Groots welkom Brezjnjew in Roemeense hoofdstad Griezelige praktijken in psychiatrische inrichtingen in V.S. Nieuw: Floxil de keelpijnstiller. Israël weer volledig lid van Unesco CDU-bestuur dreigt CSU in de wielen te rijden Syriërs buigen voor dreigement van Israël Hogerhuis wijkt niet VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 BUITENLAND NAIROBI (UPI) - Israël heeft giste ren zijn volledige lidmaatschaps rechten in de Unesco herkregen toen het werd toegelaten tot het Europese gebied van de VN- organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur ondanks wekenlange pogingen van de Sowjet-Unie en Arabische lan den om dit te beletten. Een werkcommissie van de Unesco keurde voorts met een overwel digende meerderheid voorstellen van de Derde Wereld goed tot het beperken van de traditionele overheersing van het westen bij de wereldomvattende verspreiding en tot vestiging een "evenwichtiger" stroom tussen rijken landen. De 141 leden omvattende algemene conferentie trok een besluit van twee jaar geleden in en aan vaardde Israëls toelating tot de Europese zone. Daardoor her kreeg Israël zijn volledige rech ten en kwam een einde aan zijn "tweede-klasstatus". Communistische en Arabische landen stemden niet tegen de toe lating van Israël ondanks het ver zet dat zij daartegen een maand lang hadden gevoerd, wel lazen zij later hun bezwaren voor het officiële verslag voor. Westelijke afgevaardigden zeiden dat de goedkeuring - die tot stand kwam tijdens particuliere be sprekingen tussen Europese lan den, de V.S. en Canada, een overwinning voor matiging en de beginselen van de Unesco was. De V.S. schortten twee jaar geleden hun bijdragen aan de Unesco op" nadat Israël via een resolutie uit de Europese zone geweerd werd. Het is nog niet duidelijk of Was hington nu dat besluit zal her- BOEKAREST (Reuter/PPA) - Roemenië, dat tien jaar lang de "rebel"' van het Sowjetrussische blok is geweest, heeft gisteren de Kremlin-leider Leonid Brezjnew een massaal welkom bereid. Brezjnjew zei met vreugde, dat het een gebeurtenis was, die hij nimmer vergeten zou. Langs de route van het vliegveld van Boekarest, Otopeni naar het centrum van de Roemeense hoofd stad stonden naar schatting 200.000 mensen terwijl Brezjnew en de Roemeense president Nicolae Groter Ceausescu voorbij reden, naast el kaar staande in een open limousine. Koren zongen, jeugdorkesten speelden en delen van de menigte, die met speciale vervoermiddelen waren gebracht, riepen "Ceausescu-Brezjnew, hoera", daarbij zwaaiend met vlaggen van beide landen. BEIROET - De Syrische troepen in Libanon zouden niet van plan zijn de zogenaamde "rode lijn" in de richting van de Israëlische grens te overschrijden. Nadat zij zondag de Libanese havenstad Sidon, 35 km ten zuiden van Beiroet, hadden be zet, hielden de Syrische eenheden van de Arabische vredesmacht aan de zuidelijke grens van deze stad halt. Een woordvoerder in Damascus bevestigde gisteren verklaringen van de Arabische liga de dag tevo ren, dat de Syriërs geen aanstalten maakten, de "rode lijn", die ge vormd zou worden door de Litani- rivier, te overschrijden. (Israël waarschuwde steeds dat het over schrijding van de "rode lijn" niet zou dulden) De 20 km van de Israëlische grens gelegen havenstad Tyrus schijnt aldus onder controle van Pales tijnse commando'a en linkse mos lems te blijven. Israël heeft zijn troepen langs de grens met Libanon versterkt. De maatregel is bedoeld om Syrië te weerhouden van het eenzijdig ver anderen van de bestaande vreed zame situatie in Zuid-Libanon. Is raëlische nederzettingen in het noorden zijn de afgelopen dagen, voor het eerst na een jaar rust als gevolg van de burgeroorlog in Li banon, weer met raketten bestookt van over de grens. De schade was overigens gering. Militaire kringen in Tel Aviv zeiden gisteren dat Is raël bereid schijnt te zijn kleine contingenten Syrische troepen de rivier de Litani te laten oversteken: "Alles hangt af van het aantal mili tairen dat daarbij betrokkenis." De omvang van het welkom, dat groter scheen, dan de ontvangst in 1975 van de Amerikaanse president Ford, wordt door waarnemers ge zien als een teken van de bereidwil ligheid van Roemenië, zijn betrek kingen met de Sowjet-Unie te ver beteren. Brezjnew scheen er zozeer van on der de indruk te zijn, dat hij bij een pauze in zijn intocht de bevolking van Boekarest dankte voor "een schitterend en warm welkom, dat zal vergeten". Met westen Aan de andere kant heeft Roemenië een bezoek van de Amerikaanse minister van Handel Elliot Ri- chardsop aangegrepen om te ken nen te geven, dat het nog steeds grote prijs stelt op handhaving en ontwikkeling van de banden met het Westen, in het bijzonder op economisch gebied. Richardson tekende zondag in Boekarest een nit komst tot economische i king tussen Roemenië en de Ver enigde Staten en gisteren had hij een gesprek van anderhalf uur met president Ceausescu, vlak voordat de Roemeense leider naar het vliegveld toog om Brezjnew te be groeten. Het huidige bezoek van Brezjnew is het eerste, dat hij aan Roemenië brengt. Van Roemeense zijde is verklaard, dat er de afgelopen maanden een aanzienlijke vermindering te be speuren is geweest in "de vroegere vriendschap tussen de Sowjet-Unie en Roemenië". Naar Roemeense opvatting is een prikkel tot de huidige toenadering voortgekomen uit de in juni ge houden conferentie van Europese communistische partijen in Oost- Berlijn, waarop de Sowjet-Unie of ficieel het recht erkende van elke partij tot het bepalen van haar be leid. Economisch Gisteravond aan het diner zei Brezjnew, dat de toekomst van de twee landen ligt in verdere econo mische samenwerking. Ceausescu zei, dat uitgaande van het feit, dat de volkeren van de beide landen bouwen aan het socia lisme en het communisme, alle om standigheden aanwezig zijn om te verhinderen, dat enige verschillen van mening over niet-essentiële za ken van invloed zijn op de samen werking tussen de Sowjet-Unie en Roemenië. De Russische partijleider Leonid Brezjnew werd gisteren ontvangen door de Roemeense president Ceausescu. ADVERTENTIE Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. Uitsluitend bij uw drogist en apotheek. BONN/MUNCHEN (CPA) - Als de christelijk-sociale unie (CSU) van Franz Lozef Strauss volhardt in haar beslissing om in de Westduitse Bondsdag te breken met, de christen-democratische unie (CDU), zal deze partij ook in Beie ren met eigen kandidaten komen bij de eerstvolgende verkiezingen. Dit driegement aan Strauss' adres was verpakt in een verklaring waarmee het CDU-bestuur en CSU gisteren dringend verzocht de par lementaire „huwelijkssband" tus sen hen beide te lijmen. Strauss maakte vrijdag bekend, dat de CSU had besloten om zich na 27 jaar in de Bondsdag onafhankelijk van de CDU op te stellen. Algemeen werd aangenomen - hoewel Strauss het vrijdag niet zei - dat de CSU zich nu zou gaan mani festeren als een „federale" partij. Tot dusver bepaalde de CSU zich LONDEN (Reuter/DPA) - Het Britse "House of Lords" (Hoger huis) heeft gisteren voor de tweede maal een wetsontwerp terugge zonden naar het Lagerhuis, dat de nationalisatie van delen van de Britse scheepsbouw- en vliegtui gindustrie beoogt. De niet-gekozenen, in hoofdzaak conservatieve lords, hebben met name bezwaar tegen een voorstel dat ook twaalf reparatiewerven ge nationaliseerd dienen te worden. Met hun halsstarrige houding heb ben de Hogerhuisleden zich de woede op de hals gehaald van de Britse Labour-regering en haar fractie in het Lagerhuis. Al na de eerste weigering van de lords het ontwerp goed te keuren. moet verdwijnen omdat het een "ondemocratisch element vormt van de Britse grondwet", zoals mi nister Tony Benn het stelde. Het Hogerhuis verwierp het voor stel ter nationalisatie van de repara tiewerven met 197 tegen 90 stem men. Aangezien het lopende parlemen taire jaar vandaag ten einde loopt en dan alle nog niet afgehandelde wetsontwerpen vervallen, zal de regering de voorstellen opnieuw moeten indienen. Het resultaat hiervan is dat het wetsontwerp be treffende nationalisatie, waar schijnlijk niet eerder dan de tweede helft van volgend jaar van kracht kan worden. tot Beieren, de andere Westduitse deelstaten aan de nu verstoten partner overlatend. Bij de Bondsdagverkiezingen van 3 oktober slaagden CDU-CSU er on danks grote zetelwinst niet in de socialistisch-liberale regeringscoa litie te wippen. Strauss, wiens CSU relatief het best boerde, zou dat hebbeb geweten aan een weinig doortastend optreden van de ge- of Strauss' „onafhankelijkheids verklaring" zal worden gedekt door de CSU-achterban. Protesteren er tegen klinken in CSU-kring steeds luider op en in het noorden van Beiëren kwamen gisteren al de eer ste bedankjes binnen. De Beierse CSU-premier, Alfons Goppel. verklaarde het „absoluut noodzakelijk" te vinden dat het pertij bestuur zich nader gaat bera- zamenlijke lijsttrekker, CDU-chef den op de door Strauss gezette stap. Kohl Helmut. Kohl noemde het appèl van zijn partijbestuur gisteren, ondanks het daarin vervatte dreigement, met nadruk „geen ultimatum". Kohl weigerde het appèl verder in houdelijk te „duiden". Op de vraag of er in deze situatie nog wel sa menwerking met Strauss mogelijk 'is, antwoordde Kohl, „dat is geen kwestie van persoonlijke voorkeur of niet-voorkeur". Inmiddels is het nog maar de vraag Volgens Goppel valt het besluit a Strauss geheel buiten het kader van wat nog als een reorganisatie kan worden beschouwd. Hij bepleitte bezinning op de „verstrekkende consequenties voor de CSU en voor de gehele politieke ontwikkeling in de Bondsrepubliek". De voor 6 december geplande routine-zitting van het CSU- be stuur is in verband met de heftige beroering in de partij inmiddels al met een week vervroegd. LOS ANGELES - In de afdeling voor geestelijk ge stoorde patiënten van een hospitaal van de staat Cali- fornië heeft een vrouw vorige week een baby, een zoontje, gekregen. Haar afdeling was aan de buitenkant op slot en ze kreeg bij de bevalling al leen hulp van vier andere psychisch gestoorde patiën ten. „Het was net etenstijd", zo ver- goeilykte een verpleegster dit gebeuren, „en alle dokters zijn toch al overwerkt". Dit is de laatste van een serie afschuwelijke ontdekkingen die zijn gedaan bij een onder zoek, dat in Californië wordt ingesteld naar mensonte rende toestanden in psychia trische inrichtingen, waar door talloze hulploze mensen - misschien wel honderden - de dood hebben gevonden. Een deel van de schuld hieraan komt op het hoofd van oud gouverneur Reagan (de grootste tegenstander van Gerald Ford in de strijd des tijds om de Republikeinse presidentskandidatuur). Met zijn economische bezuin igingswoede heeft hij de per soneelsbezettingen van de psychiatrische inrichtingen gekortwiekt. Vuil Het belangrijkste onderzoek werd ingesteld in de inrich ting Camarillo, honderd ki lometer ten noorden van Los Angeles, waar 1500 geestelijk gestoorden zijn onderge bracht. Van buiten gezien ïs het een groep gebouwen in Spaanse stijl, die in een aan trekkelijk park van zeshon derd hectare ligt. Maar als je er gaat kijken zie je talrijke patiënten, vaak in vuile en ge scheurde kleren doelloos rondzwerven, in kale gangen van cement, en over afdelin gen, waar ijzeren bedden en. stalen kasten het enige meu bilair uitmaken. Uit een onderzoek, dat een jaar heeft geduurd, is komen vast te staan dat van de meer dan honderd „ongewone" sterf gevallen in Camarillo er ten minste dertien zich hebben voorgedaan „onder verdachte omstandigheden". Een jury van onderzoek heeft getuigenissen van artsen en stafleden van de inrichting verzameld die kunnen leiden tot aanklachten variërend van opzettelijke verwaarlozing tot moord. „Spuit no. 1" Officier van Justitie Trom zegt dat hij het bewijs zal leveren dat er patiënten zijn omge komen door wurging, ver branding, verdrinking en overdosering van medica menten. Sommigen zouden zijn gedood door mede patiënten, anderen door per soneelsleden. Bijna tien pro cent van de sterfgevallen van een twaalftal van dergelijke gestichten wordt omgeven door „verdachte omstandig heden". Maar hoewel er hon derden misdragingen van personeel bewezen zijn - zoals mishandeling, seksueel misbruik en zelfs ontvoering en beroving van een patiënt door twee "keukenhulpen - zijn er tot nu toe maar vijftig ontslagen gevallen. Tom Riddle is een van de slach toffers. Toen hij en Camarillo werd binnengebracht kreeg hij „spuit no. 1", een injectie waarin drie zware kalme rende middelen zijn ver werkt, hoewel het bekend was, dat hij al wodka, slaap middelen, methadone en va lium binnen had. Omdat hij „tegenspartelde" werd hij, toen hij de driedubbele injec tie kreeg, neergedrukt door vijf man. Een paar uur later overleed hij - aan zijn bed vastgebonden met het gezicht naar beneden. Het is een ge bruikelijke methode om het verzet van een patiënt te bre ken door hem een klem om de nek aan te leggen. „Ik herinner me alleen nog maar dat Riddle z'n achterste niet meer bewoog", legde de zuster uit die de injectie naald bediende, „ik zag waar ik moest prikken en dat deed ik". De lijkschouwing wees voor de doodsoorzaak in de richting van wurging gecombineerd met overdosering van medi camenten. Een andere verpleegster ver telde dat zij voor „herrie- schopster" werd uitgemaakt toen zij bewakers ervan pro beerde te weerhouden drie patiënten „de mond te snoe- „Geen monsters" Twee weken later werd een 33-jarige neger op de grond gedrukt waarna hij een „spuit no. 1" kreeg. Hoewel zijn moeder te horen kreeg, dat hij was gestorven aan een har taanval, wijst het rapport van de lijkschouwing ook in deze zaak op wurging. Verschei dene andere onderzoeken hadden als uitkomst: „ge dood door de hand van een derde". Het hoofd van Camarillo, dr. Martin Gish, verdedigt zijn onderbetaalde en overwerkte staf door te zeggen dat in zulke uitzonderlijke omstan digheden niets anders kan doen dan grote doses kalme ringsmiddelen toe te dienen. „Wij zijn geen onmenselijke monsters" zegt hij. Sommige leden van de staf pro testeerden er tegen, dat het onderzoek voorbij gaat aan het feit dat tal van verpleeg sters verwondingen hebben opgelopen als zij met agres sieve patiënten van doen hadden. En anderen klagen dat het onderzoek op poli tieke motieven is gebaseerd. De onthullingen over Camarillo en een soortgelijke inrichting in Norwalk hebben de Ge zondheidsdienst van de staat Californië aangezet tot een e gen onderzoek naar de dood van ongeveer duizend patiën ten in alle door de staat be heerde psychiatrische inrich tingen sinds 1973. Er zijn al heel wat verdachte gevallen aan het licht gekomen. Hervorming Gouverneur Jerry Brown, de Jonge Democraat die Ronald Reagan is opgevolgd, is be gonnen met onaangekon digde bezoeken aan inrich tingen voor geesteszieken door de hele staat. Daarmee wekt hij de hoop op een groot hervormingsprogramma. „Ik denk dat we nog wel erger dingen zullen ontdekken voor we de zaak rond heb ben", zei Jerry Brown vorige week. „Hierna zullen we aandacht moeten richten op rusthuizen en dergelijke i stellingen - en daar zullen schokkende dingen uit n voren komen". De baby, die ter wereld werd gebracht met de hulp van vier geestelijk gestoorde patiën ten maakt het tussen haakjes goed. En van de helpers „We zijn daar werkelijk heel blij om. Het was geweldig weer eens te voelen, datje wat waard bent". OBSERVER-DIENST Bejaarde koorddanser LONDEN - Een bejaarde koorddanser, de 71-jarige Duitser Karl Wallenda, heeft gisteren in Londen laten zien dat hij zijn vak nog niet ver leerd is. Zonder een veilig heidsnet onder zich wandelde hij over een kabel die op 30 me ter hoogte was gespannen. Terwijl talloze mensen vanaf de nabijgelegen Towerbrug over de Theems zijn verrich tingen gadesloegen, maa,kte Wallenda halverwege de kabel een handstand. Na afloop be klaagde hij zich er over dat de kabel niet strak genoeg ge spannen was. Van de sterke wind had de Duitser geen last gehad. ADVERTENTIE Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13