heid is voor de werknemers van 60 jaar en ouder om in een wachtgeld regeling te komen. Dat laatste zou volgens Bleijie zou betekenen, dat aan de wensen van een aantal werknemers kan worden tegemoet gekomen en dat tegelijkertijd plaatsen vrijkomen voor - nu nog werkloze - jongeren. In antwoord op de eerste vraag antwoorde we thouder Van Aken, dat de gepen sioneerden "in dienst blijven" van de gemeente Leiden, en er voor deze groep dus niets verandert. Wat de wachtgeldregeling betreft zei hij: "Ik kan me niet voorstellen, dat de omvorming van de SLF tot streekbedrijf een argument kan zijn om met werken op te houden. Mochten er toch van die personen zijn, dan zullen we van geval tot ge val bekijken wat er er gedaan moe ten worden". Het CDA-raadslid Ham ging ook in op de gevolgen van de resolutie, die onlangs is aanvaard door de leden vergaderingen van PvdA, PPR en D'66. Correcte uitvoering daarvan betekent volgens hem, dat vermin dering van het woningverlies in vele gevallen de renovatie onmoge lijk zal maken en zeker de rehabili tatie van de woonomgeving zal be lemmeren. "Iedereen'weet toch dat op sommige plaatsen de woning dichtheid naar huidige maatstaven onverantwoord groot is". De voor bereidingen voor woningbouw in de Stevenshofjespolder worden naar het oordeel van Ham rustig verschoven tot 1979. "Een volgend college, een nieuwe raad moet de draad maar weer opvatten. Na ons de zondvloed". Ervan uitgaand dat tegen het be stemmingsplan bezwaren zullen worden ingediend en het bou- wrijpmaken veel tijd zal kosten komt Ham tot de conclusie, dat de eerste woningen in de Stevenshof jespolder pas op zijn vroegst eind 1980 beschikbaar zijn, zelfs wan neer de raad nog voor 1 september 1978 een globaal bestemmingsplan zou vaststellen. "Eerder bouwen in Roomburg, in het Warmondse ge- de Merenwijk, in de Coebel en op het Schuttersveld zal geen oplossing geven, omdat de nota van B en W zegt, dat woningen die daar gebouwd worden slechts een minimale bijdrage zullen leve ren tot voorziening in de Leidse be hoeften", aldus Ham. Merenwijk LEIDEN - Op de kruispunten Hooigracht/Nieuwe Rijn en Hogewoerd/Watersteeg ko men stoplichten ten behoeve van de voetgangers en fiet sers die daar de cityring wil len oversteken. Dit is althans een van de voorstellen van B en W aan de gemeenteraad om het verkeer voor de fiet sers en voetgangers veiliger te maken. D#» twee nieuwe installaties zullen met een automaat ge koppeld worden aan de be staande verkeerslichten. Op de Hogewoerd en de Nieuwe Rijn zal tweerichtingverkeer voor (brom)fietsers mogelijk worden gemaakt. Bij de voetgangersoversteekplaats ter hoogte van de Groenes- teeg zal zogenaamde Son- verlichting komen. Dezelfde soort verlichting zal geplaatst worden bij de vol gende oversteekplaatsen: Tweede Binnenvestgracht (ten oosten van Statio nsweg/Steenstraat), Vijf Mei laan (bij aansluiting op Zoe- tcrwoudscweg), en Leven daal (bij Rijnstraat). Op enkele plaatsen in de stad zullen voorzieningen worden getroffen die het mogelijk maken dat (brom)fietsers rechtsaf kunnen slaan "ach ter verkeerslichten om". Op de Beestenmarkt zullen meer mogelijkheden komen om fietsen te stallen. i op de achtergrond het kruispunt Nieuwe Rijn Aan de Lusthoflaan 39 is de auto rijschool "Meta Hodos" gevestigd Aan de Burgsteeg 4 is in een leeg staand winkelpand "El Castillo" een galerie voor Mexicaanse volks kunst gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 168 is bij het schoenmagazijn A. v. Hel- vert bv de opheffingsuitverkoop- gestart. Aan de Brandts Buvskade 4-8 is inmiddels in een leegstaande be drijfsruimte, de siroopwafelbakke- rij 't Karrewiel" gevestigd. ©Aan de Turfmarkt 11 is bij de bonthandel Alb. de Vries, de ophef fingsuitverkoop begonnen. Aan de Haarlemmerstraat 65 is in plaats van "Luun Behang", een fi liaal van de reisorganisatie B.T Tours gevestigd. Aan de Zoeterwoudseweg 11 is de constructiewerkplaats en ma chinefabriek van A.E. van der Voet b.v. in staat van faillissement ver klaard. ADVERTENTIE O O 1 1:1 i IT 1 t;i i I - 74 99 39 834 !)E- HEER B-M. DE VRIES STATIONSWEG 114 SPOORSTAP 8888 .1 r het LEIDEN - Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is mevrouw D.C. Stoovee-De Bode (Alphen aan den Rijn) geslaagd voor het doctoraal examen Franse taal en letterkunde. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam is mej. J.E. Pleiter (Leiden) geslaagd voor het doctoraal exa men psychologie. Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het apothekersexamen R P. Dessing (Oegstgeest), mevr. Y.H. van Beusekom-Boomsma (Voorschoten), H.L.A.A. Sonnen- schein (Leiderdorp) en D. Harijan- to(Leiden). Een heel andere opvatting woningbouwbeleid had Beijen (PPR/D'66). Hij vond dat de resolu tie van PvdA, PPR en D'66 goede mogelijkheden biedt om de wo ningnood in Leiden te lijf te gaan. "Het gaat er niet om hoeveel wo ningen we bouwen, maar voor wie", aldus Beijen, die consta teerde dat er grote fouten zijn ge maakt bij het volstoppen van de Merenwijk. "De Merenwijk is veel te vlug volgebouwd. Het is zo snel gegaan dat er zelfs niet voldoende Leidenaren waren om de gereed gekomen woningen te bezetten". Beijen zei ervan overtuigd te zijn, dat wanneer de Merenwijk langza merhand was volgebouwd er meer mogelijkheden waren geweest om te bouwen voor de Leidse woning zoekenden. Dat bouwen van veel woningen de woningnood lang niet altijd oplost, leidde hij af uit de Leidse cijfers. "De woningbouw produktie in Leiden ligt op het ogenblik erg hoog, maar toch is het aantal woningzoekenden flink ge stegen". Volgende week maandag discussieert de raad verder over het volkshuisvestingsbeleid. CDA-er Ham zal dan een motie indienen waarin het college wordt opgedra gen uiterlijk 1 juli 1977 een pro gramma van eisen op te stellen voor de Stevenshofjespolder. Een jaar later moet dan een globaal be stemmingsplan voor het gebied worden gepubliceerd, dat 1 sep tember 1978 ter goedkeuring aan de Leidse raad moet zijn voorgelegd. Herbestrating Nachtegaallaan begint donderdag LEIDEN - Donderdag wordt een begin gemaakt met de herbestra ting van de Nachtegaallaan. De werkzaamheden zullen - afhanke lijk van het weer - drie weken in beslag nemen. Tijdens het werk zal de Nachtegaallaan voor gemotori seerd verkeer gesloten zijn. LEIDEN - De Bliek viste zijn vierde wedstrijd in de Haarlem mertrekvaart. De vangst was slecht. Uitslag: 1. C D. Zandvliet sr, 2. W. Smit, 3. K. Maat, 4. C. Zand vliet jr. 5. C. Schouten, 6. J.'Zand vliet, 7. A. Bavelaar, 8. H. v.d. Leek, 9. C. Maat, 10. Chr. Schouten. De Brasem viste zijn zesde wed strijd in de Ringvaart. Uitslag: 1. K Brugman, 2. S. Gommans, 3. G. Crama, 4 F. v.d. Pouw Kraan, 5 J.P. v.d. Hulst, 6. K. Kevzer, 7. B. Eradus, 8. P. Eradus, 9. A. v.d Hulst, 10. J. Smit. Als u geld overmaakt, zet u het bankrekeningnummer van de betrokkene op uw bankgiroformulier. U vindt dat vanzelfsprekend. En dat is 't ook. De 9 cijfers sluiten misverstanden uit en bespoedigen de betaling. Toch komt het voor, dat u een bankrekeningnummer niet weet. Probeer in zo'n geval eerst zelf die 9 cijfers aan de weet te komen. Een telefoontje naar de betrokkene is meestal voldoende. U kunt hem dan meteen attenderen op het feit dat zijn bankrekeningnummer nergens op vermeld staat. Lukt het niet, neem dan contact op met uw bank. Stuur zo'n bankgiroformulier in ieder geval niet in zonder die 9 cijfers; dat veroorzaakt grote problemen bij uw bank. Omdat vanaf 1 januari 1977 het bankgirosysteem volledig is geautomatiseerd, kunnen wij bankgiroformulieren zonder rekeningnummer dan niet meer verwerken. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17