Gezichtsverlies voor Feyenoord Sparta houdt lang stand bij AZ Ajax 'Verschrikkelijk weggespeeld na rust" ALS DE KAT VAN HUIS IS, DANSEN DE MUIZEN Loting KNVB-Beker SPORT MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 SPORT SPORT SPORT Onderschatting enerzijds en de afwezigheid van Boskov ander zijds. Dat zijn volgens mij de oorzaken van ons falen tegen Eindhoven. Want zo kun je het ioei noemen. We hebben de toe schouwers in de kou laten staan We hebben dan wel gewonnen, maar eigenlijk hebben we verlo ren. Om met die onderschatting te beginnen: dat valt nog wel te verklaren. Zoiets sluipt onbe wust de ploeg binnen. Boskov heeft dan voor zijn vertrek naar Spanje wel geroepen "d'r tegenaan", maar zelf praatte hij voortdurend over de wed strijd tegen Espagnol. Daar naast is Eindhoven nu niet be paald een club die inspireert. Niet alleen staat de ploeg erg laag op de ranglijst, vorige week verloor Eindhoven met maar liefst 7-0 van AZ'67. Dan denk je toch ergens wij moeten er op eigen veld toch minstens een stuk of vijf in kunnen knal len. Mooi dat dat niet ging. We begonnen goed, maar het doel punt bleef uit en daarna werd het aanmodderen. Aan het eind ging de conditie een woordje meespreken en toen trapten we er uiteindelijk noa eentje in. Voor hetzelfde geld maken zij er veel eerder een, want ik moet zeggen, die jongens speelden best aardig. Ja, en dan dat Boskov-effect. Een aantal spelers van Feye- noord heeft een stok achter de deur blijkbaar gewoon nodig. Die jongens denken: "hij is er niet en dus kunnen we ons tegen dat zwakke Eindhoven wel een beetje uitleven". Ik vind dat persoonlijk erg onvolwassen. Die jongens zijn geen echte profs, weten niet goed waar ze mee bezig zijn. Een ploeg als Feyenoord moet het hebben van negentig minuten keihard wer ken wil het resultaten boeken. De spelers die denken, dat ze zich daaraan kunnen onttrek- PAGINA 9 ken hebben het mis. Die zijn uit op persoonlijk winstbejag. Maar het publiek is daar be paald niet mee gediend. Wij trouwens zelf ook niet. Het lijkt nu net of we weer zijn aange land op het punt waar we be gonnen zijn. Zo vlak voor dat belangrijke duel tegen Espag nol geen prettige gedachte. WIM RIJSBERGEN ROTTERDAM - Het werd uiteindelijk ook Feyenoord-directeur Guus Brox, van wie Wim Rijsbergen ooit gezegd heeft, dat deze geen verstand van voetballen zou hebben, te gortig. Zelfs Brox zag in, dat het zo niet langer kon. De kleine man beende, ver in de tweede helft met grote stappen naar de Feyenoord-dug out waarin ditmaal niet Boskov, maar diens vervanger, Theo Verlangen had plaatsgenomen. Feyenoords eerste man verblijft in Spanje waar hij gisteravond de UEF A-cup tegenstander van woensdag, Espanol aan het werk zag tegen Real Madrid. „Doe wat" moet Brox de voormalige speler van Holland Sport hebben toeges nauwd; „dit kan niet". Waarop Jan van Deinsen het trainingspak van Verheyen mocht aantrekken. Veel effect sorteerde deze late wissel niet. Een tweede wijziging bleek nodig om het beoogde resultaat te behalen. Na vijf minuten in de tweede verlenging van de beker wedstrijd tikte Eindhoven af. Na enorm veel moeite had Feyenoord de dappere Brabanders toch met 1-0 onder gekregen. De derde ronde van de KNVB-beker was be reikt, gezichtsverlies echter niet voorkomen. Vervanger Theo Verlangen legde na afloop de interventie van direc teur Brox als volgt uit: „Hij kwam met de suggestie om Jan van Dein sen te wisselen. Dat idee dad bij mij ook al post gevat en dus heb ik het gedaan, want Jan viel erg tegen. La ter hebben we besloten om, met het oog op woensdag, Wim Jansen te wisselen voor Van Daele en Michiel van de Korput op te laten schuiven naar het middenveld. Dat bleek een goede greep", aldus de zichzelf een brevet van onvermogen gevende tweede trainer. Over de wedstrijd tegen Eindhoven zei Verlangen: „Het was geen gemakkelijke mid dag voor mij, want er is, met het duel tegen Espagnol in het vooruit zicht, een half uur te lang gespeeld. We hadden het nooit op een verlen ging mogen laten aankomen. Het tempo lag te laag waardoor Eind hoven zich telkens gemakkelijk kon herstellen. Ik geef toe: we wa ren niet erg gemotiveerd. Die Eu ropa Cup wedstrijd speelde ons toch wel door het hoofd, denk ik". Door Ad van Kaam Eindhoven-trainer Gosens kon voor die laatste uitspraak weinig waardering opbrengen. „Feye noord demonstreerde een onvol doende instelling. Het maakt voor het publiek, dat er vanmiddag was, niet uit of Feyenoord woensdag wel of niet tegen Espagnol speelt. Ook bij Feyenoord-Eindhoven rekenen ze op doelpunten en spektakel. Wij hebben het geprobeerd, het is net niet gelukt. Zij mogen hun handjes dichtknijpen", aldus Gosens. Dat mocht Feyenoord inderdaad. De lijstaanvoerder van de eredivi sie ging in het bekertreffen tegen het op papier zwakke Eindhoven zó ongemotiveerd te werk, dat een vroege uitschakeling lange tijd tot demogelijkheden behoorde. Als de kat van huis is dansen de muizen leek de algemene gedachte nu Bos kov elders vertoefde. De opvattin gen van de strenge Joegoslaaf ken- nenden is het hoogst onwaarschijn lijk, dat deze de „spielerei" van zijn ploeg getolereerd had wanneer hij in de dug out aanwezig was ge weest. Maar hij was er niet en Ver langen zag zelfs geen kans de roodwitten in de rust te inspireren. Terwijl dat wel héél degelijk nodig was, want tot dan toe had Feye noord er nog niets van gebakken. Nico Jansen beging weer de oude fout zich té solistisch op te stellen, Van Deinsen het tien van zijn twaalf voorzetten de mist ingaan, terwijl ook Vreysen maar erg weinig lukte. De Rotterdamse voorhoede kon Eindhoven aldus niet in gevaar brengen. Maar ook het middenveld, normaal Feye noords, sterkste linie, liet het vol komen afweten. De impulsen van uit het middenveld kwamen zo sporadisch en dan nog in zo'n laag tempo, dat er nauwelijks kansen gecreëerd werden. Twee l^alf- mislukte schoten van Theo de Jong dat was het totale rendement van één helft ondoelmatig aanvalsspel van Feyenoord. Durfde Eindhoven geschrokken van de 7-0 nederlaag van vorige week tegen AZ'67, er in de eerste rondgang nauwelijks uittekomen, in de tweede helft werd dat anders. Naarmate de wedstrijd vorderde traden de vooral in het begin ner veus acterende Eindhovenaren steeds zelfbewuster op. De ongeïn spireerde pogongen van Feyenoord om met een minimum aan inzet een maximum aan rendement te ver krijgen, speelde de ploeg van Go sens daarbij in de kaart. Vanuit de versterkte defensie kwamen de blauwwitten via Jacobs, Kreekels en Posthuma steeds frequenter naar voren en dat leidde een paar maal tot uiterst hachelijke mo- memten voor het doel van de Rot terdammers. Treytel zag eerst een Libero Michiel van de Korput moest er aan te pas komen om Feyenoord in de verlenging aan de winst te helpen. schot van Pleun Strik juist naast gaan en moest daarna razendsnel reageren op inzetten van de door gebroken Posthuma. Jacobs kreeg nog de beste kans, maar vanuit ideale positie schoot hij tegen Trey tel op. Vlak voor hrt einde van de normale speeltijd kreeg Kreekels een unieke mogelijkheid om Feye noord uit de bekerwedstrijd te wippen; hij was net te laat bij de scherpe inzet van Goedhart. Even daarvoor had Theo de Jong, bin een van de weinige gevaarlijke Rotter damse acties, de bal op de paal ge knald, nadat Nico Jansen de goed- keepende Adjanski tot een specta culaire safe gedwongem had. In de verlenging moest Van Daele de plaats innemen van Wim Jansen, terwijl libero Van de Korput op schoof naar het middenveld. En wat De Jong en Kreuz negentig mi nuten lang niet konden, lukte Van de Korput wel. In hoog tempo spe lend verdeelde hij op effectieve wijze het spel en de passant liet hij zijn voorhoede ook nog even zien hoe je moet scoren. Een splijtende pass van Vreysen nam hij ineens op de slof en Adjanski was ditmaal volkomen kansloos: 1-0. Feye noord, bij wie alleen Wim Rijsber gen een ruime voldoende haalde, ontkwam vlak voor tijd nog aan de gelijkmaker toen Posthuma langs twee man glipte, maar zijn dreu nend schot zag afketsen op de vuis ten van sluitpost Treytel. Brox kon tevreden zijn, een woedeuitbar sting van Boskov zal achterwege blijven. ALKMAAR - De eerst nog zo pes simistische Cor Brom - „bij AZ wordt het een kwestie van geld halen en snel wegwezen - was veranderd in een teleurgestelde trainer. „Natuurlijk, het was van te voren bekend dat we zouden moeten verdedigen, dat was ge geven de omstandigheden per se noodzaak. Achteraf zeg ik echter dit AZ was echt niet zo sterk. Ik geloof zeker dat we, als we volle dig waren geweest, gewonnen zouden hebben. Daarom is het juist zo'n teleurstelling als je door zo'n strafschop de mist in gaat". Zo'n strafschop. „Vraag het hon derd mensen", verduidelijkte Cor Brom zijn teleurstelling, „en 99 hebben die handsbal niet ge zien". Jammer voor Sparta s oe fen meester zag die ene ontbre kende persoon, in dit geval arbi ter Jan Beek, precies wat zich in die tiende minuut van de eerste verlenging voor het doel van Pim Doesburg afspeelde. Wim van Hanegem - met Sparta-goalie Doesburg - de onbetwiste uit blinker, mikte langs de toeges- tormde Dries Visser in de rich ting van het Rotterdamse doel. „Hij schoot inderdaad tegen mijn arm", gaf de Sparta-verdediger later eerlijk toe, „maar wat kon ik er aan doen? Ik probeerde het schot met m'n voet te blokkeren, maar in die poging kwam de bal tegen mijn arm. Waar moet ik m'n armen dan laten Maar goed, het was hands, en de overigens goed leidende Beek wees resoluut naar de witte stip, van waaraf Kirsten Nygaard de Alkmaarse formatie prompt in de volgende bekerronde mikte. „Maar ook die strafschop had de scheidsrechter nooit mogen tel len", morde Cor Brom na afloop nog na. „Op het moment dat Nygaard schoot werd er een bier flesje het veld in gegooid en Üep er ook nog eens een fotograaf binnen de lijnen". Pim Does burg: „Bierflesje? Geen last van gehad". Maar het gekrakeel rond de straf schop was in het licht van de 120 minuten voetbal in feite maar bij zaak. Sparta, spelend zonder de geblesseerde Ray Clarke en de geschorsten Weerdenburg en Lees, beperkten zich in Alkmaar tot verdedigen en keihard wer ken. Eenrichtingsverkeer dan ook in de richting van Pim Does burg, die schoten van Van Hane- gem, Kist en Nygaard ogen schijnlijk moeiteloos uit zijn doel ranselde. En het pleit voor Sparta - dat hal verwege de tweede helft Leen de Goey met een wenkbrauwbles sure zag vertrekken - dat het AZ in feite slechts een reële sco ringskans toestond. Want, afge zien dan van de strafschop, zat Doesburg er in het begin van de verlenging er maar een keer fali- kant naast, maar toen werkte Wim Meutstege de kopbal van Van Hanegem uit het lege doel. Uitblinker Schrijvers is versla gen, Jan van Staa strijkt de Ajax-doelman treiterig over het DEN HAAG - Gisteravond is de loting verricht voor de achtste finales van het toernooi om de KNVB-beker. De wedstrijden wor den in principe op woensdag 16 februari gespeeld. De thuisspe- lende verenigingen hebben echter de mogelijkheid uit te wijken naar zondag 20 februari. Het resultaat van de loting was: PSV-Wageningen PEC Zwolle-Telstar MW-Willem 2 FC Twente-Feyenoord De Graafschap-NAC Roda JC-AZ'67 FC Utrecht-FC Groningen FC Den Haag-Excelsior. UTRECHT - Bij FC Utrecht maak ten de semiprofs hun clublied waar maken zij er één, maken zij er twee, en dat klopte wonderwel want Ajax had er eerst een gemaakt en FC Utrecht daama twee. "Op naar Europees voetbal", riep bur gemeester Vonhoff in die kleed kamer, terwijl in de aangrenzende ruimte Piet Schrijvers belangstel lenden snauwend de deur wees. Totdat coach Ivic de poort toch opende om Ajax deceptie te ver duidelijken en de Ajax-doelman zich narrig in een hoekje terugtrok. Om daar te verkondigen dat zijn ploeg louter en alleen ten onder ge gaan was aan gebrek aan inzet en karakter. De (enige) uitblinker in de Amsterdamse formatie - hij stond zeker drie vier Utrechtse doelpun ten in de weg - "Verder ga ik niet met m'n kritiek. Ik hou het bin nenskamers. Maar het laatste woord is er nog niet over gespro ken, dat verzeker ik je FC Utrecht-Ajax. Een kassucces dat een lichtend voorbeeld zou moeten zijn in het vaderlandse be taalde voetbal. Een topper van de eerste orde. Met alle ingrediënten die nodig zijn om de publieke be langstelling op te wekken en in stand te houden. Een wonderlijke wedstrijd ook. Niet in de laatste plaats door het warrige optreden van arbiter Weerink, die voor rust een glaszuivere Ajaxgoal van Zuid- ema en in laatste instantie Ling af keurde wegens buitenspel en die na rust FC Utrecht een strafschop en Danig derhalve de gelijkmaker cadeau deed nadat Van Staa eerst de bal door de benen van Hulshoff had ge speeld en vervolgens ter aarde stortte Een gelukkige zege van FC Utrecht zou je dus kunnen zeggen, af gaande op die twee feiten. Niets is minder waar! FC Utrecht speelde na rust met de kostbare Amster damse formatie als een kat met een muis. Een kleine taktische ingreep Door Pim Stoel - Cabo van de linksachterplaats naar het middenveld - maakte van de Ajacieden een verzameling bib berende juffershondjes. Zuidema na afloop: "We speelden dus man dekking. Voor rust ging dat. Maar na rust met die wissel bij FC Utrecht speelde er ineens niemand meer mandekking. Niemand wilde Cabo afstoppen, ik heb lopen roe pen als een gek, maar ze hadden zeker allemaal een banaan in de oren Het bekeravontuur was voor de Amsterdammers niet slecht ge start. Schrijvers werd danig getest door vooral Streuer en Van Veen, maar bleek in topvorm. Daar kon dus weinig gebeuren. Aan de an dere kant was Ling op recht vaak weer ongrijpbaar en uit angst voor een Ajax-counter week FC Utrecht na een heftig openingsoffensief iets terug. Daardoor konden de Am sterdammers de greep op het mid denveld versterken. Waar Zuidema acteerde terwijl Hulshoff de functie van laatste man vervulde wegens een hardnekkige enkelblessure van Ruud Krol. Ajax werd niet eens erg boos toen Weerink ten onrechte het combina- tiedoelpunt Zuidema-Ling afkeur de. vermoedelijk omdat men voelde dat er kansen lagen, nog wel eens te scoren. Achteraf protes teerde men wel. Ling: "Wat een scheidsrechter. Om gek van te worden. Volgens mij was ie partij dig. Het kon nooit buitenspel zijn. Van Zuidema niet en nadat die de bal via een voet van Istatov richting doel had gespeeld, van mij ook niet." Weerink nogal verward: "Zuidema stond buitenspel. Dat kon niet? Nee, niet Zuidema maar Ling stond buitenspel. Als Ling van die bal was afgebleven was hij ook het doel ingerold en dan had ik het doelpunt goedgekeurd." Ajax zou toch op 1-6 komen. In de 37 ste minuut bereikte Erkens op rechts Ling die de bal met het hoofd schitterend teruglegde en Zuidema geen enkel probleem had te scoren. Barrie Hulshoff na afloop: "Kijk als je in een wedstrijd als deze met 1-0 voor komt mag je hem natuurlijk nooit meer uit handen geven". De Ajacied wilde zijn kritiek op de scheidsrechter nauwelijks kwijt Laat ik zeggen dat hij ten onrechte een Ajax-goal afkeurde en ten on rechte een penalty aan FC Utrecht gaf. Tenslotte draaide ik me alleen maar om toen Van Staa de bal tus sen de benen had doorgespeeld Ik raakte hem niet, hij raakte mij. Veel erger is trouwens dat we na rust zo verschrikkelijk zijn weggespeeld. Dat is verontrustend". FC Utrecht deed na rust wat de aanhang onverbiddelijk eiste. Ajax werd van de eerste minuut af aan onder zware druk gezet, met name Streuer knalde er lustig op los en alleen Piet Schrijvers hield de Am sterdammers overeind ook nadat Van Maurik in de 18de minuut Weerinks cadeautje behendig had verzilverd. Een vrije schop op de rand van het strafschopgebied van Streuer - in de muur werd het schot van richting veranderd - was echter ook Schrijvers te machtig (2-1). Waarna FC Utrecht geen enkel probleem had het warrige Ajax- offensiefje te ontkrachten. Zo kreeg Ajax in die tweede helft niet één kans om de score te wijzigen. Geert Meyer, invaller op de valreep voor Zuidema - Ik liep aldoor naar de klok te kijken om te zien of er nog tijd was om een keer de bal aangespeeld te krijgen. Het lukte. Ik kreeg er in die tien minuten pre cies één." En dat was dan illustra tief voor de aanvalskracht van de Amsterdammers. Ivic "Dat wordt dus mikken op de competitie. We zijn in deze beker verdiend uitge schakeld. Maar wel door een ploeg die van de zeven thuiswedstrijden er al zes gewonnen had. Daarom is het geen schande. De scheidsrech ter? Laat ik nou verstandig zijn en niets zeggen. U heeft het allemaal met eigen ogen kunnen zien,.v"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9