pEHWBBBWfl Ling ''probleem" voor Ajax <tÖh apart MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT EREDIVISIE Utrecht-Twente 1-0 Telstar-VW 3-1 Eagles-NAC 2-2 Feyenoord-Ajax 1-1 Roda JC-Den Haag 2-2 NEC-PSV 0-1 Graafschap-Haarlem 2-2 Eindhoven-AZ'67 0-7 Amsterdam-Sparta 2-2 Feyenoordl4 11 2 1 24 40-13 Ajax 14 10 2 2 22 27-10 Roda/JC 14 7 5 2 19 23-10 AZ'67 14 7 4 3 18 37-17 Utrecht 14 8 2 4 18 23-22 PSV 14 '7 3 4 17 28-16 Haarlem 14 6 5 3 17 20-17 Sparta 14 5 5 4 15 23-23 NAC 14 6 3 5 15 24-25 Den Haag 14 4 4 6 12 25-22 Eagles 14 3 6 5 12 19-33 Eindhovenl4 3 5 6 11 13-29 NEC 14 5 7 9 21-23 Twente 14 3 3 8 9 15-21 Telstar 14 3 3 8 9 17-29 VW 14 3 3 8 9 13-28 Graafschapl4 3 2 8 8 14-28 Amsterd. 14 1 6 7 8 17-33 EERSTE DIVISIE Groningen-Dordrecht Fortuna-Volendam Den Bosch-Veendam Amersfoort-Cambuur Helmond Sport-P.Zwolle Wageningen-Vitesse Willem II-SW Heerenveen-Excelsior Heracles-Vlaardingen Vitesse 13 MW 13 PECijZW. 13 Volendam 13 Wagen. 13 Groningen 13 Veendam 13 Willem II 13 Heerenveen 13 Fortuna 14 Vlaard. 14 4 Den Bosch 14 Excelsior 14 SW 13 Cambuur 13 Amersf. 13 Dordrecht 13 Heracles 13 Helmond 14 1. Geels (Ajax) 2. Jansen (Feyenoord) 3. Groeneweg (NAC) 4. Kist (AZ '67) Dit is de wedstrijd geweest die in het teken heeft gestaan van de tac tiek. Het heeft er op geleken dat wij veel sterker waren, maar dat was inderdaad alleen maar schijn. Ajax liet ons komen,zodat wij geen diepte meer in ons spel konden brengen. En De Jong en Vreysen zijn nou eenmaal spelers die dat nodig hebben .maar op één helft kun je dat maar moeilijk forcerenVol gens mij spelen we tegen dit Alax dan ook gemakkelijker in een uit wedstrijd dan thuis in de Kuip. In Amsterdam speelt Ajax waar schijnlijk wel met drie spitsen en één ausputzer en dan krijgen wij vanzelf meer mogelijkheden. Bo vendien doet Nico Jansen weer mee en dat scheelt nogal wat. Of je in het cemtrum van de aanval nou Vrey sen hebt lopen met zijn één meter zeventigof Jansen met zijn 1.85 em zijn negentig kxlo. Met Jansen erbij krijg je sneller rommelige situaties in zo'n verdediging. Meer dan gis teren in ieder geval, toen we erop hadden gehoopt dat we snel een tweede treffer zouden scoren om dan de boel achter dicht te gaan houden. Dat is niet gelukt. Ajax hield te veel mensen achter en wij konden ons geen kansen scheppen. Want v. d. Korput blijkt in zulke gavallen toch niet de organisator die we nodig hebbenSoms weet hij niet wat hij wel en niet moet doen. Eén - eén was overigens wel. de juiste uitslag, waarbij de prestige- strijd tussen twee trainers terecht onbeslist is gebleven. Gezien de mo gelijkheden die ze haddenhebben ze hun taak beiden goed volbracht. Ajax heeft gewoon geen drie spitsen in de ploeg en wij hadden die giste ren ook niet. En met de mogelijkhe den die Ajax heeft, heeft die club het goed gedaan. Met behoudend spel, voor velen misschien wat laf, maar dat kan Ajax zich permitteren om dat ze op het middenveld zeer snelle jongens hebben lopen. Trouwens, tijdens de wedstrijd is ook wel ge bleken dat nog niet alles op het spel stond. Er werden maar weinig overtredingen gemaakt en iedereen hield zich aan zijn opdracht. Als je alles of niets speelt ben je eerder be reid er wat bij te nemen,nu was dat niet nodigVoor ons is het niet slecht afgelopen. Ik ben in ieder geval te vreden met het gelijke spel. WIM RIJSBERGEN Nico Jansen: "Ajax speelt gewoon laf" ROTTERDAM - Degene, die het in de afgeladen Kuip het diepst betreurde dat Nico Jan sen buitenspel moest staan, was de bonkige spits zélf. In de Kuip maakte de fanatiek meelevende tribuneklant giste ren negentig uiterst moeilijke minuten door. "Joh, ik heb zitten rillen van de zenuwen. Het was zó erg met me, dat ik op een gegeven ogenblik dacht: kijk uit Nico, anders krijg je een hartaanval". De kleurrijkste figuur die de Boskov-selectie op het ogen blik telt, meende na de 1-1 dat zijn ploeg te weinig had gekre gen. "We hadden dit Ajax al in het eerste half uur moeten pakken/- Dat had gekund ook. In de laat ste twintig minuten waren we ook veel sterker. Dus hadden we verdiend te winnen". "Al is 1-1 misschien ergens toch wel een reële uitslag. Voor het zelfde geld had Ajax er na de rust immers bij een uitval ook eentje ingeschopt". Over de spelopvatting van Ajax viel Nico Jansen overigens niet te spreken. Hij: "Ik vond die lui uitgesproken laf voetballen. Soms stonden ze met negen man te verdedigen. Wij dorsten tenminste risico's te nemen. Wij vielen aan en daardoor ont stonden er bij ons achter soms situaties van één tegen één". Zwemmen - In de vierde en laat ste ronde van de jeugdzwemcom- petitie eindigde AZC Alphen (178 punten) verrassend op de tweede plaats, achter VZC/Ritmeester (202 punten). In Veenendaal werd het Leidse ZIJL/LGB derde met 139 punten en het Bodegraafse BZPC vierde met 124 punten. AZC en VZC hadden zich al verzekerd van een plaats in de volgend jaar te vormen eerste divisie. Ivic: Punt goed voor het zelf vertrouwen ROTTERDAM - De Joegoslavische trainers van Nederlands topclubs Vujadin Boskov en Tomislav Ivic hadden niets te klagen nadat hun ploegen zich in de Rotterdamse Kuip in evenwicht hadden gehou den. Maar waar Feyenoords Bos kov, vertrokken uit een wat beter startpunt, zijn tevredenheid uitte door te wijzen op het behoud van de verworven posities voor de grote krachtmetingnoemde Ivic het ge lijke spel de basis waar het ver trouwen voor de toekomst op kan worden gebouwd. Boskov vertelde na afloop: "In de stand is niets veranderd, de uitslag is, gezien het spel, normaal. Daarom ben ik content. Ajax heeft na rust een paar goede kansen ge had, maar wij ook. Meer zelfs. Wij hadden bovendien de handicap van de afwezigheid van Nico Jan sen en van het feit dat Martin Vrey sen nog niet in top-conditie is. Deze uitslag is ook beter voor de competi tie. Als wij hadden gewonnen, was het seizoen al klaar geweest. Ik ben voldaan omdat mijn twaalf mensen verschrikkelijk hard hebben ge werkt, soms zelfs te hard. Er is een aantal keren onnodig werk gedaan. Maar liever zo. Ajax heeft erg ge disciplineerd gespeeldvooral wanneer het niet in balbezit was, maar het doelpunt had niet mogen komen. Wanneer Michel (Van de Korput) een sliding had gemaakt, was er niets gebeurd Ivic zei dat dit punt erg belangrijk was. "Een punt bij Feyenoord halen is altijd goed voor het zelfvertrou wen. Feyenoord is immers op dit moment nog sterker dan Ajax,meer ervaren in ieder geval. Ik geloof dat wij hetzelfde resultaat zouden heb ben bereikt als Nico Jansen wel had meegedaan, alleen zou dan het punt misschien nog wat zwaarder heb ben geteld". Er werd ook niet spontaan gevoet bald. Veel verliep volgens plan en de noodzaak om daarvan af te wij ken in alles-of-niets pogingen was zo vroeg in het seizoen nog niet aanwezig nu 1-1 iedereen best uit kwam. Om aan dat resultaat te ko men had vooral Ivic veel denkwerk verricht en een aantal ingrijpende verschuivingen toegepast. Zijn team moest daar twintig minuten lang zo aan wennen dat Feyenoord de oude rivaal vrijwel volledig weg kon spelen en op rozen leek te zit ten toen Theo de Jong (onvrijwillig geholpen door Dusbaba) de Rot terdamse 1-0 verzorgde. Juist op dat moment echter bleek Ajax aan gepast, al was de 1-1 die Dusbaba óók ondertekende niet alleen het gevolg van een juiste uitvoering van de tactiek. Dusbaba volgde op zijn weg naar de gelijkmaker wel de uitgestippelde lijn die aangaf dat hij moest opschuiven bij balbezit - hij had niettemin een naderhand door Boskov als naief aangeduide actie van V. d. Korput nodig om de één-twee met Geels ook inderdaad te bekronen. Met die tweede Dusbaba-treffer Door Paul de Tombe ROTTERDAM - Als vooral Ajax zo doorgaat, bestaat de kans dat de traditionele voetbal toppers tegen Feyenoord in het vervolg een plaats zullen krijgen tussen de dam- en schaakrubrieken. Dat dan aan de hand van „beschreven zetten" tenminste een deel van zo'n partij met louter cijferjes en situatietekeningen gereconstrueerd zal kunnen worden tot aan de uiteindelijke, logische remise (1-1) toe. Een voorproefje van wat het voetbalvolk in dat geval te wachten staat, werd gisteren in de afgeladen Rotterdamse Kuip afgeleverd. De eerste seizoen-uitgave van Feyenoord-Ajax werd daar bij tijd en wijle een soort denksport-manifestatie. Een tweekamp die te weinig hoogtepunten telde om voor de benaming „echter topper" in aanmerking te komen en die duidelijk in het teken stond van de tactische prestigestrijd tussen de twee Joegoslavische trainers Boskov en Ivic. „Ajax heeft helemaal niet slecht ge speeld, misschien komt het spel deprimerend over, maar dat is wat anders" (Ruud Krol, Ajax). Er ging lange tijd inderdaad een verdovende werking uit van het behoudende spel dat Ajax in de Kuip op de mat legde. Feyenoord kreeg er ook allengs meer moeite mee en moest lang en vergeefs zoe ken naar openingen toen iedereen bij de tegenstander gewend was aan de nieuwe opdracht. Zo was Geels voor het eerst sinds vele uitwedstrijden weer eens in het centrum van de aanval gepos teerd. Zo ook was achter hem Ling als tweede puntspeler neergepoot, terwijl (anders dan normaal in uit beurten) de flankposities bij Ajax onbezet bleven. Om Feyenoords vleugel verdedigers Schneider en Vos weg te lokken van het gebied dat zij moesten verdedigen. De Ajax-middenvelders Schoenaker en Erkens, waren het veld inge stuurd voorzien van de opdracht bij balbezit in de ruimte langs de lijnen te duiken en Notten was belast met het verdedigende middenveld werk. Een taak die hij in de eerste fase nogal eens verwaarloosde, waardoor de nervositeit in de de fensie van Ajax soms opzichtig heerste. Vooral ornaat de twee „vrije" spelers Dusbaba en Krol (die ontlast diende te worden om dat hij vorige week niet had kunnen trainen vanwege een enkelblessu re), samen met de extra centrale verdediger Hulshoff goed werden beziggehouden door Vreysen en De Jong. Verdoving Vreysen bond in de eerste periode Dusbaba in ieder geval aan zijn plek en zaaide met zijn beweeglijk heid nogal eens verwarring in de zone-verdediging van Ajax. Door al die factoren haperde de organisatie in de Ajax-defensie aanvankelijk. De Jong profiteerde daar al na ne gen minuten van - kwam op in de vrije ruimte en kogelde uit een voorzet van Dick Schneider ineens in. Dusbaba deed de rest. „Ik dacht die bal nog van de lijn te kunnen schoppen, maar hij was er ook zon der mijn „hulp" ook wel ingegaan". was de voorraad goals al uitgeput - daarna was alleen het laatste half uur van het treffen nog boeiend. Een periode waarin het schijnbaar veel aanvallende Feyenoord en het behoudende Ajax ongeveer even veel kansen kregen, wat het uitein delijke gelijkspel rechtvaardigde. Niemand had naderhand dan ook moeite met de uitslag - de menin gen waren alleen verdeeld over de amusementswaarde van het tref fen. Een paar varianten zoals die uit de spelersgroepen overkwamen. Voorzichtig „De angst om te verliezen heeft de wedstrijd beheerst. Er waren wel spectaculaire momenten, maar over het algemeen werd er te voor zichtig gespeeld" (Dick Schneider, Feyenoord). „Ik dacht dat er van angst geen sprake is geweest. Als je bang bent, kom je er niet met zes, zeven man uit. Dat gebeurde nu toch wel (Tscheu la Ling, Aiax). i de in het doel liggende Dusbaba tot stand is gekomen. Het leek het sein voor Feyenoord om over te gaan op meer pressie, maar veel van de Rotterdamse stootkracht en spontaniteit zat op de strafbank (Nico Jansen) - Feye noord ontkwam dan ook niet aan de plaatselijke verdoving die Ajax de tegenstander op het gebied voor Schrijvers massaal toediende en moest bij de eerste de beste Ajax- aanval zelfs onmiddellijk capitule ren. Dankzij de lange wel creatieve één-twee van Dusbaba en Geels, die dwars door het hart van de de fensie brandde, terwijl Schoenaker op links het „gat" insprintte. Dus baba had dat wel gezien „maar Geels bood zich aan en ik kon zo maar twintig, dertig meter gaan. Ongelooflijk. Naïef Dat vond ook Boskov van de actie van zijn laatste man V. d. Korput, die zich nog korte tijd naast Dus baba had bewogen maar de doel treffende sliding achterwege had gelaten. „Erg naief' oordeelde Boskov. „Inderdaad" besefte V.d. Korput, „als je niet bij de bal kunt, moet zo'n man onderuit. „Op weg naar de pauze leken de rollen ver volgens omgedraaid. Klom Ajax op naar de rol van voorzichtig bepa lende ploeg en kon Feyenoord zel den nog echt dreigen. Ajax maakte trouwens ook in de tweede helft nog een aantal openingen, maar daarbij bleek dat de „eindpass nog te vaak ontbreekt" (Ivic) en „dat er teveel werd gelopen, waardoor we het gat zelf weer dicht maakten" (Krol). De heerschappij die Feyenoord daarna leek te ontwikkelen was uiterst bedrieglijk. Ajax wilde de tegenstander graag laten komen, en trok zich even graag terug om daarmee de diepte en de kracht uit het spel van de opponent te halen. De tegenstoten werden dan be raamd in de geroutineerde defensie en leverden minstens zoveel kan sen op als het zwoegende Feye noord zich kon scheppen. De Rot terdamse mogelijkheden bleven beperkt tot die voor Schneider (Schrijvers redde) Kreuz (buiiten- spelgoal), Van Deinsen (net over) en Verheyen, die knap wegges tuurd door de zeer sterke Rijsber- gen, te vroeg juichte. Knap Ajax schepte zich kansen via Geels, die eenmaal met een knap wip pertje delat raakte en vervolgens door Rijsbergen uit balans werd gebracht op het moment dat hij wilde uithalen, en Schoenaker die de jubilerende Treytel eenmaal tot een flitsende reactie dwong. Zowel Ajax, in het geval Geels, als Feije- noord, via Wim Jansen, claimden daarbij zonder veel overtuiging nog een strafschop. Scheidsrechter Derks vond die evenwel niet in de sfeer van het uiterst sportieve duel passen: Een terechte opvatting. Ook volgens Wim Rijsberen: „Ik heb Geels helemaal niet geraakt. Op het moment dat hij wilde uitha len tikte ik alleen net de bal voor zijn voet vandaan. Daardoor trapte hij in het niets. En Wim Jansen raakte uit balans en liet zich vallen. Het was ook geen wedstrijd die door een strafschop beslist had moeten worden." Ruud Krol tenslotte was het be paald niet eens met de benaming „denksport" die aan het Ajax- voetbal werd toegekend. Er is toch ook veel gelopen? Er wordt altijd gepraat over Engels voetbal en dat heeft ook veel fouten. Nu is er in snel tempo gespeeld en nou heet het ineens denksport. Trouwens in Rotterdam heb je het recht uit te gaan van een plan waarbij je extra aandacht aan de achterhoede geeft. Ik geloof dat Ivic op de goede weg Dusbaba 4) gaat juichend op Ling af na zijn gelijkmaker. Eddy Treytel blijft in zijn 300ste wedstrijd verslagen achter. ROTTERDAM - Tscheu-la Ling. Wat een ta lent, wat een schijnbewegingen. Wat een ver- rukkelijke voetballer om naar te kijken. Een aanvaller die zijn tegenstanders constant voor problemen stelt. Maar niet alleen zijn tegen standers! Ook de Ajacieden weten met wat ze aan de sierlijke Hagenaar hebben. Luister naar Ruud Geels, de kopgrage spits, die voor honderd procent afhankelijk is van de „aanvoer" van anderen: „Als Tscheu-la, die ik overigens een prachtige voetballer vind, zijn goocheltrucs begint, weet je nooit wanneer hij ermee ophoudt. Als hij eenmaal aan de bal is, vergeet hij vaak zijn medespe lers. Neem nou vandaag. Heeft Tscheu-la de bal, komt Erkens of Suurbier op, maar geeft- ie hem niet. Ik zelf heb in de spits ook erg weinig voorzetten van Tscheu-la gehad. Jammer. Maar die jongen beseft gewoon nog niet wanneer hij de bal moet afgeven". Harry Vos, gisteren de directe tegenstander van de Haagse rasvoetballer „De grote fout van Ling is, dat hij altijd twéé spelers wil pas seren. Zou hij, na één mannetje voorbij te zijn gegaan, meteen voorzetten, dan zou dat voor Ruud Geels veel beter zijn. Maar nu blijft het rendement dat Ling oplevert klein". Ling zelf: „Mijn rendement klein? Stel nou dat het lobje van Geels uit een voorzet van -mij, er in was gegaan, wel dan had na afloop niemand zoiets durven beweren". Dick Schneider - ook gisteren prima op dreef - over Tscheu-la Ling: „Hij is een type speler van alles of niets. Of hij draait geweldig, óf hij is nergens. Vandaag vond ik hem overigens behoorlijk gevaarlijk. Hij hield in elk geval de linker kant van onze verdediging constant bezig". Jubilaris Eddy Treytel, hij speelde gisteren zijn 300ste wedstrijd voor Feyenoords top-elf: "Ling? Klasse, gevaarlijk, maar een mannetje dat met de bal blijft draaien. En dat laatste was prettig voor ons. We konden ons er hele maal op instellen. Overigens wil ik dit nog even opmerken: Ling gaf inderdaad weinig ballen af, maar dat kwam ondat Ajax meestal weinig mensen voor had. Aan wie moest hij hem dan kwijt? Er was haast nooit iemand". Tscheu-la zelf weer. „Boskov kent me uit mijn Haagse tijd. Dat heb ik geweten. Hij heeft speciaal rekening met me gehouden. Als ik Vos voorbij was, stond er weer een an der voor me klaar. Rijsbergen of Kreuz of Van de Korput. Kennelijk waren ze bij Feyenoord toch een beetje bang. Als een Rijsbergen of Vos eens naar voren trokken, werden ze door hun clubgenoten onmiddellijk weer terugge- schreeuwd". Zelfzuchtig Maar wat vind je nu van je eigen prestatie? Heb je echt niet zelfzuchtig gevoetbald? „Ik ga er ten eerste vanuit dat je het publiek wat moet laten zien. Die betalen toch niet voor niks? Wat mezelf betreft, ik ben redelijk te vreden. Al geef ik toe, er had meer uit kunnen komen". Tscheu-la over de eredivisie-topper „Ik vond dat Ajax meer klasse in huis had. Individueel, bedoel ik. In elk geval hebben we de op gaande lijn te pakken". Ruud Krol: „Ik vond Feyenoord als team be ter. Ajax is ook nog niet constant genoeg. Lo gisch overigens. Vergeet niet dat we een stel jonge knapen in de ploeg hebben. Vandaag waren er bijvoorbeeld bij die nog nóóit een Feyenoord-Ajax hadden meegemaakt. Dus was het niet vreemd dat we zo zwak begon nen. Gebrek aan ervaring, hè".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11