LEIDSCH DAGBLAD Vier kluis personen in gegijzeld Joden getuigen in proces tegen Loyen vandaag Carters op bezoek bij de Fords Baron neemt v. Dedem ontsla; 'In huidige situatie niet met Den Uyl doorgaan" AZL Twee mannen overvallen bank in Recklinghausen Leidenaar (62) wegens zwendel veroordeeld Frans H.: 'onschuldig dood aan patiënten' DINSDAG 23 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35096 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VVD in Senaat: DEN HAAG (SP) - In de huidige situatie is voortzetting van een kabinet-Den Uyl voor ons land onverantwoord. Deze PvdA kan in de huidige wereldsituatie geen regeringsverantwoordelijkheid dragen. De risico's zijn te groot. Deze politieke conclusie heeft me vrouw Hava van Someren van morgen getrokken als fractie voorzitter van de WD in de Eer ste Kamer. Naar haar mening heeft het beleid van het kabinet-Den Uyl ertoe geleid, dat de mensen zich minder gelukkig zijn gaan voelen. De fractievoorzitter van de WD sprak de vrees uit, dat de op groeiende jeugd de vrijheid zal verliezen om zelf te kunnen uit maken hoe hun maatschappij er uit zal zien. Volgens mevrouw Van Someren is er een machtsverschuiving in de wereld ten gunste van de Sowjet-Unie. West-Europa is om singeld door de Sovjet-vloot. Zij verweet de ministers Van der Stoel en Vredeling, dat zij niet meer offers vragen voor onze de fensie. "Als niemand van de PvdA dit durft uit vrees voor een geradicaliseerd deel van de ach terban dan behoort deze partij in de huidige gevaarlijke wereldsi tuatie niet thuis in een regering van dit land", zei mevrouw Van Someren. In het onderwijsbeleid van het ka binet signaleerde de fractievoor zitter van de VVD ook Russische tendenzen. "De middenschool is al eens vertoond in Rusland", zei zij. "Ook daar moesten toen de 1917-revolutie zijn beslag had ge kregen alle kinderen samen naar één school". Naar haar mening heeft in Rusland een universitaire opbouw gegol den die sterke gelijkenis vertoont met het nu in Nederland inge voerde stelsel van de Wet Univer sitaire Bestuurshervorming. Opknappen van doelmatiger LEIDEN - Het opknappen van het bestaande Academisch Ziekenhuis in Leiden is uit stedebouwkundig en planologisch oogpunt bekeken goedkoper en doelmatiger dan de bouw van een compleet nieuw zie kenhuis. Dat is kort samengevat de argumentatie bij een schetsteke- ning van het zg. plan D (vernieu wing van het AZL op het bestaande terrein), die wij vandaag publice ren. Deze schetstekening zal bin nen afzienbare tijd worden toeges tuurd aan de Leidse universiteit, de gemeente Leiden en het acade misch ziekenhuis. Afgelopen vrij dag was de tekening onderwerp van gesprek in het kabinetsberaad. Er werd toen besloten de tekening en de bijbehorende argumenten voor advies toe te sturen aan de be trokkenen en pas uiterlijk 1 maart '77 te kiezen tussen dit plan D en het zg. plan C (de bouw van een nieuw ziekenhuis). Zie verder pagina Leiden WASHINGTON (APIAFPIDPA) - President Ford heeft gisteren in zijn werkkamer in het Witte Huis gesproken met Jimmy Carter die hem over twee maanden zal opvolgen. Bij hun eerste treffen sinds de verkiezingen hebben Ford en Carter gesproken over economische en andere vraagstukkenFord beval zijn opvolger een spoedige ontmoeting met buitenlandse leiders aan. Carter opperde de mogelijkheid van een derde internatio nale economische topconferentie. "Het zou me de gelegenheid bie den de buitenlandse leiders te ontmoeten aldus de nieuwe presi dent. Maar Ford achtte het raadzamer dat Carter eerst de rege ringshoofden en ministers van NAVO-landen zou leren kennen. Jimmy Carter meende verder dat de debatten en de verkiezingen een uitslag te zien hebben gegeven die de natie heeft verenigd. Ford verklaarde dat de overdracht soepel verliep en hij al zijn medewerking zou verlenen. Carter voegde daaraan toe dat an dere landen gerustgesteld zullen zijn door het gemak van de rege ringswisseling en de voortgezette stabiliteit van de regering en het buitenlandse beleid van de Verenigde Staten. Terwijl hun echtgenoten zich onderhielden .leidde Betty Ford Rosa- lynn Carter rond door de woon- en recreatieafdeling en van het Witte Huis. Op de foto v.l.n.r. Rosalynn Carter, Betty Fora, president Ford en Jimmy Carter. RECKLINGHAUSEN (AP) - Twee gewapende mannen houden sinds vanochtend vier personen in de kluis van een spaarbank in Recklinghausen in gijzeling. Zij eisen twee miljoen mark en een vluchtauto, aldus heeft de politie mee gedeeld. De politie heeft het gebouw omsin geld en onderhandelt over de vrijla ting van de gegijzelden, die worden vastgehouden nadat een bankroof mislukte omdat een bediende met zijn voet een alarm in werking stel de. Om acht uur vanochtend ging een van de overvallers de bank binnen terwijl de ander buiten op hem wachtte, de gealarmeerde politie Piano's^ Cherny (nieuw) 2r.545^" 2.195.- -) 3.300^ 2.795.- 2.995.- kon de man die buiten stond grij pen. Hij werd echter weer vrijgela ten nadat zijn handlanger gedreigd had de gegijzelden te zullen neer schieten. De politie staat voortdurend met de overvallers in contact. Zij kan niet zeggen of de gegijzelden bankbe dienden zijn of klanten. Agenten van de naburige korpsen, waaronder die van Gelsenkirchen en Essen, zijn naar Recklinghausen gestuurd om de politie aldaar te versterken. De rovers hebben een snelle BMW-sportwagen geéist om weg te kunnen komen. Het is echter niet duidelijk of de politie die eis zal in willigen. Minister Gruijters ziet het komende jaar wat de wo ningbouw betreft met zorg tegemoet. Hij verwacht niet, dat er weer 110.000 huizen op stapel kunnen worden gezet PAGINA 15 Humor houdt Rod Stewart op de been PAGINA 5 Groenevelt volgt de loon- lijn van de F.N.V. PAGINA 7 Volgens Rinus Michels kan Feyenoord rekenen op een Spaanse heksenketel PAGINA 9 Demonstratief welkom voor Russische partijleider in Roemenië PAGINA 13 CHERNY(me Lindberg* Schimmel* Rich. WEBER(n< 3.175.- 4^75^" 3.245.- Yamaha* <L490r: 3.235.- Sauter (nieuw) SJWrr 3.570.- Geyer* 4^25- 3.620.- Rösler* AAtt 3.360.- BECHNER (nieuw) 4J7*r 3.725.- Steinway&Sons* 14^*0^ 8.450.- IRMBACH'TS'Ï1 5.585.-- 4.175.- I Aug. Förster* d-555:-- 3.340.- TCHAI KA 'te' tA955.190.- Vleugels »cor erfeld* liAQOT 8.550.- ia* 9.200.- 9.445.- Petrof* BECHNER(ni Roermond (SP) - Vanmorgen had Lambertus Johannes Loyen het eerst na 33 jaar vijf joodse ex- gevangenen uit het kamp Bobruisk naast zich staan. De vijf getuigen tegen de mar tientallen joden zou hebben moord. De president, mr. H.J. te Strake, hervatte het verhoor van Loyen met de vraag, of hij bereid was te praten over de afschuwelijke ge beurtenissen in '42 en '43. Of dat hij het op schrift gestelde relaas zo nu en dan wilde bevestigen. Loyen koos voor het laatste. De vraag van de president sloot di rect aan op de "instorting" van de verdachte gistermiddag, die niet als een verrassing kwam. In het rapport van de POK (Psy chiatrische Observatie Kliniek) staat al te lezen, dat Loyen wel wilde praten over de tijd vóór Bo- De volgende vraag bruisk. Maar over de daden kamp zelf zwijgt hij. ilUrtfï: 9.995.- 35.9flOT- 19.250.- ay&Sons* 17.900.- Burgemeester van Boskoop ALMELO/LEIDEN - De 62-jarige werkloze kantoorbediende A. L. F. V. uit Leiden is vanochtend door de Almelose rechtbank veroordeeld voor zijn aandeel in een gerucht makende zwendelzaak. Hij kreeg Buien Wisselend bewolkt met af en toe buien. Matige aan de kust af en toe harde wind tussen noord en west, in de nacht tijde lijk afnemend. Minimumtemperaturen van 4 graden aan tee tot min 2 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima omstreeks 7 graden. (Opgemakt om 11.15 uur) 24 NOVEMBER Zon op: 8.16 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 10.52 uur; onder: 19.56 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.42 en 17.01 uur, laagwater om 0.35 en 12.55 uur. overeenkomstig de eis drie maan den gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van driejaar en achthonderd gulden boete of zestien dagen hechtenis. De Leidenaar had een Duitse bank misleid door namens de Euro Con tinental Bank ln Lunteren een ver klaring van grote kredietwaardig heid af te geven voor zijn 45-jarige broer, die inmiddels is veroordeeld. Hierdoor had een Duitse firma voor 80.000 mark een kantoor en een woonpand voor de broer ingericht in Tubbergen, maar nooit geld hiervoor gekregen. De Leidse kan toorbediende was vijf maanden kantoorhouder geweest van het Lunterse filiaal van de Euro Conti nental Bank op Curasao, een niet- kredietwaardig instituut dat door zijn broer was gesticht. Van diens praktijken zijn velen in binnen- en buitenland de dupe geworden. de president tegen u gezegd dat de joden "ausgerottet" moesten worden? luidt het antwoord dan ook: "Ik weet het niet meer!". Loyen gaf toe dat hij joden op eigen initiatief heeft gedood. Beseft de verdachte dat hij iets deed dat niet goed was?" Dat heb ik toen niet ingezien". "Nu wel". Loyen ontkende de massagraven net buiten het kamp gezien te heb ben. De getuigen hebben eerder verklaard, aldus de president, dat men u daar wel heeft gezien. In de serie vragen vanmorgen kwam ook het tijdstip aan de orde, waarop Loyen voor het eerst een jood zou hebben gedood. "Ik heb niemand gedood", mom pelde de verdachte. "Wel ge schopt". Hiermee sprak hij zichzelf wéér eens tegen. "Blijft u bij de bekentenissen die u eerder heeft afgelegd"? was een vraag aan Loyen. "Ik weet niet meer, wat ik heb be- Plenty Parkeerruimte. (Van één onzer verslaggevers) BOSKOOP - Burgemeester G. W. baron van Dedem heeft per 1 ja nuari van het volgend jaar ont slag genomen als eerste burger van Boskoop. Gisteren is hij naar het Provinciehuis in Den Haag geweest om daar zijn besluit mee te delen. Baron Van Dedem was al vanaf het begin van dit jaar met ziektever lof. Moeilijkheden binnen het college en met de raad dreven hem over de "rode streep". Met overspanningsverschijnselen meldde hij zich ziek. Een aantal maanden verbleef de burgemeester in zijn chalet in het Zwitserse Davos. Van hieruit liet hij ons telefonisch weten een herkeuring te zullen aanvragen bij de Pensioenraad in Heerlen. De Pensioenraad oordeelde, dat Van Dedem best in staat mocht worden geacht om nog eens een ambtsperiode van zes jaar vol te maken. De baron dacht hier dui delijk anders over. Wat Van Dedem na 1 januari pre cies zal gaan doen is niet hele maal duidelijk. In elk geval staat wel vast dat het echtpaar Bos koop de rug zal toekeren en zich zal gaan vestigen in Overijssel. Daar gaat het een landgoedje be heren. Baron Van Dedem, die op 28 fe bruari 1927 in Utrecht werd gebo ren, is éénentwintig jaar burge meester geweest. Bijna twaalf jaar diende hij Boskoop als zoda nig. Vóór zijn komst naar het sier teeltcentrum was hij Spaans referendum 15 december MADRID (Reuter, UPI) - In Spanje wordt op 15 december een referen dum gehouden over het plan tot in stelling van een gekozen parlement van twee kamers. Het plan, dat een drastische wijzi ging betekent van de wetten van wijlen Franco, is vorige week door het parlement goedgekeurd. Premier Suarez heeft aangekon.- digd dat de parlementsverkiezin gen in juni zullen worden gehou den. Baron Van Dedem burgemeester-secretaris van de gemeente Heerjansdam. Acht maanden was hij waarnemend burgervader van Brielle. MAASTRICHT (ANP) - De 41-jarige hoofdverpleger Frans H. die verdacht wordt van moord op bejaarde patiënten van de Lückerheidekliniek in Kerkrade, heeft vandaag op de laatste dag van het ruim zes weken lange proces voor de rechtbank in Maastricht gezegd onschuldig te zijn. Hij maakte ruim gebruik van het laatste woord, dat de president van de rechtbank mr. F. Eliens hem toestond. Verdachte bekende de patiënten van geld en goederen te hebben beroofd: "Ik betreur het en ik vind dat ik hiervoor met vijftien maanden voorar rest allang geleden heb. Aan de dood van de patiënten ben ik helemaal niet schuldig". De hoofdverpleger zei zich altijd voor de zieke medemens te hebben ingezet: "Ik heb alleen mensen willen helpen. Ik heb getracht hun lijden te verlichten. Ik heb nooit geweten dat insuline dodelijk was". Het zat verdachte dwars, dat er tijdens het proces zoveel dingen zijn aangedra gen om te bewijzen dat hij patiënten om het leven zou hebben gebracht. De rechtbank doet uitspraak op dinsdag 7 december 's morgens om 10 uur. Kunstmanen van de VS verblind door Wapen Sowjet-Unie NEW YORK (UPI) - Vorig jaar zijn enkele Amerikaanse ver kenningskunstmanen ver blind en buiten werking ge steld door een laserstraal van de Sowjet-Unie, zo heeft het tijdschrift Newsweek zondag gemeld. Newsweek voorspelde een „ware oorlog in de ruimte" in science-fictionstijl, die in de jaren 1980 het stadium van de tekentafels voorbij zou zijn. Er worden dan gevechten gele verd tussen vernietigende jachtkunstmanen, bemande ruimtevaartuigen en dode lijke laserstralen, aldus het blad. De V.S. volgen al lang de Sowjet-ruimtevaartuigen met van laser voorziene radar en er zijn sterke aanwijzingen, on danks officiële Amerikaanse tegenspraak, dat het incident van vorig jaar boven Siberië het werk was van een laser straal die tienduizend maal sterker was dan enig natuur lijk vuur". Minister van Defensie Donald Rumsfeld zou .verklaard heb ben dat de betrokken Ameri kaanse kunstmanen waar schijnlijk waren „verblind door het felle licht van bran dend aardgas langs een buis leiding in het westen van Rus land". Maar hij lette wel op dat hij niet rechtstreeks zei dat er geen sprake zou zijn van laser stralen, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1