LEIDSCH DAGBLAD 'Verkeersbeleid nekt detail handel in binnenstad' In Nederland bestaat behoefte aan avondnniversiteit Alle acht veerlieden van Kaagpontje gearresteerd vandaag Gruwelijke lijst belast ex-SS-er Den Uyl komt met tussen oplossing Voorzitter Raad Grootwinkelbedrijf: LEIDSCH Ét DAGBLAD Akkoord tussen bonden en Adler Gijzeling in Amman WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35091 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ultra-centrifuge fabriek Almelo DEN HAAG (SP) - Premier Den Uyl wil voorlopig een kleine uit breiding van de ultra- centrifugefabriek in Almelo. Alleen op die manier zou een con flict binnen het kabinet over deze kwestie voorkomen kunnen worden. De PPR-ministers Van Doorn en Trip hebben gedreigd te zullen opstappen als besloten wordt dat de Almelose fabriek meer verrijkt uranium - brand stof voor kerncentrales - mag gaan maken. Jaarlijks produceert de ultra- centrifugefabriek vierhonderd ton verrijkt uranium. Er bestaan plannen om de produktie binnen vijfjaar op te voeren tot tweedui zend ton. De regering moet dit nog goedkeuren. De PPR ligt dwars. De radicalen willen om principiële redenen geen medewerking verlenen aan de verbreiding van de kernener gie en dus ook niet aan vergroting van de ultra-centrifugefabriek die brandstof voor kerncentrales levert. Om uit de impasse te komen wil Den Uyl jaarlijks een besluit ne men over een geringe uitbreiding van de fabriek in Almelo. Hij staat een stapsgewijze vergroting voor ogen. Zo heeft hij voorge steld om de produktie van ver rijkt uranium volgend jaar met maar tweehonderd ton op te voe ren. De beslissing over de eind- capaciteit van de ultra- centrifugefabriek wil de premier aan het volgende kabinet overla ten. De tussenoplossing van Den Uyl heeft het voordeel dat over een paar jaar beter beoordeeld kan worden of de ultra- centrifugefabriek winst zal blij ven maken. Dat is momenteel erg onzeker. Want andere methoden om verrijkt uranium te maken - zoals de gasdisfusieïnethode - zijn goedkoper. Omdat de vooruitzichten niet al te best zijn, zijn grote ondernemin gen zoals Shell, VMF en Philips geen voorstander van uitbreiding van de Almelose fabriek. Dat be tekent dat de staat er alleen voor staat. De kosten van de uitbrei ding zijn ruim zevenhonderd mil joen gulden. Het plan van Den Uyl kost in 1977 nog geen hon derd mihoen. Voor goed auto-onderhoud Eén op zeven studenten heeft volledige werkkring UTRECHT (SP) - Er moet in Neder land een avonduniversiteit ko men. De minister van onderwijs zoü in overleg met de Academi sche Raad (adviserend lichaam t.a.v. wetenschappelijk onder wijs) een werkgroep moeten in stellen om een uitgewerkt voor stel voor de oprichting van een dergelijke universiteit te doen. Eén op de zeven studenten heeft thans een volledige werkkring. De mogelijkheden voor werk studenten om tot een universi taire studie te komen zijn echter zeer beperkt. Een avond universiteit zou hun mogelijkhe den zeer vergroten. Dit blijkt uit een rapport van de vakgroep in oprichting Metho denleer en Statistiek'en de afde ling algemene wetenschaps onderwijszaken van de rijksuni versiteit Utrecht. Het belangrijk ste werk werd geleverd door drs M. P. M. de Goede en dr. R. A. C Hoksbergen. Het tweetal heeft voor zijn onder zoek ruim duizend avondstuden ten gepolst. Er kwamen interes santé gegevens uit te voorschijn. De gemiddelde leeftijd van de werkstudent is 31 jaar, driekwart van de werkstudenten zijn man- De vrouwen zijn gemiddeld iets jonger en ook vaker ongehuwd. De mannen hebben gemiddeld een veel hoger inkomen dan de vrouwen en zijn dan ook veel be ter in de gelegenheid te studeren. De vrouwen worden vooral ook beperkt door hun gezinsomstan digheden. Als belangrijkste motieven on te gaan studeren werden opgege ven "interesse in de stof of studie en vermeerdering van kennis". Ook zaken als "beter functione ren iri het bestaande beroep" en "meer beroepsmogelijkheden in de toekomst" werden veelvuldig genoemd. "Het-niet genoeg vol doening vinden in het huishou den" en "plezier in de studie" wa ren veelgehoorde argumenten De werkstudenten vinden het een handicap dat niet het hele on derwijsprogramma in de avon duren wordt gegeven: voorts mist men een structurering in de tijd, aangepast aan de mogelijk heden die mensen met een werk kring hebben en velen wensen bovendien onderwijs te volgen dat meer rekening houdt met de maatschappelijke ervaring van de in doorsnee veel oudere werk student. De samenstellers van het rapport doen een aantal voorstellen om te komen tot één landelijkë avond universiteit voor werkstudenten: er dient één landelijke organisa tie te komen die gebruik maakt van de bestaande universitaire voorzieningen. reeds bestaande programma's voor avondstudenten moeten op korte termijn voor landelijk ge bruik geschikt worden gemaakt. bij de opbouw van de program ma's moet vooral rekening wor den gehouden met de inbreng die de werkstudent vanuit zijn be roepservaring heeft; specifieke aandacht is vereist voor de thuiswerkende gehuwde vrouw. de studie dient even lang te zijn als die van dagstudenten. AMSTERDAM (SP/ANP) - Verkeer en vervoer in de Ne derlandse binnensteden ontwikkelen zich steeds meer in een voor het grootwinkelbedrijf ongunstige zin. Van jarenlange fraude verdacht Rustij weer Overwegend droog met op veel plaat sen mist of laaghangende bewolking. Ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minima omstreeks 3, maxima morgen ongeveer 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 NOVEMBER Zon op: 8.05 uur; onder-16.45 uur. Maan op: 3.38 uur; onder: 14.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.07 uur. Laagwater te 7.50 en 20.09 uur. ALKEMADE - Alle acht veerlieden van het pontje van Kaagdorp naar Buitenkaag zijn gistermid dag door de rijkspolitie gearres teerd. Zij worden ervan verdacht al jaren achtereen geïnd pontgeld niet te hebben afgedragen. Het achtergehouden geld zou in de tonnen lopen. Het gemeentebestuur van Alke made, zo heeft burgemeester Bol- ten de gemeenteraad gisteravond meegedeeld, heeft alle veerlieden voorlopig geschorst. Hun salaris zal echter niet worden ingehou den hoewel dit niet uitgesloten wordt geacht. Burgemeester en Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik wordt abonnee per 2 december 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. wethouders zullen hierover pas een standpunt bepalen als de fei ten daartoe aanleiding geven. De schorsing van de veerlieden zal, aldus drs. Bolten, zo kort moge lijk worden gehouden. Hij is van mening, dat de thans heersende onzekerheid zo spoedig mogelijk moet worden weggenomen. De waarnemende bemanning van het pontje, ambtenaren van pro vinciale waterstaat van Noord- en Zuid-Holland alsmede werkne mers van rijkswaterstaat, kan deze werkzaamheden slechts tij delijk verrichten. De (extra) kos ten die dit met zich brengt zullen door de gemeente Alkemade worden betaald. Burgemeester Bolten heeft nu al gewaarschuwd, dat de schorsing van het ervaren personeel voor de gebruikers van de pont wel het nodige ongerief met zich zal meebrengen. Vooral voor de be woners van beide Kaag-dorpen. De diefstal van pontgelden duurt al jaren. De gemeente Alkemade had al eens eerder argwaan. Zij liet daarom (tot twee keer toe) een onderzoek instellen. Maar toen konden geen harde feiten op tafel worden gebracht. Nu heeft men echter wel bewijzen dat er fraude heeft plaats gevon den. De rijkspolitie heeft maan den aan de zaak gewerkt. Niet al leen de groep Alkemade. Zij kreeg assistentie van diverse korpsen uit de provincie. Die voor de veermensen „vreem de" politiemensen (in burger) maakten geregeld gebruik van het poiKje van Kaagdorp naar Buitenkaag. Zowel overdag als in de nachtelijke uren: de pont vaart namelijk vierentwintig uur. De agenten gingen na of het perso neel van het veer wel kaartjes af gaf waarvoor de gebruikers van de pont betaalden. Op die manier kwam de politie er achter, dat dit in diverse gevallen niet gebeurde. Het ontvangen pontgeld kon op die manier worden ontvreemd. Er waren ook mensen die zich voor een aanzienlijk minder bedrag lieten overvaren. Bij het betreden van de pont zeiden zij dan al bij voorbaat „laat het kaartje maar zitten". De argumenten die een aantal veer lieden aanvoerden voor hun daad was gebrek aan geld. Toen de arrestaties gistermiddag werden verricht waren er geen vervangers aanwezig, die de veerdienst direct konden over nemen. Een rijkspolitieman te water meerde daarom zijn boot aan de wal af en nam de zaken zo goed en zo kwaad dat kon, waar. "Zowel de grotere als de kleinere detailhandelsbedrijven worden ge confronteerd met in snel tempo stijgende vervoerskosten. Boven dien kan de consument vrijwel nergens zijn auto kwijt op een rede lijke loopafstand van de winkels". Deze klachten uitte drs. J. Bons jr. in zijn kwaliteit als voorzitter van de Raad van het Grootwinkelbed rijf vanmorgen in zijn jaarrede. In de Nederlandse steden zijn er, zo meent drs. Bons, over het algemeen twee situaties. Of men doet niets of veel te weinig aan de oplossing van het verkeers- en parkeerprobleem, of men bedenkt plannen vanuit een zo beperkte gezichtshoek, dat er wezenlijke onevenwichtigheden ontstaan. Milieu Oorzaak van dit laatste is vrijwel steeds een in alles vooropstellen van de milieufactoren en het in sterke mate onderwaarderen van het economische belang. Op talloze plaatsen leiden deze opvattingen tot o.m. verkeersbeperkende maat regelen, een veelheid van techni sche eisen aan het vrachtvervoer en bevordering van het openbaar ver- Dit betekent voor de detailhandel (groot en klein) o.m. dat een ge deelte van de consumenten "vlucht" naar winkelcentra en winkels die wel per auto bereikbaar zijn en parkeergelegenheid heb ben. Maar ook, dat marginale be drijven uitvallen, waardoor de aan trekkelijkheid van een buurt wordt aangetast en een verdere verschra ling optreedt. Moeilijk Drs. Bons concludeerde uit dit alles dat het verkeers- en vervoersbeleid van een aantal gemeenten binnen de bebouwde kom bij stijgende kosten, dalende omzetten tot ge volg heeft. De heer Bons erkende, dat het om eef\ bijzonder moeilijk vraagstuk gaat, dat niet zo maar in een han domdraai is op te lossen. Toch is op korte termijn een integrale aanpak noodzakelijk om aan de spiraal van stijgende kosten en dalende omzet ten te ontkomen. Bij het vinden van een oplossing moet gestreefd worden naar een redelijke combinatie van eigen auto en openbaar vervoer. Milieu factoren mogen van de heer Brons bij de beleidsbepaling best betrok ken worden, maar dat mag niet tot gevolg hebben dat het economisch belang wordt ondergewaardeerd, aldus de voorzitter van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Anneke Gerritsen uit Apel doorn is vermoord. Het 20- jarige meisje werd sinds 17 september vermist. Gisteren werd haar lichaam gevon den onder het zand bij een in aanbouw zijnd viaduct. De patholoog anatoom van het Gerechtelijk Laboratorium dr. J. Zeldenrust heeft van morgen sectie verricht. Vol gens hem is Anneke overle den aan steken in de borst en bloedverlies. De politie is er zeker van dat de moorde naar één van de vier arres tanten is, maar ze weet nog niet wie PAGINA 7 Oostduitse protestzanger verliest nationaliteit PAGINA 5 Kissinger stelt de NAVO ge rust PAGINA 9 Bondsvergadering KNVB week verzet PAGINA 17 In de Kamer veel kritiek op milieubeleid van minister Vorrink PAGINA 19 St.-Nicolaas prijsvraag In ons nummer van morgen 18 november wordt een St.-Nicolaas prijs vraag opgenomen die ontleend is aan de speciale puzzelpagina's in ons nummer van vandaag 17 november. Om aan de prijsvraag mee te doen is het nodig dat u de krant van vandaag en vooral de puzzelpagina's bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij 900,- aan prijzen beschikbaar. de hoofdprijs bedraagt 250,- verder 1 prijs van 100,- 2 prijzen van 50,- 4 prijzen van 25.- en 35 prijzen van 10,- Bewaar dus de krant van vandaag en lees de nadere bijzonderheden over de prijsvraag in ons nummer van morgen. Als u de oplossing per post aan ons toezendt, zorg er dan voor dat ze voldoende is gefrankeerd (tot 20 gram 55 cent). Onvoldoende gefrankeerde inzendingen worden niet aangenomen. Gelieve op de enveloppe te vermelden St.-Nicolaas prijsvraag ROERMOND (SP) - De Limburgse ex-SS'er Lambertus Johannes L., tegen wie maandag het proces voor de rechtbank in Roermond begint, zijn zeven misdrijven tenlaste ge legd. L. wordt ervan verdacht in het kamp te Bobruisk Joden van het le ven te hebben beroofd door dood schieten, ophanging, wurging door zijn schoen op slachtoffers hun keel te zetten, opzettelijke verdrinking door slachtoffers op de handen te trappen als zij de rand van een met water gevuld bassin aanraakten, door mensen levend te begraven, door mensen tot aan de hals te be graven en hen vervolgens tegen het hoofd te trappen en met een bijl mensen te castreren. De beestachtigheden moeten heb- LEIDEN - Slechts enkele dagen na de demonstratieve werkonderbre king die vrijdagmiddag bij de schrijfmachinefabriek Adler aan de Rooseveltstraat werd gehouden hebben de vakbonden gisteren met de. directie van Adler overeen stemming bereikt over een aantal uitgangspunten voor een De Industriebonden NW en NKV verbonden afgelopen vrijdag deze uitgangspunten als eis aan een ul timatum. dat volgende week woensdag zou aflopen. De bonden zijn al zeven jaar in on derhandeling met de Adler-directie over invoering van een zoge naamde geïntegreerde cao, waarbij alle niet reële - dus niet uit een functie voortvloeiende - inko mensverschillen tussen fabrieks- en kantoorpersoneel moeten wor den vereffend. Toen vrijdag een akkoord over deze kwestie misluk te, legden de Industriebonden van de FNV het ultimatum voor. Indus triebond CNV en de Unie BLHP besloten toen het overleg voort te zetten. Voor het gesprek van giste ren waren de Industriebonden NW en NKV apart uitgenodigd. Volgens de Industriebonden zullen de gekozen leden van de onderne mingsraad bij Adler hun werk weer hervatten, nu het akkoord rond is. In maart van dit jaar werden deze werkzaamheden opgeschort van wege de moeizame voortgang bij de cao-onderhandelingen. Een van de geaccepteerde uitgangspunten is, dat een nieuwe salarisstructuur volgens de geïntegreerde cao van kracht wordt op 1 januari 1977. Bij de Adler schrijfmachinefabriek (die vestigingen heeft in Leiden en Cuyk) werken in totaal ongeveer 1000 ben plaatsgevonden tussen 1 me 1942 en september 1943. Als getui gen zijn opgeroepen Isak Wasser- stein uit Garmisch-Partenkirchen en Jehoshua Borenstein, Mena- chem Schotland, Schrage Sissholz en Mosche Manne, allen woonach tig in Israël. AMMAN (UPI/Reuter) - Een aanta gewapende mannen heeft vanmor gen het Intercontinental Hotel in Amman aangevallen en naar word aangenomen, enkele gijzelaars ge maakt. Kort nadat veiligheidstroepen b'. het hotel waren aangekomen ont stond een vuurgevecht tussen de aanvallers en de militairen Een ooggetuige zei dat het gevecht ver scheidene uren na de bestorming nog steeds gaande was. Een verslaggever ter plaatse ver klaarde dat het hotel „belegerc wordt" door de veiligheidstroepen Het gebouw is gevestigd op een heuvel vanwaar men uitzicht heeft op het centrum van Amman. De bestorming van vandaag volg kort na de beëindiging van de na tionale feestelijkheden rond de 41ste verjaardag van de koning.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1