Brezjnjew probeert Tito's vertrouwen te winnen Nationalisten tegen compromis-voorstel Rechtse kritiek op hervormingen Kissinger stelt NAVO-assemblee gerust Libanese oorlog eiste 60.000 levens Politieke gevangenen in Chili vrijgelaten Op Rhodesië-conferentie: IN SPANJE Kom eens polshoogte nemen bg: BEGEER VAN KEMPEN EN VOS JUWELIERS PRISMA WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 GENÈVE, BEIROET (Reu- ter/UPI) - Ongeveer 60.000 mensen hebben in de Liba nese burgeroorlog het leven gelaten en 200.000 werden gewond, so heeft de Libanese minister van voorlichting in Genève meegedeeld. Hij sei dat omstreeks 1,7 mil joen mensen dringend hulp nodig hebben en dat velen verminkt sijn. Libanon had voor de wederopbouw op grote schaal hulp nodig. De inwoners van de Libanese hoofdstad Beiroet beleefden de rustigste nacht die se in 581 dagen beleefd hebben, danksij het "neerleggen van de wapens" dat de christenen en moslims is opgelegd door een Arabisch leger waarin Syrië koning kraait. "De meesten van ons hebben vannacht geen oog dichtge daan", grapte een inwoner van Beiroet. "We waren xo gewend geraakt aan het oor- logslawaai". De Arabische vredesmacht was maandag in alle kalmte de hoofdstad binnengetrok ken. Zij ontmoette vrijwel geen tegenstand, hoewel de soldaten be sit namen van en kele van de felste gevechts haarden van de anderhalf jaar oude burgeroorlog. De reactie van de meeste burgers scheen opluchting te sijn dat er een einde is geko men «an bloedvergieten. Het Arabische leger sou gisteren sijn paraplu uitstrekken noordwaarts tot Tripoli en xuidwaarts tot Sidon, daar mee de grote noord- xuidverbindingen openstel lend. "De oorlog is voorbij voor de burgers van Beiroet", riep de Franstalige krant l'Orient-le jour gisteren uit. Volgens hetselfde blad heeft het Ara bische vredesleger in de stad 52 controleposten ingérichL Het onafhankelijke blad "An Nahar" schreef dat aan de be setting van Beiroet door het Arabische vredesleger, on geveer 11.000 man hadden deelgenomen. Het leger heeft een "ontvoeringsbestrij- dingseenheid" opgerichi, voor de opsporing van ont voerders, het bestormen van de plaatsen waar xij hun slachtoffers vasthouden en het aanhouden van de schul digen. Ontvoeringen sijn in Beiroet schering en inslag geweest sinds het begin van de oorlog en de Syrische troepen heb ben er een aantal verhinderd sinds xij vorige week woens dag uit het centrale bergland in de richting van de hoofd stad afdaalden. De verwachting was dat de luchthaven van Beiroet spoedig sou worden her opend, vermoedelijk vrijdag. Hoewel het grootste deel van de technische uitrusting in tact is gebleven, sijn de startbaanlichten vrijwel al lemaal verdwenen of be schadigd. Op het politieke vlak heeft de rechtse leider van de Falanx partij, Pierre Gemajel, ge pleit voor een "conferentie van nationale verxoening", die sou moeten worden bij gewoond door geestelijke en politieke leiders van de natie. Doel van de conferentie sou moeten sijn er achter te ko men "wat voor soort Libanon wij De linkse leider Kamal Joemblatt herhaalde de eis van de moslims, dat het poli tieke stelsel van Libanon wordt gewijsigd. WILLIAMSBURG (UPI) - Henry Kissinger heeft voorspeld dat het Amerikaanse volk krachtige steun zal geven aan het verster ken van de NAVO. Verder meent hij dat het Atlantisch bondge nootschap niet bezorgd hoéft te zijn als een toenadering wordt bereikt tussen China en de Sowjet-Unie. De Amerikaanse bewindsman sprak gisteren in Williamsburg (Virginia) tot de NAVO-assemblee. Het was zijn eerste publieke toespraak sinds de verkiezing van Jimmy Carter tot opvolger van Gerald Ford. "Nu de verkiezingscampagne voorbij is zullen alle Amerikanen ongetwijfeld steun verlenen aan een versterking van de NAVO", aldus Kissinger, die benadrukte dat hij later deze week met Jimmy Carter zal spreken "om al zijn vragen te beantwoorden en te waarborgen dat hij onder de best mogelijke omstandigheden de leiding van het land overneemt". Over een mogelijke toenadering tussen Peking en Moskou zei de vertrekkende bewindsman "niet te geloven dat het in het belang van het Westen is de indruk te wekken dat we daarover in pa niek geraken. Zij hebben om privé-redenen twist gevoerd en zij zullen om privé-redenen een toenadering bewerkstelligen" zei hij. Kissinger kreeg een warm applaus toen hij zei dat het de beste poli tiek zou zijn "als men deze twee communistische mogendheden hun eigen betrekkingen laat rege len en als men niet de indruk wekt dat we in deze zaak kunnen manipuleren ten eigen bate". Hij meende dat Carter zou voortgaan de betrekkingen met Peking te verbeteren, maar hij achtte het niet aan hem in het openbaar te verklaren in wat voor tempo de nieuwe regering die banden zou moeten verstevigen. Hoewel hij niet voor Jimmy Carter /kon spreken zei Kissinger te ge loven dat hqt Amerikaanse bui tenlandse beleid niet wezenlijk zou veranderen. Het was immers de laatste decennia een niet- partij-gebonden beleid gebleken. "De Verenigde Staten zullen altijd naar vrede streven. Wij zullen al tijd vrije volken steunen en we zullen pogen een wereld tot stand te brengen die beter is dan de we reld waarin wij ons op welk mo ment dan ook bevinden*', aldus de bewindsman. De toespraak van Henry Kissinger had in veel opzichten een onder toon van een afscheidsrede. De politieke commissie van de NAVO-assemblee heeft gisteren in Williamsburg, Virginia, een rapport van haar secretaris, het Nederlandse tweede-kamerlid Piet Dankert verworpen omdat het niet hard genoeg is over het communisme en de dreigende groei van de Sowjet-macht in de wereld. Dankert zegt in ziin verslag, dat de verkiezingscampagne in Ame rika de ware aard van de Russi sche machtspositie in de wereld heeft verdraaid. Twee Sowjet-verslaggevers en een cameraman van de televisie heb ben, geheel in de geest van de overeenkomst v^n Helsinki, be treffende de Europese veiligheid, de assemblee van de Noórdatlan- tische verdragsorganisatie in Wil liamsburg in de Amerikaanse staat Virginia verslagen. Dit is gisteren gezegd door functio narissen van het NAVO- parlement. De Russen waren uit genodigd in de hoop dat het Kremlin het gebaar zal beant woorden en westelijke journalis ten het werken in de Sowjet-Unie zal vergemakkelijken. BELGRADO (Reuter) - De Russische partijleider Leonid Brezjnjew heeft gisteren zijn pogingen voortgezet de Joe goslavische leiders te overtuigen dat zij het Kremlin kun nen vertrouwen, ook nadat het samenbindende gezag van president Tito zal zijn weggevallen. Brezjnjew en Tito voerden gisteren hun tweede gespreksronde over de toekomstige lijn van de betrekkin gen tussen Moskou en Belgrado. Volgens een officiële mededeling waren de twee leiders beide van mening dat er grote mogelijkheden zijn voor het verbreden van de con tacten „op basis van bekende prin cipes". Voor de Joegoslaven is dit een sleutelbegrip, aanduidend dat er geen compromis mogelijk is over de onafhankelijkheid van het land ten koste van betere relaties met het Kremlin. Uitwisseling Het officiële persbureau Tanjoeg kenschetste de besprekingen van gistermorgen als een open en gede tailleerde uitwisseling van menin gen. De bijeenkomst duurde slechts een uur en 20 minuten, in plaats van de voorgenomen 2 uur. jaar geleden al werden gedaan. De zogenaamde verklaringen van Bel grado en Moskou die in 1955 en 1956 werden getekend waren het resultaat van Nikita Chroesjtsjows besluit de betrekkingen met Joego-Slavië te hervatten en ver ontschuldigingen aan te bieden voor Tito's verwijdering uit de communistische familie in 1948. De twee documenten bevestigden voor de eerste keer dat „verschil lende wegen naar het socialisme" mogelijk zijn. Sinds die tijd zijn ze ook door de Joegoslaven be schouwd als hun handvest voor on afhankelijkheid van Moskou. In Belgrado wordt algemeen ver wacht dat beide documenten weer zullen worden vermeld in het slot communiqué dat vandaag zal wor den gepubliceerd. De Russische leider heeft vanmorgen nog een ge sprek met Tito en keert dan naar Moskou terug. SANTIAGO (AP) - De Chi leense regering heeft gisteren bekendgemaakt dat politieke gevangenen die worden vast gehouden op grond van de staat van beleg en tegen wie nooit een maar de is inge diend, worden vrijgelaten. Het gaat om 282 personen, maarde Chileense regering voegde daaraan toe dat 18 gevangenen die als bijzonder staatsgevaar lijk worden beschouwd nog worden vastgehouden. De achttien, onder wie de leider van de comrriunistische partij Luis Corvalan, komen vrij zodra er een land is dat hen wil opnemen. Overigens heeft de Chileense regering pogingen in het werk gesteld om, wat betreft Luis Corvalan, met Moskou tot een akkoord te komen: als de Russen Wladi- mir Boekowski vrijlaten zal men in Chili hetzelfde doen met Corvalan. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen tooqaaneeveqde mode iii l]uisl}pudtextiel Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50. ISTANBOEL - Twee leden van het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" maken het V-teken, na dat zij gisteren in Isianboel waren veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De 22-jarige Mehdi Mohammed Zi- leyle en de 23-jarige Mohammed Rasjid Hoessein hadden op 11 au gustus van dit jaar een aanval ge daan op de passagiers van een vliegtuig van de Israëlische maat schappij El Al op het.vliegveld van Istanboel. Daarbij kwamen v het leven en werden er tweeëntwin tig gewond. Zelfmoord poging van ter dood veroordeelde SALT LAKE CITY (Reuter) - Gary Gilmore, de man die in de Ameri kaanse staat Utah ter dood is ver oordeeld wegens moord op een motelbediende, heeft gisteren een poging tot zelfmoord gedaan door vergif in te nemen. Hij werd bewusteloos in zijn gevangeni scel aangetroffen. Ook zijn vriendin, de 21-jarige Ni cole Barrett, had de hand aan zichzelf geslagen. Zij werd buiten kennis gevonden in haar woning. Het schijnt dat het paar had afge sproken op hetzelfde tijdstip zelfmoord te plegen. Gilmore heeft de rechtbank ge vraagd voor een vuurpeloton te mogen sterven omdat hij niet le venslang opgesloten wil worden. Gilmore is naar de ziekenafdeling van de gevangenis gebracht. La ter werd meegedeeld dat zijn toe stand "ernstig" was. Functionarissen zeiden dat aan de bekorting geen bijzondere beteke nis moest worden gehecht. Het had slechts tot gevolg dat Brezjnjew ruimschoots voorlag op het schema voor het planten van een boom in een „park van vriendschap". De twee leiders hadden gisteravond een nieuwe bespreking in Dobario- vic, een jachtverblijf op 35 km ten westen van de hoofdstad gevolgd door een informeel diner. Verrast Waarnemers in Belgrado zijn be hoorlijk verrast door de onverhulde en krachtige poging van Brezjnjew tijdens een banket van maandaga vond, bange twijfel van de Joegos laven weg te nemen over de ware bedoelingen van het Kremlin met hun land. De Russische leider maakte een joviale zijstap naar hét rijk van de kinderboeken met zijn ontkenning van de „sprookjes" over de hulpeloosheid van het Joe goslavische roodkapje en de bloeddorstigheid van de Russische boze wolf. Volgens Joegoslavische diplomaten was de opmerking, die gelach veroorzaakte, meer bedoeld voor de toekomstige Amerikaanse president Jimmy Carter dan voor Joegoslavische oren. Maar waar nemers twijfelden er niet aan dat Brezjnjew zijn uiterste best deed Tito en diens vermoedelijke opvol gers gerust te stellen dat ze van Moskou niets te vrezen hebben. De Russische verklaring is, zo ver wacht men, toch goed ontvangen in Belgrado, aangezien het belang rijkste doel om Brezjnjew uit te no digen was een bekrachtiging te verkrijgen van Russische toezeg gingen over non-interventie die 20 ADVERTENTIE miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale (i(i cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas ècht.TV! Deze luxe Philips al!-transistor heeft een winkelwaarde van f 2.545 - en is een geschenk van Philips Nederland B.V. MADRID (Reuter/AP) - Twee rechtse afgevaardigden hebben gisteren in het Spaanse parle ment kritiek geleverd op de voorgestelde politieke hervor mingen, die naar hun mening de fundamenten van de staat in ge vaar brengen. De Cortes hield zich bezig met het wetsontwerp van de regering, dat het door generaal- Franco geves tigde systeem afbreekt. Het ont werp streeft onder andere naar vrije verkiezingen voor een uit twee kamers bestaand parle ment, dat in de plaats moet ko men van de huidige Cortes, waarvan de meeste leden zijn be noemd in plaats van gekozen. De leider van de "nieuwe macht", een uiterst rechtse partij, ver klaarde onder applaus: "de door de regering voorgestelde her vorming is geen hervorming maar een scheuring". Een andere rechtse afgevaardigde zei: "we zijn hier getuige van de begrafenis van het regime". Naar zijn mening hadden pogingen tot democratie in Spanje slechts ge leid 'tot honger, sociale onrecht vaardigheid en resolutie. Het ontwerp werd verdedigd door Miguel Primo de Rivera y Ur- quijo, een 42-jarige neef van de stichter van de rechtse Falange- partij. Hij kritiseerde uiterst Het verwyt rechts, dat hervormingen afwijst 6abe dat zij en links dat totaal met het verle den wil breken. "Tussen deze twee uitersten staat de meerderheid van de politici en de geest van het Spaanse volk, die zich bewust zijn van het ver schil in situatie van vóór de dood van generaal Franco en nu", zei hij. De stemming over het plan de GENEVE (UPI/Reuter) - De dele gaties van Nkomo en Moegabe hebben dinsdag een Brits compromis-voorstel voor een on afhankelijkheidsdatum voor Rhodesië van de hand gewezen. Nkomó en Moegabe, die samen het „Patriottisch Front" vormen, verwijten Engeland dat het „niet van plan is de macht over te dra gen aan de werkelijke vertegen woordigers van het volk" omdat het geen definitief, bindend tijd stip wil vastleggen voor de onaf hankelijkheid. Na deze verklaring van de twee na tionalistische leiders heeft confe rentievoorzitter Ivor Richard de algeAiene zitting verdaagd zon der een datum voor de volgende bijeenkomst af te spreken. Richard Zei dat geeri definitieve on- afhankelykheidsdatum kan worden vastgesteld zonder te we ten of op dat tijdstip het meer derheidsbewind een feit zal zijn. „Het Lagerhuis kan de wet waar bij onafhankelijkheid wordt ver leend aan Rhodesië niet aanne men voordat een regering die de meerderheid van het Rhodesi- sche volk vertegenwoordigt zal zijn gevestigd na vrije verkiezin gen". legatie hebben geen bezwaar ge maakt tegen het Britse voorstel. Nkomo en Moegabe vrezen dat „reactionaire krachten" opnieuw illegaal de macht zullen grijpen, als geen specifieke datum wordt vastgelegd. Ze zeiden voorts niet veel vertrou wen meer te hebben in Richard omdat hij hen bepaalde relevante informatie had onthouden. Britse functionarissen spraken dat tegen, na afloop van de zitting die nog geen kwartier duurde. ADVERTENTIE Nkomo em Moe karen gepasseerd, noemde Richard „onzin", al gaf hij toe dat de andere delegaties zijn compromis-verklaring op schrift hadden gekregen, en het patriottische Front niet. Maar die anderen hadden erom gevraagd, zei hij. Richard zei dat hij zijn contacten met de vijf delegaties zou voort zetten. niet-gekozen Cortes te vervangen Richard had een regeling voorge- de eerste vrije parlementaire verkiezingen in veertig jaar te houden, wordt morgen of vrijdag, aan de vooravond van de eerste verjaardag van de dood van gene raal Franco, verwacht. De politie heeft extra voorzorgs maatregelen afgekondigd rond het gebouw van de Cortes. steld, met onafhankelijkheid per 1 december 1977 indien mogelijk, en per 1 maart 1978 als bleek dat de voorbereiding meer tijd zou kosten. Maar Engeland wilde zich niet verplichten één van deze data onherroepelijk vast te stel len. De twee andere nationalisti sche delegaties en de blanke de- Hoogstraat 6 - Leiden w

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9