WENSEN VERHOORD BEZWAAR KVP TEGEN BOUWPLAN TEEKENS Noodlot treft Willem Hoek oit Katwijk voor de tweede maal Pim(13) vindt „gat" in informatie-markt >0 Orgel Groene Kerk klaar Nieuwe rijksweg „onder" Alphen: Aanleg pas na 1980 actueel: omleiding Hoogmade gaat voor BEZORGERS In Oegstgeest PAGINA 4. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 LEIDERDORP - KVP- fractieleider J. Tieken heeft giste ravond bezwaar gemaakt tegen de plannen van Teekens om te bou wen op een terrein naast de Leidse Onderwijs Instellingen. De grond, waarop Teekens wil bouwen was aanvankelijk bestemd voor uitbreiding van de Detailhan delschool en de Analistenschool of voor de LOI. Door gebrek aan fi nanciële middelen bij het ministe rie van onderwijs is aankoop van de grond - de detailhandelschool had optie tot september 1976 - tot nu toe achterwege gebleven. Tieken vond het minder elegant om de grond nu meteen aan Teekens te verkopen. "Is het college soms voor het blok gezet", vroeg Tieken zich gisteravond in de raadsvergadering af. Burgemeester Van der Have be loofde de zaak schriftelijk toe te zul len lichten, maar legde de suggestie van Tieken, om met verdere acties te wachten tot na die toelichting, naast zich neer. Katwijk wellicht een koopavond op donderdag KATWIJK - Het is wel seker dat Katwijk op donderdag een winke lavond krijgt. Vrijwel unaniem kwam het Katwijkse Onderne mers Verbond (een fusie van de drie plaatselijke organisaties) tot dat besluit tijdens zijn eerste ver gadering, gehouden in hotel Ri- che, over de nieuwe Winkelslui tingswet die de tweede helft van 1977 ingaat. Handbal - PSV heeft gisteravond in Oslo de eersté wedstrijd in de tweede ronde van het Europacup- toernooi voor bekerwinnaars verlo ren van de Noorse Baekkelaget met 19-22. Kunstschaatsen - De wereldkam pioenschappen kunstrijden van 1977 waaröan toprijders uit meer dan 20 landen zullen deelnemen, zullen van 1 tot 6 maart 1977 in To kio gehouden worden. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Willem Hoek: "Misschien dat de dief dit leest Op &-jarige leeftijd kwam Katwij- ker Willen Hoek voor het eerst van zijn leven in het nieuws. Dat was zeventien jaar geleden. In de krant kon men toen het be richt lezen dat hij door zijn broer met een pistool in het voorhoofd was geschoten. Per ongeluk. Hij raakte er gedeelte lijk door verlamd en lijdt sinds dien ook aan vallende ziekte, epilepsie genaamd. Ontnomen Vandaag staat Willem Hoek op nieuw in de krant. Wederom is hij door het noodlot getroffen. Dit weekeinde werden van zijn slaapkamer aan de Wassenaar- seweg al zijn postzegelalbums gestolen. Slechts een paar vellen postftis bleven onaangeroerd. Zeventien jaar hobby zijn nil naar de knoppen. „Ze hebben mij nijn enigehouvast in dit leven ontnomen", vertelde hij mij gisteren, „sinds dat nood lottige schot was postzegels sparen mijn lust en mijn leven. Daardoor vergat ik mijn zorgen. Elke dag was ik er mee bezig. Jaar in, jaar uit. Ik had een prachtige collectie bij elkaar gespaard. Maar nu is er niets Met een voorlopige oplage van 54 nummers wil de 13-jarige Leidse scholier Pim Perquin voortaan met een eigen maandblad zijn steentje gaan bijdragen aan de vervolmaking van de nieuws- en informatievoorziening in de Sleutelstad. meer. Ik ben ten einde raad". Uit de slaapkamer van Willen Hoek verdwenen in totaal der tien albums. In twee daarvan Willem's trots: Nederland bijna compleet. Slechts 31 zegels ont braken er nog aan. Dan een paar albums met dubbele zegels en de rest gevuld met buitenlandse zegels. Die zegels waren mijn levenswerk... De geschatte waarde is in totaal ongeveer 15.000 gulden. „Het klinkt misschien wat drama tisch", zegt hij, „maar deze post zegels waren mijn levenswerk. Elke keer als ik thuiskwam van mijn werk op de sociale werk- ("ipHiild plaats dan verdween ik in mijn slaapkamer. Tussen de postze gels voelde ik me helemaal op mijn gemak". Via deze rubriek hoopt Willen Hoek zijn collectie weer in bezit te krijgen. „Dé politie doet na tuurlijk haar best", zegt hij, „maar toch geven ze me weinig kans. Misschien dat de dief deze rubriek leest en zich dan be denkt. Dat zou fantastisch zijn". Misschien dat het lukt. Oproepen in deze rubriek hebben dikwijls succes. Zo hoorde ik gisteren nog van leidster Ellen van Sta- den dat mijn verhaaltje vorige week over de Oegstgeester volksdansgroep Krici Krici Ti- cek, tien nieuwe leden heeft op geleverd. Maar het lukt niet altijd. Zo heb ik tot nu toe tevergeefs op een tele foontje. gewacht van iemand die me kan vertellen waar de zwarte Multo-map is die een paar we ken geleden werd gestolen uit de lelijke eend van de jonge Leidse arts Ferry Breedveld. In de map zitten talloze blaadjes met in gewikkeld cijfermateriaal, de resultaten van een belangrijk onderzoek. Het gat dat Pim in de markt vond heet „Ventweg". Over het wel en wee van dit stukje Haagweg gaat hij in de toe komst zijn jeugdige journalis tieke licht laten schijnen. Zijn n eerste nieuwtjes en we tenswaardigheden heeft hjj de Ventweg-bewoners in middels gepresenteerd mid dels maandblad nummer 1. Laatste nieuws Ik citeer daar uit "Voortaan zal dit nieuwe blad elke maand bij U in de bus komen rollen. Het is èen algemeen blad met popnieuws, sportnieuws, een puzzle, uw advertenties, uw brieven en het laatste nieuws". Pim's vader heeft de kosten van het eerste maand blad voor zijn rekening ge nomen De drukkosten van maandblad nummer 2, moet Pim zelfbij elkaar zien te krij gen. Daarom doet hy een op roep aan adverteerders: "U kunt uw reclame kwijt voor een paar centen. Een kwart kolom kost een dubbeltje, een hele pagina een gulden. U kunt in dit blad ook gratis ad- vèrteren, als het maar geen reclame is". Het gratis verspreidde en door Pim hoogstpersoonlijk thuisbezorgde maandblad Ventweg, kent een aantal vaste rubrieken. Zoals de hobby-pagina, de poppagina, humor, sport, een prijskruis- woordraadsel, de belevenis sen van de levende potlood Polio (een door Pim ontwor pen stripverhaal) en een maandagenda. Voor novem ber ziet dat er vrij sober uit. Pim vermeldt slechts 20 no-- vember, de aankomst van Sinterklaas. "Verder moeten we wachten tot de feest maand december", schrijft hij er ter verduidelijking onder. Ik vroeg mijn collega-journalist nog een nadere toelichting op zijn in pocketvorm op de maykt gebrachte maandblad (12 pagina's) maar erg mede- deelzaam was hij niet, daar mee professionéel onderstre pend datje tegenover de con-' currentie niet teveel uit de school moet klappen. Niet schromen Wat Pim (2e klas Bonaventura- gymnasium) nog wel aan mij kwijt wilde was dat Ventweg een logische opvolger is van zijn vroegere pop-weekblad_ (in een oplage van vijf ver spreid onder een paar buren en zijn tante), dat hij er hard over nadenkt zijn redactie uit te breiden met twee journalis tieke medewerkers en 'dat hij niet zal schromen wantoes tanden op de Ventweg in zijn maandblad aan de kaak te stellen. - "Misschien word ik later wel journalist", zegt Pim. Ergens in Leiden of omgeving moet die map rondslingeren. Ik wacht af. Mijn geduld is nog lang niet op. Pim Perquin aan de slag met zijn "Ventweg". Een blad met het "laatste ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is een goede kans dat rijksweg 11 zal worden aan gelegd zoals de gemeente Alphen dat het liefste ziet. Zo dicht mogelijk langs de spoorlijn Bodegraven- Leiden dus, maar met een boog rond de polder Kerk en Zanen waar Alphen nieuw- bouwplannen heeft. Dit tracé is in de nota van provin ciale en rijkswaterstaat aangegeven als B-variant met tussenvariant 3. Voor de aansluiting op de snelweg Den Haag-Utrecht (rijksweg 12) zal daarnaast in dit geval de keus wel vallen op tussenvariant 5 die, in tegenstelling tot de hoofdvariant, niet dwars door Oud Bodegraven zal snijden. Kerk en Zanen Provinciale en rijkswaterstaat lie ten gisteren tijdens de voorlich tingsavond in gebouw „Nabij" doorschemeren dat genoemde B-variant de meeste kans van sla gen heeft. De omleiding rond Kerk en Zanen (tussenvariant 3) is daar bij waarschijnlijk. De nadelen ervan (doorsnijding van waardevolle waters als de Kruiskade, de Compierenkade en de Rietveldse Wetering) wegen volgens beide instanties op tegen de voordelen; de (te bouwen) wijk Kerk en Zanen hoeft niet te wor den aangepast aan de weg en om gekeerd. Alphen heeft dan boven dien een zuidelijke rondweg. De hoofdvarianten A en C en ook de zogenaamde nul-variant (geen nieuwe rijksweg 11) zijn voor pro vinciale en rijkswaterstaat minder aantrekkelijk dan de B-variant. De weg langs het spoor (B) geeft de minste ruilverkavelingsproble men, tast het landschap minder aan dan de A- en C-variant en heeft ver reweg de gunstigste invloed op de verkeersontlasting van de Rijndijk. Variant A, de zuidelijkste, snijdt het landschap dwars doormidden en vangt voornamelijk het door gaande verkeer Bodegraven- Leiden op. Steekterweg Het plaatselijke verkeer en het ver keer Alphen-Leiden zal voor een deel toch gebruik" maken van Steekterweg en Rijndijk. De C-variant, die ten noorden van Alphen is geprojecteerd, is prak tisch van de lijst afgevoerd. De weg zal de Rijndijk evenmin voldoende ontlasten en is landschappelijk ge zien de minst acceptabele. De nul-variant tenslotte, die neer komt op: geen nieuwe rijksweg 11 maar de bestaande weg Bodegraven-Leiden verbreden en verbeteren, biedt nauwelijks een oplossing voor de verkeersproble men en gaat bovendien gepaard met afbraak van nogal wat huizen langs de Rijndijk. Waterstaat noemt de weg niet meer dan „een verhard jaagpad". (De weg werd in 1823 verhard). Een aantal aanwezigen maakte zich gisteren met betrekking tot Alphen zorgen over het verkeer in Alphen zelf. Concreet Hoe krijgt het ver keer uit de richting Leimuiden en van Ridderveld aansluiting op de rijksweg Leiden-Utrecht, zonder dat de Herenweg/Oranje Nassau- singel en de Prins Bernhardlaan even druk blijven als ze nu zijn? Een gemeentezaak waarop we thouder J. W. Haanstra, ook aanwe zig, de antwoorden had. „De door gang Herenweg/Oranje Nassausin- gel verdwijnt, daar de Herenweg eenvoudig voor een deel wordt op gebroken. Het verkeer vanuit Rid derveld en Leimuiden moet dan wel de nog aan te leggen noord elijke randweg volgen of eventueel via de Schweitzerbrug op de rijks weg worden gevoerd". Die noordelijke randweg zal Rid derveld afsluiten en met een brug aansluiten op de weg langs het Aarkanaal, welke weg zal worden uitgebreid met een parallelweg. Over dfe aansluiting op rijksweg 11 bestaan nog geen vastomlijnde plannen. Waterstaat liet weten dat dat er onder meer vanaf hangt of rijksweg 11 een autoweg of een au tosnelweg woreg. De weg wordt in elk geval 2x2, strooks.) BoeTen Op de voorlichtingsbijeenkomst lieten ook enkele belangengroe pen zich horen. Een aantal boeren stelde vragen over de procedures rond de aankoop van land. „Er wordt makkelijker een stuk land van een boer afgehaald dan een meter van een vogelweiland" vond één van hen. Waterstaat antwoordde dat over de aankoop van grond met alle betrokkenen zal worden overlegd hoe dat gaat gebeuren. De koninklijke schippersvereni ging „Schuttevaer" vroeg naar de mogelijkheid om voor de kruising van rijksweg 11 met de Gouwe een tunnel aan te leggen. Waterstaat antwoordde dat bij een autosnel weg een tunnel is gepland, maar bij een autoweg een beweegbare brug. Over de B-variant valt nog op te merken dat met de eventuele aan leg het openbaar vervoer aanzien lijk verbetert met een treinfrequen- tie van negen per uur in de spits. Dat geldt voor Bodegraven- Alphen-Leiden. Voor Alphen- Leiden (veel forensenverkeer) zal de situatie nog verder verbeterd worden met het inzetten van meer snëlbussen. GEVRAAGD LEIDSCH VOOR LEIDEN, LEIDERDORP EN OEGSTGEEST. DAGBLAD HOGE BELONING BOVEN 15 JAAR. Aanmelden bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden of tel. 144941, toestel 26, en vragen naar Hr. J. Werk. OEGSTGEEST - Het hoofdorgel van de Groene Kerk is thans zover gereed dat het gebruikt kan worden tijdens ere-diensten. Op zondag 12 december aanstaande zal men voor het eerst uitgebreid naar de klanken kunnen luisteren tijdens een vesper-viering. Hoogmade Rijksweg 11 staat op de prioritei tenlijst van de rijksoverheid op het tweede plan. Ter illustratie: de om- leidingsweg rond Hoogmade staat op het eerste plan, heeft dus de hoogste prioriteit. Een indicatie overigens dat variant C, bij uitvoer ing waarvan de omleiding rond Hoogmade niet veel zin heeft, offi cieus is afgeschreven. Met de aan leg van rijksweg 11 zal niet eerder worden begonnen dan in de tachti ger jaren. Hiermee is dan een projekt afgeslo ten waarvoor uitgebreide subsidies verstrekt zijn door het rijk, de pro vincie en de gemeente Oegstgeest. Al rond 1966 werd besloten het or gel te vervangen en met de Zwit serse orgelbouwer Metzier werd het contract afgesloten om te ko men tot nieuwbouw van het hoofd orgel. In 1974 werd er een stichting gevormd die de verplichtingen van de Kerkvoogdij aangaande de nieuwbouw van het hoofd orgel overnam. Het was deze stichting die na gecompliceerde onderhan delingen in Aalten het pijpwerk voor het orgel heeft aangekocht. Mede hierdoor werd afgezien van nieuwbouw maar werd overgegaan tot reconstructie van het aange kochte orgel. Doordat dit orgel werk van dermate hoge kwaliteit is, kon er van diverse zijden subsidie verstrekt worden. Van de zeventien registers van het orgel hebben er dertien historische pijpen. De ontbrekende pijpen Tennis - Negen gekleurde Zuidaf- rikaanse tennissers hebben zich te ruggetrokken uit het toernooi om het open-kampioenschappen van Zuid-Afrika, dat dit weekeinde be gint. De reden is de reeks ongere geldheden de laatste maanden in Soweto en andere zwarte gebieden in het land. werden zorgvuldig bijgemaakt terwijl de vier registers geheel nieuw werden ingepast. De regis ters zijn verdeeld over een tweetal klavieren en vrij pedaal, geheel naar het oorspronkelijke orgel, dat afkomstig was van de Oude Kerk van Amsterdam doch rond 1890 naar Aalten verhuisde. Verwarming Jammer is het dat de Groene Kerk beschikt over hete luchtverwar- ming. In het stookseizoen is het in strument daardoor niet optimaal bruikbaar. De temperatuur boven in de kerk stijgt relatief te sterk ten opzichte van het totaal waardoor de stemming ongunstig wordt beïn vloed. Het is daarom dat het stich tingsbestuur heeft gemeend de of ficiële ingebruikneming van het orgel te verschuiven tot mei 1977. Hierna hoopt men in de zomer maanden enige orgel-vespers te verzorgen. Nagenoeg het hele orgel is gefinan cierd. Er rest nog slechts een tekort van ongeveer 20.000 gulden. De stichting hoopt dat door middel van gaven en misschien nog een ak- tie dit bedrag vooralsnog bij elkaar te kunnen krijgen. Intussen kun nen bijdragen voor dit historische en oer-Hollandse orgel, overge maakt worden op girorekening 32.64.500 van de stichting Orgel fonds Groene Kerk. Jacques Onderwater Nieuwkoop in donker NIEUWKOOP - Door een stroomstoring bij de Lichtfa brieken in Leiden, heeft een groot deel van Nieuwkoop en Noorden gisteravond gedu rende ruim anderhalf uur zonder stroom gezeten. Het Zuideinde, het dorpscen trum begrensd door de Ach terweg, een groot deel van de Oranjewijk en vrijwel geheel Noorden waren in diepe duis ternis gehuld. Petroleumlam pen en kaarsen moesten in die tijd voor verlichting zorgen. Kamervoorzitter Vondeling Biedt Bottema-bnek aan KATWIJK - Tweede Kamer- voorzitter dr. A. Vondeling zal op vrijdag 19 november in Katwijk het eerste exemplaar aanbieden aan de kunstenaar Tjeerd Bottema van diens autobiografie "Mijn leven". Deze officiële bijeenkomst vindt plaats in de blauwe zaal van het gemeentehuis in Katwijk om 13.30 De 92-jarige uit Friesland afkom stige Bottema vestigde-zich al op jonge leeftijd in Katwijk. Dit vis sersdorp heeft in zijn werk als etser hij was de eerste in Nederland die de techniek van het kleurenets toe paste - een zeer duidelijke rol ge speeld. Het meest bekend is Tjeerd Bottema wel als illustrator van kin derboeken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4