Van milieuzorg geen zondebok maken Favoriet LSG krijgt teveel Sowjet-Unie zal na '80 olie moeten importeren Spaanse oppositie nog niet tevreden Vultink en Bessems nog steeds aan kop om biljartitel 71/2 Mercasol PAGINA VARIA ZATERDAG 20 NOVEMBER 1976 WAGENINGEN (ANP) - "Milieu- hygiëne en milieubescherming krijgen meer en meer de schuld van de verminderde werkgelegenheid. Van dergelijke reacties sla ik steil achterover, omdat men dan blijk baar niet beseft dat andere klach ten, zoals de loonsverhoging en de mechanisatie, belangrijker oorza ken zijn". Aldus prof. dr. ir. F. M. Maas, van de afdeling bouwkunde van de Tech nische Hogeschool te Delft, giste ren op het syposium "Landbouw kundig onderzoek in Nederland" te Wageningen. De hoogleraar, die de verbrokkelheid van de milieuwet betreurde, vond dat de milieuhy giëne niet meer teruggedrongen mag worden tot een facetbelan getje. Zij verdient een volwaardige plaats in de planvorming en in het landbouwkundig en ander onder zoek. Voor het onderzoek in Wageningen zag de Delftse hoogleraar onder meer taken bij de verbetering van de relaties stad landschap en wo nen - landschap. Hij dacht aan on derzoek op bijvoorbeeld de vol gende gebieden: nieuwe vormen van bouwrijp maken van grond met gebruikmaking van bestaande waarden in bodem- en waterhuis houding, waar mogelijk met hand having van bestaande waardevolle beplantingen en natuurterreinen. Systemen in de waterhuishouding die niet al het waardevolle opper vlaktewater direct afvoeren, maar het gedeeltelijk opslaan in bodem, plassen en boezemgebieden, zodat in tijden van droogte bijvoorbeeld water kan worden ingelaten. Vor men van parkaanleg waarin be staande ecologische waarden wor den opgenomen en nieuwe vormen van openluchtrecreatie een kans krijgen: spelen en werken in en met de natuur. Mogelijkheden voor in passing en beheer van "alternatie ve" landbouw, met beperkt kunst- mestgebruik en zonder chemische bestrijdingsmiddelen, in groot schalige parken en stadsrandge- bieden. Mogelijkheden om de be heerskosten van de in oppervlakte toenemende stedelelijke parken en stadsranden te beperken door an dere vormen van inrichting, beheer en organisatie. Landbouwbedrijfs- vormen die meer uitgaan van sa menwerking, waardoor specialisti sche kennis beter benut wordt en kostenbesparingen mogelijk lij ken. Een bijdrage van het landbouw kundig onderzoek aan de oplossing van de problemen in de verhouding landbouw - landschapsbescher ming achtte prof. Maas ook zeer noodzakelijk. Gezocht zal moeten worden naar vormen van landbouw en landschapsbeheer, die passen binnen het karakteristieke van bij voorbeeld landschapsparken. Een dergelijk mee willen zoeken is posi tiever dan de kritiek van degenen die zeggen dat de agrariër daardoor in de middeleeuwen terug wordt geplaatst of parkwachter wordt. Is een functie van parkwachter over- igens zo gek? Ik vermoedt dat velen ervoor zouden willen tekenen in Eten van kip en groenten veiliger en lekkerder BRUSSEL - Het eten van vrieskip en braadkuikens wordt veiliger en gaat boven dien lekkerder smaken. De negen ministers van land bouw uit de EG zijn het na langdurig onderhandelen eens geworden over een reeks strengere keuringseisen. Die zullen in alle landen van de Euromarkt op gelijke wijze gelden. Ingevroren pluimvee mag binnenkort nog maar zes procent „vals" water bevatten. Bespoten groenten zullen strenger gekeurd worden. Braadkuikens en kippen die zijn ingevroren bevatten vaak onnodig veel water. Dit is voordelig voor fabrikant en handel die het publiek immers het volle gewicht laten beta len. Vanaf I juli mag pluimvee dat is ingevroren nog hoog stens zes procent extra water bevatten. Dat percentage wordt in enkele jaren naar vier teruggebracht, zo is men over eengekomen. Omdat deze re geling in de gehele EG van kracht wordt hoeven pluim veeslagerijen niet te vrezen dat hun concurrenten via wa tertoevoeging nog extra geld in hun zak kunnen steken. De diverse groentensoorten worden tijdens hun groei be spoten met giftige stoffen, waarvan er tientallen soorten voorhanden zijn. Overblijfsels van het gif kunnen op de sla, de kool of de boontjes achter blijven. Er komt nu een strenge keuring die uniform in alle negen landen geldt. De bestaande Nederlandse con trolesystemen worden hierbij aangepast. In Brussel spreken juristen van een omvangrijk stuk harmonisatie. Het gaat om een boekwerk vol regie meriten. Pat Boone, het tieneridool uit de jarep, vijftig en zestig is grootvader geworden. Zijn dochter heeft namelijk in Los Angeles hét leven geschonken aan een zoon. Het ventje heet Rayan Patrick Corbin. Rechts op de foto Pat Boone met zijn vrouw Shirley en links hun dochter en schoonzoon met de baby. onze samenleving", aldus prof. Maas. Hij erkende wel dat het behoud van mooie oude landschappen geld kost en nieuwe ontwikkelingen be lemmert. "Ik geeft het u te doen als LEIDEN - Voor de beide eerste moderne agrariër in een oude boer-' klassers LSG II en Philidor III was derij te moeten weiken of op een de eerste ronde in de Leidse slecht verkaveld tónd". Om het Schaakbond min of meer een ver- oude levend te houden zijn dan ook plicht nummertje. Titelfavoriet vrijwel aanpassingen nodig, waar- LSG II behaalde op het 7 1&- van de mate afhangt van onder- 2-2 1&2 derde team een royale maar meerde cultuurhistorische waarde, geflatteerde 71/2-2/12 zege, terwijl de toestand van het object, de kos- Philidor III met veel pijn en moeite ten van het in oude staat terug- Philidor IV met 6-4 onder de duim brengen,'de functie die het kan hield. krijgen. Bij de landschapsparken In het duel LSG II - LSG III kwa- kan dit geen bevriezing betekenen, men de schakers aan de borden wel het handhóven van een be- twee en vier direct na de opening paalde landschappelijke karakte- remise overeen: 1-1. Wat meer ristiek. vechtlust toonden Verburg en Van der Drift, die pas na de volle vier uren spelen tot eenzelfde resultaat ROTTERDAM De Deense kwamen. Hoewel Van der Velde profwielrenner Ole Ritter verde- een pion had buitgemaakt, moest digt volgende week vrijdag zijn Eu- ook hy met remise genoegen ne- ropese dernytitel in Sportpaleis men. De vijfde remise was een zeer Ahoy'. Ritter, die achter gangma- merkwaardige: Bakker van LSG II ker Harm Smits rijdt, brengt door stond tegen Van Putten in een zijn komst het deelnemersveld op dame-eindspel maar liefst vier pio- acht renners. nen achter. Van Putten zette echter de vijandelijke koning pat, waarna Het Europese kampioenschap lijkt Bakker met zijn "dolle dame" ge- door de grote Nederlandse en makkelijk remise kon afdwingen. Westduitse inbreng tot een lande- De resterende vijf partijen werden nontmoeting uit te groeien. B^ide alle een prooi voor LSG II. Hörch- ner veegde in Ellerbroek vai sen zorgde winstpartij, terwijl Ossewaarde niet veel moeite had met Oostrom. Broek); West-Duitsland: Dieter Noordijk kwam echter slecht uit de naties zijn met drie renners verte genwoordigd. Het deelnemersveld; Nederland, René Pijnen (gangma ker Walrave), Martin Venix (Zijl aard), Gerben Karstens (Van den Kemper (Koch), Wilfried Peffgen (Cools), Günther Haritz (Chris Smits); Denemarken: Ole Ritter (Harm Smits) en België: Patrick Seron (De Bosvere). Als eerste reserve is Schiedammer Jan Breur aangewezen. Roy Schui ten, die daags voor de titelstrijd in Milaan een achtervolging rijdt tegen Francesco Moser, is tweede reserve. De titelstrijd, waarvoor al grote belangstelling bestaat, wordt omlijst met de Nederlandse winterbaankampioenschappen sprint en koppelkoers voor ama teurs. Amerikaanse onderminister van Defensie: ALPHEN/KOUDEKERK - Een Koudekerker is wel op zeer brutale wijze van z'n auto af gekomen. De man bood zijn splinternieuwe Mer cedes, een gele (kenteken 64-GD- 68) in een advertentie te koop aan. Een koper meldde zich spoedig daarna. Via Alphen werd een ritje gemaakt. Op de Woubrugseweg Zei de koper dat hij een vreemd ge luid hoorde. Samen met de eige naar "dook" hij onder de motorkap maar er werd niets gevonden. Op dat moment vroeg de koper of hij WILLIAMSBURG - De Sowjet- Unie wordt in de jaren 1980 een grote - importeur van aardolie en daarmee een rechtstreekse concur rent van de westelijke mogendhe den en Japan. Het is voor de NAVO dus dwingend vereist militair sterk te blijven, aldus de Amerikaanse onderminister van Defensie Robert Ellsworth op de NAVO-conferentie gisteren. Ellsworth zei tot de ongeveer 200 parlementsleden uit NAVO-landen dat de S.U. nu nog wel zichzelf kan bedruipen en ook nog olie uitvoert, maar dat zij in het begin van de ja ren 1980 olie zal moeten gaan invoe- zaak van het handhaven van onze kracht en vastbeslotenheid, de mi litaire balans met de S.U, in even wicht te houden", aldus Ellsworth. •Hij zei dat de NAVO-landen hun conventionele strijdkrachten moe ten, verbeteren en moderniseren om'een Sowjet-aanval te kunnen afslaan zonder naar kernwapens te moeten grijpen. De Sowjet-Unie staat wat kernwa pens betreft "ruwweg gelijk" met de Verenigde Staten en "heeft tens lotte de V.S. op het gebied van stra tegische mogelijkheden inge haald". "Daardoor wordt de Sowjet-Unie, Mhter'heVstuur*mocht plaats eerst geleidelijk maar gaandeweg en. Een paar kilometer verder, steeds sterker, een rechtstreekse op de Delfzichtweg, honderd meter concurrent van de landen van het van het politiebureau, haalde hij westelijk bondgenootschap, met plotseling een revolver tevoor- Japan, en met de ontwikkelings- schijn en eiste het kentekenbewijs, landen voor een afnemende voor- De eigenaar werd naar buiten ge- raad van de onmisbare olievoorra- werkt en de dief ging aan de haal. den. De mogelijkheden van wrij- Zoekacties hebben tot nog toe geen ving, concurrentie en conflict in dit resultaat opgeleverd. vooruitzicht bevestigen de nood- MADRID (AFPM/UPI) - De Spaanse oppositiepartijen hebben over het algemeen vrij koel gerea geerd op de goedkeuring van een hervorming van het Spaanse par lement. Enrique Mugica, een woordvoerder van de socialistische arbeiderspar ty zei dat de hervorming niet ver. genoeg gaat en geen waarde heeft zolang niet ook volledige politieke WARMOND - In het kader van de serie "Jazz op de zondagmiddag",die de vrijheid wordt toegestaan. Warmondse Jazz Sociëteit in "Meerrust" organiseert, wordt de komende De woordvoerder van de verboden weken weer een aantal concerten gegeven. Morgenmiddag is er een optre- Spaanse communistische partij, den van de Engelse vocaliste Beryl Bryden met het kwartet Frits Kaatee. Simon Sanchez, noemde de her- Op zondagmiddag 28 november komt Jack Redlers Rhythm Club nog een vorming "anti-democratisch". Vol keer terug met zang van Jeanette Corday. Twee weken later, op 12 decern- gens de ondergrondse linkse vak- ber, zijn de New Orleans Syncopators o.l.v. George Kaatee aan de beurt en bondsleider Marcelino Camacho gaat het om „neo-francoistische op 19 december wordt Mister Pick-Wick's Jazzband verwacht. hervormingen waarin het volk niets te zeggen heeft gehad". Enkele christen-democraten en li beralen zeiden echter bereid te zyn de wet te aanvaarden als basis voor democratie, ondanks de onvol maaktheid van de hervorming. Inmiddels hielden verscheidene oppositiegroeperingen bijeenkom sten om hun beleid te bepalen hu de hervorming van het parlement is goedgekeurd. De belangrijkste oppositiepartijen besloten op die vergaderingen een boycot-campagne te beginnen tegen een referendum over de her vormingen in Spanje, wanneer de regering vooraf niet akkoord gdat met hun eisen. Deze eisen zijn ondermeer legalise ring van alle politieke partijen en vakbonden, een volledige amnestie voor politieke gevangenen, vrije te rugkeer voor bannelingen, vrijheid van meningsuiting en intrekking van het decreet tegen het terroris- ROTTERDAM - De eerste klasser bij de zaterdagamateurs, de Zwer vers, heeft zijn trainer Wijngaard op staande voet de laan uitgestuurd. Na een onenigheid met enkele van zijn spelers, greep het bestuur in, maar na een bespreking tussen de partijen leek de vrede weer geslo ten. Een opmerking van de oefen- meester, nadat een van de spelers zich voor een blessure had afge meld, viel echter weer verkeerd bij het bestuur. Wijngaard werd ont slagen, hoewel hij nooit een offi ciële schriftelijke verbintenis is aangegaan. Hij zal echter wel tot het einde van het seizoen op de loon lijst van de Zwervers blijven staan. Merkwaardig is tevens dat Wijng aard zijn ploeg zaterdag nog zal coachen in het bekertreffen tegen de eerste divisieclub MW uit Maastricht. Vorig seizoen was Wijngaard in dienst bij NSW, ook een zaterdag eerste klasser. Hal verwege het seizoen werd hem toen opening, maar een cadeautje van Weyermars deed hem winnen. Ser- dijn kreeg in een remiseachtige stelling ook al een stuk cadeau. Re sumerend kreeg LSG II twee bord- punten te veel, maar het was vooral door goed spel in de tijdnoodfase toch duidelyk de betere ploeg. Het was in de andere wedstrijd niet Philidor III, dat de score opende, maar Philidor IV. Lubotsky pro beerde H. Gerritsen met een ge waagde variant van het Lettisch gambiet te vloeren, maar hij kwam van een koude kermis thuis: 0-1. Van Steenwijk offerde Oudeman naar "mat": 1 -1Freeke en In 't Veld speelden een kleurloze remisepar- LEIDEN - Op zondag 21 november tij:-11/2-11/2. Door een foutje van 1976 zullen in Zwolle de vereni- Leenders kon C. Gerritsen op zijn gingswedstrijden voor jeugdtur- gemak een aantal pionnetjes snoe- ners gehouden worden. Aan deze pen, hetgeen voldoende was voor kampioenschappen zal ook de 21/2-11/2. Jan Barendse en Brag- Leidse vereniging "Excelsior" gaar zorgden met een duffe remise- deelnemen. De vereniging zal door partij voor 3-2. De Ru liet een knol Dirk Jan de Vink, Mare Mottier en van Vergeer te ver zijn stelling bin- Peter Logemann vertegenwoor- nendringen: 4-2. In een wilde partij digd worden. was G. v.d. Zijden er als de kippen Hans Vultink en Jean Bessems zijn ook de vierde rónde van het Neder lands kampioenschap 71/2 zonder schade doorgekomen. Maar het heeft de twee koplopers wel ontzet tend veel moeite gekost. Vooral Vultink, die keek namelijk na drie beurten tegen de voor hem onwaar schijnlijke score 188 (voor zijn tegenstander Havermans) om 29 aan. De twintig-jarige leerling van Tony Schrauweri ging fabuleus van start. Twee kleine series (50 en 34). werden gevolgd door een magni fieke reeks van 104, die op een bij zonder moeilijk stootbeeld afbrak. Havermans leek aangeslagen door het einde van zijn beste serie en de meer ervaren Vultink trok er on middellijk zjjn voordeel uit. Zijn antwoord van 164 was een toon beeld van nauwkeurigheid en con centratie. In de volgende beurt kwam daar nog eens een productie van 9 overheen, waardoor hy nog slechts negen punten van de 300 was verwijderd. Die caramboles werden in de vijfde beurt gemaakt. Havermans bleef staan op 243. De kampioen uit Groenlo had ook veel aandacht voor de party op de andere tafel, waar Jean Bessems in elf beurten Ben Velthuis van zijn laatste titelillusies beroofde. Tot en met de zevende beurt ging de partij gelijk op, 115-102 in het voordeel van de Limburger. Velthuis nam nog wel een kleine voorsprong, maar Bessems antwoordde op slag met een in zeer hoog tempo ge speelde serie van 173, waarna hij de partij in de elfde beurt voltooide. In de andere partijen uit de vierde ronde won Steures in twaalf beur ten van Van Nijnatten en versloeg Van Deventer in veertien beurten Vélt. Uitslagen vierde ronde: Steures 300 12 97 25,00 Van Nynatten 193 12 61 16,08 Vet 218 14 81 15,57 Van Deventer 300 14 72 21,42 Velthuis 198 11 52 18,00 Bessems 300 11 173 '27,27 Havermans 243 5 104 48,60 Vultink 300 5 164 60,00 Stand: 1. Vultink 8 177 48,00 2. Bessems 8 .198 29,26 '3. Steures 6 201 22,52 4. Van Deventer 6 97 22,50 5. Velthuis 4 189 19,93 6. Havermans 0 104 21,79 7. Vet 0 109 14,46 8. Van Nynatten 0 61 9,58 by toen Van de Wijngaard in tijd nood uitgleed: 5-2. Ketting kreeg tegen C. v.d. Bult uitstekend posi tiespel, maar hij ruilde net iets te veel: 51/2-21/2. Leo Barendse won tegen Okkes wel een loper tegen twee pionnen, maar dat was niet voldoende voor de winst 6-3. Bin nendijken Prinsen braken hun par ty af. Prinsen vroeg om een tweede zitting. Daarin maakte Binnendijk al snel een fout, die hem een paar zettën later de koning kostte, zodat het duel tegen het eigen vierde tiental Philidor III een bescheiden 6-4 overwinning opleverde. Ruud Mieremet, de teamleider van LSG V, merkte na de match van zijn ploeg tegen Lisse II in klasse III A op: "De Lissenaren zijn veel te sterk voor de derde klasse. Voor mijn gevoel zijn ze zelfs goede tweede klassers." LSG V bracht het in deze wedstrijd slechts tot één winstpartij en drie magere remises. Lisse II won derhalve met 21/2-71/2 van LSG V. Hoe groot de krachtsverschillen in een derde klasse wel kunnen zijn, toonde het duel Valkenburg I - LSG V. Met speels gemak liepen de Leidenaars naar 0-7, want Valken burg verkeerde in een wel wat al te vroege sinterklaasstemming. Kod dig was, dat Herman Russchenberg van Valkenburg de winnende zet vond op het moment, dat zijn op ponent remise aanbood. Uit de beide resterende partyen greep LSG nog een hal(je, zodat de Lei denaars tenslotte met 21/2-71/2 ze gevierden. Valkéhburg had overigens in de eerste ronde al een flink pak slaag van Leithen II gekregen: 11/2-71/2 en een te arbitreren partij. Valken burg claimde eerst remise, maar analyses toonden winst aan, zodat de claim ijlings in winst werd ge wijzigd. Groot was dan ook de ver bazing bij de Valkenburgers, toen de Leidse arbiters deze partij verlo ren verklaarden. Tegen deze uit spraak heeft Valkenburg inmiddels hoger beroep aangetekend. KEES VAN STEENWIJK. LEIDEN - Een jaar geleden reisden de basketballers van Mercasol Lei den naar Enschede voor de belang rijke wedstrijd tegen Arke Reizen Twente met slechts twee competitie-punten op zak. Arke zelf had toen ook maar tweè punten en het duel was dan ook beslissend voor de bezetting van de laatste plaats in de eredivisie. Mercasol eindigde het afgelopen seizoen op de laatste plaats en verloor (o.a.) de in Twente gespeelde wedstrijden, maar de Leidenaars trokken in ei gen hal tegen Twente wel aan het langste eind. Vandaag reist Mercasol naar En schede met vier punten, terwijl de oostelijke tegenstander onder lei ding van de rustige en bekwame Amerikaan Lace Strong vooral de laatste tijd (Buitoni, Delta Lloyd) belangrijke punten bij elkaar heeft gesprokkeld. Twente heeft nu 10 punten, met de aantekening dat er maar één wedstrijd buitenshuis werd gewonnen .van Mercasol Leiden. De situatie is dit jaar dus enigszins anders, hoewel Leiden nog altijd in de onderste regionen van de eredi visie verblijft. Een plaats echter waar het, net als Twente, zeker niet thuis hoort. Alleen de Twentenaren hebben de afgelopen weken wel de kracht gehad om een duel in de slotfase te beslissen, terwijl Leiden juist dan de winst uit handen gaf. Dat bleek deze week weer zonne klaar, toen Arke Reizen met 90-87 won van Delta Lloyd en Mercasol tegen Buitoni niet verder kwam dan 75-77. Het damesteam van Leiden treft vanavond in de Vijf Meihal (aan vang 18.30) het Groningse Olympia in een wedstrijd die beslissend is over het behoud van de derde plaats in de eerste divisie. De heren van Luba komen daarna in actie tegen Lakers, dat normaal gespro ken de Leidenaars geen problemen mag opleveren. Nagekomen familieberichten LEIDSCHENDAM - Bij een botsing met een vrachtauto op de rijksweg Den Haag-Utrecht, nabij de rotonde de wacht reeds aangezegd. Dankzij Leidschendamis gistermiddag een 66-jarige automobilist uit Ammerstol in zijn brandende auto om het leven zijn coaching kon NSW zich nog gekomen. Door het ongeluk ontstond op de weg een file van zes kilometer. handhaven in de eerste klasse. Aan de hand van zijn trouwe Vader ging onze lieve en zeer zorgzame vader en grootvader ADRIAAN VERSTRATEN van ons heen. Onze moeders, Anna Allegonda Nienhuis en Rikstje Buike- ma gingen hem reeds voor. Wij zijn zeer dankbaar, voor de liefde en blijdschap die hij gedurende zijn 83-jarige aan ons en anderen gaf. SJAAK en RINY RIJK en INGE JANNIE en JAAP en kleinkinderen Voorschoten, 19 november 1976 Gerrit Douplantsoen 19 Correspondentieadres: Jan Evertsenlaan 37. De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Eenvoud" Van Ingen Schenau, Hogewoerd 84 te Leiden. Bezoek aan de rouwkamer: maandagavond a.s. van 7.30 tot 8.30 uur. (Thuis geen bezoek, geen bloemen). De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 23 november a.s. in de Gereformeerde kerk te Voorschoten, aanvang 13.30 uur. waarna de begrafenis om 14.30 uu plaatsvinden op de algemene begraafplaats „Rosen- burgh" te Voorschoten. Ook na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de aula van de begraafplaats. Gij zijt verlost. God heeft u welgedaan Heden behaagde het de Heere, na een langdu rig doch zeer geduldig gedragen lijden, toch nog on verwacht uit ons midden weg te nemen' mijn geliefde vrouw en onze moeder, behuwdmoeder en oma JAAPJE VAN RIJN geb. VAN DUIJVENBODE in de ouderdom van 67 jaar. Katwijk: A.v. HlJN A. v. d. PLAS-v. RIJN A. v. d. PLAS C. v. RIJN A. v. RIJN-v. VELZEN Leiden: L. FASSEUR-v. RIJN H. FASSEUR Katwijk: J. v. RIJN A. J. v. RIJN-OUWEHAND Nierstein J. MESS-v.-RIJN (Did): S. MESS en kleinkinderen. Katwijk aan den Rijn, 19 november 1976 Wassenaarseweg 14. Rouwbezoek: des nam. van 7-8 uur. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 23 november a.s. des nam. 1.45 uur in het Dorpshuis, Kerklaan, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de Algemene begraafplaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10