Routine Zijl/LGB geeft in derby de doorslag Scylla eindigt nog als derde Snelschaaktitel Piket Noord wijk wint hard duel tegen Roomburg LZ '86 IN AANTREKKELIJK DUEL VERSLAGEN: 8-5 VTL door zege alleen op kop Eerste verlies SC Lisse: 0-1 Zege Ylietwijk RDC komt één punt tekort MAANDAG 22 NOVEMBER 1976 PAGINA 13 SPORT SPORT LEIDEN - De derby tussen de Leidse waterpolo- hoofdklassers De Zijl/LGB en LZ'86 is met 8-5 gewonnen door de „thuisploeg", De Zijl/LGB. Halverwege de wedstrijd had de ploeg van coach Henny Hensing al een confortabele 6-2 voorsprong. De eerste officiële krachtmeting tussen de beide Leidse clubs (na de fusies heeft De Zijl/LGB steeds in een hogere afdeling gespeeld dan LZ'86) gaf zeer aantrekkelijk wa terpolo te zien. Het publiek dat wel talrijk was, maar zich opvallend rustig hield, zag twee ploegen in ac tie die het niet in het lijf-aan-lijf- werk zochten, maar probeerden met snelle aanvallen tot scoren te komen. Incidenten, bij waterpolo trouwens toch zeldzaam, deden zich in het geheel niet voor; scheidsrechter Joop Veldman had het zaterdag erg gemakkelijk. De coaches, Henny Hensing van De Zijl/LGB en Gijs van der Leden van LZ'86, waren het er over eens dat de grotere routine van De Zijl/LGB in dit duel de doorslag had gegeven. Debutant LZ'86 bood wel verras send goed tegenstand (De Zijl/LGB-aanvoerder Jacob Spij ker „LZ speelde beter dan ik ver wacht had"), maar de doorslagge vende onderdelen van het spel, het benutten van de kansen en de per soonlijke verdediging, waren bij De Zijl/LGB veel beter verzorgd. Dat kwam niet alleen door een grotere ervaring, maar ook door een over schot aan kracht en gewicht van de rood-witten. Een exponent van die fysieke kracht was Albert Spijker, volgens Henny Hensing de uitblin ker in zijn team, die voor zijn ploegmakkers de bressen in de LZ-verdediging sloeg. Al in het tweede kwart verdween de spanning, doordat De Zijl/LGB toen uitliep van 2-1 naar 6-2, maar toch bleef de wedstrijd het aanzien volledig waard, want beide zeven tallen bleven knokken voor een zo goed mogelijk resultaat. Behalve de eerste twee goals, die uit strafworpen werden gemaakt (1-0 door Paul Belt en 1-1 door Jan de Graaf) hebben de toeschouwers alleen maar velddoelpunten te zien gekregen, en dat is tegenwoordig bij waterpolo een luxe. De eerste van die „gewone" goals kwam tot stand in het eerste part en werd gemaakt door Albert Spijker, die op zes meter van het LZ-doel net even genoeg ruimte kreeg om aan te leggen. LZ'86 had in het eerste kwart enkele goede aanvallen op gezet, maar leed in de tweede pe riode veel balverlies en kwam daardoor onder druk te staan. Dat leidde tot een aantal individuele verdedigingsblunders. Eerst maakte Jan de Graaf na goed reage ren nog wel gelijk (2-2), maar daarna kwam De Zijl/LGB aan stoot voor een serie van vier. Albert LEIDEN - In de Gouds/Leidse competitie werden een aantal inhaalwedstrijden afgewerkt. VTL boekte een gemakkelijke zege op Leidse Boys, terwijl Oranje Groen Warmunda ver sloeg: 1-2. VNL en Unitas verlo ren van hun Goudse tegenstan ders Esto en Nicolaas Boys. VNA speelde met 1-1 gelijk tegen RVC. VNL-Esto 1-2 - Nadat Aad van der Poel voor Esto de score had geopend maakte Hen van Be- rkel gelijk. Via een strafschop kwam Esto opnieuw aan de lei ding. VNL liet de kans op een gelijkspel onbenut toen Luickx eveneens een strafschop mocht nemen, maar faalde. Warmunda-Oranje Groen 1-2- Met de minieme overwinning mochten de Leidenaars hun handen dichtknijpen. War munda kwam via Oostdam op 1-0, maar nog voor rust nam Oranje Groen door doelpunten van Wim Ouwehand op 1-2. Na rust zette Warmunda een groot offensief in, maar de afwerking liet te wensen over, zodat Oranje Groen tenslotte met de eer ging strijken. Leidse Boys-VTL 0-3 - VTL behaalde in de derby tegen Leidse Boys een regelmatige 0-3 overwinning. De Vlietbe- woners speelden een verzorgd spelletje, dat voor rust een doelpunt van Meskers oplever de. Na de hervatting zakte de Boshuizerkade-club wat weg en VTL profiteerde middels tref fers van Boutier en Kolkman. Unitas-Nicolaas Boys 0-1 - Ondanks het feit, dat Unitas praktisch de gehele wedstrijd in de aanval was lukte het de Leidse ploeg niet om tot scoren te komen. Nicolaas Boys kwam via een uitval een kwartier voor tijd op 0-1 door Ton Hooger- vorst en verdedigde de punten daarna bekwaam. RVC-VNA 1-1 - Door Ronald van Heemskerk kwam de thuisclub na vijftien minuten spelen op 1-0. VNA, datoverhet geheel iets sterker was, scoorde nog voor rust de verdiende ge lijkmaker. Jan Honsbeek was de schutter. Vlak voor tijd mocht Paul Vermond de twee punten binnenschieten, maar tot zijn ontzetting knalde hij de strafschop ruim naast het doel. Frits Welling is Gerard Soet kwijt, Erik de Vos zal de bal keren. Spijker. Jacob Epijker. nogmaals Albert Spijker en Paul Belt straften fouten van de verdedigers preofes- sioneel af (6-2). Ook in het derde en vierde kwart bleven beide zeventallen een press-verdediging toepassen, wat borg stond voor een levendig spel- verloop. LZ'86 herstelde zich goed en kwam in de derde periode zelfs nog even terug tot 6-4, maar daarna maakte Leo Onderwater er uit een rebound weer 7-4 van. Op die tref fer had LZ-coach Van der Leden overigens wel wat aan te merken: „Onderwater maakte een overtre ding tegen Gerard Soet. Scheids rechter Veldman floot goed, maar Albert Spijker bracht vervolgens de voorsprong van De Zijl/LGB weer op vier doelpunten (8-4). Een uitstekende conditie stelde de teams in staat om in het laatste speldeel het tempo voortdurend hoog te houden en aan weerszijden kwamen er nog een aantal goede scoringsmogelijkheden. Al vrij snel liep Paul Belt zijn derde persoon lijke fout op, zodat hij definitief naar de kant moest, maar het kon De Zijl/LGB niet' deren. Van de man-meer-situatie (in de minuut voordat Belt vervangen mocht worden) werd door LZ'86 niet ge profiteerd en daarna kreeg LZ nog wel betere kansen, maar dooreen te grote gehaastheid werden die niet benut, op èèn na: Aad van der Mil kreeg de gelegenheid de eindstand op 8-5 te bepalen. De positie op de ranglijst van de Leidse clubs is niet veel veranderd. De Zijl/LGB kwam wat steviger op de vijfde plaats te staan, maar kon niets inlopen op de topploegen. LZ'86 blijft met want Nereus en De Meeuwen de onderste plaats delen, wat ook die clubs verloren en staan dus nog steeds op twee punten. Het waterpoloteam van Katwijk heeft de uitwedstrijd tegen SVH in Hillegersberg met 4-1 verloren. De Katwijkers, die net als vorige week tegen BZ&PC, twee belangrijke spelers misten, speelden een bij zonder slechte wedstrijd en konden alleen in de eerste periode (1-1 door Hans Parlevliet) stand houden. In iedere volgende periode scoorde SVH, zodat de eindstand van het tweede klasse treffen werd bepaald op 4-1. Het Leidse tafeltennis heeft een uitstekend weekend achter de rug. Scylla eindigde uiteindelijk nog als derde door het zeer lastige Panels 2 in eigen huis met 6-4 te kloppen, Docos zag zowel team 1 als 2 de titel binnenhalen en ook Mizu werd kampioen. In Apeldoorn liep Scylla via winst van Peter van Schie en Gerard Bakker in het dubbel snel naar een verrassende 4-0 en 5-1 voorsprong waarmee de handha ving in theorie al bereikt was. On der leiding van Wim Schonemeyer Kuiper, Thung en Polak vieren het kampioenschap van Mizu met bloemen. LEIDEN - Zaterdagmiddag heeft Joop Piket in de Nederlandse Her vormde Kerk in Valkenburg ver diend beslag gelegd op het snel schaakkampioenschap van de Leidse Schaakbond. De Philidor- speler is daarmee opvolger gewor den van zijn clubgenoot Ad v. d. Berg. Het feit dat er in Leiden zelf geen speelzaal gevonden kon worden, leidde, er toe dat het deelnemers veld met 40 spelers wat kleiner was dan normaal. Om tot de vorming van de finale tienkampen te komen, moesten allereerst voorronden worden gespeeld. Dit gebeurde via het beproefde systeem van de drie vierkampen met herindeling. Joop Piket had het in de voorronden knap lastig. Hij struikelde over Geertsma en Lommerse en kwam voorlopig niet verder dan 6'/2 punt uit negen partijen, wat wel vol doende was voor plaatsing in groep één. Overtuigend winnaar van de voorronden werd de kampioen Charles Kuypers; de LSG-er scoorde 8V2 uit 9. Dirk Sikkel en de sterke Haagse gastspeler Rex v. Dijken eindigden met 7% pnt als tweede. In de finalegroep kwam Piket weer in oude doen en nam met een sterke start een ruime voorsprong. Weliswaar remiseerde hij met Pim Braggaar en moest hij tegen V. Dijken het onderspit del ven maar met een totaal van 7% uit p kon de titel hem toch niet ont gaan. Dit omdat v. Dijken geklopt werd door Kuypers en de verras send degelijk spelende Haasnoot. Een fraaie eindsprint kon Van Dij ken niet verder brengen dan zeven punten en de tweede plaats. Sikkel werd met 61/2 pnt derde, terwijl Kuypers met zes punten als vierde eindigde. Oud "zolderkampioen" Rob v. d. Aardweg uit Lisse was met 5 pnt de beste niet KNSB- speler Joop Piket zegevierde de laatste tijd in vele snelschaaktoer- nooien en benadrukte nog eens zijn vaardigheden in deze spelsoort. Za terdag had hij overigens niet de tegenstand van bijv. Ad v. d. Berg, John van de Wiel en Joan Baart. Zij speelden mee in de telex-match Nederland-Zweden. De interland via telefoon-verbindingen werd door Nederland met 6-1 gewonnen (drie partijen, w.o. die van Baart, werden afgebroken). De verdere eindstand van het LSB-snelschaakkampioenschap Groep 1: 6-8 J. Turk, Theo Piket en P. Braggaar 3: 9-10 W. Haasnoot en A. Lommerse 2. Eindstand groep 2: 1. J. Kamps 7; 2. Jan Bakker 6; 3. R. Dobbelaar 6; 4. L. Barendse ö'ta; 5. J. Pool 5; 6. Joop Bakker 4l/z. Groep 3: 1. F. Geertsma 7; 2. H. v. Osna- brugge 7 (deze kwam slechts lU weerstandspunt te kort!); 3. W. Heemskerk 7; 4-5. A. Rijnsburger en J. Harteveld 6. Groep 4: 1. R. Oli vier 7V2; 2. V. Willighagen 6V2; 3. J. v. Oudshoorn 6V2; 4. Roel Piket 6lk. Wedstrijdleiders Carel Revet en Hans de Raad hielden de zaken, ondanks het feit dat er volgens de problematische nieuwe snel- schaakregels van de KNSB ge speeld werd, goed in de hand. De twee Docos-teams die kampioen werden. V.l.n.r.: coach Hans van Driel, de geblesseerde Ed Fallaux,Ed v.d. BergPeter Rodenburg Hans Waayer, Ton L'Ami, Jan v. d. Zalm, Gerard v. d. Klaauw en coach van het tweede team Theo Daalen. Zege van 3-2 in streekderby LEIDEN - De heren van Leiden hadden in de eerste klasse hockey nogal wat moeite met middenmo ter Uden en kwamen dan ook niet verder dan een 1-1 gelijkspel. De dames deden het beter door met 1-2 te winnen van Hudito. Eenzelfde resultaat boekte koploper Foresca- te. Voor de Voorschotense dames scoorden Janneke te Groen en Eve line Kimman. HAZERSWOUDE - Hazers- woudse Boys-SC Lisse 1-0 (1-0). Door de eerste competitie nederlaag die de Boys de Lissena- ren bezorgden, lijkt de strijd in de Afdeling zaterdag weer helemaal open. Met een ijzeren zelfdiscipline joeg Hazersw. Boys tweemaal drie kwartier lang en zodoende kwam SC Lisse nauwelijks in zijn spel. Reeds in de derde minuut scoorde Kees van Gelder het enige doelpunt na voorbereidend werk van Rob de Roo en Ed Harkes. SC Lisse wilde daarna nog wel maar kon geen vuist maken tegen het op resultaatvoet bal spelende Hazerswoudse Boys, dat via Kees van Gelder zelfs nog eenmaal het houtwerk wist te ra ken. Uden-Leiden 1-1 Leiden ging erg goed van start en het duurde een kwartier eer de thuisclub een antwoord op het Leidse aanvalsspel gevonden had. Van toen af speelde de wedstrijd zich voornamelijk af op het mid denveld. Tegen de verwachting in nam de thuisclub, na een uitval, de leiding. De vreugde was evenwel van korte duur want via Feenstra kwam een fel aanvallend Leiden weer op gelijke hoogte. Roomburg-Noordwijk 2-3 De wedstrijd tussen de twee streekgenoten was bepaald geen reclame voor het hockey. In dit on gemeen felle duel vielen niet min der dan vier groene en gele kaarten te noteren. Roomburg nam door Chris Wijsman een 1-0 voorsprong, maar door drie doelpunten op rij kreeg Noordwijk goede uitzichten op de overwinning. Geert Reijns bracht via een benutte strafbal de spanning nog even terug, maar er restte Roomburg te weinig tijd om de gelijkmaker te produceren. Dames Hudito-Leiden 1-2 Op het slecht bespeelbare terrein van Hudito ontspon zich een vinnig duel waarin Leiden tenslotte aan het langste eind trok. Vlak voor rust zorgde Noortje van Heel voor 1-0 en toen Machtild Vloten juist na de hervatting de voorsprong uit bouwde was de strijd beslist. Een paar minuten voor tijd redde Hu dito de eer. Cartouche-Roomburg 3-3 Roomburg had een uitstekende start. Na nauwelijks een minuut spelen opende Marleen van Schaik de score en toen Annet Schermer voor 0-2 had gezorgd leek niets een grote overwinning nog in de weg te staan. Het liep allemaal even an ders. Cartouche nam het heft in handen, maakte eerst gelijk en nam zelfs een beslissend lijkende voor sprong. In de laatste minuut redde Joke van de Drift uiteindelijk nog de eer. VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense Vlietwijk heeft in de badmin- toncompetitie met ruime cijfers (9-2) afgerekend met Avanti uit Oostkapelle. Vlietwijk had eerder dit seizoen al reglementair van Avanti gewonnen (10-l)en bleek nu in werkelijkheid ook de baas o"er de Zeeuwen. Alleen Dick Oostergo (verlies tegen Mol met 14-7, 15-5 en 7-15) en Jorinne Bisschops moes ten een nederlaag incasseren. Vlietwijk besliste de overige par tijen in veel drie sets. LEIDEN - De Leidse tafeltennis vereniging DOCOS heeft zaterdag de eerste twee kampioenen kunnen huldigen. Zowel het eerste team, in een directe confrontatie met runner-up De Treffers uit Roelofa- rendsveen, als het tweede team werden na hun 6-4 overwinningen meteen in de bloemetjes gezet. Met nog twee wedstrijden te spelen, hebben beide drietallen een niet meer te overbruggen voorsprong op hun concurrenten genomen. Op de wedstrijden van zaterdag na zijn ze ook beide met groot machtsver toon kampioen geworden. "Met de ogen dicht worden we kampioen", zei Ed Fallaux aan de vooravond van de competitie in september. Het gebeurde ook. Maar vraag niet wat er gebeurt als Fallaux of Van den Berg, niet meespeelt. Zaterdag was dat het geval. Fallaux had zich vorige week ernstig geblesseerd. Met gescheurde kniebanden en wellicht een meniscusoperatie in het verschiet moest hij de verrich tingen van zijn ploegmakkers van uit een comfortabele stoel gades laan. Ed van de Berg moest nu met derde man Jan van de Zalm en in valler Ton l'Ami proberen het kampioenschap (eerste klasse) van DOCOS in eigen huis te vieren. Hij zelf zorgde uiteraard voor de drie punten, maar bij de andere twee lag dat nog niet zo voor de hand. Na twee nederlagen van Ton l'Ami en een van J an van de Zalm kwam De Treffers zelfs op gelijke hoogte met DOCOS: 3-3. Maar dc jonge Jan van de Zalm (17) speelde zijn resterende Historische titel(s) voor Docos twee partijen als nooit tevoren. Met groot elan en bijgestaan door Hans van Driel (coach) en Ed van de Berg bond hij Van Ruiten en Van Beek aan zijn zegekar. Het kampioen schap was een feit. Eerder hadden Ed van de Berg en Ton l'Ami de dubbel op hun naam geschreven. Ed Fallaux had niet op de 6-4 over winning durven hopen: "Ik ben blij dat het met Jan van de Zalm en Ton l'Ami gelukt is. Jan is erg wisselval lig. Hij heeft kwaliteiten genoeg, maèr aan zijn instelling ontbreekt nog het een en ander. Ton speelt louter verdedigend. Ik vind het knap van dit drietal. Als het van avond niet was gelukt, dan had ik de volgende week gespeeld, des noods in een rolstoel". Voorzitter Piet Bik beleefde het eerste kam pioenschap van het eerste team in de achttien jaar dat hij lid is. De verwachting is dat hij er nog meer mee kan maken. Ed Fallaux: "Ik verwacht dat we nog twee kam pioenschappen op rij halen. Daarna moeten we er écht voor vechten. De komende competitie zal dan ook niet meer met de ogen dicht ge speeld worden, maar met één oog half open". De problemen die het eerste team gekend heeft om zater dag kampioen te worden waren hetzelfde voor het tweede team. Omdat Ton l'Ami als invaller in het eerste speelde, moest Hans Waayer uit het derde gehaald worden. Tegen Delta Lloyd 4 zorgde Gerard van der Klaauw voor 3 overwinnin gen, Peter Rodenburg en Hans Waayer voor 1terwijl de dubbel het kampioenschap voor het tweede een feit maakte (6-4). kwam Panels terug tot 5-4 maar Joly Sojinu bepaalde de stand toch op 6-4. Scylla 2 is nog steeds niet veilig na het 7-3 verlies tegen JCV. Robbie Regeer ontnam Gootzen zijn honderd procent score, het geen later Robbie van der Zeeuw ook lukte. Omdat v. d. Zeeuw ook Van der Zande bedwong nam men een 2-0 en 3-2 voorsprong maar na de pauze kon de nederlaag niet voorkomen worden o.a. omdat Hein Chrispijn puntloos bleef. Scylla 3 zag Erik Noest tegen Ra- vesteyn verdienstelijk invallen maar niets winnen, hetgeen ook Frits Kantebeen overkwam. Het dubbel werd wel gewonnen: 2-8. Scylla 4 handhaafde zich door Phoenix 3 met 16-0 van tafel te ve gen dankzij Fred van der Zeeuw, Joost Mentink en Jos de Wekker. Scylla 5 lukte dat niet tegen AMVJ 4. Nico Blansjaar eindigde met twee keer winst maar Nico Weeber en Hollander waren volkomen van slag af: 2-8. Avanti speelde tegen Belcrum een beste wedstrijd onder leiding van een ongeslagen Theo Louwers. Deze keer deed Peter de Groot niet voor hem onder 7-3. TOV verspeelde tegen TTC de ti- telkansen door een 4-6 verlies. De Noordwijkers verloren hoofdzake lijk omdat Jacques van Veen niet boven Van der Ploeg en Alkemade kon uitsteken en slechts één keer won. Mizu werd kampioen door het Hooge Huis 2 met 0-10 verlies naar Alkmaar terug te sturen. Het trio Kuiper, Polak en Thung verscheen derhalve ongeslagen op de kam pioensreceptie. De dames van Scylla hebben volgende week aan een gelijkspel tegen Megacles ge noeg om te promoveren naar de ereklasse nu ook het verzwakte Avanti 2 met 8-2 werd teruggewe zen. Marian Zoetemelk acteerde slechts met verlies tegen Miriam van der Poel en Wilma Kooter. Avanti zag invalster Liesbeth Smits falen tegen het Hooge Huis (7-3). Zus Annemiek ving dat goed op met drie keer winst. Bettine Vrie- sekoop handhaafde haar ongesla gen status. LEIDEN - In de ereklasse dammen is nog geen beslissing gevallen om trent het kampioenschap van Ne derland. DC Lent en Roxy Duel gaan gezamenlijk aan kop door overwinningen op resp. Bennekom en Constant en moeten, mede om dat Huissen door een gelijkspel bij Huizum afhaakte, een beslissings wedstrijd spelen. In de hoofdklasse won LDG de laatste w.edstrijd met 7-13 van DCY en eindigde daardoor als vijfde. Zwartsluis en Monster degradeer den. Op regionaal niveau kwam de Rijnsburgse Dam Club één punt tekort om in aanmerking te komen voor het spelen van promotie wedstrijden. RDC speelde gelijk tegen De Lier, dat nu samen met Vlaardingen moet gaan uitmaken welke club er promoveert. De Rijnsburgers moesten alle risico's nemen, omdat zij bij een gelijkspel kansloos waren. Dit va-banque spe- len leverde bijna het beoogde resul taat op. Maar uiteindelijk ging De Lier toch met de eer strijken. Gert Cederhout begon sterk door Van Dijl terug te wijzen, maar Gerrit van Zuylen trapte in een lokzet van Van der Staap en stond meteen verlo ren. Door overwinningen van Schijff en Noort, remises van Kromhout, Burgerhout, en Van den Bosch en via nederlagen van Kooloos en Van Egmond werd het 0-9. De spanning steeg, vooral toen Slingeland zijn tegenstander Ha- nemeyer in een uiterst moeilijke positie manouvreerde. De West lander vond tegen alle verwachting in nog een remise-variant, zodat de kansen voor RDC verkeken waren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13