Wordt de wereld hier bij de VN echt veranderd LEZERS SCHRIJVEN Duitse FDP op zoek naar eigen gezicht Politie Alimentatie 'Eenden' ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 BONN - De Westduitse liberalen, de FDP, houden dit week einde in Frankfurt een partijcongres dat zich, als het aan voorzitter Hans Dietrich Genscher ligt, slechts heel voorzichtig over een van de kernproblemen van de FDP zal uitspreken. Genscher, de uitgekookte tacticus, beoogt namelijk niet alleen in Bonn de regeringscoalitie met de sociaal-democraten voort te zetten, maar wil tegelijkertijd in de deelstaten zijn partij grotere bewegingsvrijheid ge ven. De reputatie van de FDP als een kleine „blokpartij", die overal en onveranderlijk de sociaal-democraten aan een meerderheid moet hel pen, verdriet hem. Verschuiving Vandaar dat hij niet zonder welgevallen gadeslaat hoe in een deelstaat, Nedersaksen, de FDP onderhandelingen voert over deelneming aan de christen-democratische minderheidsregering. En in een tweede deel staat, Saarland, is een deel van de regionale FDP ook niet afkerig van coalitiegesprekken met de CDU-regering, die daar al evenmin over een meerderheid beschikt. Door deze frontverschuiving slaat Genscher twee vliegen in een klap. Hij toonthet meer behoudende deel van de liberale achterban dat de FDP' wel degelijk ook naar de andere kantopen is. Anderzijds versterkt hij indirekt in Bonn het sociaal-liberale bondgenootschap, in de Westduitse „Eerste Kamer", de .door vertegenwoordigers van de deelstaten samen gestelde Bondsraad, heeft thans de GDU/CSU een ruime meerderheid. Zij kan daarmee veel wetten die in de Bondsdag, met de stemmen van de sociaal-liberale meerderheid zijn aangenomen, blokkeren. Als de libera len in de regeringen van Nedersaksen en Saarland worden opgenomen, betekent dat tenminste een verzwakking van de christen-democratische invloed in de Bondsraad. V erstandshuwelijk Dit perspectief weerhoudt het meer links gezinde deel der Vrije Democra ten ervan al te openlijk tegen de liberale flirtations in Hannover en Saarbrücken te morren. En, zoals gezegd, Genscher vindt het uitste kend. Weliswaar zet hij in Bonn gaarne het verstandshuwelijk met de sociaal-democraten voort. Tegenover deze „linkse" partij met haar neiging tot collectivisme kan de FDP zich nu eenmaal een duidelijker gezicht geven dan in een samen werking met de rechtse CDU. Mocht de toch al getaande voorraad aan politieke gemeenschappelijkheid met de SPD in de loop van de ko mende vier regeringsjaren uitgeput raken, wel, dan heeft de FDP in enkele deelstaten al aangetoond dat zij ook met de CDU best tot zaken kan komen. Dit rijden op dubbelspoor wenst het partijbestuur in Frankfort niet al te duidelijk beklemtoond te zien om de in het sociaal-democratische kamp gerezen argwaan niet verder aan te wakkeren. Het party congres zal zich daarom vermoedelijk met des te meer verve bezighouden met zaken die de FDP gelegenheid bieden zich te presenteren als voorvechter van de individuele menselijke vrijheden. Het hevig omstreden „radicalenbes- luit" dat overal in het buitenland onder de omschrijving „beroepsver bod" treurige vermaardheid kreeg, zal uitvoerig aan de orde komen. Snuffelarij De FDP, getrouw aan haar liberale traditie, wil af van de bestaande bepa lingen die nog steeds een eindeloze snuffelarij naar de politieke gezind heid van sollicitanten voor ambtelijke functies noodzakelijk maken. Slechts voor een aantal welomschreven, kwetsbare functies, wil de FDP nog een politiek antecedentenonderzoek. Een meerderheid der partij meent dat het afgelopen moet zijn met de dwaasheid dat een treinma chinist, een tuinman van de plantsoenendienst of een postbode wegens communistische sympathieën kan worden ontslagen. Een zelfde strijdbare positie zal het partijcongres innerrïen tegen het onza lige ontwerp voor een nieuwe politiewet, dat onder meer voor de politie de mogelijkheid opent om bewust een dodelijk schot af te vuren wan neer ander menselijk leven wordt bedreigd. Verder wil het wetsontwerp machinegeweren en handgranaten toelaten als wapens voor de politie. Ook over andere bedenkelijke machtsmiddelen zou het opsporingsappa- raat de beschikking krijgen; de vaststelling van de persoonsgegevens van niet-verdachte personen bijvoorbeeld (iedereen zou dan in beginsel altijd zijn „Ausweis" bij zich moeten dragen....), het recht om te fouille ren „als dat ter bescherming van leven" door de politie noodzakelijk wordt geacht - in welk geval ook vrouwen door mannelijke opsporings ambtenaren kunnen worden onderzocht. Tegenover dit Duits perfectionisme en deze neiging tot machtsdenken duidelijke liberale uitgangspunten te formuleren moet het FDP- congres niet moeilijk vallen. Lastiger wordt dat bij een ander heet han gijzer van de Westduitse politiek: de miljardentekorten bij de verplichte ziekenverzekering. Dit deficit wordt niet alleen veroorzaakt door het ongeremd en kostbaar gebruik dat al teveel verzekerden van de medische diensten maken, maar ook door de soms surrealistisch aandoende tarieven van de specia listen en de gepeperde prijzen van talrijke medicijnen. „Eigen risico" Natuurlijk kan de FDP, aantredend voor de verantwoordelijkheid van het individu, bepleiten dat de verzekerden financieel een „eigen risico" op zich nemen (waarbij zij overigens de sociaal-democraten op haar weg zou vinden). Maar wie dat bepleit kan er niet aan voorbij dat dan ook de tarieven van de heren artsen, geneesmiddelenfabrikanten en apothe kers krachtig onderhanden moeten worden genomen. Aangezien een niet te verwaarlozen deel van deze zelfstandige onderne mers zich in de gelederen van de partij bevindt, zal de FDP daarmee meer moeite hebben, tot groot ongenoegen van de eigen linkse achter ban. Ook hier zal het congres in Frankfort nog wel eens enig vuurwerk kunnen opleveren. EWOUT JANSE s Morgens wakker worden een hotelkamer blijft lend. De onpersoonlijkheid van een kamer die niet van jou is, die je niet zelf hebt in gericht, die eigenlijk alleen maar functioneel is. De ene straal zonlicht ontbreekt vanmorgen. Het is somber weer in New York. Cornflakes Na een Amerikaans ontbijt, orance juice en corn flakes, de straat op. New York heeft het voordeel dat je er vrijwel niet kan verdwalen. Recht toe, recht aan en logisch genum merd. De weg van het hotel naar de missie ken je uitje hoofd. Het begint wat te vervelen: de zelfde straten, dezelfde hoge gebouwen. Maar niet dezelfde mensen. Grote groepen r nen met aktetassen wen met boodschappenman den drommen samen voor de voetgangerslichten. Don't walk". "Walk". Delegatie-map Je eerste gang bij binnenkomst op de missie is naar je "pigeon-hole" (duiventil). Dat is het raam met postvakjes. Je grijpt je stapeltje post en stukken en gaat naar de ka mer, die speciaal voor de niet-ambtenaren is ingericht. De zeven niet-ambtelyke dele gatieleden (vier kamerleden, vakbondsvertegenwoordiger, vrouwen-vertegenwoordigster en jongeren vertegenwoordi ger) hebben daar allen een "eigen" bureau. Na de post is de volgende be sogne "de delegatie-map". Een map waarin de telex wisseling met Den Haag bij een is gebracht. Confiden tieel, geheim. Instructies over stemgedrag, teksten van speeches, commentaar van Den Haag daarop, verslagen. Michiel van de Kas- teelen (24), tot voor kort voorzitter van het PPR- aktiecentrum Lei den en lid van het landelijk PPR- partijbestuur, zit gedurende drie maanden in New York. Hij is als vertegen woordiger van de politieke jongere norganisaties, zoals die zijn verenigd in het Politiek Jonge ren Kontakt, afge vaardigd naar de 31ste zitting van de Algemene Vergader ing van de Ver enigde Naties. In bijgaand artikel (exclusief voor onze krant) beschrijft hij een willekeurige dag bij de Verenigde Naties. In de VN: schrijver dezes, Michiel v. d.. Kastelen (opkijkend), achter minister v. d. Stoel VN-ambassadeur Kaufmann. achter is op het schema, wor den lange verhalen gehou den. Bij uitstek Het is je voornaamste bron van informatie. Maar niets ervan mag naar buiten komen: het is de afgesloten wereld van de voorbereiding van het buiten lands beleid; het zijn de voor zichtige overwegingen van de minister; het zijn de soms wat ondiplomatieke commenta ren op het beleid van andere staten; het zijn de verslagen van wandelganggesprekjes. Kortom: het diplomatieke bij uitstek. Om half tien precies opent de ambassadeur de 21e delegatie-vergadering. Drie keer per week wordt zo'n ver gadering gehouden. De lange tafel is wat onoverzichtelijk. De zitplaatsen zijn verdeeld naar status. In het midden de ambassadeur; hoe verder van hem verwijderd, hoe lager in rang. Aan de overzijde de niet-ambtelijken, ook keurig de kamerleden in het midden. Orde moet er zijn. De notulist schrijft. Commis sieverslagen passeren de re vue. Kritische noten worden gekraakt. Stemgedrag, speeches worden aangevallen en verdedigd. Soms wordt een grapje gemaakt. "Niet voor de notulen" zegt de am bassadeur. Even later zit je achter je schrijfmachine. Artikelen voor de VN-krant, artikelen voor het Leidsch/Alphens Dagblad, verslagen voor de achterban. Je ordent de stapel stukken van de morgen. Als je niet van het begin af aan daarin een strak systeem aanbrengt, verdrink je in het papier. Alles lezen wat op je bureau komt, behoort tot de onmogelijkheden. Een grove selectie maken en dan nog de helft laten liggen. De notulist komt binnen met de uitgewerkte notulen van de morgenvergadering. Je ver andert wat in je eigen woor den en zet je paraaf. Vriendelijk Na de lunch naar het VN- gebouw voor de middagver gaderingen. De portier knikt vriendelijk. Hij begint je al te kennen. De plenaire Alge mene Vergadering bespreekt de politiek van Apartheid van de regering van Zuid-Afrika. De ene speech veroordeelt nog meer dan de ander. En te recht natuurlijk. De Nederlandse ambassadeur Kaufmann houdt een inter ventie namens de negen lan den van de Europese Ge meenschap. Een stap vooruit dat we op dit punt een ge meenschappelijk standpunt hebben kunnen bereiken. Sri Lanka houdt een emotio neel betoog. Ierland spreekt nog, alleen namens zichzelf: een aanvulling op het EG- verhaal. De zeven resoluties die op dit agendapunt zijn ingediend, zijn niet eenvoudig; vooral niet voor een "progressief' westers land als Nederland. Sommige teksten zijn niet al te zorgvuldig opgesteld, an deren zijn zo hard, dat we moeten onthouden of tegen stemmen. Jammer? Was een voorstem met duidelijke stemverkla ring niet mogelijk geweest? Vragen, die je je voortdurend stelt, als je zo dicht bij het vuur zit. van de bijzalen vergadert de Derde Commissie. On derwerp is de sociale situatie in de wereld. Hoewel de Derde al bijna twee weken In Incidentje De voorzitter uit de Bondsre publiek raakt wat geïrriteerd. Incidentje: De voorzitter vraagt aan de afgevaardigde van Wit-Rusland, die al drie kwartier aan het woord is, of hij denkt voor het diner klaar te zijn. "De lengte van uw speech verraadt gebrek aan samenwerking met de voor zitter". De geachte afgevaar digde breidt snel een eind aan z'n verhaal. Twee weken achter op het schema betekent al snel, dat bijna de helft van de agenda moet worden uitgesteld tot het volgende jaar. Jammer voor het punt "Jeugd", dat weer kans maakt verschoven te worden. Nieuwe tekst Desondanks vindt diezelfde middag een vergaderingetje plaats van een groepje landen die een resolutie over Jeugd gaan voorbereiden. De Egyp tenaar heeft de club bijeen gebracht. Het is in dit soort informele bij eenkomsten, dat het belang rijkste werk gebeurt. Hier worden spijkers met koppen geslagen. We bespreken een ontwerp-resolutie van het vo rige jaar. Er liggen nog een paar moeilijke punten. Een klein groepje van vier landen zal een nieuwe tekst maken. Nederland zit erbij. Dan aan het eind van zo'n dag voel je je moe en niet hele maal voldaan. Is het nuttig wat hier gebeurt? Wordt de wereld hier veranderd? Diner Er ligt een uitnodiging voor een diner: The Deputy Perma nent Representative of the Netherlands kindly re quests Goed, dat je bij dit soort gele genheden de dag nog eens de revue kunt laten passeren. Nog eens de problemen kunt bespreken. Zo maar een dag •Verenigde Naties. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Dag meneer Kalma, Laat ik beginnen mij aan u voor te stellen. Mijn naam is Arie de Bruijn, 29 jaar oud en ik ben hoofdagent van politie in Alphen a.d. Rijn. Ik heb uw interview met Willem van der Kooy gelezen, gepubli ceerd in het Alphens/Leidsch Dag blad d.d. 13 november j.l. Ik vond de uitspraken die u in dit interview deed angstaanjagend. Mogelijk heeft u gelyk, dat de politie aan het verrechtsen is. Blijft echter de vraag of - indien u gelijk heeft - deze ontwikkeling angstaanjagend is, zolang niet blijkt dat deze ver- rechtse politie andersdenkenden in de politiek of in maatschappijvisie alleen om die visie "onderdrukt". Bovendien, wat is er verkeerd aan rechts of links, zolang aan beide zijden het extremisme geen kans krijgt? Is niet gebleken, dat de poli tie by de wisseling van een rechtse naar een linkse regering zich loyaal heeft opgesteld, zoals dat natuur lijk een vereiste is in democratisch geregeerde landen? Ik vind het ronduit teleurstellend dat u de roep om een sterke man afdoet met fa scistoïde geluiden. Eén sterke man hoeft voor my ook niet, maar veel collega's van u en my die het brood "op de keien" moeten verdienen zouden toch wel graag zien dat de regering een wat strakker beleid t.a.v. de handhaving van de recht sorde zou voeren. Voorts toont u een wel haast kin derlijke naïviteit m.b.t. het zwaaien van oranje en rode vlaggen. Ieder weldenkend mens - eri ik reken u daartoe - moet het verschil in bete kenis tussen deze kleuren opvallen. Ik zou u bijvoorbeeld boeiende dingen kunnen vertellen over myn recent bezoek in het land gelegen achter "het historisch juist gezien opgetrokken bouwwerkje", bij an deren beter bekend als De Muur, waar het stikt van de rode vlaggen. Uw benadering van één en ander zal ongetwijfeld voortspruiten uit het lidmaatschap van de enige re publikeinse partij in Nederland, de PSP. Uw mening omtrent het dis criminerend optreden dat de politie zou doen tegen minderheidsgroe pen vind ik onder de maat. U zou gelijk hebben indien dit optreden zou geschieden alleen omdat het minderheidsgroepen zijn. Naar mijn mening geschiedt dit optre den ter uitvoering van aan ons op gedragen taken, hetzij op crimineel gebied (ter opsporing -en aanhou ding), hetzy op het gebied van de hulpverlening aan andere instan ties (ontruiming van woonoorden, inning van milieubelasting). De overmacht die by dergelijke acties wordt gebruikt is misschien wel be ter voor beide partijen. Immers, zou je slechts met een enkeling derge lijke taken uitvoeren, dan kunnen de omstandigheden je er toe dwin gen (te) snel gebruik te moeten'ma ken van de (vuur)wapens, met alle afschuwelijke gevolgen vandien. Maar ja, u zult in deze "roerige" tij den waarin het politieoptreden steeds meer wordt bekritiseerd, weinig moeite hebben met het daadwerkelijk handhaven van de rechtsorde in de veilige besloten heid van uw kamer. Ik ben met u eens, dat de politie er uitsluitend is ten dienste van de be volking en niet van één of andere machtshebber. Ik hoop, dat dit zo zal zijn onder een regering van poli tieke partyen die het partijbelang zeer hoog in het vaandel hebben geschreven. Beste meneer Kalma, indien u zich werkelijk sterk wilt maken voor een democratisering van de politie en een vergroting van de vrijheid van meningsuiting bij de politie, dan moet u zich tezamen met uw vakorganisatie eens bezinnen over de vele bepalingen in het ambtena renreglement en de ambtsinstruc tie, die het leven van de politie ambtenaar als burger nogal beper ken. Tot slot nog dit indien datgene waar u mee bezig bent, was gedaan dooreen "willoos wezen" in de rang van agent/hoofdagent, had deze al lang zyn congé gekregen. Mij is dit indertijd in Rotterdam voor heel wat minder overkomen. Met vriendelijke groeten, A. de Bruijn. Klaproosstraat 82 Alphen a/d Rijn. Voor wat betreft alimentatie verhoging en ontheffing van het "nihil beding" is Van Agt steeds haantje de voorste. Dit, ondanks dat een grote groepering in Neder land zich hiertegen verzet. Met de huidige regeling is het reeds zo dat een gescheiden vader uitgeperst wordt als een citroen, en daardoor van de honger geen ontlasting heeft. Laat staan de ruimte om een nieuw bestaan op te bouwen. Lachende derde met deze verho ging zijn de advocaten. Die zijn de enigen die hieruit profijt trekken en hun zakken vullen, want zowel zij als de rechtbank kunnen de stroom van echtscheidingen niet of nauwe lijks verwerken. Ik zou dan ook een ieder willen adviseren om aan de oproep van Van Agt om de rechter in te schakelen indien men het on eens is te voldoen, om zodoende de chaos by de rechtbanken compleet te maken en de onkosten die er aan verbonden rijn mee helpen te ver hogen. Van Agt schijnt Oosters recht gestudeerd te hebben, aange zien hij Oostindisch doof blijkt te zijn voor de wens scheiden mensen. i deze nieuwe De nadelen hoging zijn: De kosten van advocaten die pro deo procederen lopen op tot 1,5 mil jard gulden per jaar. Het was 500. - miljoen per jaar, maar i.v.m. het 100% verhogen van het pro deo ta rief voor de advocaten, en het aan tal toenemende echtscheidingen (1 op 4) is 1,5 miljard aan de voorzich tige kant geschat. Het in de hand werken, dat steeds meer vaders vluchten in zwart werken om zodoende het landelijke incassoburo dat Raad van de Kinderbescherming heet te ontwijken. Door die nieuwe procedures worden oude wonden weer open gehaald, een zeer gevoelige en kwa lijke zaak vooral bij echtscheiding. Weegt dit alies op tegen de kosten van een volksverzekering, net zoals by ziekte? Want echtscheiding is zo langzamerhand een ziekte aan het worden. Welke politieke partij durft het aan de koe by de, hoorns te nemen, myns inziens is stemmenwinst ge garandeerd. Ik zou tevens van dit ingezonden stuk gebruik willen maken om een ieder die met problemen inzake echtscheidingen te maken heeft, zich bij onze belangenvereniging de AVOM aan te melden, om zo doende een vuist tegen dit onrecht te kunnen maken. Want we zijn het beu, en daarom de beuk erin, maar dan nu. U kunt zich aanmelden schriftelijk bij ons secretariaat t.w. de Hr. Gans, Heetveld 12 Driebergen. Of telefo nisch 03438-5136 of 030-311656 of 030-622422. Hoogachtend F. J. PROPS Voorzitter AVOM Voorstraat 77Bis Utrecht 030-311656 Een dezer dagen las ik in deze krant een publikatie van het CBR waarin werd medegedeeld dat de 2 CV 4 werd uitgesloten als wagen voor het rijexamen. Eén en ander bete kent dat iedere rijschoolhouder die dergelijke wagens bezit moet over stappen op andere wagens. Wat echter niet zo uit deze publikatie bleek, zeker niet als men hem op pervlakkig las, is het feit dat de 2 CV 6 niet werd uitgesloten. Nu hebben wij in Leiden één auto rijschool die van "Eenden" gebruik maakt. De rijschoolhouder hiervan heeft de beschikking over een 2 CV 6 en een Dyane 6. Dat betekent dus dat een ieder gewoon bij deze rij schoolhouder les kan blijven ne- De vraag, die deze rijschoolhouder naar aanleiding van de publikatie telkens kreeg was: "Kan ik bij u nu nog examen doen"? Het antwoord luidde dan bevestigend. Twee maanden geleden heeft het CBR iedere rijschoolhouder schrif telijk medegedeeld dat de 2 CV 4 zou uitvallen. Iedere rijschoolhou der weet daar dus van en heeft daar rekening mee gehouden. Waarom moet het CBR dan zo hoognodig daarvoor een publikatie wijden, die verwarring zou kunnen wekken by die mensen, die van plan zijn nog les te nemen in een 2 CV. Het lijkt mij bovendien voor rij schoolhouders die de zogenaamde "Eenden" bezitten onaangenaam dit zo in de krant te lezen. Concluderend zou ik willen stellen dat een ieder, die in Leiden en om streken woont en in een "Eend" wil lessen, dit gewoon kan doen en er dus geen enkele aanleiding bestaat noodgedwongen over te stappen naar een ander type auto, indien men in een "Eend" wil lessen. P. J. A. DE KLER, Sleutelbloem 5, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17