Zwammerdam: 2 de primeur Acrart .'-■"St.-*- "Wonderkistje" van ds. Mostert KERKDIENSTEN Elektronische bas in historisch pijporgel ZWAMMERDAM - Het elektronisch vernuft van de plaatselijke predikant, ds. j. Mostert, heeft de oude kerk van Zwammerdam deze week - voor de tweede keer binnen enkele jaren - een Neder landse primeur bezorgd. Mogelijk zelfs een we reldprimeur. Het uit 1842 daterende pijporgel, een Lohman-creatie, is uitge breid met een elektronisch regis ter, een subbas 16 voet, waarop de zondag 45 jaar geworden organist P. W. Poot de gemeente "trak teerde" en waarvan ds.- Mostert de uitdenker en uitvoerder was. Besparing Een paar jaar geleden bracht de. "elektronische dominee", zoals een publikatie hem destijds noemde, zijn kerk in het nieuws met de constructie van een elek tronisch liedbord, bevestigd aan het klankbord van de preekstoel. Daarop kan ieder, tot in de uit hoeken van de kerk, aflezen wat er gezongen wordt. .Het bord be wijst nog steeds zijn goede dien sten. Dè nieuwe subbas heeft de hele or gelklank een extra diepte gege ven, de bruikbaarheid van het in strument voor het uitvoeren van orgelwerken is verdrievoudigd, maar bovenal wordt de gemeen tezang nu aanmerkelijk beter on dersteund. Organist Poot, die connecties heeft met een orgelfirma en daardoor op bepaalde faciliteiten mocht rekenen, betaalde de materialen die voor deze unieke orgeluit breiding nodig waren, zoals transistors, elektrolieten, weer standen, contacten, montage strips, een versterker, een luid spreker en het omhulsel. Ds. Mostert voegde de 600 onderde len samen tot een klank, die zich, naar deskundigen bevestigen, niet onderscheidt van een nor maal register. Een groot deel van dbminee's vakantie ging daar mee heen. Zou deze voorziening op de tradi tionele manier zijn uitgevoerd, dan had dit de kerk zeker f 20.000 gekost. Daar waren dan onder meer 27 houten pijpen en een nieuwe windlade voor nodig ge weest. Nu kan Zwammerdam in dit geval moeilijk model staan voor ande ren, omdat men zo'n samenspel tussen organist en pastor nergens anders aantreft, maar afgezien daarvan schijnt een beroep op de elektronika toch in belangrijke mate kostenbesparend te wer ken. Wat menig orgelman er niet van zal weerhouden,-zo'n "bas- taardregister" verwerpelijk te achten. chanisme dat het geluid .van de subbas moet voortbrengen is op geborgen. De elektronikalief- hebbers willen nog wel weten, dat detoegepaste generatoren dubbel-T-oscillatoren zijn, 27 in totaal, gelijk aan het aantal pe-, i aangevuld met 27 uitsterfversterker- daaltoetsen, insli nier tjes. Loze knop Een paar maanden vóór deze zomer vroeg de organist, die nu twee jaar het Damse instrument be speelt, of het fraaie orgel met een "vrij pedaal" (een pedaal is een voetklavier) mocht worden uit gebreid. Het orgel, dat één hand- klavier heeft, had namelijk een "aangehangen" pedaal. Dat wil zeggen, dat de toetsen van het voetklavier waren gekoppeld aan die van het handklavier, zodat de organist met zijn voeten eigenlijk, toch op het handklavier speelde. Hij had als het ware de beschik king over 12 vingers (10 vingers en 2 voeten). Waren alle registers van het handklavier dichtge schoven, dan gaf het pedaal ook geen geluid. '7 de kerk Sinds 1842 bevond zich links van het handklavier een registerknop die niet kon worden uitgetrok- keri. De bouwer heeft die knop wellicht aangebracht om de symrpetrie van het orgel niet te verstoren. Boven de loze knop zat een blanco naamplaatje. Sinds een paar weken is daarop te le zen: EL. SUBBAS 16". Pat is de enige wijziging die het or gel door deze uitbreiding uiterlijk Versmelten Ds. Mostert is in z'n sas. Uitgaande van het principe: "Een orgel met één werk hoprt niet in een kerk" heeft er, naar zijn smaak, aan het Damse kerkorgel altijd iets we zenlijks ontbroken Dat is nu ver holpen. De vraag of zo'n onecht register de oorspronkelijkheid van het in strument geen geweld aandoet, beantwoordde hij met een uitno diging. "Kom èn hoor!" En organist Poot "Het geluid van dit register laat zich bijzonder goed versmelten met het pijpge- luid. Men hoort niet een aparte toon, nee, het hele orgel is erdoor veranderd. Er is niet iets bij ge komen, maar het bouwwerk heeft nu een degelijk fundament gekregen. Het bestaande orgel is volledig intact gebleven. En het geluidseffect is alsof het op de klassieke manier was gebeurd". Toepassing Ds. Mostert, die zelf vele jaren ker korganist is geweest en zondagr morgen bij afwezigheid van de heer Poot%de gemeente "zijn" subbas, officieel voor het eerst liet horen, zou zonder bezwaar een algemene toepassing van "het kistje" gillen bepleiten. Zelfs Maar nu is het voetklavier vrij ge worden. Als alle registers van het handklavier dicht zijn, kan het pedaal toch geluid geven. Het meest geschikte register daar voor is de subbas 16 voet. heeft ondergaan. De letters EL wijzen erop dat men hier te doen heeft met een elektronisch regis ter. Achter de frontpijpen in het orgel staat een kistje met een vrij zware luidspreker, waarin het hele me- vakmensen konden hun oren niet geloven. "Trouwens,naar zeggen van de heer Wortman, de stemmer van het befaamde Müller-orgel in de Haarlemse Bavo, past ook de hooggeprezen Zwitserse orgel maker Metzier elektronische subbassen toe. Dergelijke bassen zijn ongevoelig voor schomme lingen in vochtigheid en tempe ratuur. Doorgaans worden grote houten pijpen in kerken met droge hete-luchtverwarming het slachtoffer. Een klein scheurtje of een losgelaten lijmnaadje ver oorzaakt al meteen een zwijgen. En één grote metalen frontpijp van het nieuwe Metzler-orgel in de Haagse Jacobskerk kostte vijf jaar geleden als zo'n f 20.000. Me taal, met name tin, is erg duur. Verrast De Zwammerdammers waren ver rast. Ze zingen dat het een lieve lust is. Een enkele keer springt organist Poot uit de band. Zo liet hij laatst psalm 146 op de meesle pende wijs van Johan de Heer zingen. De kerkeraad gaf hem er toestemming voor. Poot ziet dat niet als een concessie aan de publieke smaak, maar'als een kans voor de gemeente om zich aan het begin van de dienst als 't ware warm te zingen. Een loflied uit volle borst! Nog schaven Is ds. Mostert zelf helemaal tevre den? "Nee, nog niet. Aan de inslinger- en uitsterftijd van de tonen wil ik npg wat schaven. Als ideaal staat mij voor ogen wat ir. Heyligers op het terrein van de elektronische orgelbouw heeft bereikt. Bij hem is het vele niet goed, maar het goede veel". K^oet een dominee zich nu voor zo'n onderneming lenen? Ds. Mostert gelooft van wel. "Mijn grootmoeder schreef vroeger in het poézie-album van mijn zus ter dit gedichtje (ik citeer uit het hoofd): Ontwikkel alle gaven die op uw levenspad door God u zijn gegeven: een onwaardeerb're schat". Doven Heeft ds. Mostert nog meer elek tronische pijlen op zijn boog? "Er ligt een doveninstallatie in mijn voornemen. Dat kan de dertigste zijn in mijn organisten- en predi kantenloopbaan. Het is aan onze lieve gemeente besteed". S. J. DE GROOT Dankzij het elektronische wonderkistje van ds. Mostert (op de t grond) kan organist Poot nu een subbas uittrekken. De Raad van Kerken in Neder land spreekt in een brief aan de Stichting van de Arbeid zijn diepe ongerustheid uit over het nog steeds hoge niveau van de werk loosheid in ons land. Vooral de 94.000jongeren die na hun vorming niet aan de slag kunnen vragen, al dus de raad, grote aandacht. De raad zegt zich verantwoordelijk te voelen voor de geestelijke en so ciale nood van deze duizenden Ne derlanders. Hij stemt in met de voorstellen tot herverdeling van de bestaande hoeveelheid arbeid en doet een beroep op de binnen de Stichting van de Arbeid samen werkende organisaties om alle voorstellen de grootst mogelijke aandacht te geven. De Raad van Kerken is graag bereid de leden van de aangesloten kerken op te roepen zich vertrouwd te maken met de gedachte dat ieder een financiële bijdrage zal moeten leveren ter be strijding van de werkloosheid. "Hoewel het nieuwe wetsvoor stel "gewetensbezwaren militaire dienst" een aanmerkelijke verrui ming betekent, vrezen wij toch dat bij aanvaarding van dit voorstel in 'de toekomst velen tegen hun gewe ten in worden gedwongen dienst plicht te vervullen", aldus een ver klaringvan Pax Christi Nederland en het Interkerkelijk Vredesbe raad aan de voorzitter van de bij zondere commissie voor de wijzi ging van de wet "gewetensbekwa- De bezwaren richten zich yooral op het artikfel waarin wordt omschre ven welke gewetensbezwaren voor erkenning in aanmerking komen. In het nieuwe wetsvoorstel is het nog steeds de overheid die bepaalt welke bezwaren geldig zijn. "Omdat ieder mens uniek is, kan men lang niet altijd precies invoe len waaruit het bezwaar voort komt", menen Pax en IKV, die hun voorstel herhalen om het bewuste artikel te vervangen door deze for mulering: "Ernstige gewetensbe zwaren zijn de onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen de per soonlijke veryulling van de mili taire dienst in de Nederlandse krijgsmacht". Pax en IKV winden niet, dat deze formulering te ruim zou zijn en mogelijkheden in zich heeft voor ongewenste ontwikke lingen. De heer J. C. van Beek (54) te Hil versum, adjunct-directeur van de Algemene Bank Nederland in Am sterdam, heeft zijn functie bij deze bank neergelegd. Hij wil tijd vrij maken om met zijn ervaring op fi nancieel en organisatorisch gebied christelijk werk te dienen, waarin deze aspekten niet altijd goed ont wikkeld zijn. De heer Van Beek is voorzitter van de stichting Youth for Christ Nederland en ook lid van het internationale bestuur van deze interkerkelijke jeugdorganisatie. Vanavond om 8 uur geeft de Duitse organist dr. J. Matussek uit Essen, met medewerking van twee fluitisten, een hoboïst en een cellist, een orgelconcert in de Messiaskerk in Wassenaar Den Deyl, Zijllaan- Stadhoudersplein. Vanavond om 7 uur verzorgt het jongerenkoor van de Petrusparo chie in de Petruskerk aan de Lam- menschansweg in Leiden een the- madienst onder het motto "Het kan". Pastor Jansen is de voorgan ger. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Rotterdam- Overschie kandidaat H. Onderstal Hattem. Geref. Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Ommen A. den Broeder 't Harde. Geref. Ge meenten: bedankt voor Harlingen A. Bregman Rijsèen, Baptisten gemeenten: beroepen te Haarlem P. van der Werf Winschoten. Wanneer je met iemand een bepaald gpsprek hebt en daarbij al spoedig te horen krijgt dat het hem niet kan schelen, dan heeft het mees tal weinig zin het gesprek voort te zetten. Zo'n uiting van onverschilligheid be wijst, dat de nodige aan dacht ten enenmale ont breekt. Onverschilligheid kan echter verschillende achtergron den hebben. Iemand kan zo veel droevige en pijnlijke ervaringen hebben opge daan, hij kan zo in het leven zijn teleurgesteld, dat het hem allemaal niets meer kan schelen. Of iemand heeft zo weinig in teresse, zijn gezichtsveld is zo beperkt, dat er helemaal niets is dat hem boeit en waarvoor hij in beweging komt. Het kan ook zijn, dat iemand wel zegt dat iets hem niet kan schelen, terwijl uit alles - blijkt dat het hem wel dege lijk iets doet. Alle onverschilligheid is niet gelijk. Maar op geen enkele s onverschilligheid een deugd. Behalve wanneer het bepaalde dingen geldt terwijl er andere, die veel be langrijker zijn, tegenover staan. De dingen hebben niet alle maal dezelfde waarde. Je kunt een mooie positie heb ben zonder datje daar volle bevrediging in vindt. Je kunt allerlei zekerheden hebben opgebouwd en je toch nog onzeker voelen Je kunt dingen bezjtten die minder waard zijn, en iets missen dat meer waard is. We moeten daarom leren on derscheid te maken tussen wat meer waard is en wat minder waarde heeft. Afstand Van Paulus vertelt de bijbel dat hij van bepaalde dingen afstand heeft gedaan, om dat de kennis van Christus hem boven alles ging. Hij was aanvankelijk een man die nauwkeurig dejed wat tie Joodse wet hem voor schreef. Hij had alle diplo ma's behaald die een Israë liet in die tijd maar kon be halen. Hij had van zijn leermeester Gamaliël een uitstekende opleiding geno ten die hem gemaakt had tot een expert op het gebied van de bestudering en de toepas sing van de Joodse wet. In een autobiografie geeft hij een opsomming van al de voorrechten waarop hij zich kan beroemen. Maar op een gegeven ogenblik heeft hij al die voorrechten prijsgegeven omdat ze hem afhielden van Christus, die nu de allesheersende plaats in zijn leven ging innemen. Alle roem die hij tot op dit ogenblik had, stond hij af, omdat hij in gemeenschap met Christus wilde leven. Zo lag het bij Paulus. Hoe ligt dit bij ons? Welke din gen hebben bij ons het ac cent? Wat maakt nu feitelijk ons leven uit? Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen. W. H. WALVAART, Leiderdorp. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Herv. Gemeente: Hoogland- sekerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 oec. stu- dentendienst; Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathakerk 10 ds. Kool stra; Betlehemkerk 10 dr. Springer; Be vrijdingskerk 9 en 10.30 ds. Bovenberg, 5 ds. Boogert, zangdienst;-Vredeskerk 10 ds. Steenstra; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; acad. Ziekenhuis 10 ds. Brederveld; Diac.huis 10.30 ds. Hemmes; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. Lagerwerf; jeugdka pel G. Herder 10.30 hr. v. d. Ploeg; Me- renwijk 10 ds. Hortensius. Geref. kerk: Zuiderkerk 10 dr. Vlijm, 5 dr. Wentzel Den Haag; Petrakerk 10 ds. Bosman .Noordwijk, 5 ds. Hortensius; Oude Vest 10 dr. Wentzel, 5 ds. Koolstra; Mar.kerk 10 ds. Koolstra, 5 ds. Bovënberg; Be- vr.kerk 9 en 10.30 ds. Bovenberg, 5 ds. Boogert zangdienst; proerjhoven 10 ds. Hofman; De Mirt 10 hr. Spijker; Mieren nest 10 hr. Kromhout. Dolerende Nood- gemeente Groot Leiden (Herengr. 70): 8,30 en 7 hr. Maaskant, Ens. Geref. kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk: 10 dienst, 5.15 ds. Starreveld Delft. Geref. Gemeente: 10 en 4.30. Geref. Ge meente in Ned. 11.30 en 5.30. Evarig.- Luth. Gemeente: 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gemeente: 10.15 ds. Cuperus Den Haag; HA. Baptisten gemeente: 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeente (Middelstegr. 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw.singel 21) geen dienst i.v.m. dag in Driebergen. Evange liecentrum Zijlsingel 2:10 hr. Zijlstra, di. 8 film. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 hr. Eikerbout. Nieuw-Apost. Kerk (H. RUnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Leger des Heils Hooigracht; 10 en 7.30. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen d. Laatste Dagen (Steenschuur 6f. 10.15. Oud-Kath. Kerk: 10 h dienst. Vrii-Kath. Kerk: 10.30 h. mis, Vreewijkstr. 19. Rk kerken: Haag- weg zat. 7. zond. 9, 10.45, 12 en 6.30; Steensch. zat. 7. zond. 10, 11.30, 6 en 7; Lammenschans zat. 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9,10.30,12 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Herensingel zat. 7. zond. 8.30,9.30. en 11. ABBENES: Herv. Gemeente: 9.30 ds. H. Boonstra, 7 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN: Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 hr. Christ Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harmeien. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Madem. Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. 'ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. De Ruijter Amstelveen; 6.30 ds. Bogers; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. Hane- maayer, 4.45 zang, 5 -ds. Reerds Rotter dam, opendeurdienst; Nabij 10 jeugd kapel; G. Herderkerk 10.30 ds. Hoogen- dijk; De Bron 9 en 5 ds. Hoogendük; Oudshoornseweg 10 ds. Oort jongeren- dienst; Sionskerk 9.30 ds. Schrijver Woerden, 6.30 ds. Verploeg. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 hr. Te- nyenhuis; Salvatorikerk 10 hr. Tenyen- huis, 6.30 dr. Vlijm, Qpst.kerk 5 ds. Reerds R'dam opendeurdienst; G. Her derkerk 9 ds. De Ruiter, 6.30 idem; De Bron 9.30 ds. v. d. Ree, 10.30 ds. De Rui ter, 6.30 ds. v. d. Ree. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Boxman, in kapel Martha-stichting. Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband: 9.30 hr. Fröleng, 7 ds. Blokhuis Schiedam, kantine soc. werk plaats Binnenhaven. Chr. Geref. Kerk": 9.30 en 4.30. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4.Baptis- tengemeente: 10 br. Lourens, 6.30 ds. Koekkoek, noord (Sportlaan) 10 hr. Vis ser. Leger des Heils: 10 en 6.30 samen komst. Volle-Evangeliegemeente (geb. Kindervreugd): 10 hr. v. Leeuwen. Mo luks Evang. Kerk: II ds. Sitanala. Mo luks Prot. Kerk: 4 ds. Tomasoa, Woer den. RK kerken: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45; De Bron zat. 6.30, zond. 8.30 en 11. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Blenk Woubruggeu6 Hr. v. d. Born Giessendam. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop Rotterdam. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. B.outer Hilversum, 6.30 ds. De Vreugd; Salvatorikerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers; Bethlehem- kerk 10 kand. Van Campen Papend- recht, 6.30 ds. Jonkers Utrecht. Geref. Kerk: 10 em 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30. geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Omta; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Drayer Hilversum. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 dienst. Op- wekklngsgemeente (geb. Concordia): 9.30 dienst. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. RK kerk: kerk zat. 7. zond. 8.45,10 en 11.30; Ontmoeting zat. 5.30, zond. 10.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Droogers Bodegraven, 6.30 ds. v. Roon Zeist jeugddienst. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Versluys. RK kerken: Michael zat. 7, zond. 9; Bernardus zat. 7, zond. 10.30; Ridderhof 10.30; Haz. dorp zat. 7, zond. 8. 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. v. Bruggen, 7 ds. Boonstra. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Pouwels. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Kamp. RK kerk: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jo zefkerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 dr. v. Vliet, m.m.v. kerkkoor. RK kerk: zat. 7, zond. 8 en 10.30. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Car- stens. RK kerk: zat. 7, zond. 8, 10 en 7. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Gebraad; Ontmoetingskerk 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. Teygeler; school Narcis- straat 10 interkerkelijke evangelisatie- dienst. Geref. Kerk: 9.30 drs. v. Dam Alphen, 5 ds. Bijlsma Amsterdam. RK kerk: zat. 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Monster Hierden, 6 ds. Baas; Oude Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Hovius; Ichthuskerk 10 ds. De Vos, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlkerk 9.30 ds. Ho vius, 6 ds. Vink; Gr. v. Pr. school 10 ds. Boer; Overduin 2 ds. Baas.Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. De VrieS, 5 DRS. V. Dam Alphen; Triumfatorkerk 10 ds. Vro lijk, 5 ds. De Vries. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. HofF. Geref. Kerk Vrijg Buiten Verband: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 v. d. Ent. Geref. Gemeente: 10 leesdient, 7 ds. Hakkkenberg Lisse. Volle- Evangeliegemeente (Voorstr. 110(: 9.45. Soefie-beweging: wo. 8.30 nam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 en 7 ds. v. d. Linden, HA. Gerf. Kerk: 8.30, 10.30 en 7 ds.*Swierts, HA. LEIDERDORP - Herv. Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, HA; Hoofdstraatkerk 10 ds. v. Loenen HA, 6.30 ds. v. Loenen HA; Scheppings- kerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 5 jongeren-; dienst. Baptistengemeente: 10 diénst, 5 br. Bouhof. RK kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 en 7 kand. Los Kampen. RK kerk: zat. 7, zond. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gemeente: grote kerk 10 ds. v. d. Velden, 7 jeugddienst; Paulus- kerk 10 ds. Keuning Noordwijk. Geref. Kerk: 10 ds. Flinterman Den Haag, 7 zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg» 10 en 5 Simpelaar. Geref Kerk Vrijg. Buiten Verband: 9 ds. Schuurman, 5 dients. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 kand. Wallet Veenendaal. Gerf. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud-Gerf. Gemeente: 9.30 en ij, wo. 7.30 ds. Kamp. RK kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Maria- kerk zat. 7, zond. 8.30, 10. 11 30 en 5.30; Engelbew. zat. 7, zond. 7.30, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Bronsgeest Haarlem, 6.30 ds. v. Itter- zon Gouda. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. v. d. Ent. RK kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Kaai. Gerf. Kerk: 9.30 dr. Wind, Leiden, 7 ds. Koekkoek Waddinx- veen. RK kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gemeenten: 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Westra Beilen. Gerf. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Kampman, Ede. RK kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman Oude Wetering, 7 ds. Brons- geest Nieuwkoop. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Vruggink Apeldoorn. RK kerk: zat. 7.30, zond. 7.30, 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: Zee Hoofdstraat 10 hr. Geursen Haarlem, 5.30 dr. Jansen; De Rank 10 ds. v.d. Bergh R.dam, 3.30 ds. Hovius Katwijk aan Zee; Sole Mio 9 dr. Jansen; Binnen 10 dr. Jansen, 7 ds. Keuning. Geref. Kerk: Zee 10 ds. Warnink, 5 ds. v. Santen Sassenneim; Binnen v.d. Bergh- stichting 11 ds. Elgersma, Vinkenlaan- kerk 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. Warnink. Rk kerken: Maria ter Zee 9, 11 en 7; St. Jeroen 8,10 en 11.30. NOORDWUKERHOUT - Herv. Ge meente: 10 ds. Streefland. Rk kerken: Jozefkerk zat. 7, zond. 8,10,11.30 en 6; Viktor zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 6; De Zilk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Bavo 9.30; S. Maria zat. 7.15, zond. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene Kerk 10.30 ds. Sasse en pastor v. Well, oec. dienst; Pauluskerk 10 ds. Sie- rat; gem. centrum 10.30 ds. v. Oosten, Kooten; gem. centrum 10.30 hr. Robbers jeugdkerk. Geref. kerk: 10 ds. Vegter, 7 ds. Brokerhof, Voorhout, Geref. Kerk Vrijg» Geref. Kerk Vrijg. Buiten Ver band: 8.45 br. Stahlie, 4 ds. v.d. Berg, in gemeentecentrum. Rk kerk: Willibrord- kerk zat. 7, zond. 10 en 12; Bonaventura- kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle- Evang. Gem. centrum, 4 hr. v.d. Brugge Den Haag. OUDE-ADE - Rk kerk, zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds Kool te Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijn gaarden Nieuw-Vennep, 5 ds. Van Hal- sema Katwijk. Rk kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. Remonstr. Gemeente: 10 drs. Went Bloemendaal. ROELOFARENDSVEEN - Rk kerken: S. Petrus Banden zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; kerk M. Presentatie zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. Boogert Leiden, 7 ds. Wol thaus Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw Scheveningen. RIJNSBURG - Herv. Gemeente: grote kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd zangdienst; Bethelkerk 9.30 ds. v.d. Bo gerd, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petra- kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman; Immanuèlkerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen; Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 kand. Rietveld Apeldoorn. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 dienst. Rk gemeenschap (aula tuin bouwschool); zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rk kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 kand. Dee Oegstgeest, 7 open deur-dienst. Geref. Kerk: 10 ds. v. San ten 5 ds. Elgersma Noordwijk. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. Rk kerk: zat. 7. zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 10 ds. Lin- denburg, 6.30 ds. Holst Naaldwijk. Ge ref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. v.d. Heiden Zw.dam. Rkkerk: Langeraar zat. 7, zond. 8, 9.30,11 en 12.15; dorp zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 en 6.30 ds. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 hr. Brouwer Katwijk, 6.30 ds. Vrolijk, Katwijk. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5.15 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rk kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Meijering; Hulp en Heil 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 vic. Bijl. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Swen Den Helder. Geref. K. Vrij gemaakt 10 en 5 ds. Brands Ermelo. Rk kerken: M. Godskerk zat, zond. 8, 10 en 11.30; Laurentius zat. 7, zond. 8.30,10.30 en 12; aula NH 11. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Brugkerk 10 kand. Zoutendijk Delft, 6.30 ds. Verboom; Hoeksteen 9.30 ds. Fieren Ede, 6.30 kand. Zoutendijk; Be thelkerk 9.30 ds. Verboom. 5 ds. In 't Veld, Ede; Immanuelkerk 9.30 ds. Quar- tel Gouda, 5 ds. Haitsma Woerden. Ge ref. .Kerk: Kruiskerk 10 ds. Koekkoek, 5 ds. v. Gilst Papendrecht Ontmoetings kerk 10 ds. v. Gilst, 5 ds. Koekkoek. Oud-Geréf. Gemeente: 10 en 6.30. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5 ds. Verloop. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Hooykaas. Volle-Evangeliegemeente (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heijden. Rk Ontmoetingskerk zat. 7, zond. 8.30, 11.45 en 6.30; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Den Tonkelaar, 5 hr. HofFenaar Voor hout. Rk kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 dr. Frederikse, 7 muziek dienst Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 hr. Taal, 4.30 ds. De Jong Leiden; Dorpscentrum 9.30 ds. Verploeg Alphen aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Meulen, HA; Zuid mevr. ds. v.d. Veen Krimpen aan de IJssel, 5 ds. Bre derveld Leiden. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 hr. Goedhart Nieuwkoop, 6.30 ds. Blenk. Geref. Kerkr 9.30 ds. v. Drie, Delft, 6.30 ds. Huizebosch. Rk kerk: zat. 7, zond. 10. Ned. Prot. Bond (Het Oude Raedthuys): 2.30 jubileumdienst tgv 90-jarig bestaan der afdeling, ds. Roos en ds. Cadee, 4 receptie met diavertoning oud- Woubrugge. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. v. Houten Aalsmeer. Rk kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE-Herv. Gemeente: 10 ds. Schoch. Rk kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Rijndijk Meerburg- kerk zat. 7, zond. 10.12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 en 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4