Weer kerk naar Joodse gemeente Gruijters is over bouw somber in 1977 Nieuwe getuigen in abortus-zaak Botsing in de lucht: 5 doden Derde aankoop in korte tijd Ingreep minister in Z-Beijerland? DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 ^BSBBEDSSB ZOETERWOUDE - Vrijda gavond 26 november om half 9 wordt in de hervormde kerk in Zoeterwoude een advent- retraite geopend, die tot zon dag 28 november omstreeks 3 uur duurt. De opzet van zo'n retraite is om een paar dagen de gelegenheid te hebben „elkaar te ontmoeten, op adem te komen en van ge dachten te wisselen". De kos ten voor de hele retraite zijn 30 voor volwassenen en 15 voor kinderen. De Zoeterwoudse retraite, die zich langzamerhand tot een traditie heeft ontwik keld, kent als vaste elemen ten de getijdediensten 's morgens om half 8, 's middags 12 uur en 's avonds half 8. Het kader voor de gesprekken is ditmaal het elfde hoofdstuk van de brief van de apostel Paulus aan de gemeente in Rome. Zaterdagavond spreekt ds. G. H. Cassuto, hervormd predikant te Die- Retraite in Zoeterwoude ren, over: „Wie ben ik?" Ds. Cassuto is van Italiaans- Joodse afkomst en stamt uit een rabbijnse familie. Zon dagmorgen wordt met een gezinsdienst en Schrift en Ta fel een begin gemaakt met de adventstijd. In deze dienst zal veel worden gezongen, met begeleiding van koper blazers en orgel. Daarna is er voor de retraitegangers gele genheid om met de gemeente na te praten „en nog wat te beleven". Kinderen zijn op de Zoeter woudse retraites ook wel kom. Zij hebben in het pro gramma hun eigen rol. Voor de heel kleinen zorgt een op pasdienst. In de tuin van de pastorie is een ruimte waar jong en oud kan knutselen. Bovendien leent de kerk zich zeer goed voor musiceren. Zoeterwoude biedt uiteraard ook onderdak. Wel wordt de deelnemers gevraagd, lakens of slaapzakken en handdoe ken mee te brengen. Calvinisme De Noordwijkse gereformeerde predikant R. S. Elgersma wil het calvinisme niet vrijpleiten van schadelijke bijwerkingen. In een "pastoraal verhaal" in zijn kerk bode vergelijkt hij een levensbe schouwing met een medicijn. Het bestrijdt een kwaadaardig gezwel maar er zijn ook bijwerkingen. Zo is, aldus ds. Elgersma, het com munisme een paardemiddel waar van in de geschiedenis gebleken is, dat het erger is dan de kwaal. Het veroorzaakt een afstomping van de menselijke ziel, waardoor het unieke van de mens vervangen wordt door het onovertroffen sys teem van de staat. "De glorie van de partij vormt dan de pruik op de kale bol van het menselijke gevoel". Naast het zout in de smakeloze pap van het politieke leven heeft het calvinisme ook produkten voort gebracht die meer het karakter dragen van verwoestend zoutzuur dan van bederfwerend evangelisch zout. "Geheel onnodige levensver- zuring en een kortzichtige moraal hebben als zoutzuur ingewerkt op levenslustige en creatieve naturen. Ook de apartheid is een calvinis- Voor de derde keer in de laatste tijd heeft een S biXd^ersma calvinist. Joodse gemeente een kerk gekocht om deze als want het belangrijkste produkt van Joods bedehuis te gaan gebruiken. Het is de Ne- g^ndhSd^HetÏÏontetaan^tfê derlands Israëlische Gemeente in Bussum, die nu innerlijke drang om het menselijk een hervormde kerk haar eigendom mag noe- doorhëtTm!keiükêzou?t™n°G™s men. genade. En dat smaakt naar meer. Daarom is de beste kritiek op het calvinisme: calvinistische kritiek". Nude gereformeerde synode niet is ingegaan op bepaalde verlangens van de groep "verontrusten" bin nen deze kerken, die erop gericht waren het traditioneel- (Van een medewerker) Om financile redenen moest de hervormde gemeente de kerk kwijt. De Joodse gemeente daaren tegen groeit gestaag, ook al door de overloop uit Amsterdam. Zij is de enige Joodse gemeente in Neder land, die in ledental vooruitgaat. dam, een kerk. Dat was het gebouw van de Vrije Gemeente in Buiten- veldert, waar nu de administratie, het rabbinaat, een synagoge en ruimten voor ontspannings bij een komsten zijn. Ook de Joodse gemeente van Den gereformeerde denken en belijden meer ruimte te garanderen, heeft het hoofdbestuur van de vereni ging "Schrift en getuigenis" de kerkleden opgeroepen om zich met kracht te verzetten tegen de hui dige synodale koers en over te gaan tot oprichting van nieuwe en uit breiding van bestaande noodge- meenten. "Schrift en getuigenis" ziet in de noodgemeenten op ditogenblik het meest geschikte middel om het op rukken van de dwaling een kracht dadig halt toe te roepen. Toch her haalt het hoofdbestuur dat nood- gemeenten een tijdelijke oplossing zijn op een weg naar eenheid. Daarom is het intens bezig met het leggen van contacten met "Schrift- getrouwe kerken en groepen in kerken". 'Daar onze synode dienaren des Woords en zelfs opleiders van onze toekomstige dienaren, die funda mentele waarheden van het belij den van onze kerken loochenen, in hun ambt handhaaft, werkt zij, on bedoeld en indirect, mee aan de verbreiding van dwalingen. Zolang onze synode dit blijft doen, mist zij elk in geweten bindend gezag, om dat de ambtsdragers hun gezag al leen ontlenen aan hun getrouwheid aan het Woord Gods". Aldus "Schrift en getuigenis". Op de algemene vergadering van de Nederlandse Protestanten- Bond die in Apeldoorn werd ge houden, heeft de voorzitster, me vrouw E. M. de Bruyn-Sepmeijer gezegd dat de bond nog teert op oude roem en geen jong leven meer schijnt te kennen. Dan rijst de vraag in hoeverre hij nog bestaans recht heeft. Er zijn velen die vinden dat de bond dat wel heeft. Ouderen hechten aan de contacten, een kleine middengroep voelt zich nog strijdbaar als het gaat om de vrij zinnigheid, maar de jongeren ont- PAGINA 15. breken vrijwel totaal. Toch bestaat er ook by jongeren een groeiende behoefte aan religieus beleven. Dat schept een probleem waarvoor de kerken geen oplossing hebben kunnen vinden, aldus mevr. De Bruyn. De Protestanten-bond ervaart het als een uitdaging om op die vraag stelling wel een antwoord te geven. Daarom heeft het hoofdbestuur verschillende stappen onderno men. Met hulp van een professio neel marktonderzoekbureau zijn onderzoekingen ingesteld naar de levenskansen en mogelijkheden van geloofsgemeenschappen in het algemeen en van deze bond in het bijzonder. Het rapport daarover zal worden voorgelegd ook aan anderen dan leden van de NPB voorzover zij geïnteresseerd zijn in de bond. Het zal op een beraadsdag die eind mei 1977 wordt gehouden aan alle leden worden aangeboden. De Evangelische Omroep zal de zer dagen 400 ton kleding versche pen naar Portugal ten bate van de vluchtelingen. Voor de distributie onder de vluchtelingen zorgt de hulporganisatie van de Portugese Evangelische Alliantie onder lei ding van de predikant Jaime Vieira in Lissabon. De EO participeert ook in de aankoop van een pand in Lissabon voor het vluchtelingen werk. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar IJssel- muiden J. M. de Raad Stolwijk, naar Biggekerke - Meliskerke R. G. ten Kate Gemert. Geref. Kerken: aangenomen naar Kollumerzwaag A. Veldhuizen Honselersdijk, naar Meppel J. Niemantsverdriet Ze venhuizen (Gron.); benoemd tot functionaris bij de IKON J. L. Del haas Hendrik Ido Ambacht. Richting Het enige probleem lijkt de richting van de kerk: de gebedsinrichting naar Jeruzalem is niet de lengte-as van het gebouw en men zal daarom een dwars-oplossing moeten vin den. Nu is dat ook niet zo'n geweldig probleem. In vroeger jaren nam men dit ook niet al te nauw. In Den Haag bestond er een „Hoogduits Oosten" en een „Portugees Oos ten". De gebedsrichting in de hoogduitse synagoge van de Wa genstraat wees inderdaad naar Je ruzalem in het zuidoosten, maar in de toenmalige Portugese synagoge bad men in de richting v „oosten", dat negentig graden af wees van het echte Jeruzalem, dus in noordoostelijke richting. Concentratie Na Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Utrecht en Arnhem is Bus sum met 212 zielen de grootste van de overgebleven 38 Nederlands- Israëlitische gemeenten. Enige jaren geleden al kocht de grootste Joodse gemeente van ons land, de hoofdsynagoge in Amster- genstraat, vroeger in het hart van de als op dat van cultuur houden, zijn elders gemeentebes turen ertoe overgegaan, vroegere synagogen te verwerven om ze als cultturgoed of ter herinnering aan een verdwenen bevolkingsgroep te bewaren. Vooral in de eerste jaren na de oor log zijn veel synagogen door de Joodse gemeenschap als overbodig wel iedere plaats van een beetje omvang wel een synagoge. Na de moord op de Joden was daar geen behoefte meer aan. Door het ver dwijnen van veel synagogen is zo wel op het terrein van de cultuur historie als op dat van de architec tuur onherstelbaar verlies geleden. Badhuis In plaatsen als Assen, Harderwijk, Culemborg, Hoogeveen, Winschó- concentreren, ten en Appingedam zijn de vroe- godsdienst gere synagogen als kerk in gebruik Haagse Jodenbuurt, ligt in eeri door Joden ontvolkte wijk. De gemeen schap is nu meer in het Bezuiden- hout te vinden. Daar heeft zij de hervormde Goede Vrijdagkerk ge kocht. Ook hier wil men het Joodse genomen. In andere steden zijn sy- ment. nagogen totaal gedegradeerd: in Delfzijl tot badhuis, in Kampen tot Rp7warpn pakhuis, in Weesp tot garage en in de Haagse Carpentierstraat tot bio- Terwijl zo Joods-Nederland kerken scoop. koopt om het eigen leven gaande te Dat zijn bestemmingen die tegen de Joodse wet indruisen. Men mag een synagoge, als zij is vervallen, niet met gering schatting behan delden. De laatste tijd is dat ook tot de plaatselijke overheid in tal van ge meenten doorgedrongen. Hier en daar probeert het gemeentebestuur verkochte synagoge i symbolische bedrag van een gul den van de Joodse gemeente die haar niet meer kan onderhouden. De huidige opvatting is, dat het aantal in Nederland zo gering is geworden, dat men moet behouden wat er nog is. In Emmen is de synagoge onlangs door de gemeente gerestaureerd. In Nijmegen gebeurt hetzelfde en ook die in Delft is behouden gebleven. In Meersen streeft men naar be houd. En in Groningen wordt al maanden lang een felle strijd ge voerd met het gemeentebestuur om tot aankoop over te gaan van de sy nagoge, die tot voor kort als wasse rij in gebruik was en die dreigde een functie te krijgen in het be- drijfsgebeuren van de directe om geving, dat klanten lokt met rode lampen. Het gemeentebestuur van Oude Pekela heeft de vroegere sy nagoge aldaar aangekocht om er een museum van te maken. En zoals bekend, staat de restauratie van de Leidse synagoge op het punt te beginnen. Piëteit Piëteitsoverwegingen hebben in Nieuweschans een rol gespeeld bij de aankoop van de vroegere syna goge. Men wilde haar houden als een herinnering aan de vroegere Joodse gemeenschap. Ze is nu ge restaureerd. Toch heeft piëteit niet overal de zelfde inhoud. De synagogoe van Nieuweschans is wel gerestau reerd, maar vervolgens verhuurd aan een begrafenisonderneming die haar als aula benut. Uitspraak Reeds tweeduizend jaar geleden toen de mondelinge leer werd vast gelegd in de Talmoed, werd ook de uitspraak van rabbi Juda opge schreven: „als een synagoge verval len is, mag men er niet een lijk in brengen om er de dodenwacht bij te houden". Felle kritiek op ziekenhuis AMSTERDAM (ANP) - Twee nieuwe getuigen in de dodelijke abortuszaak tegen twee Amster damse artsen van de op 13 novem ber 1974 op last van de justitie ge sloten abortuskliniek "Sarphati- huis" in de hoofdstad hebben giste ren voor de rechtbank in Amster dam kritiek geuit op de gang van zaken in het inmiddels in het nieuwe Slotervaartziekenhuis overgegane Weesperpleinzieken- huis. Volgens de 32-jarige ambulance- verpleger R. D. van Asperen en de 37-jarige chauffeur-ziekendrager D. C. Scholten hadden zij "zeer slechte" ervaringen met dit zieken huis bij spoedopnamen. "Bij an dere ziekenhuizen staat in dat geval personeel beneden klaar om de pa tiënt op te vangen en is verder alles gedaan om een spoedige behande ling mogelijk te maken. Maar bij het Weesperpleinziekenhuis was er geen brancard beneden, moesten we op de lift wachten en de mensen zelf bij elkaar zoeken", aldus Van Asperen. In het geval van een 37-jarige Belgi sche vrouw uit Turnhout, moeder van vijf kinderen, die in de Sarpha- tikliniek was geaborteerd, na een optredende complicatie naar het Weesperpleinziekenhuis werd ge bracht en daar overleed, zou daar door een stagnatie van 20 tot 25 mi nuten zijn ontstaan. De officier van justitie, mr. L. van den Berg, verwierp de gedachte, dat de Belgische overleden zou zijn als gevolg van deze stagnatie. In het geval van de Belgische vrouw had de rechtbank bepaald, dat er een nieuw onderzoek zou worden ingesteld omdat zich nieuwe getuigen hadden gemeld, die mogelijk een ander licht op de zaak zouden kunnen werpen. Die andere getuigen waren Van Asperen en Scholten. Zij vertelden destijds de bemanning te hebben gevormd van de ambulance waar mee de geaborteerde vrouw van het Sarphati-huis naar het Weesper pleinziekenhuis was overgebracht. De twee hadden aanvankelijk geen verklaringen in deze zaak afgelegd omdat de directeur van de ambulance-dienst, zo zeiden zij, hen na het gebeuren een spreek verbod had opgelegd. Maar nadat beiden bij het bedrijf waren ver trokken had Van Asperen zich tot de politie gewend omdat hem uit krantenverslagen was gebleken, dat een aantal feiten en omstandig heden, die hem uit eigen waarne ming bekend waren, op de terecht zitting anders werden voorgesteld dan ze zich volgens hem hadden voorgedaan. Daarna had de politie ook Scholten gehoord. Premier Quebec belooft een referendum NEW YORK (AFP) - De premier van de Canadese provincie Quebec, Renë Levesque, heeft in een vraaggesprek beloofd een refe rendum te zullen organiseren over de kwestie van de onafhankelijk heid van de provincie. In het gisteren in het Amerikaanse tijdschrift Time gepubliceerde vraaggesprek voegde Levesque er aan toe dat hij niet gelooft dat de federale regering zich tegen de on afhankelijkheid van Quebec zal verzetten als de bewoners van de provincie bij het referendum de wens daartoe uitdrukken. "Als het ja is, zullen wij over de no dige pressiemiddelen beschikken voor de beslissende onderhande lingen. Ik zie niet dat Canada - ik heb te veel eerbied van de Cana dese democratie - met geweld een bevolking met een duidelijke iden titeit kan tegenhouden die zegt Wij wiilen er uit". Levesque verklaarde voorts dat de regering van Quebec van plan is met Ottawa te gaan onderhandelen over de overdracht van bevoegd heden op verschillende gebieden, zoals belastingen, immigratie en soiale bijstand nog voordat het re ferendum is georganiseerd. "Wij hebben geen mandaat nodig, wij hebber er een geërfd", zei hij, zinspelend op de pogingen die in tal van jaren door Quebec zijn onder nomen om die vraagstukken met de federale autoriteiten te bespre ken. VARIA Cursus over de regionalisatie gezondheidszorg LEIDEN - In de collegezaal van het laboratorium voor fysiologie wordt donderdag en vrijdag a.s. een Boerhaave-cursus gehouden ge wijd aan de 'regionalisatie in de ge zondheidszorg en de rol van het medisch onderwijs'. Drie aspecten van regionalisatie worden op dit symposium onder de loupe geno men: kwaliteitsverbetering van de ge zondheidszorg. het voorzien in voorwaarden die degelijk onderwijs en nascholing mogelijk maken. beheersing van de kosten. Sprekers komen o.a. uit Engeland, Zweden en Canada, landen waar regionalisatie al is doorgevoerd. De nota van staatssecretaris Hend riks van Volksgezondheid, inzake de regionalisatie van de gezond heidszorg, heeft de afgelopen tijd nog al wat stof doen opwaaien. En omdat aan het congres vrij veel mensen van de departementen Volksgezondheid en Onderwijs en Wetenschappen meedoen, mag aan deze Boerhaave-cursus wel de no dige waarde worden toegekend. Het symposium begint donderda gochtend om half tien aan de Was- senaarseweg 62. DEN HAAG (SP/ANP) - Minister Gruijters (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening) vreest, dat het volgend jaar niet zal lukken om met de bouw van 110.000 woningen te beginnen. In het bouwprogramma voor 1977 had hij een dergelijke bouwproduktie voorgesteld. Gruyters somber. Deze sombere verwachting baseert Gruijters voor een deel op het feit, dat er steeds minder bestem mingsplannen gereed komen. Aan de andere kant heeft de regering als gevolg van de bezuinigingsoperatie niet de mogelijkheid om grote be dragen uit te trekken ter bevorder ing van de woningbouw. De minister reageerde hiermee op het voorstel van het PvdA-Tweede Kamerlid Kombrink om 600 mil joen gulden extra in de bouw te steken en 400 miljoen gulden ach ter de hand te houden voor onver wachte ontwikkelingen. Tijdens de openbare commissievergadering over de bouwnota, waarin het bouwbeleid voor de komende vijf jaar wordt aangegeven, bleek dat dit jaar wel de voorgenomen bouwproduktie zal worden ge haald.. Volgens het Economisch Instituut Bouwnijverheid zullen i het eind van het jaar 115.000 Het ARP-kamerlid Scholten liet tijdens de vergadering blijken, dat hij de indruk had dat de bouw bij de regering het kind van de rekening was geworden. Hij vroeg zich af of de bouwnijverheid niet meer voor rang verdiende. Minister Gruijters wilde hier niets van weten, zo ook niet van Scholten's voorstel om het onderhoud aan het eigen huis weer voor de belasting aftrekbaar te ma ken. De WD-woordvoerder De Beer kraakte de bouwnota van minister Gruijters. Hij vond de taakstelling van 110.000 woningen per jaar veel Rupert Davies overleden De Britse acteur Rupert Davies, die door zijn vertolking van de Franse pijprokende politiecom missaris Maigret internationaal be kend werd, is in een Londens zie kenhuis aan kanker overleden. Hij werd 59 jaar. te laag. Volgens hem is er een nieuwe markt woningzoekenden merkbaar, waardoor het woningte kort tijdens groter zal worden De PPR en D'66 toonden zich tijdens de behandeling van de bouwnota verheugd over het feit, dat de rege ring het principe 'bouwen om te bouwen' had verlaten. Men vroeg zich echter wel af of ieder jaar de voorgestelde bouwproduktie wordt gehaald. CPN: Philippa niet vrijlaten DEN HAAG (SP) - De CPN-fractie in de Tweede Kamer wil dat minis ter Van Agt (Justitie) afziet van het voorwaardelijk in vrijheid stellen van de Hagenaar Philippa. Philippa, die zich jarenlang heeft schuil gehouden, werd in 1974 we gens oorlogsmisdaden tot leven slang veroordeeld. In november werd die straf omgezet in vier jaar. De communist Wolff vindt het on juist als op 11 december Philippa vrij zou komen, omdat zijn straf pas in 1978 verstreken zal zijn. AUGSBURG - Bij een botsing van twee V/estduitse militaire vlieg tuigen boven Beieren zijn gisteren alle vijf inzittenden van een landmetingsvliegtuig om het leven gekomen. De twee andere inzit tenden van het andere toestel konden zich met hun schietstoel in veiligheid brengen. Op de onderste foto het vliegtuig waarin de vijf doden zaten, dat op nog geen honderd meter van het dorp Ziemets- hausen neerstortte. Op de bovenste foto het andere toestel dat in een weiland terechtkwam. ZUID-BEIJERLAND (SP) - De Zuidhollandse gemeente Zuid- Beijerland is waarschijnlijk de enige plaats in ons land waar op verzoek een uittreksel uit het ge boorteregister wordt verstrekt waarop de kerkelijke gezindte wordt vermeld, teneinde dienst te kunnen doen als zogenaamde niet-j o o d ve rklarin g Er is een aantal Arabische landen dat slechts bij overlegging van een dergelijk bewijs een inreisvisum verstrekt. Van vele kanten bestaan bezwaren tegen dit systeem, omdat het discriminator is. Na tussen komst van het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft Oegstgeest onlangs als voorlaatste gemeente een einde aan dit gebruik gemaakt. Waarschijnlijk zal binnenkort ook in Zuid-Beijerland door het minis terie worden ingegrepen. B. en W. van Zuid-Beijerland heb ben nog deze week de gemeente raad laten weten geen bezwaar te zien indien een inwoner zelf om een uittreksel verzoekt, hoewel een deel van de gemeenteraad en één van de wethouders er op tegen zijn. Burgemeester A. Schout is van mening dat deze bezwaren, zoals ze onder meer door het Israël Comité Nederland zijn geuit, inbreuk ma ken op de rechten van een gemeen tebestuur. "Ik vind het toch wel te ver gaan om iemand die er zelf om vraagt een dergelijk uittreksel te weigeren. Bovendien is het in ons dorp met 3500 inwoners maar één keer voorgekomen dat een vracht wagenchauffeur die voor zijn werk naar Iran moest zo'n uittreksel heeft aangevraagd en dat hebben we hem gegeven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15