'Vangrail' veel minder spits TMUlFliL 'I Colombaioni': ongecompliceerd ASTERIX EN HET IJZEREN SCHILD BE GELE SPIN MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 VARIA Edward de Bono schreef boeken als Jn vijftien dagen leren denken„Het Mechanisme van het denken", „Praktisch den ken" en ,£)e praktijk van het lateraal denken". Hij schrijft dus over HET DENKEN OVER HET DENKEN en was de man die het lateraal denken intro duceerde. ,flaar mijn mening ligt de charme van het laterale denken in het opwindende zoe ken naar de eenvoud van een goed idee en in het feit dat deze wijze van denken open staat voor iedereen, omdat het niet afhankelijk is van louter intel ligentie", schrijft hij in ,£)e praktijk van het lateraal den ken". De Bona stelt het laterale denken tegen het verticale denken, en zegt dat het lateraal denken (la teraal wil zeggen zijdelin gs ge legen, ter zijde) noodzakelijk gemaakt wordt door de beper kingen van het vertikale den ken. De termen „lateraal" en vertikaaldanken hun be staan (schrijft hij verder) aan de volgende overwegingen: Door een bestaande kuil uit te diepen kun je onmogelijk een andere kuil graven De logica is het werktuig waar mee we bestaande kuilen bre der en dieper maken, waarmee we gewoon een beter soort kui len maken. Maar als de kuil op de verkeerde plaats gegraven is, komt hij nooit op de goede plaats, hoe je hem ook verbetert. Vertikaal denken is het uitdie pen van dezelfde kuil: lateraal denken is ergens an ders aan de slag gaan. Het is niet mogelijk een andere kant op te kijken door scherper dezelfde kant op te kijken, schrijft De Bono. Wetenschap pelijke inspanning is voor het overgrote deel gericht op de lo gische vergroting van een geac cepteerde kuil, maar grote nieuwe ideeën en grote weten schappelijke vorderingen zijn vaak ontstaan doordat mensen de kuil waaraan gegraven werd negeerden, en met een nieuwe kuil begonnenDe reden om aan een nieuwe kuil te be ginnen, kan zijn dat men niet tevreden is met de oude, dat men niet afweet van het be staan van die kuil, dat men qua temperament geneigd is om anders te zijn, of dat men zo maar toegeeft aan een toeval lige gril. Meer en meer mensen zouden zich moeten losmaken van hun sterke binding met de domi nante kuil, om aan zulke nieuwe kuilen te beginnen Een van die mensen ivas Fred van der Spek van de PSP in het ka merdebat over Menten. Iedere spreker had het over het ontbre ken van deugdelijke politiebe waking bij de villa van Menten totdat Van der Spek in tweede termijn die ene gegraven kuil die iedereen bezig was verder uit te diepen los liet en de ge dachten sprong maakte naar een geheel nieuwe kuil, waar hij Van Agt in liet tuimelen. Van der Spek sprak over „de bewakingsonzin"en. vroeg: wat zou bewaking voor zin hebben gehad? Menten had toch geen huisarrest? Er was toch geen. bevel tot aanhouding uit gegaan9 Hij had zijn paspoort toch nog? Hij had toch gewoon in zijn auto weg kunnen rijden en de grens over kunnen gaan want niemand had immers op dracht hem op enig punt tegen te houden? En was dat wel het geval geweest, dan had men hem toch ook meteen kunnen arresteren? Spin Het gevaar schuilt meestal niet in een te grote bekendheid met een idee, maar in het veronachtza men van bepaalde gezichtspun ten die door het dominante idee worden verdoezeld", schrijft Edward de Bono. ,JDit wordt op macabere wijze geïllustreerde door het verhaal van de sprin gende spin. Een schooljongen had een interessante theorie: hij beweerde dat spinnen konden horen met hun poten, en hij zei dat hij dat bewijzen kon ook. Hij zette de spin midden op ta fel en zei: ,JSpring". De spin sprongDe jon gen herhaalde de demonstratie. Vervolgens sneed hij de poten van de spin af en zette hem weer midden op tafel. Opnieuw zei hij: ,JSpring". Maar ditmaal bleef de spin waar hij was. ,jZien jullie wel", zei de jongen.,als je een spin zijn poten afhakt, wordt hij Op ongeveer gelijke wijze beet de Tweede Kamer zich vast in de dwaalredenering van de ge wenste bewakingBehalve Van der Spek. Ik heb vrijdag onge veer tien kranten over het debat gelezenen in geen ervan heb ik Van der Speks geniale gedach- tensprong vermeld gezien „Bij dat eindeloze gezanik over de bewaking schoot het me opeens te binnen dat dit allemaal flauwekul was. Die vent rijdt weg, er staat een bewaker, maar wat had die kunnen doen? Heel wat mensen in de Tweede Kamer, zoals Drees, Schakel en Aantjes, hebben ge zegd: ja, je hebt gelijk. Dat je daar dan later niets van terug vindt in de kranten, och, dat zijn wij bij de PSP wel ge wend aldus Fred ven der Spek. van SCHEEPMAKER LEIDEN - "Poëtisch". Dat is een typering die Vangrail - zaterdagavond voor circa 100 man opgetreden in de Leidse Schouwburg graag van zich zelf geeft. En dat deze cabaretgroep een eigen stijl bezit, is onmiskenbaar. Twee jaar geleden won Vangrail, bestaande uit 4 mannelijke en 2 vrouwe lijke afgestudeerden van de Amsterdamse Kleinkunstacademie, de eerste prijs op het "Cabaretten" springplank-festival in Delft. Daar reeds toonde de groep zich ijzersterk in melodieuze sfeerliedjes, opgebouwd rond een wat "levensbeschouwelijke" tekste. Het programma waar Vangrail dit winterseizoen mee rondtoert heeft nog diezelfde kenmerken. De wijze waarop de show wordt gebracht doet zeer vakkundig aan. De zangprestaties zijn een lust voor het oor eri uit de opzettelijk sober gehouden mimische presentatie spreekt gedegen scho ling. Echter die zogeheten "poëzie" van Vangrail (over bijv. een nu eens har monieus huwelijk, de waanzin van de Zanvoort-races, de leegte van de damesromannetjes-wereld) kwam al te vaak neer op oppervlakkige rijme larijen en flauwiteiten. Met name het gedeelte vóór de pauze bevatte teveel van die zwakke steeën. Gelachen werd er ook nauwelijks. Een schaarse grinnik was nog de hoog ste score. Een onbedaarlijke schaterlach werd zaterdag niet ontlokt. Ter wijl Vangrail bij tijd en wijle wel degelijk op de lachspieren mikte. Het vorig seizoen bracht Vangrail een aanmerkelijk spitser programma, en tóch in die eigen "warm-menselijke" stijl. De groep heeft zeer grote moge lijkheden in zich. Met een sterke(re) tekstschrijver in de rug valt er nog veel van dit cabaret-gezelschap te verwachten. Maar nu is de verpakking op merkelijk veel mooier dan de inhoud aardig of treffend. HENK DE KAT Virtuoze Judit OEGSTGEEST - "Wonder uit Ven ezuela in 't Groene Kerkje" kon een filmtitel zijn. Te zien en te horen echter een jonge vrouw, klein, teer, slank, schuchter buigend voor haar K. en O.-publiek. De eenvoud ver persoonlijkt Judit Jaimes, pianis te. Ze speelde middenin de twee tritsen, Images van Debussy en eindigde in tweede toegift met Chopin, de wapperende vanen van, menen we, diens Impromptu II. Wat in dat laatste staat, verraadt wel wat haar het liefst is, de verliefd heid op de kleur van een toon in de spanning van zijn voleindigde rijp heid. Daarom kon, moest zij inner lijk misschien de zo overbekende vier Impromptu's van Schubert vooropzetten, gevolgd door diens Sonate in a, op. 143, met die myste rieuze weemoed in het Andante en die technische roes in de finale. Een merkwaardigheid van haar Schu berts is een barok-benadering door de terrassen-dynamiek, ook de duidelijk geëmancipeerde onder stem, die het idioom krijgt van een cello of soms harp. De afmetende beheersing van haar nooit apart merkbare pedaalgebruik is feno menaal en daardoor ook de orke strerende aanslag. Sensibiliteit, die Debussy veronderstelt. Kolossale technische vaardigheid brak door alles heen. Een der Mephisto-walsen van Liszt zou dat nog verder illustreren. KEES VERHOEF LEIDEN - Het gemeenschappelijk gelach in de zaal werd gisteravond niet veroorzaakt door het geestige van de grapjes, maar veel meer door de manier, waarop de twee Ita liaanse clowns Alberto en Carlo van de school van de commedia dell'arte hun geestigheden verpak ten. "I Colombaioni" gaven een uitmuntende vertolking van het "Shakespeare Dramatico" en wis ten daarnaast de oude volkssage uit Zwitserland van de man met de ap pel meer inhoud te geven. Steeds wordt in het gebeuren weer terug gegrepen naar het afgestompt ra ken door de televisie. "I Colom baioni" zijn in staat met weinig middelen (een muziekstandaard, twee vegers en twee monden vol met water) de hele schouwburg tot tranen toe aan het lachen te bren gen. De taal vormde ditmaal nau welijks een handicap, omdat de twee clowns zich ook van een an dere taal bedienen, welke het thema voor het publiek begrijpelijk maakt. Zij relateren hun grapies aan Sha kespeare, Fellini en net Willem- Tell-gegeven. "Fellini", omdat bei den bij Fellini gewerkt hebben in "La Strada" en in "De Clowns". Naarmate zij in noordelijker landen optreden (Noorwegen, Duitsland, België en ons land) wordt het taal gebruik beknopter. Meer toeges pitst op herkenbare woorden als "amatore", "spaghetti" en "mama mia". Hierdoor wordt de herken baarheid vergroot en het engage ment van het publiek neemt dieno vereenkomstig toe. Een heerlijke avond met ongecompliceerde hu mor. Ook dat blijkt heden ten dage nog mogelijk. Gelukkig maar. BERT KOEKEBAKKER Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Machteld Hooven - Goua ches, Fred Koot-grafiek, Margot Daems -poppen, Anke Blankevoort- keramiek, Jan Rotteveel - tekeningen, Karei Wig- gers - schilderijen, t.m. 31 december geopend di. t.m. za. van 10-17 uur, do. tot 21 uur Galerie 't Straatje, ingang Nieuwe Rijn 38 Handgeborduurde tafellakens en ta felkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 dec. geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do ook van 19-21 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen, Marjolein v. d. Assen - potloodtekeningen, Alex Hak-, kaart - pentekeningen, olieverfschilde rijen en litho's. Tot 15 dec. LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoonstel ling Hendrik van Leeuwen - grafiek en tekeningen. Van 20 nov.-18 dec. Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling Frans Duin - collages en grafiek. Van 20 nov.-18 dec. 't Hoekje, Warmond. Jenny Fleur expo seert etsen, tekeningen, monotype's en chabloonprenten. Van 20 nov. tot 15 dec., geopend dag. van 13-17 uur en van 19-22 uur, woe. ook van 10-12 uur. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Pauline Braat - etsen en tekeningen, Dick Loef - bronzen, Ber Mengels - tekeningen en aquarellen. Van 19 nov. t/m 9 dec., geopend dag. van 1- 9-16 uur, zo. gesloten. Galerie-bibliotheek, Wassenaar. Ten toonstelling Pi et er Biesiot - beeld houwwerk, An Biesiot - schilderijen en grafiek. Van 27 nov. t/m 15 dec., geopend dag. van 10-12.30 uur en van 19-21 uur. (Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. De Lakenhal, Oude Singel'28-32. Ten toonstelling "Geschildert tot Leyden Anno 1626". Van 18 nov t/m 9 jan., geopend dag. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (25 dec. en 1 jan. gesloten). Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Fanny Mazure - gouaches, André de Regt - etsen, Ineke van Dijk - klein beeldhouwwerk, Selma Weerenbeck - sieraden. Van 18 nov. t/m 5 dec., geopend do. t/m zo. van 10-17 uur, woe van 20-22 uur. Atelier "De Scherf', Nassauiaan 4i, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei-' de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Denise Stephan, BaKKersieeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14-18 uur, tot 30 jan. (Pltc/ SVi 22 NOVEMBER 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Lady Strangford, die in Bul garije verblijf houdt om den nood aldaar te helpen lenigen, heeft uit Philipjpopolis een brief aan den lord-mayor van Lon den geschreven waarin zij een hartverscheurend tafereel op hangt van de ellende in die door de Turken verwoeste provincie. De meeste dorpen zijn puinho pen geworden, en tienduizen den vrouwen en kinderen heb ben geen andere beschutting tegen de winterkoude dan een f 1/ paar planken boven hun hoofd en Lady Strangford smeekt den lord-mayor een nieuw beroep te doen op de weldadigheid van het rijke Engeland. Voorts wordt uit St .-Petersburg be richt, dat de Turken te Iniatz moord op de Christenbevolking plegen. Despotowitsj is tegen hen opgerukt. Vijftig jaar geleden: - Nadat in de afgeloopen dagen op Midden-Java een communis tisch complot aan het licht was gekomen dat tot tientallen ar restaties heeft geleid, heeft een bende van vijfhonderd met witte vlaggen zwaaiende man nen een aanval op Laboeau ge daan. De bezetting ging, na ee- nige salvos, tot snelvuur over, waardoor er onder de verzet slieden zeer veel dooden en ge wonden vielen. In Weltevreden zijn 465 personen gevangen ge nomen, maar de hoofdleiders zouden nog niet zijn gevat. Wel is het geheele bestuur van de communistische partij te Ban doeng opgepakt In het Ban- tamsche zijn 600 militairen in actie gekomen en met kleine troepjes communisten in aan raking gekomen. Dertig com munisten hebben een recher cheur te Solo vermoord. Militai ren arresteerden 24 van hen. PANDA EN DE OVERMEESTERING ,raad- 2-135 - Terwijl de electrische ontladingen het stuk metaal pleegde Kalker zijn notities. „Vijf minuten,staat hiermompelde hij. „Waarom zou ik dat hebben opgeschreven? Wacht even .dat moet tk hebben verklaard op een an der velletje, Ah - hier is het'.lk moet de moleculen-verdichter vijf minuten laten werken en dan uitschakelen .Vijf minuten?: Maar die zijn al voorbij!". Hij haalde haastig de handel over, zodat de verdichter stil viel en het stuk metaal weer zichtbaar werd. Het was geheel van vorm veranderd, en zag er nu als een ringetje uit. Maar toen de geleerde het oppakte, schudde hij teleurgesteld het hoofd. ,^Een soortelijk gewicht van lik-me-vestje," mompelde hij misnoegd. „De moleculen zijn alleen maar uit het lood geslagen, en daardoor is de structuur kromgetrokken. Nee - deze proefis mislukt. Ik moet opnieuw beginnen HERFST COMPTE Breng een fles een voudige, jonge rode wijn met 250 g suiker aan de kook. Schil 6 grote handperen, maar laat het steeltje er aan. Leg de peren in de wijn en temper het vuur tot het nèt niet meer borrelt, maar wel tegen de kook aan is. Schep de peren er met een schuimspaan voor zichtig uit, als ze zacht zijn. Neem ze er niet bij de steeltjes uit, want deze dienen meer als versiering. Laat de wijn boven hoog vuur snel tot iets minder dan de helft inkoken. Pel in tussen een flinke tros druiven en leg deze dan niet langer dan 4 minuten in de inge kookte wijn, nu bo ven zeer laag vuur. Laat peren en wijn afkoelen en schep dan wijn en druiven over de peren. Ge koeld opdienen WINA BORN heb OE PeiEDA/ DENK ECHT £>AT >4rCie*7AAC DE TOAJB£LCLUB. UBT kOfcPS r7ARVAil£D=<^ p££>FE^r OP PC R-UCftyt-rt \Jf\A) ACHT Pü(?BNP OUFA/OrBA>y DE- f7AST(2EeCHTE/2 Eaj Her S*rr£AJ HET tier coNceertfE-BoucM OR- YAAJ ötte£COO N BEt-rNA£- ACS doott. hrii/4 Cy ITAAP^OCD 20U T De avonturen van Jommeke Leidse bioscopen LUXOR: "Hustlé", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 18 jaar. CAMERA: "Spartacus", dag 8.00 uur. 14 jaar Kindermatinee: "Robin Hood en zijn schelmen", za. en woe. 2 30 uur zo. 2.15 een 4.30 uur AL. Nachtvoorstelling: "Deliverance", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. STUDIO: "1900, deel 1 (Novencen- to)". dag. 2.30 en 8 00 uur. 18 jaar LIDO: "The Omen", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. TRIANON: "Max Havelaar", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar REX: "Meisjes die mannen versie ren", dag. 7.00 en 9 15 uur. 18 jaar Kindermatinee: "Robin Hood", za. en woe. 2.30 uur. AL. Nacht voorstelling: "Rijp voor het bed", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendiengt elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13 00 uur (Elisabeth-ziekenhuis) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13 45-14 30 uur Avondbezoeken 18.30-19.30 uur Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19 00 uur alleen v«»r ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. öint Eüzabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen 'ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.) v. 15 00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbeaftek babyshow Kinderafde ling dag. 15 00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19 00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Süreek- uur, do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van «.30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur Van 13.00-14.00 uur en 18.30-19 30 uur KmderzaaL van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt 1 Elke dag: 14.15-15 00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voof ou- Maandag t/m vrijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag 14.45-1^00 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiefvoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19 08 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15 00 uur 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord le en 2e klas 11-11.30; 13^30 14.15 en 18.30-19 30 uur, 3e klaë 13.30- 14.1*5 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 'üur Geluidshinder Schiphol' Kjachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en nSar Schiphol kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17