DSM breidt uit met steun regering BUITENOM Lijk vermoorde man gevonden in Dordtse Kil 'Satan is in mij gevaren' dat werkt. BINNENDOOR AKZO haalt kleine winst GANGETJE herfsttip: zondag naar ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DORDRECHT - In de Dordtse Kil bij de camping Bruggehof in Dord recht is gisterochtend het stoffelijk overschot van een man gevonden, die door kogels uit een vuurwapen om het leven is gebracht. Een voor lopige sectie wees uit. dat hij door het hart, het voorhoofd vlak boven de neus en de linkerzijde van het voorhoofd is geschoten. Opmerkelijke tatoeëringen en een eenvoudige goudkleurige aanste ker moeten de politie op weg hel pen naar de identiteit van de ver moorde man. Het ongeveer veertig jarige slachtoffer droeg geen enkel papier bij zich, waaruit zijn naam of zelfs maar zijn nationaliteit duide lijk werd. Ook droeg hij geen ringen of een horloge. Onmiddellijk na de lugubere vondst kamde de politie de omgeving zorgvuldig uit. Echter zonder tastbaar resultaat Dat sterkte de politie in haar vermoe den, dat de man elders om het leven is gebracht en daarna in het water geworpen. De rivierpolitie probeert met als enig gegeven dat het slach toffer tien a veertien dagen in het water heeft gelegen, uit te zoeken waar de man in het water is ge gooid. De politie, die met twintig man aan de zaak werkt (het regionale re cherchebijstandsteam is ingescha keld) is ervan overtuigd, dat het hier gaat om een koelbloedige li- kwidatie. De man werd dwars door het hart en tweemaal door het voorhoofd geschoten waarbij de kogels van korte afstand zijn afge vuurd. Twee Belgische sportvissers ont dekten gistermorgen rond kwart over tien het lijk op de oever, vlak achter de camping. Een van hen, dacht aanvankelijk dat het een pop was. Pas toen de vissers beter ke ken, zagen ze dat er het stoffelijk overschot van een man in het water lag. Het slachtoffer droeg een beige shirt met vossenfiguurtjes, een lange blauwe pantalon en blauw groene sokken. Hij had geen schoenen aan. De 1.68 meter lange man had een tenger postuur, een rond hoofd en donkerblond haar. Hij had geen ondergebit. Aanvan kelijk dacht de politie aan een man van Chinese afkomst, nu echter houdt men het op een Westeuro peaan. Hoofdinspecteur J. Pape- veld, leider van het onderzoek, heeft voor het achterhalen van de identiteit vooral zijn hoop geves tigd op het grote aantal tatoeërin gen. Op de linkeronderarm had de man een vogeltje met een hart en daaronder de naam "Parry". Aan de binnenzijde van die arm stond een hart met de naam "Marry". Op de bovenzijde van de rechte- ronderarm was een arend getatoe- eerd en aan de andere zijde een dolk met een groene slang. Op de rech- terbovenarm stond aan de binnen kant een zeilschip met onder gaande zon en de naam "Arian". I- Het lijk dat door twee Belgische sportvissers DEN HAAG - De regering gaat het kapitaal van DSM met 400 miljoen gulden ver groten. Dat geld zal worden gebruikt voor de uitbreiding van het chemisch bedrijf De Staatsmijnen. Jan Eltui Huygensprijs DEN HAAG - De Jan Campert- stichting heeft dit jaar de Constan- tijn Huygensprijs (7000 gulden) toegekend aan Jan Elburg: "Omdat de gedichten van Elburg duidelijk maken welke plaats hij inneemt binnen zijn generatie-de vijftigers Uit zijn werk spreekt een duidelijke profetie Voor zijn gedichtenbundel "Het houdt op met zachtjes regenen" kreeg Cees Buddingh' van dezelfde stichting de Campertprijs (3500 gulden). Cees Buddingh': - Cees Buddingh - Campertprijs - Jan Elburg - De uitbreiding zal worden gereali seerd in de Groningse Eemsmond. Minister president Den Uvl maakte gisteravond op de wekelijkse pers conferentie bekend dat daarbij zal worden samengewerkt met nog niet nader te noemen buitenlandse ondernemingen. De regering zal er zorg voor dragen dat een zo groot mogelijk deel van de investeringen terecht komt bij sectoren die de werkgelegenheid bevorderen, hoewel dat volgens Den Uvl niet makkelijk is bij een kapitaal-intensief bedrijf als DSM. Daarnaast zal worden gelet op de milieu-hygiënische voorwaarden. Bij DSM werken nu ongeveer 32.000 mensen, waarvan 24.000 in Nederland. Den Uvl merkte op dat het bedrijf het afgelopen jaar zijn personeels bestand voortdurend heeft uitge breid. Hij noemde dit opmerkelijk vooreen staatsbedrijf, gezien in het licht van de kritiek op het beleid van de regering dat investeerders kopschuw zou maken. De premier haalde daarbij de opmerking van werkgevers-topman Van Veen aan dat het "op vertrouwen aankomt". Om de kapitaalsuitbreiding van DSM mogelijk te maken zal een nota van wijziging op de begroting van economische zaken bij de Tweede Kamer worden ingediend. In die nota wordt voorgesteld om ADVERTENTIE Alphense boerderijen mikpunt pyromaan: DEN HAAG - De pyromaan die af gelopen zomer in Alphen aan den Rijn vier hooibergen heeft aange stoken - waarbij twee boerenbed rijven in de as werden gelegd - blijkt ter zitting van de Haagse rechtbank een geestelijk onvol groeide zielepoot te zijn, die van eenzaamheid was gek geworden. "Noodsignalen", zo noemt recht bankpresident mr A. Berkhout spontaan deze brandstichtingen. De dader is een fabrieksarbeider van veertig jaar oud, die geestelijk nog een kind is gebleven. Toch woonde hij sinds jaren hele maal alleen in een flatje. Vrienden had hij niet, Van een vrouw durfde hij niet eens te dromen. Zelfs in de kroeg lukte het hem niet om con tacten te leggen met zijn medemen sen. De keren dat hij 't probeerde werd hij meestal bij de neus geno men.) Het enige wat Cornelis had, was zijn geloof in God. Hij was af komstig uit een zeer streng gere formeerd gezin. Zijn moeder over leed toen Cornelis nog heel jong ADVERTENTIE was. Daarmee ontviel hem de enige mens met wie hij ooit een echt fijn contact had. Er restte hem slechts de BLO-school, daarna de fabriek en het café. En natuurlijk zijn godsdienst. Het was niet genoeg. Zelf zegt Cor nelis: "Ik weet me gedragen door God, maar af en toe valt er een leeg te. En dan vaart satan in mij Als satan in Cornelis was gevaren, brak prompt brand uit in een hooi berg aan het Rietveldsepad. Als kleine jongen placht Cornelis daar zelf kan vroeger gratis hooi te krijgen voor zijn konijntjes. Toen hij op zijn veertigste weer konijnen ging hou- Een psvchiater den, moest hij voor het hooi opeens - betalen. Dat begreep hij niet. En het zette wrok in zijn kinderlijke geest. Telkens als Cornelis de volgende de' brandstlchüngen hem dag over de brand hoorde en over lijks kunnen worden toegerekend de angst, die de boeren in de buurt jye psychiater adviseert psychothe weg opgefietst en stak hij de mijt van Horstman aan. Om thuis te komen ging hij dezelfde weg terug, langs de brandende hooiberg van Van den Akker, waar hij regelrecht in de armen van de politie liep. Aan de angst van de boeren rond Alp hen was een eind gekomen, aan de eenzaamheid van Cornelis ook. "Onbewust heeft hij het die nacht zó gedaan dat hij zeker zou worden gepakt", veronderstelt advocaat J.M. Snijders. Cornelis r niets van zeggen. "Ik vist helemaal niet wat ik deed", erklaart hij i psycholoog zijn beiden tot de conclusie geko men dat Cornelis' geestelijke ont wikkeling zodanig is gestoord dat „Een pi rechtdoorzee baai, zo is dat." nachts wakker hield, dan had hij spijt Maar daarmee werd niet voorkomen dat later satan weer opnieuw derij in d Boer H. Vis zag in de nacht op 26 juni zijn stallen met rapeutische behandeling in het ka der van een TBR. •n paar maanden Officier van justitie mr. Van Steen- ■er in hem voer. En dat deren eist derhalve vier maanden hooimijt en een boer- gevangenisstraf met aftrek en ter werden gelegd. beschikkingstelling van de rege ring. Advocaat mr. Snijders is het er niet mee eens. Hij beroept zich op voor 200 miljoen gulden aandelen te nemen tegen 200 procent. De aandelen zullen in zeven termijnen worden volgestort. Winst De nettowinst van DSM over heel 1976 zal naar verwachting ongeveer gelijk zijn aan die over 1975 44 min). Problemen doen zich onder meer voor door het achterblijven van het herstel van de kunstmest- sector. Verder is er sprake van een moei lijke situatie op de garen- en vezel- markt, waardoor de afzetmogelijk heden van de Groep Organische produkten nadelig worden beïn vloed. Dan zijn er de monetaire problemen: de waardedaling van het Britse pond en de Franse Franc heeft een nadelige invloed op de concernresultaten. Wat betreft het lange-termijn-plan 1977-1981 werd in de onderne mingsraad van DSM opgemerkt, dat de omzet in de planperiode een groei te zien zal geven. ARNHEM (ANP) - Akzo NV heeft in de eerste negen maanden van 1976 een nauwelijks positief resul taat behaald van 0.9 min tegen over een verlies van 154,6 min in dezelfde periode van vorig jaar. Het derde kwartaal werd een verlies ge leden van 24 min (b.j. 47,8 min negatief), zo blijkt uit het kwartaal bericht. De omzet steeg in de eerste negen maanden met 14 pet van 7043,9 min tot 8046,1 min en in het derde kwartaal met 5 pet van 2376,8 min tot 2507,5 min. Het bedrijfsresul taat was in de eerste negen maan den van dit jaar 250,3 mln(v.j. 55,1 min negatief) en het derde kwartaal 34,8 min (v.j. 2,7 min negatief). In de eerste negen maanden werd per, aandeel van 20 drie cent verdiend (v.j. 5,22 verlies). In de derde kwartaal daalde het verlies per aandeel „van 1.61 tot 0,80. Korter dienen DEN HAAG - De ministerraad is er gisteren mee akkoord gegaan dat de dienstplicht zal worden terug gebracht tot veertien maanden. Deze maatregel werd indertijd al door staatssecretaris Van Lent (De fensie) in de Tweede Kamer aange kondigd. De vervangende dienst plicht zal worden verkort van 21 tot 19 maanden. zijn ogen verbranden. Alleen zijn de mening i woonhuis bleef bespaard. De duwnaar Horstman hield helemaal niets over van zijn boerenbedrijf in de polder bij Hazerswoude. In de nacht van 10 op 11 augustus brandde het tot de grond toe af. Eerst had Cornelis die nacht de hooiberg in brand gestoken i ter zitting niet verschenen deskundige, die Corne lis volledig ontoerekeningsvatbaar acht. Mr. Snijders vraagt daarom ontslag van rechtsvervolging voor Cornelis en diens plaatsing in een krankzin nigengesticht voor de tijd van een jaar.. De rechtbank zal uitspraak boer Van den Akker aan het Riet- doen op 3 december. veldsepad. Toen was hij verder de SYBE STAMM ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming /H Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbu§ 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Coopvaert. Pijptabak voor professionals. 1.! LEIDEN TEL. 074-440941 BAS StudentenWerkbureau 071-12.57.41 Leiden Kort Rapenburg 14 Van Agt (1) Bij alle kritiek die men - te recht - op Van Agts beleid kan hebben, past toch ook een stuk medelijden. Deze man is donderdagmid dag en -avond door de zevende van alle hellen gegaan. In zekere zin was Van Agt Mentens laatste slachtoffer. Je kijkt niet eens meer naar het scherm. Je verdringt je met een paar miljoenen om het sleu telgat en daar aan de andere kant is dan een man naakt en zonder beschutting van wat of wie ook. Zijn geestverwanten klitten tesamen in zwijgzaam heid. Het lancet van Annelien dringt door het vlees heen tot op het bot. De vijl van Aad wrijft de laatste rest van zekerheid tot schilfers. En wij kijken met ons allen toe. Zo moest het natuurlijk al lemaal wel, maar de publieke ontluistering van een mens, óók van een falende minister van justitie blijft voor mij iets obs ceens houden. Van Agt (2) Het merkwaardige spel aan het Binnenhof vereist drama tisch talent. Het kent winnaars en verliezers. En er worden soms ontdekkingen gedaan. Annelien (Kappeyne van de Copello) bleek zo'n ontdekking. Een perfecte timing en een ogenschijnlijk hooghartige trage benadering. Aad (Kosto), tot dan toe een wat onopval lende volkstribuun steeg tot onverwachte hoogte. Een haar scherp formuleerder bij de in terruptie. In de tradities van het Nederlands parlement zijn dat zeldzame dingen. De sprongen van de inventiviteit reiken meestal niet verder dan de lengte van het blocnotevelletje, waarvan men voorleest. Overigens weten we er niet zo heel veel van, hoe een dergelijk debat bij de kijker overkomt. Het wil helemaal niet zeggen dat de snelle debatter, de tref zekere puntenscoorder ook na venant op bijval van de huis kamer kan rekenen. De knapste jongen van de klas pleegt ook maar zelden de populairste te Van Agt (3) Betrekkelijk weinig aandacht heeft de interventie van kamer voorzitter dr Vondeling gekre gen. Toen de stemming in de kamer met rasse schreden het kookpunt naderde, omdat de minister steeds maar het ant woord schuldig bleef op twee vragen (waarom zo'n verschil tussen besluit en tijdstip van aanhouding en waarom geen fatsoenlijke bewaking van het Blaricumse optrekje van Men- ten), legde Vondeling Van Agt alshetware aan de ketting. De kamer zou wel geen trek heb ben in een tweede termijn, als de minister niet met gegevens rond deze cruciale vragen kwam en de minister wou dat natuurlijk best. maar dan moest hij wel even tijd hebben, zijn ambtenaren te raadplegen. Een half uurtje schorsing van de be raadslagingen, dat zou toch een redelijke tijd zijn, nietwaar? Van Agt die in een eerder sta dium nog zinnen had gestameld met „indien zus" en „inzoverre als" hield verder de kaken op elkaar en de keurbende van secretaris-generaal Mulder kon aan de slag voor zijn ijiopd- racht. Van Agt werd eenvoudig voor het blok gezet. M Menten en Mengele;soms kan een alliteratie nauwelijks nog toevallig zijn. Vooruitgang (1) Gelukkig zijn we er langza merhand achtergekomen dat wetenschappelijke en techno logische ontwikkelingen niet noodzakelijkerwijs vooruit gang zijn in de betekenis van meer geluk of meer voorspoed. Ik hoef u alleen maar te verwij zen naar Vlaardingen, als daar de alarmbel voor fase 3 weer eens luidt. Dat, zou je kunnen zeggen, is dan nog een stuk betwist terrein tussen „welzijn" en „welvaart". Of, om het eens in een voor beeld te vatten: we willen best kaviaar, maar er moet geen kwik in zitten. Maar ook kleinschaliger, op het stuk van de micro- technologie en derzelver ont wikkeling is de vraag naar het waarom eigenlijk soms maar al te actueel. Men constateerde ooit dat een drieweg-stekker ondeugdelijk en gevaarlijk was en nam hem uit de handel. Dat is begrijpelijk, maar tegelijk 'ook jammer, want als één stukje elektrisch hulpgerei nuttig is dan is het wel een drieweg- stekker. In plaats dat men nu een wel veilige-drieweg-stekker ontwikkelde, verschenen on handige trommelachtige con tactdozen op de markt. Veiliger, dat wel maar een case-story van technologie eindigde in een doodlopende straat. Vooruitgang (2) Zo bevatte mijn vorige pre tentieloze t.v.-ontvanger een knop, waarmede het toestel in geschakeld bleef, maar tijdelijk geen beeld vertoonde. Dat was een nuttig accessoir. Immers de buis behoefde niet te worden aan- en uitgeschakeld, hetgeen het ogenblik van de grootste slijtage is, maar men zat even min met het hinderlijke alterna tief om het beeld verlicht te houden en het geluid laag te draaien, indien men iets niet wilde zien. Op mijn nieuwe dure kleurenontvanger, triomf van de techniek, zit niet zo'n knop. Dus zit men voor de weinig benijdenswaardige keuze om Willem'ODuys of zo'n iemand aan te laten staan, of het apparaat tijdelijk uit te schake len. Omdat men van twee kwa den het kleinste moet kiezen, wordt het het laatste, maar dat betekent wel extra slijtage en vroegtijdige reparatiekosten. Heet zoiets nou vooruitgang? Shoppi ui ff Omdat het pond sterling nog altijd aan een ernstige vorm van epilepsie lijdt, trekken honder dduizenden per auto, boot of vliegtuig de Noordzee over, er van overtuigd op de koopjes- markt de slag van het jaar te slaan. Er zjjn zelfs vele uren du rende bootreizen naar Huil, een droevige bestemming, waarbij vergeleken de Groninger veen koloniën. oorden van wellust zijn. Het heeft natuurlijk te maken met de graaizucht die in ons al len schuilt. Daarbij is vaak de beslissende overweging dat in elk geval niemand anders dat koopje mag verwerven. De hele opruimingsgedachte is erop gebaseerd. Ik heb me laten ver tellen dat kledingfabrieken zelfs speciaal voor de oprui ming produceren. Nieuw dus. Daarbij is het wel zaak voor zo'n fabrikant om produkten in nad rukkelijk incourante kleuren af te leveren, anders krijgt de koopjesbeluste klant argwaan. Overbodig te zeggen dat in zeer veel klerenkasten oranjekleu rige kostuums en Lila-geel ge blokte regenjassen hangen. Zoiets speelt natuurlijk in Engelang vandaag aan de dag ook een beetje. Er is een beetje verschil, want het is daar nu permanent opruiming. Maar ook weer niet zoveel verschil omdat Engelsen hun kleur kle ding altijd bij hun favoriete kleur pudding zoeken, zodat je daarbij ook al weer gauw op lila-geel geblokt uitkomt. Men koopt ondoordacht en zorgeloos. Het gaat toch van de grote hoop, denkt men erbij. Net als met de ladingen jenever verleden jaar vlak voor de prijs- beschikking. Het verschil be stond er in dat men een keertje meer lazerus werd. Het voor deel betekende een keer extra een houten kop, hetgeen aan de uitgavenkant overigens een bij zondere post voor hoofdpijn poeders en andere troostbren gende middelen ten gevolge had. Ik zwijg nu maar over boe ken in de opruiming. Je koopt ze, maar op het moment van af rekenen flitst reeds de zeker heid door je heen, datje het zo juist verworven koopje nimmer zult lezen. Hoe zou dat ook an ders kunnen? Als je dat jaar boek van mr. Hilterman zo graag had willen lezen, had je het echt wel op het moment van verschijnen gekocht Dit verhaal wil intussen niet zeggen dat ik mij nimmer in het shoppingcircuit van Oxford Street en Kings Road zal stor ten. Ik hou te veel van oranje pakken. Sint Tenslotte. Het is vandaag een grote dag. Sint Nicolaas is offi cieel in dit land gearriveerdHet is sneu voor alle plaatselijke goedheiligmannen, maar zelfs de grote kindervriend is in de greep van het medium. Een nieuwe jaargang kinderen zal het geloof in de sint omhelzen en een al wat oudere jaargang zal gaan twijfelen, wanneer op de buis een kwieke nog zonder bril door het leven gaande bis schop voet aan wal zet en tege lijkertijd op straat op een paard een gebrilde figuur met mijter en tabberd voorbijtrekt. Laat men daar mee oppassen, nu het aantal bisschoppen aan wie geloof wordt gehecht toch al met het jaar vermindert. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7