Leiden reageert erg verdeeld op kabinetsbesluit SABA Federatie wil aan de weg timmeren Over academisch ziekenhuis Woningbouwvereni gingen verenigd MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN - Het besluit van de ministerraad om nieu^rzko8Deka^0"Ais°we mt" een definitieve beslissing over de nieuwbouw gaan van dezelfde functies ais in het van het Academisch Ziekenhuis tot uiterlijk 1 nieuwbouwpian, dan ben ik erg maart 1977 op te schorten, is in Leiden met ge- wTd^. wanuk"v?nd dat de°bï mengde gevoelens ontvangen. Bij de gemeente zuiniging de functies niet mag aan- wordt er weliswaar positief op gereageerd, maar dl!fontwiL™ngfeTpiammS?het bij de universiteit en het academisch ziekenhuis ministerie van q. en w. En ais men heeft het kabinetsbesluit nogal bevreemding ge- behoort men"eerst met eenPfnderê Wekt. vraagstelling te komen, namelijk wat voor ziekenhuis er moet ko- Mr.W.G. Koppelaars, in het college deze krant echter met het bericht men". Volgens mr. Koppelaars is dat er een "geheim alternatief' be- het oneerlijk om plan D en plan C stond (plan D), dat met plan C een tegenover elkaar in de weegschaal belangrijke rol zou gaan spelen in te leggen. "Plan C is het resultaat het kabinet. Inmiddels wijst alles van jarenlange studie en plan D erop dat er binnen het kabinet over kennen wij helemaal niet, boven- bestuur van de universiteit be last met bouwzaken, noemt het ka binetsbesluit een voorbeeld van slecht bestuur, terwijl drs. J. B. M. Verhey, algemeen directeur van het academisch ziekenhuis, vindt dat beide plannen grote verdeeldheid dien is dat ontstaan zonder enig het besluit "een beetje i komt". Daarentegen reageert we thouder mr. Cees Waal positief: "Het is in zoverre positief dat er nu een opening is gemaakt om samen, zowel op lokaal niveau als op traal bestaat. overleg met de betrokkenen", al- Nadat eerder minister Gruijters dus mr. Koppelaars. Hij wijst er (Volkshuisvesting en Ruimtelijke overigens op dat de 95 duizend Ordening) zich had verzet tegen de vierkante meter vloeroppervlak, bouw van een nieuw ziekenhuis waarvan nu gesproken wordt een (plan C), schijnt nu ook minister achteruitgang betekent, omdat de plannen goed door Duisenberg (Financiën) dat te tot dusver altijd is uitgegaan 1 te spreken". Zoals wij zaterdag al berichtten komt het besluit van de minister raad erop neer dat er in principe goedkeuring wordt verleend een nieuw of vernieuwd acade misch ziekenhuis met een vloerop- doen. Beide bewindslieden hebben 114.000 vierkante meter, sterks oorkeur voor een ver- Volgens drs. Verhey is vreemd dat nieuwV. academisch ziekenhuis het kabinet nu met een soort prin- omdat dat 150 miljoen gulden cipiële goedkeuring afkomt (of goedkoper zou zijn dan de bouw nieuwbouw of vernieuwbouw). compleet nieuw zieken- "Het besluit tot nieuwbouw is al huis. De kosten van een nieuw aca- vele jaren geleden genomen. Ze pervlak van maximaal 95 duizend demisch ziekenhuis zijn inmiddels hadden dat besluit nu hooguit vierkante meter en 850 bedden, 450 miljoen gulden. enigszins kunnen veranderen". Een woordvoerder van O. en W. Vreemd deelde vanochtend mee dat het ka- ©ff feesDnaStf I Soms botsen de belangen van het bedrijfsleven in de binnenstad met de wensen van anderen, meestal bewoners. Verleden week werden we daar twee maal aan herinnerd: tijdens de discussie over de proefreconstructie van de Breestraaten eerder die week tijdens de openbare ruzie in het wijkcomité van de Oude Morsch, waarbij ondernemer Blonk de woede van zijn mede-komiteeleden op de hals haalde door ineens niet meer mee te gaan met het voorgestelde verkeersplan. Dat er meningsverschillen ontstaan op een zo intensief gebr-uikt en ralatief klein stukje grond als de Leidse binnenstad, ligt voor de hand. Iedereen meent aanspraak te kunnen maken op een deel van die binnenstad, vaak kan maar één partij daarbij zijn zin krijgen. Geld is daarbij altijd een effectief strijdmiddel gebleken wie met de beurs kon rammelen, kon inderdaad zijn felbegeerde stukje binnenstad yer- Speculatie vierde (en viert) vooral in binnensteden hoogtij. plus een psychiatrische afdeling (de Jelgersmakliniek) en zg. accessoire-bedden (intensive care etc.). Daarover zal advies worden gevraagd bij het College van zie kenhuisvoorzieningen. Voor 1 fe bruari 1977 moeten de universiteit en de gemeente Leiden hun stand punt kenbaar maken. Uiterlijk 1 maart '77 zal dan de ministerraad definitief kiezen tussen nieuw bouw naast en gedeeltelijk aanslui tend op het bestaande ziekenhuis terrein (het zg. plan C) en het op knappen van het bestaande zie kenhuis met gedeeltelijke bebou wing van het sportterrein bij het Piet Paaltjenspad (plan D). Verdeeldheid Plan D - dat in Leiden niet als een echt plan wordt beschouwd omdat het niet is "ingevuld" - is op het allerlaatste moment in de discussie een rol gaan spelen. Aanvankelijk waren er globaal drie mogelijkhe den om een nieuw academisch zie kenhuis te bouwen. Deze waren vervat in een rapport van een werk groep van de zg. commissie- Hoffman, een commissie van di verse departementen die staatsse cretaris Klein (Onderwijs en We tenschappen) over de nieuwbouw moest adviseren. Nadat de gemeente en de universi teit hun standpunt over de drie mo gelijkheden naar Den Haag toe hadden kenbaar gemaakt, kwam Huurverhoging teruggedraaid LEIDEN - De huurverhoging van 1 april 1976 wordt voor de renovatie complexen van de woningbouw vereniging Ons Belang terugged raaid. Dit deelt staatssecretaris Van Dam mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP). De staatssecretaris ge bruikt als argument daarvoor dat er binnen één complex geen onge lijkheid 'mag ontstaan in de op bouw van huurprijzen. Dat zou het geval worden als op de datum van een algemene huurver hoging de woningen van een reno vatiecomplex, waaran de verbete ring is voltooid, wel een hogere huur krijgen en de andere wonin gen van hetzelfde complex niet. De bewoners van Ons Belang, ge steund door het bestuur en de ge meente, hebben steeds bezwaar gemaakt tegen de huurverhoging, die per 1 april was aangezegd. ADVERTENTIE ULTBiCOIflB LIGTVOET binet Leiden de gelegenheid wil Van de kant van de universiteit en geven zich naast eventuele nieuw- het Academisch Ziekenhuis wordt bouw ook op vernieuwing van het overigens bestreden dat een ver- ziekenhuis te bezinnen. LEIDEN - De brandweer heeft zaterdag aan het einde van de middag een brandje moeten blussen in een deel van het voormalige Rotogravure complex aan het Noordeinde. In een niet bewoonde ruimte hadden oude meubels, lorren e.d. vlam gevat. Het is vrijwel zeker dat dit brandje is aangestoken. Veel schade was er niet; de brandweer kon na een half uur weer inrukken. Meningen veranderen met de jaren: velen zijn de laatste tijd tot het inzicht gekomen dat ook mensen en instellingen met een minder goed gevulde beurs aan hun trekken moeten kunnen komen in de binnenstad. De gemeente-besturen zijn mu bereid (en door hulp van de rijksoverheid in staat) de „armen" te helpen met subsidies. Voorbeeld: de plannen voor grootse kantorenbouw in het gebied HerengrachtIZijlsingel gingen van de baan, maar de bouw nu van 400 woningen is alleen mogelijk gewor den door de 22 miljoen gulden subsidie van het Rijk. Konden vroeger de grote ondernemingen tamelijk moeiteloos hun zin krij gen, tegenwoordig liggende krachten meer gespreid. Vooral de bewoners van de binnenstad, die jarenlang lijdelijk moesten toezien hoe afbraak en verkrotting voortschreden en doorbraken het verkeer tot in het hart van de stad brachten, die bewoners krijgen steeds meer te vertellen. Daaruit ontstaan conflicten. Bij de oplossing van die conflicten gaat het er niet om dat een van de betrokken partijen wint of verliest, het gaat erom dat allereerst vastges teld wordt wat we met de binnenstad aan willen, waarna oplossingen gevonden moeteti worden die aan die doelstellingen beantwoorden. Dat is in feite het idee achter de instelling van de projectgroep voor de bin nenstad de aanstelling van de drie externe adviseursen de opening van de binnenstadswinkel. De projectgroep heeft een binnenstadsnota gepu bliceerd, waarin een aantal algemene doelstellingen staan. In de ko mende inspraakprocedure kunnen alle binnenstadsbewoners en gebruikers opkomen voor hun belangen zolang ze de algemene doelstel lingen maar in de gaten houden. Tijdens de inspraak kunnen alle mogelijke) conflicten boven tafel komen. Ten aanschouwe van iedereen zal dqn een oplossing gezocht moeten worden die beantwoord aan de gestelde doelstellingen. In die zin is het misschien wel een goed idee om de beslissing over de Breestraat, voor wat betreft het gedeelte Kort RapenburgKoornbrug- steeg, even uit te stellen en mee te nemen in de inspraakprocedure voor het integrale plan voor de binnenstad. Jammer is wel dat daardoor het werk opgehouden zal worden tot naar schatting 1980. Terwijl de projectgroep voor de binnenstad via de inspraak van de zoge naamde open planprocedure probeert een integraal plan voor de bin nenstad op te stellen, moet het werk aan de stad gewoon door kunnen gaan. Dat betekent dat er toch buiten die inspraak-procedure om beslis singen moeten worden genomen. De wijze waarop dergelijke beslissingen genomen moeten worden zou best kunnen liggen in de lijn van de komende open planprocedure. het ADVERTENTIE Lezers schrijven Kern-energie LB 30 Gemakkelijk wordt de indruk ge wekt dat de PPR interpellatie over het Super-Phénix projekt en de Leidse rol daarbij, één van de vele punten is die op de raadsagenda staan en snel moeten worden afge handeld. Niets is minder waar. Het aktie- centrum van de PPR wil er met klém op wijzen dat het bij deze in terpellatie om een zaak gaat die om verschillende redenen, gezien ons aller veiligheid, erg belangrijk en opzienbarend is. Opzienbarend, omdat blijkt dat we- T-. ,r r. j in w thouder M. v. Aken zich namens Itlio B.V.Schiedam Leiden n.b. achter het voorstel om 141 deel te nemen aan het Europese Met 'n Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste loos. De Itho luchtbevochtiger vult dat vöchttekort automatisch aan.U voelt zich fitter! Een hele winter lang. LB 20 El. 174,-; LB 30 Fl. 248,-. kweekreaktor-projekt Super- Phénix heeft geschaard. Dit is voor de PPR een onbegrijpe lijke en onaanvaardbare zaak; wat is er n.l. aan de hand: Op 29 oktober 1973 dient het Leidse PvdA raadslid de heer M. v. Aken (jazeker) een motie in waarin hij stelt dat..." snelle kweekreaktoren uitermate gevaarlijk en moeilijk te beveiligen energiebronnen zijn die een doorlopend gevaar vormen voor de wijde omgeving" en dat..." snelle kweekreaktoren géén oplos sing bieden voor het energiepro bleem". Hoe kan dan nu, zonder enig noe menswaardig protest tot nu toe van de zijde van de raad en het kollege van B en W, akkoord worden ge gaan met dit stemgedrag van we thouder Van Aken (overigens is destijds een nóg verdergaande mo tie van Hoeven aangenomen). Ook de bewering van Van Aken (in de gemeenschappelijke fractiever gadering van PvdA, PPR en D'66 op 13 oktober j.l.) dat... "beslissin gen als deze door het kabinet moe ten worden genomen", is een dro greden; ook als hij die mening is toegedaan, behoudt hij zijn ver antwoordelijkheid als bestuurder van een elektriciteitsmaatschappij. Naar de mening van de PPR be hoort een gemeenteraad die zich destijds in meerderheid duidelijk tegenstander heeft getoond van kweekreactoren (het ging toen over KALKAR), zich nu niet anders op te stellen en zich zéker ook tegen het Super-Phénix projekt te keren. Het Aktie centrum van de PPR in Leiden, C. Volmer (sekretaris) De Mey van Streefkerkstraat 19 LEIDEN Breestraat Bedrijfsleven krijgt z'n zin: deze kop in dit blad van 18 november is helaas maar al te juist. Een proef- stukje van 250 meter semi- promenade met bussen, taxi's en brommers, en héél misschien één parkeerwachter extra, voor de hele stad. Voor een hoge prijs: de Valkbrug als "zoete inval" voor de auto's naar de city-ring, met een noodgedwon gen snelle doorstroming op de Pe likaanstraat en Hooigracht. De zo veelste schijnoverwinning van dit progressieve college, voorvechters van de woonfunctie, voetgangers en fietsers, en openbaar vervoer. Heel Erbarmelijke Linkse Politiek, HELP- W. M. VAN ROOIJEN Marislaan 11, Leiden. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U. SEIKO - CASIO - CERTINA PRISMA - CITIZEN -JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS LEIDEN TEL. 071-140941 LEIDEN - „Om nou te voorko men dat er in een straat drie onderhoudsauto's vaJi drie verschillende bouwvereni gingen voorrijden hebben we gezegd: laten we het oecume nisch bekijkenWe komen niet aan de katholieke kerk, niet aan de hervormde kerk, en niet aan de gereformeerde kerk. En we vinden elkaar in de Raad van Kerken". Waarmee LWS-directeur C. Streefland maar wil zeggen dat De Eendracht, De Goede Woning, Ons Belang, Ons Doel, de Protestants Christe lijke Woningbouwvereniging en De Tuinstadwijk zelfstan dige woningbouwverenigin gen blijven, ook nu de Fedra- tie van Leidse woningbouw verenigingen een officieel ge zicht heeft gekregen. Een of ficieel gezicht, omdat de fe deratie nu, via een notariële acte, een vereniging is ge worden, met een dagelijks en een algemeen bestuur. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren A. Stikkelorum (Ons Doel) voorzitter, C. Streefland (LWS) secretaris en R. Theelen (De Goede Wo ning) penningmeester. Elke deelnemende vereniging heeft een vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur. De volledige naam van de feder atie luidt: Federatie van te Leiden en Omstreken geves tigde Woningbouwcorpora ties. Nu de federatie een rechtsper soon is, wenst ze ook meer aan de weg te timmeren. Het is afgelopen met de vrijblij vendheid; de woningbouw verenigingen willen door middel van de federatie sterk staan tegenover de overheid. De concentratie van een aan tal taken kan alléén maar tot verbetering leiden, zo heeft de praktijk geleerd. Al enige jaren zijn de administraties van de Leidse woningbouw verenigingen gecentrali seerd, het CBW wordt door Federatie-voorzitter Stikke lorum „een etalage voor heel Nederland" genoemd. Ligt samenwerking in een feder atie voor de hand toch zijn nog niet alle woningbouw verenigingen tot dit instituut toegetreden. Twee ontbreken er in het rijtje: De Eensge zindheid en Werkmanswo ningen. Stikkelorum: „Maar we hebben in ieder geval con tact met beide". Behalve in het verwoorden van gemeenschappelijke stand punten van woningbouwver enigingen is voor de federatie een belangrijke rol wegge legd als overkoepelende in stantie op tenminste drie on derdelen: het onderhoud van de woningen, de al gereali seerde centralisatie van de administraties en toch ook de toewijzing van de woningen. Centraal onderhoud Het realiseren van een centraal onderhoudsinstituut is een grote wens van niet in de laat ste plaats de gemeente. De gemeenteraad bracht dat al eens tot uitdrukking door het aannemen van een motie dat er geen woningen meer aan woningbouwverenigingen zouden worden toegewezen, zolang dat centrale onder houd niet verwerkelijkt was. Stikkelorum: "De Nationale Woningraad heeft destijds een organisatieschema ge maakt, met als resultaat: een kind met een waterhoofd. Het is toen niet doorgegaan; wel zijn er vier woningbouwver enigingen overgebleven die naar mogelijkheden zyn blij ven zoeken: Ons Doel, de PCW, Tuinstadwijk en De Goede Woning. Zij hebben nu een voorlopig bestuur ge vormd met als opdracht een stichting te creëren. Daar naast zijn ze op zoek naar een werkplaats. Er is van andere woningbouwverenigingen (De Eendracht, Ons Belang) 1 de federatie (v.l.n.r. Streefland, Theelen en Stikkelorum): sterk staan tegenover de belangstelling voor. Ons Doel verzorgt op dit moment al het onderhoud van de woningen van Ons Belang en P.C.W. We zijn wederzijds bereid om het contract daarover op te zeg gen". Lijkt het voor de hand te liggen dat centralisatie van het on derhoud tot kostenbesparing leidt, in de praktijk blijkt dit toch niet zo eenvoudig te lig gen. Stikkelorum: "De top van een centraal onderhoudsinstu- tuut wordt zwaarder en duur der dan van een woning bouwvereniging. Er moet een directeur komen, administra tie enz." Streefland: "Boven dien is het zo dat verenigin gen die nu het onderhoud uitbesteden achttien procent BTW uitsparen". De over spannen situatie op de bouwmarkt was een ander argument om enkele jaren ge leden niet tot centralisatie over te gaan: zonder "zwart geld" konden geen opdrach ten worden gegeven en een woningbouwvereniging zou niet met dergelijke praktijken kunnen inlaten. Streefland: "Ook was het een kwestie van identiteit. Wo ningbouwverenigingen wa ren bang om hun zelfstandig heid prijs te geven. Die vrees was niet terecht: het bestuur van de vereniging blijft het beleid bepalen. Maar het staat stom als je in een straat drie verschillende reparatiewa gens ziet staan. Oude be stuurders hadden nog wel eens het idee: mijn timmer man moet in mijn woningen timmeren". Waarom een centrale onder houdsdienst? Streefland: "Voor een grotere serviceverlening. Het is daar naast economisch beter. Mensen zullen minder lang hoeven te wachten. De Leidse Woningstichting is nu afhan kelijk van bijvoorbeeld de loodgieters met wie ze con tacten onderhoudt. Daarom hoop ik dat de gemeente ons toestemming zal geven om tot Registratie Een andere doelstelling van de federatie is te komen tot een centraal bureau voor de regi stratie voor woningzoeken den. Dat lijkt een merkwaar dig streven: er is toch een ge meentelijk Bureau Huisves ting? Streefland: "Die gedachte komt voort uit het feit dat het rijk een aantal jaren geleden zg. geliberaliseerde gebieden aanwees. Daar werd de woon ruimte wat buiten werking gesteld en als dat op een ge geven moment ook in Leiden het geval zou zijn, zou Bureau Huisvesting buitenspel wor den gezet. Om dat gat op te vangen, zouden de woning bouwverenigingen een insti tuut klaar moeten hebben". Maar het is niet zo, dat deze re gistratie er pas komt, als Bu- reau Huisvesting verdwenen zou zijn. De woningcorpora ties willen ook op andere wijze een vinger in de pap hebben bij de toewijzing van woningen. Op dit moment is de regel dat van de meeste woningwetwoningen er 75 procent rechtstreeks door Bureau Huisvesting worden toegewezen en de resterende 25 procent op voordracht van de woningbouwverenigin gen. Bureau Huisvesting heeft dit jaar het voorstel ge daan om de verhouding zelfs op IOO-O te brengen. Waar de woningbouwverenigingen geschrokken op hebben ge reageerd. Stikkelorum meldt dat er een compromis is gevonden (als de gemeenteraad ook ak koord gaat): Huisvesting krijgt de toewijzing inder daad voor honderd procent in handen, maar door middel van een geregeld overleg kunnen de woningbouwver enigingen invloed uitoefenen op de samenstelling van de zg. "koppelbak". Daarin wor den de "urgente" gevallen van woningzoekenden gere gistreerd. De woningbouw verenigingen hebben daar voor een speciale werkgroep ingesteld. Stikkelorum: "Bestuurders van woningbouwverenigingen kennen sommige gevallen door de persoonlijke contac ten vaak beter dan de ambte naren van bureau Huisves ting. Maar het is wel eens goed als de leden er ander- zijds nog eens van doordron- gen worden dat niet het be stuur van de vereniging uit maakt of ze een woning krij gen. De uiteindelijke beslis sing ligt bij de gemeente, bij Bureau Huisvesting. Daar mee is vastgelegd dat vriend jespolitiek eigenlijk niet kan voorkomen, omdat de ge meente als onpartijdige op treedt". Tot zover de Federatie van Wo ningbouwverenigingen, die het voornemen heeft vaker naar buiten te treden dan in het verleden het geval was. De federatie vertegenwoor digt een geluid dat gehoord mag worden, voor wie be denkt, dat de woningbouw verenigingen in Leiden tesa- men 64 procent van het totale aantal woningen in beheer hebben.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3