Zorg over conditie walmuren Kabel-tv: het wachten is op Van Aken Verkeersoplossing b 'De Voorstel Van Huiten: PTT koopt mast in Oegstgeest Meer Leids nieuws op pagina 13 Cabaret in Morschwijk 1/Vot (JJL -LS-ILOMÈma ADVERTENTIE LEIDEN - Als de Leidse wethou der Van Aken het voorstel van Van Huiten aanvaardt, dan is de zaak rond. Dit meldt de voorlich tingsdienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat over het voorstel dat de staatssecretaris heeft gedaan om toch nog tot één mast voor kabeltelevisie in de re gio te komen. Het raadslid Beijen (PPR) baarde nogal opzien toen hij de jongste bemiddelingspo ging van zijn partijgenoot Van Huiten in de raadsvergadering af gelopen maandag openbaar maakte. Enige maanden geleden kwamen alle par tijen die betrokken zijn bij de bouw van een of twee masten voor kabeltelevisie bij Vari Hulten bijeen. Aanvankelijk leek zijn bemiddelingspoging op niets uit te lopen, maar naar nu bekend is geworden heeft Van Huiten na lange tijd van stilte toch een opening weten te vinden. Het voorstel van Van Huiten omvat de vól gende punten. De mast die Multivisie in Oegstgeest bouwt in samenwerking met Defensie wordt gekocht door de PTT. Zodra de regiogemeenten zich georgani seerd hebben in een zogenaamde Ge meenschappelijke Regeling wordt de mast doorverkocht aan dit regionale orgaan (het gaat de PTT er in ieder geval om de mast door te verkopen aan een publiekrechte lijke instantie). Multivisie blijft daarbij wel de exploitant van het kabelnet in Oegst geest, maar koopt net als de andere ge meenten het signaal van de gemeenschap pelijke mast. Multivisie zal daarbij de mast overnemen die de Stichting Mast al ge kocht heeft om op te richten in de Meren- wijk; getracht zal worden deze mast elders te gebruiken. Over de antennes dié de Stichting Kabel- net Merenwijk enige jaren geleden al ge kocht heeft voor haar kabelnet wordt in het voorstel van Van Huiten niet gespro ken.. Bij Multivisie zouden in principe geen problemen zijn met dit voorstel, zo meldt het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het wachten is op de beslissing van Van Aken. Directeur Mulder van Multivisie zegt geen bezwaar te hebben tegen overdracht van de Multivisie-mast in Oegstgeest aan de PTT als dit kan bijdragen tot een oplos sing. Multivisie wil tevens meewerken om de Leidse mast en antennes elders ge plaatst te krijgen. Mulder ziet nog wel mo gelijkheden hiertoe als niet te lang wordt gewacht. Van Aken beaamt dat er de laatste tijd nog diverse malen contact is geweest met Van Huiten, maar stelt dat er eerst overleg zal zijn met de colleges van B en W van Leiden en Leiderdorp en de plaatselijke werk groepen voor kabeltelevisie voor er iets de finitiefs zal gebeuren. Van Aken zegt te wachten op een aantal antwoorden van Van Huiten. Bij de bemiddelingspogingen van Van Huiten zegt Van Aken namelijk dezelfde vragen gesteld te hebben als in het laatste gesprek met Multivisie in mei van dit jaar. Wat is de kwaliteit van de mast en van de antennes?" Wat kost het en wan neer is het leverbaar? "Waar praten we over? Elk gegeven ontbreekt, behalve dat we weten dat de Multivisie-mast vier a vie renhalve ton duurder is dan de ^.eidse mast". Mulder zegt over de vragen die toendertijd gesteld zijn; "De vragen waren inhoudelijk onredelijk om te stellen gegeven de situa tie". Zo zou Multivisie wel degelijk een in dicatie van de prijs hebben gegeven,- maar zich nog niet vast hebben kunnen leggen omdat de bijdragen van Defensie aan het project nog niet bekend was. Mulder nam het de vertegenwoordigers van de Stich ting Mast kwalijk dat er vragen over de precieze berekeningen werden gesteld: zo zou Multivisie gegevens bekend moeten maken nog voor een definitieve opdracht gegeven is. "Dat schaadt onze concurren tiepositie. Wij hebben voldoende gegevens verstrekt over de kwaliteit van de verschil lende delen". Na het afbreken in mei van de besprekin gen tussen de toenmalige Stichting Mast i.o. en Multivisie, meldde burgemeester De Vreeze van Warmond (die voorzitter was van die Stichting in oprichting) niet mee te zullen doen aan nieuwe plannen voor een eigen mast. Deels omdat War mond nog bleef streven naar één mast in de regio, deels omdat De Vreeze op grond van de afgebroken besprekingen nog wel mogelijkheden tot een vergelijk zag. Ook Bleijie (CDA) zei maandagavond in de Leidse gemeenteraad het duister te vinden waarom de besprekingen ineens waren af gesprongen. Uit de geheime stukken over die besprekingen maakte hij op dat Multi visie genoeg bereidheid had getoond om informatie te verstrekken en tot een verge lijk te komen. Wel was hem uit de stukken gebleken dat het nogal wat moeite had ge kost om de diverse Stichtingen Mast te formeren. Het is niet ondenkbaar dat on derlinge spanningen en onenigheid, bij voorbeeld over de positie, van de Stichting Kabelnet Merenwijk die toen zeer ont stemd was over Van Akens optreden, de onderhandelingen met Multivisie door kruist heeft. Door het laatste voorstel van staatssecre taris Van Huiten is de mogelijkheid voor alle partijen nog open om de besprekingen te hervatten. En als dat dan in enige open baarheid kan geschieden bestaat er voor de gemeenteraad de mogelijkheid bijtijds bij te sturen. Voordat nog meer geld verlo ren gaat aan loze fundamenten en_overbo- dige masten. TOM MAAS ALLEMAAL BEDANKT..! Langs deze weg onze dank aan iedereen die ons geholpen heeft met TAPTADE. Zeker óók die 5000 bezoekers; bedankt voor het vertrouwen! TOT ZIENS OP ZATER DAG 5 NOVEMBER 1977 BIJ DE VOLGENDE TAP TADE! Bestuur Fourty Four De grees n.b. majorette-instructie elkè woensdagavond gym. lokaal Bachstraat. Keukengereedschap en tafelgerei Makkumer tegels en aardewerk Oude Rijn 10 - Telefoon (071.) 13 41 58 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 LEIDEN - De conditie van vele walmuren in de Leidse binnenstad is slecht. Op diverse plaatsen zijn al noodvoor zieningen getroffen om verzakking of instorting te voor komen, maar ook op andere plaatsen doen zich steeds fre quenter situaties voor die snel om een oplossing vragen. Al jaren geleden heeft het gemeentebestuur deze specifieke problemen voor een oude stad met vele singels en grachten als Leiden onderkend. In het verleden zijn ook al diverse plannen en ramingen gemaakt, om systematisch te komen tot een vernieuwing of verbetering van de walkanten. Steeds opnieuw vormden de ge brekkige financiële mogelijkhe den van de gemeente Leiden een niet te nemen barrière. Een van de meest urgente zaken, die op het ogenblik spelen, is de verbe tering van de walmuren langs de zogenaamde "marktroutè" (Bptermarkt-Vismarkt-Aalmarkt- De Dienst Gemeentewerken heeft over deze route een rapport uitgebracht waarin de eindcon clusie is dat er spoedig een oplos sing moet worden gevonden om-, dat anders de kans bestaat dat de i aantal plaatsen In het rapport schrijft de adjunct- directeur civiele werken, ir. L. Barendregt dat calamiteiten zijn te verwachten, wanneer nog meer verkeer over de marktroutè gaat rijden dan nu al het geval is. Als voorbeeld noemt hij het openstellen van de marktroutè voor verkeer in twee richtingen. Zoals bekend betekent de proef met de gedeeltelijke afsluiting van de Breestraat, dat de bussen gedurende enige tijd in twee rich tingen over de Botermarkt moe ten rijden. Volgens het rapport is het verval vaixde walmuren vooral te wijten aan het zware verkeer, bussen en vrachtwagens. Dat wordt afge leid van het feit dat de walmuren de tand des tijds eeuwen hebben doorstaan en pas de laatste tiën jaar vrij snel verslechteren. Me tingen hebben uitgewezen dat de walmuren in beweging zijn. En die bewegingssnelheid neemt toe. Ook langs de Aalmarkt waar in 1970 als noodmaatregel een 1 houten damwand werd geslagen, doet zich dat verschijnsel voor. Tegelijkertijd met een herstel van de'walmuren op de marktroutè zouden ook de rioleringen ver nieuwd moeten worden, want ook die verkeren in niet al te be ste conditie. De kosten van het hele plan zijn op basis van de prij zen en lonen in juli van dit jaar becijferd op een slordige 4.5 mil joen gulden. Een bedrag dat ze ker niet door de gemeente Leiden zelf kan worden opgebracht, zo dat de komende maanden inten sief zal worden gezocht naar sub sidiemogelijkheden. LEIDEN - De Commissie "Aktie Bus" organiseert komende vrijdag een tweetal cabaretvoorstellingen in het dienstencentrum "Morsch wijk" aan de Topaaslaan. De op brengsten yan de voorstellingen worden gebracht voor de aankoop van een bus, die gebruikt wordt om bejaarden te vervoeren van huis naar het dienstencentrum of naar andere plaatsen. Dit met de bedoe ling om bejaarden, die slecht ter been zijn en geen vervoersmidde- len hebben, niet noodgedwongen thuis te laten zitten. Op het programma, dat wordt ver zorgd door het Apeldoornse trio "Kamphorst" staancabarettek sten, een goochel- en illusieshow, sketches en oude liedjes. Dé voor- stelling 's middags begint om twee uur, tóegang drie guldèn en 's avonds om acht uur, toegang vijf gulden. Penseel Herenkleding BV (Haar lemmerstraat 175-177) opent mor gen een nieuwe afdeling, die spe ciaal gericht is op de jeugd, onder de naam "Dennis Mannenmode". Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 A/CUM, JLKAA nxdutJutt, --Cl/VlJ) -ixM-dx. •ViH.cl/Vvuo Dat zoeken naar subsidiemogelijk heden en de hele voorbereiding van de walmuur-procedure kost nogal wat tijd. B en W zijn dan ook tot de conclusie gekomen, dat op zijn vroegst eind volgend jaar en misschien pas begin 1978 een aanvang kan worden ge-; maakt met de werkzaamheden. Daarvan uitgaand mag wordën verondersteld, dat de kosten in middels gestegen zullen zijn tot een bedrag dat niet ver van de vijf miljoen gulden afligt. Het betekent in ieder geval dat Dé Botermarkt waar straks ge durende enige tijd de bussen in twee richtingen moeten rijden. Zullen de walmuren sterk genoeg zijn? wanneer de proef met de afslui ting van een depl van de Brees traat zal worden genomen er nog geen voorzieningen zijn getroffen aan de walmuren op de mark troutè. Zoals wij eind vorige week reeds schreven willen B en W in maart van het volgend jaar beginnen met de afsluiting van de Breestraat tussen Koornbrug- steeg en het Gangetje. LEIDEN - De visclub VIOS viste een wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was matig. De uitslag; 1. W. Hillebrand 3910 gr, 2. L. Tegelaar 1575 gr 3. W. Tegelaar 1325,4. C. den Edel 1000, 5. G. v.d. Blom 915, 6. M. Aarts 910, 7. W. v. Weerlee 650, 8. S. Springer 635,9. C. v.d. Blom 550,10. H. Bavelaar 350 ADVERTENTIE LEIDEN - Stel de Valkbrug (brug over de Rijnsburgersin- gel nabij het Schuttersveld) open voor autoverkeer in beide richtingen; dat was een van de eisen, die de Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad (pleitbe zorgers van de economische functie van het Leidse cen trum) stelden, voordat met de uitvoering van de Breestraat- plannen begonnen zou mogen worden. Plannen, die er - zoals bekend - toe moeten leiden, dat het doorgaande verkeer uit de Breestraat wordt geweerd. Het Leidse college van B. en W. heeft zich inmiddels bereid verklaard aan dit verlangen tegemoet te komen. De Valk- brug, als de raad daarmee .ak koord gaat, zal in beide rich tingen voor de auto worden opengesteld. Omdat de brug nogal smal is, betekent het wel dat er voor de (brom)fietsers en voetgangers geen ruimte meer overblijft. Een oplossing voor dit plan denkt men te vind^p in de bouw van twee houten bruggetjes, aan weerszijden van de bestaande brug. Ook wordt bekeken of het mogelijk is de Valkbrug te verbreden. De verkeerssituatie rondom molen „De Valk" is er een die al jaren problemen geeft en wacht op de juiste oplossing. Eind 1973 meende de toenma lige Leidse raad die oplossing te hebben gevonden. Er werd een bedrag van 400.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg van een weg ten oosten van molen „De Valk" en de bouw van een baileybrug over de Rijnsburgersingel. Medio 1974 besloot de raad er nog eens een bedrag van f 345.000 bij te doen, om het allemaal fi nancieel mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten van Molen De Valk met op de voorgrond de Vaikbrug: straks autover keer in twee richtingen. Zuid-Holland zagen het plan niet zitten, en besloten dan obk dat er geen goedkeuring zou worden gegeven aan het Leidse raadsbesluit. Zo moest wethouder Waal (Stadsont wikkeling) vorig jaar mei in de gemeentelijke verkeerscom- missie meedelen dat GS goed keuring hadden geweigerd omdat er voor het project geen subsidie te verkrijgen zou zijn. Tegelijkertijd werd aangeko- digd dat er plannen ontwik keld zouden worden voor de bouw van een vaste brug waarvoor wel rijkssubsidie verwacht mocht worden. Dezer dagen heeft het Leidse college een nieuw plan inge diend dat tegelijkertijd be doeld is om de verkeerspro blemen op het kruispunt van Nieuwe Beestenmarkt en Lammermarkt op te lossen. De raadsleden zullen daarbij een keuze kunnen maken uit een tweetal alternatieven, die elk weer een aantal varianten kennen. De alternatieven on derscheiden zich van elkaar door de routes bij molen „De Valk". De ene oplossing houdt in dat de rijstroken gebundeld blijven en lopen langs de oost kant van de,mo!en, de andere oplossing voorziet in een split sing van de rijstroken, aan weerskanten van de molen. Het voordeel van het eerste al- Wordt er gekozen voor epn bundeling van de weg aan de oostkant van de molen dan zijn er twee tracés mogelijk, één vlak achter de molen langs en één die wat langer langs de Rijnsburgersingel loopt en zo dicht mogelijk langs het voormalige LBF-terrein wordt aangelegd. Bij die laatste op lossing is er nog een keuzemo gelijkheid voor het fietspad: of links of rechts van de molen. De kosten van dit alternatief wórden globaal geraamd op 400.000 gulden. Het andere alternatief zal on- ternatief is dat de molenwerf (bet weggedeelte tussen de mo len De Valk en de Rijnsburger singel) niet langer gebruikt zal worden voor het auto-verkeer. Volgens een van de varianten zou het weggedeelte geheel omgebouwd kunnen worden tot een (groen) wandelgebied en een andere variant houdt de mogelijkheid open da^ dit toe komstige groengebied zal worden doorsneden door een rijwielpad. Een dergelijke op lossing zou ook de mogelijk heid openen om dichtbij de molen „De Valk" de kleine kol- lermolen op te bouwen, die nu al geruime tijd in onderdelen ligt opgeslagen. markt - voorkomt dat laatste. Splitsing van de rijstroken be tekent in ieder geval dat er aan de westkant van de molen geen plantsoen kan worden aange legd. B. en W. gaan er bij de opzet van het plan van uit dat er geen subsidie van rijkswege mag worden verwacht. Deson danks wil het college in over leg treden met het ministerie van Verkeer en Waterstaat en een audiëntie aanvragen bij minister Westerterp. geveer 75.006 gulden goedko per zijn, omdat daarbij ge bruik wordt gemaakt van het reeds bestaande weggedeelte, over het Molenwerf. Ook voor deze oplossing zijn varianten mogelijk. Eén oplossing voor ziet in de aanleg van een soort rotonde rondom de molen. Het zou betekenen, dat het verkeer, dat uit de richting Lange- gracht komt en naar de Nieuwe Beestenmarkt wil om molen De Valk heen moet rijden. Een andere variant - met tweerich tingsverkeer op de Lammer- Twee oplossingen voor de verkeersproblemen rondom molen De Valk. Links: de rijstroken gebundeld, rechts: het maken van een soort rotonde rondom de molen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3