Westduitse liberalen bereid tot extra taak Twee vragen, Dóe het. LEZERS SCHRLIYEN Syrische vredesmacht in Tripoli en Sidon NAAST HET NIEUWS Mevrouw stel dat u er en meneer Betoging voor Franco Parlement in Thailand met adviserende taak Denk aan al die risiko's. Gezondheid. Baandag 22 november 1976 MADRID (UPI&Reuter) - Naar schatting 60.000 tot 150.000 men sen zijn zaterdag in Madrid bij eengekomen ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de dood van Franco. De manifestatie ging uit van de bond van veteranen uit de burgeroorlog, die een half mil joen leden telt. Op het terras van het parlements gebouw zong men rechtse strijd liederen en liet men kreten horen als „Cortes-afgevaardigden ver raders", „wij willen geen demo cratie" en „de macht aan het le ger". Bij de ambtswoning van premier Suarez riep men om diens aftreden. Op hun mars door het centrum sloegen en trapten de falangisten nu en dan mensen, zonder duide lijke reden. Van een theater wer den ruiten ingeslagen. Ook foto grafen moesten het vaak ontgel den. De betogers grepen liberale kranten uit kiosken en staken ze in brand, de politie, gewapend met automatische pistolen, trad niet op. Op de Plaza de Oriente, waar Franco de menigte placht toe te spreken, werd een gebedsdienst gehouden, waarna het politieke testament van Franco werd voor gelezen. Voor het parlementsgebouw in Madrid bracht een menigte Francobetogers met vlaggen en foto's van de overleden ge neraal, de fascistengroet. FRANKFORT (DPA) - De Westduitse vrije democraten verwachten dat zij na het uiteengaan van de oppositiepar tijen CDU en CSU in het parlement een nog grotere ver antwoordelijkheid te dragen zullen krijgen. Op hun partijcongres in Frankfort, dat twee dagen heeft geduurd, ver klaarden de liberalen bereid te zijn deze verantwoording te dragen, in onafhankelijkheid ven de sociaal democratische coalitiepartner. De ongeveer 400 afgevaardigden besloten, na harde debatten tussen linker- en rechtervleugel, gedrags regels aan te nemen ter handhaving van het zogenaamde radicalenbes- luit, waaronder extremisten uit de De leider van de FDP, minister van openbare dienst worden geweerd. de sociaal-liberale coalitie in Bonn heden van de binnenlandse inlich- voort te zetten. Hij werd, evenals tingendienst, gegevens twee van zijn drie plaatsvervan gers, de minister en Economische Zaken, Hans Friderichs en fractie leider Wolfgang Mischnick, op nieuw voor twee jaren gekozen. Genscher signaleerde echter tege lijk dat de liberalen bereid zijn, voor de eerste maal sinds in 1969 in Bonn sociaaldemocraten en liberaT len samengingen, in de Duitse deelstaten weer met de christen democraten een coalitie te vormen. Bepalend daarvoor is alleen de vraag of het mogelijk is daardoor de liberale politiek te verwezenlijken. Dat betekent echter geen aanwij zing voor Bonn, zei hij. Van coalities tussen de FDP en de CDU is sprake in Saarland en Ne- dersaksen, waar de christendemo craten regeren zonder parlemen taire meerderheid. BEIROET (DPA) - Syrische troepen van het interarabi- sche vredesleger hebben gisteren in Libanon de ha vensteden Tripoli en Sidon bezet. Zij ondervonden daarbij geen verzet. De Syriêrs hebben nu alle strategi sche punten in Libanon in handen, met uitzondering van een strook in het zuiden, aan de grens met Israël. Zij namen in Tripoli en Sidon alle openbare gebouwen over, die tot dusver waren bezet door linkse moslem-milities en Palestijnse commando's. Zaterdag waren uit Syrië naar schatting twee volledig gemotori seerde brigades Libanon binnenge trokken ter versterking van de daar reeds gelegerde troepenmacht. In de buurt van de Israëlische grens kwam het zaterdag tot hernieuwde gevechten tussen linkse en rechtse milities, waarbij gebruik werd ge maakt van artillerie. Israël voert sinds enkele dagen ver sterkingen langs zijn grens. Israël zal Syrische troepen niet toe staan Zuid-Libanon te bezetten. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie, Simon Peres, gisteren meegedeeld. "Syrische interventie zal de span ning in het gebied verhogen en Is raël verzet er zich tegen dat buiten landse troepen het vacuum langs de Libanees-Israëlische grens op vullen", aldus de minister. Hij deelde het kabinet mee dat Sy rië probeerde zijn invloed in het grensgebied te versterken "zowel met guerrillatroepen als met zijn eigen militairen". Peres zei niet hoe Israël een Syrisch of Palestijns oprukken in Zuid- Libanon zou voorkomen, maar hij sloot het gebruik van geweld niet uit. De Israëlir che premier, Jitsjak Ra bin, heeft gisteravond een persoon lijk openbaar beroep op president Anwar Sadat gedaan, waarin hij de Egyptische leider uitnodigt hem te ontmoeten om over vrede in het Midden-Oosten te onderhandelen. In een toespraak tot de slotzitting van een conferentie van de wereld bond van progressief jodendom zei Rabin dat de Egyptische president in de afgelopen weken verschei dene vredesvoorstellen had ge daan. Het Syrische vredesleger heeft nu de noordelijk in Libanon gelegen stad Tripoli bereikt. De aankomst van de tanks werd daar feestelijk gevierd. "President Sadat, als u het ernstig meent met dit woord "vrede", laten wij dan onderhandelen. U hebt uw bereidheid om vrede te vestigen verklaard aan Amerikaanse senato ren, congresleden en televisiemen sen. Maar zij zijn geen partijen voor vrede. Over een vrede in het Midden-Oosten kan alleen worden onderhandeld tussen ons die hier leven. Ik heb gehoord wat u tegen anderen zei. Wat hebt u tot mij te zeggen?" BANGKOK (UPI) - In Thai land is gisteren de samenstel ling bekendgemaakt van een 340 leden tellend parlement dat geen wetgevende, maar slechts een adviserende be voegdheid heeft en waarvan een groot deel bestaat uit be noemde militairen of politie functionarissen. De Nationale Vergadering is gevormd door de regering en heeft de goedkeuring gekre gen van de militaire junta, die op 6 oktober de gekozen rege ring afzette. Volgens politieke i wordt het parle ment door politiek rechtse fi guren gedomineerd. Behalve militairen en politie functionarissen hebben zit ting de leider van een ultra rechtse beweging, verschei dene leiders van een vrou wenbeweging die pro- Amerikaanse demonstraties heeft georganiseerd en rechtse politici uit de vorige regering. De huidige leiders willen bin nen vier jaar verkiezingen waarbij een aantal leden van de Nationale Vergadering kunnen worden gekozen. tiviteit van sollicitanten naar een staatsbetrekking aan de betrokken autoriteiten door te geven. Boven dien wordt geëist dat die autoritei ten hun verzoeken om inlichtingen over sollicitanten bij de Binnen landse Inlichtingendienst verre gaand beperken. Met een nederlaag voor de econo mische afdeling van de FDP ein digde het debat over de kernener gie. Met een kleine meerderheid van links wordt van de FDP-fractie in het parlement in Bonn geëist, ernaar te streven dat goedkeurin gen voor de bouw van nog meer kerncentrales en voor het in wer king stellen van reeds in aanbouw zijnde kerncentrales pas wordt ver leend wanneer alle tot dusver on opgeloste vraagstukken van opslag en bewerking van radioactief afval zijn opgelost. Hotelberoving in New York NEW YORK (Reuter) - Zes gewa pende mannen hebben gisteroch tend vroeg de kluizen van het dure hotel "Regency" gekraakt en be roofd van geld en sieraden ter waarde van naar schatting min stens 200.000 dollar. De vijfentwintig gasten werden door twee rovers opgevangen toen zij naar het hotel terugkeerden en naar de kelder gevoerd, waar de andere vier de sloten aan het open breken waren. De gasten en zeven personeelsle den van het hotel kregen koffie en frisdranken van de rovers. Verkiezingen Bangladesj uitgesteld DACCA (Reuter) - De algemene verkiezingen die in februari 1977 in Bangladesj zouden worden gehou den, zullen voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Dit heeft presi dent Aboe Sadat Mohammed Sa- jem gisteravond bekendgemaakt. In een toespraak via radio en televi sie tót de bevolking zei de president dat het houden van verkiezingen in februari de veiligheid van het land in gevaar zou hebben gebracht, de nationale eenheid zou hebben ver nietigd en "de handen van de vijand zou hebben versterkt". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het volk geen onmiddellijke ver kiezingen wenste. Hij had zijn be sluit genomen na zorgvuldige be studering van de situatie die verer gerd was door een reeks botsingen aan de grens en een geschil met In dia over het verdelen van het water van de rivier de Ganges. In Bangladesj is sedert augustus 1975, toen president sjeik Moedji- boer Rachman en zijn gezin in een militaire coup werden vermoord, de staat van beleg van kracht. Een jaar geleden werden algemene ver kiezingen aangekondigd om het land weer een parlementaire rege ringsvorm te geven. PATRICIA NU OPPASSEND MEISJE Patricia Hearst heeft gisteren in een interview na haar voorwaarde lijke vrijlating uit de gevangenis, gezegd dat zij naar restaurants wil gaan, revues zien en schaken met haar vader, de man die zij inder tijd aanduidde als „zwijn". De 22-jarige Patricia is de afgelopen drie jaar achtereenvolgens slachtoffer van een ontvoering, revolutio nair en berechte bankrover geweest. Ze zei verder dat ze ook een waakhond rond haar persoon wil hebben. „Ik moet een hond hebben - een waakhond van het Dobermann- of herdersoort", aldus Patricia in het interview met een van haar vaders dagbladen. Het meisje is vorige week vrijdag na veertien maanden gevangenis vrijgelaten, waarvoor haar ouders anderhalf miljoen dollar borg hebben moeten storten, hangende behandeling in hoger beroep van haar veroordeling voor een bankroof in 1974 in San Francisco. DIERENBEVRIJDINGSFRONT Het ondergronds opererende „Dierenbevrijdingsfront" van Groot-Brittannië heeft in de nacht van zaterdag op zondag toeges lagen in een kennel op 5 kilometer van Llandeilo in Wales. Het front bevrijdde 13 jonge honden van het Beagle-ras die bestemd zouden zijn geweest voor experimenten ten behoeve van de schoonheids middelenindustrie. Het Dierenbevrijdingsfront heeft het afgelo pen jaar een keer of zes toegeslagen, onder andere in Noord- Engeland, waar dieren werden bevrijd, een transportauto voor hun vervoer vernield en kantoor en archiefstukken van een hoge rege ringsadviseur voor dierbehandeling overhoop gehaald. 'CYCLOON-GELD' VERGOKT De burgemeester van Darwin, de Noordaustralische stad die met Kerstmis 1974 door een cycloon werd verwoest, heeft gisteren meegedeeld dat veel van de 20 miljoen gulden die internationaal voor de slachtoffers bijeengebracht waren, vergokt zijn of aan drank werden uitgegeven. De burgemeester, dr. Stack, zei dat veel van het geld naar mensen ging die niet in werkelijke nood verkeerden, en dat sommige men sen bedrog pleegden en valse namen opgaven. Het gebruik van het geld was een politieke kwestie in Australië geworden na een bewering van generaal-majoor Alan Stretton, het hoofd van de natuurrampenorganisatie, dat hulpfondsen waren gegaan naar burgerprojecten, zoals een cultureel centrum. GENEZEN IN LOURDES Een Fransman die verlamd en blind was, en door zijn dokter onge neeslijk werd bevonden, is na een pelgrimage in 1970 naar het Maria-bedevaartoord Lourdes in de Franse Pyreneeën genezen. Hij loopt en ziet weer normaal. Serge Perrin, 46 jaar, getrouwd en vader van drie kinderen, was in december 1968 ziek geworden en had het gebruik van zijn benen en het gezicht verloren. Perrin ondernam op 26 april 1970 een pelgrimage naar de plaats in het zuiden van Frankrijk waar de maagd Maria verschenen zou zijn aan drie herderskinderen. Enkele ogenblikken na de onderdompe ling in het water verdween de verlamming in zijn benen en 's middags, terwijl hij aan het bidden was herkreeg hij het gezicht. Perrin heeft al die jaren gezwegen omdat hij zeker van de genezing wilde zijn. ADVERTENTIE niet meer zou zijn, is de verzorging van de kinderen dan verzekerd? groter geworden, uw inkomen een stuk hoger is uw levensverzekering nog wel op peil? Een map vol duidelijke informatie ligt voor U klaar bij uw verzekeringsadviseur. Of schrijf Bureau Voorlichting Levensver zekering, Antwoordnummer 89, Den Haag. ADVERTENTIE Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. CHILI LB 30 Met 'n Itho luchtbevochtiger. Als de verwarming aan is en de lucht te droog wordt, verdampt de Itho luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u, uw planten en huisdieren. LB 20 FI. 174,-; LB 30 Fl. 248,-. Itho B.V.Schiedam Het propaganda-apparaat van de fascistische militaire dictatuur in Chili heeft weer toegeslagen. Op dinsdag 16 november jl. zond het een bericht de wereld in dat alle po litieke gevangenen in Chili, op 18 na, onmiddellijk zouden worden vrijgelaten. Helaas kreeg dit be richt een opvallende maar kritie kloze aandacht in de Nederlandse pers. Dit dagblad plaatste het be richt op 17 november zelfs onder de kop „Politieke gevangenen in Chili vrijgelaten", wat misleidend is. omdat er nog geen zekerheid was dat de vermelde 282 politieke ve- vangenen inderdaad waren vrijge laten. Dat het bericht van de Chileense junta pure propaganda is, blijkt uit het feit dat zij spreekt van „alle poli tieke gevangenen" en vervolgens een aantal van 282 noemt. Volgens schattingen van de Verenigde Na ties bedraagt het aantal Chileense politieke gevangenen ten minste 4000 personen en Amnesty Interna tional meent dat zo'n 6000 Chilenen om politieke redenen gevangen izt- ten. Behalve deze duizenden poli tieke gevangenen worden in Chili nog minstens 1000 mensen „ver mist". Dat zijn mensen die zo maar „spoorloos" verdwijnen en van wie de familieleden niet te weten zijn gekomen of ze ergens worden ge vangen gehouden of inmiddels door de Chileense Gestapo, de DI- NA, vermoord zijn. Al eerder maakte de Chileense junta met veel tam-tam wereld kundig dat ze Chileense politieke gevangenen zouden vrijlaten. Dat gebeurde steeds wanneer ze tijdens een internationale conferentie kri tiek op haar schanddaden kon ver wachten. De laatste keer was dat gelegenheid van de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) in Santiago op 4 juni van dit jaar. En nu staat het fascisti sche regime weer een veroordeling van de Verenigde Naties te wach ten, wanneer binnenkort een rap port over de schending van de mensenrchten door de Chileense junta aan de orde komt. Vele lan den menen dat de junta nu maar eens flink aangepakt moet worden, en voelen veel voor een economi sche boycot tegen het fascistische regime. En als de junta ergens be nauwd voor is, dan is het wel voor zo'n boycot. In schril contrast met de cynische propaganda van de generaalskliek van dictator Pinochet zijn de be richten van het ondergrondse ver zet in Chili en van de politieke bal lingen. Zijzelf schatten het aantal politieke gevangenen die door de junta werden vrijgelaten, konden een aantal naar het buitenland ver trekken (waar ze ook niet veilig zijn, gezien de moord op Orlando Lete- lier in Washington uitgevoerd door de DINA). De anderen werden na korte tijd weer door de politie opte- pakt of „verdwenen spoorloos". Nog steeds zijn razzia's in de grote steden een normaal verschijnsel. Omdat het werkelijk aantal pol- tieke gevangenen veel groter is dan de afficiële opgaven van de junta, probeert deze dit verschil letterlijk uit de wereld te krijgen. De oplos sing die ze daarvoor heeft, is een voudig: stelselmatig worden poli tieke gevangenen uit de weg ge ruimd. Het aantal „vermiste" men sen in Chili groeit dus met de dag. En dit aantal zal waarschijnlijk aanzienlijk toenemen na de laatste propagandistische stunt van de fasccistische junta met haar aan kondiging dat „alle politieke ge vangenen (282 personen!!) worden vrijgelaten". Meer dan ooit is daarom wóak- zaamheid geboden ten opzichte van de activiteiten van de Chi leense generaals en de berichten die ze de wereld insturen. Meer dan ooit is ook nodig dat druk wordt uitgeoefend op de junta, want al leen op die manier wordt voorko men dat ze haar m'isdadig spel kan blijven spelen. Het is, ten slotte, meer dan ooit noodzakelijk dat er bij de Nederlandse regering op wordt aangedrongen dat ze haar toelatingsbeleid te opzichte van Chileense politieke vluchtelingen aanzienlijk verruimt en de uitvoer ing ervan versnelt. Namens het Chili Front leiden: Ernst van Beemen, Wim van Niekerk, Wim van Noort.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7