Vruchtbaar bezoek aan Leiden van kamerleden Het was vroeger een echte Lezers schrijven Deel Rijksweg 11 moet rond 1980 gereed zijn Pleiten voor verhoging renovatiepremie Tuinman verlaat An li a- Kliniek v.d. Water v.d. Water ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Binnen de Tweede Ka merfractie van de PvdA zal beke ken worden, wat de mogelijkheden zijn om de renovatiepremie te ver hogen. Dit heeft het Tweede Ka merlid Kombrink gisteravond meegedeeld na afloop van een be zoek van een vijftal leden van de PvdA-fractie aan Leiden. De kamerleden kwahien op uitno diging van de afdeling Leiden van hun partij. Centraal thema was de stadsontwikkeling. Een groot deel van het bezoek werd wandelend doorgebracht. Niet alleen de bin nenstad werd bekeken, maar ook enkele renovatieprojecten, waar onder die in de Tuinstadwijk. De toezegging van Kombrink om de verhuiskosten van bewoners van gerenoveerde woningen even tueel op te trekken, was het gevolg van een gesprek tussen kamerle den en vertegenwoordigers van de Welzijnsraad en de bewonerscom missie van de Tuinstadwijk. Deze laatsten wezen er op dat de huidige premie van drieduizend gulden niet toereikend is. Er werd een ver hoging geëist tot f 4500. Het districtskamerlid Dolman wees er echter op dat een dergelijke verhoging er, gezien de bezuinigin gen, zeker niet in zal zitten, maar dat, vooral omdat de premie al een paar jaar niet is verhoogd, wel kan worden bekeken in hoeverre er fi nanciële ruimte is om de premie wat minder sterk te verhogen. Wethouder Waal en ook de andere leden van de afdeling Leiden spra ken van een "vruchtbaar1 bezoek. Waal sprak de hoop uit dat goed is overgekomen dat "Leiden op de goede weg is". Het kamerlid Kom brink wees op de noodzaak van «dergelijke bijeenkomsten. "Het is voor de kamer een noodzakelijk heid om voortdurend voeding te houden met gemeentebesturen. Er moet ruimte zijn voor een goed overleg, niet alleen op het ministe rie, maar ook met de leden van de kamerfractie, zei hij. De kamerdeputatie bezocht ook de Breestraat en de marktenroute en Stelde zich op de hoogte van de plannen voor een reconstructie van deze winkelstraat. Kombrink wees er op dat volgende week, tijdens de behandeling van de bouwnota in de Tweede Kamer, wellicht bekeken1 kan worden wat er binnen de aan gekondigde extra's voor Leiden in kan zitten, voor het opknappen van de walmuren in de binnenstad. "In stortingsgevaar van walmuren speelt in meer steden in het land met een oude kern", aldus Kom brink. Wethouder Verboom (Volkshuis vesting) deed een beroep op zijn partijgenoten om te pleiten voor een subsidiëring van de exploita tietekorten van migrantencentra, waarin buitenlandse werknemers huisvesting vinden. Het kamerlid Van Ooyen was er ze ker van dat er op het gebied van monumentenrestauratie in de toe komst ook voor Leiden "meer te ha len zou zijn". Het is nodig, zo zei hij, "dat de gemeente ook hier een ac tief beleid voert". De Tweede Kamerleden bezochten ook het Burchtcomplex, waaraan door een'tweetal branden recentelijk grote schade is toegebracht. Op de foto van luiks naar rechts onder meer wethouder Van Aken, en de kamerleden mevr. Salomons, Van Ooijen en Van der Doeff, kijkend naar de restauratie van het Heerenlogement. LEIDEN - "De Anna- Kliniek is driekwart van m'n leven. Niemand moest er ook iets van zeggen of ik stond gelijk op m'n ach terste poten. Maar wat er nu gebeurt, die overgang naar het Academisch Zie kenhuis, de opheffing, dat maakt me wel erg be droefd. Ik vind dat erg jammer. Hoewel ik toch wel geloof h maar dat is mijn persoonlijke mening dat we op den duur toch een beetje van die kleine ziekenhuizen af moeten". "Het is moeilijk uit te drukken hoe je dat voelt. Maar het is alsof je iets verliest. Het is een stuk van jezelf geworden, ik heb er tens lotte veertig jaar gewerkt. En ik was hier bij wijze van spreken dag en nacht. Maar aan de andere kant ben ik blij dat ik nu wegga voordat de zaak hier gesloopt wordt. Want dat zou ik toch niet goed kunnen aanzien, daar zou ik het wel moeilijk mee hebben". Toon van der Nagel (65) heeft het er nog steeds wel moeilijk mee. Na veertig jaar als tuinman bij de Anna-Kliniek voor Orthopaedie gewerkt te hebben, gaat hij met Tuinman Toon pensioen.,En dat valt hem zwaar. Hij zegt "Ik heb hier altijd in een houten huisje gewoond op de tuin en sinds kort heb ik een een gezinswoning in de Merenwijk. Maar dat valt niet mee. Ik weet niet of u zich dat kunt voorstel len, maar veertig jaar hier wonen in vrijheid, en dan opeens in een rijtjeswoning tussen andere hui zen in. Ik ben er nu wel een beetje overheen, maar het is wel even moeilijk. Want het was eigenlijk mijn tuin hè, waar ik woonde. Je laat vel wat achter". Aanvankelijk wilde Toon van der Nagel het liefst zijn vader achter na: machinist worden. Maar door een ongeluk op de ambacht school verloor hij een oog en koos toen voor het tweede plan: tuin man. Na een opleiding als volon tair in de Leidse Hortus Botani cus, werkte hij enkele jaren bij de firma Buurman en vervolgens op de buitenplaats van de familie Bosman aan de Rijnsburgerweg, waar het paradijselijke groen en kele jaren geleden helaas moest wijken voor de verpleegkundi genflat Nieuweroord, die nu nog dagelijks wolken staat te krab ben. Tussentijds volgde hij diverse cursussen op het gebied van de tuinbouw, plantkunde, tuinar chitectuur, bedrijfseconomie e.d. om vervolgens in 1936 bij de Anna-Kliniek als tuinman in dienst te treden. "Positieverbete ring, ja. Bij de heer Bosman ver diende ik toen 21 gulden en bij de Anna-Kliniek kon ik 22 gulden krijgen. Maar ik had dat natuur lijk anders kunnen doen. Ik had bijvoorbeeld chef van een plant soenendienst kunnen worden, want daar had ik de diploma's voor en ik heb daar ook wel een keer de kans voor gehad. Maar ik moest m'n handen ge bruiken hè. Ik kan dat niet, achter een bureau zitten". Zoals dat ook elders wel gebeur de, veranderde er veel in de veer tig jaren dat Van der Nagel tuin man was. "Vroeger", vertelt hij. "had ik hier een forse tuin van zo'n twee hectare met 500 vruchtbomen, 300 kippen, een eigen moestuin, een kas en ook nog varkens. Dat was zo toen ik kwam. Maar daar is in de loop der jaren wel flink wat grond van af gegaan. Naarmate de kliniek meer ging uitbreiden - want daar' was die grond eigenlijk voor, voor uitbreiding - namen ze steeds meer van mijn tuin af. Want zo was het toch eigenlijk hè: het was mijn tuin. Maar er is wel wat veranderd. Vroeger wandel den er personeel en patiënten in. Die kwam je dan tegen. Maakte je een praatje mee. Nu is de tuin voornamelijk voor het uitzicht van de patiënten vanuit de kli niek". "Dat is ook wat ik vroeger zo prachtig vond. Het contact datje had met de mensen. Patiënten die je vertelden wat ze hadden. Je leefde dan helemaal met ze mee en je vroeg later hoe het ermee ging. Ik kom ze nu nog wel eens ^egen". Leuke binding "En met het personeel had ik al tijd een leuke binding. Met alle maal. Allemaal bij de voornaam, leuk. We gingen wel eens met z'n allen bessen plukken om er jam van te maken. Of appels van de tuin. Inkuilen met turfmolm, want vroeger hadden we geen koelcellen natuurlijk. En dan die varkens, ja. Ik had hier vroeger ook een zeug en daar kregen we natuurlijk biggen van. Maar nou gebeurde het wel eens dat zo'n zeug op een biggetje trapte. En dat beest scheurde dan helemaal open. Nou waren hier in die tijd jonge doktoren die het prachtig vonden om zo'n jong te herstel len. Dan namen ze hem mee naar de kliniek en ik moest ook altijd mee om hem vast te houden. En dan hup, met chloroform op de operatietafel, ha, ha, ha". "Vöör de oorlog heb ik nog een tijdje in de ziekenauto gereden. En we gingen een keer naar Rot terdam om daar een patiënt met een dubbele gipsbroek af te leve ren. Nou zit zo'n gipsbroek om dat hele lichaam heen, dus dat is nogal zwaar. We moesten toen een trap op in zo'n oud huisje, zoals je die daar vroeger had. En een buurman bood aan te helpen. Weken daarna kwam hij hier naar de Anna-Kliniek. Met rugklach ten, ha, ha, ha. Is historisch ge beurd, echt waar". "Het was vroeger een echte fami lie hè. Dat heb je nu niet meer. We kertnen elkaar niet meer zoals we elkaar vroeger kenden. Dat is wel jammer. Verkoeld, ja, ik denk het wel". "Vroeger was ik voor iedereen Toon en dat wilde ik ook zo. Maar later werd het meneer. Maar dat vind ik maar niks". WIM WIRTZ Tracé staat vast, 'karakter' nog niet Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. LEIDEN - Het is de bedoeling dal het gedeelte van.de nieuwe Rijks weg 11 tussen Rijksweg 4 (Burgerveen-Voorburg) en Rijks weg 44 (Burgerveen-Wassenaar) in het begin van de tachtiger jaren ge reed te hebben. De nieuwe rijksweg zal door de Stevenshofjespolder lopen, het Vóorschotense landgoed Berbice op korte afstand passeren en het gebied van de Vlietlanden doorkruisen. Dat tracé werd reeds in 1956 offi cieel vastgesteld en staat op het ogenblik niet meer ter discussie. Wat alleen nog beslist moet worden is het karakter vab deze zuidelijke randweg van Leiden. Hoevee) baans wordt de weg en wordt het een autoweg of een autosnel weg.De studie die daarover wordt verricht zal over enkele maanden zijn voltooid. Op het uitvoeringsprogramma van de rijkswegen voor de periode '77 tot '81 zijn voor deze weg inmid dels gelden gereserveerd. Die me dedeling werd gisteravond gedaan tijdens de voorlichtingsbijeen komst die door Rijks- en Provin ciale Waterstaat in de Leidse Groe- noordhal werd gehouden over een eventuele nieuwe wegverbinding tussen Leiden en Bodegraven. Eerder op de dag werd eenzelfde bijeenkomst gehouden in Hazerswoude-Dorp. Hoewel het om voorlichtings bijeenkomsten ging lieten de meeste woordvoerders van Rijks- en provinciale waterstaat zowel in Leiden als in Hazerswoude door schemeren, dat men het meest ge porteerd is vdor de aanleg van een i rijksweg zo dicht mogelijk langs de bestaande spoorlijn Leiden-Alphen. In Hazerswoude spitsten de vragen zich met name toe op de vraag hoe de nieuwe Rijksweg kan worden ingepast in de diverse ruilverkavelingen die in voorbereiding of in uitvoering zijn. Het zou bijvoorbeeld betekenen, dat het gebied bij Boskoop dat pas is verkaveld, opnieuw aangepast zou moeten worden. De woord voerders tilden daar overigens niet zo zwaar aan, omdat als gevolg van de aanleg van de weg 70 ha verloren zou gaan. maar in dat gebied nog 120 ha in overheidshanden is, dat als compensatie zou kunnen die nen. Van de ruilverkaveling in de Rijnstreek werd verwacht dat in overleg bereikt zou kunnen wor den, dat er een voor beiden aan vaardbare oplossing uit de bus komt. In Leiden kwam ervooral de kant van de Werkgroep Milieubeheer kritiek op de uitgangspunten van de tracenota. Zo werd geconsta teerd, dat voor het fietsgebruik uit gegaan is van sterk verouderde cij fers, en dat bij de uitwerking van de nota uitgegaan is van de aanleg van een verbreding of aanleg van an dere wegen. Wegen die volgens de werkgroep nog duidelijk ter dis cussie staan. Ook werd er naar haar oordeel te weinig rekening gehou den met het effect van de door de minister gepropageerde „carpool ing" (met college mee naar werk rijden). Veel aandacht werd door de aan wezigen ook besteedt aan het tracé van de zogenaamde Secundaire weg 6, en wel het gedeelte tussen rijksweg 4 en 44 dat loopt langs Oegstgeest en tussen Warmond en Leiden door. Prognoses hebben aangetoond, dat de aanleg van deze weg het verkeer in Leiden maar weinig zal ontlasten. Het meeste verkeer zal toch gebruik blijven maken van de Willem de Zwijger laan, tenzij - zo zei de heer Bakker van Provinciale Waterstaat - de gemeente Leiden binnen de be bouwde kom verkeersbeperkende maatregelen zou nemen. Door woordvoerders uit Oegst geest werd gepleit om af te zien van de aanleg of eventueel de keuze te laten vallen op een meer noord elijke ligging. Dat zou volgens de woordvoerders het voordeel heb ben dat er in het plan Haaswijk meer woningen gebouwd zouden kunnen worden en dat er geen bar rière komt te liggen tussen deze nieuwe wijk van Oegstgeest en de Voorhofpolder, die men voor de re creatie wil inrichten. Opmerkelijk was de mededeling van provinciale waterstaat, dat ook als de minister beslist dat, dat deel van de Secundaire weg 6 niet wordt aangelegd, het niet betekent dat de gereserveerde ruimte direct vrij komt voor bijvoorbeeld woning bouw of recreatie. Dan zal er vol gens de heer Bakker een studie ver richt moeten worden of er op een of andere vorm toch een noordelijke randweg voor Leiden moet komen. Overigens liggen de plannen voor de verbinding Leiden-Bodegraven tot 26 november in alle stadhuizen ter inzage en kunnen tot 13 decem ber bezwaarschriften worden inge diend. Schoolkaart (5) Geruime tijd geleden wendde de SAD (Schooladviesdienst) zich tot de schoolhoofden in Leiden met een vrij omvangrijke enquête. Uit een begeleidend schrijven bleek, dat men met behulp van de te ver strekken gegevens een schoolso- ciografische kaart wilde samenstel len. Deze kaart werd van groot be lang geacht als hulpmiddel bij het bepalen van het onderwijsbeleid voor deze gemeente. Na inzage van deze enquête heeft een groot aantal schoolhoofden geweigerd er aan mede te werken. Deze weigering doet de vraag rij zen, welke redenen deze school hoofden daarvoor hadden. Hield deze weigering al een zeker wan trouwen in?? Als wantrouwen inderdaad de drijfveer voor die weigering was, hebben zij naar onze mening helaas gelijk gekregen. Vorige week wer den de resultaten van de enquête aan de pers overgedragen, die uit eraard (dat is haar goed recht) tot publicatie overging. De gepubliceerde gegevens kwa men zeer ongenuanceerd en nega tief over, zowel voor de bewoners van de speciaal genoemde wijken, als voor de mensen uit het onder wijs, die in die wijken dagelijks heel hard werken in het belang van de daar aan hun zorgen toever trouwde kinderen. Er ligt nu een "kaart" op tafel, ADVERTENTIE waarde duidelijk in twijfel moet worden getrokken. Deze kaart is samengesteld uit zeer onvolledige gegevens. Juist in de meest genoemde wijk (Kooidis- trict) heeft een zeer groot deel van de hoofden van de basisscholen (5 van de 8 of maar liefst 62.5 pet.!!) geweigerd de enquête in te zenden. Het is toch vierkant onweten schappelijk te menen, dat men dan met de schamele gegevens, die juist uit die wijk zijn gekomen, een beeld op te moeten bouwen van die wijk. Beter ware het geweest, dat men deze wijk door gebrek aan vol doende gegevens bij de samenstel ling van deze kaart buiten be schouwinghad gelaten. Gevolg van dit is weer, dat in feite (indien men een kaart wil hebben van de gehele gemeente), het samenstellen van het rapport als geheel zeer discuta bel wordt. Wij hebben vernomen, dat geen enkel schoolhoofd de "resultaten" van dit "onderzoek" vöör de publi catie heeft mogen inzien. Zij moes ten het resultaat van de door hen verstrekte gegevems via de pers vernemen!! Dit achten wij hoogst onbehoorlijk en vreemd. Wij kun nen ons de vraag stellen, wat de be doeling daarachter was. De kaart, die een slechte momen topname biedt, ligt nu daar, Hoe lang zal deze kaart gehanteerd worden?? Waarom wordt via de publicatie van dit aanvechtbare rapport op bepaalde wijken nog vaster een be paald stempel gedrukt?? Dit rap port is een afscheidscadeau van de directeur van de SAD de heer Poell, een afscheidscadeau, dat door vele leerkrachten niet in dank is afge- Uit reacties is ons gebleken, dat bij velen het vertrouwen in de SAD een geduchte knauw heeft gekre gen. En tenslotte is dat ook een heel kwalijk gevolg. De SAD verwijdert zich op deze wijze van datzelfde onderwijs, waarvoor zij uiteindelijk toch op poten is gezet. Namens het bestuur van de AVL, Afdeling Leiden en omstreken, J. C. P. SCHOTELDRAAIJER, Secretaris. Guido Gezellestraat 30, Hazerswoude. Collecte U zult wel, evenals wij, een dezer dagen een folder in de bus hebben gekregen. Daarin werd U aange spoord om de straatcollecte voor Vietnam vandaag te gedenken. De opbrengst is bestemd voor een no bel doel: het lenigen van medische nood in Viétnam. Echter is wel van belang, dat U beseft langs welke weg de steun plaatsvindt. Als U de folder bekijkt, ziet U het resultaat van 30 jaar oorlog. Alleen ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Belangstelling voor een reis Rejsburo „MET" organiseert in samenwerking met Christoffel Reizen op woensdag 24 november a.s. te 20.00 uur een grandioze film- en voorlichtingsavond in de Grote Zaal van het Gemeente Centrum te Oegstgeest. Gratis toegangskaarten vanaf heden verkrijgbaar aan ons kantoor. Terweeg 82, te Oegstgeest. vergaten de opstellers van het ma teriaal met betrekking tot de hui dige toestand in Zuid-Vietnam te vermelden, dat van de voormalige anti-corruptie strijders vader Thanh verdwenen is en de Boed- hist Thich Tri Quang samen met zo'n 300 R.K. geestelijken gevan gen zit. Vergaten zij te vermelden het bestaan van een gedegen ge heime politie, die de gelijkschake ling van Noord- en Zuid-Vietnam moet waarborgen; vergaten zij dat de gevangenissen naar schatting twee menden per vierkante meter bergen; vergaten zij de Hoc Tap of heropvoedingskampen te vermel den, die maar voor een deel gevuld zijn met officieren van het voorma lige Vietnamese leger en voor het overige gedeelte gevuld met artsen, advocaten, schrijvers, onderwijzers en andere intellectuele "lastpak ken". (Volgens Hanoi's eigen klaring minstens 200.000). Verga ten zij de schoonmaak! die schijnlijk onder de Vietcong i houden. Is de opstellers onbekendheid toe te rekenen, banden als zij hebben met Vietnam? Neen toch. Is ook hier sprake van de bekende me thode om via aansprekende doe leinden, medische hulpverlening, onderliggende belangen, het steu nen van een communistisch Viet- bewind, te behartigen? F. C. TH. V D. MOOREN Bakker Korffstraat 10 Leiden. ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3