"Ik besef nu veel meer waar ik mee bezig ben Coup FBO mislukt De Zijl/LGB komt nog wel 99 John Kuyvenhoven: Dromen van een grote carriere" Kortsnoj zit op fluweel na tweede nederlaag van Timman Recordpoging van Herman Filippo ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Het moment waarop hij het diep ontmoedigd niet meer zag zitten, bleek achteraf het ogenblik waarop Ton Kamphues als een volwassen voetballer opstond. Zo'n twee maanden geleden wilde de Leidenaar de door strub belingen vertroebelde verhouding met Telstar beëindigen, een plan dat de uitvoering zeer nabij was. Kamphues im mers, smeet destijds al zijn voetbalspullen in zijn auto met het vaste voornemen die in te leveren bij zijn werkgever in Velsen. Daar echter werd in een gesprek de hem zo type rende vechtlust aangeboord. Resultaat in de afgelopen maand verwierf hij zich meer bekendheid als semi-prof dan in de drie seizoenen ervoor. Van los-vaste wisselspeler werd hij stamgast van het eerste elftal. Een middenvelder met een eigen supportersvak, de "Neeskens van Telstar". Zo althans werd de 22-jarige bonkige voetballer nu al tweemaal openbaar geroemd. Eenmaal na de wedstrijd tegen Ajax, andermaal na de confrontatie met WV. Kamphues fundeerde daarin afgelopen zondag de basis voor twee treffers en kopte zelf de derde binnen voor het opklimmende Telstar. Bijna even opmerkelijk als zijn voetbaldadendrang, waren zijn activiteiten na de goals. Drie keer rende Kamphues triomferend naar Telstars dug out, waar hij de vuist balde naar trainer Castenmiller, met wie hij voordien zo overhoop had gelegen dat het stop- besluit was gerezen. Kamphues: "Dat kon ik niet laten - het was mijn revanche op hem". De wraak gold onbewust echter ook zichzelf. In de afgelopen paar weken heeft Kamphues grondig afgerekend met zijn "baldadig" voetbalverleden, waarin hij zichzelf herhaaldelijk was tegengekomen. "Ik flapte er nu eenmaal uit, wat ik dacht. Ook tegen de trainer. Dat heeft me wedstrijden gekost, want ik kreeg nooit het voordeel, maar altijd het nadeel van de twijfel. Lo gisch waarschijnlijk, want ik spie gelde me aan jongens die het al ge maakt hadden, terwijl ik nog nooit iets gepresteerd had. Ik deed hard mee aan hun grappen, want ik ben een geintrapper, en werd er dan vervolgens uitgepikt. Nu besef ik dat een paar van die geintjes echt niet konden. Datje ze wel kunt ma ken, maar datje beter kunt denken hij doet nu lekker gek, ik doe zon dag lekker mee. Ik besef tegen woordig ook veel meer waarmee ik bezig ben. Vroeger sneed ik bij een bosloop de helft van het traject af, tegenwoordig word ik derde". Zijn moeder "Je hebt eieren voor je geld gekozen, je bent bezadigder geworden. Vroeger wasje mond al tijd groter dan je voeten. Nee, ik bedoel niet dat je een opschepper was, maar je had je praat altijd klaar. Tegen iedereen". Ton zelf weer "Dat is zo. Ik heb ook wel geleerd datje het toch nooit kan winnen van een trainer. Datje, als je "woorden" hebt, toch bij jezelf moet beginnen om de situatie op te lossen. Daar ben ik eigenlijk mee begonnen na dat gesprek. Voor die tijd ben ik er teveel van uitgegaan dat ik vaste basisspeler was. Jacob Spijker: Ton Kamphues: Dit was mijn revanche op Castenmiller Ton Kamphues: „volwassen" voetballer van Telstar Daarom liet ik mijn hoofd ook zo hangen toen ik er na de tweede sei zoenwedstrijd tegen Feyenoord weer naast werd gezet. Terwijl in dat duel toch Nico Jansen, die ik als voorstopper tegen me had, vervan gen moest worden omdat hij zijn draai niet kon vinden. De week daarop tegen Amsterdam stond ik er weer naast. Pim v. d. Meent vond dat onbegrijpelijk, en wilde me di rect lenen voor de rest van het sei zoen. Daar voelde ik wel voor. Tot mijn eigen verbazing wilde Telstar me niet kwijt. Daama ben ik harder gaan trainen, minder méé gaan doen met de grappen. In een oefen duel tegen EDO kreeg ik toen op het middenveld een kans. Sinds dien ben ik niet meer uit het eerste weggeweest". Kamphues voelt zich op die mid- denveldplek dan ook voor het eerst in drie seizoenen "echt lekker" in het betaalde voetbal. Wel draaide hij in het jaar van zijn overgang van de UVS-regionalen naar Telstar goed mee in het C-team; daarna werd hij achtervolgd door blessu res en kon hij zich noch als voor- stopper noch als ausputzer een vaste plek verwerven in het dit sei- Door Paul de Tombe zoen sterk verjongde team. Het leidde tot conflictsituaties die hem frustreerden binnen de door hem als zo gezellig ervaren vereniging. "Als je elke week weer op de tri bune moet zitten, heb je op een ge geven moment het gevoel dat je er niet meer bijhoort. Dan zou je zo het veld in willen springen". Nu hij dat weer kan, geeft hij zich helemaal. "Zo is mijn instelling. Ik ben een krachtvoetballer, moet veel van mijn mentaliteit en vecht lust hebben. Ik zou dan ook niet het veld in kunnen gaan met de idee dat ik eens lekker ga lopen tikken. Ik moet knokken, tweemaal vijfen veertig minuten lang. Als voor stopper kwam dat er in het begin van dit seizoen niet uit. Op die plek mag je ook niet opbouwen. Je mag de centrumspits pakken en verder bekijk je het maar Dat ging op een gegeven moment niet zo best. Ik was dan ook niet te handhaven. Ik kreeg alleen een kans bij blessures van anderen, maar als die genezen waren dan was het hup daar gaat Toontje weer. Nu, op het midden veld krijg ik meer kans, vooral sinds daar ook Helling en Jonker spelen. Er waren ook spelers die al eerder hadden gevraagd of ik daar niet zou kunnen lopen. Castenmil ler zag dat niet zitten, zei dat ik geen loopvermogen had en noemde nog wat gebreken op. Het kwam er op neer dat ik eigenlijk niks had. Van daar dat ik het zondag niet kon la ten mijn vuist naar hem op te ste ken. Dat vond hij zelf trouwens ook mooi. Ik erken mijn fout, heeft hij later gezegd. Toch sportief van 'm". Kamphues blijft overigens nuchter onder de stortvloed van compli menten die over hem is uitgestort. "Eervol natuurlijk, als je de Nees kens van Telstar wordt genoemd, want ik vind hem een dijk van een voetballer. Ik wou ook dat ik het was, maar over twee maanden kan ik wel weer in dezelfde situatie zit ten. Als je twee, drie keer slecht speelt is het zo gepiept met je. Maar het blijft natuurlijk leuk als zoiets over je in de krant staat. Je bent tenslotte toch ijdel. Wie zegt dat hij zoiets niet leuk vindt, die liegt". LEIDEN - "Normaal gesproken", begint Jacob Spijker, sinds jaar en dag steunpilaar van waterpolo- hoofdklasser De Zijl/LGB, "moe ten wij die wedstrijd tegen LZ'86 kunnen winnen. Zij debuteren, wij spelen al jaren in de hoofdklasse. Hebben dus meer ervaring, terwijl wij ook op papier toch wel wat ster ker zijn, dacht ik. Toch zal ik de laatste zijn die zal zeggen, dat de wedstrijd van vanavond voor ons een "zacht eitje" is. Je weet het maar nooit in zo'n derby. Dan spre ken allerlei andere factoren dan normaal mee". De aparte sfeer, die zo'n derby met zich meebrengt kan volgens Jacob Spijker bepalend zijn voor het wedstrijdverloop. "Je ziet het aan de duels die wij tegen AZC Alphen speelden. Publiek, prestige en on derlinge rivaliteit zorgen ervoor, dat die-wedstrijden afwijken van het normale patroon. Het gevolg is, datje als ploeg uitje ritme kan ra ken. Dan kunnen er gekke dingen gebeuren. Dat geldt zeker ook voor het treffen met LZ'86. Zij kennen ons door en door, zijn op de hoogte van al onze trucs en kunnen hun taktiek helemaal op ons afstem men. Wij daarentegen weten na tuurlijk ook waar hun zwakke plekken zitten, maar desondanks blijft LZ een gevaarlijke tegen stander. Tenzij wij ons normale ritme te pakken krijgen", glimlacht hij veelzeggend. De Zijl/LGB, naar het schijnt bezig aan een sterk seizoen, zit al jaren te wachten op de definitieve door braak naar de top. "Die doorbraak komt" verzekert Spijker ten stellig ste. "Binnen afzienbare tijd be hoort De Zijl/LGB bij de beste drie clubs van Nederland. Ik zie ons dit jaar, met een beetje geluk, nog wel als vierde eindigen. Misschien sto ten we volgend seizoen door, an ders het jaar daarop. De ploeg is nog jong en bovendien zit er in de jeugd enorm veel talent. De aspi ranten werden al tweemaal kam pioen van Nederland en tenslotte moetje het straks van die jongens hebben. Ons voordeel is, dat we een hechte club vormen. De kern van dit team speelt al jaren met elkaar, af en toe komt er een jeugdspeler bij. Nu nog maken HZC, Zian en Alphen de dienst uit, maar op den duur moeten wij ons toch met die groten kunnen meten. Wij hebben geen echte uitblinkers, onze kracht ligt in de breedte. En die breedte wordt alleen maar ster ker. De Zijl/LGB komt wel". AD VAN KAAM Jacob Spijker LEIDEN - Iedere avond om negen uur naar bed en iedere dag om vijf uur op een zelf ontdekt parcours trainen. Met die gedisciplineerde manier van leven weet John Kuy venhoven op zijn racefiets de resul taten te bereiken, die de KNWU deden besluiten hem met drie an dere jeugdige renners op 5 en 6 de cember naar een internationale veldrit in Luxemburg te sturen. John Kuyvenhoven, een jongen van,zestien jaar, die na de schooltijd een paar uur gaat werken om het dure materiaal voor zijn fietsen zelf te verdienen. Die daarnaast op de volledige medewerking van zijn en thousiast meelevende ouders kan rekenen. Tijdens zijn lange nacht rust ziet hij zich vaak naast een van de tegenwoordige grootheden op de fiets voorin het peloton; zorgend voor spektakel. Een leven in bet te ken van de wielersport. De uitnodiging is voor John Kuy venhoven een eerste stap, al houdt hij zelf de boot nog af. „Ik geloof dat ik over een jaar of twee iets meer weet. Het is nog te vroeg om in die richting iets te zeggen". Hij weet dat hij op een moeilijke leeftijd is gekomen. Een leeftijd vol diplo ma's. Swift-secretaris Wim van Duyvenbode, de man die hem aan het fietsen zette, beaamt dat: „Het gevaar voor jongens in die leeftijd is dat ze de sport laten voor wat het is, als ze eenmaal de smaak van het bier te pakken hebben, een vrien din hebben en de weg naar de di verse discotheken gevonden heb ben". Niets echter wijst bij John Kuyvenhoven in die richting („Bier vind ik trouwens vies). Hij heeft al leen de data voor ogen, waarop hij belangrijke wedstrijden moet rij den. Dit seizoen alleen de veldrit- ten. Hij wil zijn selectie in de Neder landse veldritploeg waarmaken. „Er zijn acht jongens overgebleven na de voorselecties. Vier gaan er in december naar Luxemburg, de an dere vier staan te trappelen van on geduld om de plaats van een slecht rijdende renner in Luxemburg over te nemen. Daarom wil ik daar zo goed mogelijk voor de dag komen. Op 16 januari tijdens de Neder landse kampioenschappen moet ik zeker bij de eerste drie eindigen. Ik hoop daar in een rechtstreeks duel met Willy van der Heyden, mijn grootste concurrent en ploegmak- ker in Luxemburg, de zaak uit te vechten. Van de vijf keer, dat we tegen elkaar gereden hebben heb ik slechts een keer gewonnen. Maar ik heb hoop". Momenteel rijdt zijn vader hem, samen met het andere Swift-talent Reinier Hoogkamer, ieder wee keinde naar de meest afgelegen plekken in Nederland, waar hij in veldritwedstrijden uitkomt, fiet send voor de premies. Premies, die bijkunncn dragen indeaanschaf LEIDEN vanavond om zeven t treden de gewichtheffers van LKV ZEIST - De aftredende, doch her kiesbare leden van het sectiebes- tuur betaald voetbal van de KNVB, de heren Zwikstra, Kernkamp en Zon, hebben hun plaats behouden. Dit is gisteren na telling van de schriftelijk ingediende stemmen bekend geworden. Vijf en dertig clubs uit het betaalde voetbal had den de stemmen (vier voor een ere divisieclub en drie voor een club uit de eerste divisie) in speciale cou verts uitgebracht. Van twee clubs (uit de eredivisie) waren geen reac ties binnengekomen. Een eredivi sieclub stemde blanco. In totaal werden 117 stemmen geregi streerd. Het stembureau, be staande uit de heren Werkhoven (voorzitter FC Utrecht), Kruysveldt (voorzitter SC Amersfoort) en Stou- thandel (afgevaardigde scheids- rechterscommissie), met assisten tie van Matla (secretaris zondaga- mateurvoetbal), kwam "tot het vol gende resultaat: vacature Zwikstra: 84 stemmen voor Zwikstra, 33 stemmen voor tegenkandidaat Timman; vacature Kernkamp: 86 stemmen voor Kernkamp, 31 stemmen voor tegenkandidaat Hoppenbrouwer; vacature Zon: 88 stemmen voor Zon, 29 stemmen voor tegenkandi daat Van Zanten. LEEUWARDEN - Kortsjnoj heeft geerde Kortsjnoj uitstekend. Hij gisteren in Leeuwarden de vierde zette Timman onmiddellijk voor de partij van de tweekamp tegen Jan keuze ofwel een duidelijk positio- Timman gewonnen. Hij zegevierde neel nadeel te aanvaarden ofwel stuk te offeren om aanval te krijgen. Uiteraard koos Timman voor de aanval. Maar toen bleek dat Kortsjnoj alles zeer scherp bere- met wit in 35 zetten. De stand acht partijen omvattende twee kamp is thans 3-1 in het voordeel van Kortsjnoj. Het duel van gisteren was beslist de kend had. interessantste uit de tweekamp tot nu toe. In een variant van het En- Na gels die gewoonlijk tot scherpe gingszetten bleef verwikkelingen leidt, koos Kortsj- aanval, die er toch noj met zetting, genheid had door ruil van een paar overgaan stukken een volkomen gelijke stel- hij nog steeds paar r keurige verdedi- Timmans veelbelo- onschuldige voort- vend had uitgezien, weinig over. Op de gele- de zestiende zet moest Timman eindspel, waarin stuk achterstond. ling te bereiken. Net als in de derde Dat betekende natuurlijk capitula- partij beoordeelde Timman zijn tie, al duurde het nog bijna twintig zetten voor Kortsjnoj zijn stelling had geconsolideerd. Na deze partij is Timman in een moeilijke situatie gekomen. Om een achterstand van twee punten in te lopen zal hij scherp en agressief moeten spelen en zijn eigen veilig heid gering moeten achten, maar dat is nu net de manier van spelen, waarmee hij tot deze voor hem ne gatieve stand is gekomen. Tot nu toe heeft Timman Kortsjnoj niet in ernstig gevaar kunnen brengen. Hij heeft grote ondernemingslust ge toond en steeds geprobeerd het spel naar zijn hand te zetten, maar op de kritieke momenten bleek de positiebeoordeling van Kortsjnoj toch het beste. John Kuyvenhoven: "Bier vind ik i mogelijkhede tisch. Op èen dubieuze zet echter te optimis- interessante, maar van Tim man rea- Post polst Zoetemelk voor Ahoy-zesdaagse de dure onderdelen. John Kuyvenhoven heeft het er voor over. Het zijn stappen in de richting van het grote werk. WALTER OOMEN De Spartaan in Dordrecht debelangrijke wedstrijd tegen aartsrivaal Hercules. Al sinds jaren maken deze twee clubs de dienst uit in het wereldje van de kracht sport al is Hercules de laatste tijd wat teruggevallen. LKV De Spar taan treedt uiteraard in zijn sterkste opstelling aan. te weten Fred Ma- rijt, Arie Swagers, John ten Brinke, Herman Filippo en Dirk van 't Riet. Herman Filippo, die drie weken ge leden tegen Alkmaar het Neder lands record trekken in het licht- zwaargewicht verbeterde zal in Dordrecht een nieuwe poging on dernemen het totaalrecord, dat sinds 1956 op naam staat van Smeekens, te breken. ROTTERDAM - De kans bestaat dat Joop Zoetemelk zal starten in de zesdaagse van Rotterdam, die op 20 januari begint. Wedstrijdleider Post is in onderhandeling met Zoe temelk. Zeker is wel dat wereld kampioen op de weg Freddy Maer- tens zal deelnemen aan de Rotter damse zesdaagse. Maertens, die wegens rugklachten zijn winter- programma sterk heeft ingekrom pen, heeft Rotterdam niet van zijn lijst geschrapt. Post heeft geprobeerd meer voor aanstaande wegrenners naar Rot terdam te halen, maar hij ving bot bij Gimondi, Moser, Thevenet, De Vlaeminck. Daar staat tegenover dat het deelnemen van Merckx nog niet definitief van de baan is. Merckx zal vrijwel zeker de zes daagse van Antwerpen rijden en dan past Rotterdam uitstekend in zijn voorbereiding daarop. Henk Lubberding, derde in de ronde van de Toekomst 1976, zal volgend seizoen als professional rijden. De 23-jarige renner uit Voorst tekende een contract voor de TI-Raleigh-ploeg van Peter Post. Lubberding en Post zijn bij de con tractbespreking overeengekomen dat voor de nieuwe prof een plaats in de ploeg voor de Ronde van Frankrijk zal worden ingeruimd. Dat is de enige grote ronde die voor 1977 voor de tot dertien renners te ruggebrachte Postploeg op het programma staat. De ploeg bestaat uit Kuiper. Karstens, Knetemann, v.d. Hoek, Van Katwijk, Pronk, en Lubberding, de Duitsers Haritz en Thurau en de Belgen Bauwens en de Cauwer. VOETBAL - Sparta-speler Frank Weerdenburg is gisteren door de strafcommissie van de KNVB voor een wedstrijd geschorst en kreeg daarbij een boete opgelegd van 150 gulden, Wegens het neerhalen van een tegenstander in de wedstrijd FC Amsterdam - Sparta. TENNIS - Jimmy Connors en Woj- tek Fibak hebben zich geplaatst voor de halve finales van het inter nationale tennistoernooi van Lon den. Connors versloeg zijn landge noot Stan Smith met 6-3 en 7-5, ter wijl Fibak met Nastase afrekende 7-6, 6-7 en 6-4.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11