<P\ asterix en het ijzeren schild nTi K en G bijna gepromoveerd Leerzame herhaling T oonkunstorkest DE GELE SPIN MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 Muziekconcours in Stadsgehoorzaal LEIDEN - "Verschoon mij" zei ons eens een Vlaamse taalpuris- tische pater na een kniestoot in een trein uit Brussel. "Excuseer mij" vragen wij, die een druk concours achter de rug hebben: 40 harmonieën en fanfares, 1700 muzikanten met rijke aanhang, drie dagen Stadsgehoorzaal. Een kort bestek laat maar een enkel flitsje toe. Eerst een per soonlijk. Die treinrit voerde naar het Antwerps conservato rium, naar Marcel Poot. Van deze Poot had de jury (trio Bakker-Laro-v. Lijnschoten) zijn "Dionysos" als verplicht werk opgelegd aan de fanfare Kunst na Arbeid van Purme- rend, zetelend in de hoogste af deling F. In onze gedachten is er ook een ereprijs compositie: voor Poot. Zijn Dionysos is ge zuiverd van alle bijzaak, versie ring én grijpbare beïnvloeding. Dit wordt hier aangeduid als een verwijzing naar het niveau waarheen manifestaties als zo'n concours herhaaldelijk weten te stijgen. Purmerend oogstte 307 pynten van de mogelijke 360. Vijf korp sen in totaal voerden de status F Ransdorp (geklommen tot 304), Beverwijk (338), Culem- borg (324) als harmonieën, Purmerend en Vianen (324) als fanfares. De vaandels gingen dus naar de Beverwijkse Hoog oven Harmonie van Wim Steijn (vaste abonnee) en naar het fan farekorps Nieuw Leven, Via nen, van D. van Mourik. De organiserende instantie is de Alg. Ned. Unie van Muziekver enigingen, in onze stad alleen bedrijvig voor zover haar korp sen uit Zuid- en West- Nederland betreft. Uit onze di recte omgeving (daar zijn ook r.k. en christelijke bonden) deed alleen Noordwijks 'Cre scendo' mee (D, 293 p. - fris, vlot spel). Uit Leiden Werkmans Wilskracht (C, 282 p. - correct, iets moeizaam) en Drumfanfare K. en G. (groep E, 308,5 p.). K. en G's stoere heldere taptoeklan ken (maar ragfijne afwisselin gen ontbraken niet) van 80 pij pers, blazers, tamboers hebben de balkons niet verder uit de voegen gekregen. Klein raadsel is hoe de marinier N. de Jeu in deze overwegend zeer jonge mannen die ritmische egaliteit opwekt, verend wiegend van noot tot noot, door ingewik kelde patronen in nergens fa lende toon. Model voor 't land. De Jeu is losser van het ortho doxe in de militaire muziek en zoekt ruimte voor meer melo die. De jury was streng, met 6 punten meer zou K. en G. de promotie naar F hebben be leefd. KEES VERHOEF LEIDEN - Voor elk soort hu mor zal ongetwijfeld een pu bliek bestaan. De humor van André van Duin, Rita Corrita en de Mounties zal ongetwijfeld niet overkomen bij degenen, die van Paul van Vliet, Seth Gaaikema of Fons Jansen hou den. Derhalve is humor strikt persoonlijk. Wil men toch een zinvolle recensie schrijven over het optreden van het Penta- theater, dat zaterdagavond een voorstelling gaf in het LAK- theater, dan moet in elk geval een poging gewaagd worden de humor in dit genre te onder kennen en te begrijpen. Van half negen tot half elf bestond daartoe de gelegenheid, waarbij het publiek geconfronteerd werd met wippende acteurs en kermis bezoekende actrices. Het werkt enorm frustrerend, wanneer je je uiterste best doet te begrijpen waarom je buur man onbedaarlijk lacht om de zelfde dingen, waar jij slechts apatisch naar kan zitten kijken. Zo nu en dan zijn er aardige Mislukte show Penta-theater vondsten. Het bezoek aan de kermis met suikerspin en ge wonnen pop. Of het kijken naar een film met een ijverige ou vreuse, die telkens je benen van de stoel vóór je verwijdert. Of de „Tijd voor Teenagers", com pleet met „Top of Flop" van Herman Stok en vetkuiven en leren pakken dragende „no zems". Het zijn aardige vond sten. Meer beslist niet. De goede wil is er, maar van een profes sionele aanpak is absoluut geen sprake. Dit soort amusement hoort tussen de schuifdeuren te blijven en zich niet een weg te zoeken naar het theater. Als in termezzo van „Snip en Snap", wanneer Fred Kaps toevallig een* optreden in het buitenland heeft, zou het niet misstaan. Maar als avondvullende voor stelling is het een regelrechte mislukking. Het is niet grappig, niet doorwrocht in elkaar gezet, niet professioneel gebracht. Er is goede wil en er is enthou siasme. Maar dat is beslist niet alles. Een meisje, dat tien minu ten lang op tragi-komische wijze verschillende varianten van de hoela-hoep rage demon streert gaat uiteindelijk enorm vervelen. En die verveling blijft eigenüjk de hele voorstelling de toeschouwer achtervolgen. Creativiteit en artistieke be gaafdheid zijn tegenwoordig zulke ongrijpbare grootheden, dat velen ten onrechte denken er mee gezegend te zijn. Zelfkri tiek wordt verdrongen in een drang naar roem en erkenning. Alsof slechts dat zaligmakend zou zijn. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - 'Het Toonkunst- orkest, aangevoerd door René Verhoeff, gaf gistermiddag een concert in de Lutherse Kerk, een ruimte, die door hoogte en vorm, geen enkel akoestisch probleem stelt. Drie van de uitgevoerde werken hoorde ik onlangs op dezelfde manier in Katwijk. Zo'n herha ling is leerzaam en niet verdrie tig; het is'of je voor de tweede keer een schilderij bekijkt. Evenals toen was de verklan king van Bachs bezonken, doodsbereide cantate "Ich habe genug", mede door de milde goed aan-en ingepaste zang van de bariton Marcel Verhoeff en het hobo-obligaat van Han Roskam hoog te waarderen. Jo ris Hünteler streek deze keer de viool-solo. in Bachs a- moll-Concert zuiver en correct en het orkest (naar grootte een kamer-ensemble) werkte na tuurlijk en klankrijp met hem samen. De Leidse muzikale arts H.C. Jasperse speelde op zijn eigen orgel werken van Bruhns (Noord-Duitsland, 1665-'97) en de Parijse clavecinist Dandrieu (1684-1740). Dat van Bruhns is een, in midden-barok-tijd ge bruikelijke mengeling van toc cata's en fuga's. Jasperse over tuigde mij sterker met de inter pretatie van Dandrieu's Magni ficat (lofzang van Maria), waar van hij de zes delen mooi regi streerde en volgens de tekst van de betreffende tekst-pericoop persoonlijkheid gaf. Men kon ten naastenbij horen waar het over ging. Jasperse is een vaar dig intelligent speler. Het orkest liet het publiek weer naar huis gaan met de Symfo- nietta van Henk Badings, die zijn ingenieurs-wiskunde nooit heeft verloochend. Leermees ter Pijper hield hem in zijn jonge jaren voor, dat compone ren een zeer serieuze bezigheid behoort te zijn. Henk Badings heeft ernaar gehandeld, geleid door logisch denken en vindin grijkheid. Wie deze symfonietta hoort, moge misschien menen, dat er aangenamer muziek be staat, maar hij kan zich toch ze ker niet aan de sterke dwin gende invloed onttrekken. Ver hoeff en de zijnen zorgden voor een dynamische uitvoering, die men'niet gemakkelijk vergeet. Johan van Wolfswinkel Liedrecital OEGSTGEEST - Voor de Vrienden van het Lied is er woensdagavond a.s. een con cert bij Thea Ekker aan de Langevoort. Op zal treden de alt-mezzo Elisabeth Cooy- mans aan de piano begeleid door Rudolf Jansen. Walter Piston (82) overleden BELMONT (Massachusetts) - Op 82-jarige leeftijd is overle den de Amerikaanse compo nist en pedagoog Walter Pis ton. Hij heeft twee keer de Pulitzer-prijs gekregen voor zijn symfonieën en gaf onder richt aan beroemdheden als Leonard Bernstein. Schrijver Von Naso (88) overleden De Duitse schrijver en toneel producent Eckart von Naso is na een korte ziekte op 88-jarige leeftijd in Frankfort overleden. Von Naso's bekendste werk was de roman "Ni- non de Lenclos", die verscheen in het begin van de jaren vijftig. Ars, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel-, ling Piet Herfst - Schilderijen. Van 1 t/m 14 nov., geopend dag. van 10-12 en 14-16 uur, zo. van 14-16 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Ina Orbaan - gouaches, Jopie Muller - aquarellen en René de Jonge - schilderijen Geopend woe, t/m za. 16-10 uur, di. 14-20 uur, t/m 20 nov. Galerie v. d. Vlist, Botermarkt 3. Ten toonstelling Machteld Hooyen - Goua ches, Fred Koot - grafiek, Margot Daems - poppen, Anke Blankevoort- keramiek, Jan Rotteveel - tekeningen, Karei Wig- gers - schilderijen, t.m. 31 december geopend di. t.m. za. van 10—17 uur, do. tot Galerie 't Straatje, ingang Nieuwe Ryn 38. Handgeborduurde tafellakens en ta felkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Renoir. Tot 31 dec geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. 19-21 i Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen, Marjolein v. d. Assen - potloodtekeningen, Alex Hak kaart - pentekeningen, olieverfschilde rijen en litho's. Tot 15 dec 'Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Tentoonstelling. Hessjgl de Boer - schil derijen t/m 18 nov. -dag. Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgéest. geopend van 10-16 uur (beh. zo.). Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling W. H. Gipsen - et sen, Antoinette Gispen - kleurhoutsne- Sociëteit Burgers, Burgsteeg. Tentoon stelling Madeion de Maa - olieverfschil derijen, litho's en pentekeningen. Tot 15 K en O gebouw, Oude Vest, "Gillen maar zo!", tentoonstelling over de geschiede nis van de Schouwburg, t/m 13 nov., dag. geopend van 10-17 uur. Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei-' de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14-18 uur, tot 30 jan. (9-uc/ leiuvv 15 november 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De heer Rigaud heeft aan het bestuur der Leidsche studen tensociëteit een statistiek doen toekomen betreffende het zede lijk en verstandelijk gehalte der studenten, die zijn séance over graphologie hebben bijge woond. Onder Rigauds toe hoorders had 92 pCt.,een ge zond oordeel. Wat den smaak aangaat, had slechts 8 pCt. een vulgaire smaak. Op de 100 wa ren slechts 4 gierigaards en 4 verkwisters. Slechts 5 pCt. had een slecht karakter. Dit vleiend resultaat voor de Leidsche "hope des vaderlands", langs graphologischen weg verkre gen, zal overigens, naar ge vreesd moet worden, wel ten gevolge hebben, dat het er met de bescheidenheid der studen ten niet beter zaljgaan uitzien. Het is daarmee volgens den heer Rigaud vrij treurig gesteld. Werkelijk bescheiden en ne derig waren slechts 14 op de 100 toehoorders Vijftig jaar geleden: - Uit de Vereenigde Staten is een nieuwe modegril naar Lon den overgewaaid. Dezer dagen verscheen in een van de schouwburgen een brunette met glad gestreken jongens kapsel, waarvan een krul op het voorhoofd geplakt was, ge draaid in den vorm van den eer sten letter van haar voornaam. Het nieuwtje wekte veel be kijks, vooral bij de de zaal. Of het echter veel na volging zal vinden, staat te be zien. Men moet namelijk een mat-bleeke teint en heel donker haar hebben, wil de letter op het voorhoofd goed uitkomen en een pittig effect hebben. Er zul len dus niet veel vrouwen zijn, die er zich aan wagen kunnen. - Roemeensche roovers zijn, zoo wordt uit Boekarest ge meld, het paleis van den bis schop te Galatz binnengedron gen. Na eerste verscheidene monniken te hebben gebonden, plunderden de gemaskerde bandietenbende de zalen. Vooral de kamer, die gereser veerd is voor de koningin van Roemenië, moest het ontgel den. De bandieten haalden alles omver en gingen er met een waardevollen buit vandoor. PANDA EN DE GOUDDORST 74-134 - Nadat Panda een bord in de grond had geslagen waarop stond dat Hobbeldonk Verboden Toegang voor Onbevoegden was, liep hij met Jollipop naar huis terug. De tuin zag er verwoest en verlaten uit - maar toch was er een goudgraver die niet zoals de anderen zijn inschrijfgeld van Joris Goedbloed terug haalde. Dat was Bill MacMack, die juist zijn onderaardse gang uit kwam klimmen. "Ik ga naar huis", zei hij misnoegd. "Het is hier niks gedaan. Teveel vreemdelingen die geen verstand van eerlijk goudgraven hebbenen te varkens fricandeau Varkensfricandeau van pl.m. 1 kg. Marinade. 5 eetl. (olijfolie) - sap van een halve citroen - 1 grote ui - 1 teentje kno flook - zout - versgema len peper - laurier blaadje - basilicum of rozemarijn. Voor de ken: een half potje vloeibare honing - ker riepoeder - citroensap. De fricandeau op de dag dat tl deze 's avonds wilt eten 's ochtends vroeg in de volgende mari nade leggen: de (olijf)olie vermengen met het citroensap, ge raspte ui, uiitgeperste knoflookje zout, ver sgemalen peper, fijn gewreven laurierblaad je, en wat basilicum of rozemarijn. Het vlees om het uur ke ren zodat alle kanten met dit marinade mengsel in aanraking komen. Vóór het grille ren het vlees goed af drogen met papier van de keukenrol. Aan het spit steken en dit laten draaien. Grilltijd: 1 a anderhalf uur - dit is af hankelijk van de dikte van de fricandeau. Om de 10 minuten bestrij ken met het honings- ausje gemaakt van de honing vermengd met wat kerriepoeder en iets citroensap. Na het gril leren de fricandeau zo'n 10 minuutjes laten rus ten zodat het vlees zich gemakkelijker laat snij- U kunt deze varkensfri candeau combineren met een groente naar keuze en een gebakken aardappelgerecht - ge- ibeinig goud. M'n neus heeft me bedot. Hij rook wel goud - maar dat was van een vaas die je vond, en niet van een fonkelende ader. Hm misschien word ik oud. En dan wordt het tijd om thuis van de oude vondsten te gaan rentieren Met die woorden liep hij weg, terug naar het Wilde Westen. Maar als Panda en Jollipop dachten dat ze nu helemaal van alle goud gravers af waren, hadden ze het mis. Want in Hobbeldonk zelfwaren Charlie en zijn baas nog steeds in de muren en vloeren aan het zoeken naar goud, zodat het stof en de kalk uit het langzaam vervallende huis opstegen FRED BASSET SEN J J WEL- 'N MOOI HONDJE EN WIE 15 EE PAN 2D LIEF? EN WIE iS ES 2D MOOI GETEKEND? IP BSMEcwr SCHUTTBe, Alü&E t>ie scMiExccwifF iets HK;EAJ Leidse bioscopen LUXOR:"The man from the organiza tion", dag. 2 30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9 15 uur. 18 jaar. CAMERA: "The Godfather", dag. 8 00 Nachtvoorstelling: "Deliverance", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. STUDIO: "1900, deel 1 (Novecento)", dag. 2.30 en 8.00 uur. 18 jaar LIDO: "The Omen", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar TRIANON: „Max Havelaar",dag. 2.00en 8 00 uur. 14 jaar. REX. „Ik heb mijn onschuld in Heidel- berg verloren", dag.7.00 en 9.15 uur 18 jaar Kindermatinee „Robin Hood", za. en woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling- „Op de Franse toer", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13 00 Uur tot woensdag 13 00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). .Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur Avondbezoekuur 18.30-19 30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15 00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. oint Eüzabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook '11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voorgcht- gen.)v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. Sport-Medisch Adviescentrum Soreek- uur, do. 19 30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest: dinsdag en vnjdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniok: Klasse afdeling van 13.00-1-4.30 uur van 1*8.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur Van 13.00-14.00 uur en 18 30-19.30 uur. Kinderzaal: van 13 00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18 30-19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18 30-19 30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voof ou ders)1 Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag: 14.45-1^.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur; 3e klaS 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15 30 uur alleen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphor kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21