LEIDSCH DAGBLAD ADVOCATEN: "RECHTBANK ONBEVOEGD" Opmars van links in Frankrijk vandaag Muizen kunnen immuun tegen kanker worden Proces-Loyen na schorsing voortgezet Twee valse namen van Menten LEIDSCH DAGBLAD FC Utrecht wiptAjax twee dagen laag: 'NAVO is rommeltje J MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35095 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROERMOND - De verdedigers van Lambertus Johannes Loyen, die in Roermond terecht staat voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, hebben vanmorgen de dagvaarding en de daarin vervatte tenlastelegging aangevochten. Mr. H. Schouten en zijn collega mr. H. C. van der Poel stelden dat de rechtbank (onder voorzitterschap van mr. H. J. Strake) geen rechtsmacht toekomt, omdat Loyen, indien de tenlastegelegde feiten bewe zen zouden worden, het Nederlanderschap zou hebben verloren. Op grond daarvan zou de rechtbank onbevoegd zijn tot oordelen. De rechters, die zich aan het eind van de morgen terugtrokken om te beraadslagen over het verweer van de verdediging, besloten na de schorsing de zitting voort te zetten. Het verweer van de verdedigers volgens wie de rechtbank geen rechtsmacht zou bezitten om deze zaak te behandelen vormt een sa menstel van feiten dat niet vast staat. De rechtbank kan daar geen oordeel over geven zonder onder zoek, aldus de president, mr. H. J. de Strake. De vraag of L. het Nederlander schap al dan niet verloren heeft kan tijdens de voortzetting van de be handeling van de zaak beantwoord worden. Het Nederlanderschap wordt bijvoorbeeld niet verloren by onvrijwillig treden in vreemde krijgsdienst, wanneer er sprake is DEN HAAG - De voortvluchtige, van oorlogsmisdrijven verdachte Mr. Bruigom Pieter Menten uit Blaricum bedient zich van twee valse namen! Pauw en Van Heekeren. Dat blijkt uit het Buitengewoon ven een dubbele nationaliteit en verder wanneer het geen vreemde krijgsdienst betreft, maar publieke dienst. Wat met L. het geval is ge weest', zal tijdens de behandeling van de zaak moeten blijken. Van de door de verdedigers aange voerde grond om de zaak te schor sen aangezien de verdachte niet over zijn verstandelijke vermogen zou beschikken, is vooralsnog niets gebleken. Ook deze kwestie kan bij iedere stand van de voortzetting van de zaak bekeken worden. De rechtbank kan derhalve nog altijd tot schorsing bevelen. De pleiters stelden ook verdachte Loyen in slechte geeste lijke conditie zou verkeren. Ze vroegen op grond van artikel 16 van het Wetboek Van Strafvordering (dat geldt als verdachte krankzin nig is; de raadslieden noemden dit niet), schorsing van de rechtszaak. De officier van justitie, mr. M. J. Bruigom, gaf toe dat de wetgeving enigszins "rammelt", maar in de discussie over wie nu NedeVlander is, wees de openbaar aanklager er op, dat het belangrijk is wie Neder lander is. Niet waardoor je je Neder landerschap verliest. Moreel gezien blijft ook voor de verdachte de aan sprakelijkheid lopen. op dat de be langen van het OM en de verdachte parallel lijken te lopen. "Wij willen deze zaak na anderhalf jaar van voorbereiding afhandelen. Ver- Opsporingsblad van de politie dat dachte is daar ook mee gediend vrijdag naar alle Nederlandse poli tiebureaus is gestuurd. Het Buiten gewoon Opsporingsblad wordt on der strikte geheimhouding ver spreid. Het justitie-onderzoek naar de gang zaken tussen het moment Maar, wat erger Stel dat hij niet wordt berecht? Wat dan? In Duitsland ligt er een haft- befehl voor hem klaar. Geld om er gens zijn vrijheid te kopen heeft hij niet. moet deze r waarop de beslissing is genomen met zijn eventuele schuldgevoe- om Menten te arresteren en vorige lens blijven rondlopen? Dat mag week maandag, toen bleek dat de niet!". Wat de gezondheid van Blaricumse zakenman er vandoor Loyen betreft antwoordde de offi- was gegaan, is nog niet afgerond, Een eerste rapport zou, vanmorgen meegedeeld, i van vandaag verschijnen, Buien Nu en dan buien maar ook enkele op klaringen. Vrij krachtige tot harde wind uit noordwest tot noord. Minimumtemperaturen van 5 graden aan zee tot ongeveer 1 graad in het bin nenland. Maxima morgen omstreeks 6 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 NOVEMBER Zon op: 8.14 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 9.59 uur; onder: 18.47 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.55 en 16.11 uur, laagwater om 12.12 uur. ier van justitie dat er onvoldoende werd gronden aanwezig zijn om de zaak de loop te schorsen. "Wanneer u stelt dat u geen ver standig woord met de verdachte heeft kunnen wisselen", zei de openbaar aanklager - doelende op een uitspraak van de verdedigers - "dan is dat niet nieuw. Deze man leeft in zijn eigen wereldje, heeft zijn eigen taal en velen zullen niet met hem kunnen praten". Als verdachte in een toestand ver keert, zoals artikel 16 stelt, dan. dient daarvoor een doktersverkla ring te zijn en die heb ik niet gezien, aldus de officier. Het is niet rele vant of verdachte verminderd toe rekeningsvatbaar is. Een schorsing zal volgens de officier eeuwig blij- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 december 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken hel Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. De van oorlogsmisdaden verdachte Lambertus Loyen werd vanochtend in een busje naar de rechtszaal in Roermond gereden, waar zijn verdedigers meteen na de opening van zijn proces in de aanval gingen. 18 PAGINA'S Bekerstrijd Eén daverende verrassing kwam uit de tweede ronde van de strijd om de natio nale voetbalbeker. FC Utrecht, in de competitie- confrontatie nog met 7-0 door die ploeg verslagen, wipte nu Ajax met 2-1. Die zege was niet eens fortuin lijk tot stand gekomen: FC Utrecht speelde vooral na rust een soort spel van kat en muis met de zo "kostbare" tegenstander. Alleen dank zij de uitblinkende doelman Piet Schrijvers konden de Amsterdammers het hoofd nog lang boven water hou den, maar "in de tweede helft werden we verschrik kelijk weggespeeld", wist Barry Hulshoff. "Dat is ver ontrustend". Ook voor Feyenoord was er ge zichtsverlies. In de eigen Kuip kwam de lijstaanvoer der van de eredivisie, pas in de tweede verlenging aan de winnende treffer (1-0) tegen Eindhoven. Trainer Boskov bespioneerde Espanol, de UEFA Cup-tegenstander van woensdag. Espanol won met 4-1 van Real Madrid en Feyenoord weet alvast dat er een "Spaanse furie" wacht in Barcelona. Vrij spel ditmaal ook voor schaatsen. Tijdens de strijd om de IJsselcup werden in Deventer fabuleuze tijden op het ijs gezet. In de biljart- strijd om de titel 71/2 werd Enthousiaste supporters be stormden het veld, nadat FC Utrecht de bekerstrijd tegen Ajax met. een volkomen on- verwachte 2-1 rege had afge sloten. Hans Vultink onttroond door Jean Bessems. Mercasol Leiden lijkt in de basketbal-eredivisie het slachtoffer te worden van de nivellering. De Leidse ploeg verloor zaterdag bij Arke Reizen. PAGINA'S 9-15 Er dreigen stakingen bij het beroepsgoederenvervoer. PAGINA 5 Zwaardere taak voor West- duitse liberalen. PAGINA 7 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN UTRECHT (ANP) - Door i therapie kan momenteel kanker worden bestreden bij muizen. Of deze therapie ook werkt bij de mens kan misschien over vijfjaar worden gezegd. IJit zei dr. W. den Otter vanmorgen ter gelegenheid van zijn benoeming tot lector in de experimentele pathologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Op het pathologisch instituut in Utrecht heeft hij tezamen met ongeveer vijf medewerkers de immuuntherapie ontwikkeld. Bij de ontwikkeling van deze the rapie hebben de onderzoekers zich gebaseerd op het feit dat een vreemde stof in een lichaam aan leiding geeft tot afstotingsreac ties, zogenaamde immuunreac- ties. Het opwekken van afsto tingsreacties door een injectie met vreemde stoffen noemt men immunisatie. Een kankercel is ook zo'n vreemde stof. Dit betekent dat als het lichaam een dergelijke cel aantreft, het zijn afweermachine in werking stelt. Dit heeft tot doel de kankercel te doden en uit het lichaam te sto ten. Als het lichaam met behulp van zijn afweermachine in staat is alle kankercellen te verdrijven, dan is het lichaam - en daarmee de patiënt - genezen. De cellen die het afweermechanisme ge bruikt om de kankercel te be strijden heten lymfocyten en ma- crofagen (vreetcellen). Van deze kennis gebruik makende, blijkt nu dat geïmmuniseerde muizen, dus de muizen waarin de lymfocyten en de specifiek ge wapende macrofagen het af weermechanisme (de immuun- reactie) beheersen, niet vatbaar zijn voor kanker nadat zij ermee waren ingespoten. De lymfocy ten, samen met de specifiek ge wapende vreetcellen hadden alle kankercellen volledig uitgescha keld. Niet geïmmuniseerde mui zen stierven na inspuiting met kanker na enkele weken. Volgens dr. Den Otter is deze im muuntherapie in het algemeen honderd tot duizend maal beter dan iedere andere vorm van im muuntherapie. Het was zelfs mo gelijk muizen, die twintig miljoen kankercellen in het lichaam had den, met deze werkwijze te gene- PARIJS (UPI) - Uit het resultaat van zeven tussentijdse parle mentsverkiezingen in Frankrijk is vandaag gebleken dat Frans links in kracht toeneemt op weg naar de kamerverkiezingen van 1978. Links ontnam de meerderheid twee der zeven op het spel staande assembleezetels. Alle zeven waren tot aan de verkiezingen in handen van de regeringscoalitie. Nog niet volledige uitslagen tonen aan dat links dicht bij het veroveren van minstens nog één zetel is ge komen. De uitslag is in diplomatenkringen in Parijs nauwgezet gevolgd. Hij wijst op een voortgaande erosie van de coalitie die president Giscard d'Estaing steunt. Hij heeft een vraagteken gezet bij de uitkomst van de gemeenteraadsverkiezingen die in maart 1977 plaatshebben. Zal de gedeukte coalitie het dan halen? Bovendien heeft het linkse vertoon van macht het vooruitzicht veran derd op een zege van communisten en socialisten in de verkiezingen voor de nationale vergadering in 1978. De twee zetels die de coalitie nu verloren heeft zijn naar de socialis ten gegaan. De verkiezingen waren een "tweerondenaffaire", waarbij de twee grootste kanshebbers het in de tweede ronde tegen elkaar moesten opnemen. De twee door links gewonnen ze tels behoorden toe aan volgelingen van president Giscard d'Estaing. De kandidaten van zijn onafhanke lijke republikeinse partij hadden opzettelijk vermeden zich aan te dienen als "Giscardisten", omdat zij vreesden dat de aantrekkings kracht van de president op de kie zer niet groot meer is. Bij wijze van contrast hebben de PARIJS (AFP) - Het zwakke punt van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie is gelegen in de te grote uiteenlopendheid van de uitrustingen en bewapeningen. Dat is het oordeel waartoe de voor malig adjunct-secretaris-generaal voor logistieke vraagstukken van de NAVO,Gardiner Tucker, komt in een vijftig pagina's tellend rapport dat vandaag is vrijgegeven. Tucker heeft het rapport opge steld voor het Atlantisch instituut voor internationale aangelegen hedeneen particuliere instelling die zich bezig houdt met de geza menlijke problemen van de landen van het bondgenootschap. Tucker komt tot de slotsom dat de NAVO op het gebied van het materieel een ware toren van Babel vormt. Het treffendste voor beeld noemt hij het ontbreken van een gemeenschappelijke proce dure voor vliegtuigherkenning. Tijdens een recente oefening werd een groot aantal vliegtuigen van de NAVO (op papier) vernietigd. Uit een analyse bleek dat de helft van de toestellen door zogenoemd "bevriend vuur" was neergehaald. Volgens Tucker is het niet de kwantiteit waardoor de NAVO in een zwakkere positie ten opzichte van het Warschau-pact is, maar de doelmatigheid. tussentijdse verkiezingen de gaul listen uit de bus doen komen als de duurzaamste coalitiefractie.- De gaullist Jacques Chirac, die in au gustus van dit jaar door Giscard d'Estaing werd vervangen als eerste-minister, behaalde een dui delijke overwinning. De secretaris-generaal van de gaul listen, Yves Guena, zei dat de te ruggang van de regeringscoalitie aantoonde dat de meerderheid zit met een probleem dat zij dringend moet oplossen. Premier Raymond Barre wees op het feit dat de meerderheid vijf der op het spel staande zetels heeft ge wonnen. Hij deed een beroep op de onderling kibbelende coalitiegeno ten de gelederen te sluiten achter de president en diens bezuin igingsprogramma voor het hand haven van de frank. Nederlander uitgewezen door Z-Afrika DEN HAAG (SP) - De Nederlander Toine Eggenhuizen (38) is door de Zuidafrikaanse regering gelast deze week het land te verlaten. Een reden voor het deportatiebevel is niet gegeven. De heer Eggenhuizen, een ex- priester, is hoofd van een missie centrum voor stedelijke zwarten en lid van het comité voor mensen rechten. De voorzitter van het co mité voor mensenrechten, Mo hammed Timol. wordt al twaalf weken vastgehouden op grond van de wet op de binnenlandse veilig heid. Toine Eggenhuizen kwam tien jaar geleden naar Zuid-Afrika, waar hij onder meer vier jaar lang als mis sionaris onder de zwarten in de Oranje Vrijstaat werkzaam was. In 1971 legde hij het priesterschap neer. Als reden daarvoor gaf hij op: „Ik vond het hypocriet om als blanke over principes en deugden te preken, die in Zuid-Afrika zelf niet toegepast kunnen worden". SINTERKLAZEN OP NAAR:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1