Bondsvergadering week uitgesteld Nederlaag Mercasol Elek Schwartz bij Strasbourg Positievoordeel Timman niet voldoende voor overwinning Hogewoning ontdekt reglement ADVOCAAT NAAR VVV Buitoni fortuinlijk Duitse hockeyploeg verslaat Japan: 3-2 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 STRAATSBURG - Elek Schwartz is gisteren aangesteld als trainer van de Franse tweede divisieclub Racing de Stras bourg. Schwartz was tussen 1956 en 1963 trainer-coach van het Nederlands elftal. „Oom Elek", inmiddels 68 jaar, wordt een soort super-visor over de activiteiten van speler-trainer Heinz Schilcher, enkele jaren geleden nog contractspeler bij Ajax. Voor de van origine Hongaar Elek Schwartz het Nederlands elftal ging trainen tussen 1956 en 1963 was hy sinds het einde van de tweede wereldoorlog speler-trainer bij verschillende Franse clubs. Vervolgens ging hij als trainer naar Rot Weiss Essen en Meidericher SV (tegenwoordig MSV Duisburg) in Duitsland. Na de KNVB-tijd vertrok Elek Schwartz naar Portugal met als opdracht de Europese beker voor landskampioenen te her overen. Benfica haalde de finale in Milaan tegen Internazionale. Die wedstrijd ging tijdens een vreselijke plensbui verloren met 0-1. Het was de wedstrijd, waarin de Portugese doelman Costa Pereira een houdbare bal onder zich door liet glippen. Na Benfica vertrok Schwartz naar Porto en vervolgens naar Ein- tracht Frankfurt. Ook keerde hij terug in Nederland, als club- trainer by Sparta. München 1860 was de laatste grote halte in zijn lange trainersloopbaan. Schwartz trok zich langzaam te rug in zijn riante woning in Straatsburg al kon hij het voet bal nooit helemaal loslaten. Bij verschillende kleine clubs gaf hij adviezen en tot het einde van dit seizoen is hij verbonden aan Racing de Strasbourg, waar hij in samenwerking met Heinz Schilcher hoopt de plaats in de hoogste Franse voetbalklasse te heroveren. Elek Schwartz UTRECHT - De bondsvergadering van de KNVB, aanvan kelijk geprogrammeerd voor 11 december, wordt zaterdag 18 december in Zeist gehouden. Het een en ander als een regelrecht gevolg van een in het afgelopen weekend door Jacques Hogewoning ontdekt reglement, dat de namen van het sectiebestuur een maand voor de bondsvergadering bekend moeten zijn. het sectiebestuur werd in deze zaak geadviseerd door de reglements commissie, die via een door voor zitter, mr. Jan Visser, ondertekend schrijven liet weten dat een uitge stelde bondsvergadering de enige oplossing biedt om reglementair aan een sectiebestuur te komen, nu op voordracht van vijf clubs drie tegenkandidaten zijn gesteld voor de aftredende maar herkiesbare bestuursleden Zon, Kernkamp en Zwikstra. Met dit besluit heeft de FBO tevens een antwoord gekre gen op het afgelopen zaterdag ge dane verzoek om niet via voor 19 november te retourneren stembil jetten, maar pas op de algemene vergadering betaald voetbal van 27 november tot een nieuw sectiebes tuur te komen Terwijl sectievoor zitter Jacques Hogewoning giste ren (als gevolg van een van tevoren opgenomen interview) op de beeldbuis door Barend en Van Dorp werd "doorgezaagd" was Ho gewoning lijfelijk aanwezig bij de zogenaamde vergadering van eer ste divisie-clubs in het Utrechtse Hoog-Brabant. Hogewoning bij die gelegenheid: "Dit is geen verkie zingscampagne mijnerzijds. Deze informatie wordt morgen (red. vandaag) aan de eredivisie-clubs gegeven. Per telegram zijn de ere divisieclubs door ons uitgeno digd". Uit het feit dat bij de twee afwezig clubs de naam van Wage- ningen werd genoemd (de andere was Heereveen) mag worden ge concludeerd dat de FBO al op de hoogte was van de nieuw ingesla gen koers van het sectiebestuur. Aanvankelijk zou dr. Wit van Wa- geningen een oogje in het zeil hou den namens de F.B.O. De eerste divisie-clubs hadden de instem ming van het voltallige aanwezige sectiebestuur met het voornemen een brief te versturen, waarin wordt aangedrongen op door de overheid te subsidiëren verbetering van de accommodaties. Het een en ander wekte de indruk lijnrecht in te druisen tegen de adviezen in het rapport-Christiaansen, anderzijds was dit een onderdeel uit een rap port dat de eerste divisie-clubs een maand voor het~ rapport- Christiaanse werd gepubliceerd gereed hadden. Via verbeterde ac commodaties hopen de eerste divisie-clubs op een grotere gunst van het publiek, waarbij het spelen op zaterdag primair zal komen te staan. Een conclusie, die mede was gebaseerd op enquêtes, zoals die recentelijk door PSV, NAC en MW werden verricht en de later opgedane ervaringen. Ton Zwik stra liet namens het sectiebestuur nog weten dat het voornemen om en bloc af te treden indien een van de tegenkandidaten zou worden Voetbal - West-Duitsland kan van avond tijdens de wedstrijd tegen Tsjecho-Slowakije het duizendste doelpunt scoren. Franz Becken- bauer speelt zijn 102e interland. Gewichtheffen - De Internationale Gewichthef Federatie (FIH) heeft tijdens het congres in Boedapest besloten het gebruik van spierver- sterkende middelen in de toekomst zwaarder te bestraffen. gekozen min of meer wordt inge trokken. Voorts wees hij erop dat CRM een steeds grotere vinger in de pap zal krijgen, dat wil zeggen, dat het in de toekomst onvermijde lijk wordt dat de exploitatie rekeningen en bestedingsplannen zullen moeten worden overlegd. Zwikstra: "Het betaalde voetbal is het enige lichaam in de Neder landse sport dat zonder begroting geld krijgt uit de Lotto/Toto-pot". Iets anders - en daarmee kwam mr. Max Tripels - is dat er een nota in studie is, die vereenvoudiging van tuchtrechtspraak beoogt. Volgens Tripels ligt het in de be doeling om straks die spelers, die twee gele kaarten in één wedstrijd krijgt, zoals thans al het geval is, van het veld te verwijderen, maar de zondaar daarna niet meer te ver volgen. dat wil zeggen, dat de be wuste speler middels die ene wed strijd al genoeg gestraft zou zijn, al behoudt de tuchtcommissie zich het recht voor om bij voortdurende herhaling alsnog in te grijpen. Met deze ontboezeming lonkte Trippels bewust naar de WCS. Ten aanzien van de FBO merkte Tripels nog op dat er een interim-rapport in de maak is met betrekking tot hoe de voetbalwerkgevers in een nieuwe structuur te werk zouden moeten gaan. Tot slot deelde Zwikstra nog mee dat het resterende bedrag dat de clubs nog uit de Lotto en Toto •kJaques Hogewoning: „doorge zaagd". KERKRADE - De transfer van de 26-jarige middenvel der Johan Vlietstra van Veendam naar Roda JC is nog niet rond. Vlietstra kwam persoonlijk tot een akkoord met de Kerkraadse eredivi sieclub over een twee en een halfjarig contract, maar vraag en aanbod tussen Veendam en Roda liggen nog ver uit elkaar. Vanavond wordt er tussen beide clubs opnieuw onderhandeld. De komst van Vlietstra bij Roda JC betekent het vertrek van Dick Advocaat naar FC VW. Advocaat en FC VW kwamen ook al tot overeen stemming en Roda staat in financieel opzicht ook niet onwillig tegen deze overstap. Alleen moet Vlietstra Advo- caats plaats innemen. Gisteravond circuleerde ook het gerucht dat VW Geert Meyer van Ajax ging lenen. De Venlose club heeft inder daad interesse en won infor maties in bij het bureau Inter Football, dat Meyers belan gen behartigt. Met de lening van Meyer tot het einde van het lopende seizoen zou een bedrag gemoeid zijn van 75.000 gulden. 5. d4-d5 6. b2xc3 7. e2-e3 8. f2-f3 9. Lfl-d3 10. Pgl-e2 11. 0-0 12. Lg5xf6 13. Pe2-g3 Lb4xc3t d7-d6 e6-e5 Pb8-d7 Pd7-fB PfB-g6 h7-h6 Dd8xfl5 0-0 LEEUWARDEN - De tweede partij van de schaaktwee kamp tussen Timman en Kortsjnoj is na 31 zetten in remise geëindigd. Anders dan in de eerste partij waar Timman na de opening voor remise moest vechten, had hij deze keer steeds de iets betere kansen. Kortsjnoj speelde met wit een va riant van het Engels, die Timman zeer gemakkelijk en prettig spel gaf. Al omstreeks de dertiende zet moest Kortsjnoj moeite doen om het evenwicht te handhaven. Toen Timman een paar duidelijke posi tievoordeeltjes had verzameld, leek een zege in het verschiet te liggen. Kortsjnoj kon echter door actief stukken-spel de stelling gelijk ma ken. Timman moest zijn stand enigszins verzwakken, Kortsjnoj dwong ruil van bijna alle stukken af en toen ontstond een toreneindspel waar geen van beide spelers ook maar enige winst kans had. De eerste partij eindigde eergiste ren ook al in remise. Het verloop van die match: Wit J. H. Timman Zwart V. Kortsjnoj 1. d2-d4 Pg8-fB 2. c2-c4 e7-e6 3. Pbl-c3 Lf8-b4 4. Lcl-g5 c7-c5 h6-h5 Zwart J. H. Timman e7-e5 d7-d6 g7-g6 e5-e4 Lc&-e6 Le6-f7 17. e3xf4 Dg5-h4 Kortsjnoj 12. Db3-bl Pb8-c6 18. Tal-el Lc8-d7 13. b4-b5 Pc6-a5 19. Dd2-c2 Dh4-f6 14. c4xd5 e4xf3 20. Tel-e3 DfB-f7 36. Th3-e3 Kg8-f7 15. Lg2xf3 Pf6xd5 21. Pg3-h5 Ta8-e8 37. Dd2-e2 a7-a6 16. Pc3xd5 Lf7xd5 22. Te3-g3 Te8-e7 38. De2-b2 Te7xe3 17. Dbl-b4 Ld5xf3 23. Dc2-f2 Df7-e8 39. Pflxe3 b6-b5 18. Tflxf3 Dd8-d5 24. Tfl-bl Pg6-h8 40. c4xb5 a6xb5 19. Tf3-f2 Pa5-c4 25. Tg3-h3 b7-b6 41. c3-c4 afgebroken 20. Pe2-f4 Dd5-f7 26. Tbl-b2 Te7-elt 41. Df8-e7 21. Tf2-c2 Pc4-b6 27. Ld3-fl TfB-H 42. Db2-d2 b5-b4 22. Db4xb3 Ta8-c8 28. Tb2-e2 Telxe2 43. g2-g3 Pfl5-e4 23. Lcl-d2 C/-c5 29. Df2xe2 Tf7-e7 44. Ld3xe4 De7xe4 24. b5xc6 ep Tc8xc6 30. De2-d2 Ph8-g6 45. Dd2-e2 Ld7-c8 25. Tc2xc6 b7xc6 31. Kgl-f2 32. Lfl-d3 Pg6-fB 46. Kgl-f2 Lc8-a6 27. Ld2-a5 Lg7-h6 PfB-h7 47. De2-f3 De4-d4 28. La5xb6 Lh6xf4 33. Ph5-g3 De8-f8 48 Df3-e2 Kf7-e7 29. g3xf4 Df7xb3 34. Kf2-gl g7-g6 49. De2-c2 La6-c8 30. a2xb3 a7xb6 35. Pg3-fl Ph7-f6 50. h2-h4 Lc8-d7 31. b3-b4, remis HAARLEM. - Het verhaal van de gisteravond in Haarlem gespeelde basketbal wedstrijd voor de eredivisie tussen Buitoni Flamingo's en Mercasol Leiden werd dit seizoen al "een paar keer eerder geschreven. Eerder toen Leiden uit kwam tegen Delta Lloyd (winst, plus 1(, Buitoni (verlies, - 4) Nat. Ned. Donar (-2), Pioneer (-2) en Remington (-7). Na gisteravond moet er weer een duel in het rijtje worden bijgeschreven: Buitoni, verlies met 2 punten verschil: 77-75. Het verhaal is niet alleen al eerder geschreven, het wordt ook al eentonig Het geluid van de Leidse supporters, die in Haarlem bijna de overhand hadden verstomde zelfs toen Leiden in de slotfase enkele opgelegde kansen (Bell) om de zege te grijpen onbenut liet, wamt dat is juist zo karakteristiek voor de ploeg van Hennie Blom. Na afloop is er dan de lof voor Mercasol Leiden, terwijl de tegenstander vrolijk de winst opstrikt en een treetje hoger op de ranglijst klimt. 51.Kf2-e2 52.Dc2-b3 Remise op voorstel van zwart. De tweede partij verliep aanmerke lijk sneller. Het verloop hiervan: Wit V. Kortsjnoj In alle genoemde wedstrijden vielen er een paar opmerkelijke c komsten te noteren. Leiden start meestal goed, maar moet zo halver wege de eerste helft gas terug nemen om via een sprintje bij rust toch nog alle kans op winst te hebben. Na rust stijgt dan gemeenzaam het gehalte van het Leidse spel en daarmee de spanning voor het publiek, dat bij het eindsignaal de ontgoocheling wacht. Maar dat laatste wordt van tevoren niet verteld. Zo ook tegen Buitóni Flamingo's. Een kleine achterstand uit de openings fase (12-6) werd verkleind tot 16-15 in de 10de minuut. Daarna kreeg het beter schietende en draaiende Flamingo's de ruimte, vooral omdat Lei den niet tot scoren kwam tegen de strakke man-per-man verdediging van de Haarlemmers. Daarnaast speelde Vic Bartolome, die geen greintje geluk had met zijn scot en keer op keer de bal op onnozele wijze van de ring zag rollen, uitermate slecht. Na 14 minuten spelen had Flamingo's dan ook een voorsprong van 8 punten: 31-23. Afknabbelen Volgens het bekende verhaal moet Leiden in de eindfase van de eerste rondgang weer iets van de achterstand afknabbelen. Dat gebeurde giste ren echter niet en Hennie Blom haalde zelfs om beurten Bartolome en Bell naar de kant. Flamingo's, dat zeker net zo slecht speelde als Leiden was fortuinlijker in de afwerking van de aanvallen (schot 51 pet tegen 28 pet voor Leiden) en had bij rust ruim zicht op de overwinning: 48-33. Wat er in de minuten na rust gebeurde laat zich raden, al is het feit op zich ontluisterend voor Buitoni Flamingo's, dat afzakte naar een uiterst be labberd spelpeil. Leiden profiteerde gretig én knap. Een weer sterk spelende Eric Berendsen bracht zijn ploeg na 7 minuten op gelijke hoogte met Flamingo's: 54-54. De jonge Leidenaar heerste op dat mo ment met de herstelde Bartolome in de rebound en hij luidde een indru kwekkend offensief van de rood-witte ploeg in dat in de 10de minuut resulteerde in een 59-66 stand voor Mercasol Leiden. Nieuwe geest Het publiek wreef de ogen nog eens goed uit Tegenover 11 punten van de Haarlemmers na rust gescoord stonden er maar liefst 22 van Leiden. Maar toen herinnerde iedereen zich weer het boze verhaal. Flamingo- coach Kales bracht door het inzetten van Cees Limmen nieuw leven in zijn verstarde team en door simpel gemiste kansen van Leiden kreeg Gary Freeman aan de andere kant gelegenheid om zijn in de tweede helft opgelopen achterstand in de broederstrijd met oud-studi.e en teamge noot Bartolome voor zichzelf en zijn team in te halen: 69-68. Peter Kop, in het veld gekomen voor Eric Berendsen en na afloop zicht baar teleurgesteld over zijn tweede optreden in dit seizoen, gaf Leiden opnieuw een hoopgevende voorsprong: 60-72. Er waren toen nog iets minder dan 4 minuten te spelen. Het ongemeen zwakke treffen kreeg onverwachts nog een zeer spannend slot. Kostbare missers Leiden verzuimde de nog steeds bestaande voorsprong van twee punten (bij 71-73 en 73-75) beslissend te vergroten, vooral door kostbare missers van Bell. Collins scoorde de gelijkmaker, waarna Leiden zeer knullig balverlies leed. Met nog een minuut te spelen probeerde Flamingo's niet eerder dan na 30 seconden een schot te lossen. Freeman lostte zijn schot, dat mis ging, maar Bell maakte hierbij zijn 5de fout. Tweemaal voor Freeman: 77-75. De strijd is beslist, want Paul Hoeksema forceerde vlak voor tijd een schot. Dom, want hij had de hele tweede helft nog geen treffer gemaakt. Hoeksema miste en daarmee ging de winst (weer) naar Buitoni. Scores Leiden: Bartolome 21 (6-15 met 19 rebounds), Bell 21, Berendsen en Hoeksema 9, De Jong 6, Ruijsenaars 6, Kop 4. Bij Buitoni: Gary Freeman 30 punten (16-14 met 17 rebounds). In Delft versloeg Pioneer Punch het Groningse NN Donar met tien punten verschil: 86-76. HANS JACOBS. LAHORE - De Westduitse hockey ploeg heeft gisteren het internatio nale „Quaid-E-Azam" toernooi in Lahore (Pakistan) haar tweede wedstrijd in groep b eveneens ge wonnen. De Westduitsers versloe gen Japan met 3-2.De overwinning kwam zeer moeizaam tot stand. Ja pan nam door twee treffers van Kawamura (4e en 50e minuut) zelfs een voorsprong van 2-0. De zware persoonlijke dekking van de West duitsers faalde tot op dat moment volledig. In de 57e minuut benutte Wolfgang Strödtes echter een lange corner. Peter Trump maakte gelijk (63e minuut) en drie minuten voor het einde bracht Strödter de over winning definitief bij West- Duitsland. Trainer Klaus Kleiter was na afloop zeer verheugd waarop zijn ploeg de achterstand van 0-2 had weten weg te werken. Polen, dat bij dit toernooi in groep a is ingedeeld, versloeg gisteren Egypte met 5-1. Bij de rust leidden de Polen met 1-0.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17