LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe provincies op losse schroeven Vietnam geen lid van V.N. Leidse student met tbc werkte in ziekenhuis vandaag Winst Philips scherp omhoog LEIDSCH f DAGBLAD Kritiek op justitie vihamifbuttinger nv DINSDAG 16 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35090 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG - Koningin Juliana heeft vanmorgen de eerste serie van de nieuwe kinderpostzegels gekocht. De vorstin was daarvoor naar Den Haag gekomen. De koop had plaats in het Nederlandse Post museum. Op vele plaatsen ging de verkoop van start. DEN HAAG (SP) - De vorming van 24 nieuwe provincies in 1981 staat op losse schroeven. De hoge kosten van de bestuurlijke herindeling zijn er de oorzaak van dat de plannen van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) waar schijnlijk op een laag pitje worden gezet. Het is zö goed als zeker dat er de eerste vijf jaar niet veel van korr^t. (Van t r verslaggevers) LEIDEN/GOUDA - Door een ad- ministratieve fout van de medis che faculteit in Leiden is in het Goudse Bleuland-ziekenhuis ge durende twee weken een vij fentwintigjarige co-assistent werkzaam geweest, die aan tu berculose lijdt. In de loop van vorige week werd de ontdekking gedaan, dat de stu dent aan tbc lijdt: Toen de co- assistent in Leiden moest worden gekeurd voor het verkrijgen van een gezondheidsverklaring, heeft hij zich aan die plicht onttrokken. Op het tijdstip van de keuring zou hij zich niet vrij hebben kunnen maken. Volgens dr. Geelkerken, geneesheer-directeur van het Bleuland-ziekenhuis, zou de stu dent hebben gezegd dat hij zich in het ziekenhuis waar hij te werk zou worden gesteld wel zou laten Aanvankelijk regen Vooral vannacht plaatselijk regen, la ter voornamelijk in het noorden van het land enkele opklaringen. Mini mam temperaturen omstreeks 3 graden en hier en daar mist. Maxima circa 8 graden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 17 NOVEMBER Zon o»: I N *r. ouder 14.44 mmr. Maan op: 2.19 uur; onder 14.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 1L91 en 23.38 uur, laagwater te 6.34 en 18.59 uur. doorlichten. Dat was in Gouda. De administratie, die de gezond heidsverklaring had moeten af geven, ontdekte dit niet. Dokter Geelkerken beweerde vanmorgen dat de kans gering is dat er besmettingsgevallen zijn onder de patiënten van het zie kenhuis of het personeel. De sta giaire heeft maar op één afdeling van het Bleuland gewerkt. Het personeel en de patiënten van de betrokken afdeling worden thans onderzocht door het consultatie bureau op tuberculose De in spectie volksgezondheid is van het geval op de hoogte gesteld. Voor dokter Geelkerken is het een raadsel dat dit heeft kunnen ge beuren Herhaaldelijk is er by alle ziekenhuizen op gewezen, dat een goede controle van het per soneel op tuberculose noodzake lijk is. „Bij ons wordt dit water dicht gedaan. Wij hebben met de medische faculteiten een af spraak, dat studenten, die stage komen lopen, een zelfde keuring moeten ondergaan als het perso neel. Ze mogen een co-assistent niet indelen als daaraan niet is voldaan." Dokter Geelkerken stelde nadruk kelijk dat het nooit meer zal voorkomen dat een co-assistent: zonder gezondheidsverklaring het Bleuland-ziekenhuis binnen stapt. „De deur blijft voor hem gesloten." De geneesheer- directeur heeft de Leidse univer siteit een pittige brief geschre ven, die „er bepaald niet om liegt", zoals dr. Geelkerken ver telde. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs O Ik word abonnee per 1 december 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur niij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hal» geld en noleer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. De vervanging van de 11 provincies De moeilijkheden rond de kosten door 24 mini-provincies in 1981 zijn er de oorzaak van dat de indie- kost ruim 7,5 miljard gulden. Een ning van de definitieve plannen van geleidelijker invoering is goedko- minister De Gaay Fortman bij de per, maar komt het rijk nog altijd op Tweede Kamér opnieuw vertraagd 6250 miljoen gulden te staan. Als is. Het wetsvoorstel dat de 11 oude gevolg van de bestuurlijke reorga- provincies door de 24 nieuwe ver- nisatie wordt het ambtenarenappa- vangt wordt nu pas tegen de kerst- raat ook duurder. Dit zal jaarlijks dagen verwacht, bijna 500 miljoen gulden extra kos- Nog geen maand geleden heeft ten. staatssecretaris Polak van binnen- Op het ministerie van Binnen- landse zaken in de Tweede-Kamer landse Zaken is dit becijferd. Mi- gezegd dat de kosten van de be- nister De Gaay Fortman heeft de stuurlijke reorganisatie wel mee Tweede Kamer op de hoogte ge- zullen vallen. Meer dan vijfhonderd bracht van de kosten van de be- miljoen zou het volgens hem per stuurlijke herindeling. jaar niet kosten. De kosten in de Binnen het kabinet-Den Uyl wordt aanloopperiode schatte de staats- de aandrang om de vorming van 24 secretaris op 35 miljoen per jaar. i provincies voorlopig i I Dit is het dorpje Podhorodce in de Oekraine, waar Pieter Menten zijn wandaden in 1941 zou hebben bedreven. Algemeen wordt thans aan genomen, dat de nu 77-jarige is gevlucht. Toen de recher cheurs hem gisteren in zijn Blaricumse villa wilden ar resteren was de vogel gevlo gen. Journalisten, die met zijn zaak bezig waren, had den de justitie al driemaal gewaarschuwd, dat dit zou kunnen gebeuren. Van alle kanten klinkt dan ook de kritiek PAGINA 7 I "Nu nog" gebeurt nu nog. PAGINA 5 Leids voetbalparlement over zaak-Burgwal. PAGINA 9 1 "Wat heeft een dialoog-kerk voor boodschap?". PAGINA 11 I Russische wolf zal rood kapje niet opeten. PAGINA 13 minister Duisenberg verzet zich tegen de plar Gaay Fortman. De schatkist kan deze reusachtige kosten niet op brengen, vreest hij. Ook in de Tweede Kamer gaan steeds meer stemmen op om de be stuurlijke reorganisatie op de lange baan te schuiven. Vooral binnen de WD wordt er zo over gedacht. Maar ook in het confessionele kamp begint men te twijfelen. Omt de kosten te drukken willen KVP, ARP en CHU in elk geval dat er geen 24, maar 18 próvincies- nieuwe-stijl komen. Een ander (kostenbesparend) plan is om voorlopig alleen in streken, waar het hard nodig is nieuwe pro vincies te vormen. Er wordt aan ge dacht om de elf provincies met twee miniprovincies uit te breiden; groot-Rotterdam en groot- Amsterdam. Dit heeft ook het voordeel dat in zo'n proeftuin erva ring opgedaan kan worden met de provincies-nieuwe stijl voordat de bestuurlijke herindeling haar in trede doet. Carter wil stop op verkoop kerncentrales PLAINS, GEORGIA (UPI) - De gekozen president van de Verenigde Staten, Jimmy Car ter, heeft gezegd dat hij langs diplomatieke weg zal probe ren de verkoop van nucleaire installaties door West- Duitsland en Frankrijk stop te zetten. "Ik zal door middel van normale diplomatieke over reding proberen mijn hoop te verwezenlijken dat de ver koop van plutoniumbewer- kingsfabrieken door Duits land en Frankrijk niet door gaat", zei Carter op zijn tweede persconferentie sinds zijn verkiezing. Van pluto nium kunnen kernwapens worden gemaakt. India bracht er in mei 1974 een tot ontplof fing. In antwoord op een vraag wat hij denkt te doen op het terrein van kernverdragen en men senrechten, zei Carter "Wat de kwestie van de mensen rechten betreft, dat is een pro bleem dat in de hele wereld speelt. Het is in enkele geval len een factor vari betékenis, zoals bijvoorbeeld ten aanzien van Chili. De houding van ons volk en van onze regering je gens een buitenlandse rege ring zoals die van Chili, zou ten zeerste worden beïnvloed door de afwezigheid van zorg om de mensenrechten". Socialistische en liberale Kamerle den hebben zich gehaast om mi nister Van Agt van Justitie aan de tand te voelen over de verdwe nen Pieter Menten. Dat deze fi guur de kuierlatten kon nemen is inderdaad verbijsterend. Er is geen excuus voor. Het is een kapitale blunder van de justitiële autoriteiten en de ver antwoordelijke minister in de qerste plaats. De geloofwaardig heid van de rechtsgemeenschap is hiermee in het geding. Hoe men die rechtsgemeenschap ook be kijkt, vanuit een bevlogen ethisch reveil of~gewoon. Een man tegen over wie zoveel belastend mate riaal is opgestapeld, mag een voudig niet de kans krijgen om eieren voor zijn vele geld te kie- Het kan nalatigheid zijn of simpel weg naïviteit dat men deze Men ten. in de laatste weken zoveel ruimte heeft gelaten. Waarschijn lijk is het een combinatie van bei de. Vraagpunten te over. Is Men ten misschien getipt vanuit het opsporingsapparaat? Heeft Van Agt dat justitiële apparaat wel helemaal in de hand? Soms zijn ministers geen sterke fi guren tijdens hun ambtsperiode en verdwijnen zij daarna stille- kens. Soms blijven ze, worden zij lijsttrekker van een politieke groepering en hebben zij zelfs de ambitie om eventueel premier te worden. En als zij dan ook nog nalatig of naïef zijn, dan is er re den om het ergste te vrezen. Sint Nicolaas prijsvraag 900,- aan prijzen Om mee te doen hebt u de krant van morgen 17 november en van overmorgen 18 november nodig. Bewaar dus deze kranten. Er staat alles in wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. Weer veto van de Ver. Staten EINDHOVEN (ANP) - De netto winst van het Philips-concern is in het derde kwartaal van dit jaar scherp gestegen. Van juli tot en met september ging de netto winst met niet minder dan 115 miljoen gulden omhoog ten op zichte van dezelfde periode in het vorig jaar. De netto winst in het derde kwartaal van 1975 bedroeg 10 miljoen gulden. Over het derde kwartaal van dit jaar kwam de netto winst uit op 125 miljoen gulden. De Amerikaanse ambassadeur De netto winst van Philips over de bij de Verenigde Naties William eerste negen maanden Scranton heft zijn hand ten teken, dat hij het veto uitspreekt over de resolutie, waarin wordt aanbevo len Vietnam als 146ste lid tot de al gemene vergadering toe te laten. jaar is daarmee gestegen tot 357 mifjoen gulden. Dat is ruim 250 miljoen gulden meer dan in de eerste negen maanden van 1975, toen de netto winst 96 miljoen gulden bedroeg. De omzet steeg in de eerste negen maanden met 16 procent (tot ruim 21,4 mi(jard gulden) en in het derde kwartaal met 13 pro cent. Verontwaardiging over ontsnapping DEN HAAG (ANP) - De oorlogss- lachtoffers in het Centrum '45 in Oegstgeest hebben vandaag een protesttelegram gestuurd ngar Kamer-voorzitter Vondeling waarin zij zeggen met verontwaar diging kennis te hebben genomen van de ontsnapping van de oor logsmisdadiger Menten. Het hoofdbestuur van de zionisti sche organisatie Brith Cherut Hat- zohar Nederland heeft vandaag in een telegram het aftreden van mi nister Van Agt geëist in verband met het laten ontsnappen ten. NEW YORK (Reuter/UPI) - De Verenigde Staten hebben in de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties hun veto uitge sproken over een resolutie waarin de algemene vergadering wordt aanbevolen het verenigde Vietnam toe te laten als 146ste lid. De overige 14 leden van de raad stemden vóór de resolutie. Het is de derde maal dat de Ver enigde Staten gebruik maken van hun veto om het lidmaat schap van Vietnam tegen te hou den. De regering in Washington stelt zich op het standpunt dat Viet nam buiten de volkerenorganisa tie dient te worden gehouden totdat Hanoi opheldering ver schaft over hét lot van de onge veer 800 Amerikaanse militairen die sedert operaties tijdens het Vietnamese conflict nog worden vermist. Zoals gemeld praten de Amerika nen en de Vietnamezen in Parys met elkaar om tot normalisering van de betrekkingen te kómen. Amerikaanse hulp aan Vietnam en de vermiste militairen vormen hierbij de hoofdonderwerpen. Men- In,een commentaar noemde de permanente Vietnamese waar nemer bij de Verenigde Naties, Dinh Ba-Thi, het Amerikaanse veto "onverdedigbaar en onge rechtvaardigd". De Vietnamese regering beschikt niet over de in lichtingen die de Amerikanen willen, zei hij. Volgens Thi zou van sommigen van de vermisten wel nooit bekend worden wat er van hen geworden is, vooral daar de meéste i ten vliegtuigbemanningen Zo krijgt u groene viijgm: en 1900-22 30uur.7at~ elektranito. Beurs Eigenhandig Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I III I apparaten en dergelijke. II d Uw bezoek is hfirrliqt Hp m Uw bezoek is beslist de moeite waard, linde toonzaal van: I AUTIST Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 I imi Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur. keukens Dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur. Plenty Parkeerruimte. Inmiddels neemt het aantal werk nemers van Philips gestadig af. Het totale aantal Philips- werknemers daalde in de eerste negen maanden van dit jaar met 4400 (van 398.700 tot 394.300). Deze teruggang in arbeidsplaat sen kwam voor het grootste deel voor rekening van de Philips- vestigingen in Nederland, waar het aantal werknemers daalde met 3200 (van 91.700 tot 88.500). Naar verwachting zullen er aan het eind van dit jaar bij het Philips- concern in Nederland ongeveer 4000 mensen minder in dienst zyn dan aan het begin van dit jaar. Geen ontslag voor gehuwde priester docenten ÜTRECHT - De Nederlandse bis schoppen zyn niet van plan het ontslag te bevorderen van de ge huwde priesters die werkzaam zijn als docenten aan de roomska- tholieke theologische faculteiten. De curie-kardinalen Garrone en Seper hadden daar recentelijk in een brief aan de Nederlandse bis schoppen op aangedrongen. De persdienst van de r.k. kerkpro vincie heeft gisteren meegedeeld dat de bisschoppen tot hun be sluit zijn gekomen "na onderling overleg en overleg in Rome". Aan vier van de vijf r.k. instellingen voor theologisch onderwijs ge ven op dit moment zo'n 25 ge huwde priester-docenten onder- wy s. In 1971 en 1972 heeft de con gregatie voor de geloofsleer bepa lingen afgekondigd voor wat be treft de handhaving van de ge huwde priesters. Naar aanleiding hiervan besloten de Nederlandse bisschoppen 'geen gehuwde priester-docenten meer te be noemen en priester-docenten, die huwen, niet in hun functie te handhaven. De bisschoppenconferentie heeft thans verder besloten - aldus het communiqué van de persdienst der r.k. kerkprovincie - de be staande situatie niet aan te tasten en derhalve de gehuwde priester-docenten, die destyds werden gehandhaafd, nu op deze grond riiet te ontslaan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1