Smith rekent op militaire hulp uit het Westen Weer Churchill in de politiek OnafhankelijkSuriname Thatcher wijzigt conservatief schaduwkabinet een miljoen gulden aan prijzen ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LONDEN (SP) - Er is weer een Churchill in het eerste gelid van ■de Britse conservatieven. Mar- gareth Thatcher, de leidster van Engelands grootste oppositie partij heeft de 36-jarige Win ston, naamgenoot en kleinzoon van de legendarische politicus een plaats gegeven in haar schaduwkabinet als woord voerder voor militaire zaken. Verdwenen uit de top van de partij is Reginald Maudling, de man die destijds als minister van Binnenlandse Zaken in het Lagerhuis een harde klap in het gezicht kreeg van Bernadette Devlin, uit pure woede over de manier waarop hij de kiezers in Noord-Ierland aanpakte. Einde Het heeft er alle schijn van dat er nu aan de politieke loopbaan van de 59-jarige Maudling, eens kandidaat voor het leiderschap van de conservatieven een einde is gekomen. Hij verdwijnt nu naar de achterbanken van de conservatieve fractie in het La gerhuis en de kans bestaat dat hij op basis van noblesse oblige als lord in het Lagerhuis ein digt. Al wekenlang is er gespro ken over de vervanging van Re ginald Maudling, die binnen de conservatieve party voorname lijk gebrek aan interesse is ver weten. Op het laatste partycon gres hebben vooral de jonge conservatieven op zijn vertrek aangedrongen en Margareth Thatcher heeft tenslotte aan deze oproep gehoor gegeven. In zijn plaats treedt nu de zestigja rige John Davies op als buiten landse zaken-specialist, des tijds onder Edward Heath een uiterst omstreden minister van Handel en Industrie. Alom wordt gesproken over een roemloos einde voor de intelli gente, beminnelijke maar in derdaad weinig dynamische Maudling, die voor de televisie openlijk toegaf dat de opposi tierol hem niet goed ligt, dat hij 's morgens opstaan wel degelijk een groter probleem vindt dan het 's avonds naar bed gaan, maar dat hij toch altijd gepro beerd heeft het beste te geven dat hij had. Bijna 25 jaar nu is de politieke carrière van Reginald Maudling, die in de frontlijn van de Britse conservatieven onder meer minister van Financiën en Binnenlandse Zaken was. In 1972 kwam hij in opspraak tij dens het beruchte schandaal rondom de architect Poulson, die met behulp van formidabele steekpenningen de ene over heidsopdracht na de andere in de wacht sleepte. Terwijl Poul son en verschillende hoogge plaatste overheidsfunctionaris sen nu in het gevang zitten, is Reginald Maudling duidelijk buiten schot gebleven. Bewij zen als zou hij rechtstreeks bij de corruptie betrokken zijn ge weest, werden niet geleverd. Vernieuwing In het schaduwkabinet waarin Margareth Thatcher een sterke vernieuwing heeft doorge voerd, is geen plaats voor oud premier Edward Heath. Na de openlijke verzoening tijdens het recente partijcongres tus sen hem en de partij leidster was aanvankelijk met deze moge lijkheid wel .rekening gehou den. De afgelopen dagen echter heeft Edward Heath duidelijk laten blijken dat hij in verband met de diepe economische cri sis van Engeland een duidelijk voorstander is van een coalitie regering en dat is hem door vele vooraanstaande Tones niet in dank afgenomen. In het con servatieve kamp wil men van geen coalitie weten, nu de meerderheid van Labour in het Lagerhuis via de laatste tussen tijdse verkiezingen tot een uit erst wankel minimum is terug gebracht. De conservatieven zijn er gezien die uitslagen en de laatste opiniepeilingen van overtuigd dat als het op korte termijn tot algemene verkiezin gen komt, zij met een stevige meerderheid aan de regering zullen komen. Edward Heath behoort kennelijk tot degenen die dat niet als de oplossing zien voor Engelands ernstige pro blemen. ADVERTENTIE Een uitgebréidë verzekering tegen ziektekosten voor maar 51,00 per maand (3e klas) en zelfs vanaf 69,00 per maand (2e klas). Kan dat? Dat kan! lndienupe.r'aar fl. 1000,- eigen risico wilt dragen betaalt u nog maar 37,10 respectievelijk 57,24 per maand. Stuur deze bon op, zonder postzegel, naar Antwoordnummer 1 in Noordwijkofbel 01719-1 93 31 vooralle informatie en een ofTerte-op-maat. I Naam Adres Woonplaats Telefoon Aantal volw. Leeftijd Aantal kinderen tot 16 jaar Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Klasse D3 D2 I Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Hoofdkantoor te Noordwijk. Gooweg 51 Uw financiële pijnstiller ADVERTENTIE De wereldberoemde serviezen van WEDGWOOD en het zwaar verzil verde CHRISTOFLE bestek zijn een hartewens van allen, die van een feestelijk gedekte tafel hou den. U kunt een uit 88 delen bestaande samenstelling winnen van het fraaie WEDGWOOD ovenvaste ser vies Arctic en de 87 delen bestek in cassette van het eigentijdse model Concorde van CHRISTO FLE. Een geschenk van importeur N. F. VAN GELDER B.V. te Amsterdam, met een totale waarde van 4.992,85. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven PHILIPPEVILLE - Een bejaarde Belgische vrouw is gisteren omge komen toen een jachtbommenwer per van de Belgische luchtmacht neerstortte op haar woning in het dorp Philippeville in de provincie Namen. Het toestel, een Mirage, stortte neer op een rij huizen op slechts 50 meter nan het hart van de plaats. Het ontzielde lichaam van de vrouw, die in de zeventig was, werd door brandweerlieden gevonden in de rokende puinhopen van haar huis. De piloot van de Mirage wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te stellen en raakte niet gewond. Het vliegtuig was 15 minuten voor het ongeluk van de vliegbasis Flo- rennes opgestegen voor een oefen- vlucht. Onmiddellijk nadat de Mirage neergestort was ontplofte het toestel waardoor de getroffen huizen in brand raakten Wolf Biermann overtuigd van goede afloop KEULEN (UPI/DPA) - Wolf Bier man, de politieke liedjeszanger die begin deze week zijn Oostduitse staatsburgerschap kwijtraakte, is er vast van overtuigd dat hij bin nenkort naar de DDR zal mogen te rugkeren. „Het is niet uitzichtloos, te ver wachten dat de Oostduitse regering van haar paniekstemming zal te rugkomen", zei Biermann gisteren op een persconferentie in Keulen De 40-jarige Biermann kreeg dins dag het bericht dat Oost-Berlijn hem zijn staatsburgerschap had ontnomen. Die Oostduitse beslis sing betekende de climax van ja renlange strubbelingen tussen dv. DDR en Bierman, die er gisteren de nadruk op legde dat hij trots alles communist blijft. SALISBURY (UPI) - Premier Ian Smith van Rhodesië rekent erop dat hij militaire hulp van de Verenigde Staten krijgt als de huidige conferentie over een regeling voor de toekomst van zijn land door toedoen van de zwarte nationalisten zou mislukken. De premier, die in een televisieprogramma vragen van journalisten beant woordde, benadrukte dat hij dienaangaande echter geen harde toezeggin gen heeft gekregen. Hij was door zijn persoonlijke overtuiging tot deze conclusie gekomen na een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger. "Ik zou niet willen zeggen dat wij een echte belofte hebben gekregen, maar het is een feit dat Kissinger, bij het overleg dat ik voor het begin van de conferentie met hem in Pre toria voerde, mij verzekerde dat, als wij aan de overeenkomst meede den en deze zou mislukken door toedoen van de zwarte nationalis ten, hij er absoluut van overtuigd was dat wij veel meer symphatie van de westerse wereld en ook tast bare hulp zouden krijgen", aldus Smith. De Rhodesische regeringsleider sprak in september met Kissinger in Pretoria en werd toen door de Amerikaanse bewindsman ertoe bewogen akkoord te gaan met een zwart meerderheidsbewind binnen een tijdsbestek van twee jaar. Gevraagd over welke tastbare hulp zij hadden gesproken antwoordde Smith: "We traden niet in details. Daar moet ik de nadruk op leggen. Ik wil niet de indruk wekken dat Kissinger beloften heeft gedaan als dat niet zo is. Hij beperkte zich lou ter en alleen tot het feit dat hij er zelf van overtuigd was dat dit grotere begrip en die sympathie voor ons er zouden zijn en dat hij geloofde dat dit tot grotere materiële steun zou leiden. Wij traden niet in details". Op de vraag of Smith de indruk had gekregen aat deze hulp ook van mi litaire aard zou zijn antwoordde de premier bevestigend. Een van de vier zwart nationalisti sche leiders die de Rhodesië- conferentie bijwonen, ds. Sithole, heeft Genève verlaten voor rugge spraak met drie Afrikaanse 'frontlijn'-staten. De delegatie van Sithole maakt be kend dat hij overleg zal plegen met dé leiders van Tanzania, Mozambi que en Zambia en tevens met leden van de Zimbabwe Afrikaanse Na tionale Unie (ZANU) in deze lan den. Twee andere nationalistische lei ders, Joshua Nkomo en Robert Moegabe, verklaarden na onderling overleg dat zij hun beraad zullen voortzetten alvorens te antwoorden op een Brits voorstel dat beoogt de impasse op de conferentie te door breken. PARAMARIBO (ANP) - "Suri name verkeert nu in een overgangs tijd. Pas over enkele jaren kunnen wij beoordelen of de Nederlandse ontwikkelingshulp goed is besteed en of er sprake is van werkelijke vooruitgang". Dit antwoordden de zer dagen in Paramaribo politici en andere vooraanstaande Surina- mers op de vraag, hoe het is gesteld met de toekomst van hun land. De ruim 250.000 inwoners van Su riname vieren volgende week don derdag (25 november) immers het eenjarig bestaan van hun onafhan kelijkheid. Een der hoogtepunten van de aangekondigde festiviteiten - kosten 2 miljoen - is ongetwij feld het vuurwerk op het plein voor de prachtige ambtswoning van president Johan Ferrier. Het plein verandert trouwens van na'am: On afhankelijkheidsplein in plaats van Oranjeplein. Deze kleine voor de hand liggende naamswijziging is geenszins een teken, dat in Suriname sinds 25 no vember 1975 erg veel is veranderd. Bij navraag blijkt het tegendeel waar. "Veel is inderdaad bij het oude gebleven, maar wie had dat ook anders gedacht", zegt het onaf hankelijke Hindoestaanse parle mentslid ir. George Hindori daar over. Hij beschouwt het afgelopen jaar als een "aanloopperiode". Su riname heeft in die tijd een aantal plannen op een rijtje gezel. De tijd is nu gekomen om deze uit te voe ren, aldus een optimistische ir. Hindori. Zijn collega's in het parlement (39 leden) vertellen hetzelfde verhaal. Echt veranderd is er nog weinig in Suriname. Nederland is bijvoor beeld nog altijd zeer duidelijk aan wezig in haar voormalig konin- kryksdeel. Hèt aantal (Europese) Nederlanders in Suriname is sinds de onafhankelijkheid met enige honderden toegenomen. Belang rijker in dit verband is echter, dat de toch al nauwe economische banden tussen Nederland en Suri name volgens velen zijn versterkt als gevolg van de Nederlandse toe zegging om in de komende tien tot vijftien jaren 2.7 miljard te beste den aan de opbouw van Suriname. Slechts een fractie van dit zelfs voor Nederlands begrippen forse bedrag is tot nu toe uitgegeven, terwijl voor 400 min. aan projecten is goedge keurd. Besteding Over de besteding van de 2.7 mil jard Nederlandse ontwikkelings hulp is veel te doen in Suriname. Logisch eigenlijk: het bedrag is drie keer zo groot als de totale landsbegroting voor volgend jaar. Het is opvallend, dat de discussie in Suriname over de besteding van al het Nederlandse geld zich niet be perkt tot regering, parlement of het handjevol binnen- en buitenlandse deskundigen, die zich momenteel bezig houden met de ontwikkeling van Suriname. Neen, ook de "ge wone man op straat" blijkt wel de gelijk geïnteresseerd in het doen en laten van de regering Arron met be trekking tot de Nederlandse finan ciële inbreng. Heel verrassend is het ook te con stateren, dat naar verhouding, veel Surinamers bekend zijn met het bestaan van de "CONS", de Com missie Ontwikkelingssamenwer king Nederland-Suriname, die tot taak heeft te beoordelen in hoe verre ontwikkelingsprojecten in Suriname in aanmerking komen om te worden betaald met het Ne derlandse geld. De CONS heeft dienaangaande geen beslissings bevoegdheid. Die blijft per verdrag voorbehouden aan de regeringen van Nederland en Suriname. De toetsingscommissie, bestaande uit drie Surinaamse en drie Neder landse deskundigen plus twee se cretarissen, is wel belast met het toezicht op de uitvoering van de tientallen projecten, die in de ko mende jaren in Suriname van de grond zullen komen. De volgende CONS-vergadering (de commissie komt in principe vier keer per jaar bijeen) is begin januari 1977 in Paramaribo. Voor die tijd brengt minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking ech ter een bezoek aan Suriname. Met zyn Surinaamse collega van Op bouw, Cambridge, zal Pronk zeker ook spreken over de kritiek van de CONS op het jaarplan 1977 van het Sunnaamse planbureau. Volgens de Nederlapdse CONS-secretaris drs W. Erath, mist het (door Neder land betaalde) planbureau de no dige deskundigheid. Hij be schouwt het jaarplan niettemin als een "nuttig stuk, waarmee in elk geval te werken is". Infrastructuur Volgens drs. Erath wordt in het Su rinaamse jaarplan te veel de nadruk gelegd op verbetering van de infra structuur (aanleg van wegen, e.d.) 65 procent van de beschikbare Ne derlandse hulp zou volgens het planbureau in deze sector besteed moeten worden. De CONS gaat er echter van uit, dat aan infrastructu rele werken slechts een kwart van het geld besteed moet worden. Het grootste deel van het Nederlandse geld moet naar de mening van de commissie en van de Nederlandse regering in de produktieve sector worden gestoken, dat wil zeggen in landbouw en industrie. De CONS acht het ook onaan vaardbaar, dat in het jaarplan 1977 rekening wordt gehouden met een jaarlijkse stijging van de werkloos heid in Suriname met anderhalf procent. Werkloosheid is overigens een rekbaar begrip in dat land. Niemand weet er precies hoeveel werklozen er rondlopen. De schat tingen lopen uiteen van drie tot maar liefst veertig procent van de totale beroepsbevolking. Tegelijk doet zich in Suriname het vreemde verschijnsel voor dat bijna geen goedkope werkkrachten te huur zijn. De suikeronderne ming Marienburg is bijvoorbeeld naarstig op zoek naar rietkappers. De firma overweegt binnenkort gastarbeiders te werven in Brazilië en Haïti. Hetzelfde geldt voor de oliepalmplantage Victoria. Voorts bestaat in Suriname op grote schaal verborgen werkloos heid. Deze is volgens veel deskun digen een flinke belemmering voor de ontwikkeling van het land. Ver borgen werkloosheid komt veel vuldig voor op het Surinaamse platteland. Een ketting (een stuk land van 20 bij 20 meter) wordt vaak door een familie bewerkt. Verborgen werkloosheid toont zich zeker ook bij de Surinaamse over heid. Het "gigantische" ambtenaren-apparaat beschreef een uitgezonden Nederlandse des kundige als een "kankergezwel binnen de Surinaamse samenle ving". De naar schatting 30 a 40.000 Surinaamse overheidsdienaren - een derde van beroepsbevolking - slokken jaarlijks zeventig procent van het nationale inkomen op. En dat terwijl de ambtenaren volgens twee Surinaamse bedrijfspsycho logen onderbetaald worden. Over bezetting en onderbetaling zijn volgens hen twee belangrijke oor zaken voor de naar hun mening zeer geringe kwaliteit van de amb tenaren De psychologen schrijven dit in een deze week gepubliceerd rapport. Een ander nadeel voor de ontwik keling van Suriname is de schijn welvaart in het land. Suriname is, vergeleken bij andere ontwikke lingslanden, beslist niet arm. Het grote aantal auto's in de straten van Paramaribo is daar misschien een illustratie van. De betrekkelijke rijkdom van Suriname en de forse ontwikkelingshulp uit Nederland zijn volgens enkele uitgezonden Nederlandse deskundigen de oor zaak van, dat Suriname voorlopig niet behoeft te rekenen op hulp van andere rijke landen. Dat betekent, dat Suriname in de komende tien a vijftien jaar volledig afhankelijk blijft van Nederland. Mede als gevolg van de eenzijdige financiële injectie uit Nederland, zullen lonen en prijzen in Suriname in de komende periode flink sty- gen, is verder de verwachting hier. In 1976 gingen de prijzen reeds met vyftien procent omhoog. En wat gebeurt er met Suriname als de 2.7 miljard Nederlandse gul dens op zijn en de ruime bauxiet- voorraden naar verwachting van minister Cambridge over vijf en twintig jaar zijn uitgeput? Willen de Surinamers toch hun huidige le venspeil (dat bijvoorbeeld hoger is dan in Joego-Slavië) tegen die tijd handhaven, dan zal er geprodu ceerd moeten'worden, is het ant woord van de economen. Impopu laire maatregelen zoals een tijde lijke stabilisering van het huidige loonpeil en een stringente invoer beperking, zouden daar nu al hun steentje toe kunnen bijdragen. De regering Arron zal met de ver kiezingen eind volgend jaar in het vooruitzicht echter moeilijk tot dergelijke maatregelen te bewegen zijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9