LeioSse agenda "Leiden dwingen tot huizenbouw" Euthanasie in asiels alleen door Voorlichtingsavond Gemiva over plannen tehuis Zoeterwoude Leidse politie pakt inbreker na seintje flEZSEX&SBB ZOETERWOUDE - De verwezenlijking van de plannen van de Stichting Gemiva voor de vestiging van een tehuis voor zwakzinnigen is een belangrijke stap dichterbij gekomen nu de gemeeteraad vorige maand het desbetreffende bestemmingsplan heeft vastgesteld. Hoewel de positieve opstelling tegenover dit project reeds is gebleken op de hoorzittingen welke in het voorjaar zijn gehouden en uit het feit dat tegen het bestemmingsplan slechts één bezwaarschrift op een onderge schikt punt werd ingediend, worden nu toch initiatieven ontwikkeld om tot een goede begeleiding vanuit de bevolking te komen. Op 29 november a.s. wordt om 20.00 uur in Ons Huis een oriënterende bijeenkomst gehouden waarvoor alle verenigingen, politieke groepe ringen kerken en instanties, het gemeentebestuur en andere geïnteres seerden zijn uitgenodigd. De initiatiefnemers vinden de zaak van een dusdanig belang dat in de op te richten begeleidingsgroep een afspiege ling van de gehele Zoeterwoudse gemeenschap terug te vinden moet zijn. Informeren Het doel zou kunnen zijn te trachten de bevolking te informeren over wat zwakzinnig zijn nu eigenlijk betekent. Tevens zal de Stichting Gemiva geïnformeerd kunnen worden over de gevoelens die er onder de Zoe terwoudse bevolking leven. De Stichting Gemiva heeft reeds in een eerder stadium haar medewerking toegezegd. Voorlopig contactper soon is de heer D. H. A. Kolff, Bugermeester Sücherstraat 11, Zoeterwoude-dorp, telefoon 1458. VOORSCHOTEN - Ophaaldienst grofvuil Voorschoten 24 november Adegeest (met uitzondering van het gedeelte Oude Adegeesterlaan tus sen Prins Bernhardlaan en Nas- saukade), Leidseweg (het gedeelte tussen Raadhuislaan en Voorscho- terweg), Voorschoterweg, Hofweg, (het gedeelte ten oosten van de Voorschoterweg), Professor Boer- haaveweg, Krimkade, J. P. Coen- straat, Vondelstraat, Marnixstraat, Beresteijnstraat. Grofvuil niet langer dan 1.50 meter, gebundeld of verpakt. Dit met uit zondering van onbrandbaar vuil als wasmachine, fornuizen en derge lijke. Grofvuil voor 8.00 uur langs de rijbaan zetten. over het Stationsplein in de richting van de Oegstgeester- weg reed. Bij de botsing werden beide auto's flink beschadigd. De gewonde autorijdster werd door de EHD naar het AZ over gebracht. ZOETERWOUDE - De 23- jarige Zoeterwoudenaar B. A. H. heeft vrijdagavond een ruit van het nieuwe Zoeterwoudse gemeentehuis ingegooid. H. deed dat om uiting te geven van zijn misnoegen over de behan deling, die de gemeentelijke so ciale dienst hem had gegeven. H. zou naar zijn mening ten on rechte geen uitkering hebben ontvangen. LEIDERDORP - De Leider- dorpse rijkspolitie heeft de 32- jarige Leidenaar J. M. N. giste ravond op een familiefeestje in Leiderdorp aangehouden, na dat hij, met een „geleende auto een aanrijding had veroor zaakt. N., die onder invloed reed, ramde éen kwartier voor zijn aanhouding de geparkeerd staande auto van de heer O. geleden dat in veel asiels zwerf dieren worden afgemaakt om plaats te maken voor "pensio ngasten", dieren die tijdelijk worden ondergebracht. De eigenaars van deze dieren beta len voor het logies; zwerfdieren vormen een „ongedekte" post op de vaak toch al krappe begrotin gen van vele afdelingen van de Dierenbescherming. De zwerf dieren werden, aldus Apeldoorn, door vergassing, verdrinking of elektrocutie om het leven ge bracht. Vorige week al werd een commissie ingesteld die zich moet buigen over de misstanden in de Neder landse asiels en geschikte richt lijnen. Verder moet deze ad hoe commissie met aanbevelingen ter herziening van de vereni gingsstructuur komen. Verwacht wordt dat de commissie in mei volgend jaar zal rapporteren. Voorzitter W. Heidoorn van de Wassenaarse afdeling toonde zich met deze commissie niet on verdeeld gelukkig: "Naar ons ge voel is het weer een commissie waar het hoofdbestuur zich ach ter kan verschuilen. Tot op heden is nog geen antwoord gegeven op vragen die door de afdelingen Ede en Wassenaar zijn gesteld. Wij willen eerst graag weten waarom niet is ingegrepen toen de werkgroep asiel-toezicht waarschuwde dat er sprake was van misstanden in asiels. Verder vragen wij ons af hoe het zover heeft kunnen komen." Held oom is overigens blij met pu bliciteit rond de asiels. "Elke af deling is nu bang geworden voor ongunstige publiciteit. Zelfs Den Haag heeft zijn gasklok opge ruimd." Wantrouwen Wassenaar afgewezen Waarom Europa, waarom" en Kans loos, of de kwalijke geschiedenis van de aardkloot" zijn de titels van de films die de afdeling Leiden van de Europese bewe ging dinsdag in het restaurant Boerhaave aan de Mariènpoel- straat 69a in Leiden vertoont. Drs. Ferry Rondagh, algemeen secretaris van de beweging, houdt bovendien een inleiding Aanvang 20.00 uur. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezbrging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post ƒ181,50 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 MAANDAG Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur v.m.—6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van &-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, kreatief spel, Go, boetseren, psy- chotronica, anders denken, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, gemeenteraad, 7.30 uur nam. Gemeentehuis Wassenaar, gemeente raad, 8 uur nam. De Drie Eendjes, Hoge Rijndijk, Zoe terwoude, hearing over Rijksweg 11, 8 Trefcentrum WKL, Hooglandse Kerk- gracht (ingang Koppenhinksteeg), film Spelen met geluid", 12.30-1.30 uur Leidse Schouwburg, Toneelgroep Cen trum met "Spiegels", 8.15 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20 30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Koord-studio Centrui.. mor intermenselijke betrek kingen. Geopend ma. t/m vrij. 10.00-18.00 uur en 19.30-23.00 uur. Zon dag 19.30-23.00 uur, Oude Rijn 88, tel. 144000. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donderda gavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). i Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donderda gavond van 7-8 uur. VOORSCHOTEN - Fractieleider mr. S. A. C. Begeer van de Voorschotense WD heeft tijdens de algemene beschouwingen over de gemeente-begroting voor 1977 voor vuurwerk van de eerste orde gezorgd door een voorstel te doen tot "teruggave" van de Stevenshofjespolder". Het komt er op neer dat Voorschoten bij de rijksover heid de, in 1965 aan Leiden toegewezen, polder (Rijndijk e.o.) moet gaan terugvra gen. In 1965 kwam de rijksbeslissing waardoor Leiden meer grondgebied kreeg om te trachten de ernstige woningnood in Lei den krachtdadig te bestrijden. Het eerste voorstel over de grenswijziging met Voor schoten ging heel erg ver. In die tijd meende men dat de Rijksweg 11 spoedig aangelegd zou worden en de nieuwe grens met Leiden werd gedacht langs die Rijksweg. Dat betekende: Voor- schotens grondgebied hield op bij de Zil- verfabriek en Noord-Hofland en Leidseweg-Noord werd gemeente Leiden. Er kwam tenslotte een compromisbesluit. De polder Noord-Hofland bleef Voorscho ten en de Stevenshofjespolder werd Lei- dën. Vastgesteld werd wel dat beide pol ders ingericht moesten worden voor de woningbouw. Tien jaar later wonen in de Noord-Hoflandse polder ongeveer 5000 mensen op de plek waar vroeger de koeien liepen te grazen, maar in de Stevenshof jespolder is alles nog hetzelfde. De Rijksoverheid heeft de afgelopen jaren steeds het uitgangspunt gehandhaafd: beide polders worden woongebieden. In die geest van gedachten is ook de brug over het Korte Vlietkanaal tot stand ge komen. De Nederlandse Spoorwegen zeg den toe een halte "De Vink" te maken voor de bewoners, van Noord-Hofland en Ste venshoven. Voorschoten heeft enige jaren geleden een bestemmingsplan voor Noord-Hofland niet goed gekeurd gekre gen omdat GS de eis stelden dat de be bouwing afgestemd moest worden op Ste venshofjespolder. Inmiddels heeft de Leidse gemeenteraad beslist niet voor 1980 te gaan denken over de bebouwing van de Rijndijk e.o. (Ste venshofjespolder). De WD-fractie in Voorschoten weet zich nu al gesteund door andere fracties, maar de woordvoerder van de WD, Mr. Begeer, is reël genoeg om te beseffen dat de Rijn dijk en omgeving waarschijnlijk nooit meer gemeente Voorschoten zal worden. Dat is ook eigenlijk de opzet niet. "De opzet is Leiden te dwingen, in het be lang van de vele woningzoekenden en ook in het belang van de bewoners van Noord-Hofland, snel de woningbouw aan te pakken in dit gebied. Want juist de Ste venshofjespolder is een gebied waar so ciale woningbouw wel degelijk mogelijk is", aldus mr. Begeer. De gemeente Voorschoten heeft van de Noord-Hoflandse polder een woonwijk gemaakt. Het Rijk heeft gezorgd voor een goede verbinding tussen Leiden Zuid- West, Noord-Hofland Voorschoten en eventueel Stevenshoven (Rijndijk) door de aanleg van de brug over de Korte Vliet en de Nederlandse Spoorwegen zijn be reid een halteplaats "De Vink" te creren bij de realisatie van de Schiphollijn indien er voldoende woningen rondom die halte plaats komen. "Het voorstel tot teruggave kan alleen ge zien worden als een vorm van buitenge- meentelijke actie ten opzichte van het ge meentebestuur van Leiden om de ernstige woningnood in de regio Leiden eens goed aan te pakken", aldus Begeer. Commissie bespreekt begroting van Lindenhoeve VOORSCHOTEN - Woensdag ver gadert in Voorschoten de commis sie voor welzijn en onderwijs. Op de agenda staat ondermeer de begro ting van "De Lindenhoeve". De commissie vergadert om 20.00 uur in het gemeentehuis. BURGERLIJKE STAND LEIDEN-Geboren: Menno Arnold Hendrik, zv H. Vervat en L. A. BEEN: Oscar, zv C. Bockstart en E. Bass: Pascal Robert Theodorus Wilhelmus, zv W. J. Bel en M. M. Spaargaren; Djurre Jitse, zv van P. A. de Jong en C. W. Gijben; Jan Jo hannes Matthias, zv T. H. M. v.d. Slot en A. S. Moons; Maria Helena, dv T. A A. Bedijn en M. A. P. Be rgman; Marleen Afke, dv R. Visser. M. E. P. Harmsma. Ondertrouwd: W. Bonarius en C. F. I. Winter; B. Brouwer en G. J. Ser iier; M. W. Devilee en T. W. van Strijp; M. de Febre en J. Onderwa ter: F. M. G. Gerard en M. Hijman; J. Hockx en J. Duk; D. A. Holswil- der en A. Grinwis; F. Kanbier en A. E. de Waal; J. A. W. Langerak en J. van Rhijn; J. v.d.Leek en F. E. KOOL: J. H. M. Leenaars en M. Verhoorn; J. G. Lepelaar en T. M. Lovink; J.v.d.Meij en A. van Hout; J. C. Olivier en J. A. Klein; W. J.A. M. van Santen en E. L. M. Proeling; H. J. J. Stockman en O. Benthem; P. J. Swaak en C. de Roode, J. A. Van Vliet en A. M. v.d. Berg; D. G. M. de Winter en C. M. de Graaf. Getrouwd: A. Geskus en J.Rob bers; J. Heijmans en M. C. Stikkelo- rum; J. Schimmel en P. J. M. Beur ze; J. G. M. van Steijn en Y. J. Ab- benhuis; G. J. G. P. Frank en J. Ta- namal. Overleden: J. S. C. v.d. Wijngaard (80) v.; A. J. Eijgenraam (52) ev. G. J. Spijker; H. van Es (69) m. ZOETERWOUDE - Donderdag vergadert de Zoeterwoudse com missie voor sport en recreatie. Op deze openbare vergadering, die om 20.00 uur in het gemeentehuis wordt gehouden, staat ondermeer de bespreking van de sportaccom modaties. WARMOND - De Warmondse postzegelvereniging heeft afgelopen zaterdag een druk bezochte ruilbeurs georgani seerd. In Het Trefpunt werden niet alleen postzegels, maar ook kaarten, munten en dergelijke geruild. Zowel organisatoren als deelnemers toonden zich over de resultaten erg tevreden. LEIDEN - De politie heeft van nacht een 20-jarige Hagenaar gearresteerd wegens een po ging tot inbraak. De man werd omstreeks half één door bewo ners vam de Haarlemmerstraat gezien op het dak van het filiaal van Simon de Wit nabij het Ha venplein. De politie kon de man korte tijd later aanhouden. Vermoedelijk is er nog een tweede man in zijn gezelschap geweest, maar die moet kans gezien hebben om te ontsnap pen. Het afgelopen weekeinde is ingebroken in de Prof. Telder- sschool aan de Telderskade. Nadat de inbrekers waren bin nengekomen via een keuken raam haalde men een tv-toestel, een diaprojector, 20 sportbe- kers en 15 sportmedailles weg. Een 14-jarige scholiere werd gisteren bestolen toen ze op de Fiets over de Rijnsburgerweg reed. Een passerende bromfiets haalde in het voorbijrijden een paar schaatsen en een trui uit de tas die aan haar stuur hing. Steen door ruit raadhuis Uit de etalage van ECN aan de Nieuwe Rijn zijn vermoede lijk tijdens de koopavond twee radiocassetterecorders en een cassettedeck gestolen. De goederen hadden een waarde van ruim 1500 gulden. De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een viertal knapen aangehou den in verband met het vernie len van een aantal bloembak ken voor de brandweerkazerne aan de Langebrug en vernieling van een ruit van het gebouw van de Soc. Dienst. Na verhoor konden twee jongens weer vrij gelaten worden omdat zij niet aan de vernielingen hadden deelgenomen. De andere twee, een 19-jarige Leiderdorper en een 17-jarige Koudekerker, werden verbaliseerd. Een 23-jkarige Leidse auto- bestuurster liep zaterdag ver wondingen op bij een autobot sing op het kruispunt van het Stationsplein nabij het Schut tersveld. De autobestuurster kwam uit het viadukt van de Rijnsburgerweg en verleende geen vooraang aan een auto die VVD Voorschoten wil Stevenshofjespolder weer terug hebben De Stevenshof jespolder: „Snel aanpak ken" WASSENAAR/ROTTERDAM - De motie van wantrouwen, die het bestuur van de Wassenaarse afde ling var^ de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren indiende tegen het hoofdbestuur van de Vereniging is verworpen. Wassenaar kreeg slechts steun van zestien van de tachtig aanwezige afdelingen. Deze zestien vormen overigens wel een stuurgroep, die zich met de controle van het be stuursbeleid bezig zal houden. Op een zeer tumultueuze vergader ing in het Rotterdamse Bouw centrum werd zaterdag, op voor stel van de afdeling Rotterdam, overigens wel besloten euthana sie in dierenasiel alleen nog door dierenartsen te laten uitvoeren. LEIDEN - Dit bleef er^zaterdagavond omstreeks half elf over van de auto van een 19-jarige Leidenaar. De problemen tussen het hoofd bestuurder reed met zijn auto op de Haagweg nabij De Vink in de richting van de stad. Dat deed hij echter met bestuur en een aantal afdelings een zodanig hoge snelheid, dat hij uit de bocht vloog en in de berm van de weg belandde. De auto kwam besturen ontstonden na kran- volledig vernield tot stilstand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. teartikelen over het doden van dieren in asiels. De afdeling Apeldoorn onthulde enige tijd

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2