Mercedes zoekt bruggehoofd in VS Kilometer kost vijf cent meer dan jaar terug Versleten schok dempers gevaarlijk Mitsubishi rukt steeds harder op ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 i *v. v Na Volkswagen richt nu ook Daimler-Benz (Mercedes) de blik op de Verenigde Staten. Kortge leden is bekend geworden dat het machtige concern met de over volle orderportefeuille een over eenkomst heeft getekend met de White Motor Corporation in East- lake (Ohio) voor de overname van de dochteronderneming Euclid Inc. De White Motor Corporation is een van de grootste producenten van vrachtauto's van zestien ton en meer met een marktaandeel in de Verenigde Staten van ongeveer vijftien procent. Dochter Euclid houdt zich bezig met de vervaar diging van zware en zeer zware voertuigen zoals die in de mijn en utiliteitsbouw worden ge bruikt. Daimler-Benz zou omgerekend een bedrag van 150 miljoen voor haar pleegdochter moeten betalen - als de raden van commissarissen van beide ondernemingen daar voor hun definitieve ja-woord geven, hetgeen overigens wel te verwachten is. Daimler had in het verleden al eerder naar Euclid ge lonkt, maar was toen steeds door White Motor afgewezen. Intussen echter, zo verluidt, is de moe dermaatschappij in steeds gro tere liquiditeitsmoeilijkheden komen te verkeren. De bereid heid om tegen betaling dochters elders onder te brengen is sinds enkele maanden dienovereen komstig gestegen. Het Daimler-Benz-concem geniet in de bondsrepubliek en daarbui ten terecht de reputatie van een behoedzaam, zelfs terughoudend bedrijfsbeleid. Bouwend op een afnemersstam van trouwe Mercedes-klanten in binnen- en buitenland kon de fabriek het zich veroorloven van de geachte cliëntele voor bepaalde types Mercedes wachttijden tot dertig maanden te verlangen. Maar nu heeft Daimler-Benz toch beslo ten de capaciteit van 350.000 eenheden per jaar te verhogen tot ongeveer 450.000 personenauto's in het begin van de jaren tachtig. De voorzichtige politiek behoedde de automobielfabriek tijdens de hoogtijjaren der economische crisis 1973 en '74 voor de ernstige tegenslagen die de concurrenten in de Bondsrepubliek troffen en waardoor met name Volkswagen werd gedwongen tot arbeidstijd verkorting, ontslagen en gouden handdrukken op grote schaal. Wat beweegt nu Daimler recht streeks aan de automobiel- produktie in de Verenigde Staten te gaan deelnemen? Het concern heeft zich nog weinig mededeel zaam getoond over de plannen in Amerika. Vermoedelijk heeft de belangstelling voor Euclid te maken met de enige zwakke plek in Mercedes' wapenrusting: de afzet van vrachtauto's in de Ver enigde Staten. Niet meer dan 1200 middelzware vrachtwagens met de ster vonden in 1975 van de dochterfabriek in Brazilië hun weg naar de Verenigde Staten. En dat op een markt, die toen goed was voor de afzet van bijna 2.4 miljoen vrachtwagens en bus- Door^ de aankoop van Euclid kan Mercedes de beschikking krijgen over een bestaande fabriek, maar tevens over een goed functione rend distributie-en dienstverle ningsapparaat. Wel is de vraag gerezen of de produktie van zware vrachtwagens in de Ver enigde Staten wel lonend is. Het gaat daarbij namelijk om types auto's met eenvoudige techniek, zoals het ontbreken van een ge synchroniseerde versnellingsbak - een produktiewijze die de op verfijnde modellen afgestemde Westduitse fabriek wel zeer vreertid is. Zo lang Mercedes zwijgt lopen de geruchten. Ook het omgekeerde is mogelijk, zo heet het. Zware rupsvoertuigen en kiepwagens die Euclid vervaardigt zouden dankzij het Mercedes- distributie-apparaat makkelijker in Europa kunnen worden ge plaatst. Het assortiment van Mer cedes zou daardoor spoorslags wezenlijk worden vergroot. Het succesverhaal van Mitsubishi gaat onverdroten door. Het is ook bijna niet te geloven. En kele jaren terug raakte Hart Nib- brig en Greeve in Sassenheim het importeurschap van Audi kwijt. Natuurlijk zat men daar in zak en as. Tot men importeur werd van een in ons land volledig onbe kend Japans merk: Mitsubishi. Maar zelfs in hun brutaalste dro men zullen directeur Karl en zijn mensen niet hebben kunnen denken, dat zij binnen twee jaar na het begin van de verkoop al hoger zouden zitten dan in hun beste Audi-dagen. Want hej al lerbeste jaar was toen 7100 ver kochte Audi's. En vorige week waren er in 1976 al meer dan 8000 Mitsubishi's aan dealers afgele- Het grote succesnummer is nog de Lancer, het kleinste model van Mitsubishi dat hier op de markt wordt gebracht, maar het ziet er naar uit, dat de sierlij ke coupé Ce- leste de plaats aan de top gaat Eind maart werden de eerste exemplaren van dit model afge leverd en nu zijn er al 2200 naar de dealers gegaan. Tegen 3800 Lan cers, die daar het hele jaar voor hadden. En dan te bedenken, dat men bij HNG had uitgerekend, dat het hele marksegment, waarin de Celeste zou passen,, maar zevenduizend wagens groot zou zijn De heer Karl durfde van de week de prognoses voor volgend jaar op zo'n 12.000 wagens te stellen. Hij baseerde deze zeer optimistische verwachting mede op het ver schijnen van een nieuw model. In de klasse van 1.6 en 2 liter krijgt Mitsubishi versterking in de vorm van de zogenaamde Sigma, die waarschijnlijk met de RAI in februari volgend jaar zal worden geïntroduceerd Bovendien gaat Hart Nibbrig en Greeve omstreeks dezelfde tijd in samenwerking met de Belgische collega-importeur, beginnen met de import van een lichte Mitsubishi-vrachtwagen, de "Canter". Er komen drie model len met een toelaatbaar totaalge wicht van 3.5,4.5 en 5.5 ton. In het eerste jaar hoopt men in ons land vierhonderd van deze wagens te kunnen verkopen. Vorig jaar produceerde Mitshubishi in Ja pan 172.756 vrachtwagens en 5110 autobussen. Eind oktober werd al de 10.000ste Mitsubishi sinds het begin van de import januari 1975 in ons land afgeleverd. Door verkoopdirecteur L. A. Ladage (rechts) in Hoogvliet. Versleten schokdempers zijn ge vaarlijk. Zij kunnen een nadelige invloed hebben op de wegligging, rem- werking en verlichting van de au to. Dan kan zelfs als die onderde len op zichzelf in orde zijn. De meeste automobilisten hebben de slechte werking van schok dempers niet in de gaten. Schok dempers behoren tot de "verge ten" onderdelen. Statistisch werd vastgelegd, dat meer dan één van de drie auto's van meer dan een jaar oud met ernstig ver sleten schokdempers rondrijden. Gevaarlijk versleten zelfs. Die mankementen zijn echter veelal geleidelijk ontstaan en de be stuurder is zo met de teruggang van de werking meegegroeid, dat hij het niet of nauwelijks in de Zelfs met goed afgestelde koplampen zal op een hobbe lige weg, door het overvloedig bewegen der vering, de licht straal der koplampen op en neer gaan waardoor het ge zichtsveld van de bestuurder beperkt wordt en tegemoet komend verkeer wordt ver blind. (1) Versleten schokdempers kunnen een directe invloed op de remwerking hebben waar door de remafstand wordt ver groot - misschien wel het ver schil tussen een veilige stop en een ernstig ongeluk. (2). De auto kan in een slip raken als de schokdempers versleten zijn, zelfs als de banden in zeer goede staat verkeren. Dit wordt dan veroorzaakt door het gebrek aan contact van de banden met het wegdek. (3) Een onvoldoende schok demperwerking kan gemakke lijk gecontroleerd worden. Druk op de 4 hoeken van de au to. De auto moet omhoog ko men en halverwege de daarop volgende invering stilvallen. Als de auto meer dan 11/2 tot 2 bewegingen maakt is de schok- 'demping onvoldoende en moet als gevaarlijk worden be schouwd. (4). Abnormale trillingen, ver oorzaakt door te slappe of ver sleten schokdempers, kunnen wagenziekte veroorzaken, alsmede vermoeidheid onder het rijden. Door het trillen kunnen ook elektrische ver bindingen losraken, schar nierpunten, stuurkogels e.d. sneller slijten. gaten heeft. Na de ongewoon warme en droge zomer kunnen onze wegen in deze herfst- en de komende win termaanden bijzonder slipge vaarlijk zijn. De schokdempers hebben onder meer tot taak dat gevaar te reduceren. Zij moeten ervoor zorgen, dat de banden van de wagen voortdurend contact met de weg houden. Zij moeten zorgen voor een goede grip op de weg. Indien schokdempers ge heel of gedeeltelijk versleten zijn kan de remafstand ontoelaatbaar worden vergroot, waardoor ge vaarlijke situaties kunnen ont staan. Zelfs met nieuwe banden zal bij minder goed werkende schok dempers gevaar aanwezig zijn. Ook bij het in- en uitgaan van bochten zal elk gevoel van veilig heid ontbreken. Hierbij komt nog dat goed afgestelde koplampen met de beweging van de auto op en neer kunnen gaan en tegenlig gers kunnen verblinden. Met alle nare gevolgen van dien. Men kan derhalve het advies van de Europese Vereniging van Schokdemperfabrikanten ter harte nemen: "Laat niet alleen remmen, lichten en banden voor de winter controleren. Maar ook de schokdempers". De vereniging (Eusama) adviseert de automobilisten om zo'n con trole om de twintigduizend kilo meter te laten gebeuren of op het moment, dat men de koplampen van de wagen laat afstellen. Zeker moeten ze grondig getest worden als de auto de 50.000 km is gepasseerd. Een nieuw stel schokdempers zal de rij- eigenschappen van de auto dan ongetwijfeld verbeteren. Voor wie zijn auto niet zoveel gebruikt (tussen de 10.000 en de 15.000 kilometer per jaar) is elke afgelegde kilometer op dit moment zo'n vijf cent duurder dan een jaar geleden. Dat is zo nauwkeurig mogelijk bere kend door de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.). Oorzaak daarvan zijn natuurlijk de hogere prijzen voor benzine èn olie, banden en onderhoud in de garages. Maar de kilometerprijs werd ook nadelig beïnvloed door de hoaere aanschaffinasvriis van een auto. wat de afschrijfkosten hoger maakt, de rente verhoogt bij een lening en de duurder geworden auto in een hogere verzekeringsklasse plaatst. In de onderstaande tabel werd uitgegaan van een levensduur van zes jaar voor de auto. Verder is met van alles rekening gehouden: renteverlies, afschrijvingbandenkostenonderhoud, keuringen, verzekeringen, we genbelasting en natuurlijk olie en benzine. Stalling bleef buiten be schouwing Weliswaar zal stallen vermoedelijk de onderhoudskosten iets drukken, maar daar staan de vaak niet geringe kosten van het stallen weer tegenover. De E.V.O. ging bij de berekening van de kilometerprijs uit van superben- zine (zonder kortingen voor zelftanken of zo) voor gemiddeld 111,6 cent per liter. Kortingen op banden, benzine en olie en het rijden over korte of langere afstanden kunnen de kilometerprijs natuurlijk wel iets beïn vloeden. AANSCHAFFINGSPRIJZEN Kilometers 8.000 9.000 10.000 12.000 16.000 20.000 per jaar 10.000 56,6 60,3 64,2 70,4 84,1 97,2 15.000 43,1 45,7 48,8 53,1 62,9 72,0 20.000 36,4 38,4 41,0 44,5 52,3 59,4 25.000 33,3 35,2 37,2 40,3 45,9 51,8 30.000 31,3 28,8 33,1 35,0 37,9 43,2 48,7 40.000 30,4 32,2 34,9 39,7 44,8 Minder rijden Dat lag wel voor de hand, al hebben uit een onlangs gehouden onderzoek kunnen ervaren, dat de gemiddelde Nederlander eigenlijk alleen de benzine als autokosten wil beschouwen. „De auto staat er toch, ik moet de rest dus betalen", zo redeneert hij. Niet helemaal logisch, maar wel begrijpelijk. Daarom rijdt hij minder als hij het niet helemaal meer kan bekostigen. Het C.B.S. heeft berekend, dat we vorig jaar gemiddeld maar 15.300 km hebben afgelegd. Van 1974 zijn geen cijfers beschikbaar, maar toen werd nog met een gemiddelde van 15.800 km gerekend. Er zijn slechts zes jaren enquêtes gehouden. De eerste was in 1960, toen we gemiddeld nog 18.700 km reden, dat is allengs minder geworden, maar in 1972 was het nog 17.700 km. Daarna is de terugval harder gegaan. Overigens is dat niet alleen een kwestie van kosten. De benzinecrisis en het feit, dat er meer auto's in een gezin komen, spreken natuurlijk ook goed mee. Het CBS kwam nog tot enkele andere tekenende conclusies. Met zake- nauto's wordt bijna tweemaal zoveel gereden als met privé-auto's (14.600 km). Zij, die het zelf moeten betalen, rijden minder dan als men de kilometer kan declareren. En: met nieuwe auto's worden meer kilometers gemaakt dan met oude wagens (11.400 km). Van het aantal kilometers wordt gemiddeld 1050 in het buitenland verreden. Dure aflevering „Geen wasmachinefabrikant zou het in zijn hoofd halen de klant het vervoer naar zijn zaak extra te laten betalen. Of het schoonmaken van de wasautomaat en het ervoor zorgen, dat dat ding ook bruikbaar is in rekening te brengen." Dat doen garagehouders en importeurs van automobielen echter wel", aldus het ANWB-blad „De Autokampioen". Het blad vindt het kwalijk, dat de klant de afleveringskosten als nor male kosten voorgeschoteld krijgt. Een specificatie van die kosten krijgt de klant zelden of nooit. Volgens de ANWB om de eenvoudige reden, dat vrijwel geen garagebedrijf de afleveringskosten kan waarmaken. Volgens de ANWB behoort in advertenties en prijslijsten de prijs te staan, die de klant bij de dealer moet betalen. Dat is immers de plaats, waar hij geacht wordt de auto te kopen. Niet bij de importeur! De transportkosten gaan de klant in feite niets aan. Die afleveringskos ten (van 150 tot soms wel 500 gulden) zijn volgens de ANWB uit den boze omdat ze sterk concurrentievervalsend zijn en bovendien omdat de klant nauwelijks inzicht heeft wat hij voor die honderden guldens krijgt. De "nieuwe" Chrysler Simca 1609 is niet echt nieuw. Tot vooi kort werd deze wagen verkochi als een Chrysler 160, de goedkope uitvoering van een drieling, die verder bestond uit de Chryslei 180 en de veelgeprezen Chrysler 2 Litres, welke standaard met een automatische versnellingsbak is uitgerust. Dat trio is nu teruggebracht tot een duo, want de 180 heeft men ge ruisloos van het tapijt laten ver dwijnen. Het resterende tweetal kreeg nieuwe namen en zo ont stond de Chrysler Simca 1609. De invloed van het Amerikaanse moederbedrijf in het Chrysler- Simca concern vindt men wel licht nergens zo duidelijk gema nifesteerd als in dit model. Niet alleen in de naam, maar ook in de vormgeving. De gedegen en so lide ogende bak met de vrij hoge taillelijn doet beslist meer Ame rikaans dan Frans aan. Een wa gen, die duidelijk meer gericht is op comfortabel dan op sportief rijden. Meer geschikt voor ont spannen dan voor pittig rijden. Een filosofie, die meer Ameri kaans dan Frans aandoet. Met de automaat in de twee liter versie als toppunt van het „Amerika nisme" in deze Franse wagens. Een automaat overigens, die men moet ontberen in de Chrysler Simca 1609, die wij een tijdje hebben gereden. Een wagen, waarbij de uiterlijke schijn geen schijn was. Inderdaad is het na melijk een auto, die zich meer richt op het rustige en prettige rijden dan op een rijstijl, die men in de wandeling nogal eens als „sportief' placht te bestempelen. Vele factoren dragen tot die alge mene indruk bij. Het is een ruime wagen met heel goed zittende stoelen en een dito achterbank. Ruimte genoeg voor iedereen en alles. Er is weinig spectaculairs aan de wagen te ontdekken. Niets oDwindends. Alles rustig en keu rig afgewerkt. Een royaal dash board met vier „klokken" en een fiks aantal knopjes biedt alle mo gelijkheden om het „orgel klank rijk te bespelen. Alleen houden we niet zo van een draaihendeltje voor het licht vlak achter de richtingaanwijzer. Een kleine misgreep 's avonds en men verblindt een tegenligger. AVONDS EN MEN VER BLINDT EEN TEGENLIGGER. Het is ons meer dan eens ge beurd. Daarom geven we de voorkeur aan een lichtknopje er gens op het dashboard. Simpeler, handiger en minder riskant. Maar voor het overige vindt men alles op het dashboard, inclusief een toerenteller. En dat is tegen woordig al een luxe in een auto van meer dan zestien mille. Het door ons gereden exemplaar kostte lö1^, maar die had stoelen met velours bekleed Het ziet er allemaal flink impone rend uit. De hele wagen trou wens. „Echt gebakken om lekker lui in te reizen", denkt men onwil lekeurig. Dat valt een tikkeltje tegen. De wagen heeft enkele ka raktertrekjes, die net eventjes aan de rust knabbelen. Zoals een vrij rumoerige motor, een (te) zachte vering en een starre achte- Om te beginnen de motor. Een vier cilinder krachtbron met een in houd van 1639 cc, die goed is voor een vermogen van 90 pk. In onze testwagen deed de motor wat stug aan, toonde een duidelijke afkeer van koud weer (bij kou- protesteerde hij langdurig) en bleef pittig brommen al had hij een behaaglijk temperatuurtje bereikt. Bij hoge snelheden was hij zelfs rumoerig. De zachte vering heeft het voordeel dat oneffenheden in de wég niet meteen in bonken en botsen on taarden, maar van de andere kant blijft zo'n carrosserie dan toch vrij wiebelig, wat we op den duur wat vermoeiend vinden werken. En dan die starre achteras. Door in de lengte geplaatste wieldraag- armen, schroefveren en een stabi lisatorstang heeft men wat van dat starre ophangingsprincipe kunnen wegwerken, maar het blijft een compromis, die in de wagen duidelijk te voelen is. Daar komt nog bij dat de besturing niet zo bijster exact aanvoelt. Het zwaartepunt ligt duidelijk ver naar voren, hetgeen men in snel genomen bochten goed kan voe len. Maar het is gemakkelijk in de hand te houden, dat moet ook worden gezegd mede door de aandrijving op de achterwielen. Maar het is geen auto, die zich bij uitstek leent voor snel bochten werk. En die hele stuurkarakte- ristiek past dan weer in het kader dat wij eerder al hebben uitgezet: een auto, die meer is gemaakt voor rustig toeren dan voor spor tief jagen. Dan zou hij trouwens ook te duur worden, want zo'n middenklas ser houdt toch al van een slokje. Het is geen echte drinkebroer, maar een gemiddeld benzinege- bruik van één op negenenhalf is to's, die heel wat meer kabaal Zo vlak achter elkaar gezet lijkt het alsof wij nogal wat bezwaren tegen deze Chrysler Simca 1609 zouden koesteren. Dat zou een onjuiste indruk zijn, want alles bij elkaar vinden wij de positieve punten bij deze grote en ruime wagen verre prevaleren. Dat rumoerige is iets, waaraan men moet wennen. Er zijn tal van au- maken. Dat onrustige van de car rosserie is iets, waar wij wat op tegen hebben, maar vele anderen vinden het niet erg of zelfs wel prettig. De Chrysler Simca 1609 kan men derhalve een prettige en comfor tabele reiswagen noemen. Zelfs voor zestienduizend gulden kan men tegenwoordig op de auto markt niet meer de hemel verlan gen. Dan zal men hier en daar wat schoonheidsfoutjes moeten in calculeren. En die zijn bij deze Franse wagen niet dik gezaaid. Zoals gezegd, het is geen opwin dende wagen, maar een uiterst solide automobiel. Een betrouw baarvervoermiddel. En dat is ook heel wat waard. Ook het interieur van de Chrysler Simca 1609 straalt gedegenheid uit.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19